Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.06.2008., 13:24   #41
Quote:
Apemant kaže: Pogledaj post

Tako da bih ja naslov preformulirao u

'moguće je sve ono u što možemo ozbiljno vjerovati, jer kao realne osobe znamo da je to i ostvarivo'

Kako ti se to sviđa?

Sorry što tjeram mak na konac...
Kužim ja kaj ti veliš. Ali ovo je filozofija. Ovdje se sve može tumačiti na razne načine. Ukoliko se držimo samo materijalne stvarnosti, onda imaš donekle pravo. Ukoliko pak uključimo i pretpostavke apsolutnog, onda u tom smislu sve možemo promatrati kao "realnu ostvarivost" u apsolutnoj stvarnosti. A opet, sve možemo definirati i na neki treći način.

Stoga nema potrebe mijenjati naslov, ukoliko ga je postavljač teme već tako stavio. A mi slobodno filozofirajmo i mudrijašimo o tome.

p.s.

Kak ti ide s makom?
__________________
Be yourself, no matter what they say.
arna is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2008., 19:20   #42
gledala na tv- u o nekim istraživanjima

kako je liječenje ( ne mislim na operacije) uspješno jedino kad osoba zna da ju se liječi

zanimljivo.. dakle moć namjere je preko granice 'realnosti'?
malizia is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2008., 22:03   #43
Quote:
malizia kaže: Pogledaj post
gledala na tv- u o nekim istraživanjima

kako je liječenje ( ne mislim na operacije) uspješno jedino kad osoba zna da ju se liječi

zanimljivo.. dakle moć namjere je preko granice 'realnosti'?
Nije.

Za neku vrstu liječenja 'vjerovanje' u pozitivan ishod zaista ima pozitivan efekt - jer na kraju krajeva, pa mozak upravlja funkcijama tijela te nije ništa čudno da pozitivna stanja svijesti utječu pozitivno i na neke druge tjelesne funkcije. Placebo je poznati fenomen u medicini, koji se često i namjerno koristi.

Što se toga tiče, ne sporim da postoji ta famozna 'moć vjere'.

No ipak, nisam upoznat sa situacijom da je netko uz pomoć te vjere u pozitivan ishod postigao to da mu naraste nova ruka, posve identična i jednako funkcionalna kao i ona koju je, recimo, izgubio u kakvoj prometnoj nesreći. Dakle, čak i ovdje vidimo da su realna ograničenja daleko opsežnija od onih ograničenja koja namećemo sami sebi zbog manjka vjere. Na svaki slučaj čudesnog ozdravljenja ja ti mogu navesti sedam tisuća slučajeva koji nisu niti bi ikada mogli biti čudesno ozdravljeni, bez obzira koliko čovjek vjerovao i kolike mase ljudi skupa molile za takvo čudo.

Znam ja da je romantična i vrlo privlačna ta pomisao da samo trebamo povjerovati i sve nam postaje moguće, no mislim da su moji argumenti ovdje prejaki da bi ste se vi s njima mogli nositi. Žalim.

@arna: kao što vidiš, maka na koncu koliko ti srce želi. Još malo i neće više biti mjesta
Apemant is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2008., 23:25   #44
Ah, znaš kako se kaže: svakome prema njegovoj vjeri.

I da, skromnost ti svakako nije vrlina.
__________________
Be yourself, no matter what they say.
arna is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2008., 01:15   #45
Quote:
arna kaže: Pogledaj post
Ah, znaš kako se kaže: svakome prema njegovoj vjeri.
Pa... čuo jesam - drugo je pitanje slažem li se s time... jbg, kad bih se s time složio onda bih morao pretpostaviti da ona gladna djeca u Africi ZBILJA nemaju vjere ni koliko je gorušičino zrno

Inače, jednom kad budem imao volje napravit ću kompilaciju svih pučkih izreka i drugih popularnih dosjetki koje mi idu na živce, zbog svoje rasprostranjenosti unatoč očitim logičkim poteškoćama... te uz svaku takvu izreku opalit žestoku kritičku analizu, tako da će se izreka sva jadna stisnut u ćošku od straha


Quote:
arna kaže: Pogledaj post
I da, skromnost ti svakako nije vrlina.
Znači, nisam te uspio zajebat. Mislio sam naime ispasti skroman glede pitanja vlastite skromnosti.
Apemant is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2008., 22:32   #46
Quote:
arna kaže: Pogledaj post
Za mene da. Dokazujem si to mnogim iskustvima.

genijalno arna.
__________________
endless
luiz is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2008., 13:13   #47
Koliko snazno vjerujete?...samo je to bitno i sve ce ostalno ostvariti.nisu to nekakve izmisljotine nego ZAKON PRIVLACNOSTI
(iako se cini super,nemora biti dobro...uzmite samo za primjer ljude koji su htjeli sve,pa to i dobili.kako im je?)
mistikana_ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2008., 11:02   #48
Quote:
malizia kaže: Pogledaj post
i
ukratko, na koji način nas samo pozitivno razmišljanje i strastvenost vode prema tom nečem?

.[/I]
Vode nas besprijekornom matematičkom preciznošću.
__________________
that's amore
Donna Corleone is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2015., 14:24   #49
Apsolutno! ali naravno nije dovoljno samo da kazemo verujemo i to ce se ostvariti(kockice ce se sloziti i to ce se ostvariti ) vec treba da se borimo,budemo izuzetno motivisani,optimisticni i budemo u takvom nekom okruzenju,izbegavamo sve negativne stvari,ali pre svega treba da silno verujemo u sebe!!!
SloMil93 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2015., 14:39   #50
@SloMil93 imaš li ti još neku misao u glavi osim te jedne? Pomalo već zvučiš k'o pokvareni gramofon...
__________________
Science is the belief in the ignorance of experts.
Apemant is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2015., 12:06   #51
Quote:
SloMil93 kaže: Pogledaj post
Apsolutno! ali naravno nije dovoljno samo da kazemo verujemo i to ce se ostvariti(kockice ce se sloziti i to ce se ostvariti ) vec treba da se borimo,budemo izuzetno motivisani,optimisticni i budemo u takvom nekom okruzenju,izbegavamo sve negativne stvari,ali pre svega treba da silno verujemo u sebe!!!
Pohvalno, no ne i nuzno u 25 tema i to nekih starih 12 godina.
omen4k is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:58.