Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.12.2016., 23:16   #1
Talking PISA testovi - (ne)uspjeh: odgovornost skole, nastavnika ili roditelja?

izdvojeno s chata, moli se osvrt Ridusa

link na clanak s primjerkom testa

jel ono na indexu kaj ima sa rijesiti fakat autentican PISA test? ili su izvucena najlaksa moguca pitanja?
jer ako je onakav test i klinci nisu prosli, onda nema nade za planetu
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”

Zadnje uređivanje Monstera : 11.12.2016. at 12:09. Reason: uvod
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2016., 01:03   #2
pa ovaj test je čisto logičko razmišljanje i zapravo sve piše u tekstu. uopće nema veze sa štreberajem koji se traži u našim školama.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2016., 09:48   #3
Quote:
gargamišamel kaže: Pogledaj post
pa ovaj test je čisto logičko razmišljanje i zapravo sve piše u tekstu. uopće nema veze sa štreberajem koji se traži u našim školama.
pa zato sam i sokirana, naprosto ne mogu vjerovati da su djeca tako poglupila. nije skolstvo nis razlicito nego kad sam.ja bila u skoli, isti je to sistem
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2016., 10:18   #4
Super je test, odlicna su pitanja!
Ali... Mislim da ni nase generacije ne bi to bas super rijesile. U moj razred je isla cura koja je sve ucila napamet. Ako je prekines u odgovoru, vise ne zna gdje je stala i krece ispocetka. Danas je ona uciteljica.
Lady Guga is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2016., 10:45   #5
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
pa zato sam i sokirana, naprosto ne mogu vjerovati da su djeca tako poglupila. nije skolstvo nis razlicito nego kad sam.ja bila u skoli, isti je to sistem
Quote:
Lady Guga kaže: Pogledaj post
Super je test, odlicna su pitanja!
Ali... Mislim da ni nase generacije ne bi to bas super rijesile. U moj razred je isla cura koja je sve ucila napamet. Ako je prekines u odgovoru, vise ne zna gdje je stala i krece ispocetka. Danas je ona uciteljica.
ima jednako glupe djece kao i u nase doba, samo sto danas velika vecina i tih prolazi s pet, pa je onda i rezultat da imamo 20 gimnazija vise

i na snazi je sve vise reprodukcija, puno vise nego u nase doba, jer se manje zajebavas s komisijom koja se zali na cetvorku kada imas standardiziran test sa jasnim nedovosmislenim odgovorima, nego kada das test na logicko zakljucivanje. nazalost, profesori idu linijom manjeg otpora.

i kod mene u razredu sigurno bi bilo ucenika koji to ne bi rjesili, stovise, vjeroajtno bi se bunili Isusu, ne samo da im prof to uopce nije ispredavao, nego da nisu takva pitanja imali u primjeru testa, i da ce ih doma kazniti jer su dobili cetiri a ne pet.


btw, na stranicama mioca ima primjerak prijemnog iz ove godine. pisali su ga klinci koji su petnulasi u os. meni se ne cini tezak, a uz to je na zaokruzivanje.
i po meni je nosio premalo bodova u odnosu na ocijene, jer je navodno samo 1/3 klinaca (petnulasa) sve rjesila.

bilo bi odlicno kada bi se moglo zant koje su to os skole ciji klinci nisu niti minumum zadataka tocno rjesila (jer ih je navodno bilo)
iako bi se vjerojatno "pravdali" koncentracijom i tremom
al jbg, to je zivot.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2016., 11:25   #6
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
i na snazi je sve vise reprodukcija
ovo uopce nije istina. ali uopce.

medjutim, treba i djecu i roditelje pripremiti na to da, kad se od djece trazi razumijevanje i kriticko/logicko razmisljanje, budu spremni i na losije ocjene jer da bi se moglo logicki povezivati, razmisljati i kriticki osvrtati na neku materiju, treba imati bar neki minimum teorijske podloge. ne mozes imati kriticko misljenje o necemu o cemu blagog pojma nemas.

sto se konkretno ovog testa tice, jasno ja keo dan ono sto je nama profesorima odavno poznato: djeca ne znaju citati s razumijevanjem.
zato jer ne citaju od najranije dobi, zato jer procitaju knjigu i pol u osnovnoj a srednjoskolska lektira se rasterecuje do apsurda, citaju se fragmenti ili se ne cita uopce.

njihov domet pisanja i citanja je sms poruka i status na fejsu. za vise od toga nemaju vise ni znanja ni koncentracije.

sto je onda uopce cudno u tome da ne znaju ovo rijesiti kak spada?

bit ce jos i puno, puno gore od ovoga jer im se "izlazi u susret" raznim rasterecenjima koja mozda naizgled zaista i jesu rasterecenja, ali dugorocno gledano, spast ce knjiga na dva slova - doslovno.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2016., 11:48   #7
Quote:
Lady Guga kaže: Pogledaj post
U moj razred je isla cura koja je sve ucila napamet. Ako je prekines u odgovoru, vise ne zna gdje je stala i krece ispocetka. Danas je ona uciteljica.
Imam i ja jednu takvu, isto uciteljica

Ja sam planirala okrenut plocu i davat testove s pitanjima tipa "objasni, opisi, obrazlozi..." i sve ono sto stoji u ciljevima sata po Bloomovoj taksonomiji...bas me zanima kako bi to proslo.

Ustvari, vec i sad ukljucim zadatak s konkretnim primjerom di trebaju primjenit nauceno.

Koliko god mi ide na zivce neopravdana poplava peticara, istodobno mi je zao djece jer im je NPP prenatrpan, a pritisak da moraju bit odlicni (pogotovo oni koji su u OŠ bili ) jos veci.

Nekidan mi se jedna mama zalila na kcer, mala je 1.raz.opce i sebi je nabila toliki stres oko ucenja a rezultati izostaju najvise zbog treme.
Usto je dijabeticar, ima Hashimoto i jos neka sranja...


Ne mogu to izreci naglas jednom roditelju, ali zajebi faklultet i cuvaj djetetovo zdravlje, kad ionako nema neke vajde od toga danas.
Koliko ih zavrsava a ne zaposli se.
Odnosno zavrsi, pa konobari.
__________________
Latinska poslovica
Điđe T. is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2016., 11:52   #8
Jel moze link, ja to ne nalazim na indexu.
tisi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2016., 12:01   #9
Ja riješila dio o pticama i ne pušta me dalje
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2016., 12:03   #10
http://www.index.hr/vijesti/clanak/s...ke/936940.aspx
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2016., 12:10   #11
meni se cini ovo malo sto sam vidjela skolstva i sto sam do sad bila upoznata preko tudje djece da se puno vise radi projekata i na neki naci kreativnije usvajaju znanja nego kad sam ja bila u skoli.
a za ovo mislim da su prvenstveno roditelji krivi. mozda sam u krivu ali kasno je da te sa 7-8-9 g pocne netko uciti razmisljati ako si djetinjstvo proveo s nosom u mobitelu i ispred crtica.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2016., 14:18   #12
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
meni se cini ovo malo sto sam vidjela skolstva i sto sam do sad bila upoznata preko tudje djece da se puno vise radi projekata i na neki naci kreativnije usvajaju znanja nego kad sam ja bila u skoli.
a za ovo mislim da su prvenstveno roditelji krivi. mozda sam u krivu ali kasno je da te sa 7-8-9 g pocne netko uciti razmisljati ako si djetinjstvo proveo s nosom u mobitelu i ispred crtica.
pa naravno. o tome pricam.
i onda jasno da je najlakse sve svaliti na skolu.
to kaj ima onih koji djetetu u zivotu nisu nista procitali nije vazno, jer skola je tu da dijete u njoj cita. ali opet ne previse, jer nije ni preveliki umni napor dobar. treba pustiti mozak na pasu uz tv i tablet i tako godinama.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2016., 20:36   #13
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
meni se cini ovo malo sto sam vidjela skolstva i sto sam do sad bila upoznata preko tudje djece da se puno vise radi projekata i na neki naci kreativnije usvajaju znanja nego kad sam ja bila u skoli.
a za ovo mislim da su prvenstveno roditelji krivi. mozda sam u krivu ali kasno je da te sa 7-8-9 g pocne netko uciti razmisljati ako si djetinjstvo proveo s nosom u mobitelu i ispred crtica.
Pa ako uspjeh ovisi primarno o roditeljima onda je bas to dokaz da nam skolstvo ne valja. Jer kako djeca ne biraju roditelje nego su onakvi kakve ih je zapalo bas tu bi trebala nastupiti skola i pomoci djeci da nauce i dobiju ono sto doma ne dobivaju. A dovoljno je pogledati bilo koju statistiku o drustvenoj mobilnosti i vidjeti da nam je katastrofalna, dno europe, dokaz da skolski sustav kao drustveni korektiv ne funkcionira. A dok dominantno misle da svi problemi poticu od roditelja pa su oni jadni nemocni, necemo se ni maknuti s tog dna.
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2016., 20:45   #14
Quote:
proab kaže: Pogledaj post
A dok dominantno misle da svi problemi poticu od roditelja pa su oni jadni nemocni, necemo se ni maknuti s tog dna.
ooo ne.
upravo je obrnuto.

i dok to roditelji ne shvate, tonut cemo sve dublje.
to bi se vrlo lijepo vidjelo kad bi se omogucilo skolovanje kod kuce. s jedne strane si to zarko prizeljkujem, da se jednom zauvijek zacepe usta svim kriticarima koji bez pokrica laprdaju o losem skolstvu i samo prizivaju reforme kakve god bile, a s druge strane me toga previse strah jer bi sve nepovratno otislo u tri krasne. sve se bojim na sto bi licilo takvo "obrazovanje" od strane all-in-one strucnjaka.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2016., 21:10   #15
Pa mi na ovim PISA testovima vidimo sto su prosjecni rezultati obrazovanja od strane nasih specijaliziranih steucnjaka,zar ne?
Ah da, zaboravila sam, iako djecu obrazuju strucnjaci za neuspjeh su krivi roditelji. Koji bezveze prizeljkuju reforme i ne kuze da su oni glavni krivci za sve...
Sto si u svom "roditelji trebaju shvatiti" odgovoru samo jos jednom potvrdila kao glavnu tezu i izgovor skolskog sustava.
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2016., 21:14   #16
Quote:
proab kaže: Pogledaj post
Pa mi na ovim PISA testovima vidimo sto su prosjecni rezultati obrazovanja od strane nasih specijaliziranih steucnjaka,zar ne?
naravno da ne.
u tim testovima samo treba citati s razumijevanjem, nista drugo.
a ucenici to ne znaju - razlozi su navedeni u mom prijasnjem postu pa da se ne ponavljam.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2016., 21:28   #17
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
naravno da ne.
u tim testovima samo treba citati s razumijevanjem, nista drugo.
a ucenici to ne znaju - razlozi su navedeni u mom prijasnjem postu pa da se ne ponavljam.

Znaci - jedan od ciljeva i mjera uspjeha skolstva u Hr nakon 9 godina skolovanja nije citanje s razumijevanjem? Zbog cega onda djeca vec u prvom razredu imaju zadatke i testove koji se zovu "citanje s razumijevanjem"?
Uostalom, u prvom pitanju iz Pisa primjera je trebalo znati smisao evolucije, u drugom je trebalo znati na karti prepoznati strane svijeta itd. Nije bas samo "citanje s razumijevanjem"
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2016., 22:05   #18
Quote:
proab kaže: Pogledaj post
Znaci - jedan od ciljeva i mjera uspjeha skolstva u Hr nakon 9 godina skolovanja nije citanje s razumijevanjem?
naravno da je, za boga miloga.

ali ne mozes nekoga srusiti jer to ne zna.
ne mozes mnoge srusiti jer to ne znaju.

ono sto mozes, odnosno moras napraviti je zazmiriti na taj element ocjenjivanja ili mu u najboljem slucaju ne pridavati toliko pozornosti kao nekim drugima jer ne moze dijete ici na popravni ako ne zna citati s razumijevanjem.
u danasnje doba je valjda dovoljno da zna citati. koji kuki ce mu jos i razumijevanje uz to?

reci cu ti u kojem smjeru se danas, nazalost, ide..
jednostavno das prednost usmenom izrazavanju jer :

a) tu se svi mogu bolje izvuci
b) imas vecu fleksibilnost u postavljanju i preformuliravanju pitanja
c) imas vecu fleksibilnost pri ocjenjivanju jer nista ne pise crno na bijelo
d) ne moras jos i plakati nad pravopisno-gramatickim pogreskama u zadacima otvorenog tipa

to nas je dovelo do totalnog citanja s NErazumijevanjem.
i to jos nije sve.
ne da su nam djeca samo nepismena (tko se jos danas zamara pravopisom i dijakritickim znakovima?), nego do srednje skole prestanu pisati pisanim slovima i samo (VELIKA!) tiskana upotrebljavaju. ako uopce sto i zapisuju.

ali jebi ga, kad onda na ovakvim PISAMA treba pokazati kako citaju s razumijevanjem, onda flopnu, jasna stvar.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2016., 22:32   #19
samo vi dajte ovdje. možete slobodno i u off.
a stellu lako posivim da vas ne zajebava.

sjećam se ispita iz njemačkog u prvom srednje kada je profa davao 0 bodova onima koji na kraj rečenice nisu stavili točku. ispit se sastojao od običnih konverzacijskih pitanja tipa "kako se zoveš?". svaki odgovor 1 bod. bome bilo je jedinica samo zbog točke.

kaj se tiče čitanja s razumijevanjem sve me strah kako bu to išlo kod mojeg klinca jer njemu fali ta neka poveznica između pročitanog/poslušanog i izražavanja. slušna diskriminacija mu je u banani. već sad vidim kak zapravo on "uči napamet" kad nešto treba prepričati.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2016., 22:40   #20
Quote:
gargamišamel kaže: Pogledaj post
a stellu lako posivim da vas ne zajebava.




ma to je pak bila druga krajnost. ali ovo danas je strava od nepismenosti, nemogucnosti povezivanja, logickog razmisljanja, zakljucivanja...

ali nisu djeca gluplja nego prije, nego su ekstremno nezainteresirana i pribjegavaju instant rjesenjima u svemu sto rade, a ocjenjivanje je silom prilika sve labavije pa onda znaju da ofrlje nauceno i rijeseno ne mora nuzno zavrsiti losom ocjenom. dapace, uglavnom se i mi moramo zadovoljiti mrvicama jer da kriterije postavimo kao nekad, bio bi pokolj.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:08.