Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.04.2017., 21:38   #1
Važnost turizma prema ostalim djelatnostima

Svi čujemo kako se godinom za godinom ruše rekordi u turizmu. To je sve u redu, ali, da li se baš moramo oslanjati samo na tu granu kao primarnu djelatnost koja će puniti proračun?

Zanima me kolike su mogućnosti da se to tako nastavi. Ipak je Grčka slična nama u tom pitanju, a oni skoro imali bankrot, ako još uvijek nemaju.

Eto, zašto sve ide u turizam, a ne, recimo, na primjer, u industriju pa da bi se ponosili kako ta djelatnost raste?
Energija X is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2017., 22:37   #2
jer to odlično odgovara ekonomiji kakvu mi imamo: kupi jefitni srot i prodaj ga skupo. nemoj nista slucajno proizvoditi da ne stvaras konkurenciju uvoznom srotu. također vrlo je jednostavno, svaka bitanga moze nosit tacnu ili iznajmljivati svoju supu. rijesio si sve drzavne probleme, a nisi morao uloziti u nista.
je li taj model dugorocno glup i los. jeste.
hocemo li zbog toga najebat, tj. unistit nadu u bolje sutra svim onim klincima ciji starci nisu srece da imaju pristojan broj apartmana ili restorana u svojem portfelju. hocemo
kad cemo to shvatiti? kad bude prekasno, a mozda ni tada
kad uvoznicka mafija vlada drzavom onda je turizam otac i majka gospodarstvu.
__________________
OH, so you wanna argue? BRING IT. I got my CAPS LOCK ON !
čupavostvorenje is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2017., 22:38   #3
Ja bih se slozio sa dr sci prof Slavko Kulicem da kad se podvuce crta, da smo u minisu.
Jedna Sardina iz Postire , tvornica 80x60 m fakturira kao sav bracki turizam zajedno.
A zamislite koji prostor su oni okupirali, (dobro sreca da nisu radili kanalizaciju I procistace jer bi gubitci bili jos i veci)
A da ne govorim da je od ponosnih ljudi napravio bozje sluge.
mu da is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2017., 22:40   #4
Ja bih se slozio sa dr sci prof Slavko Kulicem da kad se podvuce crta, da smo u minisu.
Jedna Sardina iz Postire , tvornica 80x60 m fakturira kao sav bracki turizam zajedno.
A zamislite koji prostor su oni okupirali, (dobro sreca da nisu radili kanalizaciju I procistace jer bi gubitci bili jos i veci)
A da ne govorim da je od ponosnih ljudi napravio bozje sluge.
mu da is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2017., 22:41   #5
Quote:
Energija X kaže: Pogledaj post
Svi čujemo kako se godinom za godinom ruše rekordi u turizmu. To je sve u redu, ali, da li se baš moramo oslanjati samo na tu granu kao primarnu djelatnost koja će puniti proračun?

Zanima me kolike su mogućnosti da se to tako nastavi. Ipak je Grčka slična nama u tom pitanju, a oni skoro imali bankrot, ako još uvijek nemaju.

Eto, zašto sve ide u turizam, a ne, recimo, na primjer, u industriju pa da bi se ponosili kako ta djelatnost raste?
Mislim da je jučer ujutro na HRT 4 bio Ratko Bošković,ako se dobro sjećam,kolumnist VL,koji je pričao dosta pametnih stvari.

O turizmu je rekao prave stvari,a to su,najkraće rečeno,da nema koristi neke od toga.

Mislim da je rekao da je prihod po zaposlenom 6000 kn mjesečno.Ipak se radi o kratkoj sezoni i puno slabo plaćenih poslova.
mgrci43 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2017., 08:31   #6
Quote:
Energija X kaže: Pogledaj post
Svi čujemo kako se godinom za godinom ruše rekordi u turizmu. To je sve u redu, ali, da li se baš moramo oslanjati samo na tu granu kao primarnu djelatnost koja će puniti proračun?

Zanima me kolike su mogućnosti da se to tako nastavi. Ipak je Grčka slična nama u tom pitanju, a oni skoro imali bankrot, ako još uvijek nemaju.

Eto, zašto sve ide u turizam, a ne, recimo, na primjer, u industriju pa da bi se ponosili kako ta djelatnost raste?
Ne postoji nikakav "mi" i ne živimo više u socijalizmu, investitori jednostavno ulažu tamo gdje im se isplati
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is online now  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2017., 08:57   #7
Quote:
mu da kaže: Pogledaj post
Ja bih se slozio sa dr sci prof Slavko Kulicem da kad se podvuce crta, da smo u minisu.
Jedna Sardina iz Postire , tvornica 80x60 m fakturira kao sav bracki turizam zajedno.
A zamislite koji prostor su oni okupirali, (dobro sreca da nisu radili kanalizaciju I procistace jer bi gubitci bili jos i veci)
A da ne govorim da je od ponosnih ljudi napravio bozje sluge.
Ja osobno
Sad da li raditi bruto 12 dana (neto 3-4 dana) sa turistima u ladovini ili 12 mjeseci na traci u tvornici Sardine.Teška odluka.Šta da odlućim.Radit 3-4 dana s turistima(ko će se dizati ujutro u 10 sati,organizirati grupu dogovorit vrijeme ukrcaja,nabavit vina po želji,šampanjac,provjerit čaše za vino i šampanjac,pokupit posteljinu ručnike iz praonice ili u tvornici sardina 12 miseci
dizat se ujutro u 5 00 i hvatat trajekt u 6 sati u Splitu,pa vozit se busom iz Supetar u Postira.Pa počet radit u 8 sati do 16 sati,pa autobusom do Supetra,hvatat trajekt u 17 00 dolazak u Split 18 00 i eto me kući oko 18,30 ako nisu gužve po gradu. Večerat i mrtav se srušit u krevet i već dizanje za sljedeći dan.a 1/2 dnevnice zarađene prethodni dan sam već potrošija na prijevoz i marendu (samo ako sam marendao crni kruv i parizel)

Turisti
U panici se budim u 10 ujutro.Nadgledam čišćenje naplačeno 100€ lani ove godine 120€ (gledam sebi stavit u đep barem 50%)Tekući ne provjeravam jer osobna dnevnica 160€ mi je već plačena po običaju(kod amerikanaca nema zajebancije plačanje u roku 24 sata je zakon po dogovoru i uvjetima)To je samo dnevnica ostaje i osnovica zavisno od grupe 400-800€ dan(turisti ne smiju znati da sam i vlasnik jer tada nema napojnice)
Pošto moja ocjena ovisi ,provjeravam Plahte da se ne vidi koja mrlja(mrlje on krema i ulja za tamnjenje se teško peru tako da se plahte upotrebljavaju samo 1-3 puta i bacaju)Ručnike isto provjeravam.Provjeravam Vina i šampanjce.Kupim goste,objašnjavam pravila. Odlazak (gosti zbunjeni)Servira se šampanjac,voče. Kupanje odlazak u dogovoreni riblji restoran, (marenda-pitanje šta ču marendat škampe,ribe ili meso)
Gosti gotovi odlazim po svojih 20% provizije.Gosti mrtvi pijani na spavanje,neki na kupanje.Provjeravam sutrašnji plan,zovem kolege i prebacujem višak gostiju dogovaram proviziju,zovem taksite da dogovorim odlazak grupe i kupljenje sutrašnje grupe.
Pripreme za povratak i zalazak sunca,meditacija neki ispijaju vina itd.Več sad vidim situaciju.Goste pitam da li imaju koje želje van dogovora,jesu li zadovoljni ,gladni žedni. Ali večinu sunce,vino,šampanjac je opizdija po glavi.Uvijek imam u bunkeru dodatnih vina i šampanjca.Odlazak gostiju od 18 do 20 kako koja grupa.Brojenje napojnice i stavljanje u crni račun da žena ne zna, i tek tada povratak kući na zasluženi odmor.
__________________
Životu nemožeš dodati ni jedan dan, ali danu više života možeš
more is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2017., 09:03   #8
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Ne postoji nikakav "mi" i ne živimo više u socijalizmu, investitori jednostavno ulažu tamo gdje im se isplati
Bravo Neno to je najbolji odgovor.
Neko radi s gostima a neko čisti gnojnicu na todoričevim farmama.
Svako dobije onoliko koliko vrijedi
__________________
Životu nemožeš dodati ni jedan dan, ali danu više života možeš
more is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2017., 11:04   #9
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Ne postoji nikakav "mi" i ne živimo više u socijalizmu, investitori jednostavno ulažu tamo gdje im se isplati
Pa sumnjam da je turizam jedina isplativa djelatnost. Mora da treba biti i ostalih. Jer ako se oslanjamo samo na jednu djelatnost, kad-tad će država propsati. Jer ne može dovijeka turizam biti tako uspješan.
Energija X is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2017., 11:05   #10
Jucer sam cuo na HRT-u da je postotak turizma u bdp vec na 19%?
Buka is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2017., 11:09   #11
Quote:
Energija X kaže: Pogledaj post
Pa sumnjam da je turizam jedina isplativa djelatnost. Mora da treba biti i ostalih. Jer ako se oslanjamo samo na jednu djelatnost, kad-tad će država propsati. Jer ne može dovijeka turizam biti tako uspješan.
Ponavljam pitanje, tko to "mi"? Država, narod...Ako misliš na državu nije posao države da otvara tvornice ili što već.
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is online now  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2017., 12:04   #12
A koji je posao države u tome, onda?

Po ovome što je ovdje napisano, očekuje se da sve osim turizma crkne. A kad više ne može se živjeti od turizma (kao Grčka), što onda? Ako država neće, tko onda hoće?
Energija X is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2017., 12:19   #13
Quote:
Energija X kaže: Pogledaj post
A koji je posao države u tome, onda?

Po ovome što je ovdje napisano, očekuje se da sve osim turizma crkne. A kad više ne može se živjeti od turizma (kao Grčka), što onda? Ako država neće, tko onda hoće?
Posao države je pravna sigurnost, porezna politika...ali to automatizmom ne znači da će se industrija i razviti sve i da je ovo idealno.

Ali suludo je optuživati turizam za to što nisu razvijene druge grane industrije.
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is online now  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2017., 13:51   #14
Problem je i što barba zaradi na apartmanima 30.000e godišnje i kupi mercedes i ode lova van u Studgart , ili kupi stan u zg a junior developer Jozo doo mu ga ozido prodo barbi i jozo kupi yahtu i ode liva van tak da sva lova koja s đavlom došlo s đavlom ošlo a kod industrije je druga stvar
Loui is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2017., 15:12   #15
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Ponavljam pitanje, tko to "mi"? Država, narod...Ako misliš na državu nije posao države da otvara tvornice ili što već.
vec ste dosadni s tim trkeljanjem kako drzave nigdje ne treba biti niti je smije biti i da sve ovisi od sposobnosti pojedinaca. prvo sto se tice sposobnosti pojedinaca to bi sve drzalo vodu kada bi svi imali jednake pocetne sanse i uvjete za uspjeh sto jednostavno nema veze sa stvarnoscu. to je utopija jednako koliko i komunizam. da rekao sam, cisti liberalizam je podjednako utopijski model kao i komunizam, nema između njih razlike.
drzava izravno ne otvara tvornice niti ih treba otvarati. ali svojim djelovanjem posredno radni upravo to.
drazav dobro debelo potice turizam i nista drugo. 1) potpore za podizanje zvjezdice apartmanu/hotelu, za bazene i jos hrpa drugih. probaj traziti potporu, tj. olaksicu za patent iz bilo kojeg podrucja pa mi prepricaj sto ce se dogoditi; nesto u stilu prvo su me gledali ko tele u sarena vrata, a onda su mi se poceli smijati. ako to nije pogodovanje turizmu ne znam sto je.
2)probaj otvoriti firmu za proizvodnju necega pa stopaj koliko ce im trebati da ti posalju inspekciju. objesi zimmer frei i ponovi postupak. gleda im se kroz prste gdje se god moze. pola splitske obale je bespravno pa nikom nista.
3)hoces kredit za obnovu necega sto je povezano s turizmom, nema problema, jos ti bazen poklone uz to. hoces unaprijediti firmu koja se bavi necim drugim, kredit sa izdrzljivom kamatom neces dobiti nikada.
drzava nije otvorila niti jedan hotel ali je indirektno otvorila sve. u svim ostalim sektorima je napravila sve da firmi ima sve manje. prema tome, nemoj pricati da drzava nema nista s time, ima, jako puno.
kad automobilski giganti traze mjesto za svoju novu tvornicu do drzave je da ih privuce, a ne do pojedinaca koji bi im prodali svoju parcelu i kojih ima na bacanje.
diletanti, diletanti koji ne vide dalje od svog nosa svuda oko nas
__________________
OH, so you wanna argue? BRING IT. I got my CAPS LOCK ON !
čupavostvorenje is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2017., 15:16   #16
Quote:
Loui kaže: Pogledaj post
Problem je i što barba zaradi na apartmanima 30.000e godišnje i kupi mercedes i ode lova van u Studgart , ili kupi stan u zg a junior developer Jozo doo mu ga ozido prodo barbi i jozo kupi yahtu i ode liva van tak da sva lova koja s đavlom došlo s đavlom ošlo a kod industrije je druga stvar
čini mi se da ti malo olako izbacuješ te tisuće
mgrci43 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2017., 15:28   #17
Quote:
čupavostvorenje kaže: Pogledaj post
vec ste dosadni s tim trkeljanjem kako drzave nigdje ne treba biti niti je smije biti i da sve ovisi od sposobnosti pojedinaca. prvo sto se tice sposobnosti pojedinaca to bi sve drzalo vodu kada bi svi imali jednake pocetne sanse i uvjete za uspjeh sto jednostavno nema veze sa stvarnoscu. to je utopija jednako koliko i komunizam. da rekao sam, cisti liberalizam je podjednako utopijski model kao i komunizam, nema između njih razlike.
drzava izravno ne otvara tvornice niti ih treba otvarati. ali svojim djelovanjem posredno radni upravo to.
drazav dobro debelo potice turizam i nista drugo. 1) potpore za podizanje zvjezdice apartmanu/hotelu, za bazene i jos hrpa drugih. probaj traziti potporu, tj. olaksicu za patent iz bilo kojeg podrucja pa mi prepricaj sto ce se dogoditi; nesto u stilu prvo su me gledali ko tele u sarena vrata, a onda su mi se poceli smijati. ako to nije pogodovanje turizmu ne znam sto je.
2)probaj otvoriti firmu za proizvodnju necega pa stopaj koliko ce im trebati da ti posalju inspekciju. objesi zimmer frei i ponovi postupak. gleda im se kroz prste gdje se god moze. pola splitske obale je bespravno pa nikom nista.
3)hoces kredit za obnovu necega sto je povezano s turizmom, nema problema, jos ti bazen poklone uz to. hoces unaprijediti firmu koja se bavi necim drugim, kredit sa izdrzljivom kamatom neces dobiti nikada.
drzava nije otvorila niti jedan hotel ali je indirektno otvorila sve. u svim ostalim sektorima je napravila sve da firmi ima sve manje. prema tome, nemoj pricati da drzava nema nista s time, ima, jako puno.
kad automobilski giganti traze mjesto za svoju novu tvornicu do drzave je da ih privuce, a ne do pojedinaca koji bi im prodali svoju parcelu i kojih ima na bacanje.
diletanti, diletanti koji ne vide dalje od svog nosa svuda oko nas
Sve te primjere koje si naveo se mahom odnose na zimmer frei tj. fizičke osobe i to sve skupa jest u nekakvoj sivoj zoni. To jest (nažalost) okosnica našeg turizma ali ja to ne bi ni nazvao "pravim" turizmom. Da ideš graditi hotel imati ćeš iste probleme kao i sa gradnjom tvornice.

OK, ajmo pretpostaviti da si ti industrijalac i da dobiješ beskamatni kredit i da ti ne dođe nijedna inspekcija...što bi sagradio?
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is online now  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2017., 15:59   #18
Vidim da jedan bitalj detalj u usporedbi turizma i ikakve proizvodnje nitko nije napomenio. Naime, turizam se događa na nekom ODREĐENOM prostoru. Ljudi dolaze na Kornate zbog Kornata ne zbog Ibize. U Dubrovnik dolaze zbog Dubrovnika a ne zbog Rima. Hoću reći turizam je vezan za lokaciju.

A krumpir, steak i mercedes možeš proizvesti bilo gdje i uvesti. A proizvest ćeš ga tamo di je jeftino. Nećeš kod nas di je skupo (iz brojnih razloga,a država je na neke mogla i trebala utjecati).

I tako,, postotak turizma raste, a ostala proizvodnja pada. Jer smo skupi. Tj neisplativi.

Osim toga, dobar dio Zimmer freia eksploatira objekte sagrađene u prošlom sistemu, a isto tako eksploatiraju nassljeđeno zemljište, koje prije 50god nije vrijedilo ništa.

Onaj tko danas ide u takvu investiciju, nebi se uvjek i svugdje pokrio s cijenama koje se postižu (prvenstveno zbog kratke sezone).
__________________
Jebeš ženu koja ne zna kuhati i muškarca koji ne zna promjeniti žarulju!

Agroseksualac otvorenih pogleda na život :)
zbunjenixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2017., 16:05   #19
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Sve te primjere koje si naveo se mahom odnose na zimmer frei tj. fizičke osobe i to sve skupa jest u nekakvoj sivoj zoni. To jest (nažalost) okosnica našeg turizma ali ja to ne bi ni nazvao "pravim" turizmom. Da ideš graditi hotel imati ćeš iste probleme kao i sa gradnjom tvornice.

OK, ajmo pretpostaviti da si ti industrijalac i da dobiješ beskamatni kredit i da ti ne dođe nijedna inspekcija...što bi sagradio?
totalno je nebitno što bi sagradio. sagradis ono za sto imas kupca, mozes radit cavle, a mozes i procesore. jedino je bitno da si u plusu kad sve zbrojis i oduzmes. tvrdim da drzava protezira jednu granu u odnosu na sve ostale
__________________
OH, so you wanna argue? BRING IT. I got my CAPS LOCK ON !
čupavostvorenje is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2017., 16:09   #20
Quote:
zbunjenixx kaže: Pogledaj post
Vidim da jedan bitalj detalj u usporedbi turizma i ikakve proizvodnje nitko nije napomenio. Naime, turizam se događa na nekom ODREĐENOM prostoru. Ljudi dolaze na Kornate zbog Kornata ne zbog Ibize. U Dubrovnik dolaze zbog Dubrovnika a ne zbog Rima. Hoću reći turizam je vezan za lokaciju.

A krumpir, steak i mercedes možeš proizvesti bilo gdje i uvesti. A proizvest ćeš ga tamo di je jeftino. Nećeš kod nas di je skupo (iz brojnih razloga,a država je na neke mogla i trebala utjecati).

I tako,, postotak turizma raste, a ostala proizvodnja pada. Jer smo skupi. Tj neisplativi.

Osim toga, dobar dio Zimmer freia eksploatira objekte sagrađene u prošlom sistemu, a isto tako eksploatiraju nassljeđeno zemljište, koje prije 50god nije vrijedilo ništa.

Onaj tko danas ide u takvu investiciju, nebi se uvjek i svugdje pokrio s cijenama koje se postižu (prvenstveno zbog kratke sezone).
prava bi rijec bila da je turisticka lokacija jako ovisna o marketingu, tj. sto je trenutno moderno. sada smo to mi. za par godina ce to mozda biti neka zabit u indiji ili u sjevernoj africi (kada ratovi zavrse i odnosi se unormale).
da je bit samo u niskoj cijeni onda u se u njemackoj ne bi nista proizvodilo, vjerojatno bi indijci radili sve. a i ne kuzim kako je 1200 eura za cijelu bruto placu prosjecnog hr radnika puno, ako radnik vise od toga dobije u njemackoj neto. ocito da to nije jedina stavka
__________________
OH, so you wanna argue? BRING IT. I got my CAPS LOCK ON !
čupavostvorenje is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:11.