Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.04.2017., 23:05   #81
Quote:
timothy88 kaže: Pogledaj post
Zanimljivo. Znači kupit polovno vozilo i napravit kompletni servis na njemu? Razumijem li ja to dobro? Hvala na savjetu svakako.
Naravno, ako bi auto bio stvarno ok a zadnji servis not sure svejedno bih ga napravio. Mala je to lova u odnosu na onu koju bi potrošio radi neredovitog održavanja. Kako kažu, bolje spriječiti nego liječiti.
Orlov77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2017., 00:39   #82
Quote:
timothy88 kaže: Pogledaj post
Pa to i ja planiram. Naravno da treba uložit u polovno vozilo i uredit ga. Ali nisam otvorio temu ni zbog toga ni načina kupovine već zbog fiksnih godišnjih troškova bez goriva. Dakle, tema je samo radi toga i ništa više... Registracija, osiguranje, gume, servisi...
fiksni troškovi posjedovanja automobila su samo osiguranje i tehnički, sve drugo je vrlo varijabilno - i gume, i servisi, i popravci itd.

možda ćeš se voziti uredno bez ikakvih kvarova osim par sto kuna potrošnih dijelova ili ćeš nabaciti u pola godine soma eura za 2-3 veća kvara..

i kak ti to računaš bez goriva? jel ti poznat osjećaj otići na benzinsku i ostaviti 500 kn za pun tank goriva, pa isto to napraviti za 2-3 tjedna, u međuvremenu ćeš za još sto drugih stvari odvojiti neke novce..

pa ćeš kupiti zimske gume, pa ljetne, pa brisače, pa će ti crći neka sitnica pa ćeš ostaviti majstoru 300 kn za par desetaka minuta posla.. pa će ti bubam netko odvaliti retrovizor, pa će ti pući kvaka na vratima, pa će ti početi tresti pri kočenju, pa će ti prozujati kvačilo, pa će te početi jebati sinkron prve brzine pa ovo, pa ono..

malo ti to "preromantično" gledaš sve skupa pa ćeš zaključiti da je bolje ponekad se voziti auto-trolejem.
lujozg is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2017., 07:32   #83
Kakve vi to drloge vozite i koliko kad vas koštaju u prosjeku 2500 kn mjesećno? Jebate toliko nisam trošio na svog starog 10g i s 300 000km koji je svaki dan prelazio 120-130 km.

Poslano sa mog Metal koristeći Tapatalk
__________________
Volim sve komade koje vole mladi.
Kupujem minsko polje radi ugodne šetnje s punicom.
link
kerbi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2017., 08:53   #84
Pug 206, 15-20k godisnje, Zg.
Prosjek potrosnja oko 8

500 kn gorivo - 6000 / god
1000 tehnicki
1000 rega (50%)
1000 servis manji
2000 k servis veci/veci kvar
2000 gume svake 2 godine - 1000 /god
500 pranja
500 ostalo

________
~13-15 k kn.

Ne racunam gorivo za veca putovanja i izlete.

Imho, ak imas curu/zenu/decka, zivite skupa i oboje nekaj radite, glupo je ne imat auto. Podigne kvalitetu zivota ekstremno iako jest trosak, ali ne koliko neki tu govore.

Da sam sám vec bi se zapitao oko isplativosti, jasno ovisno o placi.
Zaspan is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2017., 08:53   #85
@ kerbi

A amortizaciju ne uračunavaš u trošak?
Troskot is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2017., 09:01   #86
Quote:
timothy88 kaže: Pogledaj post
Pa to i ja planiram. Naravno da treba uložit u polovno vozilo i uredit ga. Ali nisam otvorio temu ni zbog toga ni načina kupovine već zbog fiksnih godišnjih troškova bez goriva. Dakle, tema je samo radi toga i ništa više... Registracija, osiguranje, gume, servisi...
I za to ti treba tema? Sve ti je dostupno na webu koliko su cijene registracija, osiguranja, guma i servisa. Ali lakse da ti drugi pisu umjesto da otvoris par web stranica i zapises na komad papira ili Excel.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2017., 09:04   #87
Quote:
kerbi kaže: Pogledaj post
Kakve vi to drloge vozite i koliko kad vas koštaju u prosjeku 2500 kn mjesećno? Jebate toliko nisam trošio na svog starog 10g i s 300 000km koji je svaki dan prelazio 120-130 km.

Poslano sa mog Metal koristeći Tapatalk
Prenapuhan je to iznos. Znam neke ljude koji su se žalili da su tisuće kuna mjesečno odvajali za popravke auta i to malih, gradskih a problem je bio zapravo smiješan i jasan samo je trebalo promijeniti automehaničara ali im se jednostavno nije moglo objasnit. Ustvari krivi su i sami vlasnici jer su pridonjeli lošim održavanjem da dođe do takvih stvari. Znam da je bila u pitanju brtva glave i rad na 3 cilindra na Puntu jedinici te zašto auto potroši 200kn benzina tjedno a vozi se manje od 100km. Genijima je bilo ipak ljepše da ih mehaničar dere kol'ko može za nikakav rad te takav auto dok stvarno rikne uvalit za smiješne novce za dijelove. A poslije s nekim drugim ista priča., i naravno pljuvanje po prethodnom autu.
Orlov77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2017., 09:12   #88
Kada racunate troskove posjedovanja automobila, trebate gledati i troskove kada ste bez automobila. I razlika je ono sto vas muci. A ne ukupni trosak.
__________________
Mazda CX-5 2.5, Toyota Corolla 1.8, Ford Mustang 3.7 V6, Mazda 626 2.0, Audi A6 2.7 V6, Pezo 307 1.6, VW Jetta 1.8T, Dodge Stratus 2.4, Kia Ceed 1.4, Reno Clio 1.4, Rover 400 2.0D, Audi 80 1.8
El Mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2017., 09:33   #89
Quote:
Orlov77 kaže: Pogledaj post
Prenapuhan je to iznos. Znam neke ljude koji su se
Iznos nije prenapuhan jer iznos ukljucuje i godisnji trosak osiguranja, registracije i godisnjeg osnovnog servisa, depricijaciju guma + mjesecni iznos za benzin recimo a neki od nas su i racunali i ratu kredita / amortizaciju.

Znaci trosak auta nije samo kada ti nesto rikne pa ides mehanicaru.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2017., 09:34   #90
Quote:
El Mariachi kaže: Pogledaj post
Kada racunate troskove posjedovanja automobila, trebate gledati i troskove kada ste bez automobila. I razlika je ono sto vas muci. A ne ukupni trosak.
Ako si u Zagrebu mjesecni pokaz je svega 360 kuna. Super. Ako zivis u tramvaj zoni i radis u centru. No ako radis na periferijama gdje puno firmi ima urede u novim poslovnim zonama benefit auta mjeris u vremenu koje ustedis vs. javni prijevoz.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2017., 09:37   #91
Quote:
kerbi kaže: Pogledaj post
Kakve vi to drloge vozite i koliko kad vas koštaju u prosjeku 2500 kn mjesećno? Jebate toliko nisam trošio na svog starog 10g i s 300 000km koji je svaki dan prelazio 120-130 km.

Poslano sa mog Metal koristeći Tapatalk
Miško, pa na kaj je taj tvoj vozio? Imao fuzijski reaktor? Ako si dnevno prelazio tu kilometražu to je minimum 65-70 kn samo goriva, dakle 1.500 kn samo za gorivo mjesečno (realno vjerojatno 200 više). Tehnički i registracija minimalno 2.500 kn, znači još 200 kn mjesečno, da si ga samo redovno servisirao, s tom kilometražom je to još bar 2.500 kn godišnje (a s obzirom na kilometre teško da tu nije trebao još koji popravak) i već si na 1.900 kn mjesečno. I to je bez amortizacije.
__________________
Pretpostavka je majka svih zajeba.
8T8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2017., 10:30   #92
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
Ako si u Zagrebu mjesecni pokaz je svega 360 kuna. Super. Ako zivis u tramvaj zoni i radis u centru. No ako radis na periferijama gdje puno firmi ima urede u novim poslovnim zonama benefit auta mjeris u vremenu koje ustedis vs. javni prijevoz.
A da li je sve u tih 360kn?

Da li ces nekada morati na taksi jer je nesto hitno? Ili ako imas vise clanova porodice i mogli bi dijeliti automobil?

Godisnji odmori?

Potroseno vrijeme u u javnom prevozu?
__________________
Mazda CX-5 2.5, Toyota Corolla 1.8, Ford Mustang 3.7 V6, Mazda 626 2.0, Audi A6 2.7 V6, Pezo 307 1.6, VW Jetta 1.8T, Dodge Stratus 2.4, Kia Ceed 1.4, Reno Clio 1.4, Rover 400 2.0D, Audi 80 1.8
El Mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2017., 10:34   #93
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
Iznos nije prenapuhan jer iznos ukljucuje i godisnji trosak osiguranja, registracije i godisnjeg osnovnog servisa, depricijaciju guma + mjesecni iznos za benzin recimo a neki od nas su i racunali i ratu kredita / amortizaciju.

Znaci trosak auta nije samo kada ti nesto rikne pa ides mehanicaru.
Dobro, sve to ovisi i o tome što se vozi jer nije isto posjedovati neki manji auto tipa Punta, Corse ili veći npr. Passat i ostali pa su mjesečni troškovi različiti. Mene npr. auto mjesečno stoji oko 860kn.
Orlov77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2017., 10:48   #94
To je stvarno mala cifra, ako uključuje sve troškove posjedovanja motornog vozila.
Troskot is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2017., 10:48   #95
Quote:
Orlov77 kaže: Pogledaj post
Prenapuhan je to iznos.
Nije to uopće prenapuhan iznos. Ja sam naveo vrlo konkretne cifre za 4 godine i malu godišnju kilometražu. Može biti i manje od toga, ako auto netko koristi samo za slučaj frke, pa godišnje napravi 1.000 km (znam i takve), pa svejedno ih auto kad se uračuna registracija, osiguranje, servis, amortizacija i to malo benzina košta 700-800 kn mjesečno prosječno samo da im stoji na raspolaganju.

Osim kod prastare krame, auto prosječno gubi na vrijednosti minimalno 400 kn-500 kn, i to je fiksni trošak koji vlasnik ima, pa baš da mu neregistriran stoji u garaži.

Auto je uvijek veći trošak nego što si većina ljudi to misli, a neki i sami sebi lažu kako ih košta manje.
__________________
Pretpostavka je majka svih zajeba.
8T8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2017., 10:50   #96
Točno to!
Troskot is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2017., 10:57   #97
Quote:
Troskot kaže: Pogledaj post
To je stvarno mala cifra, ako uključuje sve troškove posjedovanja motornog vozila.
Da, mala je s obzirom na to da se radi oko 500km mjesečno.

Quote:
8T8 kaže: Pogledaj post
Nije to uopće prenapuhan iznos. Ja sam naveo vrlo konkretne cifre za 4 godine i malu godišnju kilometražu. Može biti i manje od toga, ako auto netko koristi samo za slučaj frke, pa godišnje napravi 1.000 km (znam i takve), pa svejedno ih auto kad se uračuna registracija, osiguranje, servis, amortizacija i to malo benzina košta 700-800 kn mjesečno prosječno samo da im stoji na raspolaganju.

Osim kod prastare krame, auto prosječno gubi na vrijednosti minimalno 400 kn-500 kn, i to je fiksni trošak koji vlasnik ima, pa baš da mu neregistriran stoji u garaži.

Auto je uvijek veći trošak nego što si većina ljudi to misli, a neki i sami sebi lažu kako ih košta manje.
Ovisi za koga. Godišnje napravim manje od 10tkm točnije oko 7-8 pa me ispadne manje od 1000kn mjesečno. I da, ne lažem sebi već mi tako kalkulator izbaci, ah što ću.
Orlov77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2017., 11:13   #98
evo malo na papir, trenutno mi je prosjek (zadnjih 10kkm) 6.8. i prijasnjih puta je tu negdi bilo: 6.7. znaci u godinu i 8.mj. 30tkm, prosjek od 6.8 (zaokruzi na 7 realnih), zaokruzi gorivo na 9kn/l i samo na gorivo je otislo 18900kn, odnosno 945kn misecno za priblizno 1500km.
registracija, osiguranje, kasko, skoro 5000kn godisnje, znaci 200kn misecno na osnovni trosak.
jedan osnovni servis - 1000kn, izmjena plocica 500kn, nesto vise od 100kn na dosadasnje troskove.
pred sljedecu registraciju idu nove prednje gume - 1300 (dunlop)-1700kn (michelin), znaci jos bar 100-150kn misecno.
pranja auta, tekucine za stakla, i slicne stvari nisam niti racuna, a vec smo na 1500kn misecnih troskova.
ovdje je u potpunosti zanemarena nabava i gubitak vrijednosti vozila, jer iskreno, to nebi smatra relevantnim osim ako ne minjas aute svako par godina pa ti takvo sto znaci, a hoce li nakon x godina auto vridit 2000 ili 2500€ sasvim je sporedna stvar. nakon nekog vrimena gubi sve manje i manje, ali nije bas da svi redom vozimo aute stare 30+ godina vridne koliko i registracija.
wifi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2017., 11:19   #99
Quote:
Zaspan kaže: Pogledaj post
Pug 206, 15-20k godisnje, Zg.
Prosjek potrosnja oko 8

500 kn gorivo - 6000 / god
1000 tehnicki
1000 rega (50%)
1000 servis manji
2000 k servis veci/veci kvar
2000 gume svake 2 godine - 1000 /god
500 pranja
500 ostalo

________
~13-15 k kn.

Ne racunam gorivo za veca putovanja i izlete.

Imho, ak imas curu/zenu/decka, zivite skupa i oboje nekaj radite, glupo je ne imat auto. Podigne kvalitetu zivota ekstremno iako jest trosak, ali ne koliko neki tu govore.

Da sam sám vec bi se zapitao oko isplativosti, jasno ovisno o placi.
Hvala na detaljnom pregledu. Ne samo da podiže kvalitetu života već štedi vrijeme a to je za sve nas koliko radimo više poslova presudno. Vrijeme je i više od novca jer koliko imamo vremena toliko toga stignemo obaviti.
timothy88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2017., 11:23   #100
Quote:
Orlov77 kaže: Pogledaj post
Ovisi za koga. Godišnje napravim manje od 10tkm točnije oko 7-8 pa me ispadne manje od 1000kn mjesečno. I da, ne lažem sebi već mi tako kalkulator izbaci, ah što ću.
To što ti navodiš može biti trošak samo za gorivo. Gume ne mijenjaš nikad? Auto je stojadin iz '76., pa je amortizacija 0,00? Ne servisiraš ga uopće?
__________________
Pretpostavka je majka svih zajeba.
8T8 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:44.