Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Pogledaj rezultate ankete: Molim pročitajte post prvo! Jesu li partizani srpska vojska?
Služili su uglavnom srbima, DA 12 29.27%
NE 29 70.73%
Glasovatelji: 41. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.10.2008., 09:49   #81
Lightbulb

Quote:
Minotaur kaže: Pogledaj post
[/B][/B]
kako te nije sram ? Zapamti danas živiš u Hrvatskoj zbog boraca Domovinskog rata, a ne zbog partizana. Utuvi si u tu svoju glavu da je Hrvatska od '45 do '91 bila pod okupacijom i to baš zahvaljujući partizanima.

Hrvatska je postojala i prije 1990. Ovo o okupaciji je totalna debilana.
__________________
"Drže se jarani, drže se zemljaci, opet su u igri osobeni znaci." # "Don't marry her, fuck me!"#
Dijete Cvijeća is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2008., 11:15   #82
Quote:
blackwater kaže: Pogledaj post
Naravno da je među partizanskim postrojbama bilo mnogo Srba kad su Srbi u Jugoslaviji bili većinski narod. Zakon vjerojatnosti, zar ne? A to što su četnici promijenili stranu... pa normalno kad su bili stjerani u kut, htjeli su sačuvati goli život. A zašto su ih partizani prihvatili? Pa valjda zato što im je svako pojačanje bilo dobrodošlo. Kad je ratno stanje, ne pita se za ideologije: iskoristi se ponuđena snaga, a ratni i ini grijesi obračunavaju se kasnije. Koje su to gluposti, partizani su bili prosrpski? Partizani su jedini bili pannacionalna borbena skupina. To je ko da se kaže da su UN kineska organizacija, jer je Kineza najviše... Ustaše su kod nas bili ono kaj su četnici bili u Srbiji, premda je možda ustaška motivacija 'plemenitija' u svojoj užasnosti. Još gore, četnici se nisu zavaravali: oni su radili ZA svoju državu, iako su bili ekstraradikalni, dok su ustaše pod krinkom toga da rade 'za nas' uspjeli ishoditi kvislinšku tvorevinu od Nijemaca, a i to po koju cijenu? Ni jedni ni drugi nisu bolji od nacista, ali glavno da se blati partizane, jedine zahvaljujući kojima danas ne živimo ni u Njemačkoj ni u Rusiji.
Potpisujem!
http://www.youtube.com/watch?v=l7AEv...eature=related
http://www.youtube.com/watch?v=rgjSNUg492M
http://www.youtube.com/watch?v=Sy4bEvKqjgI

Zadnje uređivanje kondor_ : 31.10.2008. at 11:25.
kondor_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2008., 12:30   #83
Quote:
Đeneral kaže: Pogledaj post
Drug Tito... nije mi drug. Je bio na pola slovenac, a pisao se kao jugoslaven, yebo ja mačku rep ako tu vidim išta hrvatskog.
Žao mi je što sam ja taj koji nosi loše vjesti, ali nisi u pravu. Drug Tito se NIKAD nije pisao kao Jugoslaven. Ne postoji ni jedan intervju u kojem se on nacionalno određuje (niti kao Hrvat, niti kao Jugoslaven).

Međutim, na popisu članova Komunističke partije Jugoslavije, drug Tito popisan je kao Hrvat. Taj dokument možeš vidjet na TV kalendaru, tu i tamo... Uglavnom, popis je napravaljen abecendim redom i u ključnom retku piše "Broz, Josip (Tito), Hrvat".

I znam da ti nije drug - to je pridjevak koji se tada koristio i ja ga koristim u duhu tog vremena. Kao što bih rekao "g. Latin" ili "lord Kelvin". Isto tako je i "drug Tito". Bez patetike.

Pozdrav,
__________________
Istina se ne može odrediti većinom glasova.
Rob-Roy is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2008., 16:24   #84
Quote:
Rob-Roy kaže: Pogledaj post
Da razjasnimo:

Prvi partizanski odred osnovan je u Hrvatskoj, od strane Hrvata. Vođa komunističkog i antifašističkog pokreta bio je Hrvat (drug Tito). Veliku većinu partizana do 1943. godine činili su Hrvati. U zapovjednom lancu na najvišim položajima bili su Hrvati (tu i tamo bi se našao poneki Slovenac ili Srbin).

Jezik se nije zvao srpsko-hrvatski. U SR Hrvatskoj službeno ime bilo je hrvatsko-srpski, dok je se u SR Srbiji pisalo obrnuto.

Svi istaknutiji političari u SFRJ bili su Hrvati. Tu i tamo pokoji Slovenac (npr. Kardelj), a još rijeđe Srbin. Istina je da udio Srba u ukupnom broju oficira JNA bio najveći, ali to je posljedica demografske strukture stanovništva u SFRJ. Najvažnija i najodgovornija mjesta uglavnom su zauzimali Hrvati.

Četnički pokret nema veze s partizanima. Oni su bili neprijatelji u ratu i borili su se na različitim stranama. Vođa četničkog pokreta u WII, Draža Mihailović, osuđen je po 47 točaka optužbe i javno smaknut usred Beograda. Činjenica je da se velik broj bivših četnika pred sam kraj rata odrekao četništva i priključio partizanima. To je donekle "zatrovalo" partizanski pokret - ali naglašavam da je to bilo pred sam kraj rata.

To su povjesne činjenice, a anketa je besmislena. Od prilike kao da stavim anketu je li 1+1 jednako 2 ili 3. Pa onda ljudi glasaju o tome što misle
Znaci po ovome je Jugoslavija bila velikohrvatska hegemonisticka tvorevina ? Inace price za nacionalnu pripadnost partizana su nonsens.90 % ljudi ovdje mjesa etnicki sastav jedinica sa podrucjima gdje su te jedinice djelovale.Dakle do pada Italije velika vecina partizana su bili Srbi ,ukupno rasporedjeni u 5 od 6 korpusa NOVJ.
dr.vukdragovic is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2008., 16:41   #85
Quote:
UBERSOLDAT kaže: Pogledaj post
Na početku bijaše partizani ... nadobudne komunjare koje imaše plan nešto novo da ponude narodu. Krivo je postavljen post; najviše partizana je bilo Hrvata, a tek pred kraj rata lojalni_četnici su se masovno prebacivali u partizane. u početku osnivanja partizanskih odreda Hrvatska je imala 42, a srbija samo 2. S vremenom se u srbiji povečavala brojka partizanskih odreda, ali nikada nije premašila hrvatski broj sve do kraja rata kada su četnici radikalno povečali brojku srpskih partizana.

Ideja nije bila loša (osim što su htjeli istrijebit vjeru u Hrvata i stvorit opet neku panslavensku uniju) ...riješit se fašista i te spike, ali s vremenom su se parizani pretvorili u svog gl.neprijatelja ustaše! 45. godine postali su glavni tlačitelji i krvnici balkana .... toliko strašni da su ih se čak i Talijani bojali.

A kako su godine odmicale, partizanska ostavština se sve više pretvarala u srboslaviju koju smo porazili 95.godine

Prvo, veli se u početku bijaHU partizani. Ako ne znaš koristiti imperfekt (što bi svaki 'pravi' Hrvat trebao znati ), nemoj molim te. Drugo, jel ti razumiješ razliku između partizana i komunista ili ne? Partizani su vojnička kategorija, vojni odred, dok su komunisti političko-ideološka kategorija. Jest da je mnogo partizana otišlo u Partiju, ali s druge strane, mnogo je partizana otišlo i u HDZ u kojem sjede (i sijede) i dan-danas. Opet, nacionalni ustroj partizana nije ni bitan, bitna je njihova motivacija koja je bila prvenstveno antifašistička, ne nacionalističko-hrvatska (kao kod ustaša), ni plaćenićko-velikosrpska (kao kod četnika). To što je Tito pobjedu u ratu iskoristio za započinjanje političke karijere... jest briljantan potez koji bi potegao iole svaki političar s imalo soli u glavi. Naravno, kad imaš više naroda i jezika na takvom prostoru, teško ih je održati zajedno. Nismo mi SAD pa da zanemarimo razlike koje postoje među nama. Amerikanci su to uspjeli zahvaljujući zajedničkom nasljeđu IMIGRACIJE: u Americi nitko osim Indijanaca nije domorodac. Ono što je za Amerikance imigracija, to je Tito htio da u Jugoslaviji bude antifašizam, tj. pobjeda u ratu. Nažalost, vrijeme briše pobjede i ispalo je da takvo zajedništvo nije moguće temeljem samo nekih panslavenskih karakteristika i zajedničke pobjede u ratu. Prisjetimo se da su panslavističke težnje postojale i u doba preporoda, Ljudevita Gaja, samo što ih ondje tumačimo kao patriotske, a u Jugoslaviji kao antipatriotske... Pa zaboga, sami sebi proturječimo! I nisu htjeli 'istrijebiti' vjeru u Hrvata kao nešto proračunato, samo su slijedili svoju 'Bibliju', ostavštinu Karla Marxa koji je tvrdio da je religija 'opijum za narod', al naravno ne u onom 'širokomasnom' smislu, već u jednom vrlo nijansiranom smislu o kojem neću sada ovdje raspravljati. Tko želi steći punu sliku, nek pročita izabrana djela gospodina Marxa. Osobno ne znam nikoga kome je bilo zabranjeno pohađati crkvu za vrijeme Jugoslavije. Moja obitelj i ja smo najnormalnije išli i nikad nismo imali problema zbog toga. Možda bi moja majka nešto prije napredovala da je bila u Partiji, ali tak je i danas ako si u HDZ-u... I badava će me netko negirati, sami čelnici priznaju da su korumpirani. Meni nisu, al mojem bratu su ponudili instantni posao ako se učlani u HDZ. Ne kužim kaj im uopće koristi čovjek koji je protiv volje u stranci.
blackwater is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2008., 17:26   #86
Quote:
blackwater kaže: Pogledaj post
Prvo, veli se u početku bijaHU partizani. Ako ne znaš koristiti imperfekt (što bi svaki 'pravi' Hrvat trebao znati ), nemoj molim te. Drugo, jel ti razumiješ razliku između partizana i komunista ili ne? Partizani su vojnička kategorija, vojni odred, dok su komunisti političko-ideološka kategorija. Jest da je mnogo partizana otišlo u Partiju, ali s druge strane, mnogo je partizana otišlo i u HDZ u kojem sjede (i sijede) i dan-danas. Opet, nacionalni ustroj partizana nije ni bitan, bitna je njihova motivacija koja je bila prvenstveno antifašistička, ne nacionalističko-hrvatska (kao kod ustaša), ni plaćenićko-velikosrpska (kao kod četnika). To što je Tito pobjedu u ratu iskoristio za započinjanje političke karijere... jest briljantan potez koji bi potegao iole svaki političar s imalo soli u glavi. Naravno, kad imaš više naroda i jezika na takvom prostoru, teško ih je održati zajedno. Nismo mi SAD pa da zanemarimo razlike koje postoje među nama. Amerikanci su to uspjeli zahvaljujući zajedničkom nasljeđu IMIGRACIJE: u Americi nitko osim Indijanaca nije domorodac. Ono što je za Amerikance imigracija, to je Tito htio da u Jugoslaviji bude antifašizam, tj. pobjeda u ratu. Nažalost, vrijeme briše pobjede i ispalo je da takvo zajedništvo nije moguće temeljem samo nekih panslavenskih karakteristika i zajedničke pobjede u ratu. Prisjetimo se da su panslavističke težnje postojale i u doba preporoda, Ljudevita Gaja, samo što ih ondje tumačimo kao patriotske, a u Jugoslaviji kao antipatriotske... Pa zaboga, sami sebi proturječimo! I nisu htjeli 'istrijebiti' vjeru u Hrvata kao nešto proračunato, samo su slijedili svoju 'Bibliju', ostavštinu Karla Marxa koji je tvrdio da je religija 'opijum za narod', al naravno ne u onom 'širokomasnom' smislu, već u jednom vrlo nijansiranom smislu o kojem neću sada ovdje raspravljati. Tko želi steći punu sliku, nek pročita izabrana djela gospodina Marxa. Osobno ne znam nikoga kome je bilo zabranjeno pohađati crkvu za vrijeme Jugoslavije. Moja obitelj i ja smo najnormalnije išli i nikad nismo imali problema zbog toga. Možda bi moja majka nešto prije napredovala da je bila u Partiji, ali tak je i danas ako si u HDZ-u... I badava će me netko negirati, sami čelnici priznaju da su korumpirani. Meni nisu, al mojem bratu su ponudili instantni posao ako se učlani u HDZ. Ne kužim kaj im uopće koristi čovjek koji je protiv volje u stranci.
puno riječi, a malo težine u njima.

Što se tiče crkve ... osobno znam ljude koji su bili na višim položajima onda u SR Hrvatskoj, te naravno u partiji. Bili su praćeni od strane same partije, a bez partije nisi moga napredovati, ali su s vremena na vrijeme išli na polnićke u zagreb i druge gradove. A koga je bilo briga onda a i sada za malu raju??
__________________
DRUGI DOLAZAK
UBERSOLDAT is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2008., 20:17   #87
Znam koga je bilo briga za malu raju jer je moja obitelj pripadala (a i sad većinom pripada) maloj raji. Moji su uz regularne poslove (na kojima su relativno gledajući imali veće plaće nego danas) tjerali i poljoprivredu i uvijek su, za razliku od sadašnjice, na vrijeme dobili plaću za robu koju su prodali. Tada su zakoni većinom štitili male ljude, barem na primjeru poljoprivrede se to vidi. Veli mi stari da je onda bilo nezamislivo ne dobiti plaću na vrijeme, kakva god bila situacija u državi. Možda se nije moglo 'po kapitalistički' birati neki od stotinu proizvoda iste vrste, već su možda bila dva-tri i to je to, al to je mala cijena za platiti kad SVI uživaju socijalnu zaštitu države. Ugl. nije se jednom dogodilo da je netko sletio u zatvor zbog toga što nije plaćao na vrijeme (tada je rok otplate bio 15 dana, nakon toga hop u zatvor po kratkom postupku). Danas mojem ocu duguju na sve strane, a on je nemoćan naplatiti pošteno i krvavo proizvedenu robu. Naravno, ovo je samo jedan primjer.
blackwater is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:58.