Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.12.2016., 22:15   #3601
Quote:
Lily35 kaže: Pogledaj post
Pozdrav,
Imam pitanje oko knjiženja osiguranja. Trgovačko društvo je sklopilo ugovor za osiguranje viljuškara, robe od krađe i požara. Faktura osiguravajuće kuće je plaćena u cijelom iznosu. Mogu li cijeli iznos proknjižiti na 4?
Hvala
Da, zašto ne?
senssia is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2016., 22:25   #3602
Quote:
Lily35 kaže: Pogledaj post
Pozdrav,
Imam pitanje oko knjiženja osiguranja. Trgovačko društvo je sklopilo ugovor za osiguranje viljuškara, robe od krađe i požara. Faktura osiguravajuće kuće je plaćena u cijelom iznosu. Mogu li cijeli iznos proknjižiti na 4?
Hvala
Ja se drzim perioda osiguranja iz samog racuna.
Dio na 4, dio na 19.
Ako je racun npr u prvi mjesec ili pocetak drugog onda stavim nekad sve na trosak, ali u principu razdvajam
ladak is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2016., 22:37   #3603
Quote:
cici mici kaže: Pogledaj post
kako se knjiže kupovina uz popuste na naš račun npr. kod autobusnog prijevoznika ili svaki 5.kupovina gratis ? jasan mi je postupak umanjenja marže, ali može li biti i negativna ? kako to pravdaju poreznoj da nije prodaja na crno, odn. sivo s obzirom na osjetno niže cijene ?
kako bi se knjižili besplatni pregledi kod privatnog stomatologa ?

Pa trebalo bi uvijek obracunati pdv na vrijednost usluge ili dobra. Porezna sa aspekta pdv-a ne poznaje gratis robu.
Kupac mozda nece platit racun ali firma koja daje "gratis" morala bi platit pdv drzavi
ladak is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2016., 10:18   #3604
Quote:
Lily35 kaže: Pogledaj post
Dragi forumaši!
Molim pomoć oko knjiženja uvoza trgovačke robe iz trećih zemalja (radi se o žici). Naime, imamo uvoz iz Indije. Primljena je faktura dobavljača na iznos od 20.0000,00 Eur-a (karikiram), te faktura špeditera za troškove prijevoza, carine, pdv-a i ostalo. Kako to proknjižiti. Inače radim u Pupili i znam da moram kroz URU - obračunani PDV pri uvozu. Znači tu bih knjižila:
6600/2210dobavljač
1406/2200.
Problem mi je faktura špeditera (carina, pdv, ležarina, prijevoz, i ostale takse).
Molim pomoć.
Hvala
Nisam to dugo imala,sjećam se da sam sve špeditera, prijevoz, ležarinu...stavljala u zavisni trošak u PKV.
ini5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2016., 10:34   #3605
Kada knjižimo plaćanje sa deviznog računa jeli se uzima srednji tečaj? i jeli banke na kojoj je račun ili hnb?
hvala
tia79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2016., 13:45   #3606
Quote:
ini5 kaže: Pogledaj post
Nisam to dugo imala,sjećam se da sam sve špeditera, prijevoz, ležarinu...stavljala u zavisni trošak u PKV.

Sve osim PDV-a su zavisni troškovi i povećavaju vrijednost robe.
Quote:
tia79 kaže: Pogledaj post
Kada knjižimo plaćanje sa deviznog računa jeli se uzima srednji tečaj? i jeli banke na kojoj je račun ili hnb?
hvala
Srednji HNB.
__________________
Sve je važno.
Miaana is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2016., 16:19   #3607
Quote:
ladak kaže: Pogledaj post
Pa trebalo bi uvijek obracunati pdv na vrijednost usluge ili dobra. Porezna sa aspekta pdv-a ne poznaje gratis robu.
Kupac mozda nece platit racun ali firma koja daje "gratis" morala bi platit pdv drzavi
hvala ti na odgovoru.
ma zato i pitam. npr. karte za prijevoz studentu imaju 70 % popusta, a običnom građaninu puna cijena.
onda bi netko mogao povezanoj osobi, rodbini prodavati samo takve karte manje cijene, "studentske" i posljedično sa 70 % manjim iznosom pdv-a. jer se pdv plaća na konačni iznos cijene, dakle nakon evt.rabata i popusta.
__________________
samo jednom se živi, svi ostali pokušaji su reinkarnacija.
kulturna asimilacija, jer nijedna druga ne postoji.
poliglot: s gospodom gospodski, s ciganima ciganski.
cici mici is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2016., 14:13   #3608
Molim vas pomoć jer sam totalno zablokirala a dosta mi je hitno...
kako knjižiti prodaju stroja 10.000,00 kn + pdv koji je na dugotrajnoj imovini N.V. isto 10.000,00 kn ( prodajna cijena jednaka nabavnoj cijeni ) i nije ništa amortizirano. Koji je tu prihod ?
Nera010 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2016., 14:42   #3609
Quote:
Nera010 kaže: Pogledaj post
Molim vas pomoć jer sam totalno zablokirala a dosta mi je hitno...
kako knjižiti prodaju stroja 10.000,00 kn + pdv koji je na dugotrajnoj imovini N.V. isto 10.000,00 kn ( prodajna cijena jednaka nabavnoj cijeni ) i nije ništa amortizirano. Koji je tu prihod ?
klasika, nema te tu šta buniti...
potraživanja od kupca 12500 kn
obveza za pdv 2500 kn
prihod od prodaje 10000 kn
di 10000 kn
trošak prodane di ili neki sličan kto 10000 kn

brojevi kta naravno ovise o kontnom planu koji koristiš

jedino ostaje pitanje da li se prihodi i trošak prebijaju tj. niti ne knjiže jer su isti, ovisi o hsfi neznam napamet...
Nikad spreman is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2016., 18:15   #3610
Quote:
Nikad spreman kaže: Pogledaj post
klasika, nema te tu šta buniti...
potraživanja od kupca 12500 kn
obveza za pdv 2500 kn
prihod od prodaje 10000 kn
di 10000 kn
trošak prodane di ili neki sličan kto 10000 kn

brojevi kta naravno ovise o kontnom planu koji koristiš

jedino ostaje pitanje da li se prihodi i trošak prebijaju tj. niti ne knjiže jer su isti, ovisi o hsfi neznam napamet...
Hvala na odgovoru. Ovo zadnje me muči...dali knjižiti prihod i rashod ili ne...?
Nera010 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2016., 01:17   #3611
Quote:
Nera010 kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru. Ovo zadnje me muči...dali knjižiti prihod i rashod ili ne...?
Da li knjižiš po hsfi ili msfi?

Ako se ne varam...
Kod msfi se knjiži po bruto načelu tj. knjižiš i prihod i trošak prodane DI.
Po hsfi se knjiži po neto načelu, tj. knjižiš samo razliku kao dobit ili gubitak od prodaje DI, a budući da u ovom slučaju nema razlike nebi bilo niti dobiti niti gubitka od prodaje.

Mada u principu i jedan i drugi način dođu skoro na isto, nema nikakve razlike što se tiče poreznih davanja na koji god od ova dva način proknjižiš...
Nikad spreman is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2016., 12:15   #3612
Quote:
Nikad spreman kaže: Pogledaj post
Da li knjižiš po hsfi ili msfi?

Ako se ne varam...
Kod msfi se knjiži po bruto načelu tj. knjižiš i prihod i trošak prodane DI.
Po hsfi se knjiži po neto načelu, tj. knjižiš samo razliku kao dobit ili gubitak od prodaje DI, a budući da u ovom slučaju nema razlike nebi bilo niti dobiti niti gubitka od prodaje.

Mada u principu i jedan i drugi način dođu skoro na isto, nema nikakve razlike što se tiče poreznih davanja na koji god od ova dva način proknjižiš...
Eto provjerila kod savjetnika...samo se isknjižava imovina i nikakvih drugih knjiženja nema...bunilo me samo dali trebam knjižiti prihod i rashod .... znači ne treba ( hsfi )
Nera010 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2016., 08:32   #3613
Ima li netko iskustva sa sponzorstvom? Radi se o klubu koji je dobio određeni iznos od tvrtke i potpisan je ugovor! Što je sada naša dužnost i kako to proknjižiti? Hvala
Milky2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2016., 14:56   #3614
Ako nabavim neko sredstvo koje košta 3500.00 kn sada u 12 mj. smijem li ga knjižiti odmah na sitan inventar te jednokratno otpisati ili je bolje staviti na opremu- osnovna sredstva te knjižiti amortizaciju od sljedeće godine.

I još me zanima kada se uređuje prostor koji se zajedno koristi kao stambeni i poslovni (ured je u stanu vlasnika), smijem li uređenje stepenica koje vode do stana knjižiti kao usluga održavanja ili tako nešto slično na kontu 4-ci
mala dani is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2016., 23:25   #3615
Quote:
mala dani kaže: Pogledaj post
Ako nabavim neko sredstvo koje košta 3500.00 kn sada u 12 mj. smijem li ga knjižiti odmah na sitan inventar te jednokratno otpisati ili je bolje staviti na opremu- osnovna sredstva te knjižiti amortizaciju od sljedeće godine.

I još me zanima kada se uređuje prostor koji se zajedno koristi kao stambeni i poslovni (ured je u stanu vlasnika), smijem li uređenje stepenica koje vode do stana knjižiti kao usluga održavanja ili tako nešto slično na kontu 4-ci
Moraš sama napraviti procjenu ili gledati po kriterijima vrijednosti i vijeka trajanja (iznad 3500 je dug. imovina, ispod 3500 i 3500 je sitan inventar, vijek traj. duži od 1g je dug. imovina i kraći od 1g je sitan inventar). Ako procijeniš duži vijek trajanja sredstva, bez obzira na vrijednost sredstva, možeš tretirati kao dug. imovinu ... Popis i jednog i drugog moraš imati, tako da ti se uvijek vidi što nabavljaš, bez obzira ako je u pitanju sitan inventar kojeg se odmah otpisuje na 4 ...

Smiješ kad je prostor i u poslovne svrhe već, imaš ugovor o zakupu prostora i rješenje pu ... račun za tekuće održavanje s prilogom radnog naloga ako se radi o usluzi tog održavanja ...
nacca is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2016., 23:26   #3616
Quote:
Milky2 kaže: Pogledaj post
Ima li netko iskustva sa sponzorstvom? Radi se o klubu koji je dobio određeni iznos od tvrtke i potpisan je ugovor! Što je sada naša dužnost i kako to proknjižiti? Hvala
Ovisi o kojem porezno-pravnom obliku je riječ?
nacca is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2016., 09:07   #3617
Quote:
nacca kaže: Pogledaj post
Ovisi o kojem porezno-pravnom obliku je riječ?
Možete li ovo malo pojasniti?
Milky2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2016., 18:09   #3618
Quote:
Milky2 kaže: Pogledaj post
Ima li netko iskustva sa sponzorstvom? Radi se o klubu koji je dobio određeni iznos od tvrtke i potpisan je ugovor! Što je sada naša dužnost i kako to proknjižiti? Hvala

Jesi siguran da se radi o sponzorstvu, a ne donaciji?
Za slucaj da se radi o sponzorstvu s vase strane treba postojati protucinidba za primljeni novac. S druge strane donacija je primitak novca bez protucinidbe. Tako da prvo treba razgraniciti pojmove i svrstati primitak novca i odgovarajucu kategoriju.
ladak is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2016., 18:25   #3619
Quote:
ladak kaže: Pogledaj post
Jesi siguran da se radi o sponzorstvu, a ne donaciji?
Za slucaj da se radi o sponzorstvu s vase strane treba postojati protucinidba za primljeni novac. S druge strane donacija je primitak novca bez protucinidbe. Tako da prvo treba razgraniciti pojmove i svrstati primitak novca i odgovarajucu kategoriju.
Radi se o sponzorstvu jer ce za protucinidbu klub reklamirati firmu na svojim dresovima i plakatima ! Klub je izdao racun firmi.
Milky2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2016., 18:45   #3620
otpis robe

Pozdrav svima.
Molim savjet,misljenje,iskustva..
Otpis trgovacke robe zbog dotrajalosti odnosno zastarjelosti...jel ide obracun pdv-a ili ne? Na nabavnu cijenu kao kod manjka ako ide ili?
knjigovodja is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:40.