Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.04.2014., 15:16   #21
Fiksi u pravu si pretjerala sam , kriva je info iz knjige "Danci i stranci" koja je nova pa sam mislila da je info tocna. Ali i ova tvoja bi Balkance hitala iz cipela, zamisli caca ti ostavi kucu od 200 000 eura a ti moras drzavi pljucnut 30 000! A ako ti ju je ostavio ujak onda 72 000!


I jos jedna sitnica "If the value of the estate exceeds DKK2,595,100 (2013), excluding the value of the deceased person’s own residence, the estate
itself may be subject to ordinary income and capital gains tax." Tako da se tu nagomila porezica.
Necu vise offtopicarit obecajem
Ivson is offline  
Old 25.04.2014., 15:22   #22
Ha ha, svi se bojimo Zabotinskog nakon opomene

Ali, zadnjih nekoliko stranica je vrlo zanimljivo, ako smetaju, nek ih modovi prebace na chat temu na ovom pdf-u koja baš nije aktivna. Meni ju je bilo glupo dizati zbog jednog posta.
ViktorViktorija is offline  
Old 25.04.2014., 15:28   #23
Kad smo vec kod poreza na darove i naslijedja, evo kako nl drzava potice odrzavanje (previsoke) cijene nekretnina:

Jos ove godine mozes djetetu darovati taxfree do max 100k €. Pod uvjetom da ti novci budu namjenjeni za rijesavanje stambenog pitanja . Sto ce reci stambenog zbrinjavanja nekretninom na ime potomka.

Mjera je reakcija na postrozene uvjete kreditiranja, mjere stednje, nezaposlenost tj. opcu zacepljenost na trzistu nekretnina. Jer mladi sve teze startaju pa eto... Potomak mora biti 18+.

Iskreno me zanima koliko ljudi ce iskoristiti ovu privremenu mjeru. S obzirom da su ovdje ipak malo manje velikodusni.

(Svako drugo darivanje je oporezovano preko nekog minimalnog iznosa)
Marica Carica is offline  
Old 25.04.2014., 18:25   #24
Quote:
ViktorViktorija kaže: Pogledaj post
trenutno živi od ušteđevine koju je dugo skupljao za ovu prigodu.
Kad mu se istopi ušteđevina brzo će se otrijezniti i dati petama vjetra via Canada

Imao sam prije par godina mojeg bratića rođeni kanađanin iz Toronta koji je živio godinu i pol dana na Braču ipak se vratio nazad u Kanadu nakon hrvatske avanture života...

Inače moj djed kad se vratio iz posjete Kanadi svojoj sestri prvo je rekao "koja je to tamo sirotinja sve su im kuće od drveta"
homosapiens is offline  
Old 25.04.2014., 18:50   #25
Pa ja to uopće ne sporim

samo znakovito je da je odlučio te pare potrošiti ovdje, na vožnju ZET-om i bauljanje po zagrebačkim kvartovima, a ne na kurve, bijelo i kockanje u Las Vegasu Još ne

Što se tiče drvenih kuća...

Mene su tamo više užasnuli tepisi koje stavljaju u sve prostorije (zbog hladnih zima) pa čak i u toalete
Ono, muškima je bolje da dobro ciljaju...
I očajne boje, pastelne, posvuda.

Ali, kako smo rekli ranije... to su sve sitnice u usporedbi s pravim problemima. Ovo je samo malo onako, za ilustraciju.

Zadnje uređivanje ViktorViktorija : 25.04.2014. at 18:55.
ViktorViktorija is offline  
Old 25.04.2014., 20:52   #26
Rade drvene kuće jer imaju puno drva tamo a i zbog tradicije. Kvaliteta takvih kuća je očajna u usporedbi s našima ovdje. Vidio sam tamo da rade i višekatnice od kompresirane piljevine ili tako nečega. Ako se sjećate onog slučaja s Floride gdje je čovjek propao kroz pod jer kuće nemaju temelja.
Banana10 is offline  
Old 25.04.2014., 22:01   #27
Quote:
demosten kaže: Pogledaj post
Danas gledam vijesti od jučer na RTL-u.
Vlada planira novi zakon o izvlaštenju.
Po starom zakonu, vlada je mogla izvlastiti samo onda kada se radi o državnom interesu- tipa gradnja ceste.

Ali po novom zakonu, vlada planira da bilo tko može izvlastiti privatnika. Vlada treba donjeti odluku da je neka investicija strateška (znači ne državna strateška nego vlada samo odredi da se neka infesticija privatne firme proglasi strateškom).

Sada je stvarno ugrožena pravo privatnog vlasništva. Pravo privatnog vlasništva ne postoji ako bilo tko može doći i izvlastiti te. Strašno i prestrašno.

Iz mog iskustva to će biti teže sranje. Znam za autocestu gdje su neke ljude izvlaščivali po cijeni 500Eura/m2 a susjedne parcele po 2E/m2. Kada se pojave i privatnici koji će bez problema doći i podmititi službenike/sudce biti će strašno.
Ne, po dosadašnjem zakonu država nije mogla izvlastiti nekog, ako ovaj nije pristajao na cijenu manju od 500 eur/m2, a vrijedila je 2 eur/m2.

Kao da dosadašnje pravo vlasništva daje očekivana i velika prava. Veće je pravo posjeda bez obzira na vlasništvo, pravo služnosti - ono kad svi susjedi voze po tvojem vlasništvu itd, a država se proglasila vlasnikom svih ruda ispod zemlje, zraka iznad, izvora vode na tvom zemljištu, šuma, korištenja šodera, korištenja pjeska ispod povšinskog sloja itd. i još ti utvrđuje administrativnim bojanjem čestice je li građevna ili zelena, smiješ li držati i koliko stoke, što smiješ od biljnih kultura uzgajati....
__________________

Kupujem kad je skupo, a dajem zabadaf
jelko is offline  
Old 25.04.2014., 22:07   #28
Dajem ovom Kanadanu gore 6mj, do tad ce potrosit par soma dolara , skuzit ce da nemoze radit ni legalno ni na crno, cak na crno prije al tko ce za zaposlit ak nezna hrvatski, ma nista, bolje da meni da tu ustedevinu , mozda nekaj i okrenemo skupa
MMachéte is offline  
Old 25.04.2014., 22:11   #29
Zanimljiv kalkulator:

http://www.bbc.com/news/business-23234033

fiksi, jel ti dostupan (affordable) tvoj dio UK?

Sad sam malo izračunao, nama stanarina odnosi ~15% prihoda... Za tako nešto bi mi na jugoistoku trebalo ~4500 funti prihoda...
z_k is online now  
Old 25.04.2014., 22:15   #30
Quote:
ViktorViktorija kaže: Pogledaj post
Pa ja to uopće ne sporim

samo znakovito je da je odlučio te pare potrošiti ovdje, na vožnju ZET-om i bauljanje po zagrebačkim kvartovima, a ne na kurve, bijelo i kockanje u Las Vegasu Još ne

Što se tiče drvenih kuća...

Mene su tamo više užasnuli tepisi koje stavljaju u sve prostorije (zbog hladnih zima) pa čak i u toalete
Ono, muškima je bolje da dobro ciljaju...
I očajne boje, pastelne, posvuda.

Ali, kako smo rekli ranije... to su sve sitnice u usporedbi s pravim problemima. Ovo je samo malo onako, za ilustraciju.
tepisi u Finskoj nikad nisam vidjela a i tamo su hladne zime
Begemotica is offline  
Old 25.04.2014., 22:40   #31
Quote:
z_k kaže: Pogledaj post
Zanimljiv kalkulator:

http://www.bbc.com/news/business-23234033

fiksi, jel ti dostupan (affordable) tvoj dio UK?

Sad sam malo izračunao, nama stanarina odnosi ~15% prihoda... Za tako nešto bi mi na jugoistoku trebalo ~4500 funti prihoda...
Da, vrlo-racunam oko 10-15% prihoda, i to da sam ja sam(kasnije manje). No ja sam gledao direktno komercijalne rente. Meni se neke rente izlistane ovdje kao prosjek cine vise upper scale, neznam sto je referenca.

Imaj na umu da cesto ukljuce sve rezije i council tax-lovely jubbly Gledam kupiti svakako, pogotovo s ovim kamatama, na dulji rok. Kad uzmes inflaciju, kredit je stvarno blizu nule sada.

Sjever je jeftiniji-ali zasad treba prevaliti prvi korak(Edinburgh bi bio odlican recimo). Ne brinem se ja, ostat ce mi dosta, puno vise od cijele place ovdje-puno puno vise.

Meni nije bitan samo %, nego sto-kolko ostane. Nije isto jel ostane 1000kn ili funti, bzvz kazem.

No svakako trebam uselit neku zensku da smanjim troskove
Mozda neku doktoricu-onda bi imala vise od mene

Zadnje uređivanje fiksi : 25.04.2014. at 23:02.
fiksi is offline  
Old 25.04.2014., 23:47   #32
Quote:
ViktorViktorija kaže: Pogledaj post
Neću puno offtopičariti, ali imam zanimljivost.
Raspisali ste se o emigrantima i odlasku u bolje zemlje, a nećete vjerovati, imam doma potpuno obrnuti primjer. Moja obitelj je ovih dana 'udomila' našeg mladog rođaka (22 g) rođenog Kanađanina, koji je doputovao na nekoliko mjeseci s namjerom da prvo nauči jezik (ne zna ni riječi), a onda se eventualno i za stalno preseli.

Da, da... i ja sam se prvo pukla smijati kad sam saznala.
Drugo što smo napravili je da smo otvorili kladionicu koliko će dugo izdržati. Naravno, on je drag i simpatičan dečko pa nije zbog toga, nego je nama to potpuno nevjerojatna stvar.

U Kanadi je radio teške i zahtjevne poslove i dosta putovao za poslom, a iznenadilo me da su ga zakidali za plaću i radio je ilegalnu satnicu. A kaže da je oduvijek bio nesretan njihovim načinom života (živio je u onim malim gradovima gdje susjedstvo izgleda kao u Kućanicama i do prvog dućana moraš sjest u auto), ovdje je dolazio rijetko, ljeti.

Smješten je blizu mojih u Dubravi, munjevito se uklopio i kaže da je jako zadovoljan. Već mu je organizirano učenje jezika. Kako je sportaš i bilda, upisali smo ga u teretanu koja je pod nosom i pokazali mu gdje što može kupiti. Trenirao je već sljedeće jutro nakon leta. U krugu 3 minute mu je plac, shopping centri, sve moguće ustanove (knjižnica, lupam, policija, dom zdravlja, dežurna ljekarna i sl), kafići, nešto restorančića/pizzerija, tramvaj na minutu hoda. Pokazali smo mu Maksimir gdje mi sestra trči skupa s još 100-ak mladih ljudi, možda će se prilključiti. Sutra ga vodimo na špicu , kasnije ga planiram voditi na Sljeme, Jarun i sl. Sredio je 'hrvatski' mobitel, laptop, sređujemo mu internet, pokrenut ćemo mu i papire i tako.

Nažalost, ne pije pivo pa mu ne mogu pomoći oko izlazaka , ali mislimo ga ljeti voditi na Štros, ljetno kino i sl.

Ovo je toliko jedinstven primjer da nije za diskusiju, ali ima u našem načinu života nešto što strancima u tako malo otuđenim društvima može biti privlačno. On je potpuno fasciniran našim obiteljskim i prijateljskim vezama i društvenim životom (i zgodnim curama ). Kave po terasama kafića i stara jezgra je njemu vrh. Upozoren je na birokraciju i zna da neće moći naći (niti tražiti) posao, trenutno živi od ušteđevine koju je dugo skupljao za ovu prigodu.

Vrlo je znatiželjan i ispituje me dosta o gospodarstvu, pričali već o nekretnimama i cijenama (evo, nisam bila skroz offtopic!)
Ni ovo nije ontopic. http://blog.hrt.hr/cody-brown/doljev-mozgova
sad će pinzgaueru porast dionice
sick.am is offline  
Old 25.04.2014., 23:56   #33
Quote:
sick.am kaže: Pogledaj post
Ni ovo nije ontopic. http://blog.hrt.hr/cody-brown/doljev-mozgova
sad će pinzgaueru porast dionice
Mi smo nekim strancima bas to-egzotika. Egzotika koja je lijepa za vidjeti an prvi pogled, ali kad shvatis koji su sve problemi, bjezis kao na munji Dakle da, imamo nekih par desetaka stranaca sve skupa, to je to.

Znam ja za jednog sto je dosao ovdje cak studirati, iz Kanade(no on je pdorijetlom Hrvat), no taj se vratio.
Njegov stari je jednom rekao-kriza je u Kanadi, vise mu nece dati 100k placu, ali 95k moze, na sto sam se ja nasmijao.
fiksi is offline  
Old 26.04.2014., 09:48   #34
Quote:
fiksi kaže: Pogledaj post
Mi smo nekim strancima bas to-egzotika. Egzotika koja je lijepa za vidjeti an prvi pogled, ali kad shvatis koji su sve problemi, bjezis kao na munji Dakle da, imamo nekih par desetaka stranaca sve skupa, to je to.

Znam ja za jednog sto je dosao ovdje cak studirati, iz Kanade(no on je pdorijetlom Hrvat), no taj se vratio.
Njegov stari je jednom rekao-kriza je u Kanadi, vise mu nece dati 100k placu, ali 95k moze, na sto sam se ja nasmijao.
Hrvatska egzotika na prvi pogled? Fiksi, vidi se da nisi baš živio izvan Hrvatske. Pa mi smo objektivno među top 5% zemalja u svijetu po kvaliteti života, bez obzira na sve probleme. Možeš slobodno prekrižiti cijelu Afriku, Aziju, istočnu Europu i Južnu Ameriku. Ostanu ti samo neki dijelovi zapadne Europe, Kanada, Australija i Novi Zeland gdje je relativno bolje, po nekim kriterijima, po drugima nije.

Evo, kad si razmatrao odlazak jesi li uračunao ovo što kaže ovaj Amer:
"U SAD-u to su povećana stopa kriminala, ograničeno zdravstveno osiguranje i devastirajući osjećaj potpune izoliranosti kao rezultat zasićenosti američkog društva hirovitim i bezdušnim konzumerizmom." Vjerojatno nisi, jer si gledao samo kolika je tamo plaća u usporedbi s ovom ovdje.
Banana10 is offline  
Old 26.04.2014., 10:08   #35
Ljudi, ovdje je tema cijene nekretna. Ako zelite voditi ovakve rasprave otvorit cu vam temu dijaspora-wannabe pa nastavite tamo
__________________
It's a basic fact of life that many things 'everybody knows' turn out to be wrong.
zabotinski is offline  
Old 26.04.2014., 11:05   #36
Quote:
Banana10 kaže: Pogledaj post
Rade drvene kuće jer imaju puno drva tamo a i zbog tradicije. Kvaliteta takvih kuća je očajna u usporedbi s našima ovdje. Vidio sam tamo da rade i višekatnice od kompresirane piljevine ili tako nečega. Ako se sjećate onog slučaja s Floride gdje je čovjek propao kroz pod jer kuće nemaju temelja.
Kuce se vecinom grade sukladno lokalnim uvjetima. Dakle negdje gdje nema potresa, ili klizista se nece raditi neki strasni temelji jer nema smisla. Ovo na Floridi pretpostavljam da pricas o rupi koja se otvorila ispod kuce. Mogla se otvoriti malo veca pa niti temelji i AB temeljna ploca ne bi pomogli.

Quote:
fiksi kaže: Pogledaj post
Da, vrlo-racunam oko 10-15% prihoda, i to da sam ja sam(kasnije manje). No ja sam gledao direktno komercijalne rente. Meni se neke rente izlistane ovdje kao prosjek cine vise upper scale, neznam sto je referenca.
Komercijalne rente? Mislis za poslovne prostore? Pa u tome ne mozes zivjeti...??? Inace, kao sto sam gore napisao se gleda da je trosak kredita/najma oko jedne trecine neto mjesecnog prihoda, kao vrlo gruba mjera priustivosti.

Quote:
fiksi kaže: Pogledaj post
Imaj na umu da cesto ukljuce sve rezije i council tax-lovely jubbly Gledam kupiti svakako, pogotovo s ovim kamatama, na dulji rok. Kad uzmes inflaciju, kredit je stvarno blizu nule sada.
Moras imati dobar depozit, jer pitanje je sto ce biti s kamatama na dulji rok. Ako ti je LTV odnos los svaki porast kamate budes fino osjetio.

P.S. Nadam se da ovo nije off topic, vise mi zvuci kao generalni savjeti.
JTB is offline  
Old 26.04.2014., 13:26   #37
Da se malo vratimo na temu, ja našla svoj idealan stan

sesterosobni-stan-kod-uspinjace

Zašto je idealan? Jer je baš ovo kako piše u oglasu, rezidencija, jer ima pogled na 4 strane svijeta bez zida u blizini, jer je u centru grada a ima apsolutnu tišinu i mir, jer ti nitko ne hoda po glavi, i jer ima parking. Jedina mana mu je što nema terasu ali na 209 kvadrata mislim da mogu i bez toga

Stavimo po strani to što mi ne treba 209 kvadrata i što nemam pol milje eura za kupiti i još pola za urediti, da imate, bi li ga kupili i koliko bi ponudili? Ja bih 250.000, pristala na 300.000
__________________
love's such an old fashioned word
bilokoje is offline  
Old 26.04.2014., 13:45   #38
Dobar stan. Malo preskup doduse, ali sto je to za tebe.
No, u ovom slucaju dolazi do izrazaja moja paranoja kada su potresi u pitanju.
__________________
It's a basic fact of life that many things 'everybody knows' turn out to be wrong.
zabotinski is offline  
Old 26.04.2014., 13:53   #39
Realno toliko koliko si spomenula i vrijedi 250-300 k€.

Plus je i što mi se čini da je dvorište relativno uređeno i blizu je zelenila. Ipak, najveći je problem stara zgrada (potresna sigurnost, krov, izolacija...), te zar nije s strane prema Ilici zgrada u kojoj je Pepermint - ipak bi moglo biti bučno...

EDIT: vidim i Zabotinski na potrese misli...
z_k is online now  
Old 26.04.2014., 14:03   #40
Potresi više-manje

Ali stao bi mi koncertni klavir

Plus, imala bih služinčad
Honey Dorian is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:36.