Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.04.2017., 13:17   #5441
Quote:
mkovac67 kaže: Pogledaj post
Da se ukine 2 stup lova bi isla direktno u proracun tako da ljudi opet ne bi dosli do tog novca. Nakon toga bi deficit drzave opet bio isti jer bi politika napumpala rashodovnu stranu. A i o 2 stupu i njegovoj realnoj vrijednosti bi se dalo raspravljat ali to cemo ostavit za neka grublja vremena koja ce sigurno doci, hint obveznice
Da se ukine 2 stup ljudima bi isplatili novce i povecali sve neto place.

Da se nacionalizira 2 stup drzava bi smanjila dug za 25% i povecala sve neto place ili otisla u vrlo visoki primarni suficit..

Opci drzavni suficit bi se relativno jos vise popravio jer bi pale kamate.
klapalo is offline  
Old 26.04.2017., 13:42   #5442
Quote:
klapalo kaže: Pogledaj post
Da se ukine 2 stup ljudima bi isplatili novce i povecali sve neto place.

Da se nacionalizira 2 stup drzava bi smanjila dug za 25% i povecala sve neto place ili otisla u vrlo visoki primarni suficit..

Opci drzavni suficit bi se relativno jos vise popravio jer bi pale kamate.
Koje novce bi isplatili? Imaju hrpu obveznica. Od koga bi se naplatili. Od drzave? Kome bi i po kojoj cijeni prodali one dionice koje imaju u portfelju? 2 stup mogu jedino nacionizirat sto ce i napraviti kao i druge zemlje kad dodju pred zid
__________________
" I only know of two men who really understand the value of gold - an obscure clerk in the basement vault of the Banque De Paris and one of the directors of the Bank of England. Unfortunately, they disagree".
mkovac67 is offline  
Old 26.04.2017., 13:59   #5443
Quote:
klapalo kaže: Pogledaj post
Da i II MS.
Tu stednju hrvatski radni narod ne zeli drzati kod sebe. Glasuju na izborima da se ta stednja drzi u fondovima na rok do umirovljenja.
Novac u 2. Stupu je meni slicno kao kada na bdp dodaju procjenjeni iznos sivog trzista + procjenjeni prihod od prostitucije...

Sent from my SM-G920F using Tapatalk
Taroth is offline  
Old 26.04.2017., 14:25   #5444
Quote:
mkovac67 kaže: Pogledaj post
Koje novce bi isplatili? Imaju hrpu obveznica. Od koga bi se naplatili. Od drzave? Kome bi i po kojoj cijeni prodali one dionice koje imaju u portfelju? 2 stup mogu jedino nacionizirat sto ce i napraviti kao i druge zemlje kad dodju pred zid
Hrvatska za razliku od svi drugih koje su to vec napravile znaci nije pred zidom?


Molim te da linkas izvor informacije o nemogucnosti trgovanja hrvatskim obveznicama.

Ili u suprotnom, da napustis raspravu.

klapalo is offline  
Old 26.04.2017., 14:28   #5445
Quote:
Taroth kaže: Pogledaj post
Novac u 2. Stupu je meni slicno kao kada na bdp dodaju procjenjeni iznos sivog trzista + procjenjeni prihod od prostitucije...

Sent from my SM-G920F using Tapatalk
Ti si stranac pa ne sudjelujes na izborima.

Sto si ono, Eskim?

Isprika ako sam te sa nekim zamjenio.
klapalo is offline  
Old 26.04.2017., 14:45   #5446
Quote:
mkovac67 kaže: Pogledaj post
Koje novce bi isplatili? Imaju hrpu obveznica. Od koga bi se naplatili. Od drzave? Kome bi i po kojoj cijeni prodali one dionice koje imaju u portfelju? 2 stup mogu jedino nacionizirat sto ce i napraviti kao i druge zemlje kad dodju pred zid
Ja inače nisam bio za II stup. Mogao sam birati pa samo izabtao samo ovaj jedan državni.
Bilo bi najbolje da se II stup prebaci u vlasništvo mirovinskog fonda RH.
krena is offline  
Old 26.04.2017., 14:52   #5447
Quote:
klapalo kaže: Pogledaj post
Ti si stranac pa ne sudjelujes na izborima.

Sto si ono, Eskim?

Isprika ako sam te sa nekim zamjenio.
Arapin
:nafta:


Sent from my SM-G920F using Tapatalk
Taroth is offline  
Old 26.04.2017., 16:16   #5448
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Ja inače nisam bio za II stup. Mogao sam birati pa samo izabtao samo ovaj jedan državni.
Bilo bi najbolje da se II stup prebaci u vlasništvo mirovinskog fonda RH.
II stup je obična glupost , čiji jedini učinak je zarade vlasnika fondova

On nastaje oduzimanjem 5% od I stupa , (što godišnje iznosi 5-6 milijardi kn) a istovremeno je manjak od cca 19 milijardi u I mir. stupu

Tako prikupljena "štrednja" ulaže se 75 % u državne obveznice (država se odriče 5% a onda ih posuđuje kod 2 stupa) ili "sigurne dionice", treba nadati da te sigurne dionice nisu Agrokorove

To je kao da na štednju u banku stavljam 5 % od plaće bez kamata a onda uzimam kredit kod banke sa 4-5 % kamata da bi mogao pokriti troškove.
Tako da moraš bniti poludebil da povjeruješ da će ti se iz te "štednje" isplaćivati mirovina a ne vidjeti da će ti država uzeti manjak sredstava za isplatu mirovina( nedostatnih 19 milijardi namiruje se iz proračuna) uzeti kroz poreznu presiju.

Drugi su ciljevi 2 stupa a ne sigurna i visoka mirovina, to samo naivci puše.
#kocar# is offline  
Old 26.04.2017., 19:43   #5449
Sada kada je drzava srezala deficit na ispod 1%, kada nas rejting agencije kamatare sa junk rejtingom, nabijajuci nam na nos udio javnog duga u bdp-u, drzati dug kod mirovinaca vise nema nikakvog smisla.

Umjesto da nam zamjenom imovine sa mirovincima vec sutra javni dug bude 60% bdp-a kako bi mogli aplicirati za punopravno EU clanstvo (eurozonu).
Raspala se u ona u buducnosti ili ne, trenutno konzumiramo samo negativne efekte takve monetarne zone u susjedstvu.


Natalitet sa javnim dugom od 85%?
Da, da, kako da ne, ljudi jedva cekaju nastancati djecurliju - duznike.
klapalo is offline  
Old 26.04.2017., 20:00   #5450
Quote:
klapalo kaže: Pogledaj post
Sada kada je drzava srezala deficit na ispod 1%, kada nas rejting agencije kamatare sa junk rejtingom, nabijajuci nam na nos udio javnog duga u bdp-u, drzati dug kod mirovinaca vise nema nikakvog smisla.

Umjesto da nam zamjenom imovine sa mirovincima vec sutra javni dug bude 60% bdp-a kako bi mogli aplicirati za punopravno EU clanstvo (eurozonu).
Raspala se u ona u buducnosti ili ne, trenutno konzumiramo samo negativne efekte takve monetarne zone u susjedstvu.


Natalitet sa javnim dugom od 85%?
Da, da, kako da ne, ljudi jedva cekaju nastancati djecurliju - duznike.
Koju imovinu zamijeniti i šta će mirovinskim fondovima imovina ? Iako i sada posjeduju dionice nekih firmi, što je imovina.

II stup treba jednostavno ukinuti i onima koji su uplaćivali u taj stup dati sva prava iz I stupa, pa makar zanemarili kamte na obveznike koje su dobili.

Ostaviti mogućnost uplate u III stup na dobrovoljnoj bazi (može i uz neke beneficije ili pogodovanja) i da svi plaćaju cjelokupni iznos za mirovine u I stup.
Smanjilo bi to javni dug na cca 60-tak %, podiglo kreditni rejting i pojeftinilo zaduživanje države na ino tržištu kapitala.

Smanjio bi se manjak sredstava za mirovine za tih cca 6 milijardi koje se uplaćuju u II stup , smanjili transferi za mirovine iz proračuna a proračun umjesto da ima deficit, imao bi suficit .
#kocar# is offline  
Old 26.04.2017., 20:23   #5451
Moglo bi se zamijenti dug sa inom, hepom, autocestama itd...kada se vec ljudi plase klasicne prvatizacije.

Slazem se i sa tvojim prijedlogom. Sve je bolje nego gledati u taj javni dug.

Iritira da to nije normalno. Ljudi stalno pricaju o tome, djecu u vrticima plase sa dug/bdp, dug/bdp, dug/bdp, jebo te dug.
klapalo is offline  
Old 26.04.2017., 20:33   #5452
Quote:
klapalo kaže: Pogledaj post
Sada kada je drzava srezala deficit na ispod 1%, kada nas rejting agencije kamatare sa junk rejtingom, nabijajuci nam na nos udio javnog duga u bdp-u, drzati dug kod mirovinaca vise nema nikakvog smisla.

Umjesto da nam zamjenom imovine sa mirovincima vec sutra javni dug bude 60% bdp-a kako bi mogli aplicirati za punopravno EU clanstvo (eurozonu).
Raspala se u ona u buducnosti ili ne, trenutno konzumiramo samo negativne efekte takve monetarne zone u susjedstvu.


Natalitet sa javnim dugom od 85%?
Da, da, kako da ne, ljudi jedva cekaju nastancati djecurliju - duznike.
Zapravo si u pravu. Bolje zamjeniti hrv obveznice i hrv 'blue chip' dionice za bdp prije nego li istima ode cijena dole

Sent from my SM-G920F using Tapatalk
Taroth is offline  
Old 26.04.2017., 22:51   #5453
Quote:
klapalo kaže: Pogledaj post
Moglo bi se zamijenti dug sa inom, hepom, autocestama itd...kada se vec ljudi plase klasicne prvatizacije.

Slazem se i sa tvojim prijedlogom. Sve je bolje nego gledati u taj javni dug.

Iritira da to nije normalno. Ljudi stalno pricaju o tome, djecu u vrticima plase sa dug/bdp, dug/bdp, dug/bdp, jebo te dug.
Polovina INA, HEP a i Autoceste su u državnom vlasništvu i sva dobit koju ostvare završava u proračunu, iz kojeg se nadomiruju nedostatna sredstva za isplatu mirovina.

To bi trenutno smanjiulo dug države ali bi daljne odvajanje u II stup opet stvaralo dug, jer bi ta sredstva nedostajala u proračunu i opet bi država trebala posuđivati novac od mir. fondova. A to je onda opet povećanje duga, kamata i sve što slijedi.
Poloviina INA je od MOL, Autoceste u dugovima do grla i treba će duboko posegnuti u proračun ako se želi da ostanu u državnom vlasništvu, što je onda vlasništvo građana.

Takvo smnanjenje duga trenutno bi ga smanjilo ali uskoro bi opet bili na "magarcu"

Mirovinski model kao što je sadašnji je jedan od najlošijih u svijetu, ne odgovara budućim umirovljenicima ani državi i zato ga treba zamijeniti nekim drugim boljim modelom, kao onim što sam naveo ili državnim mirovinama koje bi se isplaćivale iz proračuna a mirovinski fondovi ukinuli, nešto slično Australskom modelu.
A ima i drugih modela i treba vidjeti koji nama najbolje odgovara, jer ovaj "Vidovićev" je donio samo štetu sadašnjim i budućim umirovljenicima.
#kocar# is offline  
Old 26.04.2017., 22:53   #5454
Quote:
Taroth kaže: Pogledaj post
Zapravo si u pravu. Bolje zamjeniti hrv obveznice i hrv 'blue chip' dionice za bdp prije nego li istima ode cijena dole

Sent from my SM-G920F using Tapatalk
I to je moguće a onda će i mirovine koje bi se isplaćivale iz tih dionica bile vrlo male.
Takvi fondovi traže sigurne izvore a ne nešto što je promjenjivo kao što su dionice, jer tko zna šta će za 10-20-30 godina biti sa Inom ili autocestama.
#kocar# is offline  
Old 27.04.2017., 00:49   #5455
Kolega kocar, u slučajevima kad na svaku osobu koja radi imaš doslovno 1 penzionera, ne postoji nijedan jedini dobar program mirovinskih stupova. Svaki je loš i svaki stvara probleme jer nema dovoljno radnika. Stavio sam ranije koliko Mađarska ima bolji omjer u odnosu na nas, a da mi se da to proučavati, još veće razlike bi vidjeli vjerojatno u Češkoj, Poljskoj i slično.
Davanje neradničkih penzija mora negdje udariti.

Po meni, a to sam već odavno pisao, treba polako ić sa ukidanjem ne drugog, nego prvog stupa. Svatko u mirovini treba imat ono što je zaslužio radom i to je to. Bio bi određen dio koji je obavezan (jer ljudi realno ne bi razmišljali o penziji da se to ne radi) i dodatan dio koji je stimuliran. Ljudi koji žele otić sa 35 u penziju mogu, al će krepat od gladi jako brzo i to je isto okej.
Ali naglašavam, nisam rekao da momentalno treba ukinut prvi stup jer bi onda nastradalo i dosta stanovništva koje je marljivo radilo a nije imalo veze sa drugim stupom, ali treba ga postepeno uvodit.
Braniteljske, saborske, policijske povlaštene mirovine momentalno ukinut. Ostaviti invalidne mirovine (detaljnja provjera svake iznova, svatko tko je muljao tužiti za odštetu zajedno sa liječnikom) i normalno obiteljske, ali ih plaćati iz proračuna kao što se uostalom i sad čini (tj., iz fondova bankara i naših vladara).

Eto, to bi recimo bila moja ideja kako spasiti to da uopće za 10-20 godina Hrvati imaju penzije.

I vrlo ozbiljno bi razmislio da svi počnu primati bruto plaće( a ne neto), ali to bi obavezno bilo uz obavezno školovanje kako plaćati poreze i doprinose.
Inžinjer ekonom is offline  
Old 27.04.2017., 18:10   #5456
Quote:
klapalo kaže: Pogledaj post
Da i II MS.
Tu stednju hrvatski radni narod ne zeli drzati kod sebe. Glasuju na izborima da se ta stednja drzi u fondovima na rok do umirovljenja.
Mene nije nikada pitao da li želim taj novac držati kod sebe i trošiti ili ulagati na svoj način pošto je to ipak moj zarađeni novac.

Također nitko me danas ne pita kada moj poslodavac mora svaki mjesec uplatiti u II mirovinski stup moj novac koji sam zaradio.

Na kraju taj novac iz II stupa i nije neki pokazatelj povećanog financijskog stanja kućanstva jer to isto kućanstvo ne može raspolagati s tim novcem
Kao i obično HNB sere kvake sa ovakvim retardiranim izvještajima.
homosapiens is offline  
Old 27.04.2017., 18:46   #5457
U prvoj recenici napises da je to tvoj novac.
U slijedecoj da HNB tvoj novac ne treba nikako knjiziti tebi.


Ajme meni.
klapalo is offline  
Old 27.04.2017., 19:10   #5458
Hmm .......gledam danas izjavu vlade da je "deficit državnog proračuna" nikad manji i to u odnosu na deficite iz prethodnih godina.......što znači da samozvani analitičari kao po običaju trkeljaju bez veze o nekom općem deficitu i sličnim tricama..............
__________________
My satisfaction always came from beating the market, solving the puzzle, the money was the reward, but it wasn't main reason I loved the market............
KuciloOro is offline  
Old 27.04.2017., 19:53   #5459
Napises mu da je riznica iz koje je izbaceno zdravstvo jedna stvar, a javni deficit koji naravno obuhvaca sve, druga stvar, ali ne...

On namjerno zeli ponovo gledati u podatke koje sam vec linkao, i patiti.


U ovom Priopćenju Državni zavod za statistiku objavljuje proračunski manjak (deficit) i razinu duga opće države



klapalo is offline  
Old 27.04.2017., 20:01   #5460
Quote:
klapalo kaže: Pogledaj post
U prvoj recenici napises da je to tvoj novac.
U slijedecoj da HNB tvoj novac ne treba nikako knjiziti tebi.


Ajme meni.
Ajd linkaj točno rečenicu gdje sam ja napisao da "HNB moj novac ne treba knjižiti meni"
ili ne znaš čitati ili sereš kvake bez pokrića

I dalje mislim da je taj izvještaj HNB-a malo žešća glupost gdje su stavili II mirovinski stup u financijsko povećanje kućanstva u hrvatskoj jer nije realno dokle god svako kućanstvo ne može raspolagati svojim novcem već to čine umjesto njega mirovinski fondovi koji ne pitaju nikoga u šta će ulagati taj novac koji im se slijeva na silu i priliku.
homosapiens is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:25.