Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.12.2016., 17:18   #81
U Švici godišnja pretplata za sve autoceste poskupila sa 72 na 75 ojra pa su digli graju i bunili se. Hahaha, trebalo bi im dati HAC da im upravlja cestama
frenchkey is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2016., 18:20   #82
Quote:
Fishkal kaže: Pogledaj post
I kako je najbolje ne uvest vinjete jer je to fer prema onima kojih nikad ni nema na cesti. To da se opametimo pa koristimo ceste na zadovoljstvo i napredak vlastitog stanovništva pristupačnim godišnjim vinjetama a strance deremo skupim tjednim ne može prosječnom Hrvatu uskog pogleda doći u glavu.

Jer takav samo vidi da neki bogatu će onda platiti manje autoceste. A ne vidi stotine nas drugih "običnih" ljudi koji bi imali velike koristi od toga, a svu lovu koja nam ostane bi ionako potrošili na nešto gdje država opet naplati fest poreza, netko dobije plaću i tako.

Al tko bi o tome mislio jel Leo? Bitno samo da ti dionicu 150 kilometara godišnje u kunu platiš. Radi takvih treba posložiti sustav, a ne radi onih koji će putovanjem autocestom privrediti i platiti hrpu poreza.
cuj vecina naseg cesto neukog glasackog tijela je jalna na one sa vecim placama pa misle tak i tak imaju mogu platiti vise. a ne dodje im iz guzice u glavu da ako se smanje cijene ili uvedu vinjete da ce se i oni moci voziti tim cestama brze sigurnije i pristupacnije
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2016., 18:22   #83
Quote:
frenchkey kaže: Pogledaj post
U Švici godišnja pretplata za sve autoceste poskupila sa 72 na 75 ojra pa su digli graju i bunili se. Hahaha, trebalo bi im dati HAC da im upravlja cestama
svatko tko ima, ima jer ne trosi na gluposti iako moze. zasto japanci nose svoje vrecice u ducan a ne kupuju ih ? cjenovno su oko 1/16tina jedne jabuke. ono tipa kao 20 lipa kod nas a ne 1kn
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2016., 18:41   #84
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
cuj vecina naseg cesto neukog glasackog tijela je jalna na one sa vecim placama pa misle tak i tak imaju mogu platiti vise. a ne dodje im iz guzice u glavu da ako se smanje cijene ili uvedu vinjete da ce se i oni moci voziti tim cestama brze sigurnije i pristupacnije
Upravo to.

Evo ti moj primjer. Godišnje platim u Zagrebu 4000 Eura stanarine. Na to najmodavac plati državi 10 posto poreza, dakle 400 eura.

Pošto imam kuću u Ogulinu, da se uvede vinjeta putovao bi svaki dan jer mi od kuće u Ogulinu do posla treba ravno 45 minuta autocestom (firma je na Kajzerici pa je to plus, nema gradske vožnje)

Prvo kaj bi napravio je kupio novi auto, platio PDV i divnu novu Co2 trošarinu. Zatim bi dnevno trošio bar 100 kuna goriva, od čega državi ode valjda 70 kuna. Dakle mjesečno 1400 kuna, godišnje 16 800. Znači samo ta stavka daje državi skoro 13 tisuća kuna više nego kaj dobije kroz porez na najamninu.
Naravno, ovaj stan će se svejedno iznajmiti pa će i taj porez također naplatiti.

Na te kilometre ću 2-3 puta godišnje na servis - opet pdv i porez.
Od razlike novaca kaj mi mjesečno ostane prema sadašnjoj stanarini ću nešto doma uređivat po kući - opet porez, neki obrtnik će imati posla pa će i on platit porez.

Na autocesti ću sto puta stati točit gorivo, uzet nešto za pojest. Pa će se i tu netko zaposliti zbog povećanog prometa - i isto platiti porez.

Al ne, ne može skužiti tele da samo s jednom osobom je država na golemom dobitku. A osobno znam hrpu ljudi koji iz Ogulina rade u Zagrebu. I sad primjeni matematiku samo na to. I svaki od njih će puno više love trošit u Ogulinu, pa će i tamo se stvari krenuti na bolje.

Al ne, to nije pošteno jer bi jedan Leo kad jednom godišnje ide do Zadra autocestom platio više nego da plati samo km. I dole nebi kilometra napravio jer štedi gorivo.
Ja na godišnjem napravim 2000 kilometara jer non stop nekamo idem s boljom polovicom.

Al ne, bolje zaštitit par tisuća uhljeba koji naplaćuju cestarinu a zaposleni su preko stranačkog ključa nego oživiti krajeve uz Autocestu i uzmet hrpu poreza i trošarina iz goriva.
Fishkal is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2016., 19:16   #85
fiškal - računica ti nije dobra...i navlačiš vodu na svoj mlin.

ne znam da je ogulin-ZG baš 45 minuta...osim ak ne ideš 160 i onda dodaj gorivo + cestarinu...
a zamisli računicu da imaš avion - "a, ja sam avionom za 12 minuta OG-ZG, zašto da plaćam najam u ZG"?? samo koliko je održavanje aviona??
ex conn is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2016., 20:04   #86
Quote:
ex conn kaže: Pogledaj post
fiškal - računica ti nije dobra...i navlačiš vodu na svoj mlin.

ne znam da je ogulin-ZG baš 45 minuta...osim ak ne ideš 160 i onda dodaj gorivo + cestarinu...
a zamisli računicu da imaš avion - "a, ja sam avionom za 12 minuta OG-ZG, zašto da plaćam najam u ZG"?? samo koliko je održavanje aviona??
Čekaj, računica mi nije dobra a jedino komentiraš vrijeme?
Znaš li koliko AC ima od OG do ZG?
Zapravo, evo uopće nije bitno, evo neka bude sat i pol put, nebitno.

Koji dio moje računice nije točan? Država ne uzme 70 posto cijene goriva? Ne naplati pdv na sve vezano za auto?

Koji dio ne valja pa da prokomentiramo?
Fishkal is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2016., 20:26   #87
Quote:
Fishkal kaže: Pogledaj post
I kako je najbolje ne uvest vinjete jer je to fer prema onima kojih nikad ni nema na cesti. To da se opametimo pa koristimo ceste na zadovoljstvo i napredak vlastitog stanovništva pristupačnim godišnjim vinjetama a strance deremo skupim tjednim ne može prosječnom Hrvatu uskog pogleda doći u glavu.

Jer takav samo vidi da neki bogatu će onda platiti manje autoceste. A ne vidi stotine nas drugih "običnih" ljudi koji bi imali velike koristi od toga, a svu lovu koja nam ostane bi ionako potrošili na nešto gdje država opet naplati fest poreza, netko dobije plaću i tako.
Opet gledaš samo po sebi.

Ima malo više od "stotina običnih ljudi" (nekoliko redova veličine više) kojima je jedini trošak autoceste odlazak na more i natrag jednom godišnje.

Ako im daš skupu kraću vinjetu - država ostaje bez trenutnih prihoda, jer takvi ne budu davali parsto kuna više nego sada za dvije tjedne ili jednu mjesečnu vinjetu kojima bi ti derao strance. Godišnju sigurno neće kupiti jer im nije ni teoretski potrebna, neće uopće ni razmišljati o njoj. Ne, ne bi se povećao broj izleta i posjeta rodbini na drugom kraju države. To košta.

Ako im daš jeftinu kraću vinjetu da nekako dođeš na nulu u odnosu na trenutno stanje, onda imaš sezonski problem sa strancima, jer ti pada prihod od njihovih cestarina.

Da hipotetski godišnja vinjeta košta 0 kuna i da prebaciš domaće ljude skroz na autoceste, to za sobom povlači i poprilično veselje po pitanju brzine i sigurnosti putovanja. Imao bi autoceste prepune onih koji voze 80 na sat, da ne troše više nego trenutno po lokalnim i državnim cestama, jer si ne mogu priuštiti da potroše dodatne dvije litre goriva dnevno.

Plus što s vinjetom općenito (jeftinom ili skupom) imaš i gubitak trenutnih prihoda od onih koji putuju često.

Lijepo je što bi ti trošio 5000-6000 kn mjesečno za gorivo i automobil, ali živiš u državi u kojoj većina ljudi ima plaću ispod tog iznosa i dižu kredite da bi imali što jesti.

Pokušaj shvatiti da na tebe i tisuću ostalih kojima bi godišnja vinjeta bila super dolazi barem stotinu tisuća onih koji bi u tom slučaju autoceste ubuduće gledali samo i isključivo na televiziji.
_MK_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2016., 20:36   #88
Ti koji "bi ubuduće AC gledali samo na televiziji" i sad ih isto gledaju na televiziji. To nije ništa novo, a moram priznati da se sa Fishkalovom matematikom potencijalne budućnosti slažem skoro 100%. Tu par drkoša kuka kako vinjete ne valjaju a hrpa zemlja iz okruženja nas je odavno demantirala. Samo ne, 'rvati moraju bit "posebni" i "pametni" u ama baš svemu, a ispravno prepisati tuđi recept je nama u rangu da netko izumi warp pogon...
__________________
Oj Bumbareeee!!! :Slin:
Primitivac a ne biciklist.
Headbanger is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2016., 20:38   #89
Ono kaj ja pokušavam pokazati računicom je da ne radiš kalkulacije po nekome tko NE TROŠI, ili malo troši. To je možda na prvu dosta ružno zazvučalo, ali je tako. Ne možemo gledati projekcije za AC prema onima koji ju ne koriste ili jako rijetko koriste.

Drugo, uzmimo Slovensku tjednu vinjetu od 7 dana - 15 eura. To je nekih 110 kuna. Kamo itko ide na more da plati manje autoceste? Ogulin - Zadar je oko 70 kuna jedan smjer, ne znam sad točno. Dakle dole i nazad plati više nego eventualnu vinjetu.

Pa da je i 20 Eura, prosječni kontinentaalac nije iz Ogulina nego recimo iz Koprivnice (da računamo i Slavonce, a opet da je dovoljno blizu Zagrebu odakle većina kontonetalaca ide.) to je već do Zadra preko 100 kuna u jednom smjeru. Ili do Rijeke.

Tko bi onda gledao AC na slici pobogu?

A dodatni prihod o kojem sam pisao na svom primjeru imaš cijelu godinu. Pa ja znam hrpu ljudi koji bi to radili. A sad uzmi da svima u krugu od 100 km od većeg grada bi to postalo opcija koju koriste?

Naravno, nije sve bajno. Direktno možda i naplatis manje same cestarine. Možda. Al toliko više ostalog poreza i trošarina naplati država da to komotno podnese.
Fishkal is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2016., 20:45   #90
Imam i friški argument u prilog vinjetama. Nije stoposto adekvatan ali može lijepo ilustrirati priču. Sad su nam nedavno otvorili brzu cestu do KŽ, ograničenje je 100-110, naravno svi se voze brže, i sav jebeni tranzitni promet više ne ide po staroj bez potrebe. Nitko nije rekao: "ne, ja idem starom do ZG, ko jebe brzu cestu". Nisu to ni rekli dok je brza bila samo do Vrbovca a kamoli sad. Sad jedva čekaju da se produži do KC i dalje...

Da, netko će reći, ali to se ne naplaćuje, a naravno da se naplaćuje iz gro drugih izvora, od goriva do cestarina na tehničkom itd. A paralela sa AC je jednostavna. Uzet ću proizvoljnu brojku od 1200 kn za godišnju cijenu vinjete, što daje cijenu cestarine od 3,29 kn po danu autoceste. I zar meni stvarno netko želi tvrditi da se sa uvođenjem vinjeta nebi vozio svaki jebeni dan po autocesti(ama) kamo god pošao, a da ga to košta ugrubo 3 i pol kn? Ma da je i duplo, dakle za 7 kn (jedna kava i to ako dobro tražiš kafić).

Mora da će biti masovnih ignoriranja vinjeta i vožnji po AC ako ih uvedu.

Znam da sam uzaludno ovo napisao jer telad ovdje ne zna računati i percipirati neke stvari na ispravan način, ali barem sam pokušao.
__________________
Oj Bumbareeee!!! :Slin:
Primitivac a ne biciklist.
Headbanger is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2016., 20:53   #91
Gospodo, dokle god je 1660 radnika od 2300 zaposlenih u HAC-u višak tj. tamo su jer su došli po babama i stričevima, po stranačkim, plemensko-zavičajnim i rodijačkim kanalima nemamo kaj raspravljat.
Austrija, Slovenija, Švicarska i ostali mogu imat vinjete, mi ne možemo. Da, baš.
__________________
T. 20.11.2004.-1.12.2013. S. 2014?-7.1.2023. Sometimes maybe good, sometimes maybe shit
JKD01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2016., 20:56   #92
Apsolutno se slažem. Ova sadašnja situacija na AC je čuvanje političkog mira, ništa više, imaju mlinski kamen od 5 tona oko struka i pokušavaju plivat a tonu i to riješavaju sa navlačenjem plivica na ruke i čude se ko pura dreku kako i dalje tonu. Sačuvaj bože da bi se riješili mlinskog kamena...
__________________
Oj Bumbareeee!!! :Slin:
Primitivac a ne biciklist.
Headbanger is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2016., 21:47   #93
Quote:
Fishkal kaže: Pogledaj post
Čekaj, računica mi nije dobra a jedino komentiraš vrijeme?
Znaš li koliko AC ima od OG do ZG?
Zapravo, evo uopće nije bitno, evo neka bude sat i pol put, nebitno.

Koji dio moje računice nije točan? Država ne uzme 70 posto cijene goriva? Ne naplati pdv na sve vezano za auto?

Koji dio ne valja pa da prokomentiramo?
pa evo. i iz SK jako puno ljudi svaki dan putuje u ZG ali javnim prijevozom. dakle jebe se njima i da je AC SK-ZG đabe (iako još fali 30tak km do SK koje nije izgrađeno) jer im je mjesečna karta isplativija od bilo kakvog auta.

baš ne vjerujem da će tvoje tankanje na AC jednom tjedno jamčit bar 1 radno mjesto. a pogotovo tvoj "gablec" koji tamo stoji po par dana, samo se podgrijava..

a da će ljudi koji putuju kupit novi auto?? putovao sam jedno kraće vrijeme SK-Ssvt pa nisam vidio novih auta niš više nego starih po 6-8-10-13 godina...

na kraju oću reć da tebi čak i da te AC OG-ZG košta mjesečno 500 kn (ta vinjeta) ti nebi putvao svakodnevno jer na sam put gubiš bar 3 sata (ZG-SK autom gubiš 1,5 sati.) ne rade svi odma na izlazu iz grada tik do ulaza na AC nit ne stanuju svi odma podle naplatnih kućica. dalje da ne spominjem kak bit ti to za dva-tri mjeseca dopizdilo, pogotovo u ove tmurne dane kad dobro moraš pazit na stanje na cesti i ostale majmune u prometu.

i na kraju auto - najvažnija stavka
gorivo i prečersti servisi... na kraju OG je predaleko da bi neka manja cijena vinjete putnicima donijela renesansu svakodnevnog putovanja.
opet velim nema šanse da normalnom vožnjom stigneš u ZG za 45 minuta. moraš ga ganjat 170 km/h jer samo od OG do AC imaš 10tak km spore vožnje kroz grad OG.

a htio bi još reć za kraj - 80% HR ljudi tim famoznim AC se vozi 1x , možda 2x godišnje kad putuje na more.
i onda opet 70% njih veli - "skupo mi je neću ić AC već bolje po staroj po prirodi,, mogu stat i pišat đe oču"
ex conn is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2016., 21:54   #94
Gle, dao sam ti crno na bijelo računicu. O njoj ne pišeš. Rekao sam ti da radim na Kajzerici a da je izlaz s AC odmah blizu Ogulina. Tebi je to više od 3 sata dnevno iako obične Google mape to pokažu kao sat vremena jednog smjera.

Ti nagađaš koliko bi ja tankim ako, ja sam ti dao čistu računicu od 16 800 kuna samo trošarina i poreza na gorivo.

Ti bi stavio mjesečnu vinjetu 500 kuna? Pa koja budala bi platila godišnje 6000 kuna za vinjetu? Nađi jednu državu koja ima upola toliku godišnju vinjetu.

Ti spadaš potrošnju na AC. Jasno, pa nije to navedeno jer ću ja jedini u Hrvatskoj odlučiti tako putovati.

Uglavnom, sve pozitivne stvari koje sam potkrijepio čistom matematikom si ti pobio čime?
Fishkal is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2016., 21:57   #95
realnosti. ne moraš se složiti s time.
ti si pričao "šta bi bilo kad bi bilo".

a koliko bi ti stavio vinjetu??? 50 kn? za cijelu HR???
ex conn is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2016., 22:00   #96
Ponavljam, nađi državu u Europi gdje je vinjeta upola od te nebuloze koju si napisao.

Realnost? Ponovo ti velim, sve sam pokušao obrazložiti brojkama koje su sve samo ne male u korist države. Tvoja realnost je da 88 km autoceste, tj 172 putuješ više od 3 sata? Ili vinjeta od 6000 kuna?
Fishkal is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2016., 22:02   #97
ne zanima me...ne živim tamo...meni za 2-3x godišnje po AC A6 cijena nije visoka (čak i da idem cijelim putem po AC, a ne idem, već se uključim ili isključim prije cijele dužine)
ex conn is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2016., 22:20   #98
Quote:
ex conn kaže: Pogledaj post
realnosti. ne moraš se složiti s time.
ti si pričao "šta bi bilo kad bi bilo".

a koliko bi ti stavio vinjetu??? 50 kn? za cijelu HR???
gle ja se sa posla u zagrebu vozim 1h i to 17.5km. on za to isto vrijeme dodje do svoje kuce u ogulinu.

ako odem nakon posla do kuce od staraca po postu pa doma to mi je 1.5 sat do 2h radi guzvi. ja sam sa posla do recimo crikvenice ili otoka krka za 2.5h.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2016., 22:20   #99
Quote:
ex conn kaže: Pogledaj post
ne zanima me...ne živim tamo...meni za 2-3x godišnje po AC A6 cijena nije visoka (čak i da idem cijelim putem po AC, a ne idem, već se uključim ili isključim prije cijele dužine)

Ne zanima te, Al te zanima komentirat nešto kaj te ne zanima nit si upućen?



Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
gle ja se sa posla u zagrebu vozim 1h i to 17.5km. on za to isto vrijeme dodje do svoje kuce u ogulinu.

ako odem nakon posla do kuce od staraca po postu pa doma to mi je 1.5 sat do 2h radi guzvi. ja sam sa posla do recimo crikvenice ili otoka krka za 2.5h.
Dok je firma bila u Hondlovoj, i ja sam hodočastio i po sat vremena u jednom smjeru, a manje od 9 km. Pa ti vidi.
A njemu čudno 88 kilometara autoceste za 45 minuta.
Fishkal is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2016., 22:23   #100
Quote:
Fishkal kaže: Pogledaj post
Ne zanima te, Al te zanima komentirat nešto kaj te ne zanima nit si upućen?
a vidis da lik nikak ne ude i kada ide ne ide cijelom duzinom po autocesti. kao i mnogi koji idu ZG - KA i onda starom cestom dalje. a razlog za to je jednostavan - velika cijena odnosno lova. da je vinjeta 100 eura ko slovencima bi vidio kako se ljudi voze. zato slovenceki vikendom do pirana, alpa, na posao iz kranja do ljubljane, do rijeke pa dalje itd.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:34.