Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje

Život u dvoje Prizori iz bračnog i izvanbračnog života.
Podforumi: Vjenčanja, Rastave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.07.2013., 23:43   #1
Je li moguće oživjeti brak?

Zajedno smo više od 10 godina. Imamo dvoje djece, donekle riješenu financijsku situaciju, naizgled je sve ok.

Problem je što sam ga ja prestala voljeti.
Ne odmah, ne preko noći, jednostavno se nakupilo razočaranja i jada i ja sam ga prestala voljeti.
Znam da nije on kriv, on je takav kakav jest i to sam znala prije braka. No eto... očito se potrošilo.

Problem je (za mene) što je on silno pasivan. Da, oduvijek je takav. Ne, prije me nije smetalo, sad me izluđuje. Čitav financijski teret obitelji podnosim ja, u smislu da trenutno radim tri ili četiri posla. Imam takav posao pa mogu povući fuš. On ima drugačiji posao i to bi sve bilo ok da onda barem povuče doma. Ali on jednostavno nije taj tip.
Seks je dugo bio kamen spoticanja: moj libido je puno jači od njegovog, voljnija sam eksperimentirati, svašta bih isprobala. Njega seks ne zanima toliko, i da, tako je oduvijek, to mi je rekao o sebi valjda nakon 2 dana hodanja, dok nismo prestajali izlaziti iz kreveta. Naravno da mu nisam vjerovala jer se nije tako ponašao, ali eto, zaljubljenost svašta napravi od ljudi.

Uglavnom, ne znam ima li nam povratka. Ne znam želim li ga.
On je dobra osoba, dobar otac, jako pažljiv i nježan prema meni. Ne mislim da je u njemu problem, ne mislim da je zlikovac i gad kojeg treba ostaviti, zato je teško.
I sad pokušavam slomiti.
Nisam sigurna mogu li nazad. Nisam sigurna želim li. I nisam sigurna imam li pravo radi svoje imaginarne sreće koja se možda i ne dogodi izlaskom iz braka, žrtvovati obitelj i oca svoje djece.
A s druge strane, ja stvarno patim u ovom odnosu...
NightRambler is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2013., 00:08   #2
Quote:
NightRambler kaže: Pogledaj post
Zajedno smo više od 10 godina. Imamo dvoje djece, donekle riješenu financijsku situaciju, naizgled je sve ok......
U svakom idućem retku sam očekivala da se spomene ON. Neki novi susjed, kolega, prošli, ovaj, onaj... koji je dao doprinos eskalaciji već nakupljenog nezadovoljstva

No kako se to nije dogodilo, vjerujem da postoji način da se supružnici zbliže ponovo. Doduše, previdjela sam vašu bliskost ikada...

Razgovor je neophodan. Iznijeti smirenim tonom sve ono što misliš i osjećaš i čuti što on veli na to.
Uvjet je neupadanje u riječ, jedno drugom.

Eto za početak
cafelate is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2013., 00:17   #3
Ma, razgovarali smo puno puta.
Nije ovo sad novo, ono što jest novo je hladnoća i mir s kojima ja promatram naš odnos. Toga, eto, nikad nije bilo.

I ne, nema nikakvog Njega, potencijalnog ili prošlog. Ljudi se, znaš, razdvoje i sami od sebe.
NightRambler is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2013., 00:20   #4
Samo da kazem, potpuno sam se prepoznala u opisu tvog braka. Gotovo identicna situacija.

Ono sto mene drzi, jest cinjenica da imam dosta predbracnog iskustva sa muskarcima. Imala sam veze prepune adrenalina i savrsenog sexa, ali niti jednog do svog muza nisam vidjela kao oca svog djeteta. Uvijek su pokazali neke gadne mane, usprkos savrsenom imidzu.

Moj muz je, isto kao i tvoj, slabog libida, relativno zivotno pasivan, rekla bih i lijen i nezainteresiran za stosta. Medjutim, kad ga vidim sa nasim djetetom, znam da nisam pogrijesila i da je on pravi izbor.

Ne znam sta donosi buducnost. Zato ne zelim pametovati da ne bi sama sebi skakala jednom u usta.

Pogledaj djecu i prvo se zapitaj sta njima treba. A onda tek tebi...

Moj plan je ostati u braku. Najvise zbog djetea. Manje zbog mene. Iako nisam na gubitku.
Ako se rastanem, gubim puno. Oca djeteta, prijatelja i zivotnog suputnika. Nekog kog neki put cmoknem iz cista mira, a neki put zamisljam kako ga udaram batom za meso. I sve to radi neke imaginarne srece u dalekoj buducnosti.

Vjerojatno je to nekome sa manje zivotnog iskustva nezamislivo. Ja sam odavno naucila da ne postoje princevi na konjima. U najboljem slucaju, dobijes konja.

Ne zanasaj se pricama koje ces ovdje cuti: rastani se, imas pravo srecu, na puni paket, nemoj trunuti u tom braku, ima boljih... Ima, ali vjerojatno ne za mene, a mozda ni za tebe. Zivot ti je tako podijelio karte. Ne mozes dobiti sve najbolje. Jer tako zivot ne funkcionira.

Probaj igrati sa onim sto imas. Mozda i pobijedis. A odustati uvijek mozes.

Sretno. Nadam se da se ne vidimo na Rastavama.

Sent using Tapatalk 2
__________________
Damn ninjas chopping onions...
zombie_chicken is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2013., 00:21   #5
Quote:
NightRambler kaže: Pogledaj post
Ma, razgovarali smo puno puta.
Nije ovo sad novo, ono što jest novo je hladnoća i mir s kojima ja promatram naš odnos. Toga, eto, nikad nije bilo.

I ne, nema nikakvog Njega, potencijalnog ili prošlog. Ljudi se, znaš, razdvoje i sami od sebe.
Znam da se razdvoje ali je ovakav slučaj, barem na forumu, za mene nešto novo.

E baš ta hladnoća s kojom promatraš vaš odnos može biti prednost. Iskoristi ju na najbolji mogući način da hladne glave sagledaš sve što gubiTE mogućim razlazom.
Mir je definitivno neophodan, a eto i njega imaš.

pokušaj.
cafelate is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2013., 00:34   #6
Quote:
NightRambler kaže: Pogledaj post
I sad pokušavam slomiti.
Nisam sigurna mogu li nazad. Nisam sigurna želim li. I nisam sigurna imam li pravo radi svoje imaginarne sreće koja se možda i ne dogodi izlaskom iz braka, žrtvovati obitelj i oca svoje djece.
A s druge strane, ja stvarno patim u ovom odnosu...
Što on kaže o vašem odnosu?
Mislim da oboje trebate pokušati popraviti odnos, a ne samo ti.

Quote:
zombie_chicken kaže: Pogledaj post
Ne zanasaj se pricama koje ces ovdje cuti: rastani se, imas pravo srecu, na puni paket, nemoj trunuti u tom braku, ima boljih... Ima, ali vjerojatno ne za mene, a mozda ni za tebe. Zivot ti je tako podijelio karte. Ne mozes dobiti sve najbolje. Jer tako zivot ne funkcionira.
Nije joj život podijelio karte, već se ona dovela u situaciju u kojoj je sada. Kao i ti.

Ne može dobiti SVE, ali tko kaže da joj ne može biti bolje? Tebi također.
asdfgh is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2013., 00:48   #7
Quote:
zombie_chicken kaže: Pogledaj post
Samo da kazem, potpuno sam se prepoznala u opisu tvog braka. Gotovo identicna situacija.

Ono sto mene drzi, jest cinjenica da imam dosta predbracnog iskustva sa muskarcima. Imala sam veze prepune adrenalina i savrsenog sexa, ali niti jednog do svog muza nisam vidjela kao oca svog djeteta. Uvijek su pokazali neke gadne mane, usprkos savrsenom imidzu.

Moj muz je, isto kao i tvoj, slabog libida, relativno zivotno pasivan, rekla bih i lijen i nezainteresiran za stosta. Medjutim, kad ga vidim sa nasim djetetom, znam da nisam pogrijesila i da je on pravi izbor.

Ne znam sta donosi buducnost. Zato ne zelim pametovati da ne bi sama sebi skakala jednom u usta.

Pogledaj djecu i prvo se zapitaj sta njima treba. A onda tek tebi...

Moj plan je ostati u braku. Najvise zbog djetea. Manje zbog mene. Iako nisam na gubitku.
Ako se rastanem, gubim puno. Oca djeteta, prijatelja i zivotnog suputnika. Nekog kog neki put cmoknem iz cista mira, a neki put zamisljam kako ga udaram batom za meso. I sve to radi neke imaginarne srece u dalekoj buducnosti.

Vjerojatno je to nekome sa manje zivotnog iskustva nezamislivo. Ja sam odavno naucila da ne postoje princevi na konjima. U najboljem slucaju, dobijes konja.

Ne zanasaj se pricama koje ces ovdje cuti: rastani se, imas pravo srecu, na puni paket, nemoj trunuti u tom braku, ima boljih... Ima, ali vjerojatno ne za mene, a mozda ni za tebe. Zivot ti je tako podijelio karte. Ne mozes dobiti sve najbolje. Jer tako zivot ne funkcionira.

Probaj igrati sa onim sto imas. Mozda i pobijedis. A odustati uvijek mozes.

Sretno. Nadam se da se ne vidimo na Rastavama.

Sent using Tapatalk 2
Da, s tim da on meni nije najbolji prijatelj.
Ne znam je li ikad bio. Jesmo li bili bliski? ne znam.
I ja imam prilično iskustvo s muškarcima prije braka, ne fali mi divljanje. Osim toga, ja i danas izađem kad poželim. Vjerna sam, i sve je to naizgled ok.

Problem je što ja želim nešto drugo.
Želim biti živa dok sam živa, jebemu. I želim partnera koji to razumije.
NightRambler is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2013., 00:50   #8
Quote:
asdfgh kaže: Pogledaj post
Što on kaže o vašem odnosu?
Mislim da oboje trebate pokušati popraviti odnos, a ne samo ti.



Nije joj život podijelio karte, već se ona dovela u situaciju u kojoj je sada. Kao i ti.

Ne može dobiti SVE, ali tko kaže da joj ne može biti bolje? Tebi također.
On kaže da je sretan i zadovoljan.
Njemu je dobro.
Jedino kad mu nije dobro jest kad ja povučem pitanje seksa, odnosa, budućnosti, nas. Onda smatra da baš tražim što ne valja jer - tvrdi on - ni sa čime nisam zadovoljna.
NightRambler is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2013., 01:04   #9
Nisam kompetentna davati savjete o braku, ali...
Quote:
NightRambler kaže: Pogledaj post
Problem je (za mene) što je on silno pasivan. Da, oduvijek je takav. Ne, prije me nije smetalo, sad me izluđuje.
Sve ovo nije nastalo preko noći. Sve navedeno (pasivnost, manjak interesa za neke stvari u odnosu, razlike u karakteru, prioritetima) je nešto što je bilo poznato već na početku veze.
Ali, prihvatilo se, jer tada nije toliko dolazilo do izražaja.
Gledajući primjere oko sebe, ljudi se vole zanositi, vole razmišljati da će oni moći promijeniti osobine kod partnera koje im se ne sviđaju, a vremenom razlike dolaze još više do izražaja.

Uvijek se pitam čemu ta naivnost, zašto uopće ulaziti u odnose s osobama koje nam po mnogočemu ne pašu. Valjda zaljubljenost u početku radi svoje, idealizira nešto što se realno teško mijenja, jer uvijek moramo biti svjesni da ćemo teško promijeniti druge osobe.
Možemo mijenjati samo sebe.

Kad čitam uvodni post, radi se o različitom poimanju problema i (ne)zadovoljstva u vezi.
On je zadovoljan, autorica nije, on je takav, autorica nije.

Iskreno, nisam optimistična, jer stvari koje autorice smetaju neće se promijeniti, ako njega ne smetaju. On ne posjeduje naoko neke grozne osobine, ali one njoj nisu zadovoljavajuće za zajednički život.

Mislim da tu uopće nije problem u mogućnosti oživljavanja braka, problem je u neprihvaćanju razlika i nastojanju da se ono što se nama ne sviđa, mijenja kod druge osobe, iako ta druga osoba ne dijeli naše nezadovoljstvo, jer nju zadovoljava nešto drugo.
Radi se o cijelom setu nepoželjnih osobina koje bi druga osoba morala mijenjati.
Moja prognoza ishoda ovog slučaja nažalost nije optimistična i mislim da tu dugoročno preostaje "take it, or leave it".
zoya85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2013., 01:09   #10
Quote:
NightRambler kaže: Pogledaj post
Da, s tim da on meni nije najbolji prijatelj.
Ne znam je li ikad bio. Jesmo li bili bliski? ne znam.
I ja imam prilično iskustvo s muškarcima prije braka, ne fali mi divljanje. Osim toga, ja i danas izađem kad poželim. Vjerna sam, i sve je to naizgled ok.

Problem je što ja želim nešto drugo.
Želim biti živa dok sam živa, jebemu. I želim partnera koji to razumije.
Meni se cini da si ti odlucila.
U tom slucaju, nemoj naslovljavati teme sa ozivljanjem braka, jer ti to nije niti namjera. Prije bih rekla da je tvoj brak mrtav, a ti trazis ideje za lijep sprovod.

Jednostavno se rastani i budi ziva. Stogod to u tvom svemiru znacilo.

Sent using Tapatalk 2
__________________
Damn ninjas chopping onions...
zombie_chicken is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2013., 01:11   #11
Moguće je možda oživjeti neke brakove al ne one koji su mrtvi.
Kad jednom umre gotovo je. Nebitan razlog.
Samo ovisi koliko imamo petlje i hrabrosti nešto mjenjat. I najbitnije koliko volimo sebe i koliko smo si bitni.
__________________
Giving birth and nourishing, having without possessing,
acting with no expectations, leading and not trying to control: this is the supreme virtue.
resa is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2013., 01:17   #12
Quote:
zombie_chicken kaže: Pogledaj post
U tom slucaju, nemoj naslovljavati teme sa ozivljanjem braka, jer ti to nije niti namjera. Prije bih rekla da je tvoj brak mrtav, a ti trazis ideje za lijep sprovod.
A kako da oživi brak sa osobom koja ima sasvim drukčije poglede, želje i očekivanja i kojoj sasvim zadovoljavajući brak predstavlja nešto drugo?
Imam dojam da se gleda s negodovanjem na želje autorice, kao da traži kruha nad pogačom, jer joj nije dovoljna stabilnost i uljuljkanost koju ima u braku.
Ja razumijem kako veliki pritisak i problem uzrokuje i činjenica da autorica sama radi i prehranjuje svoju obitelj, jer osjeća da nema ravnopravnog partnera. To je samo jedna u nizu problematičnih stvari.
Quote:
NightRambler kaže:
Problem je što ja želim nešto drugo.
Mislim da si sve sama odgovorila.
Postavi si pitanje možeš li očekivati da ćeš od druge strane dobiti nešto drugo i to dugoročno.
zoya85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2013., 01:19   #13
Quote:
NightRambler kaže: Pogledaj post
Onda smatra da baš tražim što ne valja jer - tvrdi on - ni sa čime nisam zadovoljna.
Čuj i počuj, floskula svih floskula. Da, TI si kriva jer se njemu ne da prestati biti lijeno đubre i dati ti malo kurca.

Odnose je moguće mijenjati jedino ako obje strane rade na tome.
__________________
And with these humble tools we can trigger any emotion we choose.
Melancholia is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2013., 01:21   #14
Ma nisam se ja zanosila da će biti drugačije ili da će se on promijeniti.
Stvar je u tome što sam se ja u ovih 10 i nešto godina promijenila - vjerujem da se i on, sigurno jest. Samo je on postajao sve mirniji i sve manje sklon probati, a ja sve nemirnija. Ne mislim da je ičija krivnja. Ponajmanje krivim njega.

Jednostavno ne znam kako dalje. Stvarno ne znam. Imam poštovanja prema njemu, imam prijateljske nježnosti, imam puno pozitivnih osjećaja. Nemam ljubavi. Barem je sad ne osjećam.
NightRambler is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2013., 01:22   #15
Quote:
Melancholia kaže: Pogledaj post
Čuj i počuj, floskula svih floskula. Da, TI si kriva jer se njemu ne da prestati biti lijeno đubre i dati ti malo kurca.

Odnose je moguće mijenjati jedino ako obje strane rade na tome.
A možda i jesam, jebiga, sranje skuha dvoje. Uvijek dvoje.
NightRambler is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2013., 01:26   #16
E da nema tih prijateljskih osječaja,te potrebe da je dobro ,da ga ne boli onda bi lakše napravili te rezove koji su toliko bolni i meni ubijajući.
__________________
Giving birth and nourishing, having without possessing,
acting with no expectations, leading and not trying to control: this is the supreme virtue.
resa is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2013., 01:27   #17
Quote:
NightRambler kaže: Pogledaj post
A možda i jesam, jebiga, sranje skuha dvoje. Uvijek dvoje.
Pa dobro, mislila si da će s tobom biti drugačije i da će vaša strast pobijediti njegovu nezainteresiranost za seks općenito, što je skroz ljudski. Međutim, to se nije dogodilo i jebiga sad.

Uvijek se čudim tim "seksualno nezainteresiranim" osobama i činjenici da bez problema ulaze u veze s ljudima čiji je libido puno jači. Ono, za koji vrag će ti partner koji će u dogledno vrijeme kmečati nezadovoljen kraj tebe.
__________________
And with these humble tools we can trigger any emotion we choose.
Melancholia is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2013., 01:28   #18
Quote:
zombie_chicken kaže: Pogledaj post
Meni se cini da si ti odlucila.
U tom slucaju, nemoj naslovljavati teme sa ozivljanjem braka, jer ti to nije niti namjera. Prije bih rekla da je tvoj brak mrtav, a ti trazis ideje za lijep sprovod.

Jednostavno se rastani i budi ziva. Stogod to u tvom svemiru znacilo.

Sent using Tapatalk 2
Nisam.
Jer nisam samo ja u ovoj priči.
I jer se ne mogu natjerati da njega povrijedim.
NightRambler is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2013., 01:30   #19
Quote:
Melancholia kaže: Pogledaj post
Pa dobro, mislila si da će s tobom biti drugačije i da će vaša strast pobijediti njegovu nezainteresiranost za seks općenito, što je skroz ljudski. Međutim, to se nije dogodilo i jebiga sad.

Uvijek se čudim tim "seksualno nezainteresiranim" osobama i činjenici da bez problema ulaze u veze s ljudima čiji je libido puno jači. Ono, za koji vrag će ti partner koji će u dogledno vrijeme kmečati nezadovoljen kraj tebe.

Okej, on je tad rekao da sam prva žena s kojom ima potrebu uopće ne izać iz kreveta.
S time da je to trajalo, i to podulje vrijeme.

Kad su počeli problemi sa seksom - za mene problemi - ja sam se počela i udaljavati. Za mene je seks primarni način povezivanja, jebiga. I rekla sam mu to. On je tvrdio da se ne može i ne želi prisiljavati ni na što i da ono, uzmem ili ostavim.
NightRambler is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2013., 01:40   #20
Quote:
NightRambler kaže: Pogledaj post
Kad su počeli problemi sa seksom - za mene problemi - ja sam se počela i udaljavati. Za mene je seks primarni način povezivanja, jebiga. I rekla sam mu to. On je tvrdio da se ne može i ne želi prisiljavati ni na što i da ono, uzmem ili ostavim.
Onda ostavi. Vjerujem da te čeka nešto bolje i... Redovitije

U biti, mislim da svi zaslužuju bolje, samo je pitanje tko to shvaća, a tko ne. Ti shvaćaš, ali se osjećaš krivo zbog toga. Razmisli malo o korijenu te krivnje, možda potječe upravo od njega.
__________________
And with these humble tools we can trigger any emotion we choose.
Melancholia is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:58.