Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.08.2006., 17:22   #41
prvo je imao lešnjake, onda je na drugom mjestu posadio breskve pa mu je super išlo, sad je pred par godina krenuo s kruškama
Mogu ti na pm dati njegov mail pa ga pitaj ako želiš
i u nekoj udruzi voćara je i agronom je, a i radi na poslu gdje obilazi voćnjake, pa će ti znati puno bolje reći nego ja
__________________


...
g2sl is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2006., 20:20   #42
Danas sam bio u savjetodavnoj službi i oni su mi rekli da po hektaru ide 650 do 800 stabala ovisno o načinu uzgoja, i da je otkup osiguran, nasad dolazi u puni rod tek sedme godine, a s novcima koje dobvam za podizanje nasada mogu i ograditi cijelu površinu jer već imam mehanizaciju.
Županija financira analizu zemljišta i daje savjet kako prirediti zemljište za sadnju, mislim da će se rad na tome dobro naplatiti

A q2sl možeš mi reći da li je taj agronom kupio fakultet ili ima viška love kad tako prelazi s jednog nasada na drugi jer samosadnice za jedan ha lješnjaka koštaju 8000 kn + priprema zemljišta gnojidba...a on mjenja kulturu prije nego dođe u puni rod????
orka23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2006., 20:46   #43
Quote:
g2sl kaže:
moj prijatelj je počupao nekoliko hektara jer mu se nije isplatilo
da, to je definitivno najgore sto moze biti... toga se svaki farmer i boji... koooma....!
__________________
The greatest trick the Devil ever pulled was convincing the world he didn't exist...
farki_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2006., 20:58   #44
Quote:
orka23 kaže:
A q2sl možeš mi reći da li je taj agronom kupio fakultet ili ima viška love kad tako prelazi s jednog nasada na drugi jer samosadnice za jedan ha lješnjaka koštaju 8000 kn + priprema zemljišta gnojidba...a on mjenja kulturu prije nego dođe u puni rod????
završio je i postdiplomski, i volio bi da se samo malo kužim u to kao on

imao ih je u punom rodu, i zamjenio ih orasima u nekoliko godina
8 000 kuna dobiva dnevno na breskvama od početka do kraja berbe, cijelo ljeto, a i njih napušta, zato što prelazi na kruške
__________________


...
g2sl is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2006., 09:42   #45
Quote:
g2sl kaže:
završio je i postdiplomski, i volio bi da se samo malo kužim u to kao on

imao ih je u punom rodu, i zamjenio ih orasima u nekoliko godina

e jebi ga, onda tu netko griješi...

orasi, ili kesteni ili masline ili bilo koje dugotrajno drvo, su trebali biti osnovni nasad a ostale kulture služe za popunjavanje rupa između stabala oraha. dok orah dođe u puni rod breskve ili marelice "odrade" jedan životni vijek i treba ih srušiti.

naravno ove se radi kad uzgajaš više vrsta voća, kao taj tvoj čovjek, ako uzgajaš breskve onda su to breskve i gotovo. osobno mislim da bi agronomi trebali "svaštariti"...

kada ti orah dođe u puni rod nakon prve prave berbe bi imao dosta love za novih nekoliko hektara pa sve ispočetka...
__________________
sitna duša, sitno zadovoljstvo
brzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2006., 10:18   #46
Quote:
brzi kaže:
naravno ove se radi kad uzgajaš više vrsta voća, kao taj tvoj čovjek, ako uzgajaš breskve onda su to breskve i gotovo. osobno mislim da bi agronomi trebali "svaštariti"...
on radi i zarađuje i čist mu dobro ide, a ti misliš
__________________


...
g2sl is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2006., 10:24   #47
um caruje, nemam neku bolju obranu...
__________________
sitna duša, sitno zadovoljstvo
brzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2006., 10:40   #48
Quote:
brzi kaže:
um caruje, nemam neku bolju obranu...
Kažem ti da se on razumije i da ja zapravo ne znam zbog čega je to napravio, jer ga baš i nisam pitao
Znam da je imao puno problema s krađom, ali ne znam da li je to jedini razlog ili je bilo još nešto
Sigurno da ne bi mijenjao, da je sve išlo tako kako izgleda na papiru onom koji nije nikad pokušao i nije to radio

Samo sam rekao da ima i drugih priča i ponudio da njega pitate, ako nekog zanima
__________________


...
g2sl is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2006., 10:45   #49
ma sve 5

ja sam samo htio komentirati da nije baš najpametnije postupio. njegovi razlozi me ne zanimaju jer kaj se meni ima pravdat

a što se tiče krađe vjerujem da je breskve puno lakše maznuti nego lješnjake, zagrabiš par puta i imaš kilu bresaka i zagrabiš par puta i imaš šaku lješnjaka
__________________
sitna duša, sitno zadovoljstvo
brzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2006., 15:02   #50
Odgovor na tvoje pitanje u vezi s lješnjacima.

1. Možeš krenuti sam u akciju i posaditi lješnjake tek tako bezveze. prinos po odraslom grmu ti je izmedju 3 do 5 kg ali tek nakon 5-te godine. na jedan hektar iliti 10000 m2 ti ide oko 700 sadnica pravilno rasporedjenih u razmaku 4x4 metara. imas 2 vrste sadnica. sadnica prve klase ti je oko 40 do 50 kuna a sadnica druge klase oko 20 do 30 kuna. znaci na jedan hektar, ako investiraš sam to ti je izmedju 14000 i 35000 kuna samo za sadnice a moraš kod sadnje imati i stajskog gnojiva koji ti se kreće oko 25 kuna za vreću od 25 kg. 1 vreća 1 sadnica. ovo ti je gruba računica samo za hektar, a ti imaš više.

2. ako želiš imati poticaje od države, da ti država da po hektaru 24000 kuna godišnje onda ti se situacija naglo komplicira ali mislim da se više isplati pogotovo u početku gdje čak možeš tražiti kredit za sadnju (ako nemaš love). situacija ti je ovakva. prvo moraš imati čiste papire da je zemljište tvoje. pri tom mislim ne na katastarski izvadak nego na gruntovni koji je bitniji ali ne šteti ako imaš i katastarski. ako zemljište ne glasi na tebe onda ti je stvar još malo kompliciranija jer bi onda trebao imati Ugovor o zakupu zemljiša sa osobom na koju glasi zamljiše na rok od 15 godina. sve kaj je niže nama šanse. drugo je, moraš se prijaviti kao poljoprivrednik u ministarstvo poljoprivrede. na njihovim stranicama imaš formulare koje moraš ispuniti a imaš ih i u narodnim novinama. tu unosiš sve svoje podatke i podatke o zemljištu (ako je tvoje ili ugovor o zakupu zamljišta, obavezno imati gruntovni i katastarski izvadak zemljišta). treće, sljedi analiza zemljišta na agronomskom fakultetu u zagrebu. na cijelom zamljištu moraš izvaditi uzorke na sljedeći način. uzmeš svrdlo dužine 60 cm. uzmeš 2 veće kante na kojima napišeš od 0 do 30 cm a na drugu od 30 do 60 cm. svrdlom izvučeš zemlju prvo iz dubine do 30 cm i staviš u kantu na kojoj si napisao 0 do 30 a onda na istom mjestu izvadiš zemlju iz dubine do 60 cm i staviš u drugu kantu. taj postupak moraš napraviti na 10 do 15 mjesta. kad si nakupio zemlju u te dvije kante dobro ih ispremješaj i odnesi na agronomski faks na analizu. kod njih ti to traje oko 10 dana i moraš platiti oko 700 kuna. moraš im obavezno reći za što ti treba analiza (za sadnju lijeske) onda će ti reći što i kakvo gnojivo trebaš koristiti. može ti se dogoditi da ti zamljište nije pogodno za sadnju lijeske i onda možeš zaboraviti na sadnju.

kad ti je analiza gotova, na stranicama ministarstva poljoprivrede imaš formulare za sadnju u kojoj upisuješ sve što ti treba. isto tako upisuješ rezultate analize. imaš čak i troškovnik koji vodiš da ti država vrati lovu. kad ih vidiš skužit ćeš. voćnjak ti mora biti ograđen ogradom, mora imati sustav navodnjavanja ili bunar i sadnice moraju imati obranu od tuče. kad sve to zadovoljiš dobit ćeš po hektaru 24000 kn svake godine. ako nemaš love za sve to onda te slijedi posjet u Hrvatsku banku za obnovu i razvoj. p.s. zaboravio sam da ti treba stručno mišljenje iz Hrvatskog zavoda za poljoprivrednu savjetodavnu službu gdje ti njihov djelatnik dolazi na teren odnosno vidjet tvoje zemljiše i daje mišljenje o sadnji. za sve to ti treba oko 200000 kuna na rok od 15 godina. kad sve to riješiš i napišeš troškovnik država daje lovu i poticaje. sjebano totalno ali vrijedi, ja sam na pola puta svega toga. sve mi to traje otprilike godinu dana a da nisam još posadio sadnicu.

kad posadiš sadnice nemoj misliti da si gotov jer prvu godinu ti se može dogoditi da ti se neke sadnice posuše. isto tako nemoj očekivati neki urod u prvoj godini. sadnice ti se sade u 9 i 10 mjesecu. nemoj napraviti grešku ko neki pa posaditi u proljeće. dobro sam se raspitao. isto je dobra fora koju sam vidio u nekim voćnjacima ljudi su postavili 2 ili 3 košnice za oplođivanje u proljeće. neznam jel funkcionira na lješnjacima ali ja ću ih obavezno staviti. kad si posadio sadnice i kad počinju rasti imaš 3 obrezivanja tokom godine. prvo ti je u proljeće, drugo ti je mjesec dana prije uroda i treće jesensko. urod ti je krajem 8 i početkom 9 mjeseca.

izostavio sam neke stvari jer mislim da nisu bitne a i meni se više neda pisati. ukratko ti je to to. isto tako probaj kupiti neku knjigu o lješnjacima. u hrvatskoj ih nisam našo ali u njemačkoj jesam.
nadam se da sam ti pomogo.
 
Odgovori s citatom
Old 30.08.2006., 15:03   #51
Odgovor na tvoje pitanje u vezi s lješnjacima.

1. Možeš krenuti sam u akciju i posaditi lješnjake tek tako bezveze. prinos po odraslom grmu ti je izmedju 3 do 5 kg ali tek nakon 5-te godine. na jedan hektar iliti 10000 m2 ti ide oko 700 sadnica pravilno rasporedjenih u razmaku 4x4 metara. imas 2 vrste sadnica. sadnica prve klase ti je oko 40 do 50 kuna a sadnica druge klase oko 20 do 30 kuna. znaci na jedan hektar, ako investiraš sam to ti je izmedju 14000 i 35000 kuna samo za sadnice a moraš kod sadnje imati i stajskog gnojiva koji ti se kreće oko 25 kuna za vreću od 25 kg. 1 vreća 1 sadnica. ovo ti je gruba računica samo za hektar, a ti imaš više.

2. ako želiš imati poticaje od države, da ti država da po hektaru 24000 kuna godišnje onda ti se situacija naglo komplicira ali mislim da se više isplati pogotovo u početku gdje čak možeš tražiti kredit za sadnju (ako nemaš love). situacija ti je ovakva. prvo moraš imati čiste papire da je zemljište tvoje. pri tom mislim ne na katastarski izvadak nego na gruntovni koji je bitniji ali ne šteti ako imaš i katastarski. ako zemljište ne glasi na tebe onda ti je stvar još malo kompliciranija jer bi onda trebao imati Ugovor o zakupu zemljiša sa osobom na koju glasi zamljiše na rok od 15 godina. sve kaj je niže nama šanse. drugo je, moraš se prijaviti kao poljoprivrednik u ministarstvo poljoprivrede. na njihovim stranicama imaš formulare koje moraš ispuniti a imaš ih i u narodnim novinama. tu unosiš sve svoje podatke i podatke o zemljištu (ako je tvoje ili ugovor o zakupu zamljišta, obavezno imati gruntovni i katastarski izvadak zemljišta). treće, sljedi analiza zemljišta na agronomskom fakultetu u zagrebu. na cijelom zamljištu moraš izvaditi uzorke na sljedeći način. uzmeš svrdlo dužine 60 cm. uzmeš 2 veće kante na kojima napišeš od 0 do 30 cm a na drugu od 30 do 60 cm. svrdlom izvučeš zemlju prvo iz dubine do 30 cm i staviš u kantu na kojoj si napisao 0 do 30 a onda na istom mjestu izvadiš zemlju iz dubine do 60 cm i staviš u drugu kantu. taj postupak moraš napraviti na 10 do 15 mjesta. kad si nakupio zemlju u te dvije kante dobro ih ispremješaj i odnesi na agronomski faks na analizu. kod njih ti to traje oko 10 dana i moraš platiti oko 700 kuna. moraš im obavezno reći za što ti treba analiza (za sadnju lijeske) onda će ti reći što i kakvo gnojivo trebaš koristiti. može ti se dogoditi da ti zamljište nije pogodno za sadnju lijeske i onda možeš zaboraviti na sadnju.

kad ti je analiza gotova, na stranicama ministarstva poljoprivrede imaš formulare za sadnju u kojoj upisuješ sve što ti treba. isto tako upisuješ rezultate analize. imaš čak i troškovnik koji vodiš da ti država vrati lovu. kad ih vidiš skužit ćeš. voćnjak ti mora biti ograđen ogradom, mora imati sustav navodnjavanja ili bunar i sadnice moraju imati obranu od tuče. kad sve to zadovoljiš dobit ćeš po hektaru 24000 kn svake godine. ako nemaš love za sve to onda te slijedi posjet u Hrvatsku banku za obnovu i razvoj. p.s. zaboravio sam da ti treba stručno mišljenje iz Hrvatskog zavoda za poljoprivrednu savjetodavnu službu gdje ti njihov djelatnik dolazi na teren odnosno vidjet tvoje zemljiše i daje mišljenje o sadnji. za sve to ti treba oko 200000 kuna na rok od 15 godina. kad sve to riješiš i napišeš troškovnik država daje lovu i poticaje. sjebano totalno ali vrijedi, ja sam na pola puta svega toga. sve mi to traje otprilike godinu dana a da nisam još posadio sadnicu.

kad posadiš sadnice nemoj misliti da si gotov jer prvu godinu ti se može dogoditi da ti se neke sadnice posuše. isto tako nemoj očekivati neki urod u prvoj godini. sadnice ti se sade u 9 i 10 mjesecu. nemoj napraviti grešku ko neki pa posaditi u proljeće. dobro sam se raspitao. isto je dobra fora koju sam vidio u nekim voćnjacima ljudi su postavili 2 ili 3 košnice za oplođivanje u proljeće. neznam jel funkcionira na lješnjacima ali ja ću ih obavezno staviti. kad si posadio sadnice i kad počinju rasti imaš 3 obrezivanja tokom godine. prvo ti je u proljeće, drugo ti je mjesec dana prije uroda i treće jesensko. urod ti je krajem 8 i početkom 9 mjeseca.

izostavio sam neke stvari jer mislim da nisu bitne a i meni se više neda pisati. ukratko ti je to to. isto tako probaj kupiti neku knjigu o lješnjacima. u hrvatskoj ih nisam našo ali u njemačkoj jesam.
nadam se da sam ti pomogo.
 
Odgovori s citatom
Old 23.03.2007., 22:49   #52
Zafashan nemoj biti u zabludi i bacati onakve računice što se tiće lješnjaka.Kao prvo jel znaš koju otkupnu cijenu nudi Corylus?.10 kuna po kg u ljusci a to je cijena sa pdv-om.Znaći cijena u kurcu.Rodi 2,5 tona po hektaru znaći to je 25000 SA pdv-om a ne buncanja o 40000 kuna.Kada sklopiš ugovor sa Corylusom OBAVEZAN si njima prodavati sve količine po toj cijeni i ne smiješ nikome drugome i u slučaju da nađeš bolje tržište.E to su ti obični prekupci koji zarađuju na krvavom radu ljudi....Bio sam na seminaru u Daruvaru i čitao mnoge knjige jer sam mislio saditi lješnjak pa me slobodno pitaj.Ljudi su pohrlili u lješnjake jer misle da tu nema puno posla,tu ima jebačkog posla i mnogi su u krivu.
tomica026 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2007., 22:54   #53
Kako si samo ti to dobro rekao zaposliš 5 ljudi .A daj mi reci tko će ti ići skupljati lješnjake....vidiš da neće više ljudi raditi,svi bi neke fine poslove.....Za površinu od 10 ha trebaš imati svu mehanizaciju a ne 5 ljudi zaposlenih.Kombajn ti košta 5000 Eura u Italiji,može se uvesti u Hrvatsku preko jednog uvoznika.
tomica026 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2007., 23:05   #54
Ma pusti ti Zafashana i njegovu poljoprivredu

Našao je on bolji način zarade..............
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2007., 12:17   #55
............

O samo da ne najebe od tog načina
tomica026 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2007., 15:51   #56
Quote:
tomica026 kaže: Pogledaj post
O samo da ne najebe od tog načina
niš se ne žali.....
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2007., 14:04   #57
Vidim ja da ste vas dvojica umjesto o ljesnjacima poceli raspravu o meni...

tomica, ja sam samo obracunao ono sto sam procitao na ovom topicu i sublimirao. No, tako i tako nemam nikakvo iskustvo sa time (kao i poljoprivredom uopce) tako da mi stvarno nije bila (niti je to sada) suprotstavljati se nekome tko ima iskustvo iz prve ruke.
__________________
Ovo je misljenje a ne savje(s)t
RiNvest® jaše - Proud Platinum Member
Zafashan is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2007., 16:38   #58
Onda si zbrajao podatke od nekoga tko je krivo informiran .Ja sam se o tome načitao i išao na seminare,razgovarao sa ljudima u tom poslu i to proučio i vidio što je to.....
tomica026 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2007., 11:27   #59
dal je ovo mazanje ociju ili...

Budući da je ulaganje u sadnice jednokratno i da je puni rod konstantan, izračun prihoda i rashoda u razdoblju od 10 godina nakon postizanja punog uroda izgleda ovako:

RASHOD
Gnojivo i herbicidi
600 kn * 10 g. = 6.000 kn

PRIHOD
Plod lješnjaka
4 kg * 800 stabala * 10 g. = 320.000 kn


kak se onda ne isplati ne kuzim i to na 1ha koji mozes i sam sve uredjivati
weider tm is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2007., 13:27   #60
ja se u potpunosti slazem sa zashem.. za koju godinu kupujem zemljiste i pocinjem.. u svakom poslu potrebno je samo malko zdrave pameti.. iznenadjujuce je i sokantno koliko ljudi to nema.. tim bolje za one koji imaju..
 
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:45.