Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.07.2010., 19:28   #41
Quote:
Pecep kaže: Pogledaj post
bok! primjetio sam da je nigdje skoro nemoguće nabaviti zečjeg mesa.

šta mislite dali bi s nekim ulaganjem od recimo 20 000kn mogao napraviti malu farmu gdje bi uzgajao kuniće za prodaju mesa.-
krenuo bi malo po malo. za sada sam u procesu nabavke boxova za njih a kasnije bi išao na neku mesnu sortu od koje bi imao proizvod tj. meso.

dali bi to išlo

većinu bi prodavao na kućnom pragu i prijateljima-- za početak a kasnije bi mogao neki deal složiti s nekim mesnicama kada postanem GIGANT hehe.

tržišta ima, zravlje je sve modernije i modernije a mesa toga ja nikad nigje nisam vidio za kupiti osim naravno ovako kod nekog na selu.
Teško, nije problem ni raditi ni uložiti novac,sve ostalo je problem,možda nešto manje za prijatelje ili susjede a kasnije možda preko njih povečaš tržište naravno na crno.Nekadašnji županjski Kunis imao je i koperante ali ni on ne radi.Po trgovačkim lancima nešto se pronalazi kuničjeg mesa ali cjena je jako velika, meso negdje iz uvoza naravno.Kako god da bi plasirao meso na legalno tržište postoje propisi,pa klaonica,pa ovo ono i na kraju
zvonahr is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2010., 19:54   #42
kunići

evo da se i ja priključim ovoj temi. baš mi je drago da je na ovom forumu otvirena tema o kunićima. imam 26 godina i iz Rijeke sam. točnije iz Kastva.od početka ove godine počela sam se baviti kunićarstvom pa za početaK vlastite potebe. imam samicu(kunićku) stara je sada godinu dana. sad bi trebala dobiti 3 leglo. prov leglo sam "riješila ga se" za svoje potrebe. od prvog legla imam muškog i ženskog kunića, stari 6 mjeseci. kunići iz 2 legla imaju 3 mjeseca.
držim ih u garaži, mada bi trebalo to vani držati ali nisam uspjela vani napraviti dvorište za kuniće. pasmina(vrsta) kunića je: majka8velika) kunićka je ovnoliki a mladi iz 1. legla su isto ovnoliki, a iz 2. legla su ovnoliki i njemački šarci.
s obzirom da se samo mužjak mijenja za parenje evo imam mužjaka za mijenjanje. (za parenje). u obzir dolazi samo okolica Rijeke8 Viškovo, matulji, Kastav..)

Zadnje uređivanje romina@ri : 26.09.2010. at 20:00.
romina@ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2010., 17:33   #43
jedno pitanjce

pozddrav
ima jedno pitanjce, tj.dva problemčića pa mi treba malo savjeta
evo ovako
vi koji imate kuniće vani- koliko kvadrata treba da bi recimo vani napravila gajbe za držanje kunića?
a drugo pitanje je to da gdje odlažete njihove izmete? (ono kada im čistite?
jer ja ih držim privremeno u garaži(imam jedan prostor za njih) i kad im čistim ja to odlažem na kraj livade. neznam da li da napravim neku jamu pa da tamo bacam?
i još ovo: privremeno ih držim u gajbama za kokoše jer još nisam napravila(tj. nabavila) velike gajbe.(nedavno sam dobila dvije gajbe koje su za van. )
romina@ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2010., 20:10   #44
Quote:
romina@ri kaže: Pogledaj post
pozddrav
ima jedno pitanjce, tj.dva problemčića pa mi treba malo savjeta
evo ovako
vi koji imate kuniće vani- koliko kvadrata treba da bi recimo vani napravila gajbe za držanje kunića?
a drugo pitanje je to da gdje odlažete njihove izmete? (ono kada im čistite?
jer ja ih držim privremeno u garaži(imam jedan prostor za njih) i kad im čistim ja to odlažem na kraj livade. neznam da li da napravim neku jamu pa da tamo bacam?
i još ovo: privremeno ih držim u gajbama za kokoše jer još nisam napravila(tj. nabavila) velike gajbe.(nedavno sam dobila dvije gajbe koje su za van. )
za prvu ruku možeš si tu malo pomoć il guglaj po netu

http://zecovi.net/Home-made-gajba.htm
__________________
"I have seen the enemy...and it is me."
zaboky is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2010., 22:30   #45
Što se tiče uzgoja kunića, negdje sam na interntu nebasao da ih nije dobro držati vani i od toga sada ne odustajem i vidi se promjena, pogotovo ako se radi o uzgoju. Kao jedan od razloga je da u prosjeku 2-3 kočenja godišnje imaju ako su u uvjetima gdje im je temp. određen što se vani ne može određivati jer godišnja doba se mijenjaju. Tako da ako se radi o uzgoju mislim da je bolje držati ih ba zatvorenom a isto tako štiti ih se od nametnika i boleščina koje ih lako napadnu.
Busman is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2010., 22:41   #46
Quote:
romina@ri kaže: Pogledaj post
pozddrav
ima jedno pitanjce, tj.dva problemčića pa mi treba malo savjeta
evo ovako
vi koji imate kuniće vani- koliko kvadrata treba da bi recimo vani napravila gajbe za držanje kunića?
a drugo pitanje je to da gdje odlažete njihove izmete? (ono kada im čistite?
jer ja ih držim privremeno u garaži(imam jedan prostor za njih) i kad im čistim ja to odlažem na kraj livade. neznam da li da napravim neku jamu pa da tamo bacam?
i još ovo: privremeno ih držim u gajbama za kokoše jer još nisam napravila(tj. nabavila) velike gajbe.(nedavno sam dobila dvije gajbe koje su za van. )
Za prvu ruku će bit dobro, samo pazi na propuh, pogotovo kad sad zahladi i počnu kiše i snijeg. Možeš improvizirat vjetrobrane sa letvama i folijom, mora biti krov - ne smiju bit mokri i promrzli.

Ne treba ti jama, gnoj od kunića je jako dobar, stavljaj na kompost ili sad po zimi direktno na gredice (malo je bogatiji dušikom i kalijem nego drugi stajski gnojevi).

Ovo što ti je čovjek rekao sa leglima je točno, ali puno više se vidi na vrućini što je viša temperatura to je oplodnja manja (manja legla) ponekad i bezuspješno.

Na otvorenom ćeš imat problema i sa štaorima i lasicama, ako su gajbe dobre onda ne u gubitku jedinki nego kroz bolesti, lako dobiju šugavce.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2010., 17:57   #47
Quote:
d@d@ kaže: Pogledaj post
Za prvu ruku će bit dobro, samo pazi na propuh, pogotovo kad sad zahladi i počnu kiše i snijeg. Možeš improvizirat vjetrobrane sa letvama i folijom, mora biti krov - ne smiju bit mokri i promrzli.

Ne treba ti jama, gnoj od kunića je jako dobar, stavljaj na kompost ili sad po zimi direktno na gredice (malo je bogatiji dušikom i kalijem nego drugi stajski gnojevi).

Ovo što ti je čovjek rekao sa leglima je točno, ali puno više se vidi na vrućini što je viša temperatura to je oplodnja manja (manja legla) ponekad i bezuspješno.

Na otvorenom ćeš imat problema i sa štaorima i lasicama, ako su gajbe dobre onda ne u gubitku jedinki nego kroz bolesti, lako dobiju šugavce.
hvala na savjetima. ma znam da je vani drukčije nego kad ih se drži u zatvorenom. no s obzirom da ja o tome brinem, moji starci bi ipak da ih ja držim vani jer u garaži smrdi. normalno da smrdi kad su životinje. no ne bih ih baš strogo vani držala, nego bi im napravila tj. naqbavila kao neki kontejner neku kućicu gdje bih ja to uredila za njih. inače sam imala jednu ideju da jedan dio garaže uredim za njih no starci bi ipak da ja vani napravim štalu za kuniće. tako da ne bi bili baš vani nego jedan zatvoren prostor ali vani ne u garaži.
romina@ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2010., 10:37   #48
Nemoj se bojati držanja vani. Pobrini se da im gajbe ne prokišnjavaju i da nema jakog propuha. Drvene gajbe odignute od tla su jeftine i lako se rade. Pod od gustih letvica, i/ili uvijek čista stelja zbog zdravlja nogu. Na svim otvorima gusta mreža da spriječi ulazak miševa (koji uz muhe, komarce i nečiste ruke prenose glavninu opasnih bolesti). I u puno oštrijim klimama od tvoje kunići se uspješno uzgajaju vani - bitno da imaju jedan kutak zaklonjen od kiše i hladnog vjetra sa nešto čiste tople slamice. Dobro je ostaviti mogućnost da se što više stranica gajbe ljeti može otvoriti, jer su visoke temperature (kao što je i d@d@ rekla) opasne. Hladovina rules... Ja svoje kuniće držim i u štali i vani, jedina razlika koju sam primjetio je ta da je onima vani ljeti puno bolje, dok im je zimi isto.
Na Viškovu je pred nekoliko godina bilo za kupiti gotovih gajbi za kuniće koje se slažu jedna na drugu i imaju hranilice, pojilice, kotilice i lim za skupljanje gnoja - super su praktične, lako se čiste i steriliziraju samo uvijek treba nastirati stelju, a zimi ih treba obložiti ako ih ne držiš u zatvorenom. Proizvođač Sandano Dovilio s.n.c. Padova - sigurno takvih ima i od drugih proizvođača. Ja sam kupio 8 kom. ako opet naletim na njih, kupit ću još (neke su mi već oštećene od korozije).
Ako nemaš namjeru imati puno kunića, možeš iznad gajbi napraviti nadstrešnicu sa "zidovima" od dasaka koje možeš skidati ljeti. Računaj na to da trajanje dana ima veliki utjecaj na njihovo razmnožavanje, pa ih nemoj previše zatamniti. BTW, nije ih dobro "hermetički" zatvoriti, zbog izmjene zraka i sprečavanja pojave vlage i kondenzacije koja je jako štetna.
kontadin is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2010., 20:00   #49
Quote:
kontadin kaže: Pogledaj post
Nemoj se bojati držanja vani. Pobrini se da im gajbe ne prokišnjavaju i da nema jakog propuha. Drvene gajbe odignute od tla su jeftine i lako se rade. Pod od gustih letvica, i/ili uvijek čista stelja zbog zdravlja nogu. Na svim otvorima gusta mreža da spriječi ulazak miševa (koji uz muhe, komarce i nečiste ruke prenose glavninu opasnih bolesti). I u puno oštrijim klimama od tvoje kunići se uspješno uzgajaju vani - bitno da imaju jedan kutak zaklonjen od kiše i hladnog vjetra sa nešto čiste tople slamice. Dobro je ostaviti mogućnost da se što više stranica gajbe ljeti može otvoriti, jer su visoke temperature (kao što je i d@d@ rekla) opasne. Hladovina rules... Ja svoje kuniće držim i u štali i vani, jedina razlika koju sam primjetio je ta da je onima vani ljeti puno bolje, dok im je zimi isto.
Na Viškovu je pred nekoliko godina bilo za kupiti gotovih gajbi za kuniće koje se slažu jedna na drugu i imaju hranilice, pojilice, kotilice i lim za skupljanje gnoja - super su praktične, lako se čiste i steriliziraju samo uvijek treba nastirati stelju, a zimi ih treba obložiti ako ih ne držiš u zatvorenom. Proizvođač Sandano Dovilio s.n.c. Padova - sigurno takvih ima i od drugih proizvođača. Ja sam kupio 8 kom. ako opet naletim na njih, kupit ću još (neke su mi već oštećene od korozije).
Ako nemaš namjeru imati puno kunića, možeš iznad gajbi napraviti nadstrešnicu sa "zidovima" od dasaka koje možeš skidati ljeti. Računaj na to da trajanje dana ima veliki utjecaj na njihovo razmnožavanje, pa ih nemoj previše zatamniti. BTW, nije ih dobro "hermetički" zatvoriti, zbog izmjene zraka i sprečavanja pojave vlage i kondenzacije koja je jako štetna.
ja sada imam mali problem a to su gajbe. situacija je sljedeća- kuniće iz drugog legla(imaju 6 mjeseci) držim u gajbama za kokoše-u svakoj maloj gajbici su po dva. to im je premaleno. a umesto muškog i ženskog iz prvog legla zapravo imam dva muška jer sam krivo vidjela kad su mali bili.a oni imaju 9 mjeseci. kunićka velika nije izlegla krajem 9 mjeseca. neznam gdje bi mogla nabaviti jeftinije gajbe a neznam da li mi je pametno sama raditi gajbe.
za sada ih neću vani staviti a ako ihbudem morala mislila sam napraviti nešto kao kolibu(malu štalu) gdje bi držala sijeno, hranu im i njih.
najprije bi morala vidjeti da li ću ovo drugo leglo prodati ili za sebe ostaviti. a za ova dva muška nabaviti ženku.
i još jedno pitanje8ovo sigirno ne spada ovdje)- kako se određuje cijena kunića? (znam da cijena ide po starosti-recimo primjer koliko košta ženka kunića od 6 mjeseci)
romina@ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2010., 20:21   #50
Pogledaj ove, ti su profesionalni. Znam da ti nije blizu, ali kad sam ja kupovala rečeno mi je ta su kavezi uvoz iz Italije. Na žalost nemam više katalog, ali ako se propitaš takve ili slične sigurno prodaju i negdje blizu. Cijene ti idu od 350 kn /kavez za mužjaka do 700-1000 kn za ove baterijske 2/3/4 ženke + mladunci gore.

Vodu riješiš gravitacijski sa karnisterom.

Ovaj link bi ti isto mogao bit zanimljiv.http://www.hlede.net/studentski_rado...KUNIcA%20i.htm
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2010., 20:51   #51
Quote:
d@d@ kaže: Pogledaj post
Pogledaj ove, ti su profesionalni. Znam da ti nije blizu, ali kad sam ja kupovala rečeno mi je ta su kavezi uvoz iz Italije. Na žalost nemam više katalog, ali ako se propitaš takve ili slične sigurno prodaju i negdje blizu. Cijene ti idu od 350 kn /kavez za mužjaka do 700-1000 kn za ove baterijske 2/3/4 ženke + mladunci gore.

Vodu riješiš gravitacijski sa karnisterom.

Ovaj link bi ti isto mogao bit zanimljiv.http://www.hlede.net/studentski_rado...KUNIcA%20i.htm
takvu srednju imam.(to je u biti za dva kunića gajba). ali to mi je malo preskupo. inače takvu sam platila 400 kn. neznam morala bi malo baš sa ovog linka zapisat dimenzije idealne gajbe i probat napraviti sama. mislim da će mi jeftinije doći.
e da. ne treba meni jedna gajba nego barem 5-6 ako su duple. 8za po dva kunića) tako da mi se ne isplati kupovati nove i skupe.

Zadnje uređivanje romina@ri : 23.11.2010. at 21:00.
romina@ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2010., 21:16   #52
Quote:
romina@ri kaže: Pogledaj post
takvu srednju imam.(to je u biti za dva kunića gajba). ali to mi je malo preskupo. inače takvu sam platila 400 kn. neznam morala bi malo baš sa ovog linka zapisat dimenzije idealne gajbe i probat napraviti sama. mislim da će mi jeftinije doći.
e da. ne treba meni jedna gajba nego barem 5-6 ako su duple. 8za po dva kunića) tako da mi se ne isplati kupovati nove i skupe.
Imaš na poljoprivredni-forum.biz upute, a ako nema pitaj. Tamo su jako uslužni i uvijek nekog ima pogotovo sad po zimi.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2010., 21:40   #53
Pozdrav,mi smo tek krenuli sa uzgojem ,imamo jedno legloDržimo ih vani,pod nadstrešnicom u gajbi koju smo sami napravili od drvenog materijala.Prije cca 2 mjesseca sam našla broj jednog gospodina iz Krapine koji sam izrađuje kaveze iz ,mislim,debele pocinčane žice.Kavezi su jako zanimljivi,mogu se slagati kao lego kockice,ima ih sa kotilicama,svi imaju hranilice,pregrađene da se odvoje mladi mužjaci od ženki.Uglavnom mnogo kombinacija,moguća je jednostavna nadogradnja.Cijene se ne sijećam,ali kada mi je gdin rekao cifru sijećam se da je bila neka prihvatljiva.Broj sam našla u plavom oglasniku na internetu,pa ako vas zanima možda još uvijek ponavlja oglas
jelenkomedenko is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2010., 20:15   #54
pozdrav svima
Dali netko ima iskustva u držanju kunića u kavezima za činčile?
mislim da su potrebne male preinake ,pa ako netko ima iskustva s tim kavezima da to malo pojasni.
hvala
žećo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2010., 17:45   #55
pomoć

pozdrav
evo opet ja trebam pomoć, tj. treba mi savjet/odgovor na dva pitanja(problema)
evo prvo: s obzirom da ih držim u garaži, u kavezima za kokoši(male gajbe) sa limom dolje, želim znati kako vi koji ih imate čistite im gajbe? (unutra u gajbama)?

jer ja sam danas im nakon recimo mjesec dana jedva to očistila i ovaj način držanja (u malim gajbama) nije rješenje.

aevo drugo pitanje:
kada ih prodajete(za meso ) kakva je recimo procedura kod vas?
(da li ih nakon što ste oglasili da prodajete za meso odmah ubijete ili kao vam ljudi naruče(kupe))
razmišljala sam da se riješim ovog drugog legla jer su već veliki. imaju 6 mjeseci(ne sve) ali neznam koliko vremena to traje kad se za meso prodaje. ne znam li ima uopće ljudi koji to kupuju.
a neznam ni kakva je procedura kad se za rasplod prodaje
romina@ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2010., 18:12   #56
Ja gajebe čistim, kerherom - košta nekih 800 kn u bauhasu i služit će vam i za tepihe, aute isplati se - moj traje već 8 godina bez popravaka to je visokotlačna električna šprica za vodu, za vrijeme čišćenja zekove poguram po praznim gajbama ili ih premjestim u bačve s hranom, prenosne gajbe, košare....

Gajbe sa svježe okoćenim mladima ne čistim dok malci ne počnu gibat po vani, samo ovlaš pokupim sa rukavicama ono što se da. Ne u kotilici nego ono izvana.

Sve gajbe nakon čišćenja špricam sa klornom otopinom, gajbe s mladuncima ne špricam nego ovlaš prebrišem mokrom krpom umočenom u isto sredstvo.

Sve hranilice i pojilice obkuham u kotlu i isto prešpricam, suhe ih vraćam. Betonski pod u štali očlistim prolijem domestosom i oribam ovlaš četkom na štapu, onda kerherom isperem. Gume od pojilica i karnister rastavim i umočim u kantu sa rastopljenom limunskom kiselinom ili octom očistim dlake i vratim na mjesto.

Po ljeti sigurno svaku subotu, sad u zimsko doba svaka 2 tjedna, stavim kalorifer u štalu odma u zoru jer bi se smrzli radeći to na -3.

Sve odrasle rasplodne zečeve preventivno tretiram sa neguvonom (protiv šugavaca), vatica i svakog oblaš obrisat. Po ljeti ih špricam iz šprice za cvijeće po zimi se ne usudim. Na dan čišćenja svakom dam po jedan frolih (hrana za pse u obliku kruga, to vole i puno je bjelančevina, zamjenjuje mesno koštano brašno koje je zabranjeno), umjesto žita dobijaju suho voće (sušim jabuke i kruške, dodam malo suncokreta, ako ima oraha ili lješnjaka ne treba ih očistit samo ih razlupate i date skupa s korom) to je za njih stresan dan i treba im podbolatat jelovnik (možete kupit i muvisel pa ga zamiješat sa kuhanim krumpirima to je selensko vitaminski pripravak predviđen da smanjuje stres kod životinja) u svježe napunjeni spremnik vode dodam AD vidamin za male životinje to je u kapima i dozirate prema broju životinja.

I to je to. Tri gajbe 7 zečica i zeko + mladi nekad više nekad manje (prosječno oko 30-40 kom) oko 3,5 -4 sata posla jednoj osobi, ako radimo u dvoje onda smo gotovi za manje od 2,5 sata.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2010., 18:55   #57
znade li tko gdje nabaviti panonsku bijelu rasu?
technotronic is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2010., 17:07   #58
Quote:
technotronic kaže: Pogledaj post
znade li tko gdje nabaviti panonsku bijelu rasu?
Tenja(njuškalo.hr)
žećo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2011., 23:04   #59
ima li gđe bliže glavnom gradu?
technotronic is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2011., 19:25   #60
imam malo pitance za sve vas želim se bavit patuljastim lavoglavim kunicima ako ko zna di ih ima za kupit a da se mogu poslat u spliz autobusom napišite mi.
Marko76 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:00.