Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.03.2010., 23:22   #1
Staklenik

Radim u jednoj firmi, koja se bavi hortikulturom.U sklopu nje je staklenik povrsine 62m*32m,koji je nekad imao proizvodnju cvijeca,zadnjih 10g nema,kazu da se ne isplati zbog grijanja(loz ulje).Kako je moguce da se firmi ne isplati imat proizvodnju cvijeca,a svake godine uvezemo cvijeca za 50mil $,dosta se malih poduzetnika upusta u tu djelatnost(njima se isplati)??
Sta mislite isplati li se to u najam uzet,grijanje ne postoji vise(izrezali cijevi),trebalo bi ulozit dosta love,koliko je to uopce isplativo?
zimbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2010., 01:49   #2
Quote:
zimbo kaže: Pogledaj post
Radim u jednoj firmi, koja se bavi hortikulturom.U sklopu nje je staklenik povrsine 62m*32m,koji je nekad imao proizvodnju cvijeca,zadnjih 10g nema,kazu da se ne isplati zbog grijanja(loz ulje).Kako je moguce da se firmi ne isplati imat proizvodnju cvijeca,a svake godine uvezemo cvijeca za 50mil $,dosta se malih poduzetnika upusta u tu djelatnost(njima se isplati)??
Sta mislite isplati li se to u najam uzet,grijanje ne postoji vise(izrezali cijevi),trebalo bi ulozit dosta love,koliko je to uopce isplativo?
Trebalo bi ti za to grijat u Dalmaciji 200 litara lož ulja noč 20-100 litara dan(sunčani dan ne griješ-oblačni griješ)
pa ti dalje računaj
Znači od 11 mjeseca do 4 mjeseca najmanje tisuču kuna dan za grijanje
Ove godine ko je u proizvodnji jadna mu majka,a prodaja nesigurna
more is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2010., 16:08   #3
Oprostite što ovako upadam, ali postoje li kod nas grijanje staklenika preko solarnih kolektora? Možda je glupo, skupo, al palo mi na pamet...
zarana is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2010., 16:22   #4
Primjeti da ce ti solarni kolektor grijati uglavnom kada ti ne treba, a nece grijati upravo kada ti treba. Nizozemci griju vjetrenjacama npr., ali tamo nikad ne prestaje puhat pa je to valjda ok.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is online now  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2010., 18:11   #5
smjesteno je na Sjevernom jadranu,ne mogu to gledat svaki dan kako propada,ako su u firmi tako blesavi pa im se neda nista radit,(ista je placa radili ili ne radili,a i koliko vidim nesposobna i nekompetentna uprava)sta se ne moze nista uzgajat u ovoj drzavi???
sto se tice grijanja moze na plin ili na pelete,ne znam je li tko na to pokusao.
zimbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2010., 21:03   #6
Već dugo sam u toj branši i ne bih ti preporučio da ulaziš u taj posao,pogotovo što objekti nisu tvoji.Ako kojim slučajem i uspiješ razviti posao već će se netko naći da ti to otme.
__________________
tkošto
salel is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2010., 19:06   #7
steta,ja pun vizija(mlad i naivan),cak sam imao volje ici i Nizoemsku ambasadu pitat da me spoje s "know how" nekim s toga podrucja,neka postave svoju tehnologiju,radna snaga ce bit iz HR,otvore se radna mjesta,ja zamjenik zamjenice sefa pogona i svima super
zimbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2010., 20:20   #8
Probaj iznajmiti za malo love, i ima poljoprivrednih proizvoda koliko hoćeš a nema na našem tržištu, pronađi ih i pokušaj.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2010., 22:13   #9
nije to tako jednostavno,trebalo bi min 50000E ulozit,5g se nije nista tamo radilo,vecina infrastrukture unutra je unistena,to je prostor 62m*32mu staklu,nista vise
zimbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2010., 17:02   #10
ako imaš tu lovu onda napravi svojih 2000 kvadrata plastenika,pa si barem svoj na svome.
__________________
tkošto
salel is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2010., 17:18   #11
poydrav! novi sam na ovom forumu,pa da se uključim......
200 kvadrata plastenika je maaalo,dovoljno samo za kuću
zalosna sova is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2010., 22:25   #12
Quote:
zalosna sova kaže: Pogledaj post
poydrav! novi sam na ovom forumu,pa da se uključim......
200 kvadrata plastenika je maaalo,dovoljno samo za kuću
a tko je spominjao 200
__________________
tkošto
salel is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2010., 18:19   #13
62mx32m=2000m*2,cca
zimbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2010., 01:41   #14
Uh, tako skupo?? Pa onda je najbolje imati za svoju kuću, nikakve druge potrebe&biznis, preskupa igra!
__________________
Istina boli.
Robertinjoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2010., 12:43   #15
Kakav je energetski proračun staklenika (s obzirom na klimatsko podneblje, kulture koje se uzgajaju, doba godine, temperaturnu razliku) po jedinici površine ili obujma?
Grijanje jest skupo, al ako postoji mogućnost nabave kakvog jeftinog otpadnog drva (palete, piljevina, rastureni namještaj ili otpaci sa gradilišta), ili sličnog gorivog otpada (biomase npr.) smanji troškove grijanja...poželjno je naravno da kotao može probavit kruto/tekuće i plinovito gorivo.
Ja sam mislio sebi izgraditi mali hobi staklenik (stotinjak-dvjesta kvadrata) i u njemu grijani bazen koji bi služio kao akumulator topline. Ideja mi je bila da gomilam otpadno drvo (toga uvijek imam pri ruci) i onda kad ga se skupi, spalim ga i dignem temperaturu bazena na poželjnih recimo 27'C. Bazen tada grije staklenik (bazen bi imao recimo 4x3x2,5 m ili 30 kubika vode) dok mu ne padne temp. Nisam računao al nadam se paljenju jednom tjedno. Umjesto bazena se može napravit vanjski tank vode (izoliran naravno) koji bi onda putem cijevi i primitivnih radijatora (uradi sam ili hladnjaci od auta i kamiona) i ventilatora grijao staklenik. Sistem sa akumulatorom topline je dobar utoliko što samo povremeno treba goriti gorivo a ne svakodnevno (automatizirani kotlovi su skupi, a ovako se mogu koristiti i šporeti sa kotlom za centralno grijanje (karikiram)) a s tankom vode uvijek imaš rezervu vode za zalijevanje. Naravno taj se tank može grijati i solarnim kolektorima te tako moš preživjeti par oblačnih dana ili noćne sate.
__________________
I HATE THE PEOPLE WHO LOVE ME AND THEY HATE ME!
Halo Effect is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2010., 16:30   #16
Mali prilog temi

http://aggie-horticulture.tamu.edu/G...hdbk/heat.html

Uuuuuu, ovo je još bolje....

http://aggie-horticulture.tamu.edu/G...des/index.html
__________________
I HATE THE PEOPLE WHO LOVE ME AND THEY HATE ME!
Halo Effect is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2010., 20:01   #17
staklenička proizvodnja je veoma skup i zahtjevan sport, često i isplativ...iole veće površine se ne preporučuju za neku hobi proizvodnju

mala ilustracija:
u okolici mojeg sela je prije nekoliko godina otkriveno zanimljivo geotermalno izvorište. do danas je bilo najmanje desetak kojekakvih interesanata, ali osim hvale i početnog oduševljenja -tajac...samo da napomenem da je bušotina na prilično kvalitetnoj zemlji, blizu prometnica, infrastrukture i započetog kanala Dunav-Sava
__________________
AGmath - Android app. Kalkukativna pomagala za poljoprivrednike i one koji se bave srodnim djelatnostima.
Agrometar - besplatna desktop aplikacija za evidenciju, pregled i statističku obradu poslovnih događanja na obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima
babkonj5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2010., 00:05   #18
Isplativost je odnos uloženog i dobivenog. Ja ulažem: čelične profile koje već imam i leže iza kuće. Trebalo bi kupit još koji metar al nije problem, staklo od prozora sa jedne srednje škole, zajedno sa odličnim okvirima (mijenjali cijelu školu u PVC stolariju, ja spasio od deponija samo dio, sve je duplo staklo...), zemlju imam, temelj za stklenik imam (trenutni betonski zid oko vrta), elektrode imam, doduše trebalo bi i njih još kupit, stari je Michellangelo za zavarivanje, u pemziji je i ima vremena koliko oš, grijanje-URADI SAM solarno+primitivno na ulje (otpadno jestivo npr.) i otpadno drvo. Dakle kod mene studija isplativosti izgleda sasvim OK. Bar se meni tako čini...A i ne radim zbog nekog dobitka već hobija, tako ako na kraju i budem u nekom podnošljivom minusu, što je to prema guštu koji bi to meni pružilo...
__________________
I HATE THE PEOPLE WHO LOVE ME AND THEY HATE ME!
Halo Effect is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2010., 11:03   #19
ti si umanjio vrijednost investicije.ako već misliš raditi (hoby) bilo bi dobro da i nešto zaradiš.najisplativije povrće je paprika,paradajz,salata i patliđan.

oranica plastenik

paprika 4 kg/m2 10-12 kg/m2

paradajz 10 kg 25-30


salata 1,5 kg 4-5 kg


patliđan 20t/ ha
mario1965 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2010., 11:09   #20
Nije loše, nije loše. Ohrabrujuće.
Al ja sam mislio uzgajat neke tropske kulture, zato mi treba staklenik
__________________
I HATE THE PEOPLE WHO LOVE ME AND THEY HATE ME!
Halo Effect is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:24.