Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.02.2007., 15:34   #41
Quote:
Renata kaže: Pogledaj post
ima veze. svakome se priznaje površina do 600 m2, pretpostavljam da bi oboje trebali biti potpuno oslobođeni 5% poreza na promet nekr. jer vam je to 1. nekretnina. bitno je da ste oboje vlasnici. govorim ti iz prve ruke, baš sam prije par mjeseci kupila zemljište. sretno dalje!
p.s. obavezno u roku od 30 dana od sklapanja kupopr. ugovora morate prijaviti poreznoj i onda tražite obrazac u kojem navodite zašto imate pravo na oslobođenje od poreza i jako pazite kakvo rješenje ćete dobiti - mi smo npr. imali 100% pravo oslobođenja jer je površina 950 m2 (a imamo pravo na 1200 m2 zajedno) pa su nam poslali rješenje na kao da je samo jedan vlasnik, dakle da trebamo platiti - da nismo vidli grešku, kao što mnogi ne skuže jer ne poznaju zakon, platili bi.
Baš ti hvala! Ovo su super vijesti! Naše zemljište ima 680 m2, što znači da se oboje trebamo uknjižiti kao vlasnici, i nema poreza JUPI!
__________________
tanja
tanja88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2007., 17:02   #42
ma ako se i samo jedan upiše, platit će porez samo 5 % od vrijednosti 80 m2 vašeg zemljišta.
__________________
PRODAJA ROBICE ZA BEBE vel. 56
Renata is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2007., 19:57   #43
Kupio zemljište u Sv. Nedelji i prijavio porez u roku 30 dana. Prošlo već 6 mj. i rješenje još nije stiglo. Da li je to normalno?
Mojle is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2007., 20:25   #44
nije normalno. idi na poreznu i pitaj što se događa. a što ti čekaš 6 mjeseci???brini se za svoje papire da ne ispadne na kraju da nisi ni predao prijavu poreza!
__________________
PRODAJA ROBICE ZA BEBE vel. 56
Renata is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2007., 09:12   #45
Quote:
Mojle kaže: Pogledaj post
Kupio zemljište u Sv. Nedelji i prijavio porez u roku 30 dana. Prošlo već 6 mj. i rješenje još nije stiglo. Da li je to normalno?
nije normalno, al ak zivis u hr onda je normalno. u slicnoj sam situaciji, ali je kod mene to 3mj, pa mi neko odgovorio da se ne brinem, bez brige kad tad ce ti naplatit, u to jedino mozes bit siguran u hr
__________________
-----------------------------------
Institucije moraju funkcionirati.
-----------------------------------
2ezZy is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2007., 10:41   #46
ja sam rješenj bez ikakvih problem dobila u roku od mjesec dana na kućnu adresu. uostalom, znam inače da se poreznici ne zezaju sa rokovima. jedino ako u vašem kraju imaju jako jako puno posla pa ne stignu
__________________
PRODAJA ROBICE ZA BEBE vel. 56
Renata is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2007., 11:30   #47
nas primjer: muz je dobio zemljista od svog strica darovnim ugovorom, s prijavom na poreznu smo malo zakasnili, a sluzbenica nam je rekla da cemo cekati godinu-dvije na rjesenje
moses is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2007., 11:47   #48
Nama rjesenje o oslobodjenju od placanja poreza na prvu nekretninu nije jos stiglo, a proslo je vise od godinu dana. Ali je zato za garazu, koju smo zasebno kupili i na koju je trebalo platiti nesto sitno poreza, porezno rjesenje doslo za nesto vise od mjesec dana.

Ne moze ispasti da poreznu prijavu nisi predao jer ti prilikom predaje pecatiraju jednu kopiju koju ti daju i to je dokaz da je prijava predana.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2007., 11:56   #49
sve mi je to jako jako čudno. a da vi provjerite što se to događa na poreznoj? znam da kad sam im donesla prijavu, rekli su mi da dođem za tjedan dana po rješenje. i došla sam, samo je rješenje bilo krivo i onda sam za 2 tjedna otišla po novo, ispravljeno. u biti, sad sam se sjetila. meni nije došlo poštom, ja sam ga tamo podigla i potpisala da sam preuzela rješenje.
__________________
PRODAJA ROBICE ZA BEBE vel. 56
Renata is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2007., 12:02   #50
Ranije sam cula da se ceka jako dugo na rjesenje kad se radi o oslobadjanju od poreza, a da kad se radi o uplati, to rijese expresno (ako se tako moze nazvati mjesec dana). U nasem se slucaju to i potvrdilo. Sva rjesenja od porezne dolaze preporuceno s povratnicom, tako da ne vjerujem da ovu za oslobodjenje moram sama podignuti. Ne brinem se previse...
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2007., 13:00   #51
ma ja sam imala oslobođenje i kažem ti, sve riješeno unutar mjesec dana!
__________________
PRODAJA ROBICE ZA BEBE vel. 56
Renata is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2007., 13:05   #52
A to ti je nasa Kroejsa . Vjerojatno sve ovisi od uprave do uprave. Za ovu u mojem gradu se pricalo ono sto se dogodilo i meni. Potvrdu o predanoj poreznoj prijavi imam, oslobodjenje od placanja je cisto (moja najprvija nekretnina u zivotu i sve ostalo sto treba za oslobodjenje), tako da se stvarno ne sekiram. DOci ce i taj dan kad cemo sa zutim papiricem ici na postu podignuti preporucenu posiljku.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2007., 13:58   #53
Nazvao poreznu upravu. Kažu da su zatrpani i da je sve OK. Nije rekao kada će stići.
Mojle is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2007., 15:36   #54
gruntovno - kupnja zemljišta

Bok,
molim pomoć. Mislim da su to neke osnove, ali ja sam zbunjena...
Dakle, kupujem građevinsko zemljište. Žena od koje kupujem imala je jedno veliko zemljište koje je nedavno parcelirala, jedan komad je već prodala i sad joj je ostao drugi komad koje bi ja kupila. Ona je upisana kao jedini vlasnik za ono prijašnje neparcelirano zemljište, ali za ovaj novi manji komad tog zemljišta nema novi vlasnički. Sad mene zanima da li ja mogu provjeriti da li je ona stvarno vlasnik tog zemljišta ili ga je mogla nekom prodat prošli tjedan s istom pričom. Ako odem u gruntovno sa katastarskim, oni će mi reći tko je vlasnik (ona je kaže predala zahtjev za upisom) ili ću moći dobiti jedino taj stari gruntovni? Kako se mogu osigurat? Ja to zemljište kupujem preko kredita banke tako da cu kod stvarne kupoprodaje naravno trebat imat gruntovni, ali sada bi s njom napravila neki predugovor i dala kaparu samo da se osiguram da ona to neće nekom drugom prodati dok se riješavaju svi papiri u banci.
Hvala svima na odgovorima!!!
512 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2007., 19:31   #55
http://www.katastar.hr/dgu/papl.php?so=330159&ff=0
http://e-izvadak.pravosudje.hr/mpweb...nu/menusud.jsp
pogledaj tu
McGrubi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2007., 01:36   #56
Quote:
512 kaže: Pogledaj post
Bok,
molim pomoć. Mislim da su to neke osnove, ali ja sam zbunjena...
Dakle, kupujem građevinsko zemljište. Žena od koje kupujem imala je jedno veliko zemljište koje je nedavno parcelirala, jedan komad je već prodala i sad joj je ostao drugi komad koje bi ja kupila. Ona je upisana kao jedini vlasnik za ono prijašnje neparcelirano zemljište, ali za ovaj novi manji komad tog zemljišta nema novi vlasnički. Sad mene zanima da li ja mogu provjeriti da li je ona stvarno vlasnik tog zemljišta ili ga je mogla nekom prodat prošli tjedan s istom pričom. Ako odem u gruntovno sa katastarskim, oni će mi reći tko je vlasnik (ona je kaže predala zahtjev za upisom) ili ću moći dobiti jedino taj stari gruntovni? Kako se mogu osigurat? Ja to zemljište kupujem preko kredita banke tako da cu kod stvarne kupoprodaje naravno trebat imat gruntovni, ali sada bi s njom napravila neki predugovor i dala kaparu samo da se osiguram da ona to neće nekom drugom prodati dok se riješavaju svi papiri u banci.
Hvala svima na odgovorima!!!
traži da ti pokaže zahtjev za upis (ima svoj primjerak), na njemu je broj oblika xyzab/2007
taj broj mora biti upisan kao aktivna plomba na vlasničkom i znači da je taj zahtjev zaprimljen
ALI ne znači da će zahtjev biti pozitivno riješen, kao niti kad će biti riješen
naravno da ga je mogla bilo kome prodati (tj, uzeti kaparu), jer tek ovjerenim ugovorom i tabularnom se može upisat novo vlasništvo
__________________
Camping for Dummies
strma is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2007., 15:15   #57
mora imati novi vlasnički list, jer nemože se parcela razdvojiti i dobiti novi broj ako nema vlasnika
pri parcelaciji nastaju dvije parcele (svaka ima svoj broj) i svog vlasnika
no kako je potrebna Lokacijska dozvola da ni nila provedena parcelacija zemljišta najvjerojatnije taj postupak nije gotov niti je parcelacija sprovedena
bez precrta s katastra na kojem se vidi broj nove parcele i vlasničkog lista nema razgovora o kupnji
mislim da te mulja, nemoj davati kaparu,
i još jedan savijet: popričaj sa susjedima i razgovaraj o suglasnosti na gradnju kuće ... zna biti ludih ljudi koji bi ti mogli zagorčati život stalnim tuženjem na Lokacijsku i sl.
McGrubi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2007., 22:12   #58
pravne stvari oko prodaje zemljišta...

Da li bi se na ovom topicu mogli raspisati oko pravnih stvari vezanih uz prodaju građevinskog zemljišta... Dakle, Stipe ima viška zemlje negdje na nekom otoku, oće je prodat... ugovori, porezi(!!!), zemljišne knjige, katastri... jedan sažeti pregled cijele procedure.
Unaprijed zahvaljujem!
Class is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2007., 09:31   #59
Mislim da će ti kolega s foruma Dlasic moći najviše reći o tome. On je na tom magistrirao a trenutno radi doktorat.
sky cruiser is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2007., 10:04   #60
Evo najsažetije moguće, iako se dosta raspravljalo o ovoj temi, pogledaj malo starije postove. Najbitnije je da je zemlja gruntovno sređena, što znaći da je definirano o čemu se radi, da se zna tko su vlasnici (ili vlasnik) i svakako da nema tereta. Na temelju gruntovnog izvadka se radi kupoprodajni ugovor, koji se ovjeri kod JB, nakon cega se u gruntovnicu predaje zahtjev za upis vlasništva (upis novog vlasnika), a u roku 30 dana nadležnoj poreznoj upravi placa se porez u iznosu 5% procijenjene vrijednosti zemlje. Ukoliko je to kupcu prva nekretnina, biti ce oslobođen placanja poreza do 600m2, ako je grunt veci placa se razlika.

Druga stvar je posjedovni list i stanje u katastru, no to te ne mora previše brinuti, iako je poželjno da je i to cisto. No bez obzira, nakon kupoprodaje srediti ce se stvar i u tom dijelu.
Stari Zeke is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:22.