Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.08.2011., 21:40   #181
Quote:
marac66 kaže: Pogledaj post
Moja sestra ima izvanbračno dijete koje je zanemarila, dijete ima 7 mj,ona skita, pije,najvjerojatnije se i drogira, ali nemam dokaza za to. Otac djeteta je priznao dijete, plaća alimentaciju, ali ne za dijete već za njezine poroke. I on nije savršen, često pije i puši travu, ali dolazi često kod maloga i sada želi skrbništvo. zaposlen je i živi u roditeljskoj kući..kakve su mu šanse??
Ovo što je Vesna5 napisala je daleko od istine.

U dosadašnjoj praksi, za CZSS i sud glavni i gotovo jedini kriterij je - dijete ide majci. Svi drugi kriteriji su skoro nevažni. Može otac biti i najbolji na svijetu, to najčešće ne znači ništa. Jedino ako majka ne želi dijete.
Djelatnice CZSS u velikoj većini prema očevima imaju negativan stav, od nepovjerenja do neskrivene diskriminacije. Postoje izuzetci, ali nisu baš brojni.

Dovoljno je da majka izjavi na CZSS da želi brinuti o djetetu, i to je uglavnom riješeno. A vjerojatno hoće - jer bi ispala jako loša majka(a i alimentacije za provode, u ovom slučaju). Upravo zbog činjenice da se djeca sustavno dodjeljuju majkama, svaka kojoj to ne uspije, bude etiketirana kao loša majka. Što god da otac izjavi, vjerojatno neće niti ući u zapisnik, niti doći do suda. U preporuci CZSS bi moglo pisati otprilike - "Majka izjavljuje da želi da dijete živi s njom, a otac je alkoholičar i narkoman."

Za ovakav scenarij se podrazumijeva da obitelj majke podržava majku, što u pravilu jest slučaj. Jedino ako bi najbliži srodnici majke svjedočili da ne brine o djetetu nego se skita ...

Znam da mnogi koji ovo pročitaju neće vjerovati da je tako, ali to je istina, vjerovali ili ne.
Da li se nešto promjenilo u posljednjih nekoliko mjeseci, ne znam.
felixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2011., 09:37   #182
zanima me jedna stvar, ako posjedujem stan koji je stečen u braku sa sadasnjom zenom(bracna stecevina), a u zemljišnim knjigama sam upisan kao vlasnik toga stana 1/1, a zelio bih kćeri iz prvoga braka putem ugovora o dozivotnome uzdrzavanju ostaviti stan nakon moje smrti.Da li moja sadasnja zena koja se danas slaze s time ima pravo na 1/2 stana tj moze li mojoj kceri potencijalno radit probleme?

hvala

Zadnje uređivanje wattie : 31.08.2011. at 09:44.
wattie is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2011., 09:42   #183
Evo ja sam nova na forumu i željela bih pomoć.Već jako dugo živim u braku na papiru,ali oali u stvarnosti nema ništa.Jako sam povrijeđena i sama.Imamo dva sina od 12,5 godi živimo u zajedničkoj kući u jednom stanu ostalo nije sređeno.Ovakav živz je koma i već par putaodustajem od najere da se razvedem ali povučem se.Evo konačno bih htjela to dovesti do kraja,ali ne znam od kuda krenuti.Suprug ne želi o tome uopće razgovarati,njemu je najbitnije u tome što ga je sram i što će reći ljudi.Ako mi netko može reći što prvo da napravim bila bih zadhvalna
kaliopi5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2011., 15:03   #184
Pitanje:
Supruga želi sporazumni razvod uz uvjet da dobije stan koji je stečen u braku. Taj stan sam ja kupio svojim novcem i nakon toga uložio ga u firmu kao temeljni kapital. Da li taj stan može biti predmet suda o raspodjeli bračne stečevine? Napominjem da ona i ja imamo rješeno stambeno pitanje.
Molim neki link adresu telefon za besplatnu pravnu pomoć. Može i na pm. Još sam u fazi skupljanja informacija.

Zadnje uređivanje Acountant : 07.09.2011. at 15:20.
Acountant is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2011., 15:50   #185
Da li stan koji je fiducijarno vlasništvo banke a uzimatelj kredita plaća uredno kredit može biti predmet sudske rasprave o razvodu braka? Naime stranka u banci nije imala uvjete za kredit uz hipoteku pa je pristala na fiducijarno vlasništvo.
Francek09 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2011., 10:07   #186
Pa zar nitko nema volju da mi odgovori?
Ponavljam pitanje:
Supruga želi sporazumni razvod uz uvjet da dobije stan koji je stečen u braku. Taj stan sam ja kupio svojim novcem i nakon toga uložio ga u firmu kao temeljni kapital. Da li taj stan može biti predmet suda o raspodjeli bračne stečevine? Napominjem da ona i ja imamo rješeno stambeno pitanje.
Acountant is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2011., 12:46   #187
Quote:
Acountant kaže: Pogledaj post
Pa zar nitko nema volju da mi odgovori?
Ponavljam pitanje:
Supruga želi sporazumni razvod uz uvjet da dobije stan koji je stečen u braku. Taj stan sam ja kupio svojim novcem i nakon toga uložio ga u firmu kao temeljni kapital. Da li taj stan može biti predmet suda o raspodjeli bračne stečevine? Napominjem da ona i ja imamo rješeno stambeno pitanje.
Što znači "Vaš novac"? Jeste li ga nasljedili ili zaradili dok ste bili u braku? U prvom slučaju stan je Vaš u drugom pola Vama pola supruzi.
little_kitten is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2011., 22:43   #188
Da li stvarno nema nitko tko bi me uputio od kuda da krenem?Puno Vam hvala.
Po svemu sudeći nećemo moći dogovoriti se oko sporazumnog razvoda
kaliopi5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2011., 11:20   #189
Quote:
little_kitten kaže: Pogledaj post
Što znači "Vaš novac"? Jeste li ga nasljedili ili zaradili dok ste bili u braku? U prvom slučaju stan je Vaš u drugom pola Vama pola supruzi.
Moj novac znači: ja sam uzeo kredit na sebe, ja sam ga otplaćivao, ja sam uredio stan. Za kredit postoji sva dokumentacija, za uređivanje stana postoji većina računa iako ne sve. Dakle to mogu dokazati ako je potrebno. Taj stan je naknadno unesen u firmu. Čuo sam da imovina firme ne ulazi u bračnu stečavinu. Da li je to točno?
Ako se povede spor ja mogu dokazati računima puno toga no da li će sud to uzimati u obzir ili će jednostavno stan dijeliti na pola?
Ja ženi ostavljam drugi veći stan jer ona ostaje sa djecom no ona to ne prihvaća. Sada po novome ona hoće da se prodaju oba stana i novac podijeli. Koliko je realno da sud donese takvu presudu?
Pročitao sam skoro čitav forum i puno m je pomoglo.
Hvala onima koji znaju na odgovorima.
Unaprijed hvala na odgovor na moje pitanje.
Acountant is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2011., 23:16   #190
Quote:
Acountant kaže: Pogledaj post
Moj novac znači: ja sam uzeo kredit na sebe, ja sam ga otplaćivao, ja sam uredio stan.
To je nebitno.
Bitno je samo je li novac stečen radom za trajanja bračne zajednice.
Ili ste ga stekli prije , ili naslijedili, ili dobili na dar (ili ako potiče od prodaje prije braka stečene, naslijeđene ili darovane imovine).

Imovina kupljena kreditom bračna je stečevina ako je kredit otplaćen za trajanja zajednice, ili u dijelu koji je otplaćen za trajanja zajednice, ako je dio otplaćen prije ili poslije.


Ako je stan vlasništvo tvrtke, ne može biti predmet podjele bračne stečevine. Tvrtka može.
felixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2011., 11:54   #191
Hvala na jasnom odgovoru.

Zadnje uređivanje Katrin : 14.09.2011. at 14:00.
Acountant is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2011., 14:29   #192
Imam još neka pitanja molim odgovor:
1. Da li sporazumni raskid braka podrazumijeva i dogovor o alimentaciji i podijeli imovine?
2. Ako je žena otišla iz stana, razvod braka nije napravljen odnosno još nije ni podnesen zahtjev kako se gleda na stjecanje nekretnine u periodu od napuštanja zajedničkog domaćinstva (braka) do samog čina razvoda, da li ta nekretnina ulazi u bračnu stečevinu? Da li bi što promijenilo da se napravi neki dokument kod bilježnika sa datumom njenog napuštanja i popisom stvari koje je ponijela sa sobom?
Hvala...
Acountant is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2011., 22:48   #193
1. Sporazumni razvod braka podrazumjeva i dogovor o tome s kojim će roditeljem djeca živjeti, kada će i kako djeca provoditi vrijeme s drugim roditeljem, iznos alimentacije. Može se dogovoriti i podjela bračne stečevine, ali u pravilu to je odvojeni postupak.

2. Bračna zajednica i brak (na papiru) nisu isto. Ako je supruga otišla/odselila , onda više nema bračne zajednice. Ali ako sada kupite nekretninu, i dođe do spora, ove činjenice morate dokazivati. Stoga, ili se strpite s kupnjom, ili osigurajte dokaze, svjedoke...

felixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2011., 15:48   #194
Razumijem...znači valja u CZSR pa ishodovati neki dokument...za svaki slučaj...

Zadnje uređivanje Katrin : 20.09.2011. at 16:21.
Acountant is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2011., 12:18   #195
Quote:
felixx kaže: Pogledaj post
Ovo što je Vesna5 napisala je daleko od istine.

U dosadašnjoj praksi, za CZSS i sud glavni i gotovo jedini kriterij je - dijete ide majci. Svi drugi kriteriji su skoro nevažni. Može otac biti i najbolji na svijetu, to najčešće ne znači ništa. Jedino ako majka ne želi dijete.
Djelatnice CZSS u velikoj većini prema očevima imaju negativan stav, od nepovjerenja do neskrivene diskriminacije. Postoje izuzetci, ali nisu baš brojni.

Dovoljno je da majka izjavi na CZSS da želi brinuti o djetetu, i to je uglavnom riješeno. A vjerojatno hoće - jer bi ispala jako loša majka(a i alimentacije za provode, u ovom slučaju). Upravo zbog činjenice da se djeca sustavno dodjeljuju majkama, svaka kojoj to ne uspije, bude etiketirana kao loša majka. Što god da otac izjavi, vjerojatno neće niti ući u zapisnik, niti doći do suda. U preporuci CZSS bi moglo pisati otprilike - "Majka izjavljuje da želi da dijete živi s njom, a otac je alkoholičar i narkoman."

Za ovakav scenarij se podrazumijeva da obitelj majke podržava majku, što u pravilu jest slučaj. Jedino ako bi najbliži srodnici majke svjedočili da ne brine o djetetu nego se skita ...

Znam da mnogi koji ovo pročitaju neće vjerovati da je tako, ali to je istina, vjerovali ili ne.
Da li se nešto promjenilo u posljednjih nekoliko mjeseci, ne znam.
Dragi felixx,
možda je to bilo u tvom ili nekom sličnom slučaju, ja znam kad sam ja bila u pitanju da sam itekako se morala boriti sa "gospođama" u Centru i za SEBE i za svoju DJECU. Bile su pristrane, bez obzura na nasilje...bile su na strani ex muža i oca!!!!!!!!!!!!!!!! A koliko znam, svi Centri po lijepoj našoj su više manje slični, dovoljno je prolistati novine.
-I dovoljno je samo slušati žene koje se nalaze u takvoj situaciji.
- I to kad se ne radi niti o drogi, niti o alkoholu. U najgorem slučaju mogu ih dati najbližoj rodbini, ako roditelji imaju problema sa ovisnošću.

Quote:
felixx kaže: Pogledaj post
To je nebitno.
Bitno je samo je li novac stečen radom za trajanja bračne zajednice.
Ili ste ga stekli prije , ili naslijedili, ili dobili na dar (ili ako potiče od prodaje prije braka stečene, naslijeđene ili darovane imovine).

Imovina kupljena kreditom bračna je stečevina ako je kredit otplaćen za trajanja zajednice, ili u dijelu koji je otplaćen za trajanja zajednice, ako je dio otplaćen prije ili poslije.


Ako je stan vlasništvo tvrtke, ne može biti predmet podjele bračne stečevine. Tvrtka može.

- Točno.

Quote:
kaliopi5 kaže: Pogledaj post
Evo ja sam nova na forumu i željela bih pomoć.Već jako dugo živim u braku na papiru,ali oali u stvarnosti nema ništa.Jako sam povrijeđena i sama.Imamo dva sina od 12,5 godi živimo u zajedničkoj kući u jednom stanu ostalo nije sređeno.Ovakav živz je koma i već par putaodustajem od najere da se razvedem ali povučem se.Evo konačno bih htjela to dovesti do kraja,ali ne znam od kuda krenuti.Suprug ne želi o tome uopće razgovarati,njemu je najbitnije u tome što ga je sram i što će reći ljudi.Ako mi netko može reći što prvo da napravim bila bih zadhvalna

Pošto su vam djeca maloljetna, morati ćete u Centar za Soc.Skrb u vašem najbližem mjestu,tj. gdje pripadate. Tamo je prvo točka "polaska".

Zadnje uređivanje Katrin : 23.09.2011. at 15:19.
Vesna5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2011., 22:05   #196
Quote:
Vesna5 kaže: Pogledaj post
Dragi felixx,
možda je to bilo u tvom ili nekom sličnom slučaju, ja znam kad sam ja bila u pitanju da sam itekako se morala boriti sa "gospođama" u Centru i za SEBE i za svoju DJECU. Bile su pristrane, bez obzura na nasilje...bile su na strani ex muža i oca!!!!!!!!!!!!!!!! A koliko znam, svi Centri po lijepoj našoj su više manje slični, dovoljno je prolistati novine.
-I dovoljno je samo slušati žene koje se nalaze u takvoj situaciji.
Da, draga Vesna, kada se govori o ovakvoj temi, žene se uglavnom jedino i može čuti. Najčešće feministkinje. Očeve, i muškarce općenito, koji pokušavaju nešto reći, vrlo često se sustavno bojkotira.

U opisu rada CZSS -ova nastojao sam biti objektivan .
CZSS-ovi su dio birokratiziranog državnog aparata, koji općenito diskriminira sve građane. Nemar, nerad, i 'brigo moja pređi na drugoga'. Čast izuzetcima. Dakle , u velikoj većini slučajeva, što žene /majke doživljavaju kao neku pristranost, u stvari je 'samo' birokratizam.
Ali očeve se sustavno diskriminira u rastavama / skrbništvu. Krivotvoreni zapisnici, krivotvorena vještačenja , lažne prijave za obiteljsko nasilje i za nasilje nad djecom, skandalozne sudske odluke kojima se majkama dokazanim zlostavljačicama dodjeljuju djeca...

Ne bi više o ovome, Udruga za ravnopravno roditeljstvo u suradnji sa udrugama očeva izići će uskoro u javnost sa najekstremnijim primjerima zloupotreba i diskriminacija, a vjerojatne su i tužbe zbog toga.

Draga Vesna, djeca žive s tobom?
Koliko znaš slučajeva da su djeca 'dodjeljena' ocu kada su oba roditelja imala podjednake uvjete? Znaš kako često djeca budu dodjeljena ocu? Unatrag 20 godina, to je bivalo u možda 1-2 % slučajeva! Ne računam slučajeve kada je majka napustila djecu, umrla, ... Ukupno nekih 12% djece ne živi s majkom. Kada to bude 35% onda možemo razgovarati o ravnopravnosti.

felixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2011., 17:29   #197
Nastavite ovdje, zato i postoje odvojene teme.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2011., 22:47   #198
pozdrav,
treba mi preporuka za dobrog odvjetnika/odvjetnicu za razvod u Rijeci? Na PM naravno.
Hvala svima na pomć
thalia_ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2011., 11:22   #199
Posljedice razvoda braka

Kada nastupaju posljedice razvoda braka od dana podnoseznja zahtjeva za sporazumni razvod ili pak tuzbe, ili od mometa donosenja presude o razvodu?

Naime, gospodja je podnijela tuzbu za razvod braka. Gospodin je umro dan prije donosenja presude o razvodu. Da li tuziteljica ima pravo na mirovinu iza umrlog supruga?

Hvala na pomoci
SSDM is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2011., 14:47   #200
Quote:
SSDM kaže: Pogledaj post
Kada nastupaju posljedice razvoda braka od dana podnoseznja zahtjeva za sporazumni razvod ili pak tuzbe, ili od mometa donosenja presude o razvodu?

Naime, gospodja je podnijela tuzbu za razvod braka. Gospodin je umro dan prije donosenja presude o razvodu. Da li tuziteljica ima pravo na mirovinu iza umrlog supruga?

Hvala na pomoci
posljedice prestanka braka (razvodom) nastupaju kada odluka suda o razvodu postane pravomoćna. no, u navedenom slučaju brak nije prestao razvodom, nego smrću bračnog druga, tj muža. toliko ti znam reći, a za rješavanje nasljednopravnih odnosa još nisam stručan da ti odgovorim

pitaj na građanskom pravu (nasljedno točnije)
special1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:41.