Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.02.2013., 19:24   #41
,,,,

Quote:
vw1200 kaže: Pogledaj post
...nešto sam razmišljao o smještaju pufera na potkrovlje,točno iznad kaljeve peći i spajanje istog na cijevni izmjenjivač u peći....mišljenja..?

....hm....,kolega Ramzay-što mislite????
vw1200 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2013., 19:44   #42
Quote:
energon kaže: Pogledaj post
Ramzay iako je taj dio cijevi neizoliran i znatno hladi dimne plinove,mogla se i ta situacija izbjec povecanjem dovoda kisika ispod resetke iliti rosta,povecanjem kisika povecala bi se temp vatre u lozistu a paralelno s tim i temp dimnih plinova..veca temp dimnih plinova osusila bi naslage katrana i zaustavila nastajanje novih..a kapu skinut moje je misljenje..
http://www.lim-mont.hr/_Data/Slike/7...1102323644.jpg

Dimnjak je rađen od ovakvih elemenata unutrašnjeg promjer 150 mm a vanjski mislim da je 250 mm. Ne znam otkud se vuče ideja da sam stavio neizoliranu cijev , van , na vjetar i kišu.

Upravo zato i pišem o tome , dimnjak je napravljen po svim pravilima struke, ali je problem u tome da spirala jako ohladi dimne plinove koji onda kondenziraju.

Otvaranjem zraka bi se naravno digla temperatura , ali u prostoru je već sada 27 C , kad je vani -10.

Stvar je puno složenija nego izgleda na prvi pogled, dobra izolacija na kući i velika kaljava peć nejdu zajedno, da nebih pregrijavao prostor moram zatvoriti dovod zraka, a tada drvo kadi i razvija katran koji se taloži na najhladnijem mjestu na dimnjaku.

Druga je varijanta da se peć pali dva put dnevno , što ne dolazi u obzir , jer to ne mogu provesti u praksi, osim da stavim lokot na vrata za loženja.

Loženje sa namjerno mokrim drvima je još gora varijanta tek se onda taloži katran.
ramzay is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2013., 20:33   #43
Ja sam uvijek za da se drzi dovod kisika drzi otvoren do max. pa kako bilo bilo..barem nema katrana i problema nikakvih a visak temp. se brzo i lako rijesi..pogotovo na kaljevoj peci..ja svoju lozim a temp. u sobi ne pada ispod 24 C
__________________
Samo dajem savjete!
energon is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2013., 16:01   #44
Quote:
energon kaže: Pogledaj post
Ja sam uvijek za da se drzi dovod kisika drzi otvoren do max. pa kako bilo bilo..barem nema katrana i problema nikakvih a visak temp. se brzo i lako rijesi..pogotovo na kaljevoj peci..ja svoju lozim a temp. u sobi ne pada ispod 24 C
Kod kaljeve peći se ne može izbječi katran! Ili nastaje u onoj štucni od peći do dimnjaka ili u dimnjaku! Te peći imaju veliko iskorištenje - dimni plinovi su ispod 100C na izlazu iz peći i veliku kondenzaciju u dimnjaku!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2013., 11:25   #45
Nije pravilo. Sve zavisi kako je majstor radio. Imam dvije takve peći. Niti s jednom nemam problema a smolenjem. A obje rade na dimnjaku fi 12 cm od ventilacijskih blokova. Iako sam imao problema sa onom u prizemlju dok ju nije preskožio majstor. Ta je originalno bila došla kao gotova u onim blokovima.
__________________
Volim sve komade koje vole mladi.
Kupujem minsko polje radi ugodne šetnje s punicom.
link
kerbi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2013., 11:30   #46
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Kod kaljeve peći se ne može izbječi katran! Ili nastaje u onoj štucni od peći do dimnjaka ili u dimnjaku! Te peći imaju veliko iskorištenje - dimni plinovi su ispod 100C na izlazu iz peći i veliku kondenzaciju u dimnjaku!
Ma nemoj..to nije istina..slobodno dodi k meni da pogledamo..ako nades katrana ja placam odojka kolko' mozes pojest..
__________________
Samo dajem savjete!
energon is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2013., 13:09   #47
Da li govorim o suhim ili mokrim pećima ???
ramzay is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2013., 13:31   #48
Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post
Da li govorim o suhim ili mokrim pećima ???
Moja je suha ili bez izmjenjivaca..al je opet ista stvar bilo suha il mokra ako su mala vrata koja daju zrak ispod resetke stalno otvorena
__________________
Samo dajem savjete!
energon is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2013., 17:40   #49
Bogme je ramzay u pravu. Kako mi je sad u planu spajanje katova i prelazim na centralno, imao sam ideju da bih ovu veću peć išao prenamjeniti tj. presložiti za centralno. Uglavnom prvo me je pečar upozorio da ću takvu peć morati češće otvarati i češće ćistiti dimnjak baš rati čađe i katrana. Zbog toga sam i odustao od te ideje i radije uzimam kamin (nema mjesta za kotlovnicu). A za probleme sa tim češćim štopanjem i sl me je upozorijo i još jedan centralaš .
__________________
Volim sve komade koje vole mladi.
Kupujem minsko polje radi ugodne šetnje s punicom.
link
kerbi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2013., 17:45   #50
Quote:
kerbi kaže: Pogledaj post
... Uglavnom prvo me je pečar upozorio da ću takvu peć morati češće otvarati i češće ćistiti dimnjak baš rati čađe i katrana.
Peć u svakom slučaju moraš presložiti i smanjiti jedno 30%. Ugraditi vrata (ona limena od dimnjaka) za lakše čišćenje i sl.
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2013., 17:47   #51
Znam rekao mi je sve to. Na kraju sam odustao od toga i odlučio radije na novi kamin a kaljevu peć ostavit za backup ako se nešto smrda sa centralnim.
__________________
Volim sve komade koje vole mladi.
Kupujem minsko polje radi ugodne šetnje s punicom.
link
kerbi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 08:52   #52
Što mislite o ovakvoj "spirali" za kaljevu peć?
http:// www.njuskalo.hr/image-bigger...a-18384065.jpg

Ugradnja bi išla u ložište i možda prvu "etažu".
Moram izračunati koliko bi bila zapremnina vode.
Koliki postotak vode u kotlu bi trebao biti u odnosu na sistem?


Što se problema s katranom tiče sad je peć suha i nema ih , mislim da dosta ovisi i o izgradnji peći koliko se peć tj dim ugradnjom spirale hladi
Nismo radili okomite nego samo horizontalne "cugove", a tu se manje iskorištava toplina.

Kod nas na žalost nema originalnih kaljeva s rupama za čiščenje peći... bar ih nisam nigdje uspjela pronaći. Osim da ih netko na nakom oglasniku traži ("čepovi za kaljevu peć").
Koliko se po slikama peći u npr Njemačkoj vidi tamo su takvi kaljevi uobičajeni.

Dio spoja s dimljakom bi se eventualno mogao napraviti od limene/čelične cijevi s ugrađenim otvorom za čiščenje
karolinaxf is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 15:01   #53
ne radi link
baustelac99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 16:08   #54
popravljeno, ostao space na početku
http://www.njuskalo.hr/image-bigger/...a-18384065.jpg
karolinaxf is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 19:14   #55
Nešto slično sam i ja radio (3/4"), samo sam upotrebljavao crna koljena
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 22:38   #56
ima i takav na njuškalu , na žalost također neaktivan....
morat će mi stari variti ...to će bit 100 popravaka kad propiša ovdje pa ondje kad se bude testiralo
karolinaxf is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2013., 12:57   #57
Quote:
karolinaxf kaže: Pogledaj post
ima i takav na njuškalu , na žalost također neaktivan....
morat će mi stari variti ...to će bit 100 popravaka kad propiša ovdje pa ondje kad se bude testiralo
Pa ako nije maher sa REL zavarivanjem (klasika elektrode) neka radi autogeno
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2013., 08:19   #58
tvala za info
karolinaxf is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2013., 11:17   #59
"hvala"
karolinaxf is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2013., 18:50   #60
Pošto je ova tema oko kaljevih peći najaktivnija, pitat ću još nešto ovdje da ne dižem temu nekativnu od 2010.

1. kotlovske cijevi za izmjenjivać
Da li su to cijevi koje zovu bešavne ili postoje i dodatno baš bešavne kotlovske?
Gdje ih nabaviti (zg i okolica) ?
Mogu li se te cijevi "pigati" (3/4 cola i col) , do kojeg radijusa i kako ?

2.slaganje peći - kalj na kalj ili "križno"
Složili smo samostalno nekoliko peći i sve su više manje ok (osim jedne koja je dosta počela puštati po fugama jer je nismo ispravno sušili, srećom samo dimi dok se neugrije dimljak ),
i sve su zidene, kako da kažem, križno tj isto kako se zida ciglom da jedna prekriva polovicu cigle ispod sebe,tj klasično.
Vidim da ima dosta peći slagano kao što se postavljaj pločice na zidu dakle kalj direkno jedan iznad drugoga tako da fuge čine pravilnu rešetku.
Meni bi trenutno više odgovaralo da zidam tako kalj na kalj, ima li tu nekih nedostataka...možda je tako pećviše nestabilna ?

3. slaganje peći - fuge
Kad smo sagali peći imali smo fuge u smislu da nije svaki kalj naljegao 100% na drugi jer nisu svi jednaki . Da li je to OK ili ne?
Po netu nalazim da se negdje slaže tako da kaljevi nalježu 100%, da nema fuge u smislu rupe između kaljeva i to rade tako da rubove bruse do savršenstva (neki skandinavski primjer)
Također nalazim i Njemačke primjere s velikim kaljevima 22x44 koje slažu kao pločice tj s kajlicama i onda fugiraju.
karolinaxf is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:10.