Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.03.2007., 14:15   #141
Lasersko skidanje dioptrije

Ima li tko iskustva s tim?? Nosim cvike od 5 razreda osnovne..zadnjih par godina nosim lece..ali mi vec lagano idu na zivce..a opet, nekako me strah takvih operacija
__________________
Jedan je život..iskoristi ga..
Mischa is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2007., 18:06   #142
Hej! Evo i ja baš tražim po Netu koju informaciju o toj temi.
Meni je kratkovidnost dijagnosticirana u 3. osnovne, a od 8. nosim leće.
Što se laserskog skidanja dipotrije tiče, osobno ne poznajem nikoga tko je probao. Ali jedan mi je oftalmolog rekao kako su rezultati kratkoročno dobri - dakle smanjenje dioptrije je zagarantirano, samo je pitanje kakve će biti posljedice operacije nakon 10 ili 20 godina. Jer, kod mnogih ljudi se sa starenjem povećava očni tlak (tj. stvara se glaukom), a budući da se laserskom operacijom u biti stanjuje rožnica - pitanje je kako će takva stanjena rožnica moći 'podnositi' taj povećani očni tlak. Metoda je relativno nova, pa još ne postoje dovoljna iskustva što se tiče dugoročnih učinaka (i posljedica).
No, i ja bih voljela bih čuti kakvi su neposredni rezultati same operacije i koliko je dug oporavak, od nekog tko je to prošao iz prve ruke.
Modestia is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2007., 23:02   #143
upiši u google laserska operacija oka. to sam ja iz znatiželje,mislim da sam naišao na stranicu venusmed.hr, tako nešto,nisam siguran. tamo piše dosta toga, gdje se nalazi ta klinika,koje sve metode imaju, cijena itd.
uglavnom, može se ispravljat dioptrija čini mi se do -10 i +ne znam. al cijena je masna..oko 1500€ po oku
pionir is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2007., 11:02   #144
I onda ja taman naletim na novi topic o laserskoj operaciji. Baš u trenutku kad me od polutvrdih leća peku oči, kad zbog toga radim grimase, trepćem, namigujem i što već ne. Prije dva tjedna poslao sam mail kod Gabrića na koji su mi odgovorili i rekli da trebam doći na pregled da mogu 100% reći mogu li pod nož tj. laser ili ne. Inače astigmatizmi su mi na oba oka oko 3.5 i tako visoke astigmatizme jedino operiraju oni nekim novim strojem. Na tom stroju se operirao i sam prof. Gabrić, baš da pokaže ljudima i razuvjeri ih. Inače, do sada se ni on nije mogao oeprirati zbog tako visokog astigmatizma (koji je kažu gotovo kao i moj). Ranije sam čuo da je dr. Štambuk operirao visok astigmatizam zbog čega je opako zeznuo situaciju pa na njega niti ne pomišljam. Dr. Bilić se sjećam iz doba u jednoj manjoj oridinaciji od prije 15 godina i ne sjećam se nekog posebnog "stručnog" tretmana. Provjerila mi je dioptriju, korigirala stakla z anovu i to je bilo to. A k njoj sam bio potegnuo iz Bjelovara, samo zbog toga. Ispada da mi je najviše pomogao moj oftalmolog koji radi s dobavljačem leća i koji mi je najviše vida popravio lećama. No evo, šesta godina polutvrdih leća i uz moje čelične živce i mazohističku stranu ličnosti više ide na živce.

Rekao sam da ću liječnicima dati "šanse" nekih desetak godina, pa pet godina... evo taj rok je "istekao". Rekao sam da želim samo prije te operacije vidjeti vlastito dijete i evo vidio sam ga, sad razmišljam o toj operaciji. Već sam pitao ljude po forumu, ljude koji su bili u Rusiji i sl. i na kraju ispada da trebaš imati lovu i volju ući u rizik. A rizika navodno nema... bar ne katastrofalnog. navodno...
Veky is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2007., 20:23   #145
Ako je laserska korekcija dioptrije tako dobra i pouzdana, zašto onda mnogi liječnici (naravno i oftalmolozi) nose naočale? Ne žele se gnjaviti s operacijom ili im ne smetaju naočale? Ili možda ipak s razlogom sumnjaju u dugoročno rješenje problema laserom?
Vidio sam i u vrhunskoj njemačkoj oftalmološkoj ordinaciji liječnike koji nose naočale. Pitam se zašto se i oni sami ne podvrgnu laserskoj operaciji (naravno ta ordinacija radi i laserske operacije)? Vjerujem da novci njima nisu problem, ako je to slučaj kod nekih hrvatskih liječnika.

Ne želim otežavati nikome tko razmišlja o operaciji, samo iznosim vlastite nedoumice.

Je li netko išao na operaciju kod dioptrije -1 i manje (propisano i preporučeno nošenje naočala u nekim situacijama) i je li to uopće indikacija za lasersku operaciju?
bob10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2007., 20:48   #146
mozda su snobovi koji zele izgledat inteligentnije poput tarika pa briju na ocale makar i sa nedioptrijskim staklima a mozda su se jednostavno previse emotivno vezali za naocale koje su postale
sastavni dio njihove osobnosti !
a mozda je to psiholoski kao imaju naocale da kad ih i ti dobis da se neosjecas kao jos sam posto pepeljarko i imam hendikep !
a mozda stvarno laser sjebe vid mislim cuo sam ja svakakvih rekal kazala !
__________________
there is no satisfaction... whatever ..at any time ...there is only a queer divine ..dissatifaction a blessed
unrest that keeps us marching and makes us more alive than the others ...
Goachild is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2007., 11:45   #147
Quote:
bob10 kaže: Pogledaj post
Ako je laserska korekcija dioptrije tako dobra i pouzdana, zašto onda mnogi liječnici (naravno i oftalmolozi) nose naočale? Ne žele se gnjaviti s operacijom ili im ne smetaju naočale? Ili možda ipak s razlogom sumnjaju u dugoročno rješenje problema laserom?
Vidio sam i u vrhunskoj njemačkoj oftalmološkoj ordinaciji liječnike koji nose naočale. Pitam se zašto se i oni sami ne podvrgnu laserskoj operaciji (naravno ta ordinacija radi i laserske operacije)? Vjerujem da novci njima nisu problem, ako je to slučaj kod nekih hrvatskih liječnika.
a gle, možda nemaju tako velku dioptriju pa im ne smeta. a možda ima veze i s tim što su naočale sad in (iako meni to nikako nije jasno jer sam ih ja oduvijek mrzila).
Quote:
bob10 kaže:
Je li netko išao na operaciju kod dioptrije -1 i manje (propisano i preporučeno nošenje naočala u nekim situacijama) i je li to uopće indikacija za lasersku operaciju?
meni je moj dr. pričao da mu je došo frajer, pilot, sa dioptrijom -0,50. dobio je ponudu za letenje nekim ludim avionima, ali za to ne smije imat dioptriju. inače se, ne samo da se ne preporuča, nego se odbija (bar oni dr. koji imaju savjest), operacija dioptrije ispod 1. osim ako baš nije neki bitan razlog. evo, meni je na jednom oku dioptrija (kompjuterski računano) još uvijek -0.50 i, ako tako i ostane (ako vrlo vjerojatno ne bude - kad se epitel do kraja oporavi), dr. će me odgovarat od operacije. iako na nju imam pravo! pošto od druge još nije prošlo 6 mj., pa se ne može znati koliko se oko opravilo (tj. koliko se još bude oporavilo), ne zna se da li će mi ostati taj misus. ali, iskreno, to je stvarno neprimjetno!!!
Berith is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2007., 11:57   #148
protiv Gabrića neću puno, nisam čula baš nešto loše, ali ni ništa extra pozitivno...
za Bilićku znam da je super jer je prije 10-ak god. jedina osoba u HR koja je pristala liječit mog tatu. njemu se rožnica počela odvajat od oka i niko se nije htio bakčit s tim. ona je rekla: nije sigurno da ću puno pomoć, ali mogu probat. veelki plus na takvom stavu!! tek je poslije u HR došao laser...
meni je o Štambuku, prije nego se otvorio Visumed, pričao oftamolog koji radi u jednoj optici, da koristi zastarjelu opremu, što mi je i dr. u Visumedu potvrdio.
Berith is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2007., 13:04   #149
Velika dioptrija (operacija?)

Evo malo sam citao prijasnju temu isto o operaciji ociju laserom..
Sad me zanima ako ko ima kakvog iskustva s laserskom operacijom a ima je uzasno veliku dioptriju..
Kratkovidan sam i imam -13 na jednom i -14 na drugom.. virujte mi vise ni sam nisam siguran kolka mi je dioptrija...
Nosim lece vec nekih 14 godina i vise mi to sve skupa ide na zivce..
Ja ne znam vise jel se moze laserski operirati takvu dioptriju..

Zahvaljujem
Zamjena is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2007., 13:34   #150
Quote:
dr/iur kaže: Pogledaj post
Po mojim saznanjima ovu bi operaciju trebalo izblegavati u širokom luku jer se radi o nekom obliku prodavanju skupe magle.- Barem sam tako shvatio od liječnika oftamologa koji se naježe kada čuju za tu operaciju.
Frend je išao na pregled a kasnije je saznao kako se poslije te operacije ako dođe do setanja dioptrije više ne mogu nositi leće zbog promjena na površini organa.
Pokušajte sa vježbama za oči, jeftinije, zdravije, uvjek mjesta za operaciju ako ne upali.
Google je vas frend!
istina je da se nakon operacije vise ne mogu nositi lece.

ne znam. ja osobno ne bih nikada isla na operaciju. ali ja nemam neku veliku dioptriju (-2) iako se osjecam hendikepirano ponekad. ali znam da je ljudima s -14 tesko, tako da ti ljudi mislim nemaju sta izgubiti.
__________________
discovering the world
Studentica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2007., 09:37   #151
Quote:
Studentica kaže: Pogledaj post
istina je da se nakon operacije vise ne mogu nositi lece.
ponavljam na ovo:
???????????????????????????????????????????
otkud ta istina?????
jedna vrsta laserske operacije obvezuje nošenje kontaktnih leća (običnih najobičnijih mekanih leća) poslije samog zahvata još barem 1 tjedan kako bi se oko počelo oporavljati!
a druga stvar: ja, osobno, kada bi mi dioptrija ostala -0,50 (nakon te vrste - kompliciranije i dugotrajnije za oporavak), ako ne bih išla na drugu operaciju (što mogu), mogu nositi leću od -0,50! mogu, ako želim, nositi bilokakve leće u boji, recimo (kad bi me čopilo).
ne kužim zašto se ne bi moglo nakon operacije nositi leće?!? oko je isto kao i prije, malo kraće (jabućica je malo manja), ali površinski potpuno isto!!! a leća ide na površinu oka. i normalno da se može i nakon operacije normalno staviti na oko!!
Berith is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2007., 15:07   #152
Quote:
Berith kaže: Pogledaj post
ponavljam na ovo:
???????????????????????????????????????????
otkud ta istina?????
jedna vrsta laserske operacije obvezuje nošenje kontaktnih leća (običnih najobičnijih mekanih leća) poslije samog zahvata još barem 1 tjedan kako bi se oko počelo oporavljati!
a druga stvar: ja, osobno, kada bi mi dioptrija ostala -0,50 (nakon te vrste - kompliciranije i dugotrajnije za oporavak), ako ne bih išla na drugu operaciju (što mogu), mogu nositi leću od -0,50! mogu, ako želim, nositi bilokakve leće u boji, recimo (kad bi me čopilo).
ne kužim zašto se ne bi moglo nakon operacije nositi leće?!? oko je isto kao i prije, malo kraće (jabućica je malo manja), ali površinski potpuno isto!!! a leća ide na površinu oka. i normalno da se može i nakon operacije normalno staviti na oko!!
pa malo proguglaj pa ces vidjeti da se nakon operacije ne mogu nositi lece (laserske, korektivne za vid). a oko postaje i fotosenzitivnije, dakle malo vise osjetljivo za svjetslot.

to je to.

ps. nadji mi link na medicinski tekst koji obavezuje nosenje leca???!!! bas me zanima
__________________
discovering the world
Studentica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2007., 21:09   #153
Quote:
Studentica kaže: Pogledaj post
pa malo proguglaj pa ces vidjeti da se nakon operacije ne mogu nositi lece (laserske, korektivne za vid). a oko postaje i fotosenzitivnije, dakle malo vise osjetljivo za svjetslot.

to je to.

ps. nadji mi link na medicinski tekst koji obavezuje nosenje leca???!!! bas me zanima
1. po tvom treba više vjerovati internetu nego vlastitom liječniku. na internetu se može naći sve, ali ama baš sve. a to nikako ne znači da je sve istinito.
2. pogledaj nekoliko prethodnih postova (mojih) pa ćeš shvatiti kako znam da se leće mogu nositi neposredno nakon poeracije, a također i puno poslije. ajde pomoći ću ti: iz vlastitog iskustva!!!!
3. a link mi se, nakon svega gore navedenog, ne da tražiti. ako mi ne vjeruješ - tvoja stvar...
Berith is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2007., 08:25   #154
Nakon PRK metode nosiš medicinsku leću bez dioptrije minimalno 3 dana. Čak ti to piše i na gabrićevoj stranici.
Veky is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2007., 11:24   #155
@Zamjena
Ta dioptirja se moze operirat, ali maksimalno ti mogu skinuti na - 3, -4 No nazovi jednu kliniku i rijesi se toga. Bolje ista nego nista
__________________
Only those who attempt the absurd can achieve the impossible
red_shrike is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2007., 13:50   #156
Quote:
Berith kaže: Pogledaj post
ponavljam na ovo:
???????????????????????????????????????????
otkud ta istina?????
jedna vrsta laserske operacije obvezuje nošenje kontaktnih leća (običnih najobičnijih mekanih leća) poslije samog zahvata još barem 1 tjedan kako bi se oko počelo oporavljati!
a druga stvar: ja, osobno, kada bi mi dioptrija ostala -0,50 (nakon te vrste - kompliciranije i dugotrajnije za oporavak), ako ne bih išla na drugu operaciju (što mogu), mogu nositi leću od -0,50! mogu, ako želim, nositi bilokakve leće u boji, recimo (kad bi me čopilo).
ne kužim zašto se ne bi moglo nakon operacije nositi leće?!? oko je isto kao i prije, malo kraće (jabućica je malo manja), ali površinski potpuno isto!!! a leća ide na površinu oka. i normalno da se može i nakon operacije normalno staviti na oko!!


ti hoces reci da si nakon operacije mogla nositi lece sljedecih godinu dana za korekciju vida? nece ici. molim te lijepo da taj podatak potvrdis necim. ja ne vjerujem dok ne vidim potvrdu.

btw. proguglaj sam rekla u smislu informacije.
__________________
discovering the world
Studentica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2007., 13:52   #157
ps. ne govorimo o intraokularnim lecama koje se koriste za lijecenje mrene i koje se ugradjuju U oko. govorimo o obicnim lecama koje se stavljaju NA oko. i o laserskoj operaciji oka.
__________________
discovering the world
Studentica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2007., 14:06   #158
uf nisam se mislila kaciti na ovom topiku, ali ajmo prvo razraditi sto je operacija laserom? dakle rožnica se remodelira kako bi zraka svjetlosti upala na točno određeni fokus. kod kratkovidnih ili dalekovidnih osoba ona ne pada na isti fokus. e sada to je zato jer je ocna jabucica produzena ili skracena (ovo su sonove zasto su ljudi kratkovidni ili dalekovidni).

da bi covjek vidio, zraka svjetlosti mora pasti na tocni fokus na retini iliti mreznici. ukoliko ne padne, jednostavno losije vidimo. ima dosta tu faktora, da ih sada ne nabrajam, recimo kod astigmatizma dolazi do jednog elipsastog fokusa (ja bih ga tako nazvala), a ne do fokusa u obliku tocke.

DAKLE, OPERACIJOM SE OBLIK ROŽNICE ILITIGA CORNEA-E MIJENJA! i upravo zbog toga ljudi nakon operacije vise ne mogu nositi standardne kontaktne lece . ne govorim o intraokularnim lecama koje se ugradjuju u oko. niti govorim o postoperativnim postupcima.

prema onome sto znam, kontaktne lece se ne mogu nositi ukoliko se diptrija vrati nakon operacije laserom (a vi me ispravite ako ste nasli noviji podatak-mislim ljudi mogu napraviti sto god zele, nitko ih ne prisiljava). mislim da sam to obrazlozila, sto ce svaka osoba koja ima argumente napraviti.

ps. KAKVE SI TI TO LECE NOSILA BAS ME ZANIMA?
__________________
discovering the world
Studentica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2007., 14:19   #159
eh sada sam malo jos razmisljala. mozda se nesto promijenilo od kada sam ja zavrsila fax (a to je bilo nedavno) kada su mi oftalmolozi rekli da je to tako (a to je bilo prije 2 godine). iako sumnjam. ali sam spremna promijeniti misljenje ukoliko mi netko argumentirano potvrdi.

da se radi o meni (a nosim i lece i naocale), ne bih se isla operirati ukoliko mi dioptrija nije zbilja velika. koliko god da je ova operacija super, jos uvijek nosi komplikacije, cesto oko bude suho, osjetljivo na svjetlost, i mala je vjerojatnost ponovnog nosenja kontaktnih leca.

vid NIKAD nece biti onako savrsen kakav je bio s naocalama ili kontaktnim lecama.

i toliko od mene.

ako nesto trebam potvrditi iz svojih citata, pronaci cu vam izvore. iako me nikada nije zanimala oftalmologija, ali toliko mislim da znam.

bye
__________________
discovering the world
Studentica is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2007., 12:58   #160
Hajde mi reci, kako vid može biti savršeniji s naočalama i lećama ako njima mogu postići svega 70 i 60 % vida ? A to se događa uslijed slabljenja svjetlosti kroz "debelo" staklo naočala ili leću koja pluta?

Znači slabije vidiš nego ako gledaš kroz komad stakla ili silikona ?
Veky is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:38.