Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.02.2013., 15:40   #81
sijeda glava

Quote:
marleeyna kaže: Pogledaj post
dali se nekako može s tobom dogovoriti neki termin da nas savjetuješ; nekako nemamo povjerenje više u institucije; a od knjigovodstvenih servisa je široka paleta na izboru; ali ti nam se činiš bolji od svih i ne mislimo sada "gratis" od tvoje vrijeme itd. "krasti".) imaš neki mail?
inače nemojmo se dati obeshrabriti i ima puteva za bolje sutra i što nije dobro neka mijenjamo; npr potpišite REFERENDUMSKI USTANAK; to je tek uvod za jedno pospješivanje direktne demokracije (narod uključiti u politička zbivanja s time da više puta mogu davati svoj glas na najrazličitije teme)
Ima nas koji bi se rado pridružili (negdje je bio podatak da u RH ima oko 60 000 primatelja inozemnih mirovina a to je svakako respektabilan broj).
ton-na-ton is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2013., 15:50   #82
Molim odgovor na konkretno pitanje:
mama mi dobiva 2500 kn mjesečno mirovinu preko HZMO i
33 EUR mirovine iz Slovenije.

To sve skupa ne prelazi osobnu olakšicu.

Nigdje nisam pronašla neki minimalni iznos za koji se trebaju podnositi ovi ID i IP obrasci pa me zanima dal je stvarno zakon tako u bananani da će mama morati svaki mjesec:
uplaćivati 12% od tih 33 EUR
podnositi ID obrazac u poreznu

i godišnje podnositi IP obrazac i čekati da joj te uplate vrate????

Molim VAS da me ispravite ako sam nešto krivo shvatila....
__________________
'Kako je meni po tim rupama slalom vozit, u mene je Ferrari, još je teže',
teta pehta is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2013., 20:05   #83
Quote:
CommodoreX kaže: Pogledaj post

Malo toga je zaista pošteno u ovoj zemlji, pa tako i oporezivanje plaća/mirovina. Nije stvar u tome da li je meni ili Vama nešto pošteno. Vi ako ste rezident RH a primate prihode iz inozemstva, automatski ste obvezani plaćati porez na takav dohodak (od 1. ožujka 2012.). To je riješeno međunarodnim ugovorima s jedne i suludim domaćim zakonima s druge strane.
S obzirom da imate određena iskustva iz Švicarske, bilo bi zanimljivo da navedete na koji način se oporezuju mirovine švicarskog državljana koji je mirovinu zaradio u Njemačkoj.. kolike su stope, koliko se razlikuje oporezivanje ino i domaćih mirovina..

kao primjer mogu navesti Japan...
dakle, japanac koji je živio i radio u SAD-u, porez na dohodak od mirovine iz SAD platit će u Japanu, po istim stopama kao i japanac koji je mirovinu ostvario u Japanu..naime isto je riješeno međudržavnim ugovorom..
nadalje, platit će zdravstveno osiguranje Nacionalnom zavodu za zdravstveno osiguranje ovisno o gradu u kojem živi..
dakle, ne vidim nikakvu razliku između hrvatske i japana..(osim poreznih razreda i poreznih stopa, zbog čega je naš rad preskup strancima, ali to je druga priča)
lasangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2013., 20:15   #84
REFERENDUMSKI USTANAK

Quote:
ton-na-ton kaže: Pogledaj post
Ima nas koji bi se rado pridružili (negdje je bio podatak da u RH ima oko 60 000 primatelja inozemnih mirovina a to je svakako respektabilan broj).
...onda bi bilo dobro da formiramo neki aktivistički centar inozemnih umirovljenika za pravednije oporezivanje vanjskih mirovina. ali i treba ljudi od faha koji (jesu)nisu umirovljenici i bave se s hrvatskim pravom, porezom, informatikom, promidžbom itd.; a i neki snažan lider da nas pokrene i zašto nebismo na ulice jer to je demokratsko pravo; tako da pokažemo svim državljanima HR i hrvatskim političarima da se osjećamo izigrano. ako bi htijeli bi svi mogli podići novac iz HR i već sada je HR samoj sebi lošu reklamu za ikakvo buduće financiranje napravila s takvom poreznom politikom! ne možemo si dopustiti da nam se tako lako zamagle oći/um bez bar malo povišenog tona na ulicama. takve stope su zaista nehumane i ako ovo bez neke borbe dozvolimo; nemamo za očekivati bolju budučnost za našu djecu. treba dijaloga s političarima -ali oštriji jer "cici-mici" oni gaze!-; a demonstracije su također jedna vrsta dijaloga. ako se mogu seljaci buniti, radnici koji nedavno ostali bez posla, branitelji, i razne grupacije; onda mogu se i umirovljenici povratnici pobuniti koji se veliko oštećeno osjećaju i ne žele ispaštati za sve loše što se sada dešava i sve one kase puniti koje vlada ne zna sama napuniti; a i nemam vjere da će taj novac biti dobro upotrebljen. bar da dadnemo svojoj zemlji do znanja da nam je teško i da smo razočarani s ovakvim načinom vođenja LIJEPE NAŠE! ...i da se razumijemo ne navijam za desne niti za ljeve političare; tu naivnosti smo mislim polako svi već prošli...
 
Odgovori s citatom
Old 25.02.2013., 20:32   #85
Quote:
marleeyna kaže: Pogledaj post
dali se nekako može s tobom dogovoriti neki termin da nas savjetuješ; nekako nemamo povjerenje više u institucije; a od knjigovodstvenih servisa je široka paleta na izboru; ali ti nam se činiš bolji od svih i ne mislimo sada "gratis" od tvoje vrijeme itd. "krasti".) imaš neki mail?
inače nemojmo se dati obeshrabriti i ima puteva za bolje sutra i što nije dobro neka mijenjamo; npr potpišite REFERENDUMSKI USTANAK; to je tek uvod za jedno pospješivanje direktne demokracije (narod uključiti u politička zbivanja s time da više puta mogu davati svoj glas na najrazličitije teme)
Ukoliko se pitanje odnosi na mene, onda mi je osobno žao, jer se ja ovim ne bavim poslovno i nisam na raspolaganju.

Što se tiče knjigovodstvenih servisa/ureda, broj takvih ureda (samo u Zagrebu) je velik, ali će Vas mnogi već na samom startu "otpiliti", bez navođenja razloga. U tom moru od knjigovodstvenih servisa/ureda ima i nekoliko ozbiljnih, stručnih i susretljivih, jedini problem je u tome što ih je teško pronaći.

Ideja o pokretanjem inicijative putem potpisa, koja bi rezultirala referendumom mi se jako sviđa. S obzirom na broj umirovljenika koji primaju inozemne mirovine, to je nažalost (zasad) nemoguća misija jer biste za referendum trebali potporu/potpise 10% ljudi od ukupnog broja birača u RH. Nije za očekivati da bi se toj inicijativi pridružili ljudi koji s tim nemaju ništa i koje oporezivanje inozemnih mirovina ne pogađa, jer ih ne primaju (radno stanovništvo u RH, umirovljenici s RH mirovinom).

Ljudi bi se po pitanju ovoga definitivno trebali organizirati i pokušati ukazati gospodi u politici da ovo nema veze sa zdravom pameti (iako oni to znaju ali ih se to ne tiče). Dok se takvo nešto organizira, ako uopće dođe do toga, puno će vremena proći a postojeći, suludi zakon će i dalje biti na snazi bez obzira na sve.

Tko nema mogućnost napustiti zemlju, jedino ovakvom mjerom može ukazati na anormalnu situaciju i očiglednu nepravdu po pitanju oporezivanja inozemnih mirovina u RH, iako nije za očekivati da će time nešto riješiti u svoju korist. Zakon je uveden bez prave razrade i uzimanja u obzir nekih važnih stvari, nije bilo rasprave u saboru i stupio je na snagu takav kakav je samo pola mjeseca kasnije. Mislim da Vam to govori sve.
CommodoreX is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2013., 20:38   #86
Pozz forumaši

I ja imam jedno konkretno pitanje
Stara mi je počela dobivati mirovinu iz Nizozemske 590€~4500kn
I danas bila u poreznoj upravi i teta na šalteru joj izračunala da treba plaćati 900 i neku kn poreza na to

Sad mene zanima, zar ne treba tu ići osobni odbitak od 3400 kn pa ta računica treba izgledati ovako
4500kn-3400kn=1100kn
12% od 1100 kn je 132kn plus još 10% prireza za Sisak ispada 145,20kn

Jesam li ja u pravu ili će morati dati četvrtinu mirovine Slavku?
hrzovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2013., 20:40   #87
Quote:
marleeyna kaže: Pogledaj post
koji se trudite pomoći umirovljenicima iz inozemstva da ispune svoje obaveze prema domovini kada hrv. institucije zakazaju u tom pogledu... ali pri prikupljivanju love su na 1.mjestu!(
Obaveza je jedno, ali kad Vam "obaveza" preraste u situaciji u kojoj Vam glava završi u omči, bez Vašeg doprinosa, u tom slučaju to više ne možemo nazivati pukom obavezom. To je nešto više od toga, nešto daleko gore od obaveze.
CommodoreX is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2013., 20:58   #88
Quote:
ton-na-ton kaže: Pogledaj post
Ima nas koji bi se rado pridružili (negdje je bio podatak da u RH ima oko 60 000 primatelja inozemnih mirovina a to je svakako respektabilan broj).
Mislim da je broj primatelja inozemnih mirovina u RH itekako veći od 60.000 - mnogim primateljima se mirovine oporezivaju pri isplati izravno od strane države iz koje primaju mirovine, primjera radi umirovljenicima koji primaju mirovine iz Njemačke. Tu je RH svjesno prepustila pravo oporezivanja Njemačkoj, vjerojatno za neke protuusluge u budućnosti. Pored Njemačke tu su još i neke druge zemlje koje imaju isključivo pravo oporezivanja mirovina, govorimo dakle o mirovinama koje te države isplaćuju umirovljenicima u RH.

Stvarni broj onih, koje RH izravno oporezuje, je još uvijek nepoznat. Nepoznat i neutvrđen je, jer RH nema kompletan popis/registar tih ljudi. Kad bude utvrđen (to će potrajati), taj broj će kontinuirano padati, jer si nitko neće dopustiti da ga država na ovakav besraman način osirumašuje i pljačka i to za primanja koja nisu ostvarili u RH i koja im ne isplaćuje RH, niti su te mirovine zaradili po standardima/koeficijentima u RH.

Zadnje uređivanje CommodoreX : 25.02.2013. at 21:36.
CommodoreX is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2013., 21:27   #89
Quote:
lasangel kaže: Pogledaj post
S obzirom da imate određena iskustva iz Švicarske, bilo bi zanimljivo da navedete na koji način se oporezuju mirovine švicarskog državljana koji je mirovinu zaradio u Njemačkoj.. kolike su stope, koliko se razlikuje oporezivanje ino i domaćih mirovina..

kao primjer mogu navesti Japan...
dakle, japanac koji je živio i radio u SAD-u, porez na dohodak od mirovine iz SAD platit će u Japanu, po istim stopama kao i japanac koji je mirovinu ostvario u Japanu..naime isto je riješeno međudržavnim ugovorom..
nadalje, platit će zdravstveno osiguranje Nacionalnom zavodu za zdravstveno osiguranje ovisno o gradu u kojem živi..
dakle, ne vidim nikakvu razliku između hrvatske i japana..(osim poreznih razreda i poreznih stopa, zbog čega je naš rad preskup strancima, ali to je druga priča)
Govorimo dakle o švicarskom državljanu koji živi u Švicarskoj i koji je ostvario njemačku mirovinu radeći jedan dio svog radnog vijeka u Njemačkoj?

To ovisi o sporazumu koji Švicarska Konfederacija ima sa SR Njemačkom. Polazim od toga da je sporazum takav da Švicarska nije ustupila isključivo pravo Njemačkoj da oporeziva mirovine stranih građana (koji žive izvan Njemačke) poput RH, koja je to pravo ustupila Njemačkoj i otprilike 12 drugim država, iz kojeg već razloga.

Prema tome taj Švicarac će poreziti mirovinu iz Njemačke poput svih ostalih poreznih obveznika u Švicarskoj, po istim poreznim tarifama i stopama koje vrijede i za sve druge u Švicarskoj, bez obzira bili oni domaći ili stranci. To je umjeren, moderatan iznos u usporedbi s Njemačkom, tamo bi ta osoba platila dakako više poreza na istu mirovinu, da ne govorimo što i koliko bi platila u Hrvatskoj.

U Švicarskoj se na dohodak od CHF 715.000 pa nadalje primjenuje stopa od 40%. U Hrvatskoj se pak stopa od 40% primjenuje na dohodak od CHF 1.400 odnosno HRK 8.800 (!!!). Mislim da je time sve rečeno. Ponavljam po tko zna koji put, uvođenje oporezivanja inozemnih mirovina u RH nije problem. Problem je to kakav su zakon uveli, na koji način - a daleko najveći problem su porezni razredi tj. porezne stope dakle iznosi koje misle poreziti na inozemne mirovine.

Nije mi nažalost jasno, što mi želite poručiti. Želite li reći da je ovo ispravno što RH radi po pitanju oporezivanja inozemnih mirovina i da se ovdje neki bezveze bune?

U onom "osim poreznih razreda i poreznih stopa" u Vašoj poruci Vam je cijela bit rasprave na ovoj temi, pored nejasnih i nekompletnih zakona, zabrinjavajućeg načina donošenja zakona, rasprave tj. neraspravljanju o istima u Saboru te komunikaciji sa građanima tj. načinom objave kao i nestručnosti i nespremnosti ljudi u Javnoj upravi koji bi trebali biti službenici/partneri građanima a ne obični "ubirači velikih sredstava" bez trunke mozga u glavi, bez kulutre ponašanja i temeljnog odgoja.

Zadnje uređivanje CommodoreX : 25.02.2013. at 21:40.
CommodoreX is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2013., 21:29   #90
dobro vece,hajde ako je tko voljan da mi odgovori,jer bas ne razumijem ovaj porez....
Znaci ljudi koji su radili u inozemstvu ,a sada zive u lijepoj nasoj i tu primaju svoje mirovine ,morajuplacati porez koji je otprilike 40 % ako je mirovina iznad 8800 kn ,jesam li ovo pravilno razumila ?
A kako funkcionira zdravstveno osiguranje,jel i to placaju posebno ili tko to placa?Pitam sve ovo jer moji roditelji planiraju povratak "kuci" iz Austrije i neznam bas koliko je pametno odjaviti se odavde ,mislim iz austrije i vratiti se na svoju grudu,mislim sve skupa totalno zalosno,ljudi zive za dan kad ce dobiti svoju ,vjerujte, mukotrpno ,zaradjenu mirovinu i vracaju se kuci da prozive jos koju godinu bez razmisljanja kako se kaze ovo,kako se zove ono, a ono ,ma fujjjjjj ,skoro da ne povjerujes .
schubi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2013., 21:42   #91
Quote:
schubi kaže: Pogledaj post
dobro vece,hajde ako je tko voljan da mi odgovori,jer bas ne razumijem ovaj porez....
Znaci ljudi koji su radili u inozemstvu ,a sada zive u lijepoj nasoj i tu primaju svoje mirovine ,morajuplacati porez koji je otprilike 40 % ako je mirovina iznad 8800 kn ,jesam li ovo pravilno razumila ?
A kako funkcionira zdravstveno osiguranje,jel i to placaju posebno ili tko to placa?Pitam sve ovo jer moji roditelji planiraju povratak "kuci" iz Austrije i neznam bas koliko je pametno odjaviti se odavde ,mislim iz austrije i vratiti se na svoju grudu,mislim sve skupa totalno zalosno,ljudi zive za dan kad ce dobiti svoju ,vjerujte, mukotrpno ,zaradjenu mirovinu i vracaju se kuci da prozive jos koju godinu bez razmisljanja kako se kaze ovo,kako se zove ono, a ono ,ma fujjjjjj ,skoro da ne povjerujes .
Pročitajte nekoliko stranica unatrag, pa će Vam biti puno jasnije. Što se tiče povratka, dobro promislite prije nego što se odlučite vratiti tj. vratite.
CommodoreX is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2013., 21:51   #92
referendum za promjenu zakona o porezu na inozemne mirovine

CommodoreX ti si super; za 5 i mislim da govoriš za sve nas koji primamo strane mirovine!!

Pošto trenutno na ulicama skupljaju savjesni, odgovorni, aktivni građani -i to besplatno stoje danima po hladnoći- potpise za raspisivanje referenduma na 4 teme, upučujem sve na razmatranje davanja svog vlastigog potpisa takvoj inicijativi (trg i web "referendum.co"). Teme nisu o mirovinama; ali bitne za Hrvatsku i njene građane i šteta da nema tema "smanjenje zakonski propisanog velikog broja od 10% potpisa biračkog tijela za raspisivanje referenduma" pa da uskoro mi umirovljenici lakše mognemo raspisati zahtjev za raspisivanje referenduma za smanjenje poreza na već dobro debelo plaćene mirovine iz inozemstva. za jednu bolju demokratniju Hrvatsku za IZRAVNU DEMOKRACIJU; apel za takav ustanak; REFERENDUMSKI USTANAK.
zaista je do jako tužne situacije došlo ... ali nedamo se!
 
Odgovori s citatom
Old 25.02.2013., 22:07   #93
SVAKAKO NEKA SE VRATE

Quote:
schubi kaže: Pogledaj post
dobro vece,hajde ako je tko voljan da mi odgovori,jer bas ne razumijem ovaj porez....
Znaci ljudi koji su radili u inozemstvu ,a sada zive u lijepoj nasoj i tu primaju svoje mirovine ,morajuplacati porez koji je otprilike 40 % ako je mirovina iznad 8800 kn ,jesam li ovo pravilno razumila ?
A kako funkcionira zdravstveno osiguranje,jel i to placaju posebno ili tko to placa?Pitam sve ovo jer moji roditelji planiraju povratak "kuci" iz Austrije i neznam bas koliko je pametno odjaviti se odavde ,mislim iz austrije i vratiti se na svoju grudu,mislim sve skupa totalno zalosno,ljudi zive za dan kad ce dobiti svoju ,vjerujte, mukotrpno ,zaradjenu mirovinu i vracaju se kuci da prozive jos koju godinu bez razmisljanja kako se kaze ovo,kako se zove ono, a ono ,ma fujjjjjj ,skoro da ne povjerujes .
...teško je ovdje zaista; ali ako se ljudi ne vrate onda raste sve veći razdor među Iseljenom Hrvatskom i ovom ovdje. već ovako ima puno problema i predrasuda i s jedne i s druge strane; a jedni bez drugih ne možemo jer smo jedna jedinka. mislim da se premalo na tome radilo i u inozemstvu i doma. neka vi vani isto tematizirate o ovoj problematici i stvorite neku mrežu i udrugu i mi ovdje također "povratnici umirovljenici" i onda da se stalno pratimo i nadopunjavamo, informiramo; a i s građanima koji nikada nigdje sem u Lijepoj Našoj nisu živijeli i s njima se treba dijalogizirati; da se rodi povjerenje, razumjevanje i uzajamna pomoć. a ne da svog svoga "ubija".

POZITIVNO RAZMIŠLJANJE i ima puteva prema dobrim rješenju za sve nas!
 
Odgovori s citatom
Old 25.02.2013., 23:21   #94
Quote:
hrzovac kaže: Pogledaj post
Pozz forumaši

I ja imam jedno konkretno pitanje
Stara mi je počela dobivati mirovinu iz Nizozemske 590€~4500kn
I danas bila u poreznoj upravi i teta na šalteru joj izračunala da treba plaćati 900 i neku kn poreza na to

Sad mene zanima, zar ne treba tu ići osobni odbitak od 3400 kn pa ta računica treba izgledati ovako
4500kn-3400kn=1100kn
12% od 1100 kn je 132kn plus još 10% prireza za Sisak ispada 145,20kn

Jesam li ja u pravu ili će morati dati četvrtinu mirovine Slavku?


Ako idete u PU onako informativno da bi saznali koliko će Vam otprilike poreziti mirovinu, onako rudimentarno i na grubo, oni će Vam uzeti poreznu osnovnicu (ukupan iznos svih dohodaka) i to preračunati bez ikakvih odbitaka. Stoga je to porezni iznos prije odbitka/odbitaka.

Dalje je bitno znati da osobni odbitak od 3.400 kn možete tek odbiti u punom iznosu prilikom godišnje prijave poreza. Mjesečni odbitak kod izračuna/plaćanja predujma poreza i prireza je najprije samo 2.200 kn. Dužni ste taj predujam platiti 8 dana nakon doznake inozemne mirovine te ispuniti i uručiti dva obrasca Poreznoj upravi (svaki mjesec).

Što to točno znači po pitanju odbitaka? To znači, da Vi na neki način "kreditirate" državu, jer Vam se više od godinu dana uskraćuje puni odbitak od 3.400 kn (razlika je 1.200 kn) - odbitak je 2.200 kn u mjesecu. Vi dakle plaćate veći predujam od onog što biste trebali, time plaćate i više poreza nego što biste trebali. Godišnjom prijavom vi tražite povrat preplaćenog poreznog iznosa, preko izravnanja, jer tek u tom trenutku imate pravo na puni odbitak. Bit će zanimljivo vidjeti, da li država na taj preplaćeni iznos tj. na razliku u Vašu korist zaračunava i kamate u Vašu korist, jer ste više platili nego što ste trebali.

Ako Vam majka ima RH mirovinu, tu istu mora dodati na onu iz inozemstva. Zbrojite sav dohodak koji prima. Od toga imate pravo mjesečno odbiti 2.200 kn osobnog odbitka. Ukoliko imate pravo na druge odbitke, iste odbijete od porezne osnovnice. Nakon svih odbitaka dobivate oporezivi iznos.

Od 0 - 2.200 kn primjenuje se stopa od 12%
Od 2.200 kn do 8.800 kn - 25%
Od 8.800 kn nadalje - 40%

Kako je osobni mjesečni odbitak samo 2.200 kn a imate pravo na 3.400 kn, tih 3.400 kn navodite u godišnjoj prijavi. Razlika u Vašu korist će Vam biti doznačena preko izravnanja.

Ukratko: Osoba u PU Vam je izračunala porezni iznos bez ikakvih odbitaka. To je naravno netočno. Jednako netočan je Vaš izračun.

Bitno da je svaki pojedinac prije nego ode u PU ili neki knjigovodstveni servis/ured, najprije pročita Zakon o porezu na dohodak i da zatraži brošure na temu oporezivanja inozemnih mirovina, koje vrijedi dobro proučiti. Nisu svi slučajevi jednaki, netko ima pravo samo na osobni odbitak dok drugi imaju pravo na koji odbitak više. Jednako tako je važno da se porezni obveznici ne oslanjaju previše na treće osobe, nego da poznaju zakone države u kojoj žive i da budu upoznati sa poreznim režimom/praksom tj. da mogu shvatiti ono što se od njih traži, da mogu shvatiti cjelokupnu proceduru oporezivanja njihovih mirovina. To naravno uključuje da ti isti porezni obveznici mogu sami ispuniti poreznu prijavu, da znaju kako treba ispuniti obrasce, koje obrasce treba ispuniti, na koji račun trebaju uplatiti porezne iznose - a na kraju ono najbitnije: da znaju što to rade, da ne varaju niti sebe niti državu tj. da čistom savješću mogu predati prijavu, znajući da nisu prevarili sebe (neznanjem) niti su prevarili državu (na ovaj ili onaj način, koji već).
CommodoreX is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2013., 23:29   #95
Quote:
marleeyna kaže: Pogledaj post
ali ako se ljudi ne vrate onda raste sve veći razdor među Iseljenom Hrvatskom i ovom ovdje. već ovako ima puno problema i predrasuda i s jedne i s druge strane; a jedni bez drugih ne možemo jer smo jedna jedinka.
Vjerujte mi, kad dođe do novca i budžeta svakog pojedinca, stvari poput veze i romantična priča između dijaspore i domovine padaju u vodu unutar nekoliko sekundi.

Ne možete tražiti (država) da se ljudi vrate u RH da bi ih potom ovdje skinuli do gola, osiromašili ih i uzeli im veliki dio onog od čega bi trebali živjeti (nije RH jeftina zemlja, dapače). Ne govorimo mi ovdje o normalnim iznosima, ovo je van svake pameti. Bolje je ljudima ostati gdje jesu, gdje će plaćati umjerene, normalne iznose. Pa zar prvo trebaju doseliti u RH da bi shvatili kako im država "boravi" neprestano s najmanje dvije ruke u njihovim džepovima?

Država ne mari za dijasporom, državi samo treba kapital dijasporaca. Ni manje, ni više. Država ne nudi ni ovim građanima ništa unutar zemlje koji su stalno tu, što bi ona imala ponuditi onima koji će tek doći, iz kojeg već razloga? Samo se traži i uzima, ništa se ne nudi (zauzvrat). Ne budimo naivni po pitanju toga. Tu romantične priče o ujedinjenju dijaspore i matice nemaju mjesta i ne piju vodu, to u biti nema ništa jedno s drugim. RH od samog početka nema program i plan kako vraćati ljude iz inozemstva u RH, tu nema niti interesa niti poticaja, nije toga bilo niti će toga biti u budućnosti. To je zbilja, to su činjenice. Tko tvrdi nešto drugo, taj Vas svjesno laže. Ako ja nešto želim, onda nešto i nudim. Što to nudi RH?

Zadnje uređivanje CommodoreX : 25.02.2013. at 23:43.
CommodoreX is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2013., 23:42   #96
zeznuto do bola!

...svakako nema romantike...

...ali ima onih koji su se vratili i sada donekle aklimatizirali i nemaju snage oped se iseliti i negdje iznova početi ili nemaju ni papire -ako nisu uzeli državljanstvo- niti su više zdravi u potpunosti... tako da eto ja gledam napraviti najbolje iz situacije ovdje, da ne moramo prodati kuću i otići van iz HR... apsolutno bi se sada moglo sve pobrkati i rasklimati tlo ljudima pod nogama ako se nešto ne pokrene!
ali evo iz GLAS KONCILA nekaj sasvima ok napisanoga:
"Svih tih komplikacija bili su povratnici pošteđeni sve do 1. ožujaka 2012. odnosno do početka primjene opisanih odredaba za inozemne mirovine. Posebnu poteškoću čini i ispunjavanje obrasca ID- http://www.porezna-uprava.hr/porezi/...e.asp?id=b02d4. Izvješće o primicima od nesamostalnog rada (plaći i mirovini), porezu na dohodak i prirezu te doprinosima za obvezna osiguranja. Povratnici su svjesni da su i oni kao građani Hrvatske obvezni plaćati poreze, pa i na mirovine. Međutim zakonodavac je trebao imati više senzibilnosti prema korisnicima inozemnih mirovina, posebice povratnika, a ne dovoditi ih u teži položaj naknadnim stvaranjem njihovih većih obveza.

Rješenje te nepravde trebalo bi predlagati i tražiti u posebnim olakšicama i poticajima specijalno za povratnike, kao što je to već učinjeno u istom zakonu priznavanjem oslobođenja za hrvatske ratne vojne invalide iz Domovinskog rata i članove obitelji smrtno stradalog, zatočenog ili nestalog hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata (čl. 53,) kao i olakšice za područja posebne državne skrbi i brdsko-planinska područja. Problem bi se mogao riješiti i primjenom odredbe čl. 64. ovoga Zakona koji ovlašćuje ministra financija da provedbenim propisima propiše neoporezive svote raznih nagrada, stipendija, naknada premija i sl., pa tako može i za mirovine povratnika. Na taj bi se način poštivale i odredbe međunarodnih ugovora o izbjegavanju dvostrukog plaćanja poreza, pa i za mirovine."

...uh sada više nemam snage. eto potrošeni smo starci; istrošeni; sada i pregaženi i uskoro nas neće biti; zar nam ovo treba?
 
Odgovori s citatom
Old 25.02.2013., 23:58   #97
Svaka čast Commodore, ja sam danas razgovarao sa službenicom zaduženom za inozemne mirovine jedne porezne uprave. Priznala je da u registru nemaju ni jednog obveznika. Sve one nebuloze koje navodi g. Commodore i ona je podijelila sa mnom i sama se zgražavala . Reakla je da bih trebao od osiguravajućeg društva iz zemlje iz koje se prima mirovina tražiti detaljan ispis da se vidi iz kojih fondova je mirovina isplaćena, jer je nešto poreza možda već plaćeno,a to znači da se za svaku državu posebno računa što je prekomplicirano za službenike.....Naravno, taj ispis treba prevesti kod sudskog tumača!!!! mislim da bankovne transakcije ne bi smjele biiti osnova za obračun poreza, posebno što je moguće da su u istom mjesecu dvije transakcije koje će znatno podići mjesečni prosjek. Ako su bile isplate- mirovina i "urlaub" to će se tretirati kao mirovina a zapravo se radi o "regresu" koji bi trebao biti oslobođen poreza bar jednim dijelom, ovako će se nadodati osnovnoj mirovini i vjerojatno potpasti pod 40%.... Imam još tri dana da tati kažem što da uradi jer on sam ne zna pa je tražio0 savjet od mene mlađeg, pametnijeg, koji se služi internetom i studirao je ekonomiju, a što da mu kažem: vraćaj se u Austriju !!! Što je sa opcijom das se mirovina preusmjeri na račun rođaka u Njemačkoj ili da se fiktivno odjavi iz Hr i prijavi u BiH???....
morgen is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2013., 12:55   #98
Quote:
Bender Unit kaže: Pogledaj post
Čini se da se inozemne mirovine ipak moraju upisati u rubriku "Inozemni dohodak"

Link bi trebao voditi do downloada upute u .doc formatu, u kojoj se inozemne mirovine spominju u kontekstu navedene rubrike inozemnog dohotka.
Ukoliko govorimo o godišnjoj prijavi poreza na dohodak:

Trebalo bi se navesti pod 4.7 "Inozemni dohodak". Rubrika 4.1.2 "Mirovina" je predviđena za primatelje tuzemnih mirovina. Problem međutim nastaje kad trebate prenijeti ukupni iznos iz rubrike 4.7 - kamo to prenosite u DOH obrascu? Ne postoji mjesto gdje taj iznos možete prenijeti i obračunati po važećim stopama u tom obrascu.

Obrazac DOH i obrasci ID i IP nisu prilagođeni za inozemni dio u toj mjeri da ih možete na obrascu obračunati na način kao što to možete za tuzemni dio, nisu dakle tiskali nove obrasce kojima sveobuhvatno uzimaju u obzir prijavu/obračun inozemnih mirovina, dakle nešto više od same deklaracije ukupnog inozemnog dohotka.

Ako upišete pojedinačne iznose pod 4.7 i ukupan iznos pod 4.7.1, Vi nemate kamo s tim brojkama dalje. Tu je problem. Nemate ih gdje prenijeti, gdje ih možete pojedinačno obračunati po poreznoj stopi kao što je to slučaj sa rubrikom za tuzemne mirovine 4.1.2. odnosno u prilogu UPO (9. - 9.6.17.) gdje pojedinačno iskazujete odbitke i obračunavate oporezivi dohodak u prijavi.

Zadnje uređivanje CommodoreX : 26.02.2013. at 13:02.
CommodoreX is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2013., 13:14   #99
Bankovni racun u zemlji gdje se prima mirovina, kartica, bankomat ...
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2013., 13:35   #100
Quote:
morgen kaže: Pogledaj post
Svaka čast Commodore, ja sam danas razgovarao sa službenicom zaduženom za inozemne mirovine jedne porezne uprave. Priznala je da u registru nemaju ni jednog obveznika. Sve one nebuloze koje navodi g. Commodore i ona je podijelila sa mnom i sama se zgražavala . Reakla je da bih trebao od osiguravajućeg društva iz zemlje iz koje se prima mirovina tražiti detaljan ispis da se vidi iz kojih fondova je mirovina isplaćena, jer je nešto poreza možda već plaćeno,a to znači da se za svaku državu posebno računa što je prekomplicirano za službenike.....Naravno, taj ispis treba prevesti kod sudskog tumača!!!! mislim da bankovne transakcije ne bi smjele biiti osnova za obračun poreza, posebno što je moguće da su u istom mjesecu dvije transakcije koje će znatno podići mjesečni prosjek. Ako su bile isplate- mirovina i "urlaub" to će se tretirati kao mirovina a zapravo se radi o "regresu" koji bi trebao biti oslobođen poreza bar jednim dijelom, ovako će se nadodati osnovnoj mirovini i vjerojatno potpasti pod 40%.... Imam još tri dana da tati kažem što da uradi jer on sam ne zna pa je tražio0 savjet od mene mlađeg, pametnijeg, koji se služi internetom i studirao je ekonomiju, a što da mu kažem: vraćaj se u Austriju !!! Što je sa opcijom das se mirovina preusmjeri na račun rođaka u Njemačkoj ili da se fiktivno odjavi iz Hr i prijavi u BiH???....

Vjerujte mi, ne iznosim ja ovdje nikakve nebuloze. Samo prikazujem zbilju i stvarnost hrvatske svakodnevnice (mali dio toga). Ne bih komentirao "službenicu", mislim da je dovoljno otići u bilo koju upravu u RH jednom ili dvaput i pametnom dosta za sve vjekove. Svaka čast rijetkim izuzecima, ali oni ipak ne čine pravilo.

Dobro ste naveli ovo u vezi priloga, sve brojke i odbitke porezni obveznik primoran je dokumentirati te iste priložiti poreznoj prijavi. Inozemne potvrde i inozemna rješenja ste obvezani prevesti na hrvatski jezik, na Vaš trošak. Ti prijevodi su prilično skupi, pogotvo za hrvatske prilike.

Potvrde tuzemnih banaka, preko kojih primate inozemne mirovine, jednako tako morate posebno platiti. Vani Vam to banke rade besplatno, vani su te usluge uračunate u plaću bankovnih službenika. Tamo se zna za što su ljudi plaćeni radeći svoj posao, u RH je to naravno drugačije, tu će Vam svaki papirčić naplatiti nekih 60 - 70 kn.

Moguće druge odbitke morate jednako tako dokumentirati, kao što su primjera radi invalidnost ili uzdržavanje drugih osoba. Tu morate tradicionalno po rodni list koji nije stariji od 6 mjeseci (stara "dobra" balkanska birokracija), za to treba platiti pristojbu. Ukoliko trebate još koji dokument, ti troškovi rastu i možete biti "sretni" ukoliko sve to možete obaviti na jednom mjestu (to obično nije slučaj, ganjaju Vas po cijelom gradu po hrpu papira).

Bankovne transakcije su u svakom slučaju osnova za obračun poreza. Sve i da dobivate više doznaka unutar istog mjeseca, to se sve da rasčlaniti. Kad budete krenuli sve to računati i prijavljivati, shvatit ćete da nemate druge. To je na Vama da izračunate koliko i što primate svaki mjesec, to Vam neće preuzeti/raditi PU.

Da biste bili potpuno sigurni po pitanju toga što morate poreziti a što je izuzeto od oporezivanja, prije svega morate pročitati Zakon o porezu na dohodak. To Vam je poduži "roman" (kao svi zakoni u zemlji), tu ćete najprije saznati što se mora poreziti, što se može odbiti (ispunjavate li uvjete) odnosno što je izuzeto od oporezivanja (malo toga, gotovo ništa). Nakon toga Vam preporučujem da dobro proučite brošuru Porezne uprave u vezi oporezivanja inozemnih mirovina. To je brošura od 7 stranica. Kad ste s tim na čistom, najbolje Vam je da si nađete seriozni knjigovodstveni ured koji će Vas savjetovati i objasniti Vam proceduru i formalnosti i koji će Vam dati odgovore na neka dodatna pitanja. U biti bi bilo najbolje da prvu prijavu obavite preko takvog ureda, pod uvjetom da je to ozbiljan ured (malo je takvih nažalost).

Fiktivne odjave u RH i jednako tako fiktivne prijave u nekoj drugoj zemlji su riskantne i mislim da je RH po pitanju toga malo "sazrela" zadnjih godina. Sumnjam da bi to bio dobar potez. To je faktički utaja poreza, kao što je i preusmjeravanje mirovine na druge osobe. Ako Vam je otac već primao mirovine u RH preko bankovnog računa u RH, tragovi već postoje i Ministarstvo financija to preko OIB-a može otkriti. Da hrvatska javna uprava nije tako napuhana osobljem koje ništa ne radi, da je puno manja ali efikasnija i bolje organizirana oni bi to unutar 6 mjeseci sve mogli evidentirati/registrirati (putem OIB-a i HZMO-a) te uz pomoć općina gdje su porezni obveznici prijavljeni. Kako su svi ti ljudi sve samo ne marljivi i stručni, stvari su kakve jesu što dakako ne znači da Vam je to poziv na varanje države. Jer jednom ako Vas otkriju, neće ostati samo na neplaćenom dugu od tko zna koliko godina unatrag.

Koliko god pozdravljam neku akciju ljudi koji su pogođeni ovim zakonom tj. ovom praksom, siguran sam da od toga neće biti nikakve koristi. Nažalost. Najbolji odgovor gospodi je odjava i napuštanje RH! Opcije su brojne, može to biti država iz koje ste se doselili u RH ili neka treća. Jedino tako će shvatiti da ne rade kako treba, da je ovo nepravda i da ljudi to neće trpiti te da imaju odgovarajaću alternativu tj. odgovor na ovakvo zlo.

Zadnje uređivanje CommodoreX : 26.02.2013. at 13:42.
CommodoreX is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:56.