Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.06.2007., 16:51   #21
Ovo sto je McGruby rekao stoji. Mozes naletjeti na loseg arhitekta, ali u pravilu ces dobiti bolje rjesenje nego kod priucenog soboslikara. Jednostavno je, bi li dala popravljati zube kod stomatologa ili kod poznanika koji se koji se iz hobija bavi prckanjem po tudjim zubima?

Kao i u svakoj bransi, arhitekata ima i dobrih i losih i zato je glupo to svoditi na izdrkavanje. O tome koliko su ograniceni idejama investitora i koliko im cesto investitori naknadno promijene projekt, necu ni govoriti.

Sanja, ako ne znas sto je posao arhitekta (da idejni nacrt, pokidat cu se, lol), onda o tome radije nemoj pisati.
__________________
Pearls before swine
Mrtva mrkva is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2007., 19:54   #22
Quote:
Mrtva mrkva kaže: Pogledaj post
.

Sanja, ako ne znas sto je posao arhitekta (da idejni nacrt, pokidat cu se, lol), onda o tome radije nemoj pisati.
Nisam rekla idejni nacrt nego idejno rjesenje, to je razlika. To je nekakvo smjestanje gradjevine u prostor, uklapanje u okolis, okolne zgrade i sl. Arhitekti i projektiraju zgrade, to sam isto rekla, ali i isto tako da i gradjevinari projektiraju, i to ne samo ceste, brane i sl nego i takodjer i zgrade, i oni su i ovlasteni i osposobljeni za to. Dosta moje ekipe sa faxa radi u gradjevinskim firmama gdje projektiraju stambene zgrade.
__________________
pobjeda nije sve, al poraz je nista
sanja_volim orhideje is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2007., 20:55   #23
Quote:
sanja_volim orhideje kaže: Pogledaj post
Nisam rekla idejni nacrt nego idejno rjesenje, to je razlika. To je nekakvo smjestanje gradjevine u prostor, uklapanje u okolis, okolne zgrade i sl.
Idejni, izvedbeni, troskovnike.. rade sve osim proracuna konstrukcije, a promisljanje i planiranje prostora im je primarna zadaca, za razliku od gradjevinara.

Quote:
Dosta moje ekipe sa faxa radi u gradjevinskim firmama gdje projektiraju stambene zgrade.
Odlicno, sad znam sto cu reci ljudima koji misle da su nam stambene zgrade lose jer su nam arhitekti losi.


Gradjevinari nemaju dozvolu za projektiranje stambenih zgrada osim ako nisu ovlasteni od komore. Takvih nema puno, a da se mene pita, bilo bi ih jos manje. To je kao da gradjevinari daju arhitektu dozvolu da radi proracun konstrukcije ili da projektira branu ili most. Nonsens.
__________________
Pearls before swine
Mrtva mrkva is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2007., 08:04   #24
Evo pitanja za arhitekte gradjevinare i ostale priproste stručnjake i korisnike stanova.

Zbog čega mnogi stanovi u novogradnji imaju još uvijek isti raspored prostorija, kao oni koji su se gradili 70-ih (hodnik, kuhinja, špajza, dn.boravak, soba)?

A znamo da mnogi ljudi sruše pregradne zidove izmedju kuhinje-špajze-dn.boravka i hodnika nakon useljenja.
Tko još uopče koristi špajzu ili smočnicu.
__________________
Z
zoranp is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2007., 10:08   #25
Quote:
sanja_volim orhideje kaže: Pogledaj post
Nemoj mi taj horor, pa idem na gradjevinu, znam o cem pricam.
Ok, sad sam pogledala na www.grad.hr ocito vise nema visokogradnje, malo se promijenio program od kad je dosla Bologna.
visokogradnja kao smjer je postojala prije ohoho godina - poslije se do bolognje taj smjer zvao konstrukter. postojali su organizacija građenja, hidro smjer, prometni smjer te konstrukter.

@hana, ovlašteni žig bilo građevinski bilo arh smiju imati SAMO članovi komore
crvenkapica33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2007., 10:13   #26
Quote:
Mrtva mrkva kaže: Pogledaj post
bilo bi ih jos manje. To je kao da gradjevinari daju arhitektu dozvolu da radi proracun konstrukcije ili da projektira branu ili most. Nonsens.
arhitekti i projektiraju mostove. vani ima puno primjera za to. naravno, idealno bi bilo kad bi SVI projekti bili ishod ZAJEDNIČKIH napora arhitekta i građevinara, jer ruku na srce, malo arhitekata RAZUMIJE konstrukciju.
crvenkapica33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2007., 12:42   #27
Quote:
Mrtva mrkva kaže: Pogledaj post
To je kao da gradjevinari daju arhitektu dozvolu da projektira most. Nonsens.
Pa koliko sam ja upoznat, neki mostovi su pravi primjeri moderne ARHITEKTURE.
Znači, građevinari se ipak bave arhitekturom
smarty is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2007., 13:39   #28
Quote:
crvenkapica33 kaže: Pogledaj post
arhitekti i projektiraju mostove. vani ima puno primjera za to. naravno, idealno bi bilo kad bi SVI projekti bili ishod ZAJEDNIČKIH napora arhitekta i građevinara, jer ruku na srce, malo arhitekata RAZUMIJE konstrukciju.
Santiago Calatrava koji je i arhitekt i gradjevinar.
Inace, bojim se da arhitekti bez gradjevinara na most ne smiju ni prismrdit (osim ako se ne radi o nekom malom pjesackom mostu koji premoscuje kakvu lokvu)

Quote:
zoranp kaže: Pogledaj post
Zbog čega mnogi stanovi u novogradnji imaju još uvijek isti raspored prostorija, kao oni koji su se gradili 70-ih (hodnik, kuhinja, špajza, dn.boravak, soba)?

A znamo da mnogi ljudi sruše pregradne zidove izmedju kuhinje-špajze-dn.boravka i hodnika nakon useljenja.
Tko još uopče koristi špajzu ili smočnicu.
Zato sto se taj raspored prostorija pokazao kao optimalan. Kad projektiras stambenu zgradu, radis za nepoznatog korisnika i ne mozes mu nametati neke svoje ideje koje bi mu diktirale zivotni stil. Ima ljudi koji bi cijeli stan osim zahoda pretvorili u jednu prostoriju pa ipak ne mozes to tako isprojektirat. Zatvorena kuhinja ima svojih prednosti - ne sire ti se mirisi po cijelom stanu, dok ti kuhas, ostatak obitelji moze uzivati u dnevnom boravku bez smrada od skampa na buzaru i lupanja lonaca i tava, temperatura u ostatku stana nije milijun stupnjeva, i mozes ostaviti prljavo sudje na stolu poslije objeda i zatvoriti vrata (ovo zadnje nije realni razlog nego moj subjetkivni dodatak).


Tko koristi spajzu? Kad bi ljudi znali kako je to divna stvar, ne bi je nikad srusili. Ja je koristim (ovdje gdje zivim kao student) i zao mi je sto je nemam i u vlastitom stanu.
__________________
Pearls before swine
Mrtva mrkva is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2007., 14:33   #29
Quote:
zoranp kaže: Pogledaj post
Evo pitanja za arhitekte gradjevinare i ostale priproste stručnjake i korisnike stanova.

Zbog čega mnogi stanovi u novogradnji imaju još uvijek isti raspored prostorija, kao oni koji su se gradili 70-ih (hodnik, kuhinja, špajza, dn.boravak, soba)?

A znamo da mnogi ljudi sruše pregradne zidove izmedju kuhinje-špajze-dn.boravka i hodnika nakon useljenja.
Tko još uopče koristi špajzu ili smočnicu.
najgore je raditi za nepoznata korisnika, ja radim uglavnom apartmane pa je prostor otvoren i nema špajzi, no onda netko kupi apartman za stalno stanovanje pa mu fali neka špajza i sl.

ako su u pitanju POS stanovi , oni su projektirani prema zahtijevima i tablicama od Ministarstva
McGrubi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2007., 14:49   #30
Quote:
crvenkapica33 kaže: Pogledaj post
idealno bi bilo kad bi SVI projekti bili ishod ZAJEDNIČKIH napora arhitekta i građevinara, jer ruku na srce, malo arhitekata RAZUMIJE konstrukciju.
istina živa, a ne da se prepucavaju za ovlasti i jedni drugima petljaju u posao

postoje dvije škole arhitekture : bečka i pariška, naš Arh. fax spada pod bečku školu pa je u obrazovanje arhitekata uvelike ulključena konstrukcija i statika , za razliku od pariške škole koja je više dizajnerski orijentirana

kao i u svakom drugom poslu ima ih koji znaju više i onih koji znaju manje
McGrubi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2007., 14:53   #31
Quote:
sky cruiser kaže: Pogledaj post
ta zgrada je u POS Španskom...ljudi je zovu Ementalerica !

jel to zgrada 2b4?
__________________
jedem malo, serem puno...
dinos is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2007., 12:49   #32
Quote:
sanja_volim orhideje kaže: Pogledaj post
Nemoj mi taj horor, pa idem na gradjevinu, znam o cem pricam.
to sto ides na gradjevinu kako kazes, ne znaci da si ovdje dobro napisala o cemu se radi. on the contrary...
Quote:
Ok, sad sam pogledala na www.grad.hr ocito vise nema visokogradnje, malo se promijenio program od kad je dosla Bologna.
pa to da nema nisko/visokogradnje kao smjerova nema veze s Bolognom, vec ih nema znatno duze.

Quote:
Al jos uvijek ostajem pri istom, da i gradjevinari projektiraju zgrade, isto kao sto projektiraju i ceste i brane i mostove i sl. Postoji vise razina projekta, od idejnog preko glavnog do izvedbenog projekta al to sve rade gradjevinari. Sto se mene tice arhitekti daju samo neko idejno rjesenje, smjeste gradjevinu, zgradu, u prostor, al sve ostalo rade gradjevinari. I projekt zemljanih radova i projekt betonskih i projekt odvodnje, sve to rade gradjevinari. Te vrste projekta koje si navela nisu razradjene na tim razinama, npr, ne postoji arhitektonski projekt odvodnje, pa arhitekti nemaju pojma sto je to uopce odvodnja
sanja, pobrkala si loncice. niti sve projekte koje sam ja navela u svom prethodnom postu rade arhici, niti gradjevinari. npr. projekt el. instalacija rade inzenjeri elektrotehnike. nitko ne radi SVE!
idejni, glavni i izvedbeni projekt su razine razrade (detaljiranja), i nemaju veze sa strukom.
tako imas razlicite vrste projekata koje mogu imati razlicitu vrstu razrade (dobro se zna cemu sluzi koja vrsta razrade): glavni gradjevinski projekt, arhitektonski projekt, i sl., a isto tako izvedbeni arhitektonski projekt i izvedbeni gradjevinski projekt. lijep osam napisala sto treba razlikovati: 1., 2. i 3. (da se ne ponavljam, ali stojim i dalje kod toga)

A detaljnije o tome: Zakon o gradnji (Narodne novine: www.nn.hr)
Hannah is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2007., 13:37   #33
Quote:
crvenkapica33 kaže: Pogledaj post
visokogradnja kao smjer je postojala prije ohoho godina - poslije se do bolognje taj smjer zvao konstrukter. postojali su organizacija građenja, hidro smjer, prometni smjer te konstrukter.

@hana, ovlašteni žig bilo građevinski bilo arh smiju imati SAMO članovi komore
Nije bas prije ohoho godina, ja sam upisala visu 97. i onda je bio taj smjer, i za iduce 2-3 generacije.
__________________
pobjeda nije sve, al poraz je nista
sanja_volim orhideje is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2007., 13:39   #34
Quote:
Mrtva mrkva kaže: Pogledaj post
Idejni, izvedbeni, troskovnike.. rade sve osim proracuna konstrukcije, a promisljanje i planiranje prostora im je primarna zadaca, za razliku od gradjevinara. :mig
Arhitekti i troskovnici, ma daj molim te!
__________________
pobjeda nije sve, al poraz je nista
sanja_volim orhideje is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2007., 13:39   #35
Quote:
Akrap kaže: Pogledaj post
jedna stara fora:

arhitekt nije bio dovoljno mačo da bi bio građevinar, a ni dovoljno peder da bi bio dizajner

E jebiga, baš sam htio uletit s tom izrekom kad sam vidio naslov teme...

Inače, malo su mi priglupe ove ili-ili rasprave kad su u pitanju građevinari i arhitekti. Jedan je potreban da bi građevina na nešto sličila, a drugi da bi to što je arhitekt zamislio ipak stajalo u sve tri dimenzije duže od 5 minuta.
freudrick is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2007., 17:09   #36
Quote:
sanja_volim orhideje kaže: Pogledaj post
Arhitekti i troskovnici, ma daj molim te!
To isto ja mogu reci za gradjevinare i troskovnike.
__________________
Pearls before swine
Mrtva mrkva is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2007., 10:06   #37
Quote:
freudrick kaže: Pogledaj post
E jebiga, baš sam htio uletit s tom izrekom kad sam vidio naslov teme...

Inače, malo su mi priglupe ove ili-ili rasprave kad su u pitanju građevinari i arhitekti. Jedan je potreban da bi građevina na nešto sličila, a drugi da bi to što je arhitekt zamislio ipak stajalo u sve tri dimenzije duže od 5 minuta.
Ma ja nisam uopće mislio potaknuti nikakve rasprave otvaranjem ove teme. Mislio sam da ću u 2-3 odgovora doznati što me zanimalo, ali očito sam se prevario .
smarty is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2007., 11:46   #38
Quote:
smarty kaže: Pogledaj post
Ma ja nisam uopće mislio potaknuti nikakve rasprave otvaranjem ove teme. Mislio sam da ću u 2-3 odgovora doznati što me zanimalo, ali očito sam se prevario .
pa tako ispada. ja sam se recimo javila jer sam bila iznenadjena netocnostima u odgovorima, pa da te ne zavaraju kad si vec zainteresiran za ovu temu.

ipak, mozda si nesto saznao.
Hannah is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2007., 14:23   #39
[QUOTE=Hannah;9055303ipak, mozda si nesto saznao. [/QUOTE]




Ma jesam nešto
smarty is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2007., 17:26   #40
Quote:
Hannah kaže: Pogledaj post
KRIVO!

1. ne postoji smjer visokogradnja (a ni cesto spominjana niskogradnja) - koji smjerovi postoje vidi na www.grad.hr
BtW pogledaj stranice tehnickog veleucilista, postoji smjer visokogradnja na visoj, pa cak i niskogradnja....
__________________
pobjeda nije sve, al poraz je nista
sanja_volim orhideje is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:24.