Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.04.2010., 14:20   #61
Quote:
I wonder kaže: Pogledaj post
ako ima dovoljno struje za pokrenuti vlastiti mootr, onda uz dobre kablove ima i struje za drugi auto.
Uz jednu malu razliku, kad pokrece svoj motor, paralelno ne puni i potpuno prazni akumulator...

PS.
Kako bi moj akumulator koji je valjda manjeg kapaciteta od 40Ah mogao pokrenuti motor nekog dizela koji ima 80 Ah a da pritom jos puni praznog od 80 Ah?
Mislim da bez pomoći mog alternatora nikako.

Znam da kuzis puno aute u cjelini, al ako u ni jednom do sad u ovom slucaju grijesis...

Zadnje uređivanje gentor : 05.04.2010. at 14:34. Reason: popravak !quote"
gentor is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2010., 14:23   #62
Quote:
I wonder kaže: Pogledaj post

da, preskočit će iskra.
ako preskoči sa kabla na blok motora, nikom ništa.
ako preskoči sa kabla na minus pol akumulatora, upalit će plinove koji izlaze iz akumulatora.
Ako preskoci sa minusa a minus je na bloku, tad ce biti kao sto si ti rekao, a sta cemo napravit ako preskoci sa plusa, koji je na akumulatoru u svakom slucaju?
Mislim u praksi, meni je svaki puta zaiskrilo malo kad sam spajao i zaiskrilo je bilo na akumulatoru. Ovo s masom na bloku, su novi savjeti, prije su apsolutno svi spajali na akumulator direktno...
gentor is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2010., 14:34   #63
Quote:
gentor kaže: Pogledaj post
Ako preskoci sa minusa a minus je na bloku, tad ce biti kao sto si ti rekao, a sta cemo napravit ako preskoci sa plusa, koji je na akumulatoru u svakom slucaju?
Mislim u praksi, meni je svaki puta zaiskrilo malo kad sam spajao i zaiskrilo je bilo na akumulatoru. Ovo s masom na bloku, su novi savjeti, prije su apsolutno svi spajali na akumulator direktno...
prije ćeš otspojiti minus sa karoserije ili motora primatelja, pa nema više mogućnosti za iskru.. al to je sve samo teorija.... u praksi toga nema... nisam nikada čuo za takvo sranje....
__________________
kochnice nas samo usporavaju...
KarloDelPontiac is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2010., 14:35   #64
Quote:
gentor kaže: Pogledaj post
Ovo s masom na bloku, su novi savjeti, prije su apsolutno svi spajali na akumulator direktno...
Nisu novi savjeti. Virujem da to možeš nać i u AMSJ priručnicima.

Nego, 54321... kaže da je upalio starog Meganea na guranje. Zanima me kako bi paljenje na guranje funkcioniralo kod novih auta bez klasičnog ključa. Ubaciš karticu i gurneš?
__________________
Nema pravde ni nasuprot
spyker22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2010., 14:36   #65
Quote:
spyker22 kaže: Pogledaj post
Nisu novi savjeti. Virujem da to možeš nać i u AMSJ priručnicima.

Nego, 54321... kaže da je upalio starog Meganea na guranje. Zanima me kako bi paljenje na guranje funkcioniralo kod novih auta bez klasičnog ključa. Ubaciš karticu i gurneš?
E odgovor na ovo pitanje ma jako zanima...Jerbo nemam ni teoretske ideje
gentor is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2010., 14:54   #66
Quote:
I wonder kaže: Pogledaj post
kad primatelj upali, u akumulatoru započinje kemijski proces stvaranja struje. to oslobađa plinove koji su zapaljivi.
ispravak, proces punjenja primateljevog akumulatora počinje već samim spajanjem kablova, bez obzira da li davateljev ili primateljev auto radi... već i da oba motora ne rade, a kablovi su spojeni, davateljev akumulator ima veći napon i struja se počinje "pretakati" u primateljev akumulator...
i jedan detalj kod paljenja na kablove....
poželjno je spojiti kablove uz upaljen motor davatelja i pustiti nekoliko minuta da tako davateljev alternator puni prazan akumulator primatelja... nakon tih par minuta, ugasiti davateljev auto i onda paliti primateljev ( uz i dalje spojene kablove).. na taj način primateljev akumulator ipak malo pomaže u pokretanju motora jer se tada zbraja struja iz tog akumulatora i struja koja stiže kablovima... i za takvo paljenje je OBAVEZNO imati kvalitetne kablove... ustvari, nije problem u samim kablovima nego u klještima i spoju kabla na klješta, koji kod jeftinijih kablova nisu dobri te na tim mjestima nastaje VELIKI prelazni otpor što zagrijava spoj kabla na klješta i previše struje troši na to zagrijavanje, a premalo struje ode u primateljev anlaser...

Quote:
I wonder kaže: Pogledaj post
kad te dovoljno pogurnu, treća brzina i polako puštaš kvačilo (kao kod kretanja). čim počne loviti, lagano dodaš gas, stiskaš kvačilo da se uvjeriš da motor može raditi u leru nesmetano.
rijetko kad u praksi imaš dovoljno krupnih likova koji su u stanju nastaviti gurati auto u trenutku kada vozač polako otpusti kuplung, pogotovo u 3. brzini... jer na taj način gurači auta ostanu pred velikim otporom koji pruža kompresija motora.... kad imaš dva, tri gurača, jedini ispravan način je da NAGLO otpustiš kuplung ( mjenjač u 2. brzini, ne u 3.) i svu silu gurača iskoristiš u JEDNOM, ali KVALITETNOM "gurancu" jer je tada sila gurača najjača a sami proces traje pol sekunde... silu guranja na taj način možeš iskoristiti za brže odnosno više okretaja motora što je preduvjet za paljenje.... i to je dovoljno za potaknuti motor da proradi, ako je auto ispravan... međutim, slabiji remen bi mogao tada preskočiti.. nije mi se to dogodilo, ali iskusniji tako vele...

međutim, postoji i treći način paljenja auta, koji bih ja na ljestvici "poželjnosti" paljenja auta postavio kao 2., ispred guranja (1. su kablovi), a to je ŠLEPANJE auta... prednost tog načina pred guranjem je da vozilo koje vuče ima DOVOLJNO snage da vozaču neispravnog auta da mogućnost POLAGANOG otpuštanja kuplunga u 3. brzini... što je sigurno najmanji šok za oba motora, sajlu i vozila...... vozilo koje vuče je jače od bilo kojeg broja gurača i podnjet će polagano otpuštanje kuplunga bez problema....
__________________
kochnice nas samo usporavaju...

Zadnje uređivanje KarloDelPontiac : 05.04.2010. at 14:57. Reason: popravak quotanja
KarloDelPontiac is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2010., 15:02   #67
Quote:
spyker22 kaže: Pogledaj post
Nisu novi savjeti. Virujem da to možeš nać i u AMSJ priručnicima.

Nego, 54321... kaže da je upalio starog Meganea na guranje. Zanima me kako bi paljenje na guranje funkcioniralo kod novih auta bez klasičnog ključa. Ubaciš karticu i gurneš?
nisam vozio auto na karticu, ali ne vidim u čemu bi bila razlika...
guranje ili kablovi samo pokreću radilicu morora koji će nakon toga, uz ispunjene preduvjete poput kontakta koju u ovom slučaju daje kartica, kresnuti i nastaviti raditi...
__________________
kochnice nas samo usporavaju...
KarloDelPontiac is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2010., 16:24   #68
Quote:
gentor kaže: Pogledaj post
Uz jednu malu razliku, kad pokrece svoj motor, paralelno ne puni i potpuno prazni akumulator...
anlaser kod paljenja je skoro pa kratki spoj.
u anlaser će ići više struje nego u akumulator.
Quote:
Kako bi moj akumulator koji je valjda manjeg kapaciteta od 40Ah mogao pokrenuti motor nekog dizela koji ima 80 Ah a da pritom jos puni praznog od 80 Ah?
Mislim da bez pomoći mog alternatora nikako.
bez problema.
nebi ga pokrenuo u zimi, puno bi se trošio kod paljenja grijača, ali samo pokretanje motora nije problem.

recimo, dizel motor u srednjoj klasi ima alternator od otprilike 80 A. kolko to doprinosi paljenju? malo.
a kolko ampera može dati akumulator od 40Ah? mislim, udarnih, kratkotrajnih, onih za paljenje?

Quote:
gentor kaže: Pogledaj post
Ako preskoci sa minusa a minus je na bloku, tad ce biti kao sto si ti rekao, a sta cemo napravit ako preskoci sa plusa, koji je na akumulatoru u svakom slucaju?
Mislim u praksi, meni je svaki puta zaiskrilo malo kad sam spajao i zaiskrilo je bilo na akumulatoru. Ovo s masom na bloku, su novi savjeti, prije su apsolutno svi spajali na akumulator direktno...
zato postoji redoslijed spajanja i odspajanja kablova.

prije su svi spajali na blok jer su struje bile manje i akumulatori slabiji. današnji auti imaju jače akumulatore.
pitaj nekoga tko je vozio kamion, sa velikim akumulatorima kud je spajal masu.
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2010., 16:31   #69
Quote:
KarloDelPontiac kaže: Pogledaj post
ispravak, proces punjenja primateljevog akumulatora počinje već samim spajanjem kablova, bez obzira da li davateljev ili primateljev auto radi...
već i da oba motora ne rade, a kablovi su spojeni, davateljev akumulator ima veći napon i struja se počinje "pretakati" u primateljev akumulator...
i jedan detalj kod paljenja na kablove....
poželjno je spojiti kablove uz upaljen motor davatelja i pustiti nekoliko minuta da tako davateljev alternator puni prazan akumulator primatelja... nakon tih par minuta, ugasiti davateljev auto i onda paliti primateljev ( uz i dalje spojene kablove).. na taj način primateljev akumulator ipak malo pomaže u pokretanju motora jer se tada zbraja struja iz tog akumulatora i struja koja stiže kablovima... i za takvo paljenje je OBAVEZNO imati kvalitetne kablove... ustvari, nije problem u samim kablovima nego u klještima i spoju kabla na klješta, koji kod jeftinijih kablova nisu dobri te na tim mjestima nastaje VELIKI prelazni otpor što zagrijava spoj kabla na klješta i previše struje troši na to zagrijavanje, a premalo struje ode u primateljev anlaser...
svakako bolje. ali sa DOBRIM kablovima, ni to netreba.


Quote:
rijetko kad u praksi imaš dovoljno krupnih likova koji su u stanju nastaviti gurati auto u trenutku kada vozač polako otpusti kuplung, pogotovo u 3. brzini... jer na taj način gurači auta ostanu pred velikim otporom koji pruža kompresija motora.... kad imaš dva, tri gurača, jedini ispravan način je da NAGLO otpustiš kuplung ( mjenjač u 2. brzini, ne u 3.) i svu silu gurača iskoristiš u JEDNOM, ali KVALITETNOM "gurancu" jer je tada sila gurača najjača a sami proces traje pol sekunde... silu guranja na taj način možeš iskoristiti za brže odnosno više okretaja motora što je preduvjet za paljenje.... i to je dovoljno za potaknuti motor da proradi, ako je auto ispravan... međutim, slabiji remen bi mogao tada preskočiti.. nije mi se to dogodilo, ali iskusniji tako vele...
u prvoj je otpor veći, teže je gurati auto ako je mjenjač u prvoj brzini.
zato ja volim treću. sve i da ne uspije od prve, još uvijek imaš nešto zaleta za novi pokušaj.
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2010., 16:40   #70
Quote:
Divus kaže: Pogledaj post
Da da, zupčasti može priskočit.

Zato na starijim autima sa lancem nema problema. U drugu brzinu, zaleti i pusti kvačilo i pali ko grom
Nemaju samo stariji auti lanac, ima ga i dosta novih, ja imam GP multijet i isto imam lanac, kai i opeli sa 1.3 dieselskim motorom.
__________________
Za ono što žene čine za svoj izgled, svaki trgovac rabljenim automobilima bi dospio u zatvor.
Josip4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2010., 18:01   #71
Quote:
gentor kaže: Pogledaj post
Uz jednu malu razliku, kad pokrece svoj motor, paralelno ne puni i potpuno prazni akumulator...

PS.
Kako bi moj akumulator koji je valjda manjeg kapaciteta od 40Ah mogao pokrenuti motor nekog dizela koji ima 80 Ah a da pritom jos puni praznog od 80 Ah?
Mislim da bez pomoći mog alternatora nikako.

Znam da kuzis puno aute u cjelini, al ako u ni jednom do sad u ovom slucaju grijesis...
Gentor, razmisli malo...

Već sam 100 puta objašnjavao pa ću i sada:

Prazan akumulator (kažem prazan, ne u šlusu) će, spojen na 12V povlačiti kojih 10ak A.... Spojen na 14V će vući 20-25 A...

I sada, kada donor spaja stuju na prazan akumulator, on ne vuće više od 15ak A.

To je NIŠTA usporedno sa anlaserom koji kratko povuče i preko 100 (400A) dizelaš...

Donorski auto, kada radi ima sustav oslonjen na alternator. Alternator daje 50-70A Maximalno!!!

I sad ti zakurblaš primateljav auto i ovaj povuče recimo 200A...

To opterećenje ruši napon donorskom akumulatoru na kojih 8V, ALI u ISTO VRIJEME ruši na tih 8V i napon donorskom alternatoru.

Drugim riječima ti od alternatra koji može dati 14V i max 70 ak A, rušiš napon na 8V i uzimaš puno veću struju???

Kako će završiti taj alternator??? Pogotovo kad vidim genijalce kad počmu turitrati donirske mašine, da i ono malo zaštite koja imaju u alternatoru, skure do kraja...

Zato se donorski auto NE pali!!!
__________________
Think of how stupid the average person is, and realize half of them are stupider than that.
George Carlin
gogo111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2010., 18:47   #72
zato je savjet od KarloDePontiac najbolji....Malo dulje traje al je sigurno 100%.Hvala Karlo, ne sjetih se...malo sam ispo iz struke, ne auto nego elektronicarske, papirologija.., a u zadnje vrijeme sam samo ja bio primatelj, zaboravljivost sa svjetlima))

naravno svi donori su bili nove generacije i imali upaljen auto...a ni jedan nije krepao...

Zadnje uređivanje gentor : 05.04.2010. at 18:58.
gentor is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2010., 19:07   #73
Samo cu se osvrnuti na ovaj dio sa slepanjem , bio sam slepan par km , akumulator je bio opasno blizu 0 posto kapaciteta jedva je radila ona lampica u kabini , stvarno slabo je radila , probao sam dok sam bio slepan upaliti nije islo.
A gorjele su mi one lampice airbaga i absa , ugasila se lampica ulja..

To mi je bilo cudno jer nisam znao da se akumulator moze tak skroz "ubiti" , taj isti akumulator je par dana nakon tog slepanja napunjen i relativno ok je radio jos neko vrijeme(kad je izdahnuo i biva zamjenjen)
ivo patijera is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2010., 19:30   #74
Quote:
ivo patijera kaže: Pogledaj post
Samo cu se osvrnuti na ovaj dio sa slepanjem , bio sam slepan par km , akumulator je bio opasno blizu 0 posto kapaciteta jedva je radila ona lampica u kabini , stvarno slabo je radila , probao sam dok sam bio slepan upaliti nije islo.
A gorjele su mi one lampice airbaga i absa , ugasila se lampica ulja..

To mi je bilo cudno jer nisam znao da se akumulator moze tak skroz "ubiti" , taj isti akumulator je par dana nakon tog slepanja napunjen i relativno ok je radio jos neko vrijeme(kad je izdahnuo i biva zamjenjen)
Toliko o 10 ampera koje vuce prazan akumulator i 80 ampera koje alternator moze dati.. PA kod punog akumulatora u leru kod nekih auta padne intenzitet svjetla kod kratkih svjetala.(prevedi "pad napona"kod premalog broja okretaja alternatora)..To slepanje slobodno prevedi na guranje (ni priblizno slepanju po struji koju daje alternator) ali i na paljenje kabele bez ukljucenog motora davatelja, pogotovo ako je njegov kapacitet akumulatora nazivno duplo slabiji od primateljevog...

Zadnje uređivanje gentor : 05.04.2010. at 19:38.
gentor is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2010., 19:42   #75
Quote:
gentor kaže: Pogledaj post
u zadnje vrijeme sam samo ja bio primatelj...
Gadno bome...

Quote:
KarloDelPontiac kaže: Pogledaj post
nisam vozio auto na karticu, ali ne vidim u čemu bi bila razlika...
Pa ne znam kako funkcionira...jel se volan uopće otključa prilikom ubacivanja kartice?
__________________
Nema pravde ni nasuprot
spyker22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2010., 20:55   #76
Quote:
spyker22 kaže: Pogledaj post
Gadno bome...


Pa ne znam kako funkcionira...jel se volan uopće otključa prilikom ubacivanja kartice?
pa ako ga ne otključa kartica, koji klinac ga otključa? ja tu karticu doživljavam kao ključ u mehaničkoj bravi... jedino što kartica, sama po sebi, ništa ne može napraviti ( otključati) bez minimalno potrebne struje.... električkim putem..
__________________
kochnice nas samo usporavaju...
KarloDelPontiac is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2010., 21:04   #77
Quote:
gogo111 kaže: Pogledaj post
Gentor, razmisli malo...

Već sam 100 puta objašnjavao pa ću i sada:

Prazan akumulator (kažem prazan, ne u šlusu) će, spojen na 12V povlačiti kojih 10ak A.... Spojen na 14V će vući 20-25 A...

I sada, kada donor spaja stuju na prazan akumulator, on ne vuće više od 15ak A.

To je NIŠTA usporedno sa anlaserom koji kratko povuče i preko 100 (400A) dizelaš...

Donorski auto, kada radi ima sustav oslonjen na alternator. Alternator daje 50-70A Maximalno!!!



drugim riječima, kada bi donor upalio motor i onda MAKNUO svoj akumulator iz te el. mreže, tj. kada bi svo opterećenje krenulo preko donorovog alternatora, onda je taj alternator debelo u propterećenju...


I sad ti zakurblaš primateljav auto i ovaj povuče recimo 200A...

To opterećenje ruši napon donorskom akumulatoru na kojih 8V, ALI u ISTO VRIJEME ruši na tih 8V i napon donorskom alternatoru.

Drugim riječima ti od alternatra koji može dati 14V i max 70 ak A, rušiš napon na 8V i uzimaš puno veću struju???

Kako će završiti taj alternator??? Pogotovo kad vidim genijalce kad počmu turitrati donirske mašine, da i ono malo zaštite koja imaju u alternatoru, skure do kraja...

Zato se donorski auto NE pali!!!
slažem se sa navedenim, ali moram dodati da donorski alternator daje struju UPOREDO sa donorskim akumulatorom, što znači da svih 200A koje primatelj oče povuć, ne prolazi samo kroz alternator, već je to samo nadopuna snage koju daje donorski akumulator... opterećenje se dijeli na donorski akumulator i donorski alternator.... svak će dati koliko može, a tek ako primateljev auto želi povući više nego što mu donorski akumulator i donorski alternator mogu dati ukupno, dolazi donorov alternator u opasnost...
__________________
kochnice nas samo usporavaju...
KarloDelPontiac is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2010., 21:13   #78
Quote:
KarloDelPontiac kaže: Pogledaj post
slažem se sa navedenim, ali moram dodati da donorski alternator daje struju UPOREDO sa donorskim akumulatorom, što znači da svih 200A koje primatelj oče povuć, ne prolazi samo kroz alternator, već je to samo nadopuna snage koju daje donorski akumulator... opterećenje se dijeli na donorski akumulator i donorski alternator.... svak će dati koliko može, a tek ako primateljev auto želi povući više nego što mu donorski akumulator i donorski alternator mogu dati ukupno, dolazi donorov alternator u opasnost...
Znači slažeš se teoretski, u praksi cemo vidjeti...A kome je izgorio regler ili ECO neka napiše...
gentor is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2010., 21:14   #79
Quote:
gentor kaže: Pogledaj post
Toliko o 10 ampera koje vuce prazan akumulator i 80 ampera koje alternator moze dati..
jel ti shvaćaš koncept kratkotrajne udarne struje kod paljenja i stalne struje koju alternator i akumulator mogu isporučivati na dulje vrijeme?
jer, razlike su ogromne, kako je gogo i napisao.
Quote:
PA kod punog akumulatora u leru kod nekih auta padne intenzitet svjetla kod kratkih svjetala.(prevedi "pad napona"kod premalog broja okretaja alternatora)..
da, kod auta sa neispravnim ili lošim alternatorom.
auto sa ispravnom strujom neće imati takve probleme.
Quote:
To slepanje slobodno prevedi na guranje (ni priblizno slepanju po struji koju daje alternator) ali i na paljenje kabele bez ukljucenog motora davatelja, pogotovo ako je njegov kapacitet akumulatora nazivno duplo slabiji od primateljevog...
oš se kladit da akumulator od 40 Ah može upaliti dizel motor koji inače ima 80 Ah akumulator?
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2010., 21:20   #80
Quote:
I wonder kaže: Pogledaj post
jel ti shvaćaš koncept kratkotrajne udarne struje kod paljenja i stalne struje koju alternator i akumulator mogu isporučivati na dulje vrijeme?
jer, razlike su ogromne, kako je gogo i napisao.

da, kod auta sa neispravnim ili lošim alternatorom.
auto sa ispravnom strujom neće imati takve probleme.

oš se kladit da akumulator od 40 Ah može upaliti dizel motor koji inače ima 80 Ah akumulator?
Aj jos jednom procitaj sve sto si napisao....Ja jako dobro znam sto je struja... i teoriji i praksi.. I sto su nekad normalni auti radili.. Jel Twingo star 3 mjeseca neispravan jer mu svjetla u leru slabije svjetle? Nije..nego je tako projektiran...

Punjenje baterija, kapaciteti, to je sve sto mi je potpuno jasno, ne zato sto mi je struka nego zato sto sam sve i probao u praksi..
Sto nisam probao je da sam sa svojih 40 Ah davao dizelu sa 80 Ah, da mu je dosta 40 toliko bi i imao..j

Zadnje uređivanje gentor : 05.04.2010. at 21:25.
gentor is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:50.