Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.11.2007., 23:51   #1
Neandertalci

Danas se genom Neadertalaca istražuje, jer su iz nekih fosilskih nalaza uspjeli izvući čistu DNK. To bi Hrvate trebalo zanimati, jer je jedno od najvećih europskih nalazišta u Hrvatskoj, Krapini.

Nažalost, još tamo nisam bila, ali Hrvatska bi trebala biti ponosna na ove prastare stanovnike tog područja. Na primjer, jednom godišnje bi se mogla organizirati proslava Krapinskih ljudi, i birali bi se Neandertalac, ka godine.

U svakom slučaju, genetska analiza je pokazala, da su neandertalci imali bjelu kožu, i kosu u svim nijansama, mnogi su bili plavi, svaki 100-ti je bio crvenokosi.

Imali su jezik i slične govorne mogučnosti kao i mi, voljeli su muziku ( našli su frulu), sahranjivali mrtve i donosili im cveće.

Sve u svemu, bili su kao mi.

Zašto su nestali, a mi smo ostali?
Sofiapolis is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2008., 11:03   #2
Quote:
slične govorne mogučnosti kao i mi
otkud to?

samo se pretpostavlja da su mogli imati govor...
dreamer~dreams is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2008., 16:40   #3
Hrvati najstariji narod na svitu .
Šapke is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2008., 10:27   #4
ako se ne varam pol ti habilisa, erectusa, pitecusa i ostalih pra"ljudi" nema nikakve veze sa danasnjim ljudima.... ogromne su rupe i nepovezanosti medju njima tako da je na temelju toga sto smo svi "bipedals" uspostavljena neka logicka evolucija covjeka.... vise mi se svidja daniken
__________________
breathe the pressure, come play my game I'll test ya
suburban is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2008., 12:38   #5
Sad su u Krapini napravili replike tih praljudi (bome drugačiji su od prijašnjih kipova), i svi su u nekim radnim pozama. Čak je neki malac, zgodničak i plavih očiju, u pozi gdje mu samo fali nekakav playtoy u rukama.
Kad bi nas za desetak tisuća godina tak prikazivali, trebali bi nam samo staviti glave u obliku monitora ( da se naglasi prevladavajuća aktivnost), pa nek si oni u budućnosti razbijaju glavu kak smo zapravo izgledali i čemu su nam služile te tanke kutije na vratovima.

Mislim, fora je imati tak nekaj u turističkoj ponudi, ali baš da bi trebali biti posebno ponosni da se i nekad tumaralo oko Krapine, i nije neki big deal.
__________________
Be yourself, no matter what they say.
arna is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2008., 12:50   #6
Quote:
suburban kaže: Pogledaj post
ako se ne varam pol ti habilisa, erectusa, pitecusa i ostalih pra"ljudi" nema nikakve veze sa danasnjim ljudima.... ogromne su rupe i nepovezanosti medju njima tako da je na temelju toga sto smo svi "bipedals" uspostavljena neka logicka evolucija covjeka.... vise mi se svidja daniken
kako nema ima sigurno s Hrvatima, dok dojdem v Zagreb sve puno neandertalci covece neneandertalski.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2008., 12:54   #7
Quote:
arna kaže: Pogledaj post
Sad su u Krapini napravili replike tih praljudi (bome drugačiji su od prijašnjih kipova), i svi su u nekim radnim pozama. Čak je neki malac, zgodničak i plavih očiju, u pozi gdje mu samo fali nekakav playtoy u rukama.
plave joci su relativno nova geneteska modifikacija koja je nastala pred max. oko 10 000 let, a unda ga vec neandertalci nie bilo. no mozda su oni imali neke svoje genetske modifikacije, al u svakom slucaju to je fikcija.

inace neandertalci su imali religiozno, kultno ponashanje, znaci imali su kulturu, izradjivali su alate, ali i umjetnicki figurice, za neke stare prek 30 000 let iz Njemacke se ne zna dal su to bili Kromanjonci ili Neandertalci.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2008., 22:18   #8
Quote:
jimmy jazz kaže: Pogledaj post
plave joci su relativno nova geneteska modifikacija koja je nastala pred max. oko 10 000 let, a unda ga vec neandertalci nie bilo. no mozda su oni imali neke svoje genetske modifikacije, al u svakom slucaju to je fikcija.

inace neandertalci su imali religiozno, kultno ponashanje, znaci imali su kulturu, izradjivali su alate, ali i umjetnicki figurice, za neke stare prek 30 000 let iz Njemacke se ne zna dal su to bili Kromanjonci ili Neandertalci.
Plave oci su nastale prije 20000 godina ali kod homo sapiensa,a za njih nemam pojma.Neandertalci bije neopravdano glas primitivaca.Bili su ravni homu sapijensu u svemu,a u nekim stvarima su i superiorni.Jedina stvar u kojom smo mozda bili napredniji su govornicke vjestine a ni to nije sigurno.Na kraju da spomenim da nje njihov mozak bija veci od naseg!!!
viper001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2008., 01:02   #9
Quote:
Sofiapolis kaže: Pogledaj post

Sve u svemu, bili su kao mi.
your logic is flawed, bas zato sta nisu bili kao mi su izumrli

Quote:
Zašto su nestali, a mi smo ostali?
it's called evolution :yes:
Ethan is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2008., 16:50   #10
Bio sam u Krapini, i mogu reći da osim muzeja ostalo i nije nešto. Vodio nas je vodič do špilje gdje su pronađeni ostaci, no kako su u prošlosti špilju urušavali eksplozivima, danas se više ništa nemože ni vidjeti osim dvije tri lutke visoke 130 kako "pale vatru".
__________________
Here’s Johnny
MiG 0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2008., 08:52   #11
Quote:
Sofiapolis kaže: Pogledaj post
Danas se genom Neadertalaca istražuje, jer su iz nekih fosilskih nalaza uspjeli izvući čistu DNK. To bi Hrvate trebalo zanimati, jer je jedno od najvećih europskih nalazišta u Hrvatskoj, Krapini.
I ne samo to! hr. je važna jer su kod nas pronađeni dokazi za to da su neandertalci imali hm, "vjerske osječaje" i da nisu bili tamo neki majmuni s toljagama
__________________
Πόλεμος πάντων μὲν πατήρ ἐστι πάντων δὲ βασιλεύς, καὶ τοὺς μὲν θεοὺς ἔδειξε τοὺς δὲ ἀνθρώπους, τοὺς μὲν δούλους ἐποίησε τοὺς δὲ ἐλευθέρους
von_ungern is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2008., 11:10   #12
Homo sapiens ima 23 para kromosoma, tj. 46 kromosoma, dok Neandertalac je imao drukčiji broj kromosoma. Sada se ne mogu sjetiti koji broj, što znači da se nisu mogli mješati ... tj. mogli su se sexsati, ali nisu mogli imati potomke.
Moj zaključak je da je Homo sapiens potamanio Neandertalca kao prirodno stanje kada dvije vrste borave na istom Habitusu.
Juno Anakin is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2008., 11:29   #13
Quote:
Juno Anakin kaže: Pogledaj post
Homo sapiens ima 23 para kromosoma, tj. 46 kromosoma, dok Neandertalac je imao drukčiji broj kromosoma. Sada se ne mogu sjetiti koji broj, što znači da se nisu mogli mješati ... tj. mogli su se sexsati, ali nisu mogli imati potomke.
Moj zaključak je da je Homo sapiens potamanio Neandertalca kao prirodno stanje kada dvije vrste borave na istom Habitusu.
to je prilično raširena teza. postala je popularna kroz neka djela human-fiction literature, kao što je npr. Pleme spiljskog medvjeda.
međutim, možda neandertalac nije mogao izdržati topliju klimu. navodno je imao nešto nižu tjelesnu temperaturu od homo sapiensa i sporiji metabolizam. moguće da nije mogao razviti imunitet na nove mikroorganizme.
a možda su oba faktora bila u igri. što objašnjava brzinu nestanka sa lica zemlje.
__________________
Evo nam opet banane!
protagora is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2008., 23:20   #14
njuz?:

http://channel.nationalgeographic.co...ideos/05684_00

(prema slici, ima zeleno-žute oči. lijevo je photo gallery)

u vezi mozga, između ostalog, kažu: ...suggesting shorter childhoods for Neanderthals—and less time for brains to develop in the context of the social group.

btw, kako je moguće da dnk preživi toliku masu vremena?
nemam pojma o tome, pa je možda smiješno pitanje, ali - ona postoji i u nekakvom suhom obliku? ja sam mislila da je molekula dnk "nužno vlažna".
__________________
"Nothing is always absolutely so".
deep in the sun is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2008., 15:18   #15
Baš me raduje da ova tema još uvijek živi i da povremeno probudi nečiji interes.

U posljednje vrijeme su saznanja o davno nam izumrloj braći u porastu. Nakon 30 000 godina počinjemo biti zreli saznati kako su živjeli, kako i zašto nestali, i ono najinteresantije, koliko su bili u kontaktu s našom sestrinskom vrstom.

Znanost je davno napustila stav da su bili glupi primitivci nesposobni inoviranju i prilagodbi. Takav stav je vladao do prije kojih 30-tak godina, današnje istraživanja alata, datiranje, simulacije mozga, govornog trakta itd pokazuju da su bili itekako sposobni napredovati.

Uspjeli su se prilagoditi ektremno teškim prirodnim uvjetima koji su vladali Evropom u ledenom dobu, bili vrsli lovci na veliku divljač, kameni alat kojeg su radili je jednako tehnološki napredan kao i onaj od Cro magnona tog doba. Javlja se i hipoteza da su bili inteligentniji od nas. Ali zašto bi u tom slučaju nestali? Nije sve u inteligenciji, barem ne u osobnoj i individualističnoj.

Čini se da su kao pojedinci bili jači, sposobniji, inteligentiji i skloniji individualnosti. Ali preživljavanje je grupni hobi, a Cro magnoni su se bolje organizirali i efikasnije djelovali. Jedna hipoteza je ekonomska, cro magnoni su trgovali na širokom području, putovali daleko od svojih krajeva i razmjenjivali predmete, dok su Neandertalci bili više lokalni patrioti. Pouka nacionalistima.

Možda su bili prespecijalizirani. Toliko su bili sposobni loviti mamute i sl. da su im zečevi bili ispod časti. Primjer, efikasniji sabljasti tigar je izumro, ostao je ovaj s manjim zubima. Nije dobro biti pre-efikasan i predobro prilagođen.

http://www.sciencedaily.com/releases...0824222042.htm

http://www.sciencedaily.com/releases...0619164133.htm

http://www.sciencedaily.com/releases...0421154426.htm

http://www.sciencedaily.com/releases...0331091126.htm
__________________
Kad svi misle isto, netko uopće ne misli!

Gods don't die. It is the faith that dies, the faith of the ungrateful crowd of mortals.
Sofiapolis is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2008., 15:25   #16
Quote:
protagora kaže: Pogledaj post
to je prilično raširena teza. postala je popularna kroz neka djela human-fiction literature, kao što je npr. Pleme spiljskog medvjeda.
međutim, možda neandertalac nije mogao izdržati topliju klimu. navodno je imao nešto nižu tjelesnu temperaturu od homo sapiensa i sporiji metabolizam. moguće da nije mogao razviti imunitet na nove mikroorganizme.
a možda su oba faktora bila u igri. što objašnjava brzinu nestanka sa lica zemlje.
To o kromosomima prvi put čujem i sumnjam da drži vodu, u protivnom referenca. Čovjekoliki majmuni mislim imaju jedan kromosom više od nas, ali to je zato što su se dva kromosoma kod nas spojila. Moralo je to biti prije no što smo se odvojili od Neandertalaca prije kojih 40 000 godina.

Neandertalci su bili bolje prilagođeni hladnoči od nas. Koristili su odječu, ali vjerojatno jednoslojnu, koja ne može efikasno štititi od hladnoče u slučaju da se klima naglo promjeni. To može igrati ulogu. S obzirom da su se povlačili prema Iberijskom poluotoku teško da su bježali od vručine.

Vjerojatnije je da lovine nije bilo dovoljno za obje grupe pa smo mi pobjedili. Ali nisu oni tako brzo nestali, trebalo je proći kojih 10-15 tisuća godina.
__________________
Kad svi misle isto, netko uopće ne misli!

Gods don't die. It is the faith that dies, the faith of the ungrateful crowd of mortals.
Sofiapolis is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2008., 15:27   #17
Quote:
deep in the sun kaže: Pogledaj post
njuz?:

btw, kako je moguće da dnk preživi toliku masu vremena?
nemam pojma o tome, pa je možda smiješno pitanje, ali - ona postoji i u nekakvom suhom obliku? ja sam mislila da je molekula dnk "nužno vlažna".
Dupli heliks je nužno vlažan, pa kad se DNK osuši, heliks se otvara. Međutim kod ostaje nepromjenjen i nakon što se ponovo nađe u tekučini, sposobna je hibridizirati se s komplementarnom stranom.
__________________
Kad svi misle isto, netko uopće ne misli!

Gods don't die. It is the faith that dies, the faith of the ungrateful crowd of mortals.
Sofiapolis is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2008., 15:29   #18
Quote:
von_ungern kaže: Pogledaj post
I ne samo to! hr. je važna jer su kod nas pronađeni dokazi za to da su neandertalci imali hm, "vjerske osječaje" i da nisu bili tamo neki majmuni s toljagama

Kakve to veze ima s Hrvatima i njihovim vjerskim osječajima? Misliš, hrvati ovako selektivno potječu od neandertalaca?
__________________
Kad svi misle isto, netko uopće ne misli!

Gods don't die. It is the faith that dies, the faith of the ungrateful crowd of mortals.
Sofiapolis is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2008., 07:09   #19
Quote:
Sofiapolis kaže: Pogledaj post
Čini se da su kao pojedinci bili jači, sposobniji, inteligentniji i skloniji individualnosti.
imaš li kakav link i o ovome? (ja sam nenašla na netu, a baš me zanima).
ovi, recimo, tvrde drugačije, kažu da im je falio smisao za inovaciju i eksperiment.

(a ovo je, doduše, fikcija, al tip pretpostavlja sljedeće: the Neanderthal commune is characteristic of collectivism and consensus, contrary to our world of individualism and conflict.)

Quote:
Sofiapolis kaže: Pogledaj post
Dupli heliks je nužno vlažan, pa kad se DNK osuši, heliks se otvara. Međutim kod ostaje nepromijenjen i nakon što se ponovo nađe u tekućini, sposobna je hibridizirati se s komplementarnom stranom.
hvala, nevjerojatno! spontano se opet uvrne u dvostruku zavojnicu kad ju skvase, ili ju gurkaju nekim mikroalatima, ili what?

inače, smiješna je ova audio-simulacija neandertalčevog glasa s linka. ali ovo sve još uvijek ima status hipoteza, jel?
meni se nekako čini da će u daljoj budućnosti biti moguće još svašta saznati o prošlosti, ne putujući u nju, da će rekonstruirati još molto toga (ako ne spizdimo civilizaciju u paramparčad prethodno).

Quote:
Juno Anakin kaže: Pogledaj post
Homo sapiens ima 23 para kromosoma, tj. 46 kromosoma, dok Neandertalac je imao drukčiji broj kromosoma. Sada se ne mogu sjetiti koji broj, što znači da se nisu mogli miješati ... tj. mogli su se seksati, ali nisu mogli imati potomke.
tvrde neki da su imali i dicu, da su našli koskice koje dokazuju to. (premda kaže tip na jednom od sajtova o tome da bi to bilo čudno, jer da su n. kroz svijet erotike bili vođeni isključivo njuhom, i da im kromanjonci, kao druga vrsta, sigurno nisu appealing mirisali.) bil se moglo dnk-analizom naći u genima današnjih ljudi eventualnih dokaza pradavnih miksanja?

dakle, veći mozak od sapiensa + snažnije tijelo + svirali frule + adaptirali se na klimatske nepogode, i neobjašnjivo izumrli. pa kako, majku mu.
da nisu krivi spomenuti vjerski osjećaji? (kad smo kod toga, jel zna tko koja ono od ovih teorija o neandertalcima paše kreacionistima u shemu? postoje neke priče oko toga..) ili nedostatak smisla za humor, što navode oni s linka o umu im.

i, u tim vremenima kad su suživjeli kromanjonci i neandertalci, koliko je uvriježen bio kanibalizam, zna li se to?

btw, sofiapolis, ti se kužiš u genetiku? kako se objašnjava da je onomad iz čista mira došlo do ovoga:
The X and Y chromosomes diverged around 300 million years ago from a pair of identical chromosomes, termed autosomes, when an ancestral mammal developed an allelic variation, a so-called 'sex locus'.

p.s. a mucice: ...Psychological traits that may be inferred from these, particularly the hunting of more dangerous species, might include bravery, low levels of harm avoidance, tolerance for boredom, and perhaps greater difficulties in making cost-benefit analyses. Thus, a kind of stoicism may have been the norm among Neandertals. (From a contemporary social perspective, one might be tempted to add cruelty, although current psychological thinking might require amusement as a motivation for the cruelty, or cruelty for the sake of dominance establishment.)
__________________
"Nothing is always absolutely so".

Zadnje uređivanje deep in the sun : 24.09.2008. at 07:54.
deep in the sun is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2008., 11:54   #20
Quote:
deep in the sun kaže: Pogledaj post
imaš li kakav link i o ovome? (ja sam nenašla na netu, a baš me zanima).
ovi, recimo, tvrde drugačije, kažu da im je falio smisao za inovaciju i eksperiment.
Mislim da je to bio sadržaj jednog od linkova koje sam postala. Ako nije, sigurna sam da je na istoj stranici, Science Daily, jer tamo ima puno više od ova 4 gore.

Ako te nešto više zanima, imam skupljene znanstvene literature koja nije slobodna na netu. Npr. jedan ekonomski članak, ekonomist postavlja i brani hipotezu da su cromagnoni živeći uz neadertalce razvili bolju ekonomiju, tj. trgovinu na širem području, i to im je dalo evolutivnu prednost. Ali sve su to hipoteze.

Quote:
(a ovo je, doduše, fikcija, al tip pretpostavlja sljedeće: the Neanderthal commune is characteristic of collectivism and consensus, contrary to our world of individualism and conflict.)
To mi nije poznato, čitala sam pleme spiljskog medvjeda i malo ozbiljniju fikciju od finskog paleontologa Bjorna Kurtena. On pretpostavlja da su Cromagnonci bili patriarhalni i čuvali svoje žene doma, dok su Neandertalci bili egalitarni, pa su se Neandertalke seksale s visokim i crnomagnastim Cromagnjoncima, dok su cromagnonke čuvale djecu doma i bile vjerne.

Osobno mi to ne djeluje uvjerljivo. Po meni, mišičavi, jaki, snažni,
Neadertalci su djelovali kao pravi muškarci i kao takvi bili atraktivni Cromagnonkama, koje su s svoje strane njima izgledale vitke, sitne, ženstvene, nježne i budile želju za zaštitom. Obrnuto pak, Neadertalke bi Cromagnoncima izgledale jake, muškobanjaste, krupne i grube, a ovi njima ženskasti i sitni, pa atrakcija ne bi trebala postojati.

S obzirom na različitu tjelesnu građu, Neadertalka bi lako rodila mješanog potomka jer je šira, dok Magnonka često umire pri porodu ukoliko je tata neandertalac.

Quote:
hvala, nevjerojatno! spontano se opet uvrne u dvostruku zavojnicu kad ju skvase, ili ju gurkaju nekim mikroalatima, ili what?
Da, ako su slanost i tempreratura vode odgovarajuči. U tome je snaga DNK.

Quote:
inače, smiješna je ova audio-simulacija neandertalčevog glasa s linka. ali ovo sve još uvijek ima status hipoteza, jel?
meni se nekako čini da će u daljoj budućnosti biti moguće još svašta saznati o prošlosti, ne putujući u nju, da će rekonstruirati još molto toga (ako ne spizdimo civilizaciju u paramparčad prethodno).
Naravno, sve je hipoteza, ali mislim da su pokušali izraditi audio-kanal neadertalca da ispitaju kakve je zvukove mogao proizvoditi. Imaju isti govorni gen kao mi, ali to nije sve, zavisi i od govornog kanala. Izgleda da nisu mogli izgovarati većinu samoglasnika.


Quote:
tvrde neki da su imali i dicu, da su našli koskice koje dokazuju to. (premda kaže tip na jednom od sajtova o tome da bi to bilo čudno, jer da su n. kroz svijet erotike bili vođeni isključivo njuhom, i da im kromanjonci, kao druga vrsta, sigurno nisu appealing mirisali.) bil se moglo dnk-analizom naći u genima današnjih ljudi eventualnih dokaza pradavnih miksanja?
Za naše pojmove svi su smrdili jednako.
__________________
Kad svi misle isto, netko uopće ne misli!

Gods don't die. It is the faith that dies, the faith of the ungrateful crowd of mortals.
Sofiapolis is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:24.