Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.03.2017., 12:46   #1
Podjela nasljedstva

Pitanje: nasljedili smo (dio) djedovog imanja. Kazem -dio- jer ima podosta nasljednika pošto je i djed nasljedio od svoga oca pa je to, recimo 24/120 dijela (bezveze sam lupila broj). U vlasničkom listu smo svi upisani, ali nitko od nas ne zna koji je čiji dio. Za neke nasljednike se ni ne zna gdje su. Ja bih željela izgraditi vikendicu na (svom) dijelu, ali pošto nije čisto vlasništvo, ne znam kako to ide. Na koji način se to dijeli? Može li se to riješiti putem suda, bez tužbe? Nekakvim zahtjevom da se to nekako podijeli? Jedan od nasljednika je izgradio kuću na dijelu zemlje, bez suglasnosti ostalih tj. nitko nas nije pitao. Ne bih željela sukobe sa ostalim nasljednicima (ionako to, osim toga jednog, nitko ni ne koristi). Naprosto želim znati što pripada nama (u vlasničkom listu piše koliki je dio, ali ne i koji je).
seamless is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2017., 15:01   #2
Quote:
seamless kaže: Pogledaj post
Pitanje: nasljedili smo (dio) djedovog imanja. Kazem -dio- jer ima podosta nasljednika pošto je i djed nasljedio od svoga oca pa je to, recimo 24/120 dijela (bezveze sam lupila broj). U vlasničkom listu smo svi upisani, ali nitko od nas ne zna koji je čiji dio. Za neke nasljednike se ni ne zna gdje su. Ja bih željela izgraditi vikendicu na (svom) dijelu, ali pošto nije čisto vlasništvo, ne znam kako to ide. Na koji način se to dijeli? Može li se to riješiti putem suda, bez tužbe? Nekakvim zahtjevom da se to nekako podijeli? Jedan od nasljednika je izgradio kuću na dijelu zemlje, bez suglasnosti ostalih tj. nitko nas nije pitao. Ne bih željela sukobe sa ostalim nasljednicima (ionako to, osim toga jednog, nitko ni ne koristi). Naprosto želim znati što pripada nama (u vlasničkom listu piše koliki je dio, ali ne i koji je).
Po ovome sto ste rekli, vi imate odredjene idealne delove, tj. vi naslednici ste, tacnije sada vec i suvlasnici idealnih delova parcela koje su cinile zaostavstinu.

Tu se dakle radi o suvlasnistvu. Da bi neko sagradio objekat na parceli koja je u suvlasnistvu, mora imati saglasnost svih drugih suvlasnika, tako je po zakonu.

Posto vi hocete opredeljene parcele, a ne idealne delove, treba uraditi FIZICKU DEOBU izmedju suvlasnika.
Najbolje je da se to uradi medjusobnim dogovorom suvlasnika, ali vrlo cesto je to nemoguce. Tada je jedini nacin fizicka deoba u vanparnicnom postupku, dakle nadleznom sudu se podnese zahtev za fizicku deobu medju suvlasnicima, a onda sud podeli imovinu donese resenje, i na osnovu tog resenja vi dobijate opredeljene parcele na kojima ste vlasnik 1/1, i tako se i upisujete u katastar.
ccaterpillar is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2017., 15:50   #3
Hvala na odgovoru Može li se predvidjeti koliko takav postupak može trajati i koliko košta te što ako se netko ne slaže (obično se takve neke diobe pretvore u osinje gnijezdo ?
seamless is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2017., 17:52   #4
Quote:
seamless kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru Može li se predvidjeti koliko takav postupak može trajati i koliko košta te što ako se netko ne slaže (obično se takve neke diobe pretvore u osinje gnijezdo ?
Vanparnicni postupci traju mnogo krace nego parnice, najduze 2-3 godine, i to sa zalbama i svim sto uz to ide.
U postupku fizicke deobe ne postoje tuzilacka i tuzena strana, nego predlagaci (deobe) i protivnici predlagaca. Tu nema sta ko da se slaze ili ne, sud je taj koji vrsi deobu, jer da se svi slazu ne bi vam trebao sud da vas deli.

Sto se cene tice, sve troskove inicijalno snose predlagaci, a ti troskovi su sudska taksa, vestacenja, troskovi geometra.
Po donosenju resenja o deobi, sud sve troskove opredeljuje svim ucesnicima postupka prema suvlasnickom udelu, tj, sud ce resenjem obavezati protivnike predlagaca da nadoknade predlagacima deo troskova.
ccaterpillar is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2017., 21:36   #5
Hvala na odgovoru
seamless is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:31.