Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Pogledaj rezultate ankete: Egzodusa na gospodarstvo ima:
Iznimno blagotvorne učinke (na kratki/dugi rok) 15 15.96%
Blagotvorne učinke (kratkoročno i dugoročno) 21 22.34%
Neutralan, nema nekog posebnog utjecaja 8 8.51%
Kratkoročno povoljan, ali dugoročno steti 38 40.43%
Dovesti ce do potpunog sloma države 12 12.77%
Glasovatelji: 94. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.11.2017., 23:09   #8501
Pustimo mi Hr RealBear k a d očekuješ globalnu recesiju i kojeg intenziteta u odnosu na 2008? Situacija u Hr ovisi o tome u potpunosti
Lucky is offline  
Old 27.11.2017., 23:50   #8502
Da znam kad će nova globalna recesija prodao bih sve što imam i sve bacio na shortanje s polugom.

Trading Places style: https://www.youtube.com/watch?v=obAoPP1bdIM

Počele su malo ozbiljnije rasti blue-collar plaće u Americi, a da bi se sustav urušio trebamo prvo imati inflaciju zbog rasta plaća.
Ovaj nagli rast cijena maslaca pokazuje šta bi se moglo dogoditi ako lovica konačno krene tražiti materijalne stvari.

Nadam se da ne moram pojašnjavati koliki je balon u obveznicama, te šta inflacija znači za one koji imaju "hartije" s dugom.

Ali za sve mora postajati trigger (aka black-swan), ono na šta ja posebno obraćam pažnju (i na long i na short strani je):

a) Tesla motors default, ako bankrotiraju moglo bi bit veselja pogotovo s cijenom nafte.

b) I puno važnije je mogući non-delivery na području AI tehnologija, koji znači da neće biti "reversion to the mean" rasta produktivnost koji bi jedini mogao zaustaviti inflaciju.

Dakle, očekujem novi AI Winter: https://en.wikipedia.org/wiki/AI_winter

Šta naravno ne znači da nisam i long tamo jer nikad se ne zna :klap:

Po meni, kad glavne AI dionice počnu doživljavati jako velike gubitke onda ćemo znati da recesija dolazi.
__________________
...
RealBear is offline  
Old 28.11.2017., 00:33   #8503
Quote:
RealBear kaže: Pogledaj post
Oportuni trošak za koga?
Za buducnost drzave, drustva i oprimalni rast.
Imat cemo zg i tanku crtu uz more. Punu staraca. Eno jeste se busali kako ce zbog egzodusa narasti place. Mali morgen. Podbacilo, so far.

No to je opet diskusija oko koje cemo se pocupati, tako da nema smisla.
Marica Carica is offline  
Old 28.11.2017., 00:43   #8504
Pa jel nije da je efekt inflacije placa izostao ili tece sporije zbog automatizacije. A s obzirom da su oko 35%svih investicija (najvise po ul kategoriji) ponekim procjenama otisle u tom smijeru (automatizacija,new technologies robotica itd) so thats where its heading?
Marica Carica is offline  
Old 28.11.2017., 05:32   #8505
Quote:
ericsson kaže: Pogledaj post
Pa, realno gledano, da se poveća minimalna plaća, vjerojatno bi nešto manje ljudi odlazilo u emigraciju.

A još je vjerojatnije da bi malo više ljudi ostalo bez posla i završilo na burzi.


Smotani2 is offline  
Old 28.11.2017., 08:53   #8506
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
A još je vjerojatnije da bi malo više ljudi ostalo bez posla i završilo na burzi.


Pretpostavka je majka svih zajeba.

Mislim da dosta ljudi koji su na minimalcu dobivaju dodatni keš na ruke.
__________________
" I only know of two men who really understand the value of gold - an obscure clerk in the basement vault of the Banque De Paris and one of the directors of the Bank of England. Unfortunately, they disagree".
mkovac67 is offline  
Old 28.11.2017., 09:08   #8507
Quote:
mkovac67 kaže: Pogledaj post
Pretpostavka je majka svih zajeba.

Mislim da dosta ljudi koji su na minimalcu dobivaju dodatni keš na ruke.
Pa nije baš nevjerojatna pretpostavka. Na minimalcu i nije baš neki ogroman broj ljudi iako se po upisima ovdje čini da su svi. No ako ima poslova koji trpe samo minimalac i nešto na ruke, povećanje minimalca poteže duplo veću lovu od tog povećanja, to poteže povećanje i onima koji nisu na minimalcu jer razlike u poslovima i plaćama ne postoje bez razloga, pa ti ne računaj i ne pretpostavljaj ...da će neki zatvorit ili preć u još više rada na crno.
Hilda is offline  
Old 28.11.2017., 09:14   #8508
Quote:
Marica Carica kaže: Pogledaj post
Za buducnost drzave, drustva i oprimalni rast.
Ja sam već napisao šta mislim o ovome, al evo, pitala si međedinu pa nek ti međedina odgovori.

Quote:
Imat cemo zg i tanku crtu uz more. Punu staraca.
To će možda vrijediti za Hrvate, a možda i neće.
Možda neće biti nikog drugog, a možda ćemo kao arapske zemlje imati 20% Hrvata od ukupnog broja stanovnika.

To - ne znamo.

Quote:
Eno jeste se busali kako ce zbog egzodusa narasti place. Mali morgen. Podbacilo, so far.
Imaš li neki broj koji pokazuje ovo što pišeš?
Jer brojeve koji pokazuju suprotno smo već vidjeli na temi.

Quote:
mkovac67 kaže: Pogledaj post
Mislim da dosta ljudi koji su na minimalcu dobivaju dodatni keš na ruke.
I? Kako porast minimalne plaće djeluje na zaposlenost tih ljudi?
Monsignor.m is offline  
Old 28.11.2017., 09:36   #8509
Question

Quote:
RealBear kaže: Pogledaj post

a) Tesla motors default, ako bankrotiraju moglo bi bit veselja pogotovo s cijenom nafte.

b) I puno važnije je mogući non-delivery na području AI tehnologija, koji znači da neće biti "reversion to the mean" rasta produktivnost koji bi jedini mogao zaustaviti inflaciju.

Dakle, očekujem novi AI Winter: https://en.wikipedia.org/wiki/AI_winter

Šta naravno ne znači da nisam i long tamo jer nikad se ne zna :klap:

Po meni, kad glavne AI dionice počnu doživljavati jako velike gubitke onda ćemo znati da recesija dolazi.
Ovo zadnje se skroz slazem.

Evo kako su isla ulaganja od zadnje ‘zime’, obrati paznju da su projekcije (ocekivanja ) do 2025, a mi smo tek u 2018.

/klik/


AI:
Tamnoplavo - personal
Zuto - consument
Svijetloplavo - indstrial robotics
Crveno - militair robotics

Izvor: Boston Consulting Group
Marica Carica is offline  
Old 28.11.2017., 09:47   #8510
Quote:
Monsignor.m kaže: Pogledaj post
I? Kako porast minimalne plaće djeluje na zaposlenost tih ljudi?
Ja sam se referirao na tvrdnju kolege da bi povećanjem minimalca ljudi ostali na ulici.
__________________
" I only know of two men who really understand the value of gold - an obscure clerk in the basement vault of the Banque De Paris and one of the directors of the Bank of England. Unfortunately, they disagree".
mkovac67 is offline  
Old 28.11.2017., 09:49   #8511
Necu se svadjati. Ljudi su zila kucavica drzave. Od 90ih je odselilo 200.000 srba i u prvom navratu nekih najmanje 50.000 hrvata. Sada oko 200-250.000 hrvata ne ratnih nego ekonomskih ‘izbjeglca’. U drzavi nase vrlicine to je puno. Ekonomija ne poznaje nacionalnost: nakon rata je ostala pustos u nekim predjelima koja se nikad nije popravila. Ova zadnja runda iseljavanja je po dugorocnom efektu slicna, ne zavaravajte se.

Ono sto je evidentno je razlika u interpretaciji cinjenica (generacijski jaz):
Zasto milenijalsi gledaju najduze na rok od max 3-5 godina??
(Prihvacam da sam stara truba i dinosaur, Kucilo otprilike isto.)
Marica Carica is offline  
Old 28.11.2017., 09:57   #8512
Quote:
Marica Carica kaže: Pogledaj post
Za buducnost drzave, drustva i oprimalni rast.
Imat cemo zg i tanku crtu uz more. Punu staraca. Eno jeste se busali kako ce zbog egzodusa narasti place. Mali morgen. Podbacilo, so far.

No to je opet diskusija oko koje cemo se pocupati, tako da nema smisla.
Glupo je za očekivat da će svima narasti plaće, ali nekim jesu. Baš zbog egzodusa. Plaće rastu najkompetentnijem kadru koji je tražen vani iz razloga što novoga ovdje ne možeš zaposliti, jer ih NEMA više. A poslodavac ne želi da trenutni odu, jer onda može staviti ključ u bravu. Rezultat je dizanje plaće. Granice su otvorene, ponude pljušte kroz LinkedIn i 500km dalje od RH imaš 3-4 puta veću plaću, a troškovi života nisu 3-4 puta veći.
__________________
Do you know what "nemesis" means?
A righteous infliction of retribution manifested by an appropriate agent. Personified in this case by an 'orrible cunt... me.
volatile is offline  
Old 28.11.2017., 09:57   #8513
Quote:
Marica Carica kaže: Pogledaj post
Zasto milenijalsi gledaju najduze na rok od max 3-5 godina??
(Prihvacam da sam stara truba i dinosaur, Kucilo otprilike isto.)
jer ne razmišljaju.
jer misle da je razmišljanje gay i so uncool, nešto što se više ne radi.
nije pristojno i zabavno razmišljati

milenialsi su društveni otpad (dakle nije samo the recesija/loše vlade/skupoća kriva za njihove nedaće, već i njihova opća glupost), i ne treba analizirati tu demografsku skupinu jer je to ionako neizvedivo.

kao da analiziraš "odluke" stada sumanutih ovaca...


Ja spadam u xennialse. najbolju generaciju ikad. vrhunaravnu generaciju.
__________________
solve et coagula

Zadnje uređivanje Brogan : 28.11.2017. at 10:09.
Brogan is offline  
Old 28.11.2017., 10:17   #8514
Inace ne znam sto ste se usplahirili (blackswan)? Novca ima ko nikad. Novac je jeftin. I novac ide upravo tamo (AI) jer nema kud. Sve je skupo (nista visene kupujem).

Svi su mirni i nema neuroze (indexi).

Prema narudzbama za iduci period ova bonanza moze jos potrajati.

Po kolicini upumpang novca gledajuci, moze potrajati jos godinama

Momentum je solidan: Year to date: US +2% EU + 2,1% UK +1,5%. China +6,8%. Japan +1,6% Worldwide +3,5% (2016. +3,2%) (Za usporedbu: RH +3,5%, jok nam se nije prelilo ) Momentum ide u smijeru povecanja kamata, tj procjene centralnih bankara trenutka kada povecanje kta nece ‘srusiti’ ekonomiju.

Prema analiticarima tek smo na pocetku bulla (izvor Global financial data, shares (value) worldwide):


Underdelivery of AI se nece vidjeti unutar perioda od jedne godine imo, njega micem iz srednjerocne racunice. Prije bi moglo biti neko iracionalno geopoliticko kurzslhlus..
Tesla stoji sto si rekao.
(Prije par godina kad je pala cijena nafte je nastala panika kad su se i Rockefelleri poceli rijesavati svega vezanog uz naftu uz poruku da se cijena sama od sebe nece oporaviti desetljece. a i da dolaze elektricne aute pa ni onda, sustainability i bla. Enivejs kupila sam puno Royal Dutch Shella na dugorocno (kao (izmedju istalog) stabilizator portfelja (core), bez prevelikog povrata). A kupila sam ga jer sam znala da ce kupiti British Gas i ima strategiju premoscivanja perioda niske cijene. So far so good. A sto si rekao za Teslu i cijenu nafte, uz stanje na bliskom istoku: iz tvojih usta u bozije usi. Prodat cu sve.
A prodat cu sve jer ce taj skok biti privremen. I jer postoje dostojne kineske i druge varijante elektricnih, samoupravlhajucih itd vozila, samo treba vremena da se udomaci. )


AI i underdelivery je gotovo siguran. I to ne zato sto u tome nema perspektive. Ili sto je fake s nepostoojecim modelom zarade. Underdelivery je zato sto je VRIJEME potrebno za razvoj, testiranje i sirenje, implementaciju i pogotovo promjenu navika ljudi uglavnom autonomno i ne korespondira nuzno s ekonomskim ciklusima
Astas. Razvoj hebeno dugo traje!

Zapravo je za AI, elektricna vozila itd analogija je gotovo ista kao i za nekadasnji dot.com. It burned first, but look at us now! Sveprisutno.

Ili analogija za lose stanje studija elektrotehnike je isto usporedivo: studenti se ne prijavljuju jer svi zele studirati nesto modernije i usmjereno na buducnost, IT, AI robotica ovoono i ostali fensishmensi. A zaboravljaju da taj prijelaz nece biti tako brz. Kao i da ima puno potraznje kadra za izgradnju novih i odrzavanje jos uvijek postojecih (samo uvjetno receno zastarjelih) sistema. I onda nemos nac inzinjera za nisku ili visoku struju ni za lijek.

Sve novo treba prvenstveno - vremena.
Marica Carica is offline  
Old 28.11.2017., 10:24   #8515
Quote:
volatile kaže: Pogledaj post
Glupo je za očekivat da će svima narasti plaće, ali nekim jesu. Baš zbog egzodusa. Plaće rastu najkompetentnijem kadru koji je tražen vani iz razloga što novoga ovdje ne možeš zaposliti, jer ih NEMA više. A poslodavac ne želi da trenutni odu, jer onda može staviti ključ u bravu. Rezultat je dizanje plaće. Granice su otvorene, ponude pljušte kroz LinkedIn i 500km dalje od RH imaš 3-4 puta veću plaću, a troškovi života nisu 3-4 puta veći.
Misliš?

Iskreno,koliko stručnjaka danas nama treba u privatnom sektoru ?

Kakve mi industrije imamo?
Tomgold is offline  
Old 28.11.2017., 10:25   #8516
Quote:
Tomgold kaže: Pogledaj post
Misliš?

Iskreno,koliko stručnjaka danas nama treba u privatnom sektoru ?

Kakve mi industrije imamo?
nemamo industrije ali imamo (tu i tamo) solidna radna mjesta.


alkemija
__________________
solve et coagula
Brogan is offline  
Old 28.11.2017., 10:31   #8517
Jos jedan dokaz da ima puno novca u opticaju koji mi je upao u oci: skok indeksa nakon kvartalnih izvjesca.

Kvartalna izvjesca, s naglaskom na 3 kvartal, su za vecinu tvrtki mwahhh. Mnoge ih uopce ni ne publiciraju, nego samo polugodisnja i godisnja.
Makro kvartalna izvjesca takodjer, nakon zavrsetkat 3ceg kvartala se otprilike vec zna kako je godina prosla i uglavnom se ne ocekuju iznenadjenja.

Kada imate takvu pozitivnu reakciju indexa neposredno nakon objave trecekvartalnih cifri, kao sto je bilo prije koji tjedan, to je isto znak da u sistemu ima PUNO para, da je sentiment pozitivan, a ulagac very eager to invest.

Zadnje uređivanje Marica Carica : 28.11.2017. at 10:41.
Marica Carica is offline  
Old 28.11.2017., 10:37   #8518
Quote:
Tomgold kaže: Pogledaj post
Misliš?

Iskreno,koliko stručnjaka danas nama treba u privatnom sektoru ?

Kakve mi industrije imamo?
Ne da mislim, nego tome svjedočim zadnjih mjeseci.

Koliko? Jako malo. Ne znam koja je svrha tog pitanja... usporedba sa jednom Njemačkom nema nikakvog smisla.

Ali dovoljno da ti treba 1, a na oglas dobiješ nula prijava. To nema veze sa primanjima, jer se nudi plaća s kojom imaš identičan životni standard ovdje kao što bi ga imao da si na zapadu. Taj tip ljudi ne odlazi zbog love, već zbog bolesne okoline iz koje žele maknuti i sebe i djecu. Za sve moraš davati mito, plaćanje mirovinskog je korisno koliko i spaljivanje novca, sudstvo uopće ne funkcionira godinama, itd...
__________________
Do you know what "nemesis" means?
A righteous infliction of retribution manifested by an appropriate agent. Personified in this case by an 'orrible cunt... me.
volatile is offline  
Old 28.11.2017., 10:41   #8519
Quote:
Tomgold kaže: Pogledaj post
Misliš?

Iskreno,koliko stručnjaka danas nama treba u privatnom sektoru ?

Kakve mi industrije imamo?
Naša snaga nije u industriji već u inženjerkom projektiranju gdje stojimo više nego solidno. Naši inženjeri su kompetentni znanjem a jeftiniji. Informatizacija industrije je dovela do dislociranja projektnih ureda i ja vidim u Hrvatskoj sve više i više projektnih ureda koji rade za strane matične kompanije u obliku eksternog partnera ili kao doo pod direktnom kontrolom stranih kompanija. Uz to imamo i povoljni geografski položaj jer možemo brže i jeftinije do zapadne Europe nego kinezi. Kinezi postaju sve skuplji pa je i naša cijena rada zapravo sve povoljnija za strance.
Uz to, imamo i puno inženjera koji rade privremeno vani i u Hrvatsku donose know how i razne mogućnosti suradnje sa stranim kompanijama.

Uglavnom, inženjerski posao se zaista pomaknuo u dobrom smjeru. 90-tih je bilo totalno mrtvilo, početkom milenija je krenuo bum ponude poslova (i ja sam srećom krenuo na tom valu) da bi splasnuo za vrijeme krize. Zadnjih godina a pogotovo ulaskom u EU stanje se popravlja i situacija trenutno leži na zdravim temeljima i realnim cijenama.

Nažalost, postotak inženjera je u Hrvatskoj još uvijek nizak i mi ne možemo toliko doprinijeti gospodartvu koliko vojska uhljeba može razjebati i pojesti.
Kerefek76 is offline  
Old 28.11.2017., 10:50   #8520
Tamo od Luckyjevog posta, koji je isto presutno priznao da nam se u RH rast ‘prelio’, bez strukturalnih promjena, pisem na krivoj temi.
Ovo je za globalni oporavak.
Marica Carica is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:01.