Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.04.2016., 21:56   #1121
Quote:
lukarak kaže: Pogledaj post
Problem je sto ljudi koji su se u zivotu izborili za sebe i svoje bliznje nece samo mirno sjediti i gledati da su u redu cekanja isti kao i netko tko nikad nije pridonio ni kune. I to se sve samo regulira. U prisilno uravnilovka sustavima, regulira se korupcijom.

Svima treba osigurati neki nivo zastite, ali oni koji uplacuju vise, trebaju imati i vecu razinu zastite, prvenstveno kroz manje cekanja.

Zdravstvo je lijepo gledati kao javno dobro, ali ono to nije. Lijecnici su na trzistu, oprema je na trzistu, energenti su na trzistu, dakle, sasvim je jasno da je i zdravstvo na trzistu. Samo drzavnom prisilom i monopolom ono to nije, a kao i svaki drzavni monopol, neefikasno je.
Uravnilovka ili javno dobro

Dobar biznismen ili lopina

Ja mislim, da su Hrvati preglupi, kad dozvoljavaju ovakvo stanje...

Što reć o državi u kojoj policija nije u stanju ni sebe čuvati, možda netko bude predložio i privatne žandare Zašto da policajac jednako brani sirotinju kao i bogate. Bogataši više uplaćuju poreza.
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2016., 22:13   #1122
Quote:
lukarak kaže: Pogledaj post
Problem je sto ljudi koji su se u zivotu izborili za sebe i svoje bliznje nece samo mirno sjediti i gledati da su u redu cekanja isti kao i netko tko nikad nije pridonio ni kune. I to se sve samo regulira. U prisilno uravnilovka sustavima, regulira se korupcijom.

Svima treba osigurati neki nivo zastite, ali oni koji uplacuju vise, trebaju imati i vecu razinu zastite, prvenstveno kroz manje cekanja.

Zdravstvo je lijepo gledati kao javno dobro, ali ono to nije. Lijecnici su na trzistu, oprema je na trzistu, energenti su na trzistu, dakle, sasvim je jasno da je i zdravstvo na trzistu. Samo drzavnom prisilom i monopolom ono to nije, a kao i svaki drzavni monopol, neefikasno je.
Zdravstvo jest javno dobro pobliže opisano u Ustavu RH Članak 59.
Quote:
Članak 59.

Svakom se jamči pravo na zdravstvenu zaštitu u skladu sa zakonom.
Liječnici nisu na tržištu jer im je poslodavac proračun.

Oprema također jer istu financira proračun.

Energenti su u potpunosti ili velikim dijelom vlasništvo RH.

I sasvim je jasno da zdravstvo nije na tržištu ali su ga stavili na tržište ali to je već neki drugi problem.
__________________
Niks grozje ščipjen, niks smokve ticen perke ćeš dobit takicon po tampliru.
Cuka is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2016., 22:13   #1123
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Pročitam što "suprotna strana" piše, a piše, da ako oni imaju deset puta veću plaću od prosjeka, da onda i uplate 10 puta više (ako se radi o istom postotku) i po logici privatnog zdravstva trebali bi dobiti 10 puta bolju skrb.

Ja imam drugačiji stav, na zdravlje gledam kao temeljno ljudsko pravo i volio bi živjeti u društvu u kojem vlada solidarnost.

Da ja imam ogromnu plaću, pa da više plaćam, i da se namoj račun liječe drugi, i da mi nikad ne zatreba taj novac, ne bi bio ljut na Boga, što mi nije dao malu plaću i boleštine, pa da drugi plaćaju moje zdravlje!

Dakle, sve se može svest na dva anketna pitanja:

1) solidarno zdravstvo za sve

2) zdravstvo za bogate
Pa postoji i mogućnost za osnovnu zdravstv.skrb za sve uz moguću nadogradnju. Zapravo, ovo kaj sad imamo samo bi trebalo raščistit zrak i posložit to kak spada.

Gle, ja sam već nekolko puta pisala tu da opcije da netko crkne u jarku ili ne nauči čitat zbog siromaštva nije prihvatljiva. U k jesmo ali tolko nismo.

Ono kaj sam te pitala, o kolikom broju tih "bogatih" govorimo, je bitno zbog konkretnog udjela istih u trenutnom sustavu. To je pitanje svih pitanja.
Koliko bi sustav izgubio kada ne bi bilo razmjernih doprinosa onih koji imaju plaće 4 ili 5x veće od prosjeka (čak nisam išla na tvojih 10x jer takvih stvarno ima jako malo)? U postotku i broju.
Jer iskreno govoreć, bez nekih ozbiljnih podataka, ovo je sve najobičnije naklapanje bez smisla i svrhe.
Blank Page is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2016., 22:13   #1124
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Pročitam što "suprotna strana" piše, a piše, da ako oni imaju deset puta veću plaću od prosjeka, da onda i uplate 10 puta više (ako se radi o istom postotku) i po logici privatnog zdravstva trebali bi dobiti 10 puta bolju skrb.

Ja imam drugačiji stav, na zdravlje gledam kao temeljno ljudsko pravo i volio bi živjeti u društvu u kojem vlada solidarnost.

Da ja imam ogromnu plaću, pa da više plaćam, i da se namoj račun liječe drugi, i da mi nikad ne zatreba taj novac, ne bi bio ljut na Boga, što mi nije dao malu plaću i boleštine, pa da drugi plaćaju moje zdravlje!

Dakle, sve se može svest na dva anketna pitanja:

1) solidarno zdravstvo za sve

2) zdravstvo za bogate
Nije ovako, ali ti tupiš li ga tupiš. 5 ljudi ti je objasnilo da privatno može biti i bolje, mnogo osiguravajućih kuća, nema monopola, i svatko dobije ono što plaća što je na kraju i pravedno.

Državno zdravstvo je loše i jako skupo. Ja jesam za dobro državno zdravstvo, ali mi je dobro privatno zdravstvo uvijek draže od lošeg državnog.
PrinceVegeta is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2016., 22:13   #1125
Vidim da neki misle da je bolje da svi imaju jednako lošu zdravstvenu skrb nego da oni koji mogu sebi priušte bolju skrb, a ne vide da oni imućniji već sad mogu otići u recimo Švicarsku u najbolju privatnu bolnicu na kontinentu i imati 50 puta bolju skrb nego u Hrvatskoj.
Zajedničar is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2016., 22:25   #1126
ja sam za liberalno tržište vise, ali u sadasnje stanje treba se uvesti kategorije, tko je vise bolestan mora vise i davati.
Pythonhim is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2016., 22:27   #1127
Quote:
Pythonhim kaže: Pogledaj post
ja sam za liberalno tržište vise, ali u sadasnje stanje treba se uvesti kategorije, tko je vise bolestan mora vise i davati.
Ja nisam za osuđivanje bolesnih, nitko nije kriv za bolest. Tu sam spreman bit solidaran, ali to te mjere da plaćam jednako kao i svi, a ne 5x više od nekog drugog.
PrinceVegeta is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2016., 22:28   #1128
Quote:
Pythonhim kaže: Pogledaj post
ja sam za liberalno tržište vise, ali u sadasnje stanje treba se uvesti kategorije, tko je vise bolestan mora vise i davati.
Ja jesam za svakakve kombiacije ali bi molio objašnjenje kako će bolesniji platit više kad je bolestan i vjerovatno tada radno nesposoban??? Odakle??

A ako je još loše životne sreće i radio je nekakav šugavi posao za šugavu plaću i nema ušteđevinu, a tko je uopće i ima, kako će platit.
__________________
Niks grozje ščipjen, niks smokve ticen perke ćeš dobit takicon po tampliru.
Cuka is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2016., 22:34   #1129
Quote:
Pythonhim kaže: Pogledaj post
tko je vise bolestan mora vise i davati.
Kad čitam ovako nešto, vidim koliko su ljudi okrutni i ne misle da se i njima može bolest dogoditi. Uzroci ne moraju nužnu biti nezdravi način života. U današnje doba smo sa svih strana izloženi stresu koji je uzročnik velikog broja bolesti, hrana, tlo i zrak su nam zagađeni. Po tome bi netko tko ima rak, tumor ili multiplu najviše trebao plaćati. Država koja se razbacuje novcem kao pijani milijarder, želi uskratiti svojim ljudima pravo na zdravstvenu zaštitu. Iskreno govoreći sramim se takve države.
__________________
život je paradižot
zamantana is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2016., 22:37   #1130
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Kažem, političko pitanje, pa bi bilo najbolje referendumom.

A bogati neka daju otkaz i razbole se, pa da sirotinja mora za njih plaćati - što drugo reći!
Nije ovo Švicarska, na referendumu bi narod izglasao minimalnu plaću od 30.000 kuna, zabranu rada privatnim liječnicima i spuštanje stope izdvajanja za zdravstvo na 0%.
Zajedničar is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2016., 22:40   #1131
Quote:
zamantana kaže: Pogledaj post
Kad čitam ovako nešto, vidim koliko su ljudi okrutni i ne misle da se i njima može bolest dogoditi. Uzroci ne moraju nužnu biti nezdravi način života. U današnje doba smo sa svih strana izloženi stresu koji je uzročnik velikog broja bolesti, hrana, tlo i zrak su nam zagađeni. Po tome bi netko tko ima rak, tumor ili multiplu najviše trebao plaćati. Država koja se razbacuje novcem kao pijani milijarder, želi uskratiti svojim ljudima pravo na zdravstvenu zaštitu. Iskreno govoreći sramim se takve države.
Po meni je okrutnije to što taj koji je bolestan mora svaki mjesec davati 15% plaće za tzv. solidarno zdravstvo i onda otići kod privatnika ako ne želi umrijeti čekajući na red za operaciju u javnoj bolnici. Ako se radi o hitnom slučaju onda mora čekati dok se na hitnoj ne riješe oni koji imaju povišeni tlak ili su se porezali prilikom rezanja luka.
Zajedničar is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2016., 22:44   #1132
Quote:
Zajedničar kaže: Pogledaj post
Po meni je okrutnije to što taj koji je bolestan mora svaki mjesec davati 15% plaće za tzv. solidarno zdravstvo i onda otići kod privatnika ako ne želi umrijeti čekajući na red za operaciju u javnoj bolnici. Ako se radi o hitnom slučaju onda mora čekati dok se na hitnoj ne riješe oni koji imaju povišeni tlak ili su se porezali prilikom rezanja luka.
Bravo, točno ovo se stalno događa. Plaćaš javno, a kad se razboliš plaćaš privatno jer ćeš prije umrijet nego doć na pregled.
PrinceVegeta is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2016., 22:47   #1133
Bilo bi lijepo pitat što misle o privatnom zdravstvu ove radnike koji rade ,a nedobijaju plaću ,a ima ih par desetaka tisuća.

Valjda je tako i u ostatku EU,da gomila ljudi radi ,a nedobijaju plaću.
__________________
Promeniću svet do kraja pesme.EKV
hrvatina_i_po is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2016., 23:03   #1134
Quote:
PrinceVegeta kaže: Pogledaj post
Dilema je: gdje dobivam bolju uslugu, i za koju cijenu, u privatnika ili države. Ako je privatnik jeftiniji uz istu ili bolju kvalitetu, 100% sam za privatno zdravstvo.

Švicarska ima privatno zdravstvo i 100x je humanija od Hrvatske.
Usporedba sa Švicarskom, stvarno? I to samo u tom jednom segmentu zanemarujući sve ostale razlike između nas i Švicarske? Pa kako ljudima nisu još dosadile ovakve trule ciljane usporedbe kojih se naslušamo svaki put kad nam se pokušava izbiti lova iz džepa?

Hajde da vidimo što se događalo u Rusiji kad se uvelo nešto ovakvo što nama predlažu, ta usporedba nam je bliža. Mi i Rusi smo daleko od Švicarske.

U Rusiji je bilo uvedeno točno ovo što se nama predlaže, mješavina javnog i privatnog zdravstva. Posljedice?

"OECD izvještava da, nažalost, ništa nije išlo po planu i reforme su učinile cijeli sistem još gorim. Zdravlje populacije se pogoršalo u skoro svakom aspektu. Sistem je bio prekompliciran i vrlo neučinkovit, te imao malo sličnosti s onim što su zamislili reformatori kad su ga predlagali. Iako je postojalo 300 privatnih osiguravatelja (uz državne) bilo je jako malo "borbe za osiguranike" tako da je na kraju određen broj ljudi ostao bez ikakvog osiguranja. Privatne osiguravateljske kuće su potpuno zakazale." link

To je ono što nas čeka, a ne Švicarska.
Marina Fiume is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2016., 23:04   #1135
Quote:
Cuka kaže: Pogledaj post
Zdravstvo jest javno dobro pobliže opisano u Ustavu RH Članak 59.


Liječnici nisu na tržištu jer im je poslodavac proračun.

Oprema također jer istu financira proračun.

Energenti su u potpunosti ili velikim dijelom vlasništvo RH.

I sasvim je jasno da zdravstvo nije na tržištu ali su ga stavili na tržište ali to je već neki drugi problem.
Pitaj lijecnika koji je otisao u njemacku jel je na trzistu? Ili pitaj Siemens i Phillips jesu li njihovi MRovi na trzistu. Slobodno pitas i Putina jel njegov plin na trzistu.

Ustav je mrtvo slovo na papiru, vazi samo kad iza tih rijeci stoji novac kao reprezentacija novostvorene vrijednosti koja, gle cuda, dolazi od trzista.
lukarak is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2016., 23:18   #1136
Quote:
Cuka kaže: Pogledaj post
Ja jesam za svakakve kombiacije ali bi molio objašnjenje kako će bolesniji platit više kad je bolestan i vjerovatno tada radno nesposoban??? Odakle??

A ako je još loše životne sreće i radio je nekakav šugavi posao za šugavu plaću i nema ušteđevinu, a tko je uopće i ima, kako će platit.
Mora se nekakav model napraviti, da kada netko ne može plaćati, odnosno radno je nesposoban, da se svima poveća, ali onaj tko radi i bolestan je mora više davati. Jednostavno ne može ovako funkcionirati, netko tko nije nikada bolestan da mora davati više od bolesnijih je smiješno. Normalno da bi ovakav model još više bio uspješniji da je standard građana veći. Nešto se svakako mora promijeniti. svi ćemo se složiti više manje da ovakvo zdrastvo ne funkcionira baš najbolje.

Svatko tko navrši 18 godina ne smije sebe dovesti u situaciju da radi za mizernu plaću.To sve može biti privremeno, a ne do starosti raditi za minimalac.
Pythonhim is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2016., 23:19   #1137
Privatno zdravstvo vs javno zdravstvo (zbirna tema)

Quote:
PrinceVegeta kaže: Pogledaj post
Kao netko tko plaća, želim plaćati gdje je jeftinije, za što bolju uslugu. To je sve što me zanima. Omjer cijene i kvalitete. Ako je privatno povoljnije onda sam za to, ako je država povoljnija onda sam za nju. U ovom trenutku mislim da je država izrazito nepovoljna, jer nudi jako lošu i skupu uslugu.


Zelis placati jeftinije za sto bolju uslugu?
Nema toga u privatnom sektoru.
Sto je bolja usluga, to je i skuplja, a misliti da ce ćeš za istu lovu imati bolju uslugu u privatnom sektoru je cista utopija. Privatni sektor po defaultu ide na maksimizaciju profita, a pitaj se na ustrb koga i cega.
Pricamo o RH, a ne o Svici i Skandinaviji.
cave troll is online now  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2016., 23:27   #1138
Quote:
Zajedničar kaže: Pogledaj post
Po meni je okrutnije to što taj koji je bolestan mora svaki mjesec davati 15% plaće za tzv. solidarno zdravstvo i onda otići kod privatnika ako ne želi umrijeti čekajući na red za operaciju u javnoj bolnici. Ako se radi o hitnom slučaju onda mora čekati dok se na hitnoj ne riješe oni koji imaju povišeni tlak ili su se porezali prilikom rezanja luka.
Svaki mjesec uplaćujem 15 % svoje plaće + povremeno još jedan dio preko ugovora o djelu. Kada sam završila na hitnoj zbog sumnje u upalu pluća, plaćala sam sve što je bilo potrebno. I ne, nije mi žao jer želim da moja kolegica s posla koja je imala rak dojke, ima pravo na besplatnu liječničku pomoć. Želim da moja susjeda koja ima multiplu, ima pravo na interferon, želim da se teško bolesnoj djeci, plati liječenje. Da smo mi neka racionalna država koja stvarno pazi da se novac raciononalno i transparentno koristi, možda bih i podržavala privatizaciju. Ovako ne. A kao što je tu netko spomenuo, ako mislite da ćete dobiti jednaku zdravstvenu uslugu ako se nedajbože ono privatizira, onda se varate.
__________________
život je paradižot
zamantana is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2016., 23:47   #1139
Quote:
lukarak kaže: Pogledaj post
Pitaj lijecnika koji je otisao u njemacku jel je na trzistu? Ili pitaj Siemens i Phillips jesu li njihovi MRovi na trzistu. Slobodno pitas i Putina jel njegov plin na trzistu.

Ustav je mrtvo slovo na papiru, vazi samo kad iza tih rijeci stoji novac kao reprezentacija novostvorene vrijednosti koja, gle cuda, dolazi od trzista.
On je tada na tržištu svojom voljom.

Opremu kupuje proračun a i plinski biznis je u okrilju države. To sve plaćamo mi a ne neko drugi pa nam to renta.

Nego da mi okrenemo stvar do apsurda.

Jesu li medicinski fakulteti subvencionirani ili kako već od države pa shodno tome i završeni liječnici su koristili te benfite i de facto studirali jako jeftino nešto šta vani košta jako skupo?

Jesmo li mi svi skupa izgradili sve zdravstvene ustanove i opremili ih??

Jesmo li platili iz proračuna do zadnjeg zavoja u bilo kojoj zdravstvenoj ustanovi??

Tko i na kakav način priječi državu da odluči energente zdravstvu isporučivat po subvencioniranoj cijeni?? Ili da lokalna samouprava smanji komunalni i ini doprinos zdravstvu ili da gorivo za zdravstvene potrebe, recimo Hitnu pomoć, bude potpuno besplatno?? Nitko jer možemo ako hoćemo.

Mi svi plaćamo zdravstvo i ono može bit potpuno besplatno osim lijekova koji su faktor na koji ne možemo utjecat.

I sad umjesto da se sustav pobrine putem javne nabave i generalnih ušteda na nepotrebnom u ćemu godišnje iz sustava po raznim procjenama naprosto nestanu stotine miljujna kuna ako ne i više mi odmah idemo na prebacivanje nerada i nečinjenja u sustavu na teret stanovništva.

Pače sad pomalo i tvrdimo da se dopunsko mora plaćat sve više a i da će siromašniji obzirom na svoju financijsku snagu imat nekakav minimum a oni šta imaju više će plaćat više i imat bolje.

Svi pri tome zaboravljamo jednostavnu činjenicu da ćemo svi prije ili kasnije bit na skrbi zdravstvenog sustava makar i u poznim godinama i da ćemo vjerovatno strahovito brzo potrošit sve te iznose koje smo plaćali godinama i opet ćemo de facto past na nekakav solidarni sustav zdravstva.

Ako ne znate privatna osiguranja su tu da sebi stvore profit a stvaranje profita ima svoje zakonitosti.

Kad sustav dokaže da su napravili sve i da više nemaju mjesta uštedama i racionalizaciji poslovanja i troškova onda možemo pričat o večem izdavanju sviju nas ali do tada ćete me oprostit mi plaćamo njihovu nonšalantnost sa javnim novcem i to sve više i više.

Quote:
Pythonhim kaže: Pogledaj post
Mora se nekakav model napraviti, da kada netko ne može plaćati, odnosno radno je nesposoban, da se svima poveća, ali onaj tko radi i bolestan je mora više davati. Jednostavno ne može ovako funkcionirati, netko tko nije nikada bolestan da mora davati više od bolesnijih je smiješno. Normalno da bi ovakav model još više bio uspješniji da je standard građana veći. Nešto se svakako mora promijeniti. svi ćemo se složiti više manje da ovakvo zdrastvo ne funkcionira baš najbolje.

Svatko tko navrši 18 godina ne smije sebe dovesti u situaciju da radi za mizernu plaću.To sve može biti privremeno, a ne do starosti raditi za minimalac.
Na prvi pasus ti je moj komentar da ćemo svi prije ili kasnije potrošit silne novce za vlastito zdravlje a hoćemo li tada pravit matematiku koliko sam izdvojio a koliko ovo košta?

Ovo boldano me jako zanima u realizaciji jer možda ima nešto što nam svima promiće u zemlji stotina tisuća nezaposlenih, više desetaka tisuća koji rade a ne primaju plaće i preko miljon penzionera.
__________________
Niks grozje ščipjen, niks smokve ticen perke ćeš dobit takicon po tampliru.
Cuka is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2016., 00:47   #1140
Meni je fascinantno kako neki ljudi misle da ce vjecno biti mladi i zdravi i da smo za bolest sami krivi. Mozda ne znaju da se neke bolesti genetski nasljeduju ili da se zbog komplikacija pri porodu mogu roditi bolesna djeca. Molim pojasnjenje sto cemo se mentalnim bolesnicima, ljudima koji nakon neke nesrece (mozda ne svojom krivnjom) ostanu u invalidskim kolicima ili im se poslodavac nije pobrinuo za adekvatnu zastitu na radu pa su oboljeli od neke kancerogene bolesti? Lijepo se bojim odgovora.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
__________________
život je paradižot
zamantana is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:56.