Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.03.2017., 22:54   #21
Quote:
Cuka kaže: Pogledaj post
Zabranit rad nedjeljom samo trgovinama je diskriminacija prema recimo kafićima jer i jedno i drugo je de facto usluga a zabranit rad nedjeljom prema nekim istraživanjima kojih se sjećam od prošlog puta kad se to spominjalo je jedno 10% trgovaca na burzu.

Rad nedjeljom-praznikom-blagdanom plati duplo i tko voli nek izvoli ali svima kojima je u opisu posla rad tim danima.
Je! Kad su ono zabranili nedjeljom, odmah je bilo otpuštanja radnika.

Onda su dozvolili do kraja kolovoza rad nedjeljom i kad se turisti navikli, onda ih u devetom mjesecu dočekali zatvoreni dučani, pa je bila izvanredna sjednica vlade.


Krivo mi je što u državi u kojoj se maksimalno krše radnička prava, priča samo o neradnoj nedjelji, a zanemaruju sve druge moguće nepravde!
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Old 05.03.2017., 22:56   #22
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
U biti to je najveća zamka "prava na nedjelju", jer ako trgovkinje i dalje budu morale raditi uz neplaćene prekovremene, onda je slobodna nedjelja kurac od ovce!
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
A ja sam da strana poduzeća u RH plačaju svoje radnike kao i u matičnim državama ili neka odjebu od Hrvatske!!
Fala ti bože da se i mi slažemo oko nečega, napisao si točno ono kaj ja mislim.
Moja prijateljica ima svoj štand i prodaje vlastite proizvode na njima, ali to nisu proizvodi s osnovnim namirnicama. Neću ulazit u to želi li ona prodavat nedjeljom ili ne jer je to stvar drugačije prirode, ali zabranom takvim malim proizvođačima koji su ujedno i prodavači se šteti jer su im vikendi na tržnicama najvažniji dani.
__________________
Bol u šupku pokreće svijet
crazy_borna is offline  
Old 05.03.2017., 23:24   #23
Strani trgovački centri već u petak poslijepodne u svojim državama zatvaraju vrata, dok isti ti centri u Hrvatskoj rade i petkom i svetkom, a preko ljeta neki i do ponoći bez povećanja plaće.
Tko je kriv? Svi pomalo. Neka se jedna od radnica zbog toga i pobuni, uvijek će doći neka koja će prihvatiti takve uvjete. Nitko te ne cijeni, lako si zamjenjiv.
__________________
Svijet neće biti uništen od strane zlih ljudi, već od strane onih koji gledaju i ništa ne poduzimaju!
zeljko_ri is offline  
Old 05.03.2017., 23:54   #24
Samo neke stvari bi trebale raditi nedjeljom. Ipak ne može se da ni jedna trgovina u državi ne radi jedan dan; možda ti baš ponestane nečeg a mora se čekati (ili posuditi od nekog).

Ali, sve mislim da iako prođe to da se zabrani, moguće je i da poslodavci smanje plaće samo zato što se ne radi jedan dan u tjednu, bez obzira bio taj potez legalan ili ne.
Energija X is offline  
Old 05.03.2017., 23:55   #25
Ja sam za prava radnika, radnik bi trebao imati pravo odlučiti za koga, s kim, za koliko, pod kojim uvjetima, po kojoj cijeni i kojim danima nudi svoj rad tržištu, ne da to umjesto njega odluči država.

Evo nedjelja je pa ja radim, tako sam odlučio, odakle bilo kome pravo upravljati samnom i mojim odlukama?
satnik is offline  
Old 06.03.2017., 10:01   #26
Državni tajnik za demografiju Marin Strmota predstavio je Demografsku strategiju Hrvatske, naglasivši da je nerealno očekivati da će se preko noći trendovi preokrenuti. Strategija obuhvaća, nabrojao je, novčane obiteljske potpore poput rodiljnih i roditeljskih naknada, usklađivanje obiteljskog i poslovnog života omogućavanjem primjerice kliznog radnog vremena ili rada od kuće, ali i pošteda od rada nedjeljom za zaposlene majke malodobne djece. Obuhvaća i usluge za djecu i obitelji, stambeno zbrinjavanje mladih obitelji, aktivno provođenje migracijske politike, te promoviranje obiteljskih vrijednosti.

U EU-u nema jedinstvenog stajališta oko rada nedjeljom, tako da svaka država odlučuje sama za sebe. Petnaest država nema zabranu rada nedjeljom (Hrvatska, Bugarska, Češka, Danska, Estonija, Mađarska, Irska, Italija, Latvija, Litva, Poljska, Rumunjska, Slovačka, Slovenija i Švedska), dok njih trinaest imaju zakonska ograničenja rada trgovina nedjeljom (Austrija, Belgija, Cipar, Finska, Francuska, Luksemburg, Nizozemska, Njemačka, Portugal, Ujedinjeno Kraljevstvo, Malta, Španjolska i Grčka). No, niti jedna država članica EU-a nema potpunu zabranu rada nedjeljom.

Strasti oko rada nedjeljom uzburkala je inicijativa Hrvatske biskupske konferencija za zabranu rada nedjeljom - peta u zadnjih 20 godina. Nedjelja je dan za obitelj, poručuju. Čini se kako i Vlada razmišlja u istom smjeru. Pitanje zabrane rada nedjeljom ponovno je otvorio prijedlog ministarstva demografije - da nedjelja bude dan za obitelj. Ideju da se ne radi baš svaku nedjelju - elaborirat će nadležna ministarstva, najavio je premijer Andrej Plenković.

http://vijesti.hrt.hr/377467/moze-li...ografsku-sliku
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Old 06.03.2017., 10:04   #27
Mislim da se brkaju dvije stvari, koje jedna s drugom veze nemaju: rad trgovina nedjeljom i plaćanje za rad nedjeljom. Zakonodavac želi promijeniti samo prvo. Drugo se ne odnosi samo na trgovine, jer nedjeljom osim u trgovinama rade mnogi ljudiu drugim djelatnostima. U tu temu spada onda i plaćanje prekovremenog rada i rada noću, a sve je to (ili bi trebalo biti) već regulirano zakonom.
Kako napisah, nedjeljom bi trebale raditi samo trgovine osnovnih živežnih namirnica. To je tako u većini europskih zemalja.
U Njemačkoj možeš nedjeljom kupiti kruh ili pecivo samo u pekarama (i to čini mi se samo prije podne), te u novije vrijeme na benzinskim pumpama. Sve su ostale trgovine (primjerice kod nas poznati LIDL) zatvorene.
Ne tako davno sam na državni blagdan prolazio pokraj otvorenog Bauhausa. Siguran sam da vlasniku tog lanca ne bi palo na pamet napraviti to u svojoj matičnoj zemlji.
Sjećam se da sam u USA krajem osamdesetih vidio kako se u trgovini nedjeljom zatvaraju dijelovi u kojima se prodaje roba koja ne spada u živežne namirnice - u USA!
Glede turizma. Postoje primjeri u ostalim turističkim zemljama. Osim trgovina hranom i suvenirnica, nedjeljom i blagdanom su sve ostale trgovine zatvorene. Trgovine hranom uglavnom rade samo prije podne.
__________________
Ignore: - Sizif -, saugaro, Sotto Voce, kalinin, bleso
Bodul2a is offline  
Old 06.03.2017., 10:07   #28
Crkva se diči kako je 85% Hrvata katolici, a nedjeljom trgovački centri puni ljudi
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Old 06.03.2017., 10:12   #29
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
mise ima svaki dan
Ne govori se o misama svaki dan već o nedjelji kao neradnom danu. Za vjernike on ima posebno značenje, kao uostalom i misa na taj dan.

Uostalom, mišljenja sam da se rad nedjeljom u 21 stoljeću zasigurno ne može zabraniti, ali zakonskim rješenjem bi rad na taj dan bio plaćen duplo u odnosu na ostale dane i problem bi bio rješen. Uvijek bi se našlo u radnom kolektivu onih koji bi željeli raditi i nešto više zaraditi (pa i dio vjernika bi sigurno isto pristao raditi).
__________________
"Ja čitam"...kako se kaže na Crnski? Kaže se kao "Ja čitam"
...Vidi u riječnik Crnskog i Gorskog jezika
MLADJO is online now  
Old 06.03.2017., 10:16   #30
Pa naši katolici često vole vaditi svojih 90% iz rukava-pa valjda im ne treba zakon, samo malo samodiscipline!?
Goc-369 is offline  
Old 06.03.2017., 10:17   #31
pa vec i je odredeno koliko se placa rad u drugoj i trecoj smjeni i rad vikendima i praznicima, te prekovremeni
dakle samo treba ispostovati slovo zakona, a to u danasnje vrijeme nije uopce tesko, ako se zeli
ZgSash is offline  
Old 06.03.2017., 10:19   #32
Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
pa vec i je odredeno koliko se placa rad u drugoj i trecoj smjeni i rad vikendima i praznicima, te prekovremeni
dakle samo treba ispostovati slovo zakona, a to u danasnje vrijeme nije uopce tesko, ako se zeli
pa Bruxelles nas i jebe zbog neprovođenja zakona
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Old 06.03.2017., 10:20   #33
jebe se i meni za bruxelles
mi trebamo raditi kaj treba biti napravljeno radi nas
ZgSash is offline  
Old 06.03.2017., 10:22   #34
Najlakše je nešto zabraniti i tako sakriti nesposobnost obrane radničkih prava. Pogotovo u velikim trgovačkim lancima.
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Old 06.03.2017., 10:31   #35
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
da, toliko da su svi trgovački centri dupkom puni

jebe se njima za misu i za crkvu
Svrstavaš sve vjernike u isti koš...i to činiš na vrlo ružan i primitivan način.

A istodobno želiš maksimalnu toleranciju prema sebi i svojim pravima.

Licemjerno, zar ne?
__________________
"Ja čitam"...kako se kaže na Crnski? Kaže se kao "Ja čitam"
...Vidi u riječnik Crnskog i Gorskog jezika
MLADJO is online now  
Old 06.03.2017., 10:33   #36
Quote:
MLADJO kaže: Pogledaj post
Svrstavaš sve vjernike u isti koš...i to činiš na vrlo ružan i primitivan način.

A istodobno želiš maksimalnu toleranciju prema sebi i svojim pravima.

Licemjerno, zar ne?
naravno da ne, ali u državi od 85% vjernika, a svi centri puni nedjeljom, ne treba ti puno da izvučeš zaključak
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Old 06.03.2017., 10:40   #37
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
naravno da ne, ali u državi od 85% vjernika, a svi centri puni nedjeljom, ne treba ti puno da izvučeš zaključak
Rekao si što si rekao i možeš se sada izmotavati koliko želiš.

Nije vjernik samo onaj koji ne radi nedjeljom ili je svake nedjelje u crkvi ili posti petkom...itd, itd.

Kako je lako izvoditi uopćene zaključke i sve vjernike (katolike, da budemo precizniji) trpati u isti koš.

Da se ona tvoja rečenica koristi za neke druge vjerske skupine ili seksualne orijentacije, vjerujem da bi kazna na ovom PDF-u bila malo žešća.
__________________
"Ja čitam"...kako se kaže na Crnski? Kaže se kao "Ja čitam"
...Vidi u riječnik Crnskog i Gorskog jezika
MLADJO is online now  
Old 06.03.2017., 10:50   #38
Quote:
MLADJO kaže: Pogledaj post
Rekao si što si rekao i možeš se sada izmotavati koliko želiš.

Nije vjernik samo onaj koji ne radi nedjeljom ili je svake nedjelje u crkvi ili posti petkom...itd, itd.

Kako je lako izvoditi uopćene zaključke i sve vjernike (katolike, da budemo precizniji) trpati u isti koš.

Da se ona tvoja rečenica koristi za neke druge vjerske skupine ili seksualne orijentacije, vjerujem da bi kazna na ovom PDF-u bila malo žešća.
ti si rekao da je vjernicima nedjelja bitna

da je bitna bi vjernici ostali doma, a ne hodočastili po centrima i to nedjeljom
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Old 06.03.2017., 10:56   #39
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
ti si rekao da je vjernicima nedjelja bitna

da je bitna bi vjernici ostali doma, a ne hodočastili po centrima i to nedjeljom
Jasno sam ti gore napisao.

Ti samo izvlačiš uopćene zaključke i kao što sam rekao sve vjernike trpaš u isti (negativni) koš.

Uostalom, uopće je neinteligentno od mene što raspravljam s tobom.
__________________
"Ja čitam"...kako se kaže na Crnski? Kaže se kao "Ja čitam"
...Vidi u riječnik Crnskog i Gorskog jezika
MLADJO is online now  
Old 06.03.2017., 10:59   #40
Oni bi poticali natalitet tako da zabrane rad nedjeljom majkama malodobne djece?
bas me zanima tko ce radjat djecu kad ce znati da ce popusti sigurni otkaz u trgovini nakon sto rodi i da se 18 godina nece moci u istoj zaposliti
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:26.