Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Psi

Psi Najbolji prijatelji

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.11.2008., 15:25   #1
Pankreatitis kod pasa

Evo da otvorim ovu temu,trazila sam da li vec negdje mizda postoji,ali nisam nista nasla.imam psa(pekinezera)starog 8 godina,i od kad god ga imam(kod mene je od svojih mjesec i pol)stalno neki problemi.cim bi nesto pojeo,bilo to konzerva za pse,ljudska hrana odmah drugi dan proljev,uzasno povracanje,po nekoliko puta za redom,nekad cak i sukrvica u stolici,crijeva ga uzasno muce,toliko mu krci u njima da je to uzasno.tako da je vec negdje punih 6 godina iskljucivo na suhoj,dehidriranoj hrani(royal sensibil,ponekad mu promjenim adult)i sve do pred malo ajmo reci je bilo ok,a sad u zadnje vrijeme malo malo ga ulovi njegova stara boljka,povraca lokvu za lokvom,zatim uslijedi proljev,pa kruljenje u crijevima,potmura,nema volje za nista(inace je veliki veseljacic),kad ga taknem stenje,vjerojatno ga boli jadnicka.najgore mi je sta nema volje ni za piti strah me bude da ne dehidrira.prije bi odmah otisla do veterinara koji je ustanovio da je to pankreatitis dao bi mu injekcije to bi se stisalo ali za kratko vrijeme opet ista prica.i sta ide stariji vidum da ga cesce lovi,bas me zabrinjava vec,ne znam gdje ga ni vodit vise,ne razumijem da mi veterinar nije dao nikakve lijekove za toi,valjda nesto postoji da mu se to koliko toliko stabilizira,znam da i kod ljudi postoji takva dijagnoza i da su dobili neku terapiju.bas sam citsla na netu da to obicno dolazi kod pasa srednje dobi,kad jedu masnu hranu,i kod debelih pasa.a moj pas to ima odmalena,dok je bio stene,nije niti debel a masno ni ne primirise kamo li pak pojede,pod strogom kontrolom je radi toga,pa me zanima kako je moguce da od toga boluje?ako ima tko sa slicnom situacijom ili bolje reci dijagnozom molila bih da se javi da izmjenimo iskustva
OOOOOOO is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2008., 15:28   #2
U, to ti može bit dosta gadno...
__________________
S cigaretom nisi sam
Ubi panis ibi patria
Clearwater is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2008., 18:54   #3
napiši kakve je boje stolica
pasbig is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2008., 23:27   #4
pa izgleda normalne,onako smedjkaste,ponekad malo kao zelenkasta(ako mu dam kakav suhi keksic za pse)


Quote:
Clearwater kaže: Pogledaj post
U, to ti može bit dosta gadno...
joj nemoj me strasit,kako to mislis?nedaj Bog da mu se sta desi jel bi umrla zajedno s njim,obozavam ga i sve bi napravila za moju mrvicu.samo me to njegovo stanje koje je pocelo sve cesce jako zabrinjava,kad ga to ulovi ja nemam volje za nista,zao mi ga takvog gledat.sad za 2 tj idemo na cijepljenje i moram ozbiljno popricat sa veterinarom u vezi toga

Zadnje uređivanje Misery's Crown : 08.11.2008. at 15:34.
OOOOOOO is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2008., 11:42   #5
Pa nisam baš sigurna da se radi o pankreatitisu,naime kod njega je stolica svijetložute boje pa čak i bijela.Možda se radi o kroničnom erozivnom kolitisu koji može biti uzrokovan infestacijom crijevnim parazitima(erozija crijeva je mogla nastati i prije),netolerancijom komercijalne pseće hrane...Predlažem ti i/d par dana,onda kuhano bilelo meso piletine a u svaki obrok istresi jednu kapsulu Linexa i možeš dodavati posnog zagrebačkog sira.Ta dijeta mora trajati bar mjesec dana.Napravi koprološku bakteriološku i parazitološku kulturu.Da bi spriječila povračanje izvrstan ti je Peptoran 75 svaki dan na tašte
pasbig is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2008., 22:41   #6
Quote:
pasbig kaže: Pogledaj post
Pa nisam baš sigurna da se radi o pankreatitisu,naime kod njega je stolica svijetložute boje pa čak i bijela.Možda se radi o kroničnom erozivnom kolitisu koji može biti uzrokovan infestacijom crijevnim parazitima(erozija crijeva je mogla nastati i prije),netolerancijom komercijalne pseće hrane...Predlažem ti i/d par dana,onda kuhano bilelo meso piletine a u svaki obrok istresi jednu kapsulu Linexa i možeš dodavati posnog zagrebačkog sira.Ta dijeta mora trajati bar mjesec dana.Napravi koprološku bakteriološku i parazitološku kulturu.Da bi spriječila povračanje izvrstan ti je Peptoran 75 svaki dan na tašte
ja bih mu to i davala bila,kuhanu piletinu i rizu i tako par dana dok se ne smiri sve to,ali sad nedavno sam mu to isto dala jadnik odmah mu je naskodilo,dobio je proljev,vise sam jednostavno na cudu sta mu dat jest od zraka se jadan razboli.a sta se tice linexa to obavezno imam u kuci sa time mu donekle i pomognem cim vidim nesto sumnjivo da bi ga moglo ulovit odmah mu dam.kad sam bila nedavno kod veter. kazem mu kako mu sad zna i piletina naskodit a on meni a vjerujem ni ona vise nije sta je nekad bila,bolje mu ni to nedavat.mene je samo strah danas sutra sta cu mu davat jest,on je prosao 8 god,ide stariji,donji zubi mu se vec odavno klimaju,za sada smije jest samo svoju suhu hranu koju mora grist,zvakat a sta ce biti kad vise ne bude mogao zvakat sta mu dat jest kad nista ne smije,ni psecju konzervicu to bi mu bar bilo lakse za pojest.sad za koji dan idem do veteri. moram s njim ozbiljno popricat,neka mu napravi neke pretrage ili nesto da se tocno vidi sta je i kako cemo dalje.
OOOOOOO is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2008., 22:54   #7
Pas moje frendice, mali yorki, pati od sličnih simptoma, ne znam točno kakvu terapiju vet daje povremeno, ali znam da ga je dosta dugo hranila sa mesom kunića i da mu je jedino od toga bilo ok.Star je tri godine i od početka ima probavne probleme, al eto kunić mu paše
fr4ntik is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2008., 10:11   #8
Istina je da je mnogo pasa alergično i na piletinu.Daj molim te spomeni svojoj vet da ga jedno 20 tak dana stavite na kortizonsku terapiju(ne ako je cijepljen unutar 14 dana),ako proljev stane to ti je na alergijskoj bazi.Jesi probala Canine d/d?Naravno da bi biokemija i KKS ovdje puno značila(posebno eozinofili,GUK,laktaza,AST,ALT,lipaza,holesterol)
pasbig is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2008., 13:40   #9
:
Quote:
pasbig kaže: Pogledaj post
Istina je da je mnogo pasa alergično i na piletinu.Daj molim te spomeni svojoj vet da ga jedno 20 tak dana stavite na kortizonsku terapiju(ne ako je cijepljen unutar 14 dana),ako proljev stane to ti je na alergijskoj bazi.Jesi probala Canine d/d?Naravno da bi biokemija i KKS ovdje puno značila(posebno eozinofili,GUK,laktaza,AST,ALT,lipaza,holesterol)

hvala bas cu mu malo napomenut to
OOOOOOO is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2014., 17:20   #10
Vidim da je stara tema, ali eto, danas su baš mojoj curki dijagnosticirali kronični pankreatitis, pa bih voljela saznati više o tome, ako netko ima iskustva. Za sada su mi dali probavne enzime koje joj moram stavljati u svaki obrok i preporučili lako probavljivu hranu. Ako netko ima psa sa tim problemima, voljela bih čuti čime ih je najbolje hraniti, koliko često i kako mu dajete lijek (doktorica mi je rekla jedno, u uputstvu lijeka piše drugo, pa me zanima što je bolje). Također, ako netko zna koje su prirodne metode kako to držati pod kontrolom, rado bih ih isprobala, uz ovu terapiju, naravno.
__________________
Once you can accept the universe as matter expanding into nothing that is something, wearing stripes with plaid comes easy
Neazess is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2014., 18:20   #11
Nemam psa s pankreatitisom, ali mi je mama imala napadaj akutnog pankreatitisa pa se sjećam neki sitnica koje bi i tebi mogle biti važne, a sisavci su sisavci, kako god okreneš.

Naime, ne znam koliko su ti u VetPoinut objasnili, ali pankreatitis je upala do koje dolazi zbog toga što se enzimi koje gušterača proizvodi i koji bi se pomagati u probavi, umjesto toga, aktiviraju unutar nje i na taj je način uništavaju. Zato se enzimi uzimaju dodatno kako bi se to sredilo.

Za alternativne načine ne znam, ali znam da je prehrana iznimno važna i da ne smije uključivati previše masnoća ni proteina, nego se treba bazirati na ugljkohidratima, što je kod pasa komplicirano. Od namirnica koje mogu jesti i ljudi i psi u obzir dolaze nemasno meso (piletina - teletinom nećeš hraniti psa, a netovljenu puretinu ne znam gdje ćeš naći) i riža ili dvopek (ne integralni!) te kuhano povrće.

Međutim, ono što je najvažnije jest da pankreatitis nije bolest sam po sebi, nego ga izaziva nešto drugo. Kod moje su majke u pitanju bili žučni kamenci. Ne znam jesu li ti u VetPointu nešto spomenuli u vezi s time, mislim, hoće li se i što će se dalje raditi - kod ljudi liječnici najprije smire pankreatitis pa onda traže što ga je izazvalo.

Nažalost, ne mogu ti pomoći konkretnim savjetom, a možda ti bude od koristi ova opća slika.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2014., 20:49   #12
Da, baš čitam malo po netu o tome, kažu da kad je riječ o psima, većinom ne znaju uzrok... eventualno da deblji psi imaju veću tendenciju tome, ali ona nikad nije bila debela (dapače, sad je čak malo i premršava nakon svih tih epizoda), niti je jela nešto masnu hranu ili previše bjelančevina.

Napravili su joj i ostale pretrage i sve je ok, čak kažu da je krvna slika neobično dobra za njenu dob, kao i stanje srca i ostalih organa... tako da nisu spominjali nikakve daljnje planove...ne znam. Kažu da imaju dosta pasa sa time koji žive relativno normalno, tu i tamo, tipa jednom godišnje ih uhvati napad, pa moraju na infuziju, pa je poslije opet sve ok.
Ono što sam ja skužila, u ovih par tjedana kad sam pokušavala ustanoviti čime da ju hranim, je da su žitarice obično pogoršavale simptome - npr. kad bih joj dala rižu, gotovo je uvijek imala napadaje bolova i povraćanja. Kad je pojela Hills I/D, na kojem piše da je i za pankreatitis - je povraćala neprobavljen kukuruz. Kad sam ju pak hranila samo piletinom - bila je bolje. Dvopek je dobro podnosila (i to sam probala).

Možda ipak postoji razlika između ljudi i pasa, obzirom da su oni primarno izgrađeni kao mesojedi. Vidim i po netu da se mišljenja suprostavljaju - neki kažu - psi su mesojedi, ne hranite ih žitaricama, drugi pak baš za ovo preporučaju nisko proteinsku dijetu, treći kažu da je za sve kriva procesirana pseća hrana (koju ona, doduše, cijeli život jede) i da im treba kuhati ili ih hraniti sirovom.
Pa sad ti znaj koji je pravi odgovor... eh... U svakom slučaju hvala na savjetima i nadam se da je mama dobro.
__________________
Once you can accept the universe as matter expanding into nothing that is something, wearing stripes with plaid comes easy

Zadnje uređivanje Neazess : 09.12.2014. at 20:57.
Neazess is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2014., 02:02   #13
Quote:
Neazess kaže: Pogledaj post
Kad sam ju pak hranila samo piletinom - bila je bolje.
Quote:
Pa sad ti znaj koji je pravi odgovor...
Pa pas ti je dao odgovor, samo ga trebaš poslušati Hoće li meso biti sirovo ili kuhano, nije bitno. Preporuča se sirovo ili prokuhano, ali daš ono što pas hoće jesti i što mu odgovara. Prouči malo holističke veterinare i način takve ishrane.

Psi zaista jesu mesožderi, a niskoproteinska hrana ne znači da je ta hrana bezmesna - piletina je po tom pitanju puno "lakša" od junetine, govedine i sl. U svakom slučaju mislim da nećeš fulati ako psu kuhaš i daješ sirovo umijesto industrijske hrane, pogotovo one sa hrpom kuruze i sl.
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2014., 04:29   #14
Quote:
Smartie kaže: Pogledaj post
Pa pas ti je dao odgovor, samo ga trebaš poslušati Hoće li meso biti sirovo ili kuhano, nije bitno. Preporuča se sirovo ili prokuhano, ali daš ono što pas hoće jesti i što mu odgovara. Prouči malo holističke veterinare i način takve ishrane.

Psi zaista jesu mesožderi, a niskoproteinska hrana ne znači da je ta hrana bezmesna - piletina je po tom pitanju puno "lakša" od junetine, govedine i sl. U svakom slučaju mislim da nećeš fulati ako psu kuhaš i daješ sirovo umijesto industrijske hrane, pogotovo one sa hrpom kuruze i sl.
Tak si i ja nekako mislim, ostajem na kuhanoj hrani i mislim da se ne vraćam skoro procesiranoj i držat ću se onoga što joj paše. Za sad, da kucnem u drvo, čini se da ovo što su mi dali radi - danas je prvi put nakon mjesec i pol uzela štap u usta da ga pojede - to znači da se za sad osjeća malo bolje .
Ja sam joj ga naravno oduzela uz objašnjenje da ga ne može pojesti jer nije posipan probavnim enzimima...
__________________
Once you can accept the universe as matter expanding into nothing that is something, wearing stripes with plaid comes easy
Neazess is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2014., 15:09   #15
sad je zima, pazi samo da ti ne popije hladnu vodu ili ne pojede previše hladno, može dobiti napadaje i od toga....i, naravno, samo prati što njoj odgovara a, što ne...to ti je jedini pravi odgovor....moja tata je bolovao od gušterace i koliko se sjecam iznutrice, jaja, peceno (između ostalog)...bili su tada strogo
zabranjeni, sad vec vidim da više nisu...
i sve najbolje pesonji,
tanita is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2015., 20:05   #16
Dakle, evo da nakon par mjeseci javim kako stvari idu i podijelim svoja iskustva sa drugim vlasnicima kojima će možda zatrebati. Nadam se da možda može nekome pomoći, jer vidim da se o temi jako malo piše i zna.

Znači, nakon dugo proučavanja na netu i raznih pokušaja s hranom, potpuno sam odustala od procesirane hrane, jer niti jedna (iako je na nekima deklarirano) zapravo ne odgovara psima s pankreatitisom. Počela sam joj kuhati slatki krumpir (koji se zasad pokazao kao stvarno čudotvorna biljka), bundevu, mrkvu, piletinu i ribu (bilo koja je ok). Koji put joj dodam malo jogurta ili pileće juhice. Uz to, naravno koristim i probavne enzime koje su joj preporučili. Isto je važno da dosta trči (moja nije nikad bila debela, ali nije bila niti previše aktivna, pa sam sad malo pojačala šetnje). I mogu vam reći da zasad stvari idu super i da su joj se svi simptomi povukli, i ne samo to, nego je i živnula čak i više nego prije bolesti. Jedini problem je što je sve to prilično skupo, pa tražim načine kako da potrebne namirnice nabavim po prihvatljivijim cijenama. U svakom slučaju, barem iz mog iskustva, ovakva kombinacija prehrane i tretmana za sada radi za pse sa kroničnim pankreatitisom, nadam se da će tako i ostati .
__________________
Once you can accept the universe as matter expanding into nothing that is something, wearing stripes with plaid comes easy
Neazess is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2015., 00:17   #17
Quote:
Neazess kaže: Pogledaj post
Dakle, evo da nakon par mjeseci javim kako stvari idu i podijelim svoja iskustva sa drugim vlasnicima kojima će možda zatrebati. Nadam se da možda može nekome pomoći, jer vidim da se o temi jako malo piše i zna.

Znači, nakon dugo proučavanja na netu i raznih pokušaja s hranom, potpuno sam odustala od procesirane hrane, jer niti jedna (iako je na nekima deklarirano) zapravo ne odgovara psima s pankreatitisom. Počela sam joj kuhati slatki krumpir (koji se zasad pokazao kao stvarno čudotvorna biljka), bundevu, mrkvu, piletinu i ribu (bilo koja je ok). Koji put joj dodam malo jogurta ili pileće juhice. Uz to, naravno koristim i probavne enzime koje su joj preporučili. Isto je važno da dosta trči (moja nije nikad bila debela, ali nije bila niti previše aktivna, pa sam sad malo pojačala šetnje). I mogu vam reći da zasad stvari idu super i da su joj se svi simptomi povukli, i ne samo to, nego je i živnula čak i više nego prije bolesti. Jedini problem je što je sve to prilično skupo, pa tražim načine kako da potrebne namirnice nabavim po prihvatljivijim cijenama. U svakom slučaju, barem iz mog iskustva, ovakva kombinacija prehrane i tretmana za sada radi za pse sa kroničnim pankreatitisom, nadam se da će tako i ostati .

Problem je u animalnim masnoćama i animalnim proteinima.Tako kaže literatura.Moje mišljenje je, a temeljim ga na iskustvu i na statistikama koje se vode u zapadnim zemljama, a kod nas ne, da je uzrok uz animalne proteine i masnoće, u toksinima iz užegle masnoće u dehidriranoj hrani.Svakako ne pomažu ni konzervansi!
Prije više od mjesec dana sam u jednom drugom topicu napisao da je izlaz u prehrani celulozom.Pas ne metabolizira celulozu, ali postoji način, apsolutno prirodan, da se dodaju određeni enzimi i da pas metabolizira celulozu.Nikakva kemija, ništa sa žličicom ili tabletama.Kortikosteroide izbjegavaj, jer na ionako poremečenu opću funkciju gušterače, nebi trebalo izazvati pad imuniteta.
Na takvoj prehrani, ako je potrebno, pas može normalno funkcionirati godinama.Brzog ozdravljenja nema!Momentalno imam u tretmanu psa koji je tek nakon dvije godine postepeno počeo jesti kao dodatak celulozi i normalnu hranu, a bio je na stolu da primi injekciju za eutanaziju.
Prošli tjedan pojavio se je sa istim problemom jedan nj.o.No to je mladi pas i ne vuče simptome više od pola godine.Jučer mi je javila vlasnica da je pas imao prvi puta stolicu koja nije tekuća.Doduše, to ne znači da je ozdravio, ali znači da sigurno hoče.Vjerovatno brže nego onaj gore.
Naravno, sve se radi uz veterinarsku kontrolu i praćenje rezultata terapije.
animacanis is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2015., 02:04   #18
Ne znam, nama za sada ovaj način prehrane koji sam gore opisala jako dobro funkcionira. Naime, ona nije reagirala samo na proteine i masnoće, dapače, kad sam ju hranila samo piletinom, to je ok podnosila. Ali ako bih joj dala primjerice rižu (koju uvijek svi preporučaju) imala bi užasne simptome. Ista stvar sa svakom dehidriranom hranom. Hills I/D "za osjetljivu probavu i pankreatitis" - povraćala je kukuruz, Eukanuba Intestinal - problemi svaki treći dan itd. Sada ju ovako hranim već dva mjeseca i preko mjesec dana nema nikakve simptome, stolica je uredna u svakom pogledu, ne povraća, nema napadaje bolova (koje je prije imala intenzivno) i čak je, čini mi se, vratila koju kilu.
__________________
Once you can accept the universe as matter expanding into nothing that is something, wearing stripes with plaid comes easy
Neazess is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2015., 20:12   #19
Doziranje Kreona kod upale gušterače

Naša pesica ima upalu gušterače. Dobiva svu potrebnu terapiju.
Tražila sam po netu, ali nisam našla odgovor na pitanje koje me muči.
Držimo se terapije koju je propisao veterinar, ali u uputstvima piše da se drugačije pije, a kontaktirala sam i nekoliko drugih veterinara, jedni kažu jedno, drugi drugo.
Zanimaju me vaša iskustva, kako su vam preporučili davati Kreon?
Odmah staviti u hranu i dati ili umuljati u hranu, pričekati xy vremena i tek onda dati?
Hvala na odgovorima!
Glory78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2015., 01:13   #20
Upalu kažeš? I rješava se samo kreonom? :/
Corduroy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:02.