Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Ostale umjetnosti

Ostale umjetnosti Slikarstvo, arhitektura, umjetnost života...
Podforumi: Kazalište, Strip, Kreativni nered

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.10.2008., 16:22   #61
Quote:
eternis kaže: Pogledaj post
Indri bok
Palo mi je na pamet u kontekstu ove teme da postoji i jedan vrlo interesantni fenomen inestezija.Vjerujem da su svi čuli za taj pojam.
Eto spomenuo sam ga,pa sad...
Indri dozvoljavaš mi kratki copy paste,nadam se?Citat je iz domaće wikipedije
SINESTEZIJA Izvor: Wikipedija
Sinestezija: starogrčki, (syn) ujedinjene + (aesthesis) osjeti, "Ujedinjenje osjeta"


Neuropsihološki fenomen 'Sinestezija' ili 'ujedinjenje osjetila' se odnosi na fenomen kojega doživljavaju određene osobe, sinestete, kod kojih dolazi do nečega sličnom povezivanju osjetila različitih modaliteta. Tako npr. uz zvukove, sinestete mogu percipirati vizualne podražaje poput boja ili oblika. Moguće je i obrnuto, vizualni podražaji izazivaju zvučne ili mirisne podražaje. Druge kombinacije su isto izražene. Na primjer, postoje osobe kod kojih svaka riječ ima određeni okus. Jedan od najčešćih oblika sinestezije je tzv. grafem-boja sinestezija kod koje svako slovo ili znamenka ima određenu boju. Npr. "A" kod takvih sinesteta vrlo često izaziva percepciju crvene boje. Slijedeća slika pokazuje jedan stvarni primjer sinestetskih asocijacija:


Primjer sinestezije
Sinestezija nije jednostavna asocijacija pojmova kao npr. crvena boja povezana sa pojmom srca ili žuta sa limunom. Sinesteti izjavljuju da vide sinestetke boje jednako realistično kao i prave boje, i slični visoki nivo realiteta važi za sve druge sinestetske modalitete. Pri tome sinesteti potpuno dobro razlikuju podražaje koji dolaze iz okoline i onih koji dolaze iz "njihove glave". Dakle, sinesteti nisu psihotični, t.j., mentalno su potpuno zdravi.

Zadnjih godina je došlo do procvata istraživanja sinestezije koja su, između ostalog, uspješno pokazala da sinestetska iskustva stvarno postoje. Tako npr. grafem-boja sinestezija izaziva aktivaciju mozga u upravo onim područjima za koja se zna da su odgovorna za percepciju stvarnih boja (npr. vizuelno područje V4/V8). Isto tako, sinestezijom izazvane boje imaju karakteristike oponentnih boja: crvena se takmiči sa zelenom a plava sa žutom, što nije služaj za obične asocijacije oblika i boje (npr. žuti limun). Obzirom da se procesiranje oponentnih boja odvija u vizualnim područjima, ti rezultati nude znanstvene dokaze da sinesteti doživljavaju stvarna perceptivna iskustva--točno onako kako to i sami tvrde....etc"
Hvala ti za ovaj post, otkrio mi je malu enigmu kod mene, naime, meni neke stvari mirišu na cimet, vaniliju i čokoladu. Na primjer,moj jastuk mi miriše na vaniliju, neke slike u stanu na čokoldu.....
__________________
...trenutak uzdaha...
Indri is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2008., 16:28   #62
Quote:
kondor_ kaže: Pogledaj post
----------------------------------------------------------------
Odvjetniku eternisa - gđi. Indri:
zašto sada izvlačiti stvari iz konteksta ????????????!
ovo gore, poviše tebe Indri, bila je (i ostala) prva osobna kvalifikacija tvog štićenika ...ja sam onda "samo" nastavio sa svojima...

Indri, zar nikad nećeš shvatiti što su to "uzročno-posljedićne pojave" ?
Pobogu, i "ovo sa bojama" je (gotovo) identično ....
Znam dobro što su uzročno-posljedične pojave, ali zar nam nije ljepše i lijepo, mirno razgovarati i kad se ne slažemo u nečemu?
Ja sam uvijek za mir i konstruktivni razgovor.
Što se tiče teme, nije li do sada bila zanimljiva u mnogim detaljima?
Nešto smo naučili, bar ja, a to mi je i bila svrha otvaranja ove teme.
Od pametnog, uvijek postoji pametniji, kako ti to ne možeš shvatiti?
__________________
...trenutak uzdaha...
Indri is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2008., 16:30   #63
Quote:
eternis kaže: Pogledaj post
Imaš li ti osim zajedljivosti i neke druge kvalitete kojima bi potkrijepio ovu "briljantnu"primjedbu?
Što ti ne otvoriš neku temu?
Quote:
Indri kaže: Pogledaj post
Ovo je bilo suvišno, zašto opet svađe i vrijeđanje? Čemu to služi?
Ajmo se razgovarati kao odrasli ljudi koji imaju kaj za reći, ali pametno.Ako nemamo kaj za reći pametno, onda je bolje da šutimo. Ponekad je bolje pametno šutjeti, nego reći nešto što nije u redu. Zar ne?
----------------------------------------------------------------
Odvjetniku eternisa - gđi. Indri:
zašto sada izvlačiti stvari iz konteksta ????????????!
ovo gore, poviše tebe Indri, bila je (i ostala) prva osobna kvalifikacija tvog štićenika ...ja sam onda "samo" nastavio sa svojima...

Indri, zar nikad nećeš shvatiti što su to "uzročno-posljedićne pojave" ?
Pobogu, i "ovo sa bojama" je istovjetan (prirodni) Zakon "akcije i reakcije" ....
kondor_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2008., 16:36   #64
Quote:
Indri kaže: Pogledaj post
Znam dobro što su uzročno-posljedične pojave, ali zar nam nije ljepše i lijepo, mirno razgovarati i kad se ne slažemo u nečemu?
Ja sam uvijek za mir i konstruktivni razgovor.
Što se tiče teme, nije li do sada bila zanimljiva u mnogim detaljima?
Nešto smo naučili, bar ja, a to mi je i bila svrha otvaranja ove teme.
Od pametnog, uvijek postoji pametniji, kako ti to ne možeš shvatiti?
Da, ljepše je u miru razgovarati, itekako, ali uzeti ovdje ulogu odvjetnika svojoj "glisti & plišanom medi" .... krajnje je degutantno.
Jasno je svakom normalnom, da od pametnog uvijek postoji pametniji, ali za psihopate & halucinatore
to nažalost ne vrijedi, jer jednostavno oni to ne mogu percipirati, "bivstvujući" (tu-bitak) u svom otuđeno-odvojenom "svijetu".

Zadnje uređivanje kondor_ : 11.10.2008. at 16:47.
kondor_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2008., 16:40   #65
@kondor

....shvatila sam! ali ajmo sad biti cool i nastaviti u mirnom tonu, jesi za?

__________________
...trenutak uzdaha...
Indri is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2008., 16:58   #66
važi, ali pod uvjetom da mi ovdje više ne govoriš "darling", i ostaviš se ufuravanja u "odvjetničke uloge i usluge" ... bilo kome.
svaktko, od 18 g. pa dalje, trebao bi ovdje to valjda raditi ... sam za sebe.

Zadnje uređivanje kondor_ : 11.10.2008. at 17:17.
kondor_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2008., 18:13   #67
.

Zadnje uređivanje kondor_ : 11.10.2008. at 18:47.
kondor_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2008., 19:34   #68
@OPTIMYSTIC

Onaj moj post (1. 2. 3. opaske) su bile ničime izazvani moji komentari na ovu raspravu, iako sam pretjerao - zato sam tvoj post shvatio kao napad pa sam tako i odgovorio iako sada uviđam da sam stvarno pretjerao - dakle i tebi bih bio dužan ispriku. Sorry? Ok? Nemam neku kontrolu nad sobom tako kasno ujutro... Manjak sna. Noćne smjene itd.... Dakle, moje isprike!

Evo da se iskupim za svoje loše ponašanje;

Članak:
http://www.manticmoo.com/articles/je...-of-colors.php

Rasprava:
http://everything2.com/e2node/Color%...0not%2520exist

Znanstveno:
http://micro.magnet.fsu.edu/primer/l...lor/index.html

Akademski:
http://www.sciencedirect.com/science...906182dd9889c2

Colors in the life-world:
http://www.google.hr/search?hl=hr&rl...&start=10&sa=N
(nije cijela ali može se nabaviti (neću poticati ništa ilegalno) )

What is color vision?
www.uic.edu/~hilbert/papers/wcv.pdf

Jako lijepo rečeno;
http://www.phy.duke.edu/~kolena/modern/hansen.html

Uffff. .... mislim da je dovoljno "for a life-time" ... nadam se da vam pomaže.

P.S. Ma interesantna mi je činjenica da sam nedavno slučajno naletio na to i onda dođem na forum i ista rasprava ovdje ! Coincidence or destiny's play?
__________________
Lupus Lupus.
S:T:A:L:K:E:R is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2008., 20:27   #69
@STALKER

sve 5 jbg, svatko ima loše trenutke (osim nas androida )

i hvala za linkove
__________________
CrniDjuro kaže: bez matematike bi i dalje bili u srednjem vjeku, državom bi nam gospodarila neuka i bezobrazna feudalna elita uz pomoć crkve, a škola bi bila samo za bogate....heeeeeeej....čekaj malo... :zubo:
OPTi Mystic is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2008., 20:46   #70
pozdrav uljuđenosti

moram još reći samo ovo:ugodno je vidjeti da ovdje još uvijek vlada uljuđenost.
Bravo Stalker,Bravo Optimystic...
I ja se ispričavam vama obojici ako sam bio možda preagresivan u svojim postovima.
Kondoru se nemam kaj ispričavati,jer taj ne odustaje od uvreda.
Ispričavam se Indri kaj sam uopće pokušao sudjelovati.
Mir s vama,ljudi.Tak je svejedno kaj mi mislili o bojama,važna je ljudskost u ophođenju.
ps Hvala Doors-u na direktnoj podršci,i Cocaine Night-u na citatu od Newtona.
Ne želim više sudjelovati ovdje jer je Kondor prevršio svaku mjeru sa svojim uvredama.
eternis is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2008., 00:36   #71
Quote:
kondor_ kaže: Pogledaj post
važi, ali pod uvjetom da mi ovdje više ne govoriš "darling", i ostaviš se ufuravanja u "odvjetničke uloge i usluge" ... bilo kome.
svaktko, od 18 g. pa dalje, trebao bi ovdje to valjda raditi ... sam za sebe.
Čuj, ne znaš me, pa onda shvačaš ono moje darling kao ne znam kaj, a ja ponekad kažem nekome darling onak...od mlja, dobro nebum više, a odvjetnik nisam nikome osim sebi kad treba ponekad, krivo si shvatio, osim toga eternis ne treba moje "odvjetničke usluge", zna on sam kaj treba napisati ili reći, ali imala sam potrebu reagirati jer ovo je moja tema, a ne volim tenzije nikoje vrste i reagirala bi da je bio bilo tko u pitanju. Ali ok, idemo dalje konstruktivno, ne?
__________________
...trenutak uzdaha...
Indri is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2008., 00:49   #72
Quote:
eternis kaže: Pogledaj post
moram još reći samo ovo:ugodno je vidjeti da ovdje još uvijek vlada uljuđenost.
Bravo Stalker,Bravo Optimystic...
I ja se ispričavam vama obojici ako sam bio možda preagresivan u svojim postovima.
Kondoru se nemam kaj ispričavati,jer taj ne odustaje od uvreda.
Ispričavam se Indri kaj sam uopće pokušao sudjelovati.
Mir s vama,ljudi.Tak je svejedno kaj mi mislili o bojama,važna je ljudskost u ophođenju.
ps Hvala Doors-u na direktnoj podršci,i Cocaine Night-u na citatu od Newtona.
Ne želim više sudjelovati ovdje jer je Kondor prevršio svaku mjeru sa svojim uvredama.
Slažem se sa tobom, osim u dijelu da više nećeš sudjelovati. Ma daj molim te.....kaj ti je? Super su ti postovi,,,idemo dalje, ne?
__________________
...trenutak uzdaha...
Indri is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2008., 10:28   #73
Quote:
S:T:A:L:K:E:R kaže: Pogledaj post
@OPTIMYSTIC

Onaj moj post (1. 2. 3. opaske) su bile ničime izazvani moji komentari na ovu raspravu, iako sam pretjerao - zato sam tvoj post shvatio kao napad pa sam tako i odgovorio iako sada uviđam da sam stvarno pretjerao - dakle i tebi bih bio dužan ispriku. Sorry? Ok? Nemam neku kontrolu nad sobom tako kasno ujutro... Manjak sna. Noćne smjene itd.... Dakle, moje isprike!

Evo da se iskupim za svoje loše ponašanje;

Članak:
http://www.manticmoo.com/articles/je...-of-colors.php

Rasprava:
http://everything2.com/e2node/Color%...0not%2520exist

Znanstveno:
http://micro.magnet.fsu.edu/primer/l...lor/index.html

Akademski:
http://www.sciencedirect.com/science...906182dd9889c2

Colors in the life-world:
http://www.google.hr/search?hl=hr&rl...&start=10&sa=N
(nije cijela ali može se nabaviti (neću poticati ništa ilegalno) )

What is color vision?
www.uic.edu/~hilbert/papers/wcv.pdf

Jako lijepo rečeno;
http://www.phy.duke.edu/~kolena/modern/hansen.html

Uffff. .... mislim da je dovoljno "for a life-time" ... nadam se da vam pomaže.

P.S. Ma interesantna mi je činjenica da sam nedavno slučajno naletio na to i onda dođem na forum i ista rasprava ovdje ! Coincidence or destiny's play?
Hvala ti za ove linkove, nisam prije stigla pročitati. Svega zanimljivog, zaista, thanks još jednom na doprinosu ovoj temi.
__________________
...trenutak uzdaha...
Indri is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2008., 19:08   #74
Super linkovi STALKER -u, hvala ti i u moje ime, eto još jednog dokaza, da je znanje bezgranična kategorija, nažalost jednaka, poput i (hebenog) neznanja ...
kondor_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2008., 12:49   #75
Naš zajednički stari frend Sokrat lijepo je rekao, - tek sada znam da ništa ne znam - .

Što god i kako god jest, postoje li boje ili ne postoje, promišljanje je svakog pojedinca koji o tome nešto zna, a na ovoj temi mogli smo saznati podosta zahvaljujući ipak onima koji znaju više, barem od mene. Hvalavam dečki!

Kako se više nitko ne javlja na ovu temu, mogla bih je zaključiti s komentarom.....postoje li boje samo u okviru naše moći percepcije ili ne, činjenica je da možemo uživati u njima, da nam uljepšavaju svijet, u nama i oko nas i sve dok je tako nebitno je jesu li stvarne ili bajka, jer svak od nas može sebi napraviti svoju obojanu bajku.
__________________
...trenutak uzdaha...
Indri is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2008., 22:58   #76
Quote:
Indri kaže: Pogledaj post
.....
vegetacija, primjerice, upija crvenu i plavu svjetlost, a zrcali zelenu, pa nam biljke izgledaju zelene.

Tvar koja upija plavo, a reflektira crveno izgleda kao crvena, tvar koja upija crvenu svjetlost a reflektira plavu izgleda kao plava, a tvar koja podjednako reflektira svjetlost u svim bojama je bijela, crna ili siva. Na primjer, ruža je crvena zato što se sve boje osim crvene upijaju unutar ruže, a samo se crvena boja reflektira.
Drugim riječima vidimo samo onu boju tj frekvenciju koje NEMA .... Neka površina je crvena, zato što je upila sve boje osim crvene ..... Gdje god čovjek dotakne nešto u što duboko vjeruje, kao u ovom slučaju svojim očima - eto ti iluzije ....

..... ova prekrasna ruža na mom stolu je ovako grimizno crvena zato jer upravo te nijanse crvene boje u njoj nedostaje ..... čudesno i spooky istovremeno.
Jelena Ivanjicki is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2008., 01:51   #77
Da, i mene je uvijek fasciniralo ovo sa refleksijom/upijanjem... filozofski možemo reći da je neki npr. plavi predmet sve samo ne plav...

Također, zanimljiv dodatak na temu može biti kategorizacija neutralnih tonova (bijela, sive, crna)... Možemo li ih zvati bojama ili ne i žašto?
__________________
CrniDjuro kaže: bez matematike bi i dalje bili u srednjem vjeku, državom bi nam gospodarila neuka i bezobrazna feudalna elita uz pomoć crkve, a škola bi bila samo za bogate....heeeeeeej....čekaj malo... :zubo:
OPTi Mystic is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2008., 13:46   #78
Quote:
OPTiMystic kaže: Pogledaj post
Da, i mene je uvijek fasciniralo ovo sa refleksijom/upijanjem... filozofski možemo reći da je neki npr. plavi predmet sve samo ne plav...

Također, zanimljiv dodatak na temu može biti kategorizacija neutralnih tonova (bijela, sive, crna)... Možemo li ih zvati bojama ili ne i žašto?


Drago mi je da tema još nije umrla...Budući da sam opterećen animozitetom jedne osobe ovdje na Indrinoj temi,ne usuđujem se više izraziti svoje mišljenje,ha ha ha
Evo u wikipediji sam našao slijedeće (jest da baš nije neka referenca);"Bijela, crna i siva su akromatske boje, a sve ostale boje su kromatske."
akromatske boje,bezbojne boje,ha ha ha,to je zbilja apsurdno.
Bijelo su sve boje,i za mene bijelo nije boja,već nešto veće i šire od pojma "boja".Crno je negacija boje,isto nije boja.Sivo je djelomični odraz svih frekvencija i djelomično upijanje svih frekvencija,isto nije boja...
eternis is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2008., 09:53   #79
U stvari i meni je drago da tema nije umrla...

Evo još jednog dokaza da boje ne postoje...definirali smo da bijela boja nije boja, akromatska je. Sjećam se predavanja i demonstracije te tvrdnje iz srednje škole, a koliko sam čula i na likovoj akademiji studentima se prezentira slijedeće:

Na drvenoj ploči okruglog oblika, od središta pema rubu kružnice ucrtane su kao trokuti sve boje spektra i kada se krug jako zavrti dojam koji imamo je bijela boja.
Dakle, sve boje nestaju i krug izgleda kao da je bjel.
__________________
...trenutak uzdaha...
Indri is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2008., 18:23   #80
Dobro pitanje bi bilo da li je crna - boja ili nedostatak boje?

A još bolje pitanje za razmišljanje - da li postoje "boje" koje naše oči ne mogu percipirati? Recimo da je ograničenje našega uma takvo da vidimo samo boje "koje vidimo"... To me je čak i zaintrigiralo... Koje boje bi bili valovi u IR spektru?



Obzirom da već znamo da ono što vidimo je samo mali dio spektra, kako bi prikazali druge djelove spektra i što mislite da li je moguće da negdje "out there" postoje organska "bića" koja taj spektar i vide?

Sorry što idem malo off-topic ali učinilo mi se interesantno za razmišljanje i proširivanje horizonta znanja za kojega znamo da je beskrajan...

Malo linkova za čitanje;
http://www.nearfield.org/2007/12/fictional-radio-spaces

Moguće je "vidjeti" radio valove (WI-FI);
http://banquete.guebs.org/banquete08...servatory-2008

Ovo možete probati kod kuće;
http://www.siteguide.us/2007/12/17/s...asily-at-home/

Sve u svemu interesantno poglavlje naše priče ...
__________________
Lupus Lupus.

Zadnje uređivanje S:T:A:L:K:E:R : 23.10.2008. at 18:31.
S:T:A:L:K:E:R is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:18.