Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kozmetika > Prirodna kozmetika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.12.2007., 12:24   #1
Gastritis, čir i helicobacter pylori

ima li kakav prirodan lijek, savjet o prehrani ili nesto sto bi moglo povoljnije dijelovat na isto.


zapravo, da pocnem iz pocetka ... svi problemi su nastali kad sam pocela piti triquilar prije 6 godina. vrlo uskoro sam dobila policist jajnike, no to moja kreativna i soon to be ex ginekologica nije primjecivala godinama, pa sam nakon samostalnog istrazivanja ja njoj dosla sa idejom da izostanak menstruacije ne mora uvijek znaciti trudnocu, a da se akne po bradi, pojacana dlakavost, pritisak u podrucju maternice prilikom cucenja i ostalo mozda moze nekako povezati sa pcos-om!!! naravno, moja predvidjanja su se pokazala istinita!

diane su neko vrijeme pomogle, pa mi je polagano postalo mucno, presla na yasmine koje su mi isto neko vrijeme odgovarale, pa ponovno mucnine...

e sad, mozda sam napravila pogresku sto sam samostalno stala sa tabletama - ne toliko zbog mucnine koliko zbog preteskog psihickog stanja - od extremne srece do extremne depresije!

kako se tu uklapa heliobacter? ne znam je li kako povezano, no nekoliko godina osjecam te mucnine ... cini mi se da je za tablete bila karakteristicna nocna mucnina, a sumljam da mi je ove ostale godine i ovaj drugi tip mucnine od heliobacter (imala sam ga prosle godine, prosla lijecenje sa 3 antibiotika, no sumljam da se ponovno vratio!). ugl, imam mucninu gdje kad sam gladna, onda mi se podriguje, ako primjerice popijem previse soka, a nisam jela, pocinje me hvatat mucnina gdje se sva tresem i povraca mi se (a nemam sta za povratit recimo) ... najizrazenije je ako nista ne jedem, pa pojedem nekakav bonbon, malu cokoladicu ili sok, znaci jednostavne secere...


e sad, mozda cete me poslat u ... tko zna gdje , a mozda cete mi preporucit da pijem nekakav caj ili odem nekakvom travaru. bilokoja od ove 2 potonje opcije mi je draga
__________________
pratim te
lioness is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2007., 13:51   #2
Jesi ponovo išla na testiranje (analizu krvi)? Kad?
Naime ja mislim otići ovih dana iako mi je prije par godina bio negativan, ali sad ponekad osjećam čudno u želudcu pa...
__________________
15.05.'10. stigao Fran-naše malo čudo :) 31.05.'12. stigao Tin-naše drugo malo čudo :)
metix is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2007., 13:58   #3
Quote:
metix kaže: Pogledaj post
Jesi ponovo išla na testiranje (analizu krvi)? Kad?
Naime ja mislim otići ovih dana iako mi je prije par godina bio negativan, ali sad ponekad osjećam čudno u želudcu pa...
ici cu na test puhanja, necu vadit krv - nemojte me sad svi napast, ali vadjenje krvi mi je, uz morske pse, najgora fobija ... znam da sam prestara za fobije, ali ne mogu si pomoc!!!

ugl, rekla mi je dr da ima u nehajskoj za 180 kn (inace sam ja na krugama platila 300!), tako da i ja to trebam obaviti ovih dana, ali tek iza 19.12.
__________________
pratim te
lioness is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2007., 21:26   #4
Quote:
lioness kaže: Pogledaj post
ici cu na test puhanja, necu vadit krv - nemojte me sad svi napast, ali vadjenje krvi mi je, uz morske pse, najgora fobija ... znam da sam prestara za fobije, ali ne mogu si pomoc!!!

ugl, rekla mi je dr da ima u nehajskoj za 180 kn (inace sam ja na krugama platila 300!), tako da i ja to trebam obaviti ovih dana, ali tek iza 19.12.
Urea izdisajni test je i pouzdaniji od krvnog testa.Ne brini.
No meni se čini da ti imaš problem sa prekomjernim lučenjem kiseline (posljedica nervoze,stresa i loše prehrane).Možeš ti 100 puta istrebljivat H.pylori,ali će ti se reinfekcije stalno događat,ako ne poduzmeš nešto na tom planu.Na kraju krajeva danas sve više liječnika misli da je H.pylori dio "normalne" želučane flore (50% svjetskog stanovništa,a čak 70% stanovništva mediteranskog bazena je "inficirano" ovom bakterijom).
Ona postaje patogena u uvjetima nezdrave prehrane i pojačanog lučenja kiseline,a ovi faktori jako smetaju želučanoj sluznici.Zdrav organizam se lako nosi s H.pylori.
phyto is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2010., 13:47   #5
Quote:
lioness kaže: Pogledaj post
ici cu na test puhanja, necu vadit krv - nemojte me sad svi napast, ali vadjenje krvi mi je, uz morske pse, najgora fobija ... znam da sam prestara za fobije, ali ne mogu si pomoc!!!

ugl, rekla mi je dr da ima u nehajskoj za 180 kn (inace sam ja na krugama platila 300!), tako da i ja to trebam obaviti ovih dana, ali tek iza 19.12.
Da li znate da li je u nehajskoj još jeftinije nego drugdje: na 2 mjesta sam čuo da je 350kn!

ja zvao na broj koji sam našao na goglu 3690-343, ali to je ljekarna, ona mi dala drugi broj od laboratorija u nehajskoj 3835-o95 ali ti rade samo urea test iz krvi-seruma ( 70kn!)...ta laborantica mi nije znala za nikakav broj od odjela za urea izdisajni test -čak nezna da itko u nehajskoj to i radi???

imate li kakav telefon od tih iz nehajske...ili negdje drugdje u zagrebu koji su jeftiniji od 350kn?
bdm is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2007., 14:06   #6
za prvi test se uvijek koristi izdisajni, uglavnom se placa i kosta 300 kn.

moras uzeti u obzir da nekih 12 sati ranije ne smijes nista jesti (ne znam tocno koliko je sati).
da imas h.pylori mozes znati i ako imas pukotine/lezije na jeziku, te navodno ako imas ujutro bijeli talog na jeziku.

uz terapiju za h.pylori (antibiotici+controloc) si nabavi nesto na osnovi brusnice (sokovi, ima ih kvalitetnih u dm-u), te nesto na osnovi djumbira (npr. caj, ima u jurisicevoj u zg, bionova mislim da se zove)
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2007., 14:10   #7
Quote:
Taroth kaže: Pogledaj post
za prvi test se uvijek koristi izdisajni, uglavnom se placa i kosta 300 kn.

moras uzeti u obzir da nekih 12 sati ranije ne smijes nista jesti (ne znam tocno koliko je sati).
da imas h.pylori mozes znati i ako imas pukotine/lezije na jeziku, te navodno ako imas ujutro bijeli talog na jeziku.

uz terapiju za h.pylori (antibiotici+controloc) si nabavi nesto na osnovi brusnice (sokovi, ima ih kvalitetnih u dm-u), te nesto na osnovi djumbira (npr. caj, ima u jurisicevoj u zg, bionova mislim da se zove)
ma daj? zapravo, logicno je da brusnica moze pomoc i protiv tih bakterija? a jel' bi bilo boje da ju jedem susenu? mislim, bolje u odnosu na caj?
__________________
pratim te
lioness is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2007., 22:04   #8
Quote:
lioness kaže: Pogledaj post
ma daj? zapravo, logicno je da brusnica moze pomoc i protiv tih bakterija? a jel' bi bilo boje da ju jedem susenu? mislim, bolje u odnosu na caj?
A zašto je to logično? Kad ne djeluje ni na E.coli (unatoč popularnom mišljenju da djeluje)-ona samo sprječava njeno prianjanje uz sluznicu.
Ipak mali pomaci su viđeni u tretiranju H.pylori:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/sites/en...RVAbstractPlus
http://www.blackwell-synergy.com/doi...8.2005.00301.x

Gastritis i infekcija H.pylori se može tretirati:
-korijen sladića-klinički provjerena biljaka za tretiranje čira i gastritisa (djeluje jako protuupalno,a in vitro inhibira rast H.pylori),nije bez rizika pa se savjetuj o primjeni sa fitoterapeutom ili liječnikom,osnov terapije
-kamilica-protuupalno,spazmolitičko djelovanje (apigenin iz kamilice također inhibira H.p.),samo kao dodatak tretmanu
-biljke sa sluzima (lan,korijen sljeza)-imaju blago protuupalno djelovanje.a sluzi štite želučanu sluznicu od nadražaja,opet kao dodatak
-mažuran,biljka-regulira lučenje želučane kiseline i djeluje smirujuće,dodatno
-đumbir-samo u slučaju mučnina (može potaknuti lučenje kiseline što nije cilj)
-5g vitamina C dnevno u više doza-uništava H.p. (klinički provjereno),inače kod ljudi sa čirom na želucu i kroničnim gastritisom vitamin C se nalazi u želučanom soku u sniženim koncentracijama
-aminokiselina N-acetil cistein (NAC) pomaže u liječenju atrofičnog gastritisa (1-3g dnevno)
-ekstrakt kore neema-dosta snižava lučenje kiseline,a u kliničkom ispitivanju je pomogao skoro svim ispitanicima u cijeljenju čira na dvanaesniku
-guma tršlje-in vitro uništava H.p.,a liječi čireve na želucu (kliničko ispitivanje)
-eterična ulja čajevca i ravensare (oralno) mogu pomoći u liječenju infekcije

Prehrana:
-apsolutno ukinuti pušenje,alkohol,kavu i napitke s kofeinom (coca-cola,crni čaj,mate čaj,guarana)
-smanjiti unos šećera i soli
-izbjegavati svu začinjenu,masnu i prženu hranu
-piti sok od kupusa (mljac )
-izbjegavati aspirin i ostale NSAR
phyto is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2007., 22:15   #9
Quote:
phyto kaže: Pogledaj post
A zašto je to logično? Kad ne djeluje ni na E.coli (unatoč popularnom mišljenju da djeluje)-ona samo sprječava njeno prianjanje uz sluznicu.
Ipak mali pomaci su viđeni u tretiranju H.pylori:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/sites/en...RVAbstractPlus
http://www.blackwell-synergy.com/doi...8.2005.00301.x

Gastritis i infekcija H.pylori se može tretirati:
-korijen sladića-klinički provjerena biljaka za tretiranje čira i gastritisa (djeluje jako protuupalno,a in vitro inhibira rast H.pylori),nije bez rizika pa se savjetuj o primjeni sa fitoterapeutom ili liječnikom,osnov terapije
-kamilica-protuupalno,spazmolitičko djelovanje (apigenin iz kamilice također inhibira H.p.),samo kao dodatak tretmanu
-biljke sa sluzima (lan,korijen sljeza)-imaju blago protuupalno djelovanje.a sluzi štite želučanu sluznicu od nadražaja,opet kao dodatak
-mažuran,biljka-regulira lučenje želučane kiseline i djeluje smirujuće,dodatno
-đumbir-samo u slučaju mučnina (može potaknuti lučenje kiseline što nije cilj)
-5g vitamina C dnevno u više doza-uništava H.p. (klinički provjereno),inače kod ljudi sa čirom na želucu i kroničnim gastritisom vitamin C se nalazi u želučanom soku u sniženim koncentracijama
-aminokiselina N-acetil cistein (NAC) pomaže u liječenju atrofičnog gastritisa (1-3g dnevno)
-ekstrakt kore neema-dosta snižava lučenje kiseline,a u kliničkom ispitivanju je pomogao skoro svim ispitanicima u cijeljenju čira na dvanaesniku
-guma tršlje-in vitro uništava H.p.,a liječi čireve na želucu (kliničko ispitivanje)
-eterična ulja čajevca i ravensare (oralno) mogu pomoći u liječenju infekcije

Prehrana:
-apsolutno ukinuti pušenje,alkohol,kavu i napitke s kofeinom (coca-cola,crni čaj,mate čaj,guarana) - apsolutno nista od toga ne koristim!!! caj eventualno 5 konzumacija godisnje, samo ako sam bolesna
-smanjiti unos šećera i soli - ok
-izbjegavati svu začinjenu,masnu i prženu hranu - trudim se
-piti sok od kupusa (mljac ) - ok
-izbjegavati aspirin i ostale NSAR
- ostale nsar? aspirin bas ne pijem ....


a zbog cega mislis da imam gastritis? trebala sam otic kod gastroenterologa, no kako su mi rekli da me mogu tek primiit za 6. mj (to bi bilo cca sad) nisam se ni narucivala, jer tko zna gdje sam za pol godine ... i to samo u vinogradskoj, u ostalim su mi posprdno rekli da sam premlada za gastritis


znaci od svega navedenog, smatras da bi 5 g C vitamina bilo nesto sto je neskodljivo, a potencijalno vrlo korisno?! to bi bila najbolja solucija?
__________________
pratim te
lioness is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2007., 22:42   #10
Quote:
lioness kaže: Pogledaj post
- ostale nsar? aspirin bas ne pijem ....


a zbog cega mislis da imam gastritis? trebala sam otic kod gastroenterologa, no kako su mi rekli da me mogu tek primiit za 6. mj (to bi bilo cca sad) nisam se ni narucivala, jer tko zna gdje sam za pol godine ... i to samo u vinogradskoj, u ostalim su mi posprdno rekli da sam premlada za gastritis


znaci od svega navedenog, smatras da bi 5 g C vitamina bilo nesto sto je neskodljivo, a potencijalno vrlo korisno?! to bi bila najbolja solucija?
Nsar-ibuprofen (neofen...),diklofenak (voltaren..),piroksikam (lubor...),naproksen (nalgesin...),ketoprofen (knavin,ketonal...)
Moja rodica sa 25.g imala gastritis,a kroz 2 godine i čir na želucu.Toliko o mladosti.Najlakše je njima otpilit pacijenta.
Mučnine,povraćanja,nepodnošenje slatkog,kiselina (sokovi) su simptomi upale želučane sluznice (gastritisa).
Vitamin C te eventulano brusnica (ako ti nije i od nje muka te povećana kiselina) za H.pylori,ali moraš s nečim kontrolirati i lučenje kiseline.Preporučam sladić 4-6 tjedna (nikako duže) ukoliko nemaš problema sa bubrezima i krvnim tlakom,a nakon toga se može nastaviti s mažuranom (može jako dugo).
Alternativno uz vitamin C biljke sa sluzima i kamilica da se zaštiti sluznica (ipak je to kiselina).Obavezno piti po propisu (3-5 puta dnevno) u dovoljnoj količini i dovoljno dugo.Npr.kamilica se radi od 3g/250ml vode,a ne od 1 vrećice (1-1.5g).
Od mrvljenih sjemenki lana i korijena sljeza se rade macerati u hladnoj vodi-5g/2-3 dcl vode.
phyto is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2014., 14:07   #11
Quote:
lioness kaže: Pogledaj post
- ostale nsar? aspirin bas ne pijem ....


a zbog cega mislis da imam gastritis? trebala sam otic kod gastroenterologa, no kako su mi rekli da me mogu tek primiit za 6. mj (to bi bilo cca sad) nisam se ni narucivala, jer tko zna gdje sam za pol godine ... i to samo u vinogradskoj, u ostalim su mi posprdno rekli da sam premlada za gastritis


znaci od svega navedenog, smatras da bi 5 g C vitamina bilo nesto sto je neskodljivo, a potencijalno vrlo korisno?! to bi bila najbolja solucija?

nikad nisam imala problema sa želucem, do prije 5 mjeseci: konsatiran mi je gastritis erosive (razarajući gastritis) i helicobacter pylori

upravo sam završila sa drugim tretmanom KLAVOCIN + CLAREXID + CONTROLOC +PROBIOTIC BALANS....

i prešla sam na dijetnu prehranu...

suprug je to sve izliječio, imao je isto kao i ja i nije mu se vratila...

promijenili smo kompletnu prehranu i, mogu reći, da je sad sve bolje i drugačije - ZDRAVI SMO....
__________________
http://shadowofsoul.blog.hr
ShadowOfSoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2007., 10:37   #12
nis, jedem dvopek i bananu i idem si skuhat caj od kamilice ... mozda bi se mogla i umit u njemu, pretpostavljam da ce licu dobro doci ...

i da, od kad imam helicobacter, jedem, jedem i jedem, jer mi je odvratan osjecaj mucnine kad je zeludac nesto prazniji ... tako sam se i udebljala 10 kg .. koma
__________________
pratim te
lioness is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2007., 20:27   #13
Quote:
lioness kaže: Pogledaj post
nis, jedem dvopek i bananu
Banana je užasno teška želucu za svariti, ne bi bilo loše da je preskočiš.
simply_black is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2007., 21:57   #14
Quote:
simply_black kaže: Pogledaj post
Banana je užasno teška želucu za svariti, ne bi bilo loše da je preskočiš.
ma daj?

vidis, ne znam ni koliko puta me upravo banana spasila ... ono, kad su me hvatale nocne mucnine i povracalo mi se od same pomisli na hranu, banana ili nesto slatko (npr nutela) su bile jedine namirnice koje sam mogla pojest da mi se zeludac smiri...
__________________
pratim te
lioness is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2007., 22:05   #15
Meni je Basenpulver prah ful pomogao... Kad krene gadna zgaravica i "paljenje" Basenpulver me spasi svaki put... http://www.gaz.hr/Proizvodi-detalj.asp?ProizvodID=82 evo malo o njemu probaj ako zelis pa javi rezultate... http://www.zdravljeizivot.com/hrv/in...&s=basenpulver
Josey_Wales is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2007., 13:27   #16
Quote:
simply_black kaže: Pogledaj post
Banana je užasno teška želucu za svariti, ne bi bilo loše da je preskočiš.


Banana se uglavnom probavlja u crijevima (ali pocne se probavljati vec u ustima, bas na primjeru banane se to uci). U zelucu se probavljaju proteini tako da je hrana bogata proteinima, pogotovo meso, "teska zelucu za svariti". Banana navodno moze pomoci protiv proljeva, ali znam ljude na koje djeluje suprotno, a na moju probavu ne djeluje ni na jedan ni na drugi nacin.

Zanimljivo je da ljudi mogu zivjeti (i neki zive) bez zeluca.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2008., 23:14   #17
Moju prijateljicu su više od godinu dana tretirali antibioticima (neuspješno) i mučili gastroskopijama. Na kraju je totalno pukla, udebljala se i pala u depresiju. Homeopatija joj je pomogla, zajedno s kontroliranom prihranom (savjetovanom od homeopata) za manje od mjesec dana. Od tada je prošlo 4 godine i ona je ok.
Merlina is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2008., 16:05   #18
Quote:
Merlina kaže: Pogledaj post
Moju prijateljicu su više od godinu dana tretirali antibioticima (neuspješno) i mučili gastroskopijama. Na kraju je totalno pukla, udebljala se i pala u depresiju. Homeopatija joj je pomogla, zajedno s kontroliranom prihranom (savjetovanom od homeopata) za manje od mjesec dana. Od tada je prošlo 4 godine i ona je ok.
pa daj mi konkakt tog homeopata i bit cu ti duznik do kraja zivota!!!!!
__________________
pratim te
lioness is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2012., 20:19   #19
Imam 19 godina i već više od 3 tjedna imam užasne bolove u trbuhu. Ujutro bi se dobro osjecala ali od 3 popodne pa do 2 u noći užasni bolovi. Da se razumijemo, treniram boriličku vještinu i navikla sam na bol i mlačenje ali ovo je jednostavno neizdrživo.
Gastritis ne mogu pripisati stresu ni pretjerano losoj ishrani. Ono što bi mogo biti razlog je to što sam na faxu od 9 do 7 pa često po 6 sati ništa ne jedem pa nabrzaka ubacim kakav sendvič u usta.
Nakon kojih tjedan dana muke sam otisla kod lječnice pa mi je propisala Apazol pa ako mi ne pomogne da onda odem na gastroskopiju (s tim da bi Apazol trebao poceti djelovati tek nakon kojih tjedana dana uzimanja). Pila sam apazol i dalje se mučila.
Napravila sam ultrazvuk na kojem je sve bilo ok od ostalih organa (želudac se ultrazvukom ne može promatrati jer je šuplji organ, eventualno se može vidjeti ako ima velikih nakupina hrane u njemu). Uz Apazol sam pila i Peptoran a za bolove odnosno smirivanje grčeva u želudcu Spasmex i Reglan.
Bila sam na hitnoj 2x tamo su mi odbijali napraviti gastroskopiju jer nisam povracala krv... Krv i urin su mi ok. Nakon 3 tjedna čekanja na red napravila i gastroskopiju na kojoj se pokazalo da imam laganu upalu želudca=gastritis. Uzeli su uzorak za testiranje za HBP i sada cekam dva tjedna za razultate. Meni nije jasno kako mene može toliko boliti želudac od laganog gastritisa, jednostavno mi je to nemoguće.
Buttcrusher is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2012., 20:39   #20
Quote:
Buttcrusher kaže: Pogledaj post
Imam 19 godina i već više od 3 tjedna imam užasne bolove u trbuhu. Ujutro bi se dobro osjecala ali od 3 popodne pa do 2 u noći užasni bolovi. Da se razumijemo, treniram boriličku vještinu i navikla sam na bol i mlačenje ali ovo je jednostavno neizdrživo.
Gastritis ne mogu pripisati stresu ni pretjerano losoj ishrani. Ono što bi mogo biti razlog je to što sam na faxu od 9 do 7 pa često po 6 sati ništa ne jedem pa nabrzaka ubacim kakav sendvič u usta.
Nakon kojih tjedan dana muke sam otisla kod lječnice pa mi je propisala Apazol pa ako mi ne pomogne da onda odem na gastroskopiju (s tim da bi Apazol trebao poceti djelovati tek nakon kojih tjedana dana uzimanja). Pila sam apazol i dalje se mučila.
Napravila sam ultrazvuk na kojem je sve bilo ok od ostalih organa (želudac se ultrazvukom ne može promatrati jer je šuplji organ, eventualno se može vidjeti ako ima velikih nakupina hrane u njemu). Uz Apazol sam pila i Peptoran a za bolove odnosno smirivanje grčeva u želudcu Spasmex i Reglan.
Bila sam na hitnoj 2x tamo su mi odbijali napraviti gastroskopiju jer nisam povracala krv... Krv i urin su mi ok. Nakon 3 tjedna čekanja na red napravila i gastroskopiju na kojoj se pokazalo da imam laganu upalu želudca=gastritis. Uzeli su uzorak za testiranje za HBP i sada cekam dva tjedna za razultate. Meni nije jasno kako mene može toliko boliti želudac od laganog gastritisa, jednostavno mi je to nemoguće.
Naravno da moze.To ti je kao sto manje boli velika rana koju ne diras od male ranice na koju polijes alkohol.Problem je zelucana kiselina koja grize tamo gdje ti je sluznica upaljena ili ostecena.Najbitnije je da su oni tebi napravili gastroskopiju jer se tu sve vidi.Ako na gastroskopiji kazu da nema promjena na sluznici ili nekakvog veceg cira koji se moze iskomplikovati,onda ce sve biti OK.Izbjegavaj domacu kavu,gazirano,ljuto i kiselo.Probaj pred spavanje popiti Ranital koji unistava kiselinu a ne steti zeludcu.Sacekaj rezultate sa patologije da budes sigurna ali meni se cini po opisu da ce sve biti OK.
Cisto da ne mislis da pricam bezveze ja sam prosla to isto ali su meni na ultrazvuku nasli nesto a i na gastroskopiji pa je i nalaz patologije dosao pozitivan.A ja zivim na Ranitalu navece vec 2 godine.Od njega ce ti biti bolje po noci.
__________________
Svako zašto ima svoje jbg....
Nikita Durango is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:45.