Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.12.2011., 17:38   #2781
Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post
Može.
INače oralna kandidijaza je vrlo često znak imunodeficijencije,te nekih drugih sistemnih bolesti.
Obavezno treba provesti th. antimikoticima,te istražiti sekundarne uzroke.
Moguće je.
imam doma royazol gel probat ću s tim
goga1809 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2011., 17:45   #2782
Quote:
goga1809 kaže: Pogledaj post
imam doma royazol gel probat ću s tim
Trebao bi se uzimati sistemski antimikotik tj.oralno na usta.
Ja bi vam savjetovao da se vratite u Gunduličevu,te ponovite bris,uzimate od njih preporučenu terapiju,te naravno da se savjetujete sa svojim dr..
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2011., 21:09   #2783
Pozdrav. Imala bih pitanje, jučer nakon večere počeo me boljeti želudac, bolio me cijelu noć, i sada boli.Onako na trenutke bol se pojača pa se smanji
Cijela obitelj je jela isto, oni su ok.
Ne povraća mi se. Malo sam naduta. Inače nemam nikad želučanih problema.
Što bi to moglo biti? Kako si pomoći?
Fizicara is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2011., 11:38   #2784
Netko je na prethodnim stranicama postavio dobro pitanje, ali nije bilo odgovora. Dakle sto je s probavom svih onih tvari iz hrane kojima je nužna želučana kiselina za razgradnju i iskoristivost, a cije lučenje za gotovo 70% koče IPP ?? Ja ih radi gerba i hernie godinama pijem:-(
Moram ih piti, a op zahvat gdje se vrh želuca omota oko jednjaka ne dolazi u obzir jer ne mora donjet olakšanje, a može uzrokovat niz komplikacija, tako mi je rekao liječnik
baby gotterdamerung is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2011., 11:48   #2785
Question

Quote:
baby gotterdamerung kaže: Pogledaj post
Netko je na prethodnim stranicama postavio dobro pitanje, ali nije bilo odgovora. Dakle sto je s probavom svih onih tvari iz hrane kojima je nužna želučana kiselina za razgradnju i iskoristivost, a cije lučenje za gotovo 70% koče IPP ?? Ja ih radi gerba i hernie godinama pijem:-(
Moram ih piti, a op zahvat gdje se vrh želuca omota oko jednjaka ne dolazi u obzir jer ne mora donjet olakšanje, a može uzrokovat niz komplikacija, tako mi je rekao liječnik
ja ne mogu odgovoriti jer nemam pojma,ali me zanima da li vi konstantno pijete lijekove ili periodično jer sam za herniju saznala nedavno,a imam i ja jedno pitanje moja mama je bila na gastroskopiji prije par mjeseci i ja sam našla njen nalaz pa me zanima sljedeće njoj piše za jednjak:uredno prohodan.dobro dilatiran,intaktne sluznice onda otv.kardija s vidljivim povratom žel.sekreta
dg insuf.cardiae cum reflus oesofagits.
kako može biti intaktna i oesofagitis.ili kako se već piše
goga1809 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2011., 21:26   #2786
Quote:
goga1809 kaže: Pogledaj post
ja ne mogu odgovoriti jer nemam pojma,ali me zanima da li vi konstantno pijete lijekove ili periodično jer sam za herniju saznala nedavno,a imam i ja jedno pitanje moja mama je bila na gastroskopiji prije par mjeseci i ja sam našla njen nalaz pa me zanima sljedeće njoj piše za jednjak:uredno prohodan.dobro dilatiran,intaktne sluznice onda otv.kardija s vidljivim povratom žel.sekreta
dg insuf.cardiae cum reflus oesofagits.
kako može biti intaktna i oesofagitis.ili kako se već piše
Kad se u opisu da postoji i upala i intaktna sluznica to znači da se u pregledu jednostavno vidjelo malo "crvenija i nadražena " sluznica jednjaka zbog refluksa ali nije oštećena ,nema ragada ili ranica po sluznici jednjaka .Kardija je otvorena i tako lakše ide do refluksa ali ne mora značiti i da će biti oštečenja na jednjaku .Upala može biti i želučane sluznice a da ostane intaktna .Sad na ono prije pitanje o korištenju inhibitora protonske pumpe .Nema nekih komplikacija u konstantnom korištenju IPP-a osim možda debljanja i neugode u gornjem dijelu abdomena nakon dugotrajnog uzimanja .Dosad nije dokazano kancerogeno djelovanje niti neko djelovanje što utiče na probavni sustav u smislu atrofije želuca ili disbalansa nutrienata .Oni su petnaestak godina u uporabi i nema još nekih velikih komplikacija .Nova generacija tih lijekova je sad već još sigurija i bolje se podnosi .Inače se pacijentima preporučuje da se rade pauze pri uzimanju IPP-a.Ako su tegobe velike tad se mogu i konstantno uzimati .Doza recimo nexiuma veća od 80 mg dnevno je neučinkovita i to je maksimalna doza uzimanja što se tiče djelotvornosti ,optimalna kod većih tegoba je 40 mg ,akutna faza 80 mg ,a uobičajena je 20 mg ujutro natašte .

Quote:
fizica 28 kaže: Pogledaj post
Pozdrav. Imala bih pitanje, jučer nakon večere počeo me boljeti želudac, bolio me cijelu noć, i sada boli.Onako na trenutke bol se pojača pa se smanji
Cijela obitelj je jela isto, oni su ok.
Ne povraća mi se. Malo sam naduta. Inače nemam nikad želučanih problema.
Što bi to moglo biti? Kako si pomoći?
Ne znam što ste jeli i kad su tegobe poslije jela počele .Može biti da vas je nešto iziritiralo .Također da li se bol pojačala kad ste opet jeli ako ste jeli ,da li je bila odmah nakon jela ili malo poslije (1h recimo ) .Kakva je stolica i da li se sad bol pojačava .Ovako je jako nezahvalno odgovarati jer jedino se to može kad bih vas vidio u tako akutnoj fazi ili da mi se detaljno sve opiše .Nadam se da vam je sve dosad već prestalo i da je to samo jedna prolazna akutna ataka nadraženosti

Quote:
goga1809 kaže: Pogledaj post
......na postovima prije čitam da nekima na sljedećim kontrolama nema hernije,to je moguće??????
...evo na ovaj dio bar ....kad se dijagnosticira hernija recimo u "nastajanju "tad vjerojatno nije još tako došlo do proširenja stijenke želuca i pravilnom terapijom i položaju spavanja i dinamikom jela se može zaustaviti dalji tijek razvoja hernije ako je to uopće bila ona jer pacijenti dolaze u fazama kad su jako upaljeni i sve se izvrće pri pregledu tako da se zna desiti dijagnoza "hernije " a u biti ona to nije u parvom smislu riječi .Tad se pri slijedećem pregledu sve lijepo povuče nakon što je pacijent bio "discipliniran" .

Zadnje uređivanje El Gato Félix : 04.12.2011. at 21:40. Reason: spajanje postova
Protected is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2011., 15:57   #2787
Quote:
Wedding kaže: Pogledaj post
Dr Hrvoje imam pitanjce za vas
Naime vec duze vrijeme imam problema sa stolicom nakon obroka tj najcesce nakon teze hrane ( pizza, bolognese, cevapi, przene lignje, grozdje i ostalo tako fino) tj jednostavno imam grceve i neku polu dijareu da bi nakon 2-3 odlaska na wc sve bilo super kao i prije. E sad nedavno sam i povracala takodjer nakon "teskog" obroka al i dalje nisam nista osumljala sve doli jednog posjeta dermatologu zbog hiperpigmentacija na licu, uglavnom pdmahi je rekla da je to kronicni gastritis, pregledala mi je jezik pa potvrdila navedeno a uz to i palpirala zeludac koji mena palpaciju mali boljuckao- uglavnom ona je uvjerena u tu dijagnozu te me salje na gastroskopiju koju cu obavit iduci tjedan
- osim navedene dijareje i ovih znakova po kozi nisam imala drugih simptoma pa dam malo zbunjena i zanima me vase misljenje

Hvala unaprijed
evo danas sam saznala svasta
Gastroskopija prosla super i dijagnoze su sljedece: Insuff cardiae, GERB i Gastritis chr. i kao terapiju za sada sam dobila Emanera 40 mg dok ne bude gotov nalaz biopsije
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2011., 16:59   #2788
Pozdrav svima,

moze li mi netko reci sto me ocekuje sve ako imam dijagnosticiranu helicobakteriju? Da li je to izlijevcivo te da li bi radi iste mogla imati problema s otezanim disanjem i ubrzanim pulsom?

Hvala puno na info unaprijed.
__________________
i love 4 silver rings
meme is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2011., 20:36   #2789
Quote:
Wedding kaže: Pogledaj post
evo danas sam saznala svasta
Gastroskopija prosla super i dijagnoze su sljedece: Insuff cardiae, GERB i Gastritis chr. i kao terapiju za sada sam dobila Emanera 40 mg dok ne bude gotov nalaz biopsije
Imate dg. kao skoro svaki 3 pacijent u RH.
Treba sačekati nalaze bioptata radi H.P. statusa,te će se u slučaju poz. nalaza ordinirati trojna terapija.

Quote:
meme kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima,

moze li mi netko reci sto me ocekuje sve ako imam dijagnosticiranu helicobakteriju? Da li je to izlijevcivo te da li bi radi iste mogla imati problema s otezanim disanjem i ubrzanim pulsom?

Hvala puno na info unaprijed.
Očekuje vas eradikacijaska th. tj trojna th.
Infekcija se najčešće izlječi,,te probleme možete imati od GERD-a.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2011., 21:21   #2790
Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post
Imate dg. kao skoro svaki 3 pacijent u RH.
Treba sačekati nalaze bioptata radi H.P. statusa,te će se u slučaju poz. nalaza ordinirati trojna terapija.
- ne razumijem cemu ovo tj sta bi palm down trebao znacit

To sto je kronicni gastritis i GERB svaka treca dijagnoza me se ne tice kao ni to da je PSPT takodjer tu negdje u brojkama jer ne kuzim smisao te konstatacije i to mi nine nikakvo olaksanje ako ste vec to htjeli postic ili sta vec

Takodjer s obzirom na moj nacin prehrane moj kronicni gastritis nije macji kasalj kao sto je rekao i dr jer je sluznica dobrano u komi i s obzirom na prehranu koja je preporucljiva sa doticnom dijagnozom ja ionako ne jedem
veliku vecinu sastojaka koji povecavaju kiselinu i nadrazuju zeludac
BTW: drago mi je da mi jedan specijalist potvrdi sumlje dermatologice i jos kaze da je dobro da me poslala na EGDS s obzirom na hiperpigmentacije
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2011., 21:29   #2791
Quote:
Wedding kaže: Pogledaj post
- ne razumijem cemu ovo tj sta bi palm down trebao znacit

To sto je kronicni gastritis i GERB svaka treca dijagnoza me se ne tice kao ni to da je PSPT takodjer tu negdje u brojkama jer ne kuzim smisao te konstatacije i to mi nine nikakvo olaksanje ako ste vec to htjeli postic ili sta vec

Takodjer s obzirom na moj nacin prehrane moj kronicni gastritis nije macji kasalj kao sto je rekao i dr jer je sluznica dobrano u komi i s obzirom na prehranu koja je preporucljiva sa doticnom dijagnozom ja ionako ne jedem
veliku vecinu sastojaka koji povecavaju kiselinu i nadrazuju zeludac
BTW: drago mi je da mi jedan specijalist potvrdi sumlje dermatologice i jos kaze da je dobro da me poslala na EGDS s obzirom na hiperpigmentacije
Krivo sam stavio taj palm down,ispričavam se zbog toga.
Smisao je da to nije ništa toliko strašno zabrinjavajuće (ne navodite tip gastritisa,stupanj GERD,niti eventualne druge pat.promjene).
Te osim osjetljivijeg želuca,koji se može dovesti u red pravilnom prehranom i liječenju IPP,nema ništa šokantnog ni paničnog,a nažalost stanje je takvo da i hrpa ostalih Hrvata ima te iste dg..
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2011., 08:54   #2792
Evo u petak obavila gastroskopiju nalaz kažei insuff. cardiae i rephlux biliaris duodenogastricus,također uzeta uzorak za hp. koji još čekam.Molim dr.Hrvoja da mi pojasni dijagnozu.Od terapije još ništa nisam dobila.Hvala!!!
analore is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2011., 10:54   #2793
Quote:
analore kaže: Pogledaj post
Evo u petak obavila gastroskopiju nalaz kažei insuff. cardiae i rephlux biliaris duodenogastricus,također uzeta uzorak za hp. koji još čekam.Molim dr.Hrvoja da mi pojasni dijagnozu.Od terapije još ništa nisam dobila.Hvala!!!
Insuficijencija kardije,znači da ulazi dio želuca nezatvara.
Reflux žuči iz duodenuma u želudac.
Th/IPP ili H2 blokator+prokinetik
Koliko se sječam govorili ste da imate mučnine,povraćanje?,možda bi trebali uraditi manometriju i ph metriju jednjaka.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2011., 11:28   #2794
Smile

pitanje za doktore

da li je problem ako se gastroskopija radi a pili ste IPP?
odnosno,na terapiji ste.
goga1809 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2011., 11:35   #2795
Quote:
goga1809 kaže: Pogledaj post
pitanje za doktore

da li je problem ako se gastroskopija radi a pili ste IPP?
odnosno,na terapiji ste.
Je,treba ga izostaviti bar 10-tak dana prije EGD.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2011., 11:58   #2796
Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post
Je,treba ga izostaviti bar 10-tak dana prije EGD.
to je zbog biopsije tj.uzorka??
goga1809 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2011., 12:02   #2797
Quote:
goga1809 kaže: Pogledaj post
to je zbog biopsije tj.uzorka??
Da i eventualno se može zamaskirati slika sluznice.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2011., 12:28   #2798
Thumbs up

Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post
Da i eventualno se može zamaskirati slika sluznice.
to vas pitam jer danas je kolegica bila na gastroskopiji,a pila je nekih 10 dana controloc/valjda sam dobro napisala/ i rekli su joj da je sve ok,samo piše da se kardija slabije zatvara i sve drugo je ok.
ja sam joj rekla da mislim da je to ok.i ako je imala neku upalicu sada je nema,a nije imala ni neke velike tegobe,rijetko žgaravicu
da li treba ponavljati gastroskopiju?
goga1809 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2011., 16:53   #2799
Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post
Očekuje vas eradikacijaska th. tj trojna th.
Infekcija se najčešće izlječi,,te probleme možete imati od GERD-a.
Da li je GERD isto sto i GERB? Da li je GERB izlijeciv? Da li da odmah idem gastroenterologu ili da idem lijecniku opce prakse?
__________________
i love 4 silver rings
meme is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2011., 19:47   #2800
Unhappy

Očajna sam već, molim vas da mi odgovori netko stručan.
Unatoč svim terapijskim režimima za gerb i herniju te dugogodišnjeg pijenja ipp-a, nema značajnijeg poboljšanja.
Gastroskopski nalaz jest nešto bolji s time da su erozije i dalje prisutne po jednjaku, želucu i dvanaesniku, nadjena je i žuć u želucu, dakle te erozije kod mene nikako ne zarastaju do kraja.
Da li je žuć tome krivac, može li ipp ili antacidi pomoći kod žući i da li bi ph metria i manometrija pokazale što je kod mene glavni krivac, kiselina ili žuć (koji je uopće ph žući??) ili unatoč mukama po svim tim pretragama i cijevima u sebi dobit ću neki novi ipp jer je vrh u lijećenju te prokinetik( pila sam ga ) zbog kojeg mogu nakon par godina očekivat posjet kardiologu?
baby gotterdamerung is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:15.