Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.01.2009., 02:03   #1301
Quote:
Tommy_13 kaže: Pogledaj post
@ Cedevitka

Ako imaš volje, imam nekoliko pitanja za tebe.
Mjerili su ti suhoću tj. vlažnost očiju? Možeš li opisati metodu?
Također, kolike su ti zjenice izmjerene u mraku?
Znaš li možda koji ti je pregled dao isprva nejasne rezultate (mjerenje dioptrije, debljine rožnice, nešto treće?)
Kakav ti je sada vid na oku koje je bilo -7 s astigmatizmom u uvjetima slabijeg svjetla (npr. gledanje TV-a i čitanje titlova u zamračenoj prostoriji), imaš li kakve GASH simptome i u kojoj mjeri? Npr. da li bi se ugodno osjećala u noćnoj vožnji da gledaš samo na to oko tj. bolje rečeno kad bi i na drugo oko imala jednaku kvalitetu vida?

Hvala na odgovorima i pozdrav!

P.S. Još nešto, znaš li možda kolike debljine ti je napravljen LASIK poklopac (flap) u mikrometrima (100, 120, 160?) I možda kolika ti je ukupna centralna debljina rožnice nakon operacije (ako imaš post-operativne topografske scanove negdje ti piše pod rezultatima pahimetrije), tek da se izračuna koliko ti je rožnice ostalo ispod poklopca (ukupna debljina minus debljina poklopca).
Uf, iskreno.. dosita se ne sjećam točno pretraga.. ja sam ti isti dan obavila pretrage, imali su slobodan termin za operaciju i pitali - oš sad il kasnije..
Kako me je bilo užasno strah i da nisam otišla tada vjerojatno ne bih nikada, rekla sam ajmo to odmah obaviti..
Kako me je ostatak priče, iako je sve bilo bezbolno i ok, toootaaaalnooo prepao zaista ti se ničeg ne sjećam od pregleda.. znam da je taj nalaz koji sam morala ponavljati bio u mračnoj sobici i da mi to oko sa -7 nije moglo dobro reagirati na pretragu..
Inače, meni ti je dioptrija na tom oku konstantno rasla zbog lijenog živca i upozorena sam da na to oko iako neću imati dioptriju više vidjet ću 5 posto slabije (zato i postoji vjerojatno tolika razlika u dioptriji L i R oka..)
Tako da svi odgovori na tvoja pitanja vezana uz kvalitetu vida na to oko ne mogu biti kvalitetni.. da, vidim slabije na to oko (od prvog dana) nego na ovo s manjom dioptriom, trebala bih ga vježbati tako da nosim povez preko drugog oka da pokušam aktivirati živac, na to slabije oko vidim sasvim ok nakon što fokusiram sliku (ako zažmirim na drugo). Moguće je da je suhoća isto u pitanju jer puno gledam u ekrane i komp..
Slobodno pitaj još nešto ako te zanima, ali za stručne termine ne pitaj jer sam ja u ovo ušla navrat nanos.
ps operaciju imala u 6 mj.
Cedevitka is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2009., 02:26   #1302
sad sam pročitala što je to gash sindrom..
a, što reći.. možda sam ja osoba koju ne bi trebalo uzimati kao relevantan primjer.. ja sam ipak imala veliku razliku u dioptriji zbog čega mi nisu smijeli dati moju pravu dioprtiju na naočalama (slabije oko je imalo max oko -3 na naočalama, dok su jačem oku nabrijavali staklo), a leće nisam mogla nositi niti one najskuplje meke, jednom mi se tijekom vožnje tako zasuzila od suhoće oba oka da ni dan dnas ne znam kako sam žmirečki uspjela parkirati sa strane izvući leće iz oka i čekati 15ak mi da mi se smire oči pa da mogu na jedvite jade doći kući još uvijek suzeći..
i što onda? bez ičeg hodati s takvom dioptrijom? To sam i radila cca 1 g dok nisam otišla na operaciju..
Tommy fakat mi je žao toga što se tebi dogodilo, ali eto, ja sam imala ajmo reći sreće i sve mi je ok..
Cedevitka is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2009., 07:16   #1303
Quote:
zzvrh kaže: Pogledaj post
U svakom slučaju moji utisci vezano za Visumed kliniku su:
- kao i većina klinika tog tipa uglavnom marketiraju LASIK zbog veće zarade jer zašto bi manje zarađivali zbog eto nešto većeg rizika komplikacija kad taj rizik i tako pacijenti preuzimaju na sebe potpisujući "informirajući pristanak". A PRK je eto samo za slučajeve kad je rožnice stvarno pretanka i ne usude se ići sa LASIK-om.
- čini mi se da dosta detaljno provjereravaju stanje oka prije operacije, jer meni su ,iako se radilo o besplatnim konzultacijama, obavili dosta pregleda, ali minus im je da su me pregledali nakon samo pola dana bez leća, te da skoro ništa ne govore o tim pregledima pa ako baš nisi dosadan i ne pitaš ih nećeš ništa niti saznati šta su ti u stvari mjerili
- diagnostička oprema im je OK , ali LASER im nije baš najnapredniji jer nemaju wavefront tehnologiju te još uvijek operiraju mehaničkim keratomom a nešto precizniji (skuplji ali još uvijek mehanički) XP keratom koriste u iznimnim slučajevima. Pretopstavljam da je njihova poslovna logika u tome što bi za najmoderniju opremu morali uložiti jako velike novce a sve radi samo par postotaka uspješnijih ishoda operacija. A tih par postotaka nesretnika i tako potpiše da preuzimaju rizik operacije.
- definitivno su preskupi uzimajući u obzir LASERsku tehnologiju koju koriste jer npr. slične klinike u Madžarskoj, Sloveniji i Slovačkoj imaju upola manje cijene, a čak i u Njemačkoj su cijene iste kao u Visumedu kad se ne koristi custom wavefront tehnologija.
- imaju dobre stručnjake (dr. Šarić, dr. Bilić, ...) i osoban pristup pacijentima čime možda nadoknađuju tehnološki zaostatak njihovog LASER-a.

Uskoro se spremam na sličan pregled u Svjetlosti pa ću moći uporediti ove dvije klinike. Možda pričekam dok otvore "Novu Svjetlost" tj. presele u novu zgradu u Heinzelovoj jer će možda tamo imati i nešto nove opreme. Nakon toga ću se odlučiti gdje ću napraviti PRK.

Možda malo predugačak post, nadam se ne i dosadan. Možda pomogne nekom tko se sprema na pregled, da se bolje pripremi te obavezno pita kod svakog pregleda što se radi i koji su rezultati pregleda a Tommy13 ili Jolac će sigurno znati protumačiti rezultate i dati savjet.
Ne radi se samo o tome da modernija tehnologija diže postotak zadovoljnih za svega nekoliko posto,jer kako je pisano Wavefront guided smanjuje aberacije višeg reda za čak 4puta od starijih generacija lasera i nerijetko tom tehnologijom pacijenti dobiju koju liniju na tabli koju nisu mogli vidjet sa najboljim mogućim staklima prije operacije,jer ipak nije isto imat nakon operacije naprimjer 130 ili 100posto vida.Tako da i oni koji su zadovoljni nakon operacije zastarjelom tehnologijom,bili bi još zadovoljniji da su operirani novijom i boljom tehnologijom,pacijenti su u pravilu dosta tolerantni na komplikacije i izražavaju zadovoljstvo operacijom makar imali popriličnu redukciju kvalitete vida i/ili vlažnosti očiju,ali novija i bolja tehnologija kod svakog bi digla nivo zadovoljstva,tako da se bolja tehnologija odnosi na kvalitet vida svih operiranih,a ne samo na smanjivanje postotka nezadovoljnih.

Radi se o podmetanju kad su rekli da nakon 6mjeseci flap skroz zarasta,jer to se nikad ne događa,jer kao i što klinička istraživanja govore da se flap pridržava za površinu sa tek 2,5posto predoperativne čvrstoče.Uostalom klasičnim lasikom profesionalni vojnici i piloti u većini zemalja nesmiju bit operirani baš zbog tog doživotno osjetljivog flapa.

Što se tiče širine zjenica,pouzdano je mjerenje tek sa nefokusirianom okom u potpunom mraku,čim tu dođe do djelomičnog prekrivanja rukom na svjetlosti znači da oni ni nemaju infracrveni pupilometar.O mom iskustvu sa mjerenjem zjenica u klinici Svjetlost moš čitat od stranice 26 pa nadalje.Oni su koristili uređaj koji je za vrijeme mjerenja proizvodio jaku svjetlost koja mi je smanjila zamračene zjenice za više nego duplo,a nakon mog čuđenja izmjerenog pozvali su me na pregled gdje su kotobože tek ustanovili da im je uređaj nepouzadan za tu vrstu mjerenja.Nevjerujem da je infracrveni pupilometar skupocjen uređaj jer je princip rada vrlo jednostavan.Ipak treba i te klinike razumijet,vjerojatno su digli kredite na opremu,a zbog neplačenih dugova danas se gubi imovina,ide se u zatvor ili se ljudi ubijaju pod pritiskom pa je i razumljivo što nastoje sve mušterije proglasit idealnim kandidatima,uređaji koji bi radili dodatnu selekciju kandidata samo bi povećavali prijetnju navedenog.Čak 65posto viskokratkovidnih pacijenata primjeti pad kvalitete noćnog vida koji su imali sa naočalama prije operacije,iz čega se očituje koliko bi kandidata otpalo kad bi se klinike pridržavale pouzdanog mjerenja zjenica u mraku.

U istoj klinici prije su nekim forumašima preporučavali su najmanje 7dana pauze nošenja mekih leća prije pregleda radi pouzdanosti mjerenja,tako da je ovo vjerojatno novitet kako da se neotjeraju mušterije.
Jolac is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2009., 07:21   #1304
Quote:
Cedevitka kaže: Pogledaj post
sad sam pročitala što je to gash sindrom..
a, što reći.. možda sam ja osoba koju ne bi trebalo uzimati kao relevantan primjer.. ja sam ipak imala veliku razliku u dioptriji zbog čega mi nisu smijeli dati moju pravu dioprtiju na naočalama (slabije oko je imalo max oko -3 na naočalama, dok su jačem oku nabrijavali staklo), a leće nisam mogla nositi niti one najskuplje meke, jednom mi se tijekom vožnje tako zasuzila od suhoće oba oka da ni dan dnas ne znam kako sam žmirečki uspjela parkirati sa strane izvući leće iz oka i čekati 15ak mi da mi se smire oči pa da mogu na jedvite jade doći kući još uvijek suzeći..
i što onda? bez ičeg hodati s takvom dioptrijom? To sam i radila cca 1 g dok nisam otišla na operaciju..
Tommy fakat mi je žao toga što se tebi dogodilo, ali eto, ja sam imala ajmo reći sreće i sve mi je ok..
Sve sferne dioptrije i regularne astigmatizme koje danas mogu korigirat polutvrde leće to mogu i meke leće i zato mi je nejasno zašto nisi mogla koristit najskuplje meke?Možda iregularni astigmatizam?
Jolac is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2009., 13:42   #1305
Operacija ociju

Postovanje, imao sam prije nekoliko dana operaciju vida. Jedno mi je oko operirano lasik a jedno prk metodom. Sa oka operiranog lasik metodom doktor je dan kasnije uklonio zastitnu lecu dok je ona na drugom oku ostala. zanima me dali umjetne suze (systane) koristim na oba oka ili samo na ovom na kojem nemam lecu?
__________________
As castles went, this one looked as though it could be taken by a small squad of not very efficient soldiers. For defence, putting a blanket over your head might be marginally safer.
Sneaky is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2009., 15:30   #1306
Quote:
Sneaky kaže: Pogledaj post
Postovanje, imao sam prije nekoliko dana operaciju vida. Jedno mi je oko operirano lasik a jedno prk metodom. Sa oka operiranog lasik metodom doktor je dan kasnije uklonio zastitnu lecu dok je ona na drugom oku ostala. zanima me dali umjetne suze (systane) koristim na oba oka ili samo na ovom na kojem nemam lecu?
Systane se koristi na oku bez kontaktne leće. Za oko s kontaktnom lećom se može koristiti Refresh Contacts ili slične kapi za tu svrhu. Kad se skine zaštitna kontaktna leća, Systane može i na to oko.

Ponavljam, za PRK se preporuča 1000 mg vitamina C dnevno i vani obavezno nošenje sunčanih naočala s jakim UV filtrom, oboje u svrhu smanjenja rizika od zamućenja rožnice.

Za smanjenje suhoće očiju, preporuča se uzimanje Omega 3 kapsula, u svrhu poboljšanja masne komponente suznog filma koja sprečava njegovo isparavanje.

Sretno!

P.S. Nadam se da je korišten moderan wavefront laser, jer kako se čini po nekim prijašnjim postovima, određene klinike u Hrvatskoj love u mutnom koristeći zastarjelu tehnologiju kako bi povećali svoj profit izbjegavajući ulaganja u nove tehnologije i edukaciju.
Tommy_13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2009., 16:34   #1307
e dal ja mogu ici na tu operaciju iako sam imao 2 operacije na jednom oku, i jednu operaciju na drugom( ove operacije nisu bile vezane za skidanje dioptrije već zato što sam kao klinac zgulio oči na betonu pa su mi bježale)
opopBubamarac is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2009., 17:34   #1308
Ma sve te metode su zastarjele, samo koriste brže i bolje lasere danas. Mislim koji vrag ova svijetlost koristi još mehanicki keratom, nadam se da ce sa vremenom uvesti lasersko rezanje flapa, isto ima moguce komplikacije ali su barem manje. I na kraju krajeva kako to da se uocpe odobrava ovakva vrsta operacije da bude legalna, ako postoje takve komplikacije, mislim glupo pitanje naravno, svašta je danas odobreno za brzu zaradu.
Ali slabo je to, ajde neka više istražuju oko i neka više dodje doba da te operiraju laserom kako i kažu znaci da samo te gurnu ispod okrenu laser prodje kroz flap bez rezanja i tadaaa savršen vid bez komplikacija flapa, aliii neee, metoda je 20g stara i mora bit rezanja. Ako se covjek ne obrazuje duboko prije operacije mislit ce kao svi na onim reklamam brzo skidanje dioptrije laserom, znaci misli se da je laser samo u igri.
Al kvragu, bolje da se rade nove dalekometne nuklearne rakete nego da se covjekova kvaliteta zivota poboljsa, kvragu više, ajmo revolucija, hocu da za godinu dana vidim neki ozbiljni pomak i revoluciju u tom laseriranju oka,a ne samo nove i brže lasere a jos uvijek se reže oko na 5 nacina, ps mtr.
Hocu noveee oči, hocu vidjeti normalno i zdravo. bemu i mane ljudske i sve, al hocu vidjet tako da mi neki pohlepni kirurg ne ostavi oko uništeno, di je ta rakija, daj rakiju.

Zadnje uređivanje MarioX2 : 11.01.2009. at 17:57.
MarioX2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2009., 18:42   #1309
Quote:
Jolac kaže: Pogledaj post
Sve sferne dioptrije i regularne astigmatizme koje danas mogu korigirat polutvrde leće to mogu i meke leće i zato mi je nejasno zašto nisi mogla koristit najskuplje meke?Možda iregularni astigmatizam?
Ne zbog astigmatizma, nego zbog osjetljivosti oka.. Nakon dužeg gledanja u ekran, kad bih vozila auto u dane poput današnjeg (jako puno svjetlosti i bjeline, a nema sunca) kao da bi me netko nožem parao po očima, nisam mogla gledati uopće, a oči bi užasno suzile.. Kad bih maknula leće, nakon pola sata stanje bi se smirilo.. Nikakv kapanja tada nisu pomagala jer oči od tih silnih suza ne bi niti bile suhe..
Što je to bilo, zaista ne znam, ali užasno iskustvo koje mi se više puta ponovilo, a zadnji put za volanom. Srećom nisam poginula na cesti, ali moglo se dogoditi jer kao da sam u momentu oslijepila. Oči zatvorene u grču, suze i ne možeš ništa..
Cedevitka is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2009., 19:52   #1310
Quote:
Cedevitka kaže: Pogledaj post
Ne zbog astigmatizma, nego zbog osjetljivosti oka.. Nakon dužeg gledanja u ekran, kad bih vozila auto u dane poput današnjeg (jako puno svjetlosti i bjeline, a nema sunca) kao da bi me netko nožem parao po očima, nisam mogla gledati uopće, a oči bi užasno suzile.. Kad bih maknula leće, nakon pola sata stanje bi se smirilo.. Nikakv kapanja tada nisu pomagala jer oči od tih silnih suza ne bi niti bile suhe..
Što je to bilo, zaista ne znam, ali užasno iskustvo koje mi se više puta ponovilo, a zadnji put za volanom. Srećom nisam poginula na cesti, ali moglo se dogoditi jer kao da sam u momentu oslijepila. Oči zatvorene u grču, suze i ne možeš ništa..
Isprva sam shvatio da se opisano iskustvo odnosilo na polutvrde leće,a da meke nikad nisi probala.
Radi se o isušivanju očiju,nije bitna samo količina suza,već i kvaliteta suznog filma,postoje kontaktne leće predviđene baš za ljude sa lošijim suznim filmom kao Proclear i Acuvue Oasys,ako si pak i sa njima imala iste probleme tada se može reći da si bila loš kandidat za bilo koje kontakne leće,u suprotnom se to nemože pouzdano znat.
Jolac is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2009., 20:49   #1311
Quote:
Jolac kaže: Pogledaj post
Isprva sam shvatio da se opisano iskustvo odnosilo na polutvrde leće,a da meke nikad nisi probala.
Radi se o isušivanju očiju,nije bitna samo količina suza,već i kvaliteta suznog filma,postoje kontaktne leće predviđene baš za ljude sa lošijim suznim filmom kao Proclear i Acuvue Oasys,ako si pak i sa njima imala iste probleme tada se može reći da si bila loš kandidat za bilo koje kontakne leće,u suprotnom se to nemože pouzdano znat.
Quote:
Jolac kaže: Pogledaj post
Isprva sam shvatio da se opisano iskustvo odnosilo na polutvrde leće,a da meke nikad nisi probala.
Radi se o isušivanju očiju,nije bitna samo količina suza,već i kvaliteta suznog filma,postoje kontaktne leće predviđene baš za ljude sa lošijim suznim filmom kao Proclear i Acuvue Oasys,ako si pak i sa njima imala iste probleme tada se može reći da si bila loš kandidat za bilo koje kontakne leće,u suprotnom se to nemože pouzdano znat.
Da, pojam suhe oči se često krivo tumači, ne radi se nužno o očima bez suza tj. bez vodene komponente suznog filma, već i o premalo masne komponente u suznom filmu koji onda prebrzo hlapi. Pa onda dođe do prekomjerne reakcije tj. preobilnog suzenja očiju koje još pogorša situaciju jer ispere i to malo masnog filma na oku.
Možda skleralne tj. velike polutvrde leće ne bi bile loš izbor u tim slučajevima, samo su nezgrapnije za manipulaciju (skidanje i stavljanje).
U slučaju Cedevitke, refraktivni kirurški zahvat je bio onda opravdan, s obzirom na ozbiljnost incidenata koje je imala s lećama, a naočale nisu bila opcija zbog razlike u dioptriji.
Jedino nisam siguran da je LASIK metoda bila najbolji izbor, no izgleda da je sve završilo OK i da nije razvila suh(ij)e oči, znači da su joj se prerezani živci uspjeli dobrim dijelom regenerirati. Možda joj je napravljen dosta tanak poklopac? Rizik od LASIK suhih očiju raste kako s debljinom poklopca, tako i s dubinom korekcije, barem tako pokazuju istraživanja.
Tommy_13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2009., 22:20   #1312
Quote:
Tommy_13 kaže: Pogledaj post
Systane se koristi na oku bez kontaktne leće. Za oko s kontaktnom lećom se može koristiti Refresh Contacts ili slične kapi za tu svrhu. Kad se skine zaštitna kontaktna leća, Systane može i na to oko.

Ponavljam, za PRK se preporuča 1000 mg vitamina C dnevno i vani obavezno nošenje sunčanih naočala s jakim UV filtrom, oboje u svrhu smanjenja rizika od zamućenja rožnice.

Za smanjenje suhoće očiju, preporuča se uzimanje Omega 3 kapsula, u svrhu poboljšanja masne komponente suznog filma koja sprečava njegovo isparavanje.

Sretno!

P.S. Nadam se da je korišten moderan wavefront laser, jer kako se čini po nekim prijašnjim postovima, određene klinike u Hrvatskoj love u mutnom koristeći zastarjelu tehnologiju kako bi povećali svoj profit izbjegavajući ulaganja u nove tehnologije i edukaciju.
Koristen je laser koji imaju u Visumedu ne pitaj me kakav je. Razumijem se u informacijske i komunikacijske tehnologije ne i u medicinsku elektroniku.

desno oko (lasik) kapam s tim systanom i dobro je, ne svrbi, ne pece, nista... normalno je sve. ali opet imao sam malu dioptriju. svega -2. daj mi reci koliko dugo moram kapati s tim? jer 78 kn nije bas jeftina investicija posto to potrosim unutar dva dana.
a ssto se tice lijevoga (prk).. koristim velike kolicine C vitamina i Ray-ban naocale (original a ne Rej ban). kad mogu ocekivati da nesto i vidim jer mi je sve poprilicno mutno. dioptrija je bila -4
__________________
As castles went, this one looked as though it could be taken by a small squad of not very efficient soldiers. For defence, putting a blanket over your head might be marginally safer.
Sneaky is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2009., 23:47   #1313
Quote:
Sneaky kaže: Pogledaj post
Koristen je laser koji imaju u Visumedu ne pitaj me kakav je. Razumijem se u informacijske i komunikacijske tehnologije ne i u medicinsku elektroniku.

desno oko (lasik) kapam s tim systanom i dobro je, ne svrbi, ne pece, nista... normalno je sve. ali opet imao sam malu dioptriju. svega -2. daj mi reci koliko dugo moram kapati s tim? jer 78 kn nije bas jeftina investicija posto to potrosim unutar dva dana.
a ssto se tice lijevoga (prk).. koristim velike kolicine C vitamina i Ray-ban naocale (original a ne Rej ban). kad mogu ocekivati da nesto i vidim jer mi je sve poprilicno mutno. dioptrija je bila -4
Visumed? Onda vjerojatno nije wavefront. Šteta. No nadajmo se da će ipak sve ispasti dobro, možda uz određeni stupanj aberacija i gubitak kontrasta, ali nadajmo se ništa pretjerano, s obzirom da je korekcija bila umjerena.
Koliko kapati? Teško je reći. Liječnici obično kažu da se umjetne suze trebaju kapati po potrebi. S druge strane, što zbog uništenih rožničnih živaca, što zbog steroidnih kapi, pacijent često i ne osjeća potrebu, a zapravo bi trebao kapati umjetne suze.
Možda je najbolje staviti si neki režim kapanja umjetnih suza (npr. svakih par sati) i još dodatno ako se osjeti potreba. Pa koliko potraje. Mislim da bi ti bočica ipak trebala potrajati duže, svakako duže od dva dana, pa ne trebaš prati oči u Systaneu
A oporavak od PRK je posebna priča, može potrajati nekoliko mjeseci, pa i godinu (vidi http://www.lasermyeye.org/forums/forumdisplay.php?f=45). S druge strane, na kraju priče nema flapa koji kvari i vid i čvrstoću rožnice, oči su obično manje suhe nego s LASIK-om i općenito je oko bitno zdravije nego da je bilo na LASIK-u. Treba se samo čuvati mogućnosti zamućenja (jesu li ti stavljali MMC?)

Dakle, imat ćeš priliku uspoređivati rezultate PRK i LASIK-a s istim laserom, ali tek za nekoliko mjeseci. Za sada trebaš puno strpljenja. Da te utješim, najveća poboljšanja vida na oku nakon PRK se događaju tek kad te doktor skine sa steroidnih kapi koje usporavaju zacijeljivanje, ali i ožiljavanje tj. potencijalno zamućenje rožnice. To su ti one kapi koje obično završavaju s ...DEX (maxidex, efflumidex i sl.)

Sretno s oporavkom!

P.S. Jesu li koristili onaj famozni XP mikrokeratom za tanki flap? Ili standardni?
Tommy_13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2009., 00:42   #1314
ja probala prvo polutvrde leće, jer tada 1998 nije bilo mekih za astigmatizam, pa meke prije par godina, pa neko vrijeme nisam ništa koristila, pa opet meke do spomenutog incidenta..
Tommy, daj mi pliz reci, jel bih ja sigurno već znala da imam neku od komplikacija o kojima govoriš?
da su mi presuhe oči zbog operacije, bih li to već znala sada u ovih 7 mj?
ima li neka komplikacija koja mi se naknadno može javiti?
nisam sportaš neki, pa onda ne spadam u prerizičnu kategoriju..
prometnu jednu već imala u tom periodu (nisam ja bila kriva, ja sam oštećenik) i nije mi to nikako utjecalo na vid..
Hvala na info
Cedevitka is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2009., 16:28   #1315
Quote:
Cedevitka kaže: Pogledaj post
ja probala prvo polutvrde leće, jer tada 1998 nije bilo mekih za astigmatizam, pa meke prije par godina, pa neko vrijeme nisam ništa koristila, pa opet meke do spomenutog incidenta..
Tommy, daj mi pliz reci, jel bih ja sigurno već znala da imam neku od komplikacija o kojima govoriš?
da su mi presuhe oči zbog operacije, bih li to već znala sada u ovih 7 mj?
ima li neka komplikacija koja mi se naknadno može javiti?
nisam sportaš neki, pa onda ne spadam u prerizičnu kategoriju..
prometnu jednu već imala u tom periodu (nisam ja bila kriva, ja sam oštećenik) i nije mi to nikako utjecalo na vid..
Hvala na info
Cedevitka, ne brini se, mislim da bi ti se većina komplikacija do sada manifestirala. Suhe oči bi osjetila (peckanje, crvenilo, teško i bolno otvaranje očiju ujutro i sl.), prejake aberacije bi isto primijetila, floatere također. Ima stvari poput ectasije koje su dijelom nepredvidive i mogu nastupiti bilo kad kasnije, ali su srećom vrlo rijetke. Moguće je i naknadno suho oko, ali vjerojatno uzrokovano nekim drugim poremećajima u organizmu, a LASIK tu može pojačati učinak (tj. sindrom je jače izražen nego što bi bio da nema LASIK-a).

Ali, čemu se brinuti o stvarima na koje ne možeš utjecati, pa tko može garantirati da ga sutra neće npr. pogaziti pijani vozač?

Ono što moraš imati na umu jest da LASIK poklopac ne zarasta kao npr. koža već predstavlja neku vrstu doživotne meke kontaktne leće od vlastitog tkiva rožnice. I sukladno tome trebaš voditi računa o zaštiti svojih očiju od mogućih trauma, npr. pri igri s kućnim ljubimcem, malim djetetom, u sportu i u vožnji (udarac zračnog jastuka). Na to možeš utjecati.

Također, ako ćeš (puno) kasnije u životu trebati operirati očnu mrenu, trebaš naći liječnika koji zna ispravno proračunati zamjensku očnu leću za oči koje su bile na laserskoj korekciji vida. Već sada možeš zatražiti određene podatke tvojih predoperativnih mjerenja koje mogu bitno pomoći pri kasnijem određivanju dioptrije umjetne očne leće. I preporuka je da se ugrađuju monofokalne očne leće jer multifokalne izgleda malo čudno "surađuju" s laseriranim rožnicama, vjerojatno kad se zbroje njihove aberacije i aberacije laserirane rožnice ukupne aberacije postanu dosta značajne.

Sretno!
Tommy_13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2009., 22:55   #1316
Question

Lijepi pozdrav svima. Prvi put se javljam na forumu. Na ovaj forum sam naletio slučajno, a kad sam ga počeo čitati jako me zainteresirao. Čitajući ga, stekao sam puno novih saznanja glede problema s vidom. Zahvaljujem svima koji su iznosili svoja iskustva ili mišljenja, a posebno Tommyju i Jolcu na brojnim komentarima, iznesenim na jedan vrlo stručan, a ujedno nama laicima razumljiv način.
Imam 55 g. i patim od staračke dioptrije. Prve probleme počeo sam osječati prije nepunih 10 godina kada sam dobio prve naočale za čitanje. Obzirom da ne razumijem najbolje doktorske skračenice prepisujem podatke s povijesti bolesti.
Lipanj 1999.
VOU:+0.75 dsph =1.0 JO:+1.50 dsph. Tdig = …. (nečitljivo).
Ožujak 2003.
VOU:+1.00 dsph = 1.0 JO:+2.50 dsph. Tdig = N FUNDUS OC.UTQ: uredan nalaz.
Travanj 2007.
VOU:+1.50 dsph = 1.0 JO:+3.50 dsph. Tdig = N FUNDUS OC.UTQ: K.Ž. nešto uže. Ostali nalaz u granicama normale.
Izbjegavam korištenje naočala kad god je to moguće. Koristim ih za glednje TV-a (+1,50), za rad na kompu (+2,00) i za čitanje (+2,00 ili + 2,50 za veća ili manja slova i +3,50 za jako sitna slova). Naime s večom dioptrijom čitam bez naprezanja, ali samo jedno kratko vrijeme, a onda kao da se oči priviknu na tu dioptriju i traže još veču. Mislim da je možda bolje više naprezati oko nego ubrzavati porast dioptrije. Ako netko može pomoći savjetom imam nekoliko pitanja:
1.- je li moj stav o korištenju naočala ispravan?
2.- zaustavlja li se rast staračke dioptrije nakon određenog vremena, ako da, kada?
3.- može li se vježbanjem (metode dr. Batesa ili sl.) zadržati ili čak popraviti kvaliteta vida (shvatio sam da se dioptrija opuštenog oka ne može) dok se rade vježbe? Naime iz fizike je poznato da lom zraka možemo Vježbe oka mi se čine logične, jer ako ne možemo promjeniti zakrivljenost leće, trbali bi dobiti isti ili sličan rezultat adekvatnom promjenom dubine oka. Možemo li te vježbe usporediti s održavanjem funkcije kralježnice koja ima degenerativne promjene, a vježbanjem mišića i fizikalnom terapijom ipak postižemo relativno dobru funkcionalnost bez bolova – dakle ne odklanjamo uzrok, nego saniramo posljedice.
4.- dolazi li u mojem slučaju u obzir operacija jednog oka za vid na daljinu, a drugog za vid na blizinu? Kada je preporučljivo uraditi takovu operaciju kod staračke dioptrije? Ili možda ima neko rješenje za koje do sada nisam ni čuo.
5. Ako netko zna što znače kratice na mojim nalazima, lijepo molim da mi pojasni.
Ovaj moj topic možda nije u srži teme koja se obrađuje, jer vidim da gotovo sve mući ili kratkovidnost ili dalekovidnost koja nije poljedica godina, ali problem je gotovo neizbježan za sve, prije ili kasnije.
Hvala na iformacijama.
iwanho is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2009., 04:52   #1317
Quote:
iwanho kaže: Pogledaj post
Lijepi pozdrav svima. Prvi put se javljam na forumu. Na ovaj forum sam naletio slučajno, a kad sam ga počeo čitati jako me zainteresirao. Čitajući ga, stekao sam puno novih saznanja glede problema s vidom. Zahvaljujem svima koji su iznosili svoja iskustva ili mišljenja, a posebno Tommyju i Jolcu na brojnim komentarima, iznesenim na jedan vrlo stručan, a ujedno nama laicima razumljiv način.
Imam 55 g. i patim od staračke dioptrije. Prve probleme počeo sam osječati prije nepunih 10 godina kada sam dobio prve naočale za čitanje. Obzirom da ne razumijem najbolje doktorske skračenice prepisujem podatke s povijesti bolesti.
Lipanj 1999.
VOU:+0.75 dsph =1.0 JO:+1.50 dsph. Tdig = …. (nečitljivo).
Ožujak 2003.
VOU:+1.00 dsph = 1.0 JO:+2.50 dsph. Tdig = N FUNDUS OC.UTQ: uredan nalaz.
Travanj 2007.
VOU:+1.50 dsph = 1.0 JO:+3.50 dsph. Tdig = N FUNDUS OC.UTQ: K.Ž. nešto uže. Ostali nalaz u granicama normale.
Izbjegavam korištenje naočala kad god je to moguće. Koristim ih za glednje TV-a (+1,50), za rad na kompu (+2,00) i za čitanje (+2,00 ili + 2,50 za veća ili manja slova i +3,50 za jako sitna slova). Naime s večom dioptrijom čitam bez naprezanja, ali samo jedno kratko vrijeme, a onda kao da se oči priviknu na tu dioptriju i traže još veču. Mislim da je možda bolje više naprezati oko nego ubrzavati porast dioptrije. Ako netko može pomoći savjetom imam nekoliko pitanja:
1.- je li moj stav o korištenju naočala ispravan?
2.- zaustavlja li se rast staračke dioptrije nakon određenog vremena, ako da, kada?
3.- može li se vježbanjem (metode dr. Batesa ili sl.) zadržati ili čak popraviti kvaliteta vida (shvatio sam da se dioptrija opuštenog oka ne može) dok se rade vježbe? Naime iz fizike je poznato da lom zraka možemo Vježbe oka mi se čine logične, jer ako ne možemo promjeniti zakrivljenost leće, trbali bi dobiti isti ili sličan rezultat adekvatnom promjenom dubine oka. Možemo li te vježbe usporediti s održavanjem funkcije kralježnice koja ima degenerativne promjene, a vježbanjem mišića i fizikalnom terapijom ipak postižemo relativno dobru funkcionalnost bez bolova – dakle ne odklanjamo uzrok, nego saniramo posljedice.
4.- dolazi li u mojem slučaju u obzir operacija jednog oka za vid na daljinu, a drugog za vid na blizinu? Kada je preporučljivo uraditi takovu operaciju kod staračke dioptrije? Ili možda ima neko rješenje za koje do sada nisam ni čuo.
5. Ako netko zna što znače kratice na mojim nalazima, lijepo molim da mi pojasni.
Ovaj moj topic možda nije u srži teme koja se obrađuje, jer vidim da gotovo sve mući ili kratkovidnost ili dalekovidnost koja nije poljedica godina, ali problem je gotovo neizbježan za sve, prije ili kasnije.
Hvala na iformacijama.
1.Nekorištenje naočala neće imat nikakav učinak na smanjenje potrebne dioptrije ili sprječavanje pada akomodacijske moći.Ustvari kod staračke dalekovidnosti samo pada akomodacijska moć oka i to zbog toga što očna leća postaje tvrđa pa mišići koji pridržavaju očnu leću moraju se sve više naprezat da joj promijene oblik,upravo ta promjena oblika očnoj leći omogućava gledanje bliskih predmeta.Ti mišići neće oslabit ako se u toj dobi manje koriste,jer nije problem u njima nego u pretvrdoj očnoj leći.Skijaskopski mjerena dioptrija starenjem ostaje ista,to je ona dioptrija koja se mjeri kompjuterski sa ukapavanjem kapi,zbog čega su svi očni mišići maksimalno opušteni,ta dioptrija je ujedno i dioptrija za daljinu,zato kratkovidni za daljinu u starosti i mladosti nose istu dioptriju,dok dalekovidni to akomodacijom nadoknađuju dok mogu(akomodacija pada sa godinama).

Drugim rječima da si već 1999 dobio +1.50 nebi vidio ništa lošije sa njima na daljinu,a vid na blizu bio bi ti bolji nego sa +0,75 koje si tad dobio.
Sad logično pitanje glasi zašto ti onda na prvom pregledu nisu dali jedinstvene naočale za daljinu koje nebi morao mijenjat starenjem i koje bi pružile najbolji mogući vid na blizu,a da pritom i na daljini ostaje max. dobar(mislim na monofokalne naočale)?
Gotovo je nemoguće da ti se skijaskopska dioptrija izmjenila,čak sumljam u znanstvenu mogućnost toga,vjerojatno se radi o tome da su htjeli da dođeš više puta i tako kupiš više naočala.

2.
http://eyeinfo.hit.bg/Receptor%20Cells.htm
http://physics.ucsd.edu/students/cou...081CLLab08.pdf

ovdje su samo tablice za akomodacijsku moć,jer ponavljam skijaskopska dioptrija starenjem ostaje ista.
Šta znači akomodacijska moć?
Ako je skijaskopska dioptrija čovjeka 0,tada oko na beskonačnu daljinu gleda bez akomodacije,a potrebna akomodacijska moć za gledanje objekata na udaljenosti 0,5metara iznosi kao recipročna vrijednost udaljenosti,znači 1/0,5m=2dioptrije

Ako čovjek ima -2 skijaskopski,tada na daljini 0,5metara vidi bez potrebne akomodacije,zato kratkovidni zadržavaju vid na blizu unatoč starenju.

Ako čovjek ima +1,5skijaskopski mjereno,tada treba +1,5akomodacijske moći da na beskonačnu daljinu vidi dobro +još ko u prvom primjeru 1/0,5m=2dioptrije da nadoknadi problem blizine predmeta,znači za 0,5metara udaljnosti ukupno 1,5+2=+3,5potrebne akomodacijske moći,ili ako akomodacije nema potrebna su stakla iste dioptrijske jačine.

3.Za kratkovidnost su sve popularne vježbe ukljućujuči i Batesa vrlo ograničene,jer gotovo nitko neizražava zadovoljstvo time.Možda je kod dalekovidnosti nešto drukčije,ali sumljam pošto se opet radi o silovanju očne jabučice od strane mišića koje pokreću oko što je netipična i neprirodna akomodacija.Ako se očna leća "skamenjuje" nemože ju se učinit elastičnijom bilo kakvim vježbama.
4.U vašim godinama u klinici Svjetlost ljudima odbijaju napravit lasersku korekciju vida,jer ionako prečesto malo kasnije dolazi operacija očne mrene koja je tada lošijih rezultata zbog prijašnje laserske operacije,a i sa operacijom mrene rješava se dioptrije.Kolko sam shvatio u klinici Svjetlost za ljude vaših godina ugrade neke monofokalne leće nakon što izvade očnu leću,nakon čega ipak trebaju naočale dioptrije +0,5 za kompjuter,ali sa operacijom zna stradat noćni vid i javit se Gash i mislim da je zato najbolje ne ić na tu operaciju.
5.VOD i VOS su oznake dioptrije za lijevo i desno oko,VOU vjerojatno označava istu vrijednost dioptrije za oba oka,ovo JO pored je staklo za blizu dok je Fundus pozadina oka

I na kraju nema straha da će dioptrija rast do nedogleda,jer kad do kraja padne akomodacijska moć tada će ti trebat jačina stakla po formuli: skijaskopska dioptrija +1/(udaljenost u metrima od očiju gledanog predmeta).
Postoje i monofokalna stakla naočala koje sadrže više dioptrija unutar okvira i zato omogućuju više udaljenosti za gledanje,a postoje i multifokalne kontaktne leće,kombinirane sa monovisionom često znaju davat dobre rezultate.

Zadnje uređivanje Jolac : 13.01.2009. at 04:58.
Jolac is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2009., 08:48   #1318
Da se i ja nadovežem na pitanje laserske korekcije vida u kasnijoj životnoj dobi...

Apsolutno se slažem s Jolcem da nema smisla, dapače, može biti i i štetno raditi lasersku korekciju kad je već nastupila jača staračka dalekovidnost. Očna leća počinje doživljavati svoje degenerativne promjene, koje kasnije kulminiraju razvitkom očne mrene, a svaka prethodna laserska operacija pogoršava svojim aberacijama rezultate zamjene očne leće s IOL-om (umjetnom implanatabilnom očnom lećom).

Što se tiče izbora IOL-a, akrilne monofokalne su možda najsigurniji izbor. Postoje i silikonske IOL, ali u slučaju potrebe za vitrektomijom zbog npr. nekih bolesti mrežnice i upotrebom silikonskog ulja u oku jedno razdoblje nakon vitrektomije, silikonski IOL će na sebe skupiti silikonsko ulje što će pokvariti vid. Zato se za IOL češće izabire akril kao materijal jer se na njemu silikonsko ulje ne nakuplja. Šteta, jer silikon izgleda daje bolju sliku.

Multifokalne IOL su riskantnije od monofokalnih, ima pacijenata koji su zadovoljni što s takvim lećama ne ovise poslije o naočalama, dok ima pacijenata koji se nikako ne mogu priviknuti na smanjeni kontrast i veće aberacije koje unose te očne leće.

S obzirom da je zamjena IOL-a izuzetno riskantna i komplicirana operacija, jasno je da treba odmah znati što je pacijentu prihvatljivije, posebno u smislu životnih potreba (npr. ako vozi noću, multifokalna zbog većih aberacija otpada kao izbor).

A da se vratim na staračku dalekovidnost i rezultate mjerenja dioptrije kod iwanhoa. S obzirom da se dioptrija i za daleko mijenjala, vjerojatno se radi o tome da je cijelo vrijeme postojala određena dalekovidnost, ali ju je očna leća svojom akomodacijom uspijevala poništavati. Da se vidi kolika je stvarno ta dalekovidnost, trebalo bi napraviti pregled s ukapavanjem kapi za opuštanjem očnih mišića, i to će biti dioptrija za daleko. A na blizu će se s vremenom dioptrija pojačavati, ali naravno, to ne ide u nedogled. Očna leća ipak ima ograničenu akomodaciju, i najzdraviji čovjek kad mu se neki predmet stavi jako blizu očima ne može više fokusirati sliku.

Iwanho, mislim da ne bi bila loša investicija u progresivne naočale koje blizu gornjeg ruba imaju dioptriju za daleko, a blizu donjeg ruba imaju dioptriju za blizu. Jest da su skupe, ali predstavljaju univerzalno rješenje. Još ako se stave fotoosjetljiva stakla, mogu poslužiti i kao sunčane naočale. S ovim nalazima dioptrija bi bila +1.5 D u gornjem dijelu (za daleko, npr. za TV ili za vožnju) i progresivan (postepen) prelazak na +3.5 D u donjem dijelu (za sitna slova). Kako su progresivne, za svaku udaljenost bi se trebao naći dio naočala koji daje oštru sliku.

I da završim, svaki problem vida koji je rješiv naočalama uopće nije problem! Pravi problemi s vidom nisu rješivi s naočalama. To sam osobno prekasno shvatio tek nakon što su mi LASIK-om oštetili oba oka i izazvali takve probleme. Što bih dao da se mogu barem vratiti u stanje prije LASIK-a i onaj vid koji sam imao s naočalama...
Tommy_13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2009., 13:31   #1319
kopirano s net.hr

Klinika VisuMed, odnedavno kao i član Optical Express grupe, vodećih tehnoloških inovatora u svijetu i pružatelja usluga na podrucju laserske korekcije vida, tijekom siječnja omogućuje Vam da ih posjetite na Danima otvorenih vrata, te tako saznate jeste li dobar kandidat za lasersku korekciju vida.

Osim stručnog tima oftamologa, koji ćete imati prilike upoznati tijekom preliminarnog pregleda, poput prof. Zdravka Mandića, doktora Deana Šarića, doktorice Nadežde Bilić te doktora Zdeslava Vukasa koji garantiraju bezbolan zahvat i potpuno novi pogled na svijet, u korist VisuMedu govore i njegovi slavni klijenti, koji su se podvgnuli skidanju dioptrije: sportaši Neven Spahija, Goran Ivanišević, Ivana Brkljačić, Kristijan Curavić, Mario Stojić, Irena Dolenčić, tv lica Mirjana Hrga, Mirna Zidarić, Uršula Tolj, Ivica Kovačević, Renata Sopek, manekenka Iva Jerković, pjevači Maja Šuput, Sandi Cenov, Ivana Plechinger i mnogi drugi.

Željom da Vas podrobnije upoznaju s laserskom korekcijom vida, Visumed će Vam pružiti sve potrebne informacije o zahvatu, te Vas na taj način savjetovati koja je metoda korekcije vida za Vas najprikladnija.

Posjet Visumedu idealna je prilika za sve zainteresirane da saznaju više!!!

Više informacija na www.visumed.hr


meni je osobno užas što se bilo kakva operacija, u ovoj slučaju nečeg delikatnog kao što su oči, tako marketinški oglašava... kao da je to otići na kavu ili slično...

ja inače ne pišem na ovoj temi, ali dugo dugo ju već čitam. ja sam dalekovidna, i htjela sam ići na operaciju. ali nakon raspitivanja i svega ipak sam odustala. strah me, to je sve koliko-toliko nova tehonologija, dalekovidnost se otklanja teže i novija je tehnika od otklanjanja kratkovidnosti... i nitko mi ne može garantirati kako ću vidjeti za 20-30 godina... a stvarno sam bila odlučna ići na operaciju
no pomirila sam se sa svojim naočalama i lećama, čuvam svoje okice i čitam vaše komentare i divim se onima koji su obavili operaciju i sve im je sad super
bubicaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2009., 15:33   #1320
Quote:
Tommy_13 kaže: Pogledaj post
Cedevitka, ne brini se
Jooj, puno ti hvala, jer moram priznati tvoje me je iskustvo gadno zabrinulo, a i sve ovo što si pisao da se kasnije moglo dogoditi..

Nadam se da će se tebi situacija popraviti i da će ti vid biti super, iskreno ti to želim!
Cedevitka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:49.