Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Pogledaj rezultate ankete: Treba li zabraniti mobitele u školama?
Da 43 71.67%
Ne 15 25.00%
Ne znam 2 3.33%
Glasovatelji: 60. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.02.2018., 00:44   #1
Treba li zabraniti mobitele u školama?

Iako se tučnjava učenica u Splitu dogodila izvan škole, sutkinja za mladež predlaže da se u hrvatskim školama zabrani korištenje mobitela učenicima.

"Znam da smo na jednom skupu razgovarali o tome imaju li učitelji i ravnatelji pravo zabraniti djeci da imaju mobitele. Ja sam im rekla da, ako se mogu dogovoriti kao razrednik nekog svog razreda sa svih 30 dječaka i djevojčica koji se kod vas nalaze, stave sve te mobitele u jednu kutiju i da ćete vi to s njihovim imenima i prezimenima sve pohraniti i da to nitko neće dirati, vi ćete imati ključ kao učitelj i razrednik i onda ćete im to dati kad budu izlazili iz škole. Ako se vi možete to dogovoriti s djecom i to dogovorite i na roditeljskom sastanku, ja ne vidim razlog da tome ne bude tako. Iskreno rečeno, ako ne ide drugačije i ako bi se dogodilo da ima previše roditelja koji to ne bi dozvolili, odnosno koji bi pustili da se njihova djeca igraju mobitelima dok traje nastava, onda sam za to da kažemo - ne mobitelima u školama", rekla je sutkinja Peto Kujundžić.

Što vi mislite? Treba li zabraniti učenicima korištenje mobitela u školama?
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2018., 01:30   #2
U Francuskoj je francuski predsjednik zakonom zabranio učenicima unošenje mobitela u učionice. Slažem se s takvom praksom, jer učenicima najčešće nedostaje osjećaj odgovornosti u vezi s primjerenom uporabom mobitela te ga nerjetko zloupotrebljavaju
__________________
Čovjek ne može poludjeti kad vidi đavla, zato što prije nego što ga prizove, on mora već biti lud.
zuni9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2018., 02:26   #3
Mobitel, tojest uređaj koji bi se danas primjerenije mogao nazvati đepnim računalom postaje sve više integriran u svakodnevne aktivnosti. Pokušati zabraniti učenicima korištenje takvih uređaja je potpuno uzaludno. Profesor kojem je jedini način da spriječi učenike da se igraju na satu taj da im oduzme mobitele zapravo ne radi svoj posao i time što oni ne igraju igre na mobitelu vjerojatno ništa ne postiže jer umjesto toga dangube na neki drugi način. Dapače, mislim da bi trebalo znatno proširiti ovlasti građana (uključujući i učenike) kada je u pitanju korištenje mobitela primjerice u svrhu snimanja javnih službenika.
__________________
Zli zeleni kefir

Zadnje uređivanje Ego : 02.02.2018. at 03:13.
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2018., 03:28   #4
Ego, je li ok da vozač autobusa koristi mobitel u vožnji (ima ih što to rade)? Apropo škole, kakvo je tvoje mišljenje o tome da nastavnici drndaju po mobitelu na satu. Bi li i oni imali to pravo ili je to samo privilegij nekih, a drugi ne smiju? Ili, je li ok da svi građani češće koriste mobitel kako bi bili u mogućnosti snimati službenike , koji su btw, takodjer građani koji često koriste mobitel na radnom mjestu? Gdje je tu granica, kakve kriterije primjeniti?!
__________________
Čovjek ne može poludjeti kad vidi đavla, zato što prije nego što ga prizove, on mora već biti lud.
zuni9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2018., 03:49   #5
Quote:
zuni9 kaže: Pogledaj post
Ego, je li ok da vozač autobusa koristi mobitel u vožnji (ima ih što to rade)? Apropo škole, kakvo je tvoje mišljenje o tome da nastavnici drndaju po mobitelu na satu. Bi li i oni imali to pravo ili je to samo privilegij nekih, a drugi ne smiju? Ili, je li ok da svi građani češće koriste mobitel kako bi bili u mogućnosti snimati službenike , koji su btw, takodjer građani koji često koriste mobitel na radnom mjestu? Gdje je tu granica, kakve kriterije primjeniti?!
Ne kuzim kakvo je to pitanje. Naravno da vozac autobusa nema sto koristiti mobitel. To je prokleto opasno. Nastavnici, zasto ne? Naravno ako je u svrhe nastave.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2018., 09:42   #6
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Ne kuzim kakvo je to pitanje. Naravno da vozac autobusa nema sto koristiti mobitel. To je prokleto opasno. Nastavnici, zasto ne? Naravno ako je u svrhe nastave.
tableti su jedno, a mobiteli drugo
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2018., 09:52   #7
Treba zabraniti, ali mislim da to nije glavni problem. Problem je nedostatak empatije kod mladih ljudi, praktički djece, da ogromna skupina navija dok se razbijaju glave. Treba tražiti uzrok tome, jer djeca neće više razlikovati što je dobro, a što je loše.
__________________
Svijet neće biti uništen od strane zlih ljudi, već od strane onih koji gledaju i ništa ne poduzimaju!
zeljko_ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2018., 10:03   #8
Quote:
zuni9 kaže: Pogledaj post
U Francuskoj je francuski predsjednik zakonom zabranio učenicima unošenje mobitela u učionice.
Ovo je jednostavno - neistina.
"Children will be allowed to bring their phones to school, but not allowed to get them out at any time until they leave, even during breaks."

"Get them out" definitivno ne znači "ne smiju ih unijeti u učionicu" - u biti, radi se o onome što je kod nas, koliko znam, već na snazi, uz proširenje zabrane korištenja mobitela i tijekom odmora.

Postoje dvije opcije moguće zabrane koje mi padaju na pamet: zabrana donošenja mobitela u školu i obveza nekakvog pohranjivanja mobitela prije početka nastave i uzimanje pri odlasku kući. Obje su podjednako blesave: s kojim pravom će netko opteretiti nastavnika odgovornošću za desetke i desetke tisuća kuna vrijednosti "pohranjenih" mobitela (a što ako neki mobitel nestane ili se ošteti ili nešto treće?)? S druge strane, mobitel je komunikacijsko sredstvo i suludo je zahtijevati od djece (i, podjednako, njihovih roditelja) nemogućnost komuniciranja.

Uostalom, što je s nastavnicima? Što je, generalno, sa zaposlenicima izvan prsojete koji itekako drkaju po mobitelima tijekom radnog vremena? Zašto se njih podrazumijeva kao odgovorne osobe sposobne kontrolirati svoje tipkanje, a djecu proglašava debilima?

Primjer s vozačima autobusa je dobro spomenut, ali u lošem kontekstu (jer se radi o ponašanju kakvo je već zabranjeno): jako, jako puno vozača sutobusa, šlepera i svakojakih vozila ne vidi ništa problematično u korištenju mobitela pri vožnji. Toliko o zrelosti i odgovornosti odraslih.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2018., 10:13   #9
Quote:
zeljko_ri kaže: Pogledaj post
Treba zabraniti, ali mislim da to nije glavni problem. Problem je nedostatak empatije kod mladih ljudi, praktički djece, da ogromna skupina navija dok se razbijaju glave. Treba tražiti uzrok tome, jer djeca neće više razlikovati što je dobro, a što je loše.
iako naravno ne treba podrzavati nasilje i treba razgovarati o ovom splitskom slucaju i sl. , ALI -svako nekoliko dodje ovakva snimka i onda se dezurni dusebriznici i psiholozi jave sa svakojakim teorijama i tumacenjima (a vecina njih su van pameti u biti). Realno i racionalno govoreci - ovakve tuce i navijanje su se dogadjale i prije 10 i prije 20 i prije 50 godina...po tome nije danasnje vrijeme nikakav specifikum i tvrditi drugacije je jednostavno blesavo. Nema nikoga na forumu,a da ima i preko 40 ili 50 godina,a da za vrijeme svog skolovanja nije sudjelovao ili svjedocio necem slicnom splitskom slucaju koji je sad aktualan.
Naravno da se treba razgovarati i upozoravati koliko je to lose i sl., ali raditi neku ne znam kakvu mistiku od ovoga...isto je smijesno pomalo.

Vezano za mobitele - pa oni se i sada ne smiju koristiti na nastavi. Cak i nisu najveci problem nastavnici i mozebitne kazne, vec prije svega roditelji, a koji bez ikakvih ograda, primisljanja i racionalnog sagledavanja stvari -redovito drze stranu svojoj djeci i kada treba i kada ne treba...umjesto da djecu odgajaju u oravom smislu rjeci,a ne da rade male egoiste od njih.
Da nije mobitel, bilo bi nesto drugo ili trece, itd. . Mobitel je sastavni dio zivota trenutno., pogotovo za stariju djecu. Braniti ga u potpunosti je sasvim krivo i nema logike.
denijama is online now  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2018., 10:15   #10
Meni je zabavno kako je kod bilo kakvih eksponiranijih, iznenađujućih i šokantnijih događaja kod nas automatski odgovor zabrana, što redovito dolazi od strane državnih službenika. Jer čemu se dugoročno truditi oko djece, usmjeravati ih i voditi, posebno u toj fazi životnog razvoja? Lakše zabraniti mobitele jer tu možeš reći da si uspješan čim to napraviš, a u slučaju da se mobiteli nastave koristiti, jbg, djeca su šljam i krivi, ne možemo mi tu ništa. I te priče generalno oko zlim mobitelima i virtualnom svijetu: ok je kad odrasla osoba telefonira u vožnji, ok je kad s djetetom čeka kod doktora i visi na mobitelu, ok je kad tutne malome djetetu mobitel u ruke da prestane plakati u javnosti i sramotiti roditelja. Ali Bože sačuvaj da djeca odjednom počinju više visit na mobitelu pod utjecajem naučenog i onog što smo im prenijeli preko našeg primjera: sumrak civlizacije, ti mladi se danas ništa ne druže, socijalno su nesposobni i samo bulje u te ekrane.

Što se tiče konkretnog primjera, zašto nitko nije pitao službe te ili tih škola što rade, odnosno, što su napravili po tom pitanju i zašto ih plaćamo? Nego ajmo odmah udriti po djeci.
BrokenEmpire is online now  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2018., 10:24   #11
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
tableti su jedno, a mobiteli drugo
Po cemu?

Ja imam 7 incni tablet. Kolega ima 6.4 incni smartphone.

Isti OS, isto sve.
lukarak is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2018., 10:26   #12
Quote:
zuni9 kaže: Pogledaj post
Ego, je li ok da vozač autobusa koristi mobitel u vožnji (ima ih što to rade)? Apropo škole, kakvo je tvoje mišljenje o tome da nastavnici drndaju po mobitelu na satu. Bi li i oni imali to pravo ili je to samo privilegij nekih, a drugi ne smiju? Ili, je li ok da svi građani češće koriste mobitel kako bi bili u mogućnosti snimati službenike , koji su btw, takodjer građani koji često koriste mobitel na radnom mjestu? Gdje je tu granica, kakve kriterije primjeniti?!
Nije jer je to u suprotnosti sa ZOSPCom.

Izraz drndati po 'mobitelu' je upravo dobar pokazatelj nerazumijevanja sto smartphone zapravo jest.
lukarak is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2018., 10:34   #13
Nikako mi nije jasno zasto bi netko tudjoj djeci zelio zabraniti da koriste moderne metode komuniciranja.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2018., 10:36   #14
Quote:
BrokenEmpire kaže: Pogledaj post
Što se tiče konkretnog primjera, zašto nitko nije pitao službe te ili tih škola što rade, odnosno, što su napravili po tom pitanju i zašto ih plaćamo? Nego ajmo odmah udriti po djeci.
A zasto bi skola trebala ista raditi u slobodno vrijeme ucenika?


btw. sto se tice konkretnog primjera ...pa tuche medju srednjoskolcima su oduvijek bile uobicajena stvar..............mene zapravo vise brinu oni koji se cude tome...tih ljudi se doista bojim.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2018., 10:43   #15
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
A zasto bi skola trebala ista raditi u slobodno vrijeme ucenika?


btw. sto se tice konkretnog primjera ...pa tuche medju srednjoskolcima su oduvijek bile uobicajena stvar..............mene zapravo vise brinu oni koji se cude tome...tih ljudi se doista bojim.
Bas, al to ti je ko i sve po svijetu, danas si okruzen tragedijama koje vriste odsvud, koje su se dogadjale uvijek, ali nije bilo toliko instant medija.
Tuca je bilo uvijek, ali nije bilo kamera koliko i gledaoca pa nisi saznao.

Mi smo prije 20ak godina imali dogovorene tuce izmedju dvije prilicno velike skole koje su dijelile zgradu. To je samo ispusni ventil.
lukarak is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2018., 10:48   #16
Quote:
lukarak kaže: Pogledaj post
Bas, al to ti je ko i sve po svijetu, danas si okruzen tragedijama koje vriste odsvud, koje su se dogadjale uvijek, ali nije bilo toliko instant medija.
Tuca je bilo uvijek, ali nije bilo kamera ko i gledaoca pa nisi saznao.

Mi smo prije 20ak godina imali dogovorene tuce izmedju dvije prilicno velike skole koje su dijelile zgradu. To je samo ispusni ventil.
Bas sam prije par dana komentira sa kolegom...oboje smo srednju zavrsili u TSC Tesla u Splitu ( sa deset godina razlike doduse )...a odakle je barem sudeci po mjestu tuche ekipa koja je navijala. Inace to je centar u kojem se skoluje jedno 3-4000 srednjoskolaca, 99% muskih ( barem u moje vrijeme ).


Govori ...ovi ovo to predstavljaju kao glavnu vijest u drzavi a mi smo to zvali "Veliki odmor".
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2018., 10:48   #17
Treba zabraniti njihovo koristenje na satu, ali ne mozes zabraniti da ih nose u skolu. Mnogim roditeljima je ovako olaksana komunikacija s djecom da znaju gdje su i sto rade. Sto cemo se sad vracati u srednji vijek? To je nemoguce jer upotreba mobitela je nezaustavljiva.
Elektrasex is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2018., 11:02   #18
Quote:
Elektrasex kaže: Pogledaj post
Treba zabraniti njihovo koristenje na satu, ali ne mozes zabraniti da ih nose u skolu. Mnogim roditeljima je ovako olaksana komunikacija s djecom da znaju gdje su i sto rade. Sto cemo se sad vracati u srednji vijek? To je nemoguce jer upotreba mobitela je nezaustavljiva.
to je i sada zabranjeno.

opet ponavljam- nije problem propis, niti u velikoj vecini profesor, cak niti kazna, vec su uglavnom krivi roditelji s jedne strane, a s druge neucinkovitost i nesvrsishodnost nekakve "kazne". Ako profesor 5 puta upozori ucenika, ako mu napise opomenu, ako ga posalje kod drugih sluzbi skole, a one obavijeste i pozovu i roditelje...a roditelji se postave kao da "njihovo sunasce" nije nista krivo - tada imas problem koji je u danasnjem sustavu prilicno tesko rjesavati. Jednostavno su profesori ponekad nemocni, osim ako su spremni na relativno drasticne poteze...a za to rijetko imaju potporu i drugih skolskih sluzbi , a trebali bi. Znas li koliko roditelja opravdava izostanke svoje djece ,a koja su ocito markirala? znas li da bi profesor imao pravo zvati zbog toga i socijalnu sluzbu? Znam neke, ali oni su jako rijetki, koji su time i zaprijetili roditeljima i gle čuda - vise nije bilo takvih opravdanja, ali kazem -rijetki su oni koji imaju i potporu cijele skolea za takvo sto..a bez toga ne ide.

(iako se politicki ne slazem s njom, ali npr. Ljilja Vokic koja je bila ravnatelj u Krizanicevoj, je dobar primjer kako se stvari ipak mogu drzati pod kontrolom i tamo su roditelji odmah na pocetku dobili prilicno jasne i ostre upute sto smiju i kada smiju, a sto ne smiju...naravno - lakse je i "upravljati" profilom djece u toj skoli od nekih drugih, ali svejedno..).
denijama is online now  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2018., 11:09   #19
Quote:
denijama kaže: Pogledaj post
iako naravno ne treba podrzavati nasilje i treba razgovarati o ovom splitskom slucaju i sl. , ALI -svako nekoliko dodje ovakva snimka i onda se dezurni dusebriznici i psiholozi jave sa svakojakim teorijama i tumacenjima (a vecina njih su van pameti u biti). Realno i racionalno govoreci - ovakve tuce i navijanje su se dogadjale i prije 10 i prije 20 i prije 50 godina...po tome nije danasnje vrijeme nikakav specifikum i tvrditi drugacije je jednostavno blesavo. Nema nikoga na forumu,a da ima i preko 40 ili 50 godina,a da za vrijeme svog skolovanja nije sudjelovao ili svjedocio necem slicnom splitskom slucaju koji je sad aktualan.
Naravno da se treba razgovarati i upozoravati koliko je to lose i sl., ali raditi neku ne znam kakvu mistiku od ovoga...isto je smijesno pomalo.

Vezano za mobitele - pa oni se i sada ne smiju koristiti na nastavi. Cak i nisu najveci problem nastavnici i mozebitne kazne, vec prije svega roditelji, a koji bez ikakvih ograda, primisljanja i racionalnog sagledavanja stvari -redovito drze stranu svojoj djeci i kada treba i kada ne treba...umjesto da djecu odgajaju u oravom smislu rjeci,a ne da rade male egoiste od njih.
Da nije mobitel, bilo bi nesto drugo ili trece, itd. . Mobitel je sastavni dio zivota trenutno., pogotovo za stariju djecu. Braniti ga u potpunosti je sasvim krivo i nema logike.
Ono što je specifično na prošla vremena je da to mladi rade kako bi skupljali lajkove na društvenim mrežama i onda se preko raznih zatvorenih grupa to nasilničko ponašanje odobrava i potiče. Neki dan na TV-u su baš o tom problemu govorili i kako na tisuće mladih sudjeluje u tim raspravama i to im postaje svakodnevica.

Djeci do neke dobi treba zabraniti mobitel, a kako ono služi za lakšu komunikaciju između djeteta i roditelja je samo izgovor.
__________________
Svijet neće biti uništen od strane zlih ljudi, već od strane onih koji gledaju i ništa ne poduzimaju!
zeljko_ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2018., 11:17   #20
Disciplina i djeci i roditeljima . Nekad je u ona tzv."crvena vremena" bilo dozvoljeno tri opomene od direktora ili pedagoga i dijete ti ide u "specijalnu skolu ili razred"- i tu nije bilo ..."znas li ti tko sam ja" , to znam sigurno.
Ovo danas su posljedice uhljebljivanja, veza i vezica , korumpiranog drzavnog aparata , a to se pokazuje i u skolstvu kao i u svi dijelovima drustva.
__________________
Bolje živjeti sto godina kao milijunaš, nego sedam dana u bijedi!
martip is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:58.