Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.09.2006., 08:02   #81
Quote:
Jesi li siguran, da ce onda svaki opet govoriti o srpskoj agresiji, odnosno clanice NATOa stvarno odgovoriti zracnim udarima ?
Amerika je vec reagirala u domovinskom ratu, zasto nebi ponovno da pomogne clanici NATOa. Uostalom to clanstvo i je bas takvo da dobijes americu zastitu ali zauzvrat moras dati neke ustupke. I ako i Srbija ude u NATO onda ce se stvari rijesavat unutar clanica NATOa za stolom.

Quote:
Hrvatskoj treba jaka vojska
Pomeni treba jako gospodarstvo. Ni Srbija nije vise kao nekad u vojnom smislu. Nisu uspjeli u gradnskom ratu u Jugi osvojit zemlje koje nisu ni imale organiziranu vojsku, a di ce sada. Uostalom odmah bi im zaprijetile sankcije i nebi imali za naftu bez cega nemozes vodit rat.

Quote:
A nije samo Srbija problem. Ako se RS odcijepi od Bosne (u sto vjerujem ako Kosovo dobije nezavisnost), Hercegovci ce vjerojatno ciniti isto, ali Sarajevo nece dopustiti. Sto ce Hrvatska poduzeti, kada Armija BiH krene na hrvatske gradove da osigura integritet "Federacije BiH" ?
Ovakve stvari nemoze rijesavat samo Srbija ili BiH oruzjem. To vise nejde tako lako.

No buducnost se nezna. Moze se sutra dogodit 3sj. rat no ipak se nebi kladio
jebedo is offline  
Old 28.09.2006., 10:32   #82
Quote:
jebedo kaže:
ma nema teorije. mozes zaboravit na rat u ovim prostorima bar na 10-15god. pogotovo ako ovdje na Balkanu zemlje zele uci u EU. uostalom sada smo korak do ulaska u NATO tako da si Srbija nebi htjela priustiti 99g.
I ja mislim da u icućih 10-15 godina neće biti nikakvog rata na ovim prostorima. Ali vojsku (u ovom slučaju zrakoplovstvo) se stvara SADA da bi dobro funkcioniralo TADA (za 10-15 godina) tako da...

Srbi su u zdanjih 15 godina izgubili 5 ratova ali nisu doživjeli katarzu kao Njemci i još puno njih razmišlja o širenju.

ŠIFRA: Si vas pacem, para bellum"
__________________
I'm just preparing my impromptu remarks.
ice41000 is offline  
Old 28.09.2006., 15:17   #83
Quote:
Ali vojsku (u ovom slučaju zrakoplovstvo) se stvara SADA da bi dobro funkcioniralo TADA (za 10-15 godina) tako da...
Pa nemamo mi razvoj i proizvodnju zrakoplova (niti cemo valjda ikad imat). Dovoljno je 5 god. (po meni i manje) treninga da se nauci sve sto se moze u nekom novijem avionu.
jebedo is offline  
Old 28.09.2006., 16:18   #84
3. svjetski rat ce izbiti za 5-7 godina. Taman kada Bush ode s vlasti EU ce se zaratiti sa muslimanima od arabije do srbije i onda cemo mi kao i puno puta prije postati tocka kroz koju ce pokusati uci u europu. S obzirom na to kojom brzinom sukobi eskaliraju u svijetu necemo se mozda stici modernizirati pa je najbolje uci u EU i postaviti schengenski sporazum na granici sa srbijom i BiH. Tako ce se smanjiti uvoz jeftine srpske hrane i ojacati kontrola.
bullseye is offline  
Old 28.09.2006., 21:50   #85


ovo sada zvuci presmijesno

(bit ce jos smijesnije ako se to stvarno i dogodi)
jebedo is offline  
Old 29.09.2006., 10:35   #86
Quote:
jebedo kaže:


ovo sada zvuci presmijesno

(bit ce jos smijesnije ako se to stvarno i dogodi)

Slažem se!
__________________
I'm just preparing my impromptu remarks.
ice41000 is offline  
Old 29.09.2006., 16:01   #87
Samo gledajte i cekajte
bullseye is offline  
Old 01.10.2006., 17:31   #88
Quote:
jebedo kaže:


ovo sada zvuci presmijesno

(bit ce jos smijesnije ako se to stvarno i dogodi)

Tocno, Blair odlazi s vlasti i valjda zadnji americki saveznik u eu pada. Europa ce imati probleme s ilegalnim useljenicima a ne s teroristima. Oni ce se potpuno posvetit Izraelu i amerima
Sto se tice šengena na srbiji nema sanse, barem dok je velika britanija svjetska sila. Srbi ce zbog svoje pametne politike i utjecaja puno bolje proc u EU nego mi, ako ne i prije nas.
Pugsley Adams is offline  
Old 04.10.2006., 12:15   #89
Evo ameri su skuzili da njihovo durenje u vezi haaga nema smisla, a jos uz to su mogli nesto i zaradit. Zabrana vojne suradnje je povucena i sad mozemo kupovat americko oruzje. Hoce li se to odrazit na nase zrakoplovstvo?
Pugsley Adams is offline  
Old 04.10.2006., 13:55   #90
Quote:
Pugsley Adams kaže:
Evo ameri su skuzili da njihovo durenje u vezi haaga nema smisla, a jos uz to su mogli nesto i zaradit. Zabrana vojne suradnje je povucena i sad mozemo kupovat americko oruzje. Hoce li se to odrazit na nase zrakoplovstvo?
Vjerovatno su skužili da nas ne mogu tjerati da kupujemo njihovo oružje ako ta zabrana stoji.
Oni ništa ne rade slučajno i uskoro možemo očekivati pritisak da kupimo... nešto.
__________________
I'm just preparing my impromptu remarks.
ice41000 is offline  
Old 04.10.2006., 16:46   #91
nista slicno, samo cemo cirka jos 150 ljudi poslatu Afganistan.
pinokiop is offline  
Old 04.10.2006., 17:23   #92
Quote:
pinokiop kaže:
nista slicno, samo cemo cirka jos 150 ljudi poslatu Afganistan.
Mislim da to njima nije tako zanimljivo kao da nam uvale npr. avione za par milijardi UDS. Ima crnačke sirotinje dosta u Americi da ide u vojsku.

A što se tiče slanja vojske u Afganistan i sl. - to nije niti tako loše. Vojska treba vježbu, a najbolja vježba je na terenu i zaozbiljno. Naravno treba slati samo dragovoljce profesionalce.
__________________
I'm just preparing my impromptu remarks.
ice41000 is offline  
Old 05.10.2006., 14:02   #93
Slušao sam u vlaku jednog tipa koji je bio u Afganistanu i kaže da se vrate od tamo poslje 6 mjeseci sa oko 250 000 kn, tako da je Afganistan dosta popularna destinacija kod naših vojnika.
Shrike12 is offline  
Old 05.10.2006., 16:46   #94
ok to stima medjutim ja zbog te love (koja mi btw zvuci pretjerano) ne bi isao na drugi kraj svijeta i riskirao guzicu za tudje interese.
pinokiop is offline  
Old 05.10.2006., 23:09   #95
Zašto pretjerano, pa ti bi da sad odeš za svoju firmu raditi u Afganistan dobio(po zakonu) minimalno 100€ dnevnica. To je na šest mjeseci 135000 kn. A siguran sam da tu vojnici primaju i nekakve dodatke, pa se nedelja plaća više. Uglavnom skupi se toga.
Shrike12 is offline  
Old 06.10.2006., 04:01   #96
Quote:
riki1512 kaže:
Jos nesto, citam Srbi raspolazu sa trenutacno out-of-service 20 Mig29, (te nekoliko starih tipa Mig21, Super Galeb i Orao - ali i mi imamo Mig21 ).
Stanje je sledeće:

5 MiG - 29 (4 Mig - 29B i 1 MiG - 29UB, uskoro idu u Rusiju na remont, dok će se o ugradnji novog radara i raketa R - 77 odlučivati kasnije; do 1999. bilo ih je ukupno 14 + 2); jednom je krilo oštećeno 1999. (vidi se skinuto krilo desno od aviona na postolju)
41 MiG - 21 (31 MiG - 21bis, 4 MiG - 21R, 6 MiG - 21UM)
38 Orao (17 J - 22NS, 8 NJ - 22, 9 INJ - 22, 4 IJ - 22)
36 G - 4 Supergaleb
12 Antonov An - 26 (jedan ide u Rusiju na remont)
36 Mi - 8T
68 Gazela (39 Hera i 29 Gama)
2 Mi - 24 (Idu u Rusiju na remont)
2 Mi 17 (remont)

+

2 Falcon 50
2 Learjet 25B
4 Jak - 40
18 Utva - 75
VOC (Vazduhoplovni opitni centar) koristi: 1 MiG - 21bis, 1 Orao, 1 G - 4, 1 G - 4M, 1 G - 2;


Gledano po jedinicama to izgleda ovako:

204. Lovački puk sa dve eskadrile, 126. lae "Delta" i 127. lae "Vitezovi"
83. Lovački puk je rasformiran i njegove eskadrile 123. lae "Lavovi" i 124. lae "Gromovi" su ušle u sastav 204. puka
98. Lovačko bombarderski puk sa dve eskadrile, 241. lbae "Tigrovi" i 252. lbae "Kurjaci sa ušća"
239. mae "Vampiri"
242. lbae "Orlovi"
251. lbae "Pume"
353. iae "Sokolovi"
677. trae "Rode"
890. helikopterska eskadrila "Pegaz"
119. helikopterska brigada sa tri eksadrile, 712. pohe "Škorpioni", 714. pohe "Senke", 787. trhe "Beli medvedi"
897. mešovita helikopterska eksadrila "Stršljeni"
VOC
Takođe je u planu da se reaktivira akro grupa "Leteće Zvezde"

Što se tiče nekih planova za budućnost, pre tri meseca dva USAF - ova F 16 iz Aviana bili su u vazduhoplovnoj bazi Batajnica kod Beograda, a prilikom nedavne posete USA, predsednik Srbije Tadić se sastao sa američkim sekretarom za avijaciju, tako da treba očekivati da će se Srbija odlučiti za F 16, a ne za Gripena. Očekuje se da se privatizuje fabrika Utva, koja bi se uključila u neke kooperacijske poslove sa poznatim kompanijama (tipa: proizvodnja nekih delova za Boing i sl.). U VTI (Vazduhoplovno tehnički institut) se radi na modernizaciji G - 4, i ukoliko bude para i političke volje, ići će se sa standarda G - 4M na G - 4MD (slika 1, 2, 3)
Pavle Jurišić Šturm is offline  
Old 06.10.2006., 09:46   #97
Tu na tvom popisu ima barem 80% opreme za odstrel. Sve je to zastarjelo i ne radi. Nasi vojnici u afganistanu su bez oruzja i opreme. Pisalo je u novinama da tinejderi na njih bacaju kamenje i bombe a njima puske ne rade da uzvrate paljbu. Mozda da od rusije kao isplatu kirinskog duga zatrazimo najnovije MiG-ove i helikoptere. F-16 je zastario, Gripen je na listi kupnje samo zbog politickih razloga, a onaj francuski Mirage ima preskupo odrzavanje.
bullseye is offline  
Old 06.10.2006., 11:37   #98
Quote:
pinokiop kaže:
ok to stima medjutim ja zbog te love (koja mi btw zvuci pretjerano) ne bi isao na drugi kraj svijeta i riskirao guzicu za tudje interese.
Ako si profesionalni vojnik (vjerovatno s iskustvom iz Domovinskog rata) onda ti je riskiranje guzice dio posla.
A ako je lova tako dobra onda nemaš kaj puno razmišljati.

Naravno, oprema bi ti trebala biti ispravna i najbolja moguća.
__________________
I'm just preparing my impromptu remarks.
ice41000 is offline  
Old 06.10.2006., 15:00   #99
Pavle, ovakav detaljiran odgovor sa toliko slikama jos nikad nisam dobio - hvala.

__________________
Transparent na jednoj Anti-Bush Demonstraciji:
bombing for peace is like fucking for virginity
Rick23 is offline  
Old 07.10.2006., 15:50   #100
Pitanje i pozdrav Pavlu. Što misliš, gledajući sa svoje strane (pretpostavljam da si građanin Srbije ili Crne Gore) postoji li mogučnost da ponovno dođe do kakve ratne krize na ovim područjima u bližoj budućnosti ?

PS uopće ne ciljam na politiku, samo mislim da je dobro i čuti glas iz drugog okruženja i druge perspektive.
__________________
_
Superjunak novog doba !
ljiga is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:40.