Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.02.2015., 08:06   #121
Quote:
svetipatrik kaže: Pogledaj post
Jel prije kokoš ili jaje? Ne isplati im se objašnjavati, a opet je glupo ostaviti ih da "kolo vode oni"?
Ne vode kolo oni nego su samo glasni, a jebeš priče kad nemaju stvarnu moć, jedina moć u društvu im je samo ta galama i priča koja je ustvari bura u čaši vode.

Npr. tko je glasniji Todorić ili galmždije u birtiji? Galamdžije. Tko ima veći utjecaj u društvo? Ah, retoričko pitanje.
JustOnPaper is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2015., 15:24   #122
Quote:
Brontosaur kaže: Pogledaj post

Muče li i vas ovakve stvari?
Gledate li kada na ljude koji vas okružuju kao ograničene jer ne uspjevaju vidjeti širu sliku kada su u pitanju banalne stvari, sitnice?
Ili vam je zamorno voditi ikakav dublji razgovor i propitkivati događaje i ljude oko vas?
Kažete li skoro uvijek ljudima ono što vas smeta ili uglavnom sve zadržite za sebe?
Mislite li da bi društvo bilo bolje da je više samokritike među nama?
Mislite li da glupo društvo zaglupljuje i ograđujete li se od ljudi za koje mislite da su glupi ili katkad želite malo osvijestiti te ljude kako bi i njima i vama bilo lakše?
Mislite li da ste uopće sposobni za to?
Ima glupih, plitkih i povrsnih ljudi na ovom svijetu. I meni se desavalo ponekad da se moram na neko vrijeme druziti sa takvima. U mom slucaju to je bilo zbog odlaska iz domovine, kada je ozbiljno smanjen moj izbor ljudi sa kojima sam se druzila. Trpila sam jedno vrijeme, pa onda odlucila da je moj mir vazniji od kolicine poznanika sa kojima sam u kontaktu. Ponekad se i sad desi da dodjem u istu situaciju sa nekim ljudima koje znam samo preko interneta. Ponekad im kazem sto mislim, drugih puta ih ignorisem i trudim se da se skoncentrisem na one sa kojima vrlo lijepo komuniciram.

Sto se tice bacanja smeca van kante, neciscenja izmeta za psom i bilo kakvog odsustva manira, to me izludjuje. Najradije bih te osobe natjerala da pojedu to sto su bacili/nisu pocistili. Nekada kazem, nekada precutim i sama uklonim uzrok nervoze. Cudno mi je da to svim ljudima ne smeta i ne mogu shvatiti toliku bahatost.

Sto se tice plitkih razgovora - ne ocekujem od svakog svog poznanika da komuniciramo na nekoj dubokoj razini. Stavise, rekla bih da je to rezervisano za malu grupicu ljudi sa kojom osjecam da se nalazim na istoj talasnoj duzini. Osvijestiti ljude nije lako jer uglavnom nisu svjesni svojih nedostataka. Nekada to ucinim tako sto cu ljudima poslati pismenu poruku sa svojim primjedbama. Sa pismom se ne mozes svadjati i imas vremena da razmislis o tome sto je receno prije nego sto stupis u sukob. Imala sam uspjeha sa takvim pristupom u vise navrata.

Drustvo bi, naravno, bilo bolje kada bi ljudi bili samokriticniji i ne bi dozivljavali svaku kritiku kao napad na njihovu licnost. Mnogo zavisi kako ce neko reci primjedbu, ali sa nekim ljudima ni najfiniji pristup ne daje zeljene rezultate. Ja u takvim slucajevima obicno dignem ruke od takvih ljudi. Iskljucim ih iz svog kruga poznanika/prijatelja, te vise nisu moja briga.
-Troja- is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2015., 10:04   #123
moraš pronaći svoj interese i u skladu s njima ljude s kojima ćeš ih dijeliti..svoje kvalitete tipa kultura, poznavanje pravogovora i sl. da najbolje je zadržat za sebe...promatrajući ljude koji su stvarno socijalno inteligentni primjetio sam da su sposobni prilagoditi se svakom načinu komunikacije i zafrkancije ako im je to u interesu.
brendonlee is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2015., 14:17   #124
Nisu krive one..vec roditelji. Puno mozes zakljuciti o nekoj osobi na temelju toga kako su ga/ju odgojili roditelji.

Poslano sa mog GT-I9301I koristeći Tapatalk
Nakamai is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2015., 17:28   #125
Roditeljski odgoj ima odredjenu ulogu u tome, ali jos vise pojedinac koji sam odluci na takvo ponasanje.

Ovdje imamo vise slicnih pojmova , ali koji imaju i odredjene razlike.
Inace, ograniceni ljudi veoma cesto i nisu glupi, dapace ima ih i veoma inteligentnih. Kad je pojedinac ogranicen, on zapravo cini prilicnu stetu sebi, sto trajno i dovodi do frustracija. Mislim da puno toga ovisi i o podcjenjivanju. Ako su pojedinca precesto podcjenjivali, moze se kasnije desiti da on poslije podcjenjuje one koji su po njegovom misljenju {ili pravilima} ispod njega/nje.

Stvaraju se kasnije i podjele, tako da i odnos medju negdasnjim prijateljima pocinje prilicno podsjecati na politicke navike. A u politici, kao i u zivotu, bitno je imati pravo, barem privremeno. Natjecateljski stil zivota neki prilicno naglasavaju, rekao bih da to nekad cine i mehanicki, premda podsvjesno mozda i uvidjaju da grijese.

Cini mi se da takvi ljudi se mogu promjeniti ako im se na postepen i umjeren nacin ukaze na greske, a i ako sami pokazu volju za promjenom nekih navika u ponasanju.
The Maystor is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2015., 12:43   #126
Thumbs up

Dakle, jedna suradnica je izrazito ogranicena osoba, i smatram da je losa za posao, medjutim ne poznajem je jos dobro, pa ako bi netko mogao dati mozda malo dublju sliku na osnovu jednog razgovora ako je to moguce, bila bih zahvalna.

Znaci i inace se radi o osobi koja se ne snalazi van unaprijed dogovorenih parametara, nesto podje van rasporeda, to joj predstavlja veliki stres i postaje bezobrazna. Ja taj bezobrazluk vidim kao obrambeni mehanizam prikrivanja nesnalazenja u novij situaciji sto govori o pomanjkanju inteligencije.

Jedan razgovor me posebno prenerazio. Nazvat cemo osobu - osoba A: (radi se o odrasloj osobi u tridesetima):

Osoba A (bahato i nadmocno jer je dosla do zakljucka): Gle, kaj ovaj auto ima invalidsku oznaku a nije parkiran na mjestu za invalide?

Osoba B (u soku zbog bezobrazluka i temeljnog neznanja prometnih pravila): pa covjek smije parkirat gdje god ima slobodno mjesto, kao bilo tko drugi.

Osoba A: je, ali na invalidska mjesta smiju samo invalidi i nitko drugi. Imaju svoja mjesta neka parkiraju tamo.

Osoba B (sok ne odlazi): pa naravno da imaju plus i posebna mjesta ali i ako im odgovara bolje bilo gdje drugdje stat ce tamo, kao i svi.

Osoba A: ne moze mu tu odgovarati bolje!

Osoba B -ignor, i da je bar moze ignorirati do kraja zivota bila bi presretna.

Sto uciniti s takvom osobom?
Svim silama je pokusati maknuti iz kolektiva?
Jesu tu i neke prikrivene psihopatske sklonosti u pitanju?
Roseia is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2015., 13:46   #127
Uh, osoba u tridesetima pa takvo ponasanje?

Pa, dobro, godine ne da ne moraju znacit zrelost, vec u nekim slucajevima suprotno , bas u stilu ,,Sto starij, to blesaviji!''

Tesko je takav mentalni sklop pohvatati, tu vjerojatno i ima puno nekih prijasnji h frustracija , kao i te neke navike da se umjesto dobroga trazi lose. To je ko u stilu onih kojima vrijeme ne pase, pa cesto kukaju na vrucinu, ili na hladnocu i sto vec.

Dakle, neki ljudi ce uvijek nac neke zamjerke negdje, i taj pesimizam neki su skloni siriti i nametati.

A, tako, nemoj ju jos direktno izbjeci, onako probaj postupno vidjeti neke opustenije teme, da li ce i tada postupati na bahatiji nacin?
__________________
Covjek sam - Ne mrzim i ne zasluzujem biti zamrzen
Sloboda Prirode - Svijet s maskama nije prirodan svijet
Provedi vrijeme u Prirodi - Upoznaj ju cijelim Srcem
The Maystor is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2015., 00:46   #128
Kako izbjeći takve ljude a prisiljen si ih sresti, npr. na poslu? Nemoguća misija! Pokušavam ih ignorirati ali nekad ne uspijem. A kad popizdim onda uprskam stvar, pogotovo ako reagiram agresijom.
__________________
Cijeni stablo po plodu a ne po lišću!
Jurica222 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2015., 15:13   #129
Agresija nikako, mene je jednom izbacila iz takta jer me optuzila za nesto sto je ona skrivila, ne radi se o nicem strasnom, jos jedna njena glupost u nizu, ali kako je izmislila da sam ja to napravila pred jednim klijentom, sto ja nikad ne bih napravila, to me uvrijedilo i malo sam izgubila pristojnost, ali je bar zacepila na neko vrijeme.

Ja sam popricala sa svima, jer su svi imali problema s njom i sad cemo je nadgledat jednostavno, pa cemo vidjet sto dalje...

Kad morate preodgajati nekog u tridesetima, ja mislim da je to nemoguca misija, ali kako vecina zeli neka tako i bude, odsad cemo napravit malo veci naglasak na njeno nekulturno ponasanje i prijavljivati pred svima to svaki put, pa cemo vidjeti kako ce ici...
Roseia is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2015., 05:45   #130
Quote:
JustOnPaper kaže: Pogledaj post
Tko ima veći utjecaj u društvo? Ah, retoričko pitanje.
ne nuzno .. mozda samo teorijski .. u odredjenoj ideologiji odnosno perspektivi

sto je moc .. odnosno cime se demonstrira moc

ako odredjeni ljudi galamu postavljaju kao mocnijom od astronomske zaduzenosti bankama onda su birtije mocnije .. a ako je "sposobnost" kradje i muljanja predstavljena kao moc i duhom siromasni joj se klanjaju onda bolje ne zali glave u pijesku .. zali boze vremena

u sasvim drugim okolnostima sve bi se promjenilo i pederluk koji danas "uziva" stovanje iluzorne moci jer svaka moc je nista drugo nego iluzija .. jer serem se ja na takve moci koje "nista nemogu promjeniti" i same su sebi svrha .. su cista droga za ocajnike

ima jedna dobra stara; ako zelis vidjeti kakav je covjek daj mu moc
F.A.Q is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2015., 08:05   #131
Quote:
Roseia kaže: Pogledaj post
Dakle, jedna suradnica je izrazito ogranicena osoba, i smatram da je losa za posao, medjutim ne poznajem je jos dobro, pa ako bi netko mogao dati mozda malo dublju sliku na osnovu jednog razgovora ako je to moguce, bila bih zahvalna.

Znaci i inace se radi o osobi koja se ne snalazi van unaprijed dogovorenih parametara, nesto podje van rasporeda, to joj predstavlja veliki stres i postaje bezobrazna. Ja taj bezobrazluk vidim kao obrambeni mehanizam prikrivanja nesnalazenja u novij situaciji sto govori o pomanjkanju inteligencije.

Jedan razgovor me posebno prenerazio. Nazvat cemo osobu - osoba A: (radi se o odrasloj osobi u tridesetima):

Osoba A (bahato i nadmocno jer je dosla do zakljucka): Gle, kaj ovaj auto ima invalidsku oznaku a nije parkiran na mjestu za invalide?

Osoba B (u soku zbog bezobrazluka i temeljnog neznanja prometnih pravila): pa covjek smije parkirat gdje god ima slobodno mjesto, kao bilo tko drugi.

Osoba A: je, ali na invalidska mjesta smiju samo invalidi i nitko drugi. Imaju svoja mjesta neka parkiraju tamo.

Osoba B (sok ne odlazi): pa naravno da imaju plus i posebna mjesta ali i ako im odgovara bolje bilo gdje drugdje stat ce tamo, kao i svi.

Osoba A: ne moze mu tu odgovarati bolje!

Osoba B -ignor, i da je bar moze ignorirati do kraja zivota bila bi presretna.

Sto uciniti s takvom osobom?
Svim silama je pokusati maknuti iz kolektiva?
Jesu tu i neke prikrivene psihopatske sklonosti u pitanju?
Nekako mi se cini da ovi uredski primitivci, tj osobe koje su se prestale razvijati sa prestankom skolovanja, a vjerojatno ni tada osobni razvoj nije bio nego mikroskopskih razmjera, da se mozes s njima posvadati ili svesti razgovor na minimalnu kolicinu ako je i to uopce potrebno.
Ali ako radis u bilo kojoj usluznoj djelatnosti i svaka budala koja ude kroz vrata ti je prakticki sef...tu su ruke jednostavno vezane. Ili s vremenom toliko otupis da se spustis povremeno na njihovu razinu...jer drugacije neide...
avelina is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2015., 08:51   #132
Quote:
avelina t kaže: Pogledaj post
...jer drugacije neide...
covjek uvijek ima izbor! (imas pravo primiti otkaz a bogami ga IMAS PRAVO i dati )

i razvoj koji si spomenula ce si sam uskratiti ako se ne makne iz okoline koja mu to ne dopusta

komformizam ima cijenu .. sloboda nema!
F.A.Q is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2015., 08:56   #133
Quote:
F.A.Q kaže: Pogledaj post
covjek uvijek ima izbor! (imas pravo primiti otkaz a bogami ga IMAS PRAVO i dati )

i razvoj koji si spomenula ce si sam uskratiti ako se ne makne iz okoline koja mu to ne dopusta

komformizam ima cijenu .. sloboda nema!
Bogami, da primam placu bez posla i rada, vec bi se odavno odlucila na jednu od tih opcija.
Medutim drzava nije toliko sirokogrudna, a bome ni privatni pojedinci koji dijele place...
avelina is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2015., 01:55   #134
Quote:
avelina t kaže: Pogledaj post
Bogami, da primam placu bez posla i rada, vec bi se odavno odlucila na jednu od tih opcija.
Medutim drzava nije toliko sirokogrudna, a bome ni privatni pojedinci koji dijele place...
hoces reci da drzavni sluzbenici crnce i ubijaju se od posla .. itekako je drzavna cica siroka i duboka najmanje koliko i naivnost stoke koja je puni mlijekom

a onda si se prodala i budi roba .. na prodaju .. tvoj izbor ne moj moje je samo zapazanje jer drugacije nejde (tvoje rijeci-tvoje opravdanje-tvoja isprika)

da nebi i ovce i novce .. pf .. bog i hrvati koji papci

najte si svoj primitivni egic spotat prevec .. nisu ljudi nista drugaciji nigdje u svijetu .. bas sam pricao malo sa jednim juznoafrikancem .. cijeli svijet je jedna velika selendra i svudgje cete naci slicne ljude .. zvaljda se zato i svi skup nazivaju ljudima
F.A.Q is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2015., 09:14   #135
tu i tamo mi u životu nalete ljudi koji jako vole naglasavati da su oni ovo ili ono bolje napravili..od mene ili bilo koga, nije bitno..u biti skoro svaku stvar koje se dotaknemo u razgovoru oni su bolje napravili, bolje se snašli, više zaradili, bolje žene su imali itd...među njima je dosta bilo i onih sa visokim obrazovanjem, mozda cak i vise nego onih sa nižim..u cemu je njihov problem?..drugi tip ljudi koji su mi posebno iritantni su oni koji te ne slusaju, usput ne skidaju osmijeh s lica i gledaju te s visoka, kao neko dijete..znaci srdačno te zaustave na ulici (a ustvari se povrsno znate ponekad) i odmah pocnu pricati o sebi ili cak i ne pocnu nego te nekad i pitaju "sta ima"...i kad pocnes pricati "sta ima" gledaju ko tele ne skidavsi osmijeh...uglavnom te prekinu u sred recenice i pocnu nesto svoje telebati kao da nista nisi rekao..na tvoju temu nemaju nikakav osvrt..odjednom prekidaju i svoje bulaznjenje i uvijek žureći odlaze
ivanjan76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2015., 14:24   #136
Quote:
F.A.Q kaže: Pogledaj post
hoces reci da drzavni sluzbenici crnce i ubijaju se od posla .. itekako je drzavna cica siroka i duboka najmanje koliko i naivnost stoke koja je puni mlijekom

a onda si se prodala i budi roba .. na prodaju .. tvoj izbor ne moj moje je samo zapazanje jer drugacije nejde (tvoje rijeci-tvoje opravdanje-tvoja isprika)

da nebi i ovce i novce .. pf .. bog i hrvati koji papci

najte si svoj primitivni egic spotat prevec .. nisu ljudi nista drugaciji nigdje u svijetu .. bas sam pricao malo sa jednim juznoafrikancem .. cijeli svijet je jedna velika selendra i svudgje cete naci slicne ljude .. zvaljda se zato i svi skup nazivaju ljudima
nisam u prilici dati otkaz, pa cekati sto ce biti ili tko ce mi platiti racune i nahraniti me.
A dobiti otkaz, sve je moguce.
Nisam od onih koju kukaju, ali ako radim taj posao koji radim onda je bas tako kako sam napisala.
Jer postoji opcija bezobrazluka ali to u usluznim djelatnostima na duge staze ne prolazi.
Hvala na komentaru.
avelina is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2015., 16:07   #137
Ako želiš vidjeti s kim imaš posla, pitaj ga voli li mačke i glazbu.
Svi veliki, senzibilni pojedinci vole mačke i glazbu.
FassGoHard is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2015., 16:11   #138
Quote:
ivanjan76 kaže: Pogledaj post
tu i tamo mi u životu nalete ljudi koji jako vole naglasavati da su oni ovo ili ono bolje napravili..od mene ili bilo koga, nije bitno..u biti skoro svaku stvar koje se dotaknemo u razgovoru oni su bolje napravili, bolje se snašli, više zaradili, bolje žene su imali itd...među njima je dosta bilo i onih sa visokim obrazovanjem, mozda cak i vise nego onih sa nižim..u cemu je njihov problem?..drugi tip ljudi koji su mi posebno iritantni su oni koji te ne slusaju, usput ne skidaju osmijeh s lica i gledaju te s visoka, kao neko dijete..znaci srdačno te zaustave na ulici (a ustvari se povrsno znate ponekad) i odmah pocnu pricati o sebi ili cak i ne pocnu nego te nekad i pitaju "sta ima"...i kad pocnes pricati "sta ima" gledaju ko tele ne skidavsi osmijeh...uglavnom te prekinu u sred recenice i pocnu nesto svoje telebati kao da nista nisi rekao..na tvoju temu nemaju nikakav osvrt..odjednom prekidaju i svoje bulaznjenje i uvijek žureći odlaze
Meni tu i tamo NE nalete takvi ljudi.
U načelu s ovima iz tvog opisa isključivo i imam posla. Za to postoje dva izlaza: izvući se (usred njihovog izlaganja po mogućnosti, da ostaviš jači dojam) na neodgodive obaveze ili pak (ako si pristojan kao ja) mirno se početi oblokavati.
FassGoHard is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:53.