Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Pogledaj rezultate ankete: Jeli Haag politički sud ?
Je 59 85.51%
Nije 10 14.49%
Glasovatelji: 69. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.03.2011., 21:45   #1
Haški sud - političko ili pravosudno tijelo ?

Trenutno je na hrt1 dokumentarac "Udruženi zločinački pothvat" u kojima akteri tadašnjih događaja ,analitičari i povjesničari iznose zanimljive podatke o Haagu i suđenjima o njima (npr. spominje se da je Blaškić prvi i jedini optužen za agresiju prema vojsci čiji je bio član ,Škare Ožbolt odgovorno tvrdi da rata nebi bilo da su Izetbegović i Gligorov stali uz Tuđmana i Kučana kada su ovi tražili konfederativnu Jugoslaviju ,jedna optužnica na tom sudu je podignuta na temelju iskaza samo jednog svjedoka koji je svoj iskaz mijenjao 5 puta prije početka suđenja ...) i neki među njima opisuju Haag prije svega kao politički instrument.

I ja također mislim da se radi o "političkom sudu" i to zato jer :

- na Vukovar je po danu padalo projektila koliko na Knin u tri dana - no za Vukovar ne postoji haška optužnica za prekomjerno granatiranje ,dok za Knin postoji takva optužnica

- glasnogovornica tužiteljstva ,neki suci i tužitelj su na različite načine potvrđivali da je haški sud djelovao pod političkim utjecajem

- Hrvatski odnos prema haškom sudu i zahtjevi EU prema Hrvatskoj u svezi tog suda bili su često neobični ,bilo je dvostrukih kriterija i nelogičnih zahtjeva. Konkretni primjeri : Europski parlament nije htio ratificirati Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju s Hrvatskom prije nego li je Gotovina transferiran u Haag ,dok je za Srbiju taj sporazum ratificiran i bez Mladića u Haagu ,nadalje ,haško tužiteljstvo (znači ,strana u postupku) ,a ne sud (što bi jedino imalo smisla) ,je odlučivala o kvaliteti hrvatske suradnje sa tim sudom ,zatim izmišljeni su nekakvi Topnički dnevnici koji su blokirali naš put prema EU - da bi na kraju samo tužiteljstvo priznalo da takvo što ne postoji

Zadnje uređivanje dr.laki : 23.03.2011. at 22:01.
dr.laki is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2011., 22:05   #2
upravo je Ivana Petrović rekla kako je visoka presuda Dariu Kordiću bila potrebna kako bi se mogla dići optužnica protiv Tuđmana i tadašnje politike za stvaranje velike Hrvatske.

i to je dokaz da je to čisti politički sud.

Zato se ne nadam oslobađujućoj presudi ni Praljku, ni Gotvini, ni Čermaku, ni Markaču, ni Prliću, ni Stojiću ni Petkoviću.

.
__________________
Stipe Mesić: Uzeo sam ček na 30 000 dolara koji se u toj gužvi negdje izgubio... (na pitanje o donaciji iseljenika u Australiji za bolnicu u Lici)
Sweet/Bitter is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2011., 22:29   #3
Ja se osobno čudim da je HTV pustio emisiju takvog predznaka ....
Inače sugovormici emisije su držali prilično "akademsku" razinu svojeg izričaja ,međutim osjetilo se da bi najrađe rekli da je kompletna institucija Haškog suda pravna i moralna nakaza
devedeset is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2011., 22:31   #4
Britanski instrument da se kazni Hrvatska jer ju je geopolitički porazila u Oluji
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2011., 22:31   #5
Quote:
devedeset kaže: Pogledaj post
Ja se osobno čudim da je HTV pustio emisiju takvog predznaka ....
Inače sugovormici emisije su držali prilično "akademsku" razinu svojeg izričaja ,međutim osjetilo se da bi najrađe rekli da je kompletna institucija Haškog suda pravna i moralna nakaza
Zar je to neka priprema javnosti na političku i osuđujuću presudu na ovom staljinističkom pseudosudu?
Corvus27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2011., 22:32   #6
Sve što je rečeno u emisiji sve je to odavno poznato, o Haagu kao o političkom sredstvu kreiranja nove povijesti na ovim prostorima.
Ali ja sam zapamtio jednu rečenicu spomenutu u emisiji; "Hrvatska, za razliku od Srbije, nije učinila ništa da zaštiti svoje generale." Za Haag nam nije čudno, ali više boli istina o bezbojnosti naših političara u jednom takvom važnom političkom procesu za državu.
Ord Mantel is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2011., 22:35   #7
Hrvatska je izabrala za predsjednika najvećeg apologeta tog nakaznog suda.

Dakle, tišina je sve što može izlaziti iz naših usta.
sedan is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2011., 22:36   #8
Quote:
Ord Mantel kaže: Pogledaj post
Sve što je rečeno u emisiji sve je to odavno poznato, o Haagu kao o političkom sredstvu kreiranja nove povijesti na ovim prostorima.
Ali ja sam zapamtio jednu rečenicu spomenutu u emisiji; "Hrvatska, za razliku od Srbije, nije učinila ništa da zaštiti svoje generale." Za Haag nam nije čudno, ali više boli istina o bezbojnosti naših političara.
Meni jednostavno nije jasno zašto Hrvatski političari nisu učinili baš ništa da pomognu optuženim Hrvatima? To sad izgleda kao da nekima u Hrvatskoj odgovara da generali budu osuđeni.
Corvus27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2011., 22:38   #9
Quote:
sedan kaže: Pogledaj post
Hrvatska je izabrala za predsjednika najvećeg apologeta tog nakaznog suda.

Dakle, tišina je sve što može izlaziti iz naših usta.
Djelomično se slažem sa tobom, ja imam u svojoj široj obitelji velike obožavatelje Mesića i Josipovića i uopće ne razmišljaju o tom pitanju nego samo HDZ krade, laže i slično.
Corvus27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2011., 22:39   #10
Quote:
Ord Mantel kaže: Pogledaj post
Sve što je rečeno u emisiji sve je to odavno poznato, o Haagu kao o političkom sredstvu kreiranja nove povijesti na ovim prostorima.
Ali ja sam zapamtio jednu rečenicu spomenutu u emisiji; "Hrvatska, za razliku od Srbije, nije učinila ništa da zaštiti svoje generale." Za Haag nam nije čudno, ali više boli istina o bezbojnosti naših političara u jednom takvom važnom političkom procesu za državu.
Ne samo da nije učinila nego je i aktivno sudjelovala u pisanju opzužnica.I Račan i Mesić su nelegalno slali dokumentaciju u Haag,a ovaj drugi izrod je i svjedočio protiv Hrvatske. Što se Europe i svijeta tiče Hrvati nikad nisu smjeli imati svoju državu,a u BIH nisu smjeli ni opstati,i taj "grijeh" ćemo još dugo dugo plaćati.
zd.hr is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2011., 22:40   #11
Najtužnije je što ima Hrvata koji pravdaju da "Vukovar je preopćenit pojam"
To vam je mali gradić, okružen i polako uništavan.

Ali je zato Oluja eto dovoljno mala za cijeli proces...
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2011., 22:40   #12
Quote:
devedeset kaže: Pogledaj post
Ja se osobno čudim da je HTV pustio emisiju takvog predznaka ....
Inače sugovormici emisije su držali prilično "akademsku" razinu svojeg izričaja ,međutim osjetilo se da bi najrađe rekli da je kompletna institucija Haškog suda pravna i moralna nakaza
Netko je ustvrdio da je "bastard".
I ja se čudim HTV-u, a vrijeme će pokazati da li su na putu da postanu "bolja" televizija.
W.M.H. is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2011., 22:52   #13
Jel ima tko link na emisiju?
nisam je danas ipak gledao
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2011., 22:54   #14
Quote:
W.M.H. kaže: Pogledaj post
Netko je ustvrdio da je "bastard".
I ja se čudim HTV-u, a vrijeme će pokazati da li su na putu da postanu "bolja" televizija.
pa bastard je jer nema suda koji sudi po načelima kako je to tamo u Hagu..

miksić anglosaksonskog i rimskog prava, s tim da sami suci odlučuju kad će što i kako primjeniti.

samo po toj činjenici to nikako nije sud pravde već nakarada.

.
__________________
Stipe Mesić: Uzeo sam ček na 30 000 dolara koji se u toj gužvi negdje izgubio... (na pitanje o donaciji iseljenika u Australiji za bolnicu u Lici)
Sweet/Bitter is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2011., 22:58   #15
Quote:
Sweet/Bitter kaže: Pogledaj post
pa bastard je jer nema suda koji sudi po načelima kako je to tamo u Hagu..

miksić anglosaksonskog i rimskog prava, s tim da sami suci odlučuju kad će što i kako primjeniti.

samo po toj činjenici to nikako nije sud pravde već nakarada.

.
predlažem da se naziv teme promijeni u: Staljinistički Haaški sud, jer me samo funkcioniranje tog suda neodoljivo podsjeća na staljinistička sudovanja u Sovjetskom savezu.
Corvus27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2011., 23:01   #16
Evo ovaj link savršeno opisuje lik i djelo tog suda: http://en.wikipedia.org/wiki/Kangaroo_court
Corvus27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2011., 23:11   #17
Škare Ožbolt je rekla još jednu vrlo zanimljivu stvar - haški sud je gotovo potpuno ignorirao predstavnike međunarodne zajednice koji su bili tu i bavili se ratovima u bivšoj Jugoslaviji - njihova saznanja su iz nekog razloga bila nepotrebna za suđenja u Haagu ,iako se radi o sudionicima tadašnjih događaja.
dr.laki is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2011., 23:17   #18
Quote:
W.M.H. kaže: Pogledaj post
Netko je ustvrdio da je "bastard".
I ja se čudim HTV-u, a vrijeme će pokazati da li su na putu da postanu "bolja" televizija.
I sud (zbog mješavine anglosaksonskog i kontinentalnog prava) i termin "udruženi zločinački pothvat" -su nazvani bastardima jer se radi o nikad dosad viđenim mješavinama ,tj. nekakvom eksperimentu primjenjenom samo nad nama.
dr.laki is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2011., 23:28   #19
Quote:
devedeset kaže: Pogledaj post
Ja se osobno čudim da je HTV pustio emisiju takvog predznaka ....
Inače sugovormici emisije su držali prilično "akademsku" razinu svojeg izričaja ,međutim osjetilo se da bi najrađe rekli da je kompletna institucija Haškog suda pravna i moralna nakaza
Da, to je bila i moja spontana reakcija: kako protumačiti da HTV baš sada objavljuje ovu enmisiju.

U emisiji je rečeno, kako Haaški sud politički bira čak i vrijeme objavljivanja presude. Ako je tako (a ja mislim da je) onda bi skoro objavljivanje presude trojici generala moglo biti protuteža završetku pregovora, ali isto tako pomoć Vladi da progura referendum o pristupu EU.

Dakle, je li ova emisija najava pozitivnih ili negativnih presuda?
Bodul2a is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2011., 23:29   #20
Inače ,Josipović pozitivno ocjenjuje Haški sud i pohvaljuje ga što nam je pomogao da se suočimo s povijesnom činjenicom da su i naši činili zločine - unatoč tome što je Hrvatska ,na jedan način sudjelovala u stvaranju tog suda tj. odmah računala s mogućnošću da će i "naši" možda činiti zločine.
dr.laki is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:08.