Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.12.2015., 23:12   #1
Akutni gubitak rječitosti

Zadnjih sam mjeseci (ili zadnjih par godina) izrazito posvećen učenju dva-tri strana jezika. Uz rijetko, al' ipak prisutno čitanje knjiga, čitam i 6-7 novinskih članaka dnevno na hrvatskom. Ipak u zadnje vrijeme primjećujem naglo opadanje sposobnosti fluidnog govora. Iako poznajem veliku količinu hrvatskog vokabulara, uključujući zavidnu količinu kompleksnijih riječi, nađem se usred razgovora toliko zbunjen da mi na um ne padaju ni neke osnovne riječi dosega osnovnoškolca.

To je toliko eskaliralo da postajem frustriran usred razgovora. Kad pišem blog to je drukčije jer mi je omogućena neograničena količina vremena da složim rečenicu. Šta da radim, da vježbam pred ogledalom ?
__________________
Don't tell me there's no hope at all
Aage is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2015., 02:48   #2
nije problem u rijecniku .. ocito

dalje je na tebi ... imas mozga .. a imas i problema, ne nedostaje ti zanimacije .. samo naprijed
F.A.Q is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2015., 20:23   #3
Kod mene je slična stvar zadnjih par godina od kad se bavim nečime gdje mozak dosta sati dnevno radi 100 na sat (matematika, vjerojatnost i statistika, donošenje odluka te stres vezan uz sve to...).
Također sam primjetio da slabije pamtim (no to je možda i zbog depresije koja navodno utječe na pamćenje).
spec_K is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2015., 20:41   #4
Tako i kod mene. Ali ja imam razlog. Kad god sam u drustvu, skoli fakultetu pricala koristeci slozenije rijeci smijali su se, vecina nije razumjela sto zelim reci ako je recenica s dve nepoznate pa bi prica otisla u nagadjanja i raspravu a ko za to danas ima vremena i zivaca.
__________________
Poput lopova zgrabim trenutak i učinim ga svojim.
''Facta, facta, non verba!''
Mme is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2015., 22:09   #5
Treba manje razmisljati kad se prica i to se nebude dogodilo

previse razmisljanja stvara strahove
Akujiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2015., 16:46   #6
Quote:
Mme kaže: Pogledaj post
Tako i kod mene. Ali ja imam razlog. Kad god sam u drustvu, skoli fakultetu pricala koristeci slozenije rijeci smijali su se, vecina nije razumjela sto zelim reci ako je recenica s dve nepoznate pa bi prica otisla u nagadjanja i raspravu a ko za to danas ima vremena i zivaca.
To se i kod mene događalo negdje s 14, 15 godina haha. O jadna i tupa hrvatska zemljo!
__________________
Don't tell me there's no hope at all
Aage is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2015., 16:47   #7
Quote:
Akujiki kaže: Pogledaj post
Treba manje razmisljati kad se prica i to se nebude dogodilo

previse razmisljanja stvara strahove
To je vrlo dobar savjet. Usto treba još bit i naspavan, iz osobnog iskustva...
__________________
Don't tell me there's no hope at all
Aage is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2015., 16:49   #8
Quote:
F.A.Q kaže: Pogledaj post
nije problem u rijecniku .. ocito

dalje je na tebi ... imas mozga .. a imas i problema, ne nedostaje ti zanimacije .. samo naprijed


Quote:
spec_K kaže: Pogledaj post
Kod mene je slična stvar zadnjih par godina od kad se bavim nečime gdje mozak dosta sati dnevno radi 100 na sat (matematika, vjerojatnost i statistika, donošenje odluka te stres vezan uz sve to...).
Također sam primjetio da slabije pamtim (no to je možda i zbog depresije koja navodno utječe na pamćenje).
Je, depresija ti snažno afektira pamćenje. Baš ko i stres uopće. Još ako dodamo manjak sna - ishod je katastrofalan
__________________
Don't tell me there's no hope at all
Aage is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:41.