Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.09.2012., 15:04   #1081
Quote:
ditta kaže: Pogledaj post
Draga Ana35, dobrodošla!

Izgleda je većina zaista na godišnjem odmoru, uključujući i mene. Bila sam neko vrijeme izvan civilizacije, pa tek danas otvaram forum.

Ne mogu ti ništa puno reći, jer mi medicina nije struka, al mogu nešto malo iz iskustva. Mjesec i pol od početka bolesti je malo vremena za neke veće promjene. Odlično je to da je otok splasnuo, vjerojatno sada noga i manje boli, lakše ćeš hodati i sve ostalo. Tromboza je bolest koja sporo prolazi i pomaci ka boljem koje se dešavaju u oporavku su toliko sitni da ih nekad i ne primjećujemo. Tek nakon nekoliko mjeseci vidimo da su stvari u mnogome bolje.

DVT je skraćenica za duboku vensku trombozu. VFS bi bila skraćenica za naziv vene u kojoj je tromb. Pretpostavljam vena femorale. U drugom dijelu rečenice koja te muči je opis stanja u venama, koje su kako ja shvatam istegnute, ispunjene trombom koji nije istog sastava/gustoće i vjerojatno su protoci jako otežani.
Molim da se javi neko od struke da objasni ovu dijagnozu, jer se moja interpretacija oslanja na lingvistiku, a ne na medicinu.

I šta kaže vaskularac? Ima li kakvih novosti?
Kako si ovih dana?

Pozdrav!
Evo da napokon i ja odgovorim, prvenstveno Ditta zahvaljujem na odgovoru...
Prošlo je malo više od mjesec dana od moje zadnje kontrole, ništa bitno se nije promjenilo , CD nije pokazao neku značajnu razliku u odnosu na prvi put, vaskularac je bio kratak i ne baš susretljiv - el čarapa, kontrola INR-a, terapija po preporuci, kretanje bez prevelikog naprezanja, plivanje dozvoljeno, fizikalna terapija za kuk još ne.
A moje stanje, pa eto, krećem se iako to doziram jer pri više kretanja noga otekne i boli, gležanj je konstantno lagano otečen , neovisno o tome koliko se krećem. Kontrola mi je zakazana za 11. mjesec, a ponovni CD u veljači 2013.
Sreća u nesreći je da sam nezaposlena, pa mogu dan prilagoditi sebi... sad niti ne znam bih li mogla negdje uopće odraditi puno radno vrijeme...
Po kući se krećem bez štaka, iako je to neki čudan gegajući hod...više ne znam ni je li problem u tom kuku ili što mi je ta noga u takvom stanju. Vani većinom nosim štake, bez njih ne mogu baš daleko stići, kod dužeg hodanja pojavljuje se ponovno bol
Eto...nije sjajno...
Ana36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2012., 12:24   #1082
Bol će s vremenom nestati. Meni je vaskularni k. objasnio da bol nastaje zbog toga što kolateralne vene preuzimaju većinu krvotoka koji je prolazio začepljenim venama. Da bi preuzele taj volumen krvi te vene se moraju prilagoditi volumenu i brzini protoka. Otuda bol.

Što se kretanja tiče, u početku DVT mora se mirovati jer se ugrušci još nisu stabilizirali uz stjenke vena, mobilni su i mogu završiti u organima (najčešće u plućima). Kad se ugrušci stabiliziraju (vidi se i na dopleru) preporuča se kretanje. Ono je u početku ograničeno zbog boli.
Preporuka je nositi elastičnu čarapu koja stišće omlohavljene vene i tako olakšava zaliscima (često oštećenima) da se krv ne vraća nego da normalno cirkulira. Koliko dugo će netko nositi čarapu (i koju jačinu kmpresije) je individualno, a ovisi o oštećenju vena i zalisaka, nakupljanju krvi i naoticanju noge itd.
Ja nosim čarapu već šest godina, ali to je moj izbor. Mnogo se krećem (hodam, plivam, bicikliram) i osjećam se puno bolje kad imam čarapu.
MalaZvijer is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2012., 23:43   #1083
drage moje,

vidim da imate iskustva pa se evo prijavih da vas mogu "pratiti"

s ovom sam se bolešću susrela u 6. mjesecu ove godine nakon dvije operacije (jajnika, te slijepog crijeva) naime, kažu da je tromboza posljedica istih...
osim navedenog, liječim se i od dijabetesa, pa diabetolog tupi svoje, hematolog svoje, vaskularac svoje, a ja ne znam tko je ovdje lud...najvjerojatnije ja

dakle...diabetolog preporuča što više povrća, vaskularac aktivnosti, hematolog mirovanje i što manje zelenjave...wtf...

ima li tko kakvih iskustava...itko...bilo tko...
Norek is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2012., 20:08   #1084
Quote:
Norek kaže: Pogledaj post
drage moje,

vidim da imate iskustva pa se evo prijavih da vas mogu "pratiti"

s ovom sam se bolešću susrela u 6. mjesecu ove godine nakon dvije operacije (jajnika, te slijepog crijeva) naime, kažu da je tromboza posljedica istih...
osim navedenog, liječim se i od dijabetesa, pa diabetolog tupi svoje, hematolog svoje, vaskularac svoje, a ja ne znam tko je ovdje lud...najvjerojatnije ja

dakle...diabetolog preporuča što više povrća, vaskularac aktivnosti, hematolog mirovanje i što manje zelenjave...wtf...

ima li tko kakvih iskustava...itko...bilo tko...
Potrebno je navesti dg,th i nalaze
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2012., 12:25   #1085
Pozz.
Prije 2 mjeseca imala sam prometnu i stanje u bolnici mi se komplicira pojavom DVT na bedrenoj veni nakon operacije ruke. Pala sam u šok nakon dijagnoze, ali sam došla k sebi.
Radila dopler 2 puta, kod dijagnoze i nakon 2 tjedna (stanje skoro isto).
Prije odlaska kuci nije mi rađena kontrola, rekli su kao da je ugrušao poput spužve i da će se sam razgraditi s vremenom.
Dobivala sam terapiju cleksanom 2x 0,8 od pojave tromboze i sad sam na martefarinu, 2 tablete ujutro.
Lijeva noga mi je vidljivo deblja, al kolko vidim to je normalno, i dosta mi naotiče. Nosim čarape.
Mene muči što mi nisu radili kontrolu, jer se stanje može vidjeti samo po nalazima PV i INR ?
PV mi je trenutno 0,67 a INR 1,60.
i neznam dal smijem spavati i lezati na lijevom boku, jer se radi pritisak na nogu.
anayd is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2012., 16:00   #1086
molim vas može li mi netko preporučiti doktora u zg ili drugdje koji je stručnjak za dvt i kako se može do njega doći??ovi u zd nisu dovoljno stručni i tražim dr.mišljenje,molim vas
Kenotaur2409 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2012., 09:56   #1087
Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post
Potrebno je navesti dg,th i nalaze
dijagnoze: thrombophlebitis VSM lat dex (O22.2) Varices extremitas inf bill. (O220) Hypertensio arterialis (I10) Diabetes mell. typ2 (E10.0) Hyperlipidaemia (E78.2) St post appendectomian ppt. appendicitis acuta phlegmonosa, St. post punctionem cystis ovaril, Cystae ovari dex (N83.0)

terapija: Caduet 5/10 1x1 navečer, Valsacor a 160 mg 1.0.0 tbl., Janume 50/1000 mg tbl 1,0,1, Martefarin a 3,0 mg tbl 2,5 tbl naizmjenično sa 3 tbl dnevno uz kontrolu PV, INR...i naravno dijabetička dijeta

nalazi...koji nalazi? mislim čega...krvi, CD, interniste, dijabetologa, hematologa?

Norek is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2012., 10:09   #1088
Quote:
Norek kaže: Pogledaj post
dijagnoze: thrombophlebitis VSM lat dex (O22.2) Varices extremitas inf bill. (O220) Hypertensio arterialis (I10) Diabetes mell. typ2 (E10.0) Hyperlipidaemia (E78.2) St post appendectomian ppt. appendicitis acuta phlegmonosa, St. post punctionem cystis ovaril, Cystae ovari dex (N83.0)

terapija: Caduet 5/10 1x1 navečer, Valsacor a 160 mg 1.0.0 tbl., Janume 50/1000 mg tbl 1,0,1, Martefarin a 3,0 mg tbl 2,5 tbl naizmjenično sa 3 tbl dnevno uz kontrolu PV, INR...i naravno dijabetička dijeta

nalazi...koji nalazi? mislim čega...krvi, CD, interniste, dijabetologa, hematologa?

i još samo ovo....

šalju me i na medicinsku biokemiju napraviti CEA, AFP,CA 19-9, CA 125, CA 15-3...why???

mislim, ono kaj sam guglala da vidim o čemu se radi, bolje da nisam....
Norek is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2012., 12:26   #1089
Quote:
anayd kaže: Pogledaj post
Pozz.
Prije 2 mjeseca imala sam prometnu i stanje u bolnici mi se komplicira pojavom DVT na bedrenoj veni nakon operacije ruke. Pala sam u šok nakon dijagnoze, ali sam došla k sebi.
Radila dopler 2 puta, kod dijagnoze i nakon 2 tjedna (stanje skoro isto).
Prije odlaska kuci nije mi rađena kontrola, rekli su kao da je ugrušao poput spužve i da će se sam razgraditi s vremenom.
Dobivala sam terapiju cleksanom 2x 0,8 od pojave tromboze i sad sam na martefarinu, 2 tablete ujutro.
Lijeva noga mi je vidljivo deblja, al kolko vidim to je normalno, i dosta mi naotiče. Nosim čarape.
Mene muči što mi nisu radili kontrolu, jer se stanje može vidjeti samo po nalazima PV i INR ?
PV mi je trenutno 0,67 a INR 1,60.
i neznam dal smijem spavati i lezati na lijevom boku, jer se radi pritisak na nogu.
Ciljne vrijednosti PV su su 0,20-0,30
INR 2,0-2,5-3,0.
Mirovanje /strože/ je potrebno do nestanka otoka i lokalne osjetljivosti.
Dakle trebali bi napraviti kontrolu hematologa.
A kontrolni doppler se može radi oko 2-3mj nakon dg.

Quote:
Norek kaže: Pogledaj post
dijagnoze: thrombophlebitis VSM lat dex (O22.2) Varices extremitas inf bill. (O220) Hypertensio arterialis (I10) Diabetes mell. typ2 (E10.0) Hyperlipidaemia (E78.2) St post appendectomian ppt. appendicitis acuta phlegmonosa, St. post punctionem cystis ovaril, Cystae ovari dex (N83.0)

terapija: Caduet 5/10 1x1 navečer, Valsacor a 160 mg 1.0.0 tbl., Janume 50/1000 mg tbl 1,0,1, Martefarin a 3,0 mg tbl 2,5 tbl naizmjenično sa 3 tbl dnevno uz kontrolu PV, INR...i naravno dijabetička dijeta

nalazi...koji nalazi? mislim čega...krvi, CD, interniste, dijabetologa, hematologa?
Dali su vrijednosti RR-a, GUK-a,lipidograma,HBA1C regulirane-nalazi krvi?
Ja bih drugačije ordinirao th. recimo Janumet ostavio u dozi kako je/ovisno o nalazu GUK-a natašte i postprandijalno te HBA1C/,navečer dao Torvas 20mg,a ujutro za tlak Val 80mg+ Amonex 5mg,ovisno o dnevniku RR-a,pp korekcija doze varfarina na temelju nalaza PV/INR,
no to je moje mišljenje preko foruma, važno je onoga tko vas gleda uživo.
Trebate izbjegavati zeleno povrće zbog vitamina K,
Mirovanje /strože/ je potrebno do nestanka otoka i lokalne osjetljivosti.
Ako još nešto trebate pitajte.

Quote:
Norek kaže: Pogledaj post
i još samo ovo....

šalju me i na medicinsku biokemiju napraviti CEA, AFP,CA 19-9, CA 125, CA 15-3...why???

mislim, ono kaj sam guglala da vidim o čemu se radi, bolje da nisam....
Zašto vas to šalju napraviti ,zna onaj tko je te pretrage ordinrano to njega/nju morate pitati ja nemogu čitati misli.
Jedino CA 125 zbog ciste ovarija.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2012., 22:30   #1090
Quote:
Norek kaže: Pogledaj post
i još samo ovo....

šalju me i na medicinsku biokemiju napraviti CEA, AFP,CA 19-9, CA 125, CA 15-3...why???

mislim, ono kaj sam guglala da vidim o čemu se radi, bolje da nisam....
Kod duboke venske tromboze se rutinski odrađuju tumorski markeri zbog isključenja karcinoma i posljedične hiperkoagulabilnosti što dovodi do tromboziranja.

E sad vi navodite VSM, dakle vena saphena magna što bi spadalo pod površinski venski sustav, a s obzirom da navodite varikozitete oni su i najočigledniji uzrok tromboflebitisa.

A sad me baš zanima osobno mišljenja Hrvoja i drugih koji su iz struke ovdje da li bi vi površnu vensku trombozu liječili varfarinom ili NSAR-ovima.

Prema Vrhovcu iz 2008. ako je involvirana safena magna ide se s antikoagulantnom th, a prema Kumar i Clark Clinical medicine iz 2004. i MSD-u ovom što je djelila komora ne ide. U praksi viđam svakakvih varijanti, ali ja osobno ne dajem varfarin osim ako nema dokazane DVT, ili ako je baš zahvaćeno safenofemoralno ušće.
meritas is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2012., 10:21   #1091
Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post
Dali su vrijednosti RR-a, GUK-a,lipidograma,HBA1C regulirane-nalazi krvi?
Ja bih drugačije ordinirao th. recimo Janumet ostavio u dozi kako je/ovisno o nalazu GUK-a natašte i postprandijalno te HBA1C/,navečer dao Torvas 20mg,a ujutro za tlak Val 80mg+ Amonex 5mg,ovisno o dnevniku RR-a,pp korekcija doze varfarina na temelju nalaza PV/INR,
no to je moje mišljenje preko foruma, važno je onoga tko vas gleda uživo.
Trebate izbjegavati zeleno povrće zbog vitamina K,
Mirovanje /strože/ je potrebno do nestanka otoka i lokalne osjetljivosti.
Ako još nešto trebate pitajte.

Zašto vas to šalju napraviti ,zna onaj tko je te pretrage ordinrano to njega/nju morate pitati ja nemogu čitati misli.
Jedino CA 125 zbog ciste ovarija.
jooooj ljudi...nemate pojma kak sam vam zahvalna

ovak: GUK 8,9 H, HbA1c 6,7%, ovaj lipidogram ne vidim u nalazima

RR je sad onak...školski, mada mi je najčešće ujutro povišen

PV 0,41 INR 1,83

ali meni noga uopće ne otiče, niti boli, niti nikaj...prije sam vozila i bicikl, planinarila, igrala odbojku, sad mi niš ne daju od navedenih aktivnosti...
čekam vensku čarapu da mi odobri HZZO, jer bum izludila s ovim elastičnim zavojima, niš mi ne govorre koliko ću to morati nositi, da li je peracija potrebna...malo sam gledala ove privatne poliklinike, pa to je strašno...da imam 15 somova na hrpi...eeeee...

hvala puno još jednom

i kad sam već kod nalaza, evo bum prepisala i ovaj od color-dopplera...
vena nogu naravno


Duboke su vene kompresibilne te kompetentne.
Desno se vidi insuficijencija i ektazija ekstrafascijskih varica duž medijalne strane bedra prema potkoljenici, a iste su od razine distalnog bedra i duž potkoljenice trombozirane hipoehogenim trombima.
Lijevo se vidi ektazije ekstrafacijskih varica s medijalne strane potkoljenice bez refluksa na Valsalvin manevar u istima.

i sad bi ja to (ako može) na hrvatskom

hvala, hvala, hvala!!!

Zadnje uređivanje El Gato Félix : 12.11.2012. at 17:47. Reason: popravak citata
Norek is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2012., 01:56   #1092
Bok svima,
ja sam još u fazi čekanja nalaza, bit će kroz kojih tjedan dana gotovo. Na Martefarinu sam, 3 dnevno. PV mi je 0,83 i nikako da padne. U trudnoći sam imala i plućnu emboliju. I bebica je umrla Iako iščitavam ovu temu već dugo, molila bih savjet. Znam u globalu koje namirnice smijem jesti, koje ne, ali evo, molim da mi napišete kako vi planirate obroke, što ste dodatno ubacili, izbacili... Hvala na svakom savjetu!
Rhona123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2012., 11:16   #1093
Quote:
Rhona123 kaže: Pogledaj post
Bok svima,
ja sam još u fazi čekanja nalaza, bit će kroz kojih tjedan dana gotovo. Na Martefarinu sam, 3 dnevno. PV mi je 0,83 i nikako da padne. U trudnoći sam imala i plućnu emboliju. I bebica je umrla Iako iščitavam ovu temu već dugo, molila bih savjet. Znam u globalu koje namirnice smijem jesti, koje ne, ali evo, molim da mi napišete kako vi planirate obroke, što ste dodatno ubacili, izbacili... Hvala na svakom savjetu!
Dobrodošla!
Žao mi je zbog bebe i embolije. Nadam se da si dobro, s obzirom na sve okolnosti.
Negdje na početku teme su linkovi na popise namirnica sa K vitaminom. To si printaj, pa prouči jer stvarno puno pomaže.
Kod prehrane i terapije je jako bitna ravnoteža i kontinuiranost. Možeš ti svaki dan pojesti npr. jednu jabuku, ali neka to onda bude dosljedno. Nije dobro varirati, npr. jedeš po jednu jabuku, pa jedan dan pojedeš kg jabuka, pa kg grožđa itd. Treba sve umjereno. Zelenjavu naravno izbjegavaš. Meni je bila zabranjena i bilo mi je teško zbog toga jer sam vegetarijanka.
Uhodaš se sa dozvoljenim namirnicama i ide to.

Sorry što nisam detaljnija, ali slabo se sjećam šta sam jela u tom periodu. Znam da sam imala užasne potrebe za svježim voćem i povrćem, pa sam kuhala kompote da baš ne pretjerujem sa svježim. Orašasti plodovi su dobrodošli. Provjeri vrijednosti suhog voća, ne sjećam se više šta ima k vitamina.

Slobodno piši i pitaj što god treba.
Puno te pozdravljam!
ditta is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2012., 13:11   #1094
Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post
Ciljne vrijednosti PV su su 0,20-0,30
INR 2,0-2,5-3,0.
Mirovanje /strože/ je potrebno do nestanka otoka i lokalne osjetljivosti.
Dakle trebali bi napraviti kontrolu hematologa.
A kontrolni doppler se može radi oko 2-3mj nakon dg.

Pozdrav svima,

ja isto kao i vi svi imam problem s DVT te vam se pridružujem sa svojim pitanjima i iskustvom. Naime prije operacije diskus hernije ležao doma(presjeklo me) nešto više od 2 mj uz minimalno kretanje (Wc, tuš) i malo korištenje noge(šepajući ili štake) koja me bolila od hernije diska, a nakon 7 dana od operacije dobio sam DVT na cijeloj nozi po kojoj sam malo ili nikako hodao. Naravno nitko prije operacije me nije upozorio na posljedice dužeg ležanja ili nekretanja. Također nakon što sam dobio otekline rekli su mi da je to od upale mišića te da uz paracetamol nastavim hodati. I to je bilo tako 4 dana sve dok lječnica opće prakse kod koje sam došao na vađenje konca nije posumnjala na DVT. Nakon hospitalizacije od 8 dana kad skoro ništa nisam hodao(malo pred kraj). Sav sam se bio ukočio i od prije i nanovo od ležanja. Tri dana poslije ponovo sam u bolnici je sam imao noću groznice tako da sam sav bio mokar. Tada me šalju na sve moguće pretrage(ultrazvuci srca i bubrega, štititnjače, CT abdomena i pluća, snimanje kostiju, rentgen zdjelice, punkciju koštane srži) na na sreću sve je bilo ok. Nakon 14 dana me otpuštaju doma i ja sam u tom periodu u bolnici pomalo hodao (noga po noga) 3* dnevno po 45 min.Kod otpuštanja su mi rekli da mogu biti na nogama(što se tromboze tiće) cijeli dan uz jedan sat odmora prije podne i dva sata popodne.Odmor im je osim ležanja i sjedenje malo položeno s nogom odignutom od tla 20-30 cm.
Prognoza im je da nakon tri mjeseca skinem čarape ili zavoje te da još tri mjeseca pijem tablete te da me nakon toga ako je dopler u redu skinu i sa tableta.
Što se tiče genetike su mi rekli da to rade ako se jo jednom pojavi.

Evo nakon mjesec i po dana od dijagnoze, na nogama sam tokom dana cca 4*1,75 sata po kući i od toga svaki puta pola sata na traci za hodanje od 1,2km/h, ostalo ležim.

1.Interesira me što je to mirovanje strože i dali hodam ili gibam premalo ?
2.Dali se tokom dana može odmarati, ležati u elastičnoj čarapi ili zavojima?
3.Pv mi je prvi puta nakon otpuštanja iz bolnice bio 1,43(1,5 tableta-2 tablete drugi dan) pa zatim drugi put 1,53 (2 tablete). Sad pijem 2,5 tableta na dan. Dali je to jako premalo i opasno od retromboze. Lječnici tvrde da nije jer se vveć kreće.
4. Elastične zavoje imam i na nozi koja nije bila zahvaćena DVT i koje sam trebao nositi 1mj koji je već prošo no ja još nosim i neznam dal da prekinem ili ne. Također sam kupio čarape ali sam dobio sa gačicama te neznam da da nosim na obje il da odrežem jednu i da to mogu.
5.Dal mogu na rehabilitacijske vježbe radi kičme.
6.Koliko su česti slučajevi ponovne tromboze nakon što se skine sa tableta

lp

Zadnje uređivanje El Gato Félix : 12.11.2012. at 17:48. Reason: popravak citata
kipper is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2012., 14:34   #1095
Draga Ditta,
imaš kakav savjet što se PV-a tiče? Mislim, nije mi rješenje piti sada već i 3 i pol martefarina. Samo me boli želudac, a nikakve koristi. Čini mi se da sam rezistentna na spomenuti lijek, ali i na Fraxiparin jer su mi te vrijednosti bile iste u trudnoći tijekom primjene dva puta dnevno 0.8. Nisam pametna više, ne osjećam se dobro, a liječnici što se naše dijagnoze tiče previše tapkaju u mraku.
Rhona123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2012., 21:39   #1096
.. pozz svima..

imam i ja pitanje.... KOLIKO DUGO OD POJAVE TROMBOZE (meni je sad 3 mjeseca) POSTOJI OPASNOST DA SE TROMB
OTKINE I ODE U PLUCA - PLUCNA EMBOLIJA ?

i jos jedno pitanje , dali se mogu koristiti obične čarape - najlonke 70 dena ili vise ?

u bolnici mi rekli da mogu i obiične samo da ne bude manje od 70 dena, ali da čujem
vaše mišljenje i iskustvo...

čarape nosim cjeli dan, skinem samo kad se idem tuširat dakle max 20 min.
anayd is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2012., 03:52   #1097
Quote:
anayd kaže: Pogledaj post
.. pozz svima..

imam i ja pitanje.... KOLIKO DUGO OD POJAVE TROMBOZE (meni je sad 3 mjeseca) POSTOJI OPASNOST DA SE TROMB
OTKINE I ODE U PLUCA - PLUCNA EMBOLIJA ?

i jos jedno pitanje , dali se mogu koristiti obične čarape - najlonke 70 dena ili vise ?

u bolnici mi rekli da mogu i obiične samo da ne bude manje od 70 dena, ali da čujem
vaše mišljenje i iskustvo...

čarape nosim cjeli dan, skinem samo kad se idem tuširat dakle max 20 min.
Bok,
mislim da nisi u opasnosti već par dana nakon uzimanja terapija. Ako su te otpustili iz bolnice, onda bi trebalo biti sve ok. Kada se otopi tromb, prestat ćeš piti tablete. Ili nećeš, sve ovisi od doktora.
Za čarape pojma nemam, meni su dr rekli već nakon 3 mjeseca da ih ne moram nositi, ali ti se svakako posavjetuj sa svojim liječnikom.
Pozz
Rhona123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2012., 17:07   #1098
Molim pomoć. Dobila sam nalaze, pa ako netko ima slično molim da mi se javi: MTHFR heterozigot, FV Leidne heterozigot, aCL igM pozitivan. Spominjala mi je da vjerojatno imam Antifosfolipidni sindrom (Hughesov sindrom). Zna tko što o tome? PAI nalaz još čekam. Poslana sam vaditi ponovno kardiolipinska antitijela, LAC, beta 2 GPI, Uk C, C3, C4, ANF, ANCA, RF, SE, KKS, DKS i konc. homosticina. Pls, iskustva
Nalaz doplera vena: Pri CD pregledu vena nogu posttrombotske promjene u proksimalnoj trećini lijeve potkoljenice na kraćem segmentu sa rubno nekompresibilnom pratećom venom uz ATP. Ostali duboki venski sustav uredno kompresibilan i prohodan, uredno izgleda spektra protoka sa augmentacijom na distalnu kompresiju.
Hvala

Zadnje uređivanje Rhona123 : 14.11.2012. at 17:17.
Rhona123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2012., 18:46   #1099
Quote:
Rhona123 kaže: Pogledaj post
..........
Hvala
Evo pošto sam u žurbi vam čalanak o antifosfolipidnom sy.
Čak jedan od pet pobačaja uzrokovan je antifosfolipidnim sindromom, koji se danas smatra glavnim uzrokom preventabilnih pobačaja. Kako je upravo taj sindrom čest uzrok duboke venske tromboze, moždanih udara i infarkta miokarda, pravilnim pristupom i prevencijom može se učiniti puno za zahvaćenu populaciju.
• Autor:
• Tomislav Meštrović, dr. med.
Opis bolesti
Antifosfolipidni sindrom češće se javlja u žena, što je karakteristično i za druge reumatološke bolesti. Karakterističan je za mlađu populaciju.
Antifosfolipidni sindrom (Hughesov sindrom) klinički je poremećaj koji se očituje ponavljanom arterijskom i venskom trombozom, gubitkom trudnoće i/ili trombocitopenijom uz prisutnost antifosfolipidnih protutijela (lupus antikoagulant - LAC i antikardiolipin - aCL) u krvi. Bolest je još poznata pod nazivom sindrom ljepljive krvi ili sindrom fosfolipidnih protutijela, a prvi ju je 1983. godine opisao Dr. Graham Hughes u članku objavljenom u časopisu British Medical Journal. Tradicionalno se dijeli na primarni i sekundarni oblik sindroma; u primarnom ne postoje dokazi povezanosti s nekom drugom bolešću, dok je kod sekundarnog oblika prisutan sistemski eritematozni lupus ili neki drugi reumatološki, tj. autoimuni poremećaj. Danas se takva podjela sve više napušta i služi isključivo u akademske svrhe. Točnu učestalost ovog sindroma u populaciji vrlo je teško odrediti, budući da se specifična protutijela javljaju u brojnim drugim bolestima, pa čak i u određenom postotku zdravih ljudi. Istraživanja pokazuju da se antifosfolipidni sindrom mnogo češće javlja u žena, što je karakteristično i za druge reumatološke bolesti. Iako je karakterističan za mlađu populaciju, javlja se i kod djece (u literaturi je opisan početak bolesti kod djeteta od osam mjeseci) te starijih ljudi.
Patogeneza
U antifosfolipidnom sindromu dolazi do promjene u homeostatskoj regulaciji zgrušavanja krvi, no točni mehanizmi nastanka tromboze još su uvijek neobjašnjeni. Postoji nekoliko teorija koje se temelje na aktivnosti antifosfolipidnih protutijela:
• defekt u staničnoj apoptozi zbog čega dolazi do vezanja proteina plazme na fosfolipide membrane te stvaranja fosfolipidno-proteinskog kompleksa koji postaje meta protutijela
• stvaranje protutijela usmjerenih protiv faktora koagulacije, uključujući protrombin, protein C, protein S te aneksine
• aktivacija trombocita te povećana adherentnost samog endotela
• aktivacija endotela krvnih žila zbog čega je olakšano povezivanje trombocita i monocita
• reakcija protutijela na oksidirani LDL (lipoprotein niske gustoće) što predisponira razvoju ateroskleroze i infarkta miokarda
Klinička slika
.
Tromboza
Nastup tromboze uglavnom je epizodan i nepredvidljiv, a može se javiti u malim, srednjim ili velikim krvnim žilama. Pogođeni mogu biti cerebralni vaskularni sustav, koronarne arterije, plućni vaskularni sustav, arterije i vene ekstremiteta, jetrene i bubrežne vene, očne arterije i vene, kao i nadbubrežne žlijezde. U principu se venska tromboza (ovisno o zahvaćenom području) očituje oticanjem nogu, pojavom ascitesa, tahipnejom, perifernim edemima ili abnormalnim nalazom fundoskopije prilikom pregleda očiju. Kod arterijske tromboze uglavnom imamo pojavu moždanog udara te znakove infarkta miokarda, uz čest nalaz gangrene distalnih ekstremiteta.
Patologija trudnoće
Kod nekih pacijentica dolazi do ponavljanih pobačaja poglavito u drugom ili trećem tromjesečju trudnoće, što je često prvi znak da bi se trebalo posumnjati i u ovaj sindrom. Također se može očitovati preuranjenim porodom uz pojavu teške preeklampsije, ekplampsije ili insuficijencije placente.
Poremećaj središnjeg živčanog sustava
Većina neuroloških abnormalnosti nastaje kao rezultat cerebrovaskularne tromboze i manifestira se kao TIA ili moždani udar.
Većina neuroloških abnormalnosti nastaje kao rezultat cerebrovaskularne tromboze te se mogu manifestirati kao tranzitorne ishemičke atake (TIA) ili razni oblici moždanih udara. No u sklopu ovog sindroma može se javiti čitav niz netrombotskih neuroloških simptoma kao što su migrenozne glavobolje, osciloskopija, koreja, transverzni mijelitis, Guillain-Barreov sindrom, pa čak i demencija u rijetkim slučajevima.
Druge manifestacije
Kožne promjene nerijetko se pronalaze uz druge simptome, a jedna od karakterističnih jest livedo reticularis. Radi se o angiopatiji s pojavom mrežolikih ili prstenastih pjega unutar kojih se vide lividna i blijeda područja kože. Osim toga, na koži se mogu javiti bolne purpure, ulcerozne promjene, kao i razni oblici tromboflebitisa. U kompleksnoj kliničkoj slici također je poznata pojava mitralne insuficijencije (Libman-Sacksov endokarditis) i raznih srčanih šumova.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2012., 18:47   #1100
Dijagnostika
Uz kliničku sliku (vaskularna tromboza ili poremećaj u trudnoći), ključ dijagnoze antifosfolipidnog sindroma leži u pozitivnom nalazu antifosfolipidnih protutijela (aPL) u krvi.
Uz kliničku sliku (vaskularna tromboza ili poremećaj u trudnoći), ključ dijagnoze antifosfolipidnog sindroma leži u pozitivnom nalazu antifosfolipidnih protutijela (aPL) u krvi. Potrebno je zadovoljiti barem jedan od sljedećih laboratorijskih kriterija:
• prisutnost LAC (lupus antikoagulant) protutijela u plazmi u 2 različita navrata s razmakom od barem 12 tjedana
• prisutnost umjerenog ili velikog broja aCL (antikardiolipinskih) protutijela (IgG ili IgM) u serumu ili plazmi u 2 ili više navrata s razmakom od barem 12 tjedana
• prisutnost umjerenog ili velikog broja anti-beta-2 glikproteinskih protutijela (IgG ili IgM) u 2 ili više navrata s razmakom od barem 12 tjedana
Od ostalih laboratorijskih nalaza najčešći (i gotovo specifičan) nalaz jest trombocitopenija koja je uz LAC glavni pokazatelj velikog rizika za nastanak paradoksalne tromboze. Ipak, ako broj trombocita padne na broj manji od 50 000 po mikrolitru, povećava se opasnost i od krvarenja. Uz prisutnost IgM aCL protutijela čest nusnalaz jest i hemolitička anemija, a u određenim slučajevima dolazi do pojave još nekih specifičnih protutijela (primjerice, antifosfatidilserinska, antifosfatidiletanolaminska ili antiprotrombinska protutijela). Neki serološki testovi za sifilis mogu biti pozitivni kod određenih pacijenata (aPL protutijela vežu se za lipide u testu te stoga daju pozitivan rezultat), no specifičniji testovi za sifilis koji koriste rekombinantne antigene redovito su negativni. Slikovne tehnike (CT, MRI) korisne su za potvrdu trombotskog događaja, a doppler ultrazvuk preporuča se za otkrivanje duboke venske tromboze. Dvodimenzionalna ehokardiografija može se koristiti za pronalazak zadebljanja srčanih zalistaka, otkrivanje vegetacija ili insuficijencije zalistaka. Za razliku od upalnih autoimunih bolesti, patohistološka analiza kože i drugih zahvaćenih tkiva pokazuje trobmozu bez perivaskularne upale ili leukocitoklastičnog vaskulitisa, a biopsijom zahvaćenih bubrega mogu se vidjeti mikrotrombi u glomerulima i malim krvnim žilama.
Katastrofalni antifosfolipidni sindrom
Ashersonov sindrom je posebno težak oblik antifosfolipidnog sindroma. Postoje neki okidači koji nerijetko blaži oblik bolesti transformiraju u katastrofalan - među njima se nalaze infekcija, trauma, lijekovi ili operativni zahvat.
Katastrofalni antifosfolipidni sindrom (Ashersonov sindrom) posebno je težak oblik ove bolesti kod kojeg do smrtnog slučaja dolazi u čak 50 posto oboljelih. Kriteriji koji se moraju zadovoljiti u postavljanju dijagnoze jesu prisutnost vaskularne tromboze u tri ili više organa ili tkiva, dokaz tromboze malih krvnih žila u barem jednom organu ili tkivu, razvoj svih manifestacija bolesti istodobno ili u periodu kraćem od tjedan dana te laboratorijski dokaz aPL protutijela. Bolest se klinički očituje višestrukim organskim zatajivanjem i tkivnom nekrozom zbog koje je u najvećem broju slučajeva potrebna amputacija udova. Patofiziološki se smatra da glavnu ulogu u razvoju sindroma imaju citokini koji svojom aktivacijom dovode do "citokinske oluje". Iako točan uzrok nastanka bolesti nije poznat, postoje neki okidači koji nerijetko blaži oblik bolesti transformiraju u katastrofalan - među njima se nalaze infekcija, trauma, lijekovi ili operativni zahvat.
Liječenje
Terapijski protokoli slažu se individualno za svakog pacijenta prema trenutnom kliničkom stanju i povijesti trombotskih incidenata. Asimptomatski pojedinci sa pozitivnim krvnim nalazima ne zahtijevaju posebnu terapiju.
Profilaksa
Najvažniji prvi korak u profilaksi jest eliminacija svih rizičnih faktora kao što su pušenje, uzimanje oralnih kontraceptiva, hipertenizija ili hiperlipidemija.
Najvažniji prvi korak u profilaksi jest eliminacija svih rizičnih faktora kao što su pušenje, uzimanje oralnih kontraceptiva, hipertenizija ili hiperlipidemija. Acetilsalicilna kiselina (Andol) u niskoj dozi često se koristi kao primarna prevencija premda je njezina učinkovitost još uvijek predmet raznih debata. U osoba alergičnih na acetilsalicilnu kiselinu tu funkciju može obavljati klopidogrel. U osoba s hiperlipidemijom trebalo bi koristiti statine.
Tromboza
Kod tromboze potrebno je provesti kompletno antikoagulacijsko liječenje intravenoznom ili subkutanom primjenom heparina, nakon čega slijedi terapija varfarinom. Prema najnovijim dokazima, prihvatljive vrijednosti INR-a (International Normalized Ratio) su 2.0 - 3.0 za vensku i 3.0 za arterijsku trombozu. Za teške i refraktorne slučajeve može se pokušati s kombinacijom varfarina i acetilsalicilne kiseline, a terapija je nerijetko doživotna.
Terapija u opstetriciji
U prenatalnoj i postpartalnoj skrbi žena s antifosfolipidnim sindromom preporuča se profilaksa za žene bez tromboza u anamnezi te kompletno antikoagulacijsko liječenje za žene koje su imale trombotske incidente. Pacijentice koje su ranije izgubile trudnoću trebale bi kao profilaksu primati niskomolekularni heparin i acetilsalicilnu kiselinu u niskoj dozi (Andol). Ta terapija prekida se u vrijeme poroda i nastavlja se još barem 6 - 12 tjedana nakon poroda. U refraktornim slučajevima ponekad se koristi i plazmafereza. Varfarin je u trudnoći kontraindiciran zbog svoje teratogenosti, no može ga se koristiti tijekom dojenja.
Katastrofalni antifosfolipidni sindrom
Zbog teškog općeg stanja i zahvaćenosti čitavog organizma, preporuča se intenzivno antikoagulacijsko liječenje, plazmafereza i kortikosteroidi, no često bez zadovoljavajućeg rezultata. Od koristi mogu biti intravenski imunoglobulin i ciklofosfamid, posebice u katastrofalnom antifosfolipidnom sindromu povezanom sa sistemskim eritematoznim lupusom.
Prognoza
Uz pravilno liječenje i promjenu životnog stila, većina pacijenata s primarnim antifosfolipidnim sindromom živi normalno i zdravo.
Uz pravilno liječenje i promjenu životnog stila, većina pacijenata s primarnim antifosfolipidnim sindromom živi normalno i zdravo. Ipak, kod određenog broja pacijenata nastavljaju se javljati trombotske epizode unatoč agresivnoj terapiji; takve osobe (kao i one oboljele od katastrofalnog antifosfolipidnog sindroma) često umiru u ranijoj životnoj dobi. Pacijenti sa sekundarnim oblikom sindroma imaju sličnu prognozu kao oni s primarnim, no ovdje morbiditet i mortalitet ovisi i o reumatološkoj, tj. autoimunoj bolesti koja se nalazi u podlozi. Jedna retrospektivna studija pokazala je da su povišen krvni tlak ili nešto veći titar IgG aCL protutijela rizičan čimbenik za prvu trombotsku epizodu u asimptomatskih pacijenata s pozitivnim aPL protutijelima, stoga bi u tim slučajeva pacijentima koristila primarna antitrombotska profilaksa. Također, žene s aPL protutijelima koje su pogođene ponavljajućim pobačajima mogle bi imati uredan tijek budućih trudnoća uz terapiju acetilsalicilnom kiselinom (Andol) i heparinom, kao što je već navedeno.
Zaključak
Nužna je što bolja edukacija oboljelih te rano otkrivanje simptoma bolesti, a uz pravilnu medikaciju moguće je ostvariti urednu trudnoću i porod te potpuno normalnu kvalitetu života.
2004. godine je dekan Medicinskog fakulteta u Barceloni, Dr. Miguel Vilardell, istaknuo kako su samo dvije nove bolesti otkrivene krajem 20. stoljeća - AIDS i antifosfolipidni sindrom. Tek početkom ovog stoljeća shvaćena je prava važnost ovog sindroma te se čitava pažnja stručnjaka okrenula prema prevenciji. Nužna je što bolja edukacija oboljelih te rano otkrivanje simptoma bolesti, a uz pravilnu medikaciju moguće je ostvariti urednu trudnoću i porod te potpuno normalnu kvalitetu života.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:47.