Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.04.2005., 14:02   #1
Prezimena (također i imena: prelaz s narodnih na kršćanska imena)

Kada su nastala prezimena?
Znam da su ih davali po zanimanju,nekakvom zemljopisnom području i sl. ali ne i kada.
 
Odgovori s citatom
Old 19.04.2005., 16:50   #2
Kako di ( u primorju i gradovima prije, na kopnu kasnije) no u većini slučajeva nakon Tridentskg koncila (1545.-1563. ) kad je postalo obavezno da katlolici moraju imati i stalna prezimena kako bi ih se lakše evidentiralo. Do tad su uglavnom bili nestalni patronimici.
Zavelim is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2005., 17:41   #3
Kod Rimljana je postojalo trojstvo u strukturi osobnih imena: "predime" (praenomen), obiteljsko ime (nomen gentile) i "prezime", npr. PVBLIVS LICINIVS GALLIENUS: Publius-predime (danas faktično ime), Licinius-obiteljsko ime (identično prezimenu), Gallienus-prezime (točnije nadimak).
go2slep is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2005., 13:44   #4
Kasnije nego što sam mislio,primorje i gradovi razumljivo da su bili na vecem nivou kulture a brda i šumarci kasnije.
U 16 st. je uredba od strane crkvene vlasti a jel znaš kada ranije, 12st ili 10st ili malo preciznije.Znam kako su nastala(uglavnom) čitao sam o tome ali ne iznose podatak kada.
Razmišljao sam o prezimenima u pojedinim krajevima mile nam RH i BIH pokušavajuči nači vezu sa domicilnim stanovništovom naseljavanjem i prodorima slavena,avara,huna ...
Ali se onda čini da se to tako ne može promatrati jer ako su prezimena nastala u 11st ili kasnije a etnogeneza odigrala ranije očito nema veze.
 
Odgovori s citatom
Old 21.04.2005., 19:00   #5
Matica hrvatska 1988. RJEČNIK OSOBNIH IMENA

_______________________________________

U Jugoslaviji se onomastikom prvi počinju baviti Hrvati.

Preteča je antroponomije Pavao Ritter Vitezović, koji je dao ono što je
u svoje vrijeme mogao i što je u 18. stoljeću značilo mnogo. Pravi hrvatski onomastičar, točnije antroponimičar bio je Tomislav Maretić, koji je objavio veliku studiju O narodnim imenima i prezimenima .
Na tu sam raspravu kao student slučajno naišao, ona me oduševila za ova moja dugogodišnja istraživanja, a o toj sam radnji pripremio
i seminarski rad uz potporu profesora Ljudevita Jonkea.

Tada sam donekle naučio objasniti nastanak samo praslavenskih imena.

http://p200.ezboard.com/fimotacaffef...picID=10.topic

Kao što već rekoh, radim na sastavljanju rječnika starih osobnih imena. Taj posao donekle moradoh usporiti jer se latih turskoga popisa stanovništva pokrajine Hercegovine, popisa obavljena u XV. stoljeću. U njemu je pravo obilje onodobnih osobnih imena, gotovo zaprepašćujuće. Naravski, u tome je bogatstvu i mnogo nepoznatih imena, takvih što su jedino tu potvrđena. I naprosto ne mogu odoljeti da ih se ne latim i protumačim njihovo značenje.
__________________
datum izmjene potpisa 10. Travanj
"Krist je, istina, bio Arijac"
neupitno: Perzijski vjerski pisac ZARATUSTRA (Zoroaster), Mahatma Gandhi, Jawaharlal Nehru...
WeM is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2005., 19:23   #6
""Leksik prezimena Hrvatske" (izdat 1976) predstavlja ne samo prekretnicu za dalja izučavanja našeg patronimijskog korpusa ovog dela srpskohrvatskog jezičkog područja, već i nezaobilazni izvor enormne mase onomastičkih osnova podjednako važnih i za istoriju našeg jezika, opšte slavistike, pa i za mnogo šira semantička poređenja na polju idoevropeistike. Lucidna ideja Petra Skoka, inicijatora objavljivanja ove velike akcije analitičkog popisa stanovništva Hrvatske na osnovu popisa iz 1948...

http://www.prezimenik.co.yu/SlovenskiAntroponimi.htm


Ne znam arhivsku situaciju u Bosni i Hercegovini i Crnoj Gori u odnosu na ovaj značajni popis stanovništa tri godine posle završetka drugog svetskog rata, ali sa žaljenjem moram da iznesem tragičnu, i ponavljam tragičnu činjenicu da su u Srbiji i Vojvodini uništili ovaj prvorazredni izvor i sačuvali samo statističke, a ne i onomastičke podatke ."


!!!!!!
__________________
datum izmjene potpisa 10. Travanj
"Krist je, istina, bio Arijac"
neupitno: Perzijski vjerski pisac ZARATUSTRA (Zoroaster), Mahatma Gandhi, Jawaharlal Nehru...
WeM is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2005., 20:44   #7
Quote:
Kao što već rekoh, radim na sastavljanju rječnika starih osobnih imena. Taj posao donekle moradoh usporiti jer se latih turskoga popisa stanovništva pokrajine Hercegovine, popisa obavljena u XV. stoljeću. U njemu je pravo obilje onodobnih osobnih imena, gotovo zaprepašćujuće. Naravski, u tome je bogatstvu i mnogo nepoznatih imena, takvih što su jedino tu potvrđena. I naprosto ne mogu odoljeti da ih se ne latim i protumačim njihovo značenje.
Evo recimo meni čudnih imena iz Alidžićeva "Poimenični popis sandžaka vilajeta Hercegovina"1475-77 godine (turski defter). Ne tvrdim da su sva neslavenska, ali većina mi je popriličito sumnjiva.

Krljat, Herak, Brajak, Bradul, Biovija, Hlapoja, Dejan, Hoškadem, Šišan, Čuća, Cicerina, Odica, Mičica, Dajko, Šteko, Džeraba, Koroja, Bogun, Ružat, Šurljan, Brajovac, Brujo, Dirko, Danulo, Šišoje, Korać, Čeračin, Bratul, Hlapac, Radivla, Radul, Radman, Iplah, Boguta, Pribil, Buljan, Babasić, Radun, Žajić, Šubo, Bobeta,Hreljan, Belušal, Gajča, Borajin, Ragun, Vitas, Bračoje, Belikusa, Bolat, Marun, Petan, Petak, Smoljan, Malko, Bećir, Golovar, Bogul, Bolanko, Dančul, Čuljan, Milat, Bobat, Poloje, Milun, Bane, Mišlja, Bastal, Hlahol, Hrbak, Bratajin, Gričko, Novisil, Kojak, Šišina, Vitan, Mioman, Mukica, Dobroman, Dančo, Jako, Strzo, Grujak, Pahlac, Bulad, Braiša, Điroje, Kirilo, Tvrdul, Mešter, Pribio, Lešter, Mandar, Kojinac, Magaš, Dimica, Dražun, Radiguš, Poguš, Čučul....

baš me zanima je li ih Mate Šimundić uspio objasniti

Što se imena i prezimena tiče sve što je napisano od akademika Petra Šimunovića dobro je

http://www.vjesnik.hr/html/1999/02/28/nkul.htm

ili na googlu

Petar Šimunović
Zavelim is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2005., 21:17   #8
Quote:
Zavelim kaže:
...Mešter...Magaš...

Mešter = majstor (na mađarskom)
Magaš = visok (na mađarskom)

Iako možda griješim, onda izvinite.
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2005., 23:01   #9
sad sam se sjetio da je dr. Vinko Milat, jednom govorio što znači to prezime, ali zaboravio sam
znači nije neobjašnjivo
a bila je jedna rasprava pred možda godinu, dvije na drštvenim znanostima o našim prezimenima, ako se dobro sjećam

trebalo bi potražiti
go2slep is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2005., 02:51   #10
Quote:
Magor kaže:
Mešter = majstor (na mađarskom)
Magaš = visok (na mađarskom)

Iako možda griješim, onda izvinite.
Mislim da je Mester/majstor indoeuropski termin: njemacki meister/engleski master

Magas je mozda povezan sa Magi/veliki covjek (kao iz biblije tri maga). Tako da bi to moglo b iti isti izvor kao i madjarski "visok"
 
Odgovori s citatom
Old 22.04.2005., 09:15   #11
Akademik Petar Šimunović, vodeći hrvatski onomastičar i istaknuti dijalektolog.
Činjenica je da su Hrvati prvi slavenski narod koji je nosio svoja prezimena. Ona se u hrvatskom jeziku mogu pratiti od 12. stoljeća. Srbi (i uopće narodi Istočne crkve) ostali su bez prezimena sve do 19. stoljeća, a Turci (muslimani) svoja su prezimena dobili tek za Atatürka 1933. godine

jel to moguce???
Nisam se nadao ovakvim podacima.
 
Odgovori s citatom
Old 22.04.2005., 09:33   #12
Quote:
houar kaže:


Srbi (i uopće narodi Istočne crkve) ostali su bez prezimena sve do 19. stoljeća, a Turci (muslimani) svoja su prezimena dobili tek za Atatürka 1933. godine

jel to moguce???
Nisam se nadao ovakvim podacima.
vjerojatno se misli, recimo, na zapadnu standardizaciju koja vrijedi i danas!
__________________
datum izmjene potpisa 10. Travanj
"Krist je, istina, bio Arijac"
neupitno: Perzijski vjerski pisac ZARATUSTRA (Zoroaster), Mahatma Gandhi, Jawaharlal Nehru...
WeM is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2005., 09:37   #13
Quote:
houar kaže:
jel to moguce???
Nisam se nadao ovakvim podacima.
zašto ne bi bilo moguće, čak normalno, jer se naprosto radi ili o većinsom selu ili o gradovima...

naime, na selu je važno čiji si sin i to je za identifikaciju dovoljno
dok se to u gradu pokazalo nedovoljno, je grad podrazumijeva žitelje skupljene s raznih strana gdje obiteljsko podrijetlo više nije opće poznato...

Muslimani u većini država ni danas nemaju prezimena.
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2005., 09:40   #14
Quote:
Zavelim kaže:
[B]Evo recimo meni čudnih imena iz Alidžićeva "Poimenični popis sandžaka vilajeta Hercegovina"1475-77 godine (turski defter). Ne tvrdim da su sva neslavenska, ali većina mi je popriličito sumnjiva.



a kad sam ugledao na tom popisu, u nekom tamo "srezu" :


OLIVERA sina IVKE




_______________

najsumnjivije ime s popisa ovdje predocenog, izgledalo mi je "Iplah" !

utipkah u gugle i ispade neka Iplah Ludin (19) iz indonezije!

!!!
__________________
datum izmjene potpisa 10. Travanj
"Krist je, istina, bio Arijac"
neupitno: Perzijski vjerski pisac ZARATUSTRA (Zoroaster), Mahatma Gandhi, Jawaharlal Nehru...
WeM is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2005., 11:14   #15
Koliko znam ni Norvežani ni Islanđani donedavno nisu imali prezimena nego nešto kao Olafson (sin Olafa) i slično. Ne znam imaju li ih danas?
Zavelim is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2005., 11:21   #16
Wink Island je unikat

Islanđani imaju vrlo originaln sustav (valjda jedinstven u svijetu) jer je prezime uvijek patronimik (poput ruskog srednjeg imena) i nemaju stalnih (kroz generacije ) prezimena.
Sven sin Olafa prezivat će se Olafson, a ako svom sinu da djedovo ime, on će biti Olaf Svenson.

Netko je davno o tome pisao, ali ne znam na kojem topicu.
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2005., 11:31   #17
U dinarskim krajevima osima imena i imena oca, za identifikaciju je bilo važno i iz kojeg si plemena. Tako recimo Vojnići uglavnom potiču iz vlaškog plemena Vojnića koje je živjelo u današnjem selu Vojnić između Vrgoraca i Ljubuškog a koje se spominje početkom 15. st. Od tih Vojnića danas je nastalo na desetke drugih prezimena. Recimo imotsko-bekijski Šimići su od Vojnića (pjesnik Antun Branko Šimić, hajduk i harambaša Andrijaca Šimić). Njima blisko pleme bili su Hardomiljići, pa Krmpote (od Imotskog do Širokog) od kojih je današnje prezime Krmopotić u okolici Senja (seobe s početka 17.s t). Jedno od većih plemena bili su i Bobani, Boljuni (možda danas Buljan) i slično. Ta imena su puno starija od samog stvaranja prezimena no pošto su identična možemo ih produljiti puno više u prošlost. Inače što je ime "čudnije" veća je vjerojatnost da je starije. Od poznatih povijesnih i hrvastkih imena mislim da bi se trebalo dobro pozabaviti s prezimenom Kačić u okolici Makarske jer se oni spominju još od Pacta Convente kao orginalno hrvatsko plemstvo, zatim ih imamo u 13. st u okolici Omiša kao kneževe, pa imamo njihove zemlje u okolici Benkovca iz raznih dokumenata, pa imamo kneza jednog džemata u okolici makarske iz ovog gore turskog popisa za kog piše Ivan sin Kačića (po tom se može vidjeti da ono sin nekoga ne znači uvijek i ime oca već i pravo prezime), pa imamo i našeg omiljenog starca Milovana iz 18. st i čudo današnjih Kačića i onih koji su iz njih potekli. Ja bih im odma maznijo par uzoraka DNA.
Zavelim is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2005., 11:32   #18
Evo opet adriatica.

sad će me izbrisat
Zavelim is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2005., 12:38   #19
Re: Island je unikat

Quote:
adriatic kaže:
Islanđani imaju vrlo originaln sustav (valjda jedinstven u svijetu) jer je prezime uvijek patronimik (poput ruskog srednjeg imena) i nemaju stalnih (kroz generacije ) prezimena.
Sven sin Olafa prezivat će se Olafson, a ako svom sinu da djedovo ime, on će biti Olaf Svenson.

Netko je davno o tome pisao, ali ne znam na kojem topicu.
Što je s kćerima, čuo sam da su i one postale "son".

Nije više Inge Olaf-tohter, nego je Olafson.

Je li to točno?

Ilirci, nijemci su imali običaj prevoditi svoja njemačka prezimena na hrvatski. Pavao Ritter Vitezović, Ferdinand Livadić (Neznam zašto nije preveo i ime?) i drugi...
Donauschwabe is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2005., 14:01   #20
Island je unikat

Quote:
Donauschwabe kaže:
Što je s kćerima, čuo sam da su i one postale "son".
Kćerka dobija nastavak "dóttir". Valja napomenuti da se "prezime" može uzeti i po materi (matronimik) i to mnoge feministkinje danas rade.


Inače običaj je da se svakoga oslovljava osobnim imenom ili punim imenom - nikad samo "prezimenom" jer ono samo upućuje na (jednog od) roditelja.

Most Icelandic surnames are based on patronymy, or the adoption of the father's first given name, followed by "son" or "daughter". For example, Magnús and Anna, children of a man named Pétur Jónsson, would have the full name Magnús Pétursson and Anna Pétursdóttir, respectively. Magnús's daughter Sigríður Ásta would be Sigríður Ásta Magnúsdóttir, and would remain so for the rest of her life regardless of marriage. An Icelandic patronymic is essentially only a designation of fatherhood, and is therefore redundant in Icelandic social life except to differentiate people of the same first name

http://www.answers.com/topic/demographics-of-iceland

As a result, in a four-person family there might be four different last names: the married couple Jón (Stefánsson) and Bryndís (Atladóttir), and their children Fjalar (Jónsson) and Kata (Jónsdóttir). This also means that names of children do not necessarily reflect the marital status of their parents. Icelandic families have supposedly had difficulties with the customs services of foreign countries mistakeningly believing their children may be being kidnapped because of the differing surnames. In more traditional countries or establishments it can also be fairly embarrassing to check into a hotel with your spouse only to have to prove your marital status, though this has obviously become a less common requirement in recent decades.

http://www.answers.com/main/ntquery?...&curtab=2222_1



The vast majority of Iceland carries the name of the father, but in some cases the mother's name is used, for various reasons. Sometimes either the child or legal parent wishes to end social ties with the father, some feminists use it as a statement, and yet others simply find it a matter of style and nothing more.

http://www.answers.com/topic/naming-...?hl=matronymic
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:00.