Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.08.2006., 18:07   #1
Potrošnja struje

Vezano za potrosnju struje u kucanstvu, zanima me koliko struje trose pojedini kucanski aparati.
Npr. kolko trosi frizider, kolko veš mašina, TV, pegla, kompić itd?... i da li npr.frizider trosi vise od TV-a? ...
Moze li netko napisati recimo ljestvicu potrosnje po pojedinom kuć.aparatu?
thanx
coflek is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2006., 18:40   #2
http://www.eihp.hr/hrvatski/pdf/ener...ih_uredaja.pdf

Evo dušo pa čitaj
meddo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2006., 19:07   #3
thanx meddo, ali te oznake mi nis ne znace. zanima me konkretno kolko kilovata po satu trosi npr. prosjecna vesmasina, frizider, TV, zarulja....?
takodjer dal recimo prosjecni frizider trosi vise struje od TV-a? i slicne usporedbe...
coflek is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2006., 19:11   #4
Svaki od tih aparata ima navedenu svoju nazivnu snagu u kilovatsatima. Što ne znači da stvarno toliko troši, a to mu opet određuju one klasifikacije po grupama A,B,C; D i dalje. Znači, uređaj koji manje troši svoje nazivne snage ima bolju klasifikaciju, i samim tim je obično skuplji.
I ne, televizor ne troši više po satu od frižidera.
meddo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2006., 01:05   #5
po mojim procjenama sastavila sam si ljestvicu-
od najveceg potrosača do najslabijeg:

pegla
vesmasina
pecnica
frizider
ventilator
fen za kosu
kompić
tv
...

ako sam fulala ispravite me
coflek is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2006., 01:36   #6
ventilator je uljez...sve zavisi koliko vremena trošiš tj koristiš struju...
__________________
Until this moment, I never understood how hard it was to lose something you never had.
Mary Bellows is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2006., 01:45   #7
da, ali pretpostavimo da ukljucimo svaki od tih aparata na sat vremena. koji od njih bi u tih sat vremena potrosio najvise a koji najmanje struje...
e da, zaboravila sam mikser, on navodno puno trosi
coflek is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2006., 10:35   #8
Quote:
coflek kaže:
da, ali pretpostavimo da ukljucimo svaki od tih aparata na sat vremena. koji od njih bi u tih sat vremena potrosio najvise a koji najmanje struje...
e da, zaboravila sam mikser, on navodno puno trosi
Najvise trosi onaj koji ima najjaci grijac i kako aparat koristis.
Masina za sudje spojena na toplu vodu trosi daleko manje od masine koja je spojena na hladnu vodu. Onda, potrosnja ovisi i o programu. Susis li sudje ili ne.
Ne znam kakav mikser imas ali nema tu sto puno trositi. Jedan toster ili friteza potrose vise.
penelop@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2006., 13:50   #9
Negdje sam čitao da škrinja troši oko 30 kW/mjesečno!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2006., 15:14   #10
Quote:
ZOsvald kaže:
Negdje sam čitao da škrinja troši oko 30 kW/mjesečno!
http://www.koncar-ka.hr/hladjenje_i_...e_ledenice.htm
penelop@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2006., 15:19   #11
ovo sa A,B klasama je porez za budale. Di će se meni perilica suđa što radi par sati tjedno otplatiti onih 700, 800 kn razlike u odnosu na B klasu a troši 200, 300 w manje. Za 20 godina a onda već drugu kupujem....
Alenko V6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2006., 15:50   #12
Quote:
Alenko V6 kaže:
ovo sa A,B klasama je porez za budale. Di će se meni perilica suđa što radi par sati tjedno otplatiti onih 700, 800 kn razlike u odnosu na B klasu a troši 200, 300 w manje. Za 20 godina a onda već drugu kupujem....

Kad vec pricamo o el. energiji mozemo spomenuti i potrosnju npr vode kod perilica. Evo konkretan primjer: moja perilica za ves uzima 5-6 l vode, dok slicna od svekrve posisa i 11 l. Nije samo cijena perilice u pitanju, vec i struje, pa vode, pa praska (koja ti dodje u tu kolicinu vode), pa zagadjenja od tog praska...itd.
vikica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2006., 00:29   #13
Svaki od tih uređaja na sebi ima pločicu na kojoj, uz podatke o proizvođaču itd., piše i snaga uređaja, izražena u kilovatima (ne kilovatsatima - kWh je jedinica za energiju, kW za snagu).

Dakle, snagu svog frižidera pročitaj na pločici.

Sama trebaš odrediti koliko vremena mjesečno pojedini uređaj radi. Primjerice, neka radi 10 sati dnevno, u mjesec dana to je 30 x 10 = 300 sati. Ako je snaga 2 kW, utrošena energija u mjesec dana je 2 kW x 300 sati = 600 kWh.

Za jednotarifno mjerenje, jednostavno pomnoži kWh x cijena 1 kWh i dobit ćeš iznos. Ako je mjerenje dvotarifno, trebalo bi odrediti koliko sati troši po višoj, a koliko po nižoj tarifi, te potom pomnožiti vrijeme i snagu ne bi li se dobila energija koja se, na kraju, pomnoži s odgovarajućom cijenom kWh-a.
Littlefoot is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2006., 13:07   #14
Thanx Littlefoot
coflek is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2006., 13:56   #15
Evo primjera električne SNAGE pojedinih potrošača. Energiju u kWh pomnožiš sa brojem sati mjesečno koliko rade.
bojler 2000 W
glačalo 1500-2000 W
televizor 80 W
mikser 100 W
usisavač 1300-1800 W
el. pećnica oko 2000 W
frižider 120 W (samo kad radi)
žarulja od 100W - 100W
__________________
Nikad robom...
Saško is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2006., 13:39   #16
Quote:
Sascha123 kaže:
Evo primjera električne SNAGE pojedinih potrošača....
Sascha123, thanx na konkretnim podacima.
coflek is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2006., 14:01   #17
Nebi to baš tako išlo...
Npr, PC na kojem ovo pišem ima napajanje od 500W. Znači da za 2 sata potroši 1 kWh?? ne, neee...
Ovisi kakva je iskoristivost uređaja i koliko snage "koristi".
__________________
..:: The future will not be user friendly ::..
Sasha is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2006., 09:12   #18
Quote:
Sasha kaže:
Nebi to baš tako išlo...
Npr, PC na kojem ovo pišem ima napajanje od 500W. Znači da za 2 sata potroši 1 kWh?? ne, neee...
Ovisi kakva je iskoristivost uređaja i koliko snage "koristi".
Točno tako: napajanje od 500W u 2 sata potrošit će energije od 1kWh.
Koliko će to biti kVAh, to je drugo pitanje. U kućanstvu faktor snage nije niti toliko bitan, jer ga ne plaćaš, tj. ne plaćaš jalovinu. Bitan je jedino za proračunavanje vodova i osigurača, ali opet u kućanstvu se uzimaju neke standarne veličine pa ti i taj kriterij otpada.
__________________
Nikad robom...
Saško is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2006., 21:17   #19
Quote:
Sasha kaže:
Nebi to baš tako išlo...
Npr, PC na kojem ovo pišem ima napajanje od 500W. Znači da za 2 sata potroši 1 kWh?? ne, neee...
Ovisi kakva je iskoristivost uređaja i koliko snage "koristi".
500w znaci da toliko maksimalno moze trositi a stvarno trosi onoliko koliko je optereceno sa potrosacima unutar kompa ako ustekas samo napajanje i nista na njega onda trosi samo onoliko koliko trosi ventilator u njemu a to je toliko malo da nema smisla niti spominjati
__________________
sorry but jebiga
puger is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2007., 14:06   #20
Pa jel može netko posložit kako to izgleda kod aparata koji su stalno priključeni na struju,ja bi rekao ovako:
1.pećnica,jasno ako stalno radi,inače negdje 5-6 mjesto
2.Zamrzivač
3.Bojler-isto ovisi koliko se troši topla voda
4.frižider

U biti reko bi da zamrzivač i frižider troše najviše,čak sam negdje i čitao o tome,a i na računu sam se uvjerio

Kad smo već kod struje meni digli ratu za 25 posto,a samo je jedan zamrzivač više u kući,jel to poskupjela struja?
Gustavo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:16.