Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.01.2017., 21:12   #481
pa najbolje bi bilo da nadje poslodavca u HR koji ce garantovati za njega i jednostavno ga primi kao radnika..
__________________
"The difference between stupidity and genius is that genius has its limits" Albert Einstein
sheldooon is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2017., 20:49   #482
Imam jedno pitanje...ne znam da li je postavljeno na točnoj temi! Uglavnom zanima me da li odvjetnički ured ima pravo, u ime neke stranke, tražit uvid u račune neke firme i isto tako dokaz/izvod iz banke o uplati tog računa.
Hvala unaprijed na pomoći.
__________________
Lean 11.04.2012.
Nensiii is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2017., 22:48   #483
Pozdrav, ima pravo naravno cak i bez punomoci, a drugi dio pitanja mi nije jasan..?
__________________
"The difference between stupidity and genius is that genius has its limits" Albert Einstein
sheldooon is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2017., 23:08   #484
U slučaju da firmu ne zastupa odvjetnik već njeni zakonski zastupnici da li se parnični troškovi u slučaju uspjeha u parnici također računaju po odvjetničkim tarifama i gdje je to propisano? Hvala
Vulpo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2017., 23:20   #485
Ne, u tom slučaju ne postoji pravo na naknadu troškova, osim pristojbi i drugih stvarnih izdataka. Isto tako, odvjetnik koji se sam zastupa nema pravo na naknadu troškova, za razliku od npr. Nemacke.
Mirko_M is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2017., 23:27   #486
Hvala na odgovoru!
Vulpo is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2017., 03:04   #487
Citam ovdje o odvjetnickim honorarima, i cudom se cudim.
U Hrvatskoj odvjetnik moze direktno traziti postotak od sume, koja ce nekome biti isplacena.
Na primjer novac od odstete za pretrpljene boli, novac od invalidnine... i slicno.

Mislim da je u svim zemljama EU takva praksa naplate najstroze zabranjena, i moze dovesti do oduzimanja licence odvjetniku.
Odvjetnici imaju svoje tarife. Uz te tarife se mogu zaracunati razni dodaci.
Ti dodaci se racunaju u postocima na odvjetnicku tarifu (u pravilu do max 20%), nikako na vrijednost odstete, o kojoj se radi.

Hrvatska-Eldorado za advokate !!
RobinUd is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2017., 10:32   #488
To je točno, i stranke vrlo rado ugovaraju takve honorare s odvjetnicima jer u tom slučaju, kao prvo, ne moraju ništa platiti svom odvjetniku ako izgube spor, kao drugo nemaju nikakve troškove financiranja postupka (osim taksi i vještačenja). Dosta ljudi uopće ne bi moglo platiti odvjetnika da mora unaprijed plaćati svaku pojedinu odvjetničku radnju po izvršenoj usluzi.

I takva praksa nije nepoznata van Hrvatske. Dozvoljena je npr. u Sloveniji, Njemačkoj, Češkoj...
Mirko_M is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2017., 11:46   #489
Quote:
Mirko_M kaže: Pogledaj post
To je točno, i stranke vrlo rado ugovaraju takve honorare s odvjetnicima jer u tom slučaju, kao prvo, ne moraju ništa platiti svom odvjetniku ako izgube spor, kao drugo nemaju nikakve troškove financiranja postupka (osim taksi i vještačenja). Dosta ljudi uopće ne bi moglo platiti odvjetnika da mora unaprijed plaćati svaku pojedinu odvjetničku radnju po izvršenoj usluzi.

I takva praksa nije nepoznata van Hrvatske. Dozvoljena je npr. u Sloveniji, Njemačkoj, Češkoj...
i onda zavrsi tako da odvjetnik neuke klijente nagovara na takve procese bez obzira kave su sanse uspjegha, jer je njegov rizik skoro nula, a stranka placa vjestake takse, sve se razvlaci godinama, jer odvjetnik je ulozio 0 i ako nesto bude bolje da bude sto kasnije da se nabere troskova i kamata, a ako pak ne bude nista.

Isto odvjetnici cesto imaju teski zazor od bilo cega sto nije gotovina na ruke, pri spomenu priznanica za primljen novac pocnu se vrijedjati, a kada bi im se spomenulo izdavanje racuna sa specifikacijom pocnu skicati i bacakati se po podu kao vrag kojeg su polili hamperom svete vode.
__________________
Now Playing: Vrnul se bum makar v lesu, il nek Dravu sim donesu. Z dravskim peskom me pokrijte, z dravskom vodom poškropite.
Arash's friend is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2017., 14:19   #490
To su onda ljudi koji malo cijene svoje vrijeme. Meni nema gorega nego tjerati bezizgledan postupak
Mirko_M is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2017., 00:46   #491
bitno je da se pare uzmu..
__________________
"The difference between stupidity and genius is that genius has its limits" Albert Einstein
sheldooon is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2017., 12:38   #492
Quote:
Arash's friend kaže: Pogledaj post
i onda zavrsi tako da odvjetnik neuke klijente nagovara na takve procese bez obzira kave su sanse uspjegha, jer je njegov rizik skoro nula, a stranka placa vjestake takse, sve se razvlaci godinama, jer odvjetnik je ulozio 0 i ako nesto bude bolje da bude sto kasnije da se nabere troskova i kamata, a ako pak ne bude nista.

Isto odvjetnici cesto imaju teski zazor od bilo cega sto nije gotovina na ruke, pri spomenu priznanica za primljen novac pocnu se vrijedjati, a kada bi im se spomenulo izdavanje racuna sa specifikacijom pocnu skicati i bacakati se po podu kao vrag kojeg su polili hamperom svete vode.
Ovo za gotovinu na ruke si u pravu no ne treba generalizirat, očito ideš kod krivog odvjetnika...

Međutim, nije mi jasno ovo da je odvjetnik uložio nula... Dakle, ako stranka i odvjetnik ugovore postotak od naplate, odvjetnik u biti stranku kreditira tijekom cijelog postupka jer svoju uslugu daje besplatno i pritom još mora uspjet u postupku da bi uopće išta naplatio, a pisanje tužbe, podnesaka, odlasi na ročišta, pripreme za ročišta, itd, baš i nisu čista nula... Realno, to vrijeme se može utrošit i na neke druge stranke koje će pritom pošteno i platit, a uostalom za takvu nulu mislim da je onda bolje odmarat nego radit...
__________________
Devils Advocate
sasa80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2017., 12:46   #493
Quote:
sasa80 kaže: Pogledaj post
Ovo za gotovinu na ruke si u pravu no ne treba generalizirat, očito ideš kod krivog odvjetnika...

Međutim, nije mi jasno ovo da je odvjetnik uložio nula... Dakle, ako stranka i odvjetnik ugovore postotak od naplate, odvjetnik u biti stranku kreditira tijekom cijelog postupka jer svoju uslugu daje besplatno i pritom još mora uspjet u postupku da bi uopće išta naplatio, a pisanje tužbe, podnesaka, odlasi na ročišta, pripreme za ročišta, itd, baš i nisu čista nula... Realno, to vrijeme se može utrošit i na neke druge stranke koje će pritom pošteno i platit, a uostalom za takvu nulu mislim da je onda bolje odmarat nego radit...
Da istina nisu cista nula, nego u projeku odvjetnik ulozi jedno 4-5 sati rada godisnje, a klijent izvadi iz djepa 4-5000kn godisnje. Nagovori takvih 10-20 kroz 5-6 godina jedna od tih tuzbi ce upaliti, odvjetnik se isplatio, jednom kiljentu se isplatilo, a 9-19 klijenata je nastradalo.
__________________
Now Playing: Vrnul se bum makar v lesu, il nek Dravu sim donesu. Z dravskim peskom me pokrijte, z dravskom vodom poškropite.
Arash's friend is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2017., 17:51   #494
Ne znam koje si struke i koliko ti je godina, al ako misliš da to tako ide najbolje da završiš pravo, odguliš 3 godine vježbeništva i onda živiš ko kralj...

Ovo 4-5 sati rada godišnje je vjerojatno neki tvoj znanstveno utvrđeni podatak...
__________________
Devils Advocate
sasa80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2017., 19:12   #495
Quote:
sasa80 kaže: Pogledaj post
Ne znam koje si struke i koliko ti je godina, al ako misliš da to tako ide najbolje da završiš pravo, odguliš 3 godine vježbeništva i onda živiš ko kralj...

Ovo 4-5 sati rada godišnje je vjerojatno neki tvoj znanstveno utvrđeni podatak...
Bez brige ja angaziram odvjetnika kad mi treba i nije mi ga zao platiti. Ali isto tako znam za slucajeve da je odvjetnik nafukao klijente koji jedva spajaju kraj s krajem na neke nebulozne tuzbe za odstete, i sad ovi puste godine placaju troskove, i vjestake, a ovaj se jednom godisnje prosece do suda, ako i to. Na kraju ce neku od tih parnica dobiti ipokriti sebi troskove i lijepo zaraditi, a svi ostali ce ostati kratkih rukqva.

Ak vi odvjetnici mislite braniti takvu praksu, zavrsiti ce te i kao taksijaneri koji su dok je bilo mknopola branili "kolege" koji su derali klijente. Svugdje se na kraju uvede reda.
__________________
Now Playing: Vrnul se bum makar v lesu, il nek Dravu sim donesu. Z dravskim peskom me pokrijte, z dravskom vodom poškropite.
Arash's friend is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2017., 19:30   #496
Ja ne branim takvu praksu jer ovo što pričaš jednostavno nema logike.

Naime, kao prvo nije ti baš neka usporedba...

Taxi te odveze od točke A do točke B i ti za to platiš X novca. Ostaje pitanje da li je taj x puno, realno ili premalo, ali to ovisi od osobe do osobe...

Mi, ako se ne varam, govorimo o situaciji u kojoj odvjetnik zastupa stranku besplatno do trenutka kada dobije pravomoćnu presudu i kada taj dosuđeni iznos naplati... Tek tada odvjetnik dobiva svoj honorar u vidu dosuđenih troškova i postotak od naplate... Koji je smisao i koja je logika da odvjetnik pristaje na takav aranžman ako unaprijed zna i misli da je slučaj izgubljen??!! Jedini koji u takvoj situaciji profitiraju, uz uvjet da zaista postoje takvi mazohistički nastrojeni odvjetnici, su država kroz sudske pristojbe i eventualno vještaci kroz predujam/nagradu za vještačenje. Odvjetnik u takvoj situaciji, jednako kao i stranka ne dobiva ništa, a pritom, opet ponavljam, gubi vrijeme na pisanje tužbe, podnesaka, žalbe, odlaske i pripremu za ročište... Ako ima 20 stranaka i ako mislim da mogu uspjet u 5 postupaka, a ostalo je pušiona, pa logično je da ću uzet ovih 5, a ne se zatrpat sa njih 20 i vodit unaprijed izgubljene bitke... Bolje i za mene i za ovih 15 da im odmah kažem da nemaju neke šanse...

Toliko od mene o ovoj temi jer ne voim kad ovakve stvari ulaze u besmislenu diskusiju...
__________________
Devils Advocate
sasa80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2017., 19:43   #497
Quote:
sasa80 kaže: Pogledaj post
Ja ne branim takvu praksu jer ovo što pričaš jednostavno nema logike.

Naime, kao prvo nije ti baš neka usporedba...

Taxi te odveze od točke A do točke B i ti za to platiš X novca. Ostaje pitanje da li je taj x puno, realno ili premalo, ali to ovisi od osobe do osobe...

Mi, ako se ne varam, govorimo o situaciji u kojoj odvjetnik zastupa stranku besplatno do trenutka kada dobije pravomoćnu presudu i kada taj dosuđeni iznos naplati... Tek tada odvjetnik dobiva svoj honorar u vidu dosuđenih troškova i postotak od naplate... Koji je smisao i koja je logika da odvjetnik pristaje na takav aranžman ako unaprijed zna i misli da je slučaj izgubljen??!! Jedini koji u takvoj situaciji profitiraju, uz uvjet da zaista postoje takvi mazohistički nastrojeni odvjetnici, su država kroz sudske pristojbe i eventualno vještaci kroz predujam/nagradu za vještačenje. Odvjetnik u takvoj situaciji, jednako kao i stranka ne dobiva ništa, a pritom, opet ponavljam, gubi vrijeme na pisanje tužbe, podnesaka, žalbe, odlaske i pripremu za ročište... Ako ima 20 stranaka i ako mislim da mogu uspjet u 5 postupaka, a ostalo je pušiona, pa logično je da ću uzet ovih 5, a ne se zatrpat sa njih 20 i vodit unaprijed izgubljene bitke... Bolje i za mene i za ovih 15 da im odmah kažem da nemaju neke šanse...

Toliko od mene o ovoj temi jer ne voim kad ovakve stvari ulaze u besmislenu diskusiju...
Profitira odvjetnik, jer ce od 10 takvih slucajeva vrlo vjerojatno dobiti jedan kojim ce pokriti sve ostale i lijepo zaraditi. Za razliku od njegovih klijenata koji ce vrlo vjerojatno svi osim jednog izgubiti. Sto znaci da svoje klijente ne savjetuje za njihovo dobro, nego za svoje dobro a na njihovu stetu.

I velim znam sasvim konkretno i odvjetnika komi tako radi i ljude koje je navukao.
__________________
Now Playing: Vrnul se bum makar v lesu, il nek Dravu sim donesu. Z dravskim peskom me pokrijte, z dravskom vodom poškropite.
Arash's friend is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2017., 20:25   #498
Quote:
sasa80 kaže: Pogledaj post
Ovo za gotovinu na ruke si u pravu no ne treba generalizirat, očito ideš kod krivog odvjetnika...

Međutim, nije mi jasno ovo da je odvjetnik uložio nula... Dakle, ako stranka i odvjetnik ugovore postotak od naplate, odvjetnik u biti stranku kreditira tijekom cijelog postupka jer svoju uslugu daje besplatno i pritom još mora uspjet u postupku da bi uopće išta naplatio, a pisanje tužbe, podnesaka, odlasi na ročišta, pripreme za ročišta, itd, baš i nisu čista nula... Realno, to vrijeme se može utrošit i na neke druge stranke koje će pritom pošteno i platit, a uostalom za takvu nulu mislim da je onda bolje odmarat nego radit...
Koja struka još naplaćuje izbivanje iz ureda ( pisarnice ) 250 kn po satu? Vrhunski kardiokirurzi kod nas nemaju toliku satnicu vjerojatno, a ipak mislim da je operacija na otvorenom srcu zahtjevnija od izbivanja iz pisarnice ( ono, WTF, izbivanje iz pisarnice, stvarno?! ).

Quote:
sasa80 kaže: Pogledaj post
Ja ne branim takvu praksu jer ovo što pričaš jednostavno nema logike.

Naime, kao prvo nije ti baš neka usporedba...

Taxi te odveze od točke A do točke B i ti za to platiš X novca. Ostaje pitanje da li je taj x puno, realno ili premalo, ali to ovisi od osobe do osobe...

Mi, ako se ne varam, govorimo o situaciji u kojoj odvjetnik zastupa stranku besplatno do trenutka kada dobije pravomoćnu presudu i kada taj dosuđeni iznos naplati... Tek tada odvjetnik dobiva svoj honorar u vidu dosuđenih troškova i postotak od naplate... Koji je smisao i koja je logika da odvjetnik pristaje na takav aranžman ako unaprijed zna i misli da je slučaj izgubljen??!! Jedini koji u takvoj situaciji profitiraju, uz uvjet da zaista postoje takvi mazohistički nastrojeni odvjetnici, su država kroz sudske pristojbe i eventualno vještaci kroz predujam/nagradu za vještačenje. Odvjetnik u takvoj situaciji, jednako kao i stranka ne dobiva ništa, a pritom, opet ponavljam, gubi vrijeme na pisanje tužbe, podnesaka, žalbe, odlaske i pripremu za ročište... Ako ima 20 stranaka i ako mislim da mogu uspjet u 5 postupaka, a ostalo je pušiona, pa logično je da ću uzet ovih 5, a ne se zatrpat sa njih 20 i vodit unaprijed izgubljene bitke... Bolje i za mene i za ovih 15 da im odmah kažem da nemaju neke šanse...

Toliko od mene o ovoj temi jer ne voim kad ovakve stvari ulaze u besmislenu diskusiju...
Ne razumijem o čemu pišeš. U slučaju i da izgubi slučaj, osoba opet mora platiti svog odvjetnika.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is online now  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2017., 09:52   #499
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Koja struka još naplaćuje izbivanje iz ureda ( pisarnice ) 250 kn po satu? Vrhunski kardiokirurzi kod nas nemaju toliku satnicu vjerojatno, a ipak mislim da je operacija na otvorenom srcu zahtjevnija od izbivanja iz pisarnice ( ono, WTF, izbivanje iz pisarnice, stvarno?! ).



Ne razumijem o čemu pišeš. U slučaju i da izgubi slučaj, osoba opet mora platiti svog odvjetnika.
Dok si izbivao, mogao si u pisarnici raditi nešto pametnije, ne? Zamisli situaciju gdje te stranka angažira za predmet koji se vodi u Puli. Moraš iz Zagreba nekako doći do Pule, zar ne? Taj put traje i ako voziš obično ne možeš raditi. Teško da nešto smisleno možeš raditi i u javnom prijevozu kod nas. Potrošio si vrijeme na stranku, barem cijeli dan i što sad?

Ovo drugo što pišeš, stranka ne mora platiti svog odvjetnika, ukoliko su ugovorili zastupanje po uspjehu (znači dio od naplaćenog). O tome se gore govorilo. I nipošto ne razumijem ove što pišu da odvjetnik uzme predmete pa nema nikakav rizik ako izgubi, a možda nešto ubode. To je fakat metoda očajnika. Ako uzmeš slučaj koji na prvu ne djeluje izgledno i još ne uložiš dodatan trud u predmet, sumnjam da ćeš ikakav rezultat u tome polučiti
Mirko_M is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2017., 11:04   #500
Quote:
Mirko_M kaže: Pogledaj post
I nipošto ne razumijem ove što pišu da odvjetnik uzme predmete pa nema nikakav rizik ako izgubi, a možda nešto ubode. To je fakat metoda očajnika. Ako uzmeš slučaj koji na prvu ne djeluje izgledno i još ne uložiš dodatan trud u predmet, sumnjam da ćeš ikakav rezultat u tome polučiti
Eventualno mozes ne razumjeti odvjetnike koji to rade, a ne mene koji ti opisujem sto znam da se dogadja.

A sto se tice kako se to tim odvjetnicima isplati, vrlo jednostavno ne radi se o jednom slucaju nego o njih hrpi. Klijenti placaju troskove, odvjetnik ulaze minimalno truda, ali nek svaki od njih ima 10% sanse za uspjeh, sanse da jedan od njih 10 uspije su skoro 100%, tj odvjetnik igra skoro pa na sigurno, cisto vrhnje na ostatak posla, dok bi klijenti imali bolje sanse da uloze u Grcke obveznice.
__________________
Now Playing: Vrnul se bum makar v lesu, il nek Dravu sim donesu. Z dravskim peskom me pokrijte, z dravskom vodom poškropite.
Arash's friend is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:52.