Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Ostali oblici investiranja

Ostali oblici investiranja Ja ne radim za novac. Novac radi za mene.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.02.2017., 01:53   #3121
jedno brzinsko pitanje....

stavio neke novce u PBZ equity fond... svaki dan ga pratim na hrportfoilu... e sad posto je to dionicki fond... da li se negdje u realnom vremenu moze pratiti dionice u koje je fond ulozio... znaci otvorim neku stranicu i gledam dionice koje fond ima da bi znao da li ce sutra biti u plusu ili minusu....? nije da nesto znaci, ali veseli covjeka ako dionice rastu
dakky21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2017., 12:17   #3122
Quote:
dakky21 kaže: Pogledaj post
jedno brzinsko pitanje....

stavio neke novce u PBZ equity fond... svaki dan ga pratim na hrportfoilu... e sad posto je to dionicki fond... da li se negdje u realnom vremenu moze pratiti dionice u koje je fond ulozio... znaci otvorim neku stranicu i gledam dionice koje fond ima da bi znao da li ce sutra biti u plusu ili minusu....? nije da nesto znaci, ali veseli covjeka ako dionice rastu
Kad klineš na fond, imaš tamo portfelj fonda i onda vidiš top 10 ulaganja fonda.

Ja sam povukao novce van iz fondova, nakon dvije godine Addiko Growth zaradio 2% A svaki dan vijesti da je crobex i Usa na najvišim razinama, a izloženost fonda prema USA je 50%.

I uložio u dionice. Više zaradio u jednom danu.
Tekuzukato is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2017., 16:20   #3123
Pa fond i jesu dionice, to je dionički fond... samo umjesto da sam biraš u koga ćeš uložiti, oni biraju za tebe..
dakky21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2017., 00:23   #3124
Znam kolega zato sam i izvadio novce. Imao novce u zb euroaktivu i addiko growth. Od početka godine zb euroaktiv u minusu, a većina fondova preko 4℅. A addiko growth 2 ℅ u dvije godine kako sam imao unutra novce. Nisu baš sposobni za upravljanje mojim novcima. Sad mi žao što nisam prije povukao novce jer sam znao da će crobex potegnuti poslije nove godine. Čekao sam da prođu 2 godine da izađem bez izlazne naknade. Na kraju sam izašao mj dana prije tih 2 godine.30 ℅ sam uložio u optimu prije tjedan dana.

Poslano sa mog ASUS_T00J koristeći Tapatalk
Tekuzukato is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2017., 01:21   #3125
A odakle hrportfolio i slilčni vuku podatke? Možda se može dobiti % prije nego ga oni objave? Jer vidim prošla ponoć, a još nema podataka za 8.2. (jučer) ili će fondovi tek ujutro objaviti kako je prošao protekli dan? Uglavnom samo bi htio pratit stanje fonda uživo.....
dakky21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2017., 08:19   #3126
Fondovi objavljuju stanje za dan prije znači danas će objaviti za 08.02., negdje oko cca 12h možda prije ili malo kasnije. Fondovi imaju puno dionica i obveznica, ne možeš znati "live" cijenu udjela fonda.

Poslano sa mog ASUS_T00J koristeći Tapatalk
Tekuzukato is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2017., 17:47   #3127
Quote:
Tekuzukato kaže: Pogledaj post
Znam kolega zato sam i izvadio novce. Imao novce u zb euroaktivu i addiko growth. Od početka godine zb euroaktiv u minusu, a većina fondova preko 4℅. A addiko growth 2 ℅ u dvije godine kako sam imao unutra novce. Nisu baš sposobni za upravljanje mojim novcima. Sad mi žao što nisam prije povukao novce jer sam znao da će crobex potegnuti poslije nove godine. Čekao sam da prođu 2 godine da izađem bez izlazne naknade. Na kraju sam izašao mj dana prije tih 2 godine.30 ℅ sam uložio u optimu prije tjedan dana.

Poslano sa mog ASUS_T00J koristeći Tapatalk
Uložio si u trenutku kada je fond bio u tom vremenskom razdoblju na vrhuncu. Gledam addiko growth ima 11% prosječnog godišnjeg rasta u zadnje 3 godine i 17 %rasta u zadnjih 12mj.
Uložio si u trenutku kada je euro bio 7.73kn što ti nije išlo na ruku.

Poslano sa mog SM-G920F koristeći Tapatalk
__________________
Das Leben ist zu kurz, um schlechten Wein zu trinken

Život je prekratak da bi pio loše vino
marioxp is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2017., 11:25   #3128
Znam da je bio na vrhuncu u tom vremenskom razdoblju kad sam kupio udjele 3/2015 i da sam izgubio na tečaju.
Neznam kak je bil USD kad sam ulagao ali sigurno je rastao tečaj, a fond je 50 % izložen prema USA.
A svaki čas vijesti da su USA indeksi na rekordnim razinama u zadnjih par godina.
Toga sam se i pribojavao kada sam ulagao, da je na vrhuncu, kupio sam udjele po 11.20 kad sam prodao prije desetak dana bilo je 11.80.

A i taj 17% rasta ne znači ništa, njslabiji od svih fondova, pogledaj ostale.
Skoro polovica dioničkih fondova ima 30 % u zadnjih godinu dana a oni 17 %..
Tekuzukato is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2017., 13:19   #3129
Nego, posto sam u PBZ Equityu, a prema portfelju, dosta toga je od Agrokora plus cak 7% u slovenskom Petrolu, a kako se sad priča da Todorić neće dobiti nove kredite od Rusa, logicno dionice padaju... ulozio u najgorem mogucem trenutku meni se cini. Pitanje, sto mi je ciniti... cekati bolja vremena ili izvlaciti tjedan dana nakon uplate pa izgubiti 2%?
dakky21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2017., 11:22   #3130
Quote:
dakky21 kaže: Pogledaj post
Nego, posto sam u PBZ Equityu, a prema portfelju, dosta toga je od Agrokora plus cak 7% u slovenskom Petrolu, a kako se sad priča da Todorić neće dobiti nove kredite od Rusa, logicno dionice padaju... ulozio u najgorem mogucem trenutku meni se cini. Pitanje, sto mi je ciniti... cekati bolja vremena ili izvlaciti tjedan dana nakon uplate pa izgubiti 2%?
Uložio si novac u dionički fond i nakon tjedan dana bi podvio rep?

Znaš li išta o fondovima, pogotovo dioničkim? Nisam najpametniji, ali znam da je vremenski preporučeno ulaganje u dioničke fondove minimum par godina.

Ako su određene dionice danas pale, sutra mogu opet pasti, ali i narasti, ali kao ulagača u dionički fond, tebe treba interesovat rezultat nakon par godina, a ne nakon tjedan, ili dva.

Budeš li se sekirao radi dnevnih ostvarenja fonda, onda odmah izađi iz njega, jer ćeš oboliti
mendi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2017., 20:18   #3131
Zapravo, samo pitam da li bi situacija oko Agrokora mogla imati znacajniji utjecaj na sam PBZ Equity. Mjesec, godinu ili pet, svejedno.
dakky21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2017., 20:11   #3132
Exclamation

Stvar s investicijskim fondovima, ako sam dobro shvatio, funkcionira sa zakašenjenjem od jednog dana. Dakle ja danas u 14h znam koja je vrijednost udjela inv fonda od jučer. Ako danas podnesem zahtjev za prodajom ili kupnjom udjela, kupujem ili prodajem po današnjoj cijeni, ali ja zapravo ne znam po kojoj cijeni ću kupiti ili prodati udjel jer je ta cijena meni danas nepoznata. Tek sutra, kad se napravi kupnja i podaja, ja zapravo vidim po kojoj cijeni sam kupio ili prodao. Jesam li ja to dobro shvatio da kupujem ili prodajem napamet?
sbrbot is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2017., 15:05   #3133
Tako je.
S time da svaki fond ima satnicu zaprimanja naloga (otprilike 13-14h), koja određuje da li je današnja ili sutrašnja cijena.
Tekuzukato is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2017., 11:47   #3134
Investicijski fondovi

U koji fond je trenutno najpametnije uložit ušteđevinu na duži period?


Poslano sa mog SM-G928F koristeći Tapatalk
danijelples1992 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2017., 14:56   #3135
Pa konketno PBZ fondovi za zahtjeve zaprimljene do 16h obavljaju kupnju/prodaju po cijeni od toga dana podnošenja zahtjeva (naravno kao što rekoh, tu cijenu saznaš tek sutradan). Trajanje obrade zahtjeva može trajati i 2 dana, ali transakcija će biti odrađena s cijenama na taj dan na koji je zahtjev podnesen do 16h. Ako je podnesen poslije 16h, uzima se kao da je sljedeći dan.
OpasanNekiLik is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2017., 21:25   #3136
Quote:
danijelples1992 kaže: Pogledaj post
U koji fond je trenutno najpametnije uložit ušteđevinu na duži period?


Poslano sa mog SM-G928F koristeći Tapatalk
Podjeli na što više fondova koji su dobri ali ulažu u različite stvari.

Kod dionickih fondova ako im trenutačno ide jako dobro postoji mogucnost da nastupiti pad ili u najboljem slučaju stagnacija. Gledaj i grafove fondova.

Poslano sa mog SM-G920F koristeći Tapatalk
__________________
Das Leben ist zu kurz, um schlechten Wein zu trinken

Život je prekratak da bi pio loše vino
marioxp is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2017., 21:39   #3137
U zadnje vrijeme svim fondovima ide dobro 😃
Dionicki fond Otp indeksni ima neku akciju, nema ulaznih izlaznih naknada pa sam razmisljao da u njega ulozim dio ušteđevine

Poslano sa mog SM-G928F koristeći Tapatalk
danijelples1992 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2017., 21:55   #3138
Ja bi bio jako oprezan.
Pogledaj fondove koji su vezani za euro. Euro je sada jako nisko, može se pretpostaviti da će rasti.

Poslano sa mog SM-G920F koristeći Tapatalk
__________________
Das Leben ist zu kurz, um schlechten Wein zu trinken

Život je prekratak da bi pio loše vino
marioxp is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2017., 22:22   #3139
Ok hvala na savjetima

Poslano sa mog SM-G928F koristeći Tapatalk
danijelples1992 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2017., 13:55   #3140
Jel zna netko od kojeg datuma se računa izlazna naknada, od otvaranja fonda ili od zadnje uplate?

Ili se gleda za svaku uplatu posebno?
solpan is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:41.