Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.03.2007., 12:42   #61
Nekad su krsni kumovi predstavljali osobu koja će se brinuti o djetetu ako se roditeljima nešto desi. Danas je to više simboličan čin, kuma kupi komad zlata za djete, drži ga na krštenju i poslije lijepo odu svi skupa na ručak. Prvih par godina mu kupuje poklone za rođendan ( odnosno dokle traje prijateljstvo sa roditeljima) , a poslije se to polako razvodni i padne u zaborav. U nekim krajevima krsne kume drže dijete i na krizmi, a u nekima i ne.
xanas is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2007., 12:42   #62
Jedan dio ovisi o tome odakle si. Inace od svog zupnika trebas imati potvrdu da imas sve sakramente jer ces to trebati dati sveceniku koji krsti dijete.
Na samom krstenju trebas odgovarati s roditeljima kad god kaze: Roditelji i kumovi...
Drzis svijecu u jednom trenutku, al to ti svecenik kaze. Zapravo, uglavnom ti sve kaze. Bar koliko sam ja do sad primjetila.
A kasnije trebas pomagati roditeljima u vjerskom odgoju djeteta
Trebas jos nesto?
Marelina is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2007., 12:46   #63
Mi smo maloga krstili skoro pa cim se rodio, kum je bio super sa svecenikom tako da je sve to nesto bilo neformalno, kao prijateljski razgovor.
__________________
Barbi
barbika is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2007., 12:52   #64
a kakvo zlato?? da li više neko kad bude veće pa da može nosit, ili ????
sijamac is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2007., 13:31   #65
Zlato ti je proizvoljna varijanta.
Nekada sam kupovala zlatnik za momcica, narukvicu za djevojcice.

Umjesto toga mozes otvoriti racun u banci i poloziti odredjeni iznos za skolovanje djeteta ili za neke nedajBoze potrebe....

Mozes i neki novcani bon pokloniti, naravo, ako si se prethodno opskrbio listom zelja svojeg kumceta. ILi dionice, ipak se svijet okrece.

Znam jedino, da je obvezno donijeti svijecu na krstenje, imas je kupiti ako si iz Zg, u Bakacevoj ulici, prema katedrali.
__________________
i uvijek su mi moja prava na prvom mjestu. jer su ona temelj za nasa.
oona is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2007., 13:40   #66
Quote:
xanas kaže: Pogledaj post
Nekad su krsni kumovi predstavljali osobu koja će se brinuti o djetetu ako se roditeljima nešto desi. Danas je to više simboličan čin, kuma kupi komad zlata za djete, drži ga na krštenju i poslije lijepo odu svi skupa na ručak. Prvih par godina mu kupuje poklone za rođendan ( odnosno dokle traje prijateljstvo sa roditeljima) , a poslije se to polako razvodni i padne u zaborav. U nekim krajevima krsne kume drže dijete i na krizmi, a u nekima i ne.
e tu ti je sve fino rečeno

ja neznam moje krsne kumove btw....
__________________
I onda ?????
jupi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2007., 14:14   #67
Quote:
oona kaže: Pogledaj post

Umjesto toga mozes otvoriti racun u banci i poloziti odredjeni iznos za skolovanje djeteta ili za neke nedajBoze potrebe.....
e vidiš..to je dobra ideja!!!
hvala ti!!!

jel ima kakvih torta u toj priči??
nikad nisam bila na krštenju, stvarno nemam pojma
sijamac is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2007., 19:45   #68
Kum je odgovoran za duhovni napredak kumčeta i teški mu je grijeh ako ikada u životu savjetuje kumčetu nešto protivno vjeri... On se mora brinuti (uz roditelje) za napredak u vjeri. Reći da je kumstvo u poklonu je teško iskrivljavanje istine. Kum postaje kumčetu duhovni srodnik. Ne mogu sklopiti međusobno sakrament braka i tako. Radi se tu o malo većim stvarima od banaliziranja i ne treba kumstvu pristupati olako, nego ozbiljno i s osjećajem o kojoj se časti i povjerenju radi.
SamoMaloSebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2007., 09:48   #69
Za tortu se dogovori s mamom kumceta.
Mozes je naruciti u nekoj dobroj slasticarni, imas i one parfe koje moraju biti 1000000% svjeze, prekrasno ukrasavaju te "krsne"!

Isto tako i za cvijece...mozes dati napraviti neku malu kiticu suhog cvijeca, pa da im ostane za uvijek, isti ukras na svijeci moze biti, tako da imaju komplet.

Sam cin kumovanja brzo prodje, da poslije mogu u miru sa nostalgijom razgedavati ti sitne iskaze paznje.
Mozes i donijeti posebnu maramicu sa inicijalima bebe da joj stoji ispod glavice dok je svecenik krsti...tu ce pasti blagoslovljena voda, mogu i to zadrzati roditelji za poslije!
__________________
i uvijek su mi moja prava na prvom mjestu. jer su ona temelj za nasa.
oona is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2007., 21:53   #70
Quote:
sijamac kaže: Pogledaj post
molim vas pomagajte, krsna kuma sam a ne znam sto sve kuma ima u zadacu na taj dan!!!!
plaseee
a zasto jednostavno ne pitas roditelje tog krstenika sto ocekuju od tebe da radis kasnije? U crkvi ne brigaj, svecenik ce vas vec voditi i sve objasniti, ti samo dodi s krsnom svijecom
magic blue is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2007., 21:54   #71
Quote:
xanas kaže: Pogledaj post
Nekad su krsni kumovi predstavljali osobu koja će se brinuti o djetetu ako se roditeljima nešto desi. Danas je to više simboličan čin, kuma kupi komad zlata za djete, drži ga na krštenju i poslije lijepo odu svi skupa na ručak. Prvih par godina mu kupuje poklone za rođendan ( odnosno dokle traje prijateljstvo sa roditeljima) , a poslije se to polako razvodni i padne u zaborav. U nekim krajevima krsne kume drže dijete i na krizmi, a u nekima i ne.
bila ja na krstenjima di je kuma samo stajala sa strane, a mama drzala dijete
magic blue is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2007., 21:57   #72
Quote:
SamoMaloSebe kaže: Pogledaj post
Kum je odgovoran za duhovni napredak kumčeta i teški mu je grijeh ako ikada u životu savjetuje kumčetu nešto protivno vjeri... On se mora brinuti (uz roditelje) za napredak u vjeri. Reći da je kumstvo u poklonu je teško iskrivljavanje istine. Kum postaje kumčetu duhovni srodnik. Ne mogu sklopiti međusobno sakrament braka i tako. Radi se tu o malo većim stvarima od banaliziranja i ne treba kumstvu pristupati olako, nego ozbiljno i s osjećajem o kojoj se časti i povjerenju radi.
jel mos ti to meni iz kanonskog citirat. ja nikad cula za ovo
magic blue is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2007., 10:49   #73
I ja sam čula da ne mogu sklopiti sakrament braka,ni krsni ni krizmani kum sa kumčetom.Pa to mi i ima logike.
milkica is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2007., 02:02   #74
Krštenje

Mi se krstimo sada u 10mj i kakva nam je oblekica potrebna doduse vec smo i kupili, plave hlačice, dijelu kosuljicu i plavu leptir masnu nadam se da je to ok??

Zadnje uređivanje putnica : 26.09.2007. at 03:56.
mi_ama is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2007., 08:06   #75
joooooooooj,baš slatko
i mi se krstimo u 10-tom mjesecu-14.10 na našu godišnjicu braka.ja mislim kupit svileno odijelce ili čak svilenu haljinicu sa plavim detaljima ako nađem
__________________
Lavić 01.08.2007 Moji Anđeli ♥♥ 22.02.2012 Zvrk 05.06.2013
Mai is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2007., 09:09   #76
leptir masna mi zvuci kao puni pogodak
mi nismo nasli, pa se bili odlucili na malo kul frajersku varijantu
ne zaboravi neke kul cipele
__________________
Mala pahulja Robert
Pahuljica79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2007., 09:30   #77
Quote:
mi_ama kaže: Pogledaj post
Mi se krstimo sada u 10mj i kakva nam je oblekica potrebna doduse vec smo i kupili, plave hlačice, dijelu kosuljicu i plavu leptir masnu nadam se da je to ok??
mislim da će ti povrh košuljice biti potrebno još nešto ako samo malo zahladi...znaš da crkve znaju biti hladne...ili jednostavno ispod košulje obuci bijeli bodi dugih rukava...
cvijetić is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2007., 09:33   #78
mozda na kosulju neku elegantnu bebi vestu
mi imamo neku tamnoplavu iz Tl i da zate, kad ju obucemo izgledamo ko biznismen spreman za poharati i osvojiti svijet
kaze mm kad smo ga sredili ovaj vikend "jos da progovori i moze se zenit"

ja glasam za vesticu
__________________
Mala pahulja Robert
Pahuljica79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2007., 09:37   #79
mi još nismo imali krštenje ali bit će sad isto u 10. mj. kupila sam mu hlače i košulju i moram naći još neku vesticu.
nego, jel ona krsna košuljica mora biti? i kad ona nastupa? ja nemam pojma kak ide taj obred krštenja. opet
chiara is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2007., 09:38   #80
Quote:
chiara kaže: Pogledaj post
mi još nismo imali krštenje ali bit će sad isto u 10. mj. kupila sam mu hlače i košulju i moram naći još neku vesticu.
nego, jel ona krsna košuljica mora biti? i kad ona nastupa? ja nemam pojma kak ide taj obred krštenja. opet
krsnu košuljicu prisloniš djetetu na sam čin krštenja...
mi smo se krstili i prespavali cijelo krštenje
cvijetić is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:26.