Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.03.2014., 18:00   #101
Quote:
Romantica kaže: Pogledaj post
Pitanje oko troškova suda.

Nakon tatine smrti, nasljedila sam spor gdje moj tata tuži nekog gospodina za posuđeni novac koji mu nije godinama vratio. U sporu osim nas sudjeluje još 11 stranaka, što banaka, što firmi i nekoliko ljudi poput mog oca.
Tata je imao ugovor sa odvjetnikom na postotak. Kad sam nakon tatine smrti došla potpisati punomoć odvjetnik nije pristao da i ja potpišem na postotak

Sad razmišljam da povućem tužbu i punomoć jer nemam novac da plaćam izlaske na sud, a vjerojatnost da dobijem ikakav novac je ravan 0, pošto su se banke upisale na nekretnine, točnije vrijednost duga prema svima je 3 puta veća od sve njihove imovine.

Sad me zanima da li dobro razmišljam. Kad povućem tužbu, pošto je tata išao na postotak s te strane nema troškova jel tako? A za ovaj dio od kad sam ja potpisala na raspravi se bilo svega 2x Samo za to sam dužna platiti odvjetniku? Da li sam dužna platiti kakve troškove sudu ako povućem tužbu?
Ako povučeš tužbu, dužna si platiti sve troškove postupka suprotnoj strani (tuženiku) do trenutka povlačenja...a sudu evetualno zaostalu pristojbu na tužbu, ako nije plaćena.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2014., 14:05   #102
Ovrha na stan

Ovih dana ulažem žalbu na prvostupanjsku presudu (Općinskog suda), zanima me koliki su troškovi prema sudu . . . . 600 kn ili više, a i to usput ne znam dali će moju žalbu uopće usvojiti. Dali žalba odgađa izvršenje ovrhe? Radi se naime o tome da sam pravnu stvar preuzela nakon smrti oca, koji je jedino brinuo o stanu, koristio ga za svoje osobne potrebe i nisam zaista imala pojma o čemu se tu zapravo radi, ušla sam u to sve bosih nogu, ne znam što me čeka??
Bivša vlasnica stana i (ugovor o kupnji stana glasi na mene, porez prijavljen na moje ime i sve ostalo) i susjeda su se potukle. Bivša vlasnica stana je proglašena krivom, nema nikakvih primanja niti nekretnine na koju bih joj mogi sjesti, socijalni slučaj je, a u cijelom pravnoj stvari sam ja treća osoba, stan je kupljen 2004. god, poziv na ročište (bivšoj vlasnici stana) 2005. god što sam naknadno obaviještena od strane bivše vlasnice stana.
U tom periodu od 1. god. (nismo uknjižili stan, naš veliki propust . . . i sad sam ja u svemu tome oštećena niti kriva niti dužna, samo stoga što tata nije na vrijeme uknjižio stan. Što učiniti platiti troškove parničenja suprotnoj stranci, trošak po presudi, odnosno težini pravne stvari, prodati stan, da "ona" namiri svoje troškove ili pokušati prek advokata dogovoriti vansudsku nagodbu. Ne znam u dilemi sam, ne bih htjela izgubiti stan i da ide na bubanj, a niti sama ne znam kak će se stvari dalje razvijati, odnosno kakva će biti odluka Županijskog suda?? Molim savjet!! Hvala unaprijed.
ruby43 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2014., 19:09   #103
Quote:
File kaže: Pogledaj post
Ako povučeš tužbu, dužna si platiti sve troškove postupka suprotnoj strani (tuženiku) do trenutka povlačenja...a sudu evetualno zaostalu pristojbu na tužbu, ako nije plaćena.
Hvala na odgovoru.
Ne zamjer na vjerojatno glupavom pitanju jedne pravne neznalice. Ako ne povućem tužbu troškovi če i dalje rasti zar ne?
I drugo pošto nas je u sporu 11 stranaka, troškove suda djelimo na jednake djelove?
__________________
Mrzim 503 Service Unavailable !!!
Romantica is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2014., 17:01   #104
Da, ako nastavite sa postupkom, nastajati će novi troškovi....

Nije mi jasno zašto ste preuzimali postupak, nakon što vam je otac umro, ako niste bili spremni snositi rizik spora i daljnje troškove...

Obzirom da vas je 11 na strani tužitelja, parnične stroškove suprotne strane, ako vi izgubite spor dijelite izmeđšu vas 11, ali taj tuženik (dakle ako uspije u sporu), može te ukupno troškove tražiti od bilo koga od vas 11, jer za to njemu odgovarate solidarno, a to obično i piše u takvim presudama....

Sudske pristojbe sudu na tužbu i presudu, dijelite na vas 11, a ako npr.svatko od vas 11 ima svog odvjetnika, pa se uloži nekoliko žalbi na tu odbijajuču presudu, svatko od tih samostalnih žalitelja je dužan platiti svoju pristojbu na žalbu.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2014., 09:30   #105
Kad je tata umro, rečeno mi je da ako prihvatim nasljedstvo da time preuzimam i imovinu i ev. dugovanja i sudske tužbe ... sve.
Kad je nakon tatine smrti bila prva rasprava, ja sam došla i rekla da je tata umro. Sutkinja me pitala tko je nasljednik, kad sam rekla da sam to ja, rekla je da se to unese u zapisnik i nakon toga poziv na sljedeće ročište sam dobila ja. Nitko me nije pitao da li hoću ili neću!

Sudstvo mi je totalno strano.
Da sam i prekinula svjedeno bi morala platiti tatine troškove ... zar ne?

Možda je sreća u svemu tome što su rasprave jako rijetke. U 3 godine od kada je tata umro bile su 2, pa se nadam da troškovi neće biti toliki da me dovedu u novčane probleme. Spor se vodi oko 12 godina, nas je 11 u tužbi, a rasprava je u tom razdoblju bilo svega cca 15-tak?

Ako sam dobro shvatila parnički troškovi su troškovi odvjetnika?
Sudska pristojba je trošak suda?
__________________
Mrzim 503 Service Unavailable !!!
Romantica is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2014., 19:55   #106
Pojam parničnih troškova obuhvaća i trošak zastupanja po odvjetniku, troškove evetualno izvršenih vještačenja, troškove sudskih pristojbi, eventualne sudske dostave, očevida suda u toj pravnoj stvari.

Sudska pristojba je trošak suda.

Kao nasljednik koji je preuzeo postupak nakon smrti jednog od tužitelja, odgovarate suprotnoj strani za sve parnične troškove od početka postupka, dakle i za one nastale za vrijeme života vašeg oca.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2014., 09:31   #107
Plaćanje troškova parnice

Poštovanje.

Ovako,nakon 13 godina parnice za nadoknadu štete i žalbe Županijskom sudu dobijam rješenje.
Ja sam tužitelj i ako mi netko može pojasniti obrazloženje vezano uz troškove parničnog postupka.

"Prvostupanjskom presudom odbijen je tužbeni zahtjev protiv 2 tuženika za isplatu štete u iznosu **** s pripadajućim zateznim kamatama te je tužitelju naloženo tuženicima platiti troškove parničnog postupka,tuženiku prvom u iznosu **** i tuženiku drugom u iznosu ****.
Ujedno je odbijen zahtjev oba tuženika za plaćanje troškova postupka preko navedenih dosuđenih iznosa."

Može li mi netko molim pojasniti boldanu rečenicu jer meni nije jasno trebam li ja na kraju platiti tuženicima troškove parničnog postupka ili ne.
Da li će meni njihovi odvjetnici poslati račun ili kako to ide?
Već je prošlo 3 mjeseca od rješenja a nitko me nije kontaktirao.
__________________
Zazivanje segregacije za necijepljenje je govor mržnje.
Necijepljeni i ljudi bez maski nisu zaraženi, to su samo pretpostavke i bojazan novonormalnih mizofoba.
VIVA PIVA is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2014., 13:47   #108
Boldano znaći,da su ti tuženici tražili od Suda da im prizna veći iznos troškova, a sud im je dosudio manje nego li su tražili.

Dakle, dužni ste platiti onoliko koliko im je sud dosudio, a što jasno piše u izreci presude. (zanemarite obrazloženje)

A kako to ide - ako je već prošlo 3 mjeseca, kontaktirajte te odvjetnike, ili još bolje direktno tuženike, da vam daju račun za uplatu...ili im pošaljite na njihovu adresu poštanskom uputnicom (skuplji način). Ali u svakom slučaju kontaktirajte odvjetnike, da oni znaju da je to plaćeno, jer bi mogli 2 puta platiti, pa se zezati sa povratom.

Ineće će vam oni samo to poslati na FINU, i fina će skinuti sa vaših računa.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2014., 19:31   #109
Presudom iz siječnja ove godine bio sam dužan nadoknaditi troškove prekršajnog postupka u paušalnom iznosu od 200 kn što sam i učinio odmah po primitku presude.
Danas, nakon 10 mjeseci dobijam rješenje u kojem se u pisanom otpravku presude navodi slijedeće - "očiglednom omaškom naveden je broj uplate za okrivljenika _____). I zaista, posljednje dvije znamenke poziva na broj žiro računa se ne podudaraju, tj. broj na koji sam uplatio 200 kunića njihovim previdom nije bio točan.

Što mi je činiti?
- Žaliti se (tlaka mi je, nemam vremena zbog posla i žalba se mora podnijeti u roku 3 dana od dana dostave rješenja),
- ponovno uplatiti 200kn (valjda je poziv na broj ovaj put točan) ili,
- ignonirati cijelu stvar (strah me da u nekom ludilu ne odrade ovršni postupak za nešto što sam platio i to u višestruko većem iznosu zbog eventualno novonastalih troškova)

P.S. Bježim od sudova ko vrag od tamjana
Kacot is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2014., 22:10   #110
Ako su ti oni dali krivi broj onda je njihova krivica .
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is online now  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2014., 10:15   #111
Quote:
Ivana335 kaže: Pogledaj post
sad vam je malo promijenjeno i u zakonu i da sad tražite ne bi dobili ni oslobođenje od troškova postupka, kamoli odvjetnika.
Sudski spor okončan u 6.mjesecu. Nikakve troškove nismo morale platiti, niti odvjetnika, niti suda. Zakon je promijenjen u tom pogledu međutim, naš spor je započeo po starom zakonu pa nas je sutkinja mogla osloboditi. Eto..
smarn is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2015., 15:23   #112
Molim malu pomoć Osoba je dobila presudu da je kriva za kazneno djelo gdje ju je teretilo državno odvjetništvo i dobila uvjetnu kaznu. Pri tom se navodi da je osoba dužna podmiriti troškove postupka u paušalnom iznosu od 2 tisuće kuna, no sutkinja nam je naznačila da se za taj dio može uložiti žalba. Rok za žalbu nam ističe za dan-dva i htjeli bismo znati koje nam je zakonsko uporište za oslobođenje ili umanjenje plaćanja tih troškova postupka? Pozvali bi se na socijalne neprilike (koje i postoje, jer je osoba nezaposlena i ne može podmiriti taj iznos, a to je i razlog zašto odvjetniku koji je vodio spor nismo dali da piše žalbu) - no, po kojim točno stavkama zakona je propisano da možemo po toj osnovi uložiti žalbu jer ih osobno nisam uspjela pronaći u Zakonu o kaznenom postupku? U Zakonu o kaznenom postupku naznačeno je sudski troškovi mogu biti žalbena osnova (čl. 467, st.4), no čl. 471 st. 2 navodi da se to može, ukoliko je sud ''nepravilno donio tu odluku'', što ovdje nije slučaj. Molim pomoć ukoliko netko zna.
vikky is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2016., 12:26   #113
nikako pronaći na internetu odgovor na pitanje da li trebam platiti sudsku pristojbu na odgovor na tužbu ako sam dobila parnicu?

i ako se mora platiti ta sudska pristojba, jer nisam oslobođena pl sudskih pristojbi, kako poslije naplatiti od onog koji je izgubio spor?

hvala na odgovoru
kandy7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2016., 18:26   #114
Trebaš platiti, ali ti to suprotna strana treba refundirati, ukoliko si zatražila (ili je zatražio tvoj punomoćnik). Naplaćuje se u ovrsi, ako sam ne plati.
Mirko_M is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2016., 19:33   #115
hvala na odgovoru
kandy7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2017., 16:27   #116
Prije 10 godina dobila sam karticu dopunskog osiguranja HZZO-a koju nisam tražila niti je na polici moj potpis. Prvostupanjska presuda je donešena u moju korist. Oni su se vjerojatno žalili, o čemu nisam obaviještena jer se sud nakon nekoliko godina nastavio na drugom Općinskom sudu. Sada sud od mene traži da platim grafološko vještačenje u iznosu od 2.500.00 Kn za utvrđivanje potpisa. obzirom da nisam taj novac uplatila predpostavljam da će donijeti riješenje na moju štetu. Zanima me kome se mogu žaliti na takvo riješenje tim više jer ne znam tko kome ovdje što dokazuje. Laik sam za pravo i ne znam da li doista ja trebam platiti sudskog vještaka ili oni koji me tuže za nešto što nisam ni tražila ni potpisala.
kikač is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2017., 23:13   #117
Pozdrav.

Ako se netko razumje, molim pojašnjenje..

Prije cca godinu dana uložen je prigovor na ovrhu te je isti i prihvaćen, odnosno ovršni prijedlog je odbijen.

Sada stiže sudska pristojba koju je podnositelj prigivora dužan platiti.

Ne bi li te pristojbe trebala platiti strana koja je pokrenula ovršni prijedlog i nije li godinu dana malo prekasno za tu naplatu? Odnosno zanima me što je podnositelju prigovora sada činiti?

Hvala unaprijed.
Maleah is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2022., 17:41   #118
Pozdrav,

imao sam konflikt sa doktoricom opće prakse, rekao sam joj da ću poduzeti sve što je u mojim pravnim mogućnostima da joj okaljam ime i uništim ugled...i još ponešto, ajmo reći kriv sam u očima zakona, iako mi je namjera bila ekšuali dobrom namjerom motivirana da djelujem, da ne šutim, da budem proaktivan član društva...itd.

I sada je ona mene tužila za prijetnju uništavanja ugleda i egzistencije i meni je podignuta optužnica, traže 8mj zatvora (uvjetno).

E sad, meni se neda kačiti,...samo bih htio da se sve što prije i jednostavnije završi...

Zanima me ako ne uzmem odvjetnika i samo prihvatim tih 8mj uvjetnog zatvora, koje mi to posljedice nosi u životu?

I koliko bi me mogao koštati trošak suda? Pretpostavljam, trošak će se prebiti preko mojih leđa kao glavnog krivca. :/

Hvala na odgovorima.
bozoou is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2022., 21:51   #119
Je li netko zna koliko bi me koštao trošak postupka (izdavanja) dopunskog rješenja o nasljeđivanju zbog naknadno pronađene imovine? Radi se o rješenju o nasljeđivanju iz devedesetih, znači postupak je proveden na sudu. ne kod javnog bilježnika.
__________________
Samo Cibalia!
javašluk is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2023., 21:17   #120
Pozdrav,

moze li mi potvrditi tko zna - kada stranka izgubi tuzbu, treba li ta stranka platiti sudske troskove i odvjetnika druge strane? I ako se ta stranka koja izgubi poziva na nedostatak sredstava i trazi izuzece placanja, tko placa onda troskove odvjetnika druge strane?

Unaprijed hvala.
potato is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:55.