Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Pogledaj rezultate ankete: KUNA: Devalvacija ili status quo?
Devalvacija - pa naravno, treba stvari dovesti na svoje mjesto 67 40.61%
Status quo - u ovoj situaciju najbolje ja ostane čvrsta kuna 98 59.39%
Glasovatelji: 165. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.05.2008., 13:53   #41
Quote:
banderas kaže: Pogledaj post
Plimpi, ja sam izvoznik, i to pravi za razliku od tih "izvoznika"
I ''ja'' sam izvoznik, samo je pitanje je li Banderas veći izvoznik od mene!?
I siguran sam da bi moj direktor odmah (kako već spomenuh) potpisao kunu na 9-10!

I bilo bi zaniljivo vidjeti tko su najveći HRV izvoznici, pa isto tako i uvoznici!
Ja sam našao samo ovo i to za prvih 9 mjesci 2006:


i ovo za 2007:
http://www.totalportal.hr/article.php?article_id=196268

Ima li itko STVARNE I CIJELOKUPNE podatke za 2007???
__________________
No Pasarán!

Drastične situacije, zahtijevaju drastične mjere!
freelancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2008., 14:00   #42
A evo nasuprot linku od Plimpsa i Neota malo i drugačijih misli gospodarstvenika:
http://www.privredni.hr/index.php?op...=484&Itemid=31
Tečaj kune nije stabilan, nego precijenjen
__________________
No Pasarán!

Drastične situacije, zahtijevaju drastične mjere!
freelancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2008., 14:04   #43
Quote:
Joe Tortura kaže: Pogledaj post
( doduše trgovinska bilanca sa njemačkom se zadnjih godina pogodila bez obzira na rast eura u odnosu na dolar, no navodim ovo samo kao primjer) .
pogoršala. to kad pišem po noći.
Joe Tortura is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2008., 14:20   #44
Quote:
freelancer kaže: Pogledaj post
I ''ja'' sam izvoznik, samo je pitanje je li Banderas veći izvoznik od mene!?
I siguran sam da bi moj direktor odmah (kako već spomenuh) potpisao kunu na 9-10!
Potpisao bi je svatko tko ima izvoz daleko veći od uvoza i uvoznih troškova (tu mislim prije svega na energiju). Takvih naravno nema puno, nitko ih ništa ne pita, a najviše koriste državi. Meni su ulazni troškovi pokoji kompjuter i licence operativnih sustava, baza i razvojnih alata. KAd se na to pribroje i struja, benzin i sve što ovisi o uvozu, to je još uvijek ispod 5% vrijednosti firminog izvoza. Preko 90% ukupnih prihoda firme mi je izvoz (software), definiran u eurima. Onaj koji meni pokušava prodati priču da mi ne bi ništa koristilo da je euro 10 kuna i da bi to možda čak i destimuliralo moj izvoz, najkraće rečeno nije normalan.
Quote:
freelancer kaže: Pogledaj post
A evo nasuprot linku od Plimpsa i Neota malo i drugačijih misli gospodarstvenika:
http://www.privredni.hr/index.php?op...=484&Itemid=31
Tečaj kune nije stabilan, nego precijenjen
Plimpi ne može ili ne želi shvatiti da je izjava predsjednika "udruge izvoznika" naručena, zna se od koga. Isto tako realni i opipljivi podaci i argumenti su totalno nebitni, jer pogle, rad je dobio Hanžekovićevu nagradu. (iako se rad bavi volatilnošću što i nije baš identično deprecijaciji, ali ostavimo sad to)
Kao što rekoh, ako se teorija i praksa razlikuju, zanemari praksu.
Grafove narodu! A pare u svoje džepove!
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2008., 14:27   #45
Quote:
freelancer kaže: Pogledaj post
I ''ja'' sam izvoznik, samo je pitanje je li Banderas veći izvoznik od mene!?
I siguran sam da bi moj direktor odmah (kako već spomenuh) potpisao kunu na 9-10!

I bilo bi zaniljivo vidjeti tko su najveći HRV izvoznici, pa isto tako i uvoznici!
Ja sam našao samo ovo i to za prvih 9 mjesci 2006:


i ovo za 2007:
http://www.totalportal.hr/article.php?article_id=196268

Ima li itko STVARNE I CIJELOKUPNE podatke za 2007???
Evo baš gledam ovaj popis i vidim da bi na njemu bilo jako malo dobitnika kod slabljenja kune!

Prvo šta mi upada u oko je to da bi trebalo gledati neto izvoz. Brodogradilišta i INA se ne bi baš mogla proveseliti s obzirom na to da im je zasigurno neto izvoz negativan.

Drugo šta treba gledati je odnos hrvatska podružnica - strana centrala. Baš me zanima kakva bi bila politika transfernih cijena u slučaju pada kune kod Ericsona i kod Benetona! Šta mislite da bi matice ostavile istu cijenu u EUR da hrvatske podružnice beru vrhnje? Malo morgen!
Plazibat is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2008., 14:54   #46
Čak ni oni privredni subjekti koji imaju neto izvoz veći od nule ne bi bili pretjerano sretni, jer promjena tečaja, osim što utječe na cijenu hrvatskog provoda u inozemstvu, istovremeno utječe i na cijenu stranog proizvoda u hrvatskoj, što opet utječe na cijenu hrvatskog proizvoda u hrvatskoj. U konačnici, domaći proizvod poskupljuje pa time poništava "pozitivni" efekt smanjenja tečaja.

Kada nam uvoz ne bi bio tako visok (ako se ne varam tri puta veći od izvoza) tj. kada bi cijene u stranim valutama imale puno manji učinak na cijene domaćih proizvoda, tada bi smanjenje tečaja (ali ne administrativno nego putem mjera monetarne politike) imalo pozitivan utjecaj na povećanje izvoza.

Ovako smo pak u začaranom krugu iz kojeg se ne možemo izvući jednostavnom promjenom tečaja, nego puno težim zahvatima prije svega na ne-ekonomskom planu (riješenje unutarnjeg duga, povećanje financijske discipline, povećanje efikasnosti državnog aparata, zatvaranje "špina" kojima se novac iz države prelijeva u privatne džepove, smanjenje nameta na cijenu rada, minimalizacija državne birokracije itd.) a za sve to treba imati jaaako puno političke volje, jer se onda mnogi sustavi i pojedinci moraju odreći extra-prihoda koje ostvaruju na ne-legalan ili polu-legalan način.

Nekako čisto sumnjam da će do bilo kakvog pokušaja rješavanja gore navedenih problema doći prije nego što voda pređe preko ušiju i onima koji misle da su nedodirljivi, ali tada će bit malo prekasno.
Martin is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2008., 15:03   #47
Quote:
banderas kaže: Pogledaj post
Potpisao bi je svatko tko ima izvoz daleko veći od uvoza i uvoznih troškova (tu mislim prije svega na energiju). Takvih naravno nema puno, nitko ih ništa ne pita, a najviše koriste državi. Meni su ulazni troškovi pokoji kompjuter i licence operativnih sustava, baza i razvojnih alata. KAd se na to pribroje i struja, benzin i sve što ovisi o uvozu, to je još uvijek ispod 5% vrijednosti firminog izvoza. Preko 90% ukupnih prihoda firme mi je izvoz (software), definiran u eurima. Onaj koji meni pokušava prodati priču da mi ne bi ništa koristilo da je euro 10 kuna i da bi to možda čak i destimuliralo moj izvoz, najkraće rečeno nije normalan.
tvoj slučaj je u hrvatskim razmjerima izuzetak.
Joe Tortura is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2008., 15:07   #48
u principu jedino što bi pojeftinilo je radna snaga, no ona nebi bila u stanju amortizirati rast cijene inputa u tolikoj mjeri. a tu je i pitanje kako bi sindikati reagirali na drastičan pad standarda, pojavio bi se problem inflacije i slično.
Joe Tortura is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2008., 15:58   #49
Jasna su nam posljedice devalvacije za široke mase (to sam naveo i u uvodnom postu), ali u zadnjim postovima pokušavamo razaznati tko su pravi izvoznici a tko kvazi izvoznici!
__________________
No Pasarán!

Drastične situacije, zahtijevaju drastične mjere!
freelancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2008., 16:03   #50
Quote:
Plazibat kaže: Pogledaj post
Prvo šta mi upada u oko je to da bi trebalo gledati neto izvoz. Brodogradilišta i INA se ne bi baš mogla proveseliti s obzirom na to da im je zasigurno neto izvoz negativan.
O tome pričam cijelo vrijeme, neto izvoznike se treba pitati, ovi koji više uvoze nego izvoze de facto nikakvi izvoznici nisu nego itekako pridonose negativnoj trgovinskoj bilanci.
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2008., 16:05   #51
banderas ne može ili ne želi shvatiti da ovdje njegovo mišljenje ne znači ni pet para, jer je subjektivno. A njegovo ismijavanje struke je prejadno. Uostalom, mislim da su ipak sada, nakon rasprave posljednjih dana u medijima, pa i na ovoj temi, velikoj većini ljudi stvari dovoljno jasne da donesu ispravan stav i zaključak o ovoj temi. Slobodno predviđam da će se o ovoj temi sve rjeđe raspravljati, jer nema smisla, osim u seminarima bolonjaca na ekonomskim fakultetima.

Zadnje uređivanje plimpi : 09.05.2008. at 16:39.
plimpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2008., 16:09   #52
Quote:
Joe Tortura kaže: Pogledaj post
tvoj slučaj je u hrvatskim razmjerima izuzetak.
O, bome bi se iznenadio. Je li ti poznato da je npr. kompletan razvojni tim Envoxa (jedna od vodećih svjetskih kompanija za razvoj komunikacijskog softwarea) smješten u Hrvatskoj? Jel ti poznato da je najveći svjetski proizvođač kofera za instrumente smješten u Hrvatskoj? Samo, jako malo ćeš takvih firmi naći po medijima.
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2008., 16:11   #53
Quote:
Martin kaže: Pogledaj post
Čak ni oni privredni subjekti koji imaju neto izvoz veći od nule ne bi bili pretjerano sretni, jer promjena tečaja, osim što utječe na cijenu hrvatskog provoda u inozemstvu, istovremeno utječe i na cijenu stranog proizvoda u hrvatskoj, što opet utječe na cijenu hrvatskog proizvoda u hrvatskoj. U konačnici, domaći proizvod poskupljuje pa time poništava "pozitivni" efekt smanjenja tečaja.
O čemu ti pričaš?
Pa, naravno da utječe na cijenu stranog proizvoda u Hrvatskoj - poskupljuje ga, u tome i je bit stvari. Stimulira se izvoz, a destimulira uvoz.

Plimpi, veze s vezom ti nemaš o čemu pričaš, odi na građevinu/stanovanje, Ledo ili šta već poznaješ pa tamo raspravljaj. Ja sam izvoznik i moje mišljenje na temi o izvozu je subjektivno, a tvoje je objektivno. Krasna logika
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2008., 16:38   #54
Quote:
banderas kaže: Pogledaj post
O čemu ti pričaš?
Pa, naravno da utječe na cijenu stranog proizvoda u Hrvatskoj - poskupljuje ga, u tome i je bit stvari. Stimulira se izvoz, a destimulira uvoz.
banderas,

U našoj situaciji, kada uvozimo tri puta više nego što izvozimo, uvezena roba u znatnoj mjeri sudjeluje i u cijeni domaćih proizvoda, dakle, osim što dolazi do povećanja cijene uvezene robe, raste i cijena domaće robe (bilo da je namijenjena za prodaju u RH ili za izvoz). Ako tome pridodaš inflaciju, porast cijena robe u kunama vrlo lako može dovesti do poništenja efekta deprecijacije na cijenu robe u valuti.

Čak i da ne dođe do znatnijeg rasta cijene robe u kunama (što je neozbiljno za očekivati jer cijene rastu i pri najmanjim potresima na tržištu), problemi bi nastali iz jednostavnog razloga što određeni dio robe i usluga moramo uvoziti jer nemamo zamjensku proizvodnju (ili ona nije moguća, npr. zbog nedostatka resursa ili tehnologije ili znanja), i zato što negativni efekti deprecijacije valute djeluju istog momenta, a za razvoj gospodarstvenih grana koje mogu proizvoditi zamjenske proizvode (i postojećih koje bi trebale proširiti kapacitete) treba dosta vremena.

Inače, primjer koji ti navodiš (firma koja izvozi usluge tj. "pamet") je atipičan za naše uvjete, pa je i irelevantan za usporedbu, iako se slažem da bi upravo to trebala biti jedna od grana gospodarstva kojom bi se puno lakše mogli izvesti iz situacije u kojoj se nalazimo. Pametnih ljudi (od programera do inžinjera) imamo toliko da ih izvozimo, treba samo volje, htijenja i znanja (i naravno onoga što sam spomenuo u prethodnom postu).

Teško je (ma ne teško, nego neozbiljno) uspoređivati situaciju u jednoj firmi sa stanjem čitavog gospodarstva, jer firma posluje u mikroekonomskim , a država u makroekonomskim okvirima.
Martin is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2008., 16:50   #55
Martine, naravno da nije sve linearno i da neće hrvatski proizvodi ostati na istim cijenama, a strani poskupiti za onoliko za koliko bi kuna pala, ali ne možeš ozbiljno govoriti da se razlika u cijenama između uvoznih i hrvatskih proizvoda ne bi smanjila u korist hrvatskih. To uopće nema sumnje da bi hrvatski bili konkurentniji. Ne misliš valjda da bi 100% uvozni proizvod poskupio jednako kao i neki hrvatski koji primjerice ima 40% uvoznog u sebi.
I naravno da bi došlo do rasta cijena, zato to i je osjetljivo pitanje i zato se i treba postupati vrlo oprezno i polagano. Pitanje je hoće li rast cijena biti manji nego pad kune prema euru. Nitko ne zastupa politiku da sutra euro bude 10 kuna. Lagana, kontrolirana (s malom volatilnošću o čemu i ovaj znanstveni rad priča, jel) i postupna deprecijacija, kao ona što se desila 2003., a koja je dala rezultata.

No, alternativa tome je ne raditi ništa (a ta alternativa se radi već 14 godina), a posljedica toga je tonjenje sve dublje u sve negativniju trgovačku bilancu.

Cijena deprecijacije je pad standarda, ali pitanje je koliko je sadašnji standard temeljen na potrošnji i zaduživanju realan. Misliš da to neće doći na naplatu i da tada neće biti pada standarda?
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2008., 17:45   #56
apsolutno je nebitno jel euro 5 kuna il 10 il se trguje zlatnicima il zrnima kave dok je tecaj konstantan.. fluktuacija tecaja otvara mnoge mogucnosti zarade i gubitka, u ovom slucaju gubitka u slucaju devalvacije kune..

dok se stvara dodatna vrijednost to je apsolutno nebitno.. kako njemci izvoze u kinu a jen je tako slaba a euro jak? Francuzi sa svojim nuklearkama i autima? monetarna politika ne moze upravljati gospodarstvom i to velika vecina nije spremna priznati..

ako oces precijenjenu valutu eno ti dolara..

po meni jedan od glavnih razloga rasta cijena nafte i ostalih sirovina.. svi ih imaju ko govana i moraju ih potrositi dok jos nesto i vrijedi..
__________________
istina o EU
neobanned is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2008., 17:52   #57
inace, hrvatski vanjski dug bi bio negdje priblizno jednak voznom parku osobnih automobila u HR.. pa ja u svojoj ulici ne vidim nista jeftinije od 30000 eura osim moje skode ..

ono sto treba ukinuti kod nas je tetosenje od strane drzave sto se tice cijena benzina, struje i plina, stimulirati stednju i destimulirati potrosnju..

jebo me pas, meni u HR ne treba vise od 2000 kuna mjesecno dok imam smjestaj.. a imam ga kao vecina drugih koja zivi u okvirima svojih mogucnosti..

i ako sutra devalvirate kunu ja cu doc u Hr za dvije godine i kupiti 3 kuce za kesh, jednu na moru, jednu pokraj ZG i mozda jos koju u Lici.. ma mozda i 4 kuce.. e to ce se desiti ako devalviramo kunu.. a raja ce pusiti debelu vanjsku kitu..

pusi ju i sad samo fala bogu jos nije izbila mandule kao sto bi se desilo u tom slucaju..

A slucaj Argentine mije bas super kao primjer, siguran sam da su u argentini presretni sto su ameri odlucili ukinuti zlatni standard i istovremeno kontrolirali naftu pa su ovi uspjeli stati na svoje noge.. tojest kupili su ih jeftino
__________________
istina o EU
neobanned is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2008., 18:34   #58
Quote:
plimpi kaže: Pogledaj post
P.S. Zahvaljujem forumašici The Whale na volji i trudu uloženom u postanje na ovom forumu.
Molim, i drugi put.
Nije moja specijalnost, al eto, kolega se bavi tim pa...

Prije nego li se uopće i razmišlja o diranju u tečaj, potrebno je provjeriti vrijedi li Marshall-Lernerov uvjet za Hrvatsku. U slučaju da vrijedi, bring on the deprecijacija. Za to postoji jako dobro razvijena metodologija, samo čekamo da nam se nakupi još podataka. Ima se serija od 98me, trebalo bi nam bar deset godina za neku pošteniju analizu. Dakle, do vjerojatno od analize dolazi dogodinu na red.

Btw banderas, ti si to isprobao neke stohastičke modele u slobodno vrijeme pa znaš da na funcioniraju?

Istina, većina hrvatskih ekonomista starije i srednje generacije uopće ne priča o modelima i analizama, nego bubetaju stvari koje im padnu na pamet, ovako, iz rukava. Većina njih nema pojma o statistici, matematičkoj analizi, ekonometriji, pa ni o ekonomiji. Al eto, mlađi pokušavaju to ispravit.
Kad smo kod g.Ljube već, on je nacrtao krivulju indiferencije s rastućim krajem koja čak nije ni funkcija. Toliko o grafovima.
The Whale is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2008., 19:15   #59
Quote:
banderas kaže: Pogledaj post
O, bome bi se iznenadio. Je li ti poznato da je npr. kompletan razvojni tim Envoxa (jedna od vodećih svjetskih kompanija za razvoj komunikacijskog softwarea) smješten u Hrvatskoj? Jel ti poznato da je najveći svjetski proizvođač kofera za instrumente smješten u Hrvatskoj? Samo, jako malo ćeš takvih firmi naći po medijima.
malo ćeš ih naći u medijima jer su jako mali i generalno beznačajni. gleda se agregatni neto izvoz a ne gledamo pojedinačne, izolirane slučajeve.da navedem pojednostavljeni primjer: nek se se devalvacijom kune od 30% povećava izvoz tvoje i sličnih firmi za 30%, to će se mjeriti rastom u milijunima kuna. no na uvoznoj strani će neki gigant, recimo INA povećati uvoz u istom postotku( ponavljam pojednostavljeno) ali tih 30% će se mjeriti u preko milijardu kuna.
Joe Tortura is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2008., 19:54   #60
Quote:
plimpi kaže: Pogledaj post
Evo točka na i.

http://business.hr/Default2.aspx?Art...d-360473af47c8

Čak su niti sami izvoznici ne slažu s banderasom i co.
Gle plimpi,
Quote:
banderas kaže:
Jer ti "izvoznici" su to samo na papiru, imaju oni bruto veliki izvoz pa su kofol izvoznici, samo što im je uvoz još veći i naravno da im tečaj kune odgovara jer su oni u "bilanci" uvoznici a ne izvoznici. Pa, najveći hrvatski izvoznik je INA, ali nekako se izbjegava govoriti da je INA istovremeno i najveći uvoznik i to daleko veći nego izvoznik.
jel kontaš o čemu se tu radi? Jesi ti pravi izvoznik ako ti je izvoz recimo 100 milijuna kn, a uvoz 150 milijuna? Pa takvi samo pridonose negativnoj trgovinskoj bilanci, zar ne?

A što da kažem na ovu izjavu predsjednika Udruge Hrvatski izvoznici Darinka Bage?
Quote:
...Naveo je da na slabljenju tečaja kune mogu zaraditi samo oni koji vrlo brzo okreću novac - banke, trgovci i uvoznici.
Što mu reći osim da nema čak ni osnovna teorijska znanja o ekonomiji? Kako može uopće ovakvu glupost reći?!

Za one koji ne shvaćaju (nema boljeg primjera ni u knjigama ):
Quote:
banderas kaže:
(o izvoznicima)..Takvih naravno nema puno, nitko ih ništa ne pita, a najviše koriste državi. Meni su ulazni troškovi pokoji kompjuter i licence operativnih sustava, baza i razvojnih alata. KAd se na to pribroje i struja, benzin i sve što ovisi o uvozu, to je još uvijek ispod 5% vrijednosti firminog izvoza. Preko 90% ukupnih prihoda firme mi je izvoz (software), definiran u eurima. Onaj koji meni pokušava prodati priču da mi ne bi ništa koristilo da je euro 10 kuna i da bi to možda čak i destimuliralo moj izvoz, najkraće rečeno nije normalan.

A osvrt na ovo:
Quote:
plimpi kaže:
A njegovo (banderasovo, op. G. House ) ismijavanje struke je prejadno. Uostalom, mislim da su ipak sada, nakon rasprave posljednjih dana u medijima, pa i na ovoj temi, velikoj većini ljudi stvari dovoljno jasne da donesu ispravan stav i zaključak o ovoj temi.
A koji je to ispravan stav? Tebi su stvari potpuno jasne? Držati kunu umjetno precijenjenu dok ide ide, čije je posljedica tonjenje sve dublje u sve negativniju trgovačku bilancu? Ne misliš da će to jednom doći na naplatu i da će onda boljeti više nego sada?


Da se razumijemo, ja stvarno ne znam što je u ovom trenutku najbolje napraviti (doduše, nitko me ni ne pita ) jer nisu ovo problemi od jučer.

Trebamo samo znati pozitivne i negativne stvari statusa quo (kako kaže free) i devalvacije, a ne bubati bez veze. Ja sam rekao svoje mišljenje:
Quote:
G. House kaže:
...već bi, IMO, bila dobra konstantna kontrolirana devalvacija od nekih 5% na godišnjoj razini. Jedino takvo smanjivanje precijenjenosti kune bi po meni došlo u obzir..
I još ovo:
Quote:
plimpi kaže:
P.S. Zahvaljujem forumašici The Whale na volji i trudu uloženom u postanje na ovom forumu.
O da, krasni su bili argumenti, poput onog rada koji tvrdi da i devalvacija tečaja utječe negativno na izvoz, i to dvostruko!
__________________
"Ovo je mišljenje, a ne savje(s)t" ®Zaf
G. House is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:49.