Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.10.2010., 14:18   #61
udruga

Bok,

da li netko zna, da li neprofitna udruga nože zastupati stranu udrugu?? Također neprofitnu?
Izdavati promidžbeni materijal? Prodavati majice sa znakom udruge?

Hvala
sju1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2010., 12:20   #62
Pozdrav, imam jedno pitanjce, pa ako netko zna odgovor, bila bih mu zahvalna na odgovoru. Da li postoji mogućnost osnivanja udruge koja bi se bavila ustupanjem djelatnika, npr. konobara, čistačica firmama, naravno uz naknadu....hvala još jednom
goa is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2010., 11:07   #63
Može, ako će to raditi neprofitno, tj. bez naknade. Mislim da bi mogla od zainteresiranih djelatnika tražiti članstvo u udruzi i naplaćivati članarinu, i time financirati svoje postojanje.
Jedino je bitno da udruga ne ostvaruje prihod i profit od svog djelovanja.
Moslavina is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2010., 10:38   #64
Quote:
Moslavina kaže: Pogledaj post
Može, ako će to raditi neprofitno, tj. bez naknade. Mislim da bi mogla od zainteresiranih djelatnika tražiti članstvo u udruzi i naplaćivati članarinu, i time financirati svoje postojanje.
Jedino je bitno da udruga ne ostvaruje prihod i profit od svog djelovanja.
Hvala puno na odgovoru...
goa is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2011., 17:03   #65
Udruga (cirkulacija novca, plaće...itd)

Imam par pitanja u vezi NEprofitabilne udruge.

1.Stavimo za primjer da udruga nema web sajt...dali je opravdan trošak ako nekome platim u ime udruge da nam izradi web sajt?
i kako bi to funkcioniralo, dali je potreban raćun itd?

2.Dali je moguce potpisat ugovor sa nekom firmom u vezi reklame na tom webu. Znaci udruga potpise ugovor sa nekom firmom, firma da novac, a udruga stavi njihovu reklamu na web.

3.Ako je odgovor iz pitanja 3 "da" onda...na koje ja sve načine mogu potrositi taj novac? imajući u vidu da sam neprofitabilna udruga.

4.recimo da mi treba administrator na webu, dali ja mogu plaćati nekome da mi to radi u ime udruge..i kako? ...samo novac na ruke ili obavezno mirovinsko i zdravstveno?

Hvala
Lisac_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2011., 22:47   #66
Ispričavam se ako je već napisano, ali nisam to primijetio u ovoj temi - koliko članova minimalno mora imati udruga da bi se mogla osnovati i registrirati?
__________________
19. svibnja 1991. - Hrvati na referendumu izabiru neovisnost, samostalnost i izlazak iz višenacionalne državne zajednice...
22. siječnja 2012.
- Hrvati na referendumu izabiru ovisnost, nesamostalnost i ulazak u višenacionalnu državnu zajednicu ***Piramida moći***
Negromant is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2011., 23:11   #67
Quote:
Negromant kaže: Pogledaj post
Ispričavam se ako je već napisano, ali nisam to primijetio u ovoj temi - koliko članova minimalno mora imati udruga da bi se mogla osnovati i registrirati?
Tri.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2011., 23:28   #68
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Tri.
Hvala. Mislio sam da treba barem 20.
__________________
19. svibnja 1991. - Hrvati na referendumu izabiru neovisnost, samostalnost i izlazak iz višenacionalne državne zajednice...
22. siječnja 2012.
- Hrvati na referendumu izabiru ovisnost, nesamostalnost i ulazak u višenacionalnu državnu zajednicu ***Piramida moći***
Negromant is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2011., 16:30   #69
Quote:
Lisac_1 kaže: Pogledaj post
Imam par pitanja u vezi NEprofitabilne udruge.

1.Stavimo za primjer da udruga nema web sajt...dali je opravdan trošak ako nekome platim u ime udruge da nam izradi web sajt?
i kako bi to funkcioniralo, dali je potreban raćun itd?

2.Dali je moguce potpisat ugovor sa nekom firmom u vezi reklame na tom webu. Znaci udruga potpise ugovor sa nekom firmom, firma da novac, a udruga stavi njihovu reklamu na web.

3.Ako je odgovor iz pitanja 3 "da" onda...na koje ja sve načine mogu potrositi taj novac? imajući u vidu da sam neprofitabilna udruga.

4.recimo da mi treba administrator na webu, dali ja mogu plaćati nekome da mi to radi u ime udruge..i kako? ...samo novac na ruke ili obavezno mirovinsko i zdravstveno?

Hvala
1. udruga LEPTIR želi imati websajt. najnormalnije kontaktirate željenu firmu koja se bavi web dizajnom, oni urade stranicu, ispostave vam račun na ima udruge i vi platite njima na račun.
2. to je sponzoriranje (davanje novca i drugih dobara uz određenu protuuslugu), naravno može. potrebno je potpisati ugovor o sponzorstvu kojim se regulira odnos stranaka. primatelj sponzorstva udruga LEPTIR dužna je izdati račun za izvršenu protuuslugu. recimo, taj poduzetnik je isplatio 30.000 kn na ime sponzorstva, uz uvjet da na vašem websajtu bude istaknut logo sponzora. LEPTIR izdaje račun na iznos od 30.000 kn za usluge promidžbe. sponzoru se takav trošak prema zakonu o porezu na dobit priznaje u potpunosti (trošak promidžbe) i nema nikakve veze sa tretmanom troška donacije.
3. znači, LEPTIR je primio 30,000kn za banner na webu. lovu trošite sukladno vašem financijskom planu koji ste donijeli (npr. plaćate od toga telefon, putne troškove, kupujete tonere, isplaćujete honorare ili plaće radnicima ako ih imate itd.)
4. administratora plaćate putem ugovora o djelu, ili ga zaposlite u udruzi na ugovor o radu, naravno - sva davanja državi su obavezna. ako plaćate održavanje nekoj firmi, oni vam izdaju račun a vi ih tako platite. na ruke (crno) nema ništa.

to je to

Quote:
goa kaže: Pogledaj post
Pozdrav, imam jedno pitanjce, pa ako netko zna odgovor, bila bih mu zahvalna na odgovoru. Da li postoji mogućnost osnivanja udruge koja bi se bavila ustupanjem djelatnika, npr. konobara, čistačica firmama, naravno uz naknadu....hvala još jednom

Moslavina kaže:
Može, ako će to raditi neprofitno, tj. bez naknade. Mislim da bi mogla od zainteresiranih djelatnika tražiti članstvo u udruzi i naplaćivati članarinu, i time financirati svoje postojanje.
Jedino je bitno da udruga ne ostvaruje prihod i profit od svog djelovanja.
goa: ako se udruga osnuje samo sa ciljem posredovanja prilikom zapošljavanja, ili općenito - radi stjecanja profita, vrlo brzo će vam pokucati na vrata institucije. znači, to zaboravi u startu. to o čemu govoriš je profitabilna djelatnost, postajete nelojalna konkurencija poduzetnicima, plus - zamisli da se tom radniku dogodi nešto na radnom mjestu gdje si ga ustupio? pored toga, kako to knjižiti? bio je slučaj udruge nezaposlenih, koji su tako radili, porezna im je pokucala i rekla da udruga mora osnovati d.o.o. sa registriranom djelatnošću "posredovanja u zapošljavanju", tako su i napravili.
moslavina, udruga jeste neprofitna, ali može ostvarivati profit obavljanjem dozovljenih djelatnosti do visine 85,000kn po izdanim računima u jednoj godini. onda prelazi u sustav pdv.

Quote:
sju1 kaže: Pogledaj post
Bok,

da li netko zna, da li neprofitna udruga nože zastupati stranu udrugu?? Također neprofitnu?
Izdavati promidžbeni materijal? Prodavati majice sa znakom udruge?

Hvala
sju1: udruga LEPTIR iz hrvatske da zastupa udrugu BUTTERFLY iz engleske? recimo? ne postoji instrument "zastupanja", postoji samo mogućnost da udruga BUTTERFLY u hrv osnuje podružnicu, za to se mora registrirati u registru inozemnih neprofitnih org. ...
udruga LEPTIR može tiskati kalendare, majice itd. i prodavati u hrv, mora izdati račun za svaku prodanu stvar i to knjižiti kao prihod od vlastite djelatnosti.

Zadnje uređivanje Katrin : 21.01.2011. at 17:18.
Mina is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2011., 22:08   #70
Molio bih za pomoc , savjete oko osnivanja humanitarne udruge

Dakle osnivam humanitarnu udugur prvenstveno za bolesnu djecu te za napustenu i siromasnu djecu , skinuo sam primjerke ugovora i statuta udruga i procitao zakone o udrugama al posto nisam u tome ima dosta toga sta ne razumijem .. Pa ako bi mi neko htio pomoc savjetima neka mi na pp ostavi mob ili kontakt da se mozemo cut i vrijeme kad mu pase jel sad da idem pisat prekomplicirano bi to bilo na taj nacin rjesiti..

Unaprjed hvala
 
Odgovori s citatom
Old 07.04.2011., 16:24   #71
obaveze građanskih udruga

znam da je za formiranje građanske udruge potrebno najmanje tri člana, statut,i još par stvari ali me interesuje koje obaveze ima udruga, pogotovo ako se bavi skupljanjem priloga. mora li raditi neke završne račune, mjesečne izvještaje ,.... ili jednostavno nakon osnivanja kao neprofitna udruga, otvoriti račun i voditi ga kao bilo koji bankovni tekući račun na kojem se vide sve uplate i isplate.
seratonin is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2011., 09:37   #72
pitanje u vezi zaštite korištenja imena

može li se i na neki način zaštititi korištenja imena moguće udruge da je druga osoba ne bi tako nazvala? Naime došlo je konflikta između dvije osobe koje su planirale zajednički osnovat jednu moto udrugu. Prva je dala ideju o osnivanju, razradila je, osmislila, druga samo podržala i sad nakon konflikta sama kuje planove o otvaranju. To ne može tako. Imam li koju pravnu soluciju zaštite ?
Hvala
gaserrr is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2011., 20:36   #73
može li mi netko odgovorit na ovo pitanje gore ...malo mi je hitno
gaserrr is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2011., 00:59   #74
Udruga - sportski klub, ugovor o zakupu

pozdrav,

novo osnovana udruga (sportski klub), porezna uz papire o registraciju, rjesenju, razvrstavanju poslovnog subjekta trazi i "ugovor o zakupu".

dali je nuzno da udruga ima svoj prostor? ionako je djelatnost udruge obavljanje aktivnosti na otvorenom (biciklizam) te nema potrebe za prostorom.

ponajvise zbog toga sto skroman budget nam ne dopusta da uz administrativne troskove (banka, web) isplacujemo mjesecno 200ak kn samim sebi za prostor koji se ne koristi?

please help?
hrc385 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2011., 14:49   #75
Pozdrav
Može li mi netko objasniti potrebnu formu Odluke o osnivanju udruge... ili, još bolje ako netko ima nekakav primjer. Hvala puno
babaSkolacima is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2011., 18:11   #76
financijski izvještaj neprofitnih organizacija

Svaka neprofitna udruga je Obveznik IZRADE I PREDAJE GODIŠNJIH FINANCIJSKIH IZVJEŠTAJA ako njena imovina i godišnji prihod prelaze 100.000 kuna.

Zanima me da li je taj financijski izvještaj javni podatak i ako jest na koji se način može doći do njega?
abedi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2011., 18:17   #77
je, javni je podatak jer rad udruge treba biti transparentan.
pa odeš u udrugu?
fuzzy73 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2011., 20:06   #78
a ako udruga tj njen predsjednik nešto mulja i ne želi dati to na uvid. nisam član te udruge niti oni žele primati nove članove (iako javno i preko novina pozivaju na učlanjivanje), ali koriste moj rad i od brojnih drugih, za skupljanje financijske koristi - cca u 5 godina postojanja udruge dobili su od grada, županije i sponzora minimalno 800.000 kuna.

dakle, zanima me da li taj podatak mogu tražiti od fine, ili neke druge institucije i na osnovu kojega zakona?
abedi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2011., 13:32   #79
Question

Pored Skupštine šta je potrebno u Statutu navesti još kao tijelo udruge i da li ta tijela moraju biti navedena u Statutu. Da li su npr. disciplinska komisija, tajnik tijela neke Udruge samo ako se navedu kao tijela Udruge.
Šta se dobiva/gubi ako u tijelo navedemo/nenavedemo npr. Nadzorni odbor, Tajnik, Dopredsjednik, Stegovna komisija,...

Zadnje uređivanje Mrav123 : 08.07.2011. at 13:43. Reason: nadopunjavanje
Mrav123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2011., 16:05   #80
Registriranje udruge

Dakle, molio bi ljude sa iskustvom u registriranju firme da malo pomognu nama koji nismo baš toliko iskusni.

Imam 20 godina i veliku želju za osnivanjem dobrotvorne udruge. Pročitao sam file na stranici: http://www.zadra.hr/ugovori/kako_registrirati.pdf
i naišao sam na mnoga pitanja.

Želio bi osnovati formalnu udrugu (jer je očito bolje zato što odgovaramo "samo" imovinom udruge, a ne i našom osobnom), kako bi spriječio ulaženje u velik rizik.
Pitanja:
- Ako imam formalnu udrugu, odgovaram li samo imovinom te udruge te nikako svojom imovonom ili imovinom članova te udruge?
-Gdje moram ići (konkretno ako znate u Zagrebu) registrirati udrugu?
- Moja udruga koju mislim osnovati ne bi bila toliko velika i mislim da ne bi imali neki službeni prostor u kojem bi održavali skupštine i ostalo pa me zanima mogu li onda uopće registrirati formalnu udrugu? Što mi sve konkretno financijski treba?
- Kako registrirati internacionalnu udrugu? Želio bi osnovati internacionalnu udrugu koja će djelovati kroz više zemalja. Kako to mogu napraviti (ili je ovaj dokument na koji sam stavio link sasvim dovoljan?)?

Molim vas, pomozite mi.
Bio bi vam užasno zahvalan.
__________________
Pravila za oblikovanje potpisa
Tommz is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:51.