Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.08.2010., 23:23   #1
Želatina=nepoznanica za mene

Drage moje iskusne kuharice, molim savjet:

Trebam ispeći tortu s kupinama. Imam domaće kupine i ideju, ali naravno i problem s realizacijom.

Dakle, zamislila sam da podloga bude biskvit ili one kore od bjelanjaka (mislim da beze) na koji bi stavila cijele kupine i prelila s nekom ful laganom kremom - bijelom ili prozirnom - da se vide kupine , a da bude čvrsta da mogu gore staviti preljev od bijele čokolade i par kupina na sredinu za dekoraciju.

Problem mi je naravno ta krema. Pada mi na pamet da bude sa želatinom, eventualno u kombinaciji s razrijeđenim sokom od kupina

Prvi savjet je da napravim kremu za bijelu pitu,pa na biskvit, ali to mi se čini preteško za ovo vrijeme

Ako ima netko neki sličan recept ili savjet kak izvesti to sa želatinom, bilo bi super čuti
Mui Special is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2010., 23:30   #2
ak hoćeš prozirno stavi preljev za torte pa napravi malo čvršći jedino kaj ti to nema baš neki okus

a bijelu kremu bi ja stavila neku na bazi pudinga, možeš staviti npr 2 pudinga od vanilije na pol litre mlijeka, par žlica šećera unutra i na kraju dodaš dva plava vrhnja u vruće i preliješ preko kupina
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2010., 00:03   #3
I baš bude bijela krema? Nemam baš nekog iskustva s tortama.nisam mislila da bi vrhnje tak 'pobijelilo' puding

Zakuhavala sam puding od vanilije u sokove, ali ne u kupinu, borovnicu ili nekaj tamnoga i jako mi je fino, ali žuto-narančasto...to mi ovaj put ne paše
Mui Special is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2010., 00:12   #4
parfe torta s voćem

Od srca preporučam recept za parfe tortu od voća (ribizla, malina, jagoda, kakvogod voće), kako slijedi:

TIJESTO:
3 jaja, 3 žlice brašna, 3 žlice šećera, 3 žlice mljevenih oraha, pola pecilnog
(istući snijeg od bjelanjaka, žutanjke miksati sa šećerom, dodati brašno, orahe, pecilni, ručno umješti snijeg, peći na 180 cca pola sata - okrugli pleh za torte, ja stavim papir za pečenje, možeš pobrašniti i namastiti)

KREMA
pola kile voća koje želiš, pola litre slatkog vrhnja (ili ono Hole, biljno), šećer u prahu, dvije vrećice želatine
(želatinu u rajnglici pomiješati s osam žlica vode - piše na omotu, pustiti da nabubri. izmiksati voće u kašu štapnim mikserom uz dodavanje štaub šećera, ostaviti dio voća cijeli ili pak uzeti dodatno još voća koje će ostati cijelo. želatinu otopiti - pazi da ne zavrije! - dodati kad je otopljena i malo ohlađena u miksano voće. istući šlag i umješati ga metlicom u miks voća+želatine, dodati na kraju i ono voće koje nije izmiksano.)

-tijesto možeš prerezati na pola, pa imaš dno i pokrov, ili pak ostaviti u komadu. ja se češće odlučujem za drugu opciju, pa ispećem u većem plehu

-prilažem i slikice ... doduše, mobom fotkano, ali da vidiš kako ispadne. Ova je bila s malinama

priprema je superjednostavna, a fiiiiiino!




tortica 1
tortica 2

Zadnje uređivanje Ivy_x : 21.08.2010. at 00:13. Reason: slike?
Ivy_x is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2010., 00:38   #5
Thumbs up

Izgleda super, samo sam alergična na orahe, pa bi ja to s običnim biskvitom. ili čokoladnim moram razmisliti, a i nije turbo hitno pa stignem

Uglavnom curke hvala na savjetima
Mui Special is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2010., 08:10   #6
Quote:
Mui Special kaže: Pogledaj post
I baš bude bijela krema? Nemam baš nekog iskustva s tortama.nisam mislila da bi vrhnje tak 'pobijelilo' puding

Zakuhavala sam puding od vanilije u sokove, ali ne u kupinu, borovnicu ili nekaj tamnoga i jako mi je fino, ali žuto-narančasto...to mi ovaj put ne paše
nije bijela, žuta je
al kupiš puding od panacote pa bu ti bijela a okus se ne bi trebao značajno promjeniti
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2010., 09:18   #7
najjednostavije bi ti bilo da uzmeš želatinu fix. to ti je instant želatina s kojom nema grijanja, topljenja... nego je u prahu i jednstavno je umiksaš u kremu mikserom. uzmeš slatko vrhnje, izmutiš ga, pošećeriš po želji i dodaš želatinu fih. i eto ti kreme!

jednostavno da jednostavnije nemre biti.

e sad, ako ti hoćeš malo pojačati dojam. možeš dodati u takvu kremu rastopljenu bijelu čokoladu, ili ribance od bijele čokolade. možeš odvojiti dio kreme pa dodati zgnječene kupine i onda kad slažeš tortu naizmjence stavljati bijelu i obojanu kremu tako da dobiješ lijepi presjek.


a evo ti i dva jednostavna i brza recepta, možda ti se svide.

recept 1
recept 2


mislim da su ti kreme s pudingom ili krema bijele pite preteške za tortu kakvu ti želiš.
__________________
All I ever wanted, all I ever needed is here in my arms...
marcipanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2015., 16:55   #8
Pozdrav cure...imam pitanje..radim kolac s bananama .. U kremu je isao puding, mlijeko, secer i malo brasna
. U receptu pise da se u ohladenu kremu doda maslac i zlica lino lade i kad se to sve malo ohladi jedna zelatina. Ja imam instant zelatinu. Sto da radim? Da izdvijim malo kreme pa pomjesam sa zelatinom pa sve skupa pomjesam ili? :/ zbunjena sam malo.
Svijetlana28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2015., 17:24   #9
Ako imaš instant želatinu koja se ne namače, možeš je dodati u ohlađenu kremu.. Ne bi trebalo biti nikakvih problema. Miksaj 2 minute nakon dodavanja želatine pa nalij kremu na podlogu.
Gipsyqueen is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2015., 17:27   #10
Quote:
Francesca kaže: Pogledaj post
nije bijela, žuta je
al kupiš puding od panacote pa bu ti bijela a okus se ne bi trebao značajno promjeniti
A što misliš o ideji da sama pokuša skuhati pravi puding od mlijeka, gustina, šećera, slatkog vrhnja i onog čuda od vanilije u mahuni pa se čuditi kako to da nije žut.

Ma dajte cure iskustva prepune, nemojte novoj forumašici koja vjerovatno ovdje prvi puta traži savjet, odmah gurati hrpu instant dreka.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2015., 19:53   #11
Pelle, taj post koji komentiraš je iz 2010., a tema je dignuta radi drugog pitanja.
Gipsyqueen is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2015., 22:59   #12
Quote:
Gipsyqueen kaže: Pogledaj post
Pelle, taj post koji komentiraš je iz 2010., a tema je dignuta radi drugog pitanja.
A ja se još čudio gdje ste stigle tako puno napisati u sat vremena.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:24.