Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.02.2009., 13:37   #1
Društvo kreativaca koji razmišljaju svojom glavom

Na ovom forumu cesto se kritizira prosjecni puk koji je lose obrazovan, zaglupljen, izmanipuliran, ponasa se kao ovce koje prate stado i vodju, ne zna kriticki razmisljati svojm glavom, ... O tome se govori kao o necem losem, kao da bi nam bilo puno bolje da smo svi pametni, da dobro razumijemo svijet oko sebe, da smo svi skloni kriticki razmisljati, da se ne povodimo za masom, ...

Da se razumijemo, takva vrsta pametnih ljudi sasvim sigurno treba ovom drustvu, mozda i vise nego sto ih ima. No jeste li sigurni da bi za drustvo bilo dobro da su takvi svi ili vecina?

Dokazano je da jednostavnije poslove manje inteligentni ljudi obavljaju puno bolje nego inteligentniji. Netko treba raditi i "glupe" poslove. Zamislite kako biste se VI, ovako pametni i kreativni, osjecali da morate raditi neki glupi posao, recimo na pokretnoj traci u tvornici. Zamislite npr. sto bi se dogodilo kad bi recimo SVE radnice u nekoj tvornici odjece imale neke svoje kreativne ideje kako bi odjeca koju proizvode trebala izgledati. Itd, itd ...

Moje misljenje ja da bi drustvo u kojem bi brojcano dominirali kreativni individualci koji kriticki razmisljaju svojom glavom bilo vrlo neefikasno, te da bi njeni stanovnici bili puno nesretniji nego sto su danas.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2009., 13:41   #2
Osnove sociologije. U ovakvom društvenom sustavu, neki moraju patiti. Takva je distribucija poslova.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2009., 13:50   #3
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Osnove sociologije. U ovakvom društvenom sustavu, neki moraju patiti. Takva je distribucija poslova.
Koji su ti koji pate? (Mislim zbog prirode posla, ne zbog manje place.)
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2009., 14:06   #4
Ovu problematiku je jako dobro obradio Huxley u svom Vrlom novom svijetu..
Moje misljenje je ukoliko je drustvo na stupnju razvoja(i nacinu f-cioniranja) na kojem trenutno jest onda je njegov sastav vise-manje onakav kakav bi trebao biti da bi funkcioniralo,no ne slazem se da je to generalna ideja da bi drustvo funkcioniralo..Kada bi se drustvo sastojalo od mnogo veceg broja (samo)kriticnih intelektualaca zednih kozmickih tajni i spoznaja moglo bi itekako biti bolje ukoliko bi se dovoljno razvila tehnologija koja bi zamijenila jednostavni rad.Time bi se omogucilo vise vremena i kvalitetniji standard za te sretnike,a jedini problem u toj prici je sto bi se dogodilo sa onima koji nisu tako sretni,jer njih bi jel zamijenili roboti/visoka tehnologija(tu mozda uskace genetski inzenjering).Tu se dakako uplicu etika i moral and so on,ali cisto racionalno takvo drustvo bi opstalo na logickoj razini,no nekonzistentnost se krije u ljudskoj prirodi(tj.psiholoskoj dimenziji) i vrlo vjerojatno bi bila uzrok propasti.
X_Ray is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2009., 14:13   #5
Quote:
skeptik kaže: Pogledaj post
Koji su ti koji pate? (Mislim zbog prirode posla, ne zbog manje place.)
Oni koji rade u području manualnih poslova, poslova gdje je upitna zaštita na radu, gdje su velika fizička/psihička naprezanja. Dakle, ne specifični poslovi (posao patologa je većini gadljiv, ali ekstremno mali dio stanovništva ga radi), nego rašireni poslovi koje nekakav prosjek ljudi ne bi volio raditi.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2009., 14:22   #6
hm,
dalo bi se o tome teoretizirati, brijem da bi to drustvo bilo dosta kaoticno pogledajte odnose i relacije u nasim akademskim i umjetnickim zajednicama cisto kao lijepe primjere super efikasnosti i pameti ...

PS. Sa druge strane bas me zanima koji su to kriteriji za inteligenciju a koji za kreativnost na ovom PDF-u hihihihi
kuroishijin is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2009., 14:31   #7
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Oni koji rade u području manualnih poslova, poslova gdje je upitna zaštita na radu, gdje su velika fizička/psihička naprezanja. Dakle, ne specifični poslovi (posao patologa je većini gadljiv, ali ekstremno mali dio stanovništva ga radi), nego rašireni poslovi koje nekakav prosjek ljudi ne bi volio raditi.
nekakav prosjek ljudi ne bi volio raditi ništa, barem ništa od ponuđenih poslova u društvu trenutno..

a i ne bih se složio da netko tko radi fizički, manuelno zahtjevan rad nužno pati. stavi takvu osobu u laboratorij i prisili ga da radi nešto -prije bi patio tamo nego na gradilištu..ili jednostavnije rečeno -odabrati će manuelni posao, a ne neko "piskaranje" u uredu. (koliko god to ljudima koji čine presjek ovog foruma bilo čudno..)
denman is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2009., 14:50   #8
Quote:
skeptik kaže: Pogledaj post
Na ovom forumu cesto se kritizira prosjecni puk koji je lose obrazovan, zaglupljen, izmanipuliran, ponasa se kao ovce koje prate stado i vodju, ne zna kriticki razmisljati svojm glavom, ... O tome se govori kao o necem losem, kao da bi nam bilo puno bolje da smo svi pametni, da dobro razumijemo svijet oko sebe, da smo svi skloni kriticki razmisljati, da se ne povodimo za masom, ...

Moje misljenje ja da bi drustvo u kojem bi brojcano dominirali kreativni individualci koji kriticki razmisljaju svojom glavom bilo vrlo neefikasno, te da bi njeni stanovnici bili puno nesretniji nego sto su danas.
Posvađali bi se, stalno bi se takmičili...a osim toga, tu bi bilo i jako mnogo bahatih, umišljenih i oholih. Grozim se likova sa Sferacona na primjer.
Dakle, mora biti raznolikosti. No, sa druge strane, sad ću reći pučkim jezikom:
"ako se nekom hebe za društvo, ne treba o njemu ni odlucivati."

Meni se recimo na da zasnivati obitelj, nemam nikakav osjećaj niti poriv za potomstvom. Je li to bolesno, ili nije, ne znam. Meni to tako funkcionira. Zašto bih se onda bavio djecom, obitelji i kupovinom obiteljskih automobila, stambenim kreditima...

Sa druge strane, netko voli djecu, ali mrzi politiku. Zašto bi se onda on bavio politikom i odlučivao o državi? Političari bi isključivo radili taj posao volunterski. Imali bi osigurane neke stvari, kao što je prijevoz, odjeća i sve što je potrebno, ali nikakvu plaću.

Sa treće strane, netko je znanstvenik, bavi se svojom strukom. Recimo, energetičar, koji zna o elektranama. Njega treba pitati kakva će biti strategija energetskog razvoja, a ne prosti puk niti političare.

Daklem, možda nepopularno, ali kao i kod platona: pametni odlučuju o razvoju države. Manje pametni tj. manje zainteresirani, bave se svojim poslovima, i ne zezaju se s onim što im je, kao prvo prekomplicirano za njih, kao drugo za što nisu zainteresirani.
DagDugpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2009., 14:53   #9
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Osnove sociologije. U ovakvom društvenom sustavu, neki moraju patiti. Takva je distribucija poslova.
Da. Ali društvo mora biti tako organizirano da svatko tko želi, može prijeći u drugi stalež. Ako misli da mu je dosta patnje uzrokovane nekim pogrešnim životnim odlukama, ili okolnostima, uz određenu žrtvu, može se prekvalificirati za nešto manje patničko. Onaj kome se ne da, taj neka pati.
DagDugpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2009., 15:07   #10
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Oni koji rade u području manualnih poslova, poslova gdje je upitna zaštita na radu, gdje su velika fizička/psihička naprezanja. Dakle, ne specifični poslovi (posao patologa je većini gadljiv, ali ekstremno mali dio stanovništva ga radi), nego rašireni poslovi koje nekakav prosjek ljudi ne bi volio raditi.
Ne slazem se da takvi vise pate. Kao prvo, tamo bas i nisu velika psihicka naprezanja. Mislim da je za psihu puno stresnije biti npr. menadjer ili kirurg. Kao drugo, mnogi ljudi vole fizicki napor. Ako toga nemaju dovoljno na poslu, onda se u slobodno vrijeme bave sportom ili zale sto za sport nemaju vise vremena.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2009., 15:08   #11
Quote:
denman kaže: Pogledaj post
a i ne bih se složio da netko tko radi fizički, manuelno zahtjevan rad nužno pati. stavi takvu osobu u laboratorij i prisili ga da radi nešto -prije bi patio tamo nego na gradilištu..ili jednostavnije rečeno -odabrati će manuelni posao, a ne neko "piskaranje" u uredu. (koliko god to ljudima koji čine presjek ovog foruma bilo čudno..)
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2009., 15:11   #12
Quote:
X_Ray kaže: Pogledaj post
Ovu problematiku je jako dobro obradio Huxley u svom Vrlom novom svijetu..
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2009., 15:15   #13
Quote:
skeptik kaže: Pogledaj post
Moje misljenje ja da bi drustvo u kojem bi brojcano dominirali kreativni individualci koji kriticki razmisljaju svojom glavom bilo vrlo neefikasno, te da bi njeni stanovnici bili puno nesretniji nego sto su danas.
Eksperimentalni podaci ukazuju na suprotno (doduse, imamo samo par kvalitetnih primjera).
__________________
Our imagination is stretched to the utmost, not, as in fiction, to imagine things which are not really there, but just to comprehend those things which are there.
--Richard P. Feynman
UrchinStar47 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2009., 15:28   #14
Quote:
UrchinStar47 kaže: Pogledaj post
Eksperimentalni podaci ukazuju na suprotno (doduse, imamo samo par kvalitetnih primjera).
Koji bi to bili primjeri?
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2009., 15:43   #15
Quote:
skeptik kaže: Pogledaj post
Koji bi to bili primjeri?
Ovo je dosta blizu onom o cemu pricas.

Situacija je nastala jer je hrpa ljudi odlucila mislit svojom glavom.
__________________
Our imagination is stretched to the utmost, not, as in fiction, to imagine things which are not really there, but just to comprehend those things which are there.
--Richard P. Feynman
UrchinStar47 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2009., 15:53   #16
Quote:
denman kaže: Pogledaj post
nekakav prosjek ljudi ne bi volio raditi ništa, barem ništa od ponuđenih poslova u društvu trenutno..

a i ne bih se složio da netko tko radi fizički, manuelno zahtjevan rad nužno pati. stavi takvu osobu u laboratorij i prisili ga da radi nešto -prije bi patio tamo nego na gradilištu..ili jednostavnije rečeno -odabrati će manuelni posao, a ne neko "piskaranje" u uredu. (koliko god to ljudima koji čine presjek ovog foruma bilo čudno..)
Quote:
DagDugpa kaže: Pogledaj post
Da. Ali društvo mora biti tako organizirano da svatko tko želi, može prijeći u drugi stalež. Ako misli da mu je dosta patnje uzrokovane nekim pogrešnim životnim odlukama, ili okolnostima, uz određenu žrtvu, može se prekvalificirati za nešto manje patničko. Onaj kome se ne da, taj neka pati.
Quote:
skeptik kaže: Pogledaj post
Ne slazem se da takvi vise pate. Kao prvo, tamo bas i nisu velika psihicka naprezanja. Mislim da je za psihu puno stresnije biti npr. menadjer ili kirurg. Kao drugo, mnogi ljudi vole fizicki napor. Ako toga nemaju dovoljno na poslu, onda se u slobodno vrijeme bave sportom ili zale sto za sport nemaju vise vremena.

Vi zaista mislite da većina ljudi na manualnim poslovima voli to raditi?
Ne znam u kakvom to svijetu živite, ali što je posao teži i manje plaćen, to je količina nezadovoljstva po radniku veća.
Ljudi moji, to su osnovne sociološke stvari koje se uče u srednjoj. Ne idu ljudi to raditi jer žele. Mislim na većinu. Idu uglavnom zato jer nisu imali mogućnosti, kako intelektualne tako novčane.

Dodajmo tome i praktičnu nemogućnost (iako teoretski moguću) da se značajniji dio ljudi prekvalificira i popne na toj ljestvici i vidimo da je nezadovoljstvo u prosjeku veće.
Spominjete pojedince, a pojedinci ne čine statistike. Čini ih rulja.
__________________
.

Zadnje uređivanje Endimion17 : 16.02.2009. at 16:03.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2009., 16:13   #17
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Vi zaista mislite da većina ljudi na manualnim poslovima voli to raditi?
Ne, ali to vrijedi za sve poslove, ne samo manualne.

Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Ne znam u kakvom to svijetu živite, ali što je posao teži i manje plaćen, to je količina nezadovoljstva po radniku veća.
To je sasvim sigurno tocno. Ali tko kaze da su manualni poslovi tezi od intelektualnih? Mnogi (koji ne posjecuju podforum za prirodne znanosti i s kojima se i u RL vjerojatno ne druzis) misle suprotno.
I tko kaze da manualni poslovi moraju nuzno biti slabije placeni? Uostalom, i nogomet je manualni posao, koji je u prosjeku prilicno dobro placen. A ako mislis da su nogometasi preekstreman primjer, uzmi onda npr. vodoinstalatere.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2009., 16:47   #18
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Vi zaista mislite da većina ljudi na manualnim poslovima voli to raditi?
Ne znam u kakvom to svijetu živite, ali što je posao teži i manje plaćen, to je količina nezadovoljstva po radniku veća.
Ljudi moji, to su osnovne sociološke stvari koje se uče u srednjoj. Ne idu ljudi to raditi jer žele. Mislim na većinu. Idu uglavnom zato jer nisu imali mogućnosti, kako intelektualne tako novčane.

Dodajmo tome i praktičnu nemogućnost (iako teoretski moguću) da se značajniji dio ljudi prekvalificira i popne na toj ljestvici i vidimo da je nezadovoljstvo u prosjeku veće.
Spominjete pojedince, a pojedinci ne čine statistike. Čini ih rulja.
Ne mislim da većina ljudi koji rade manualne poslove vole to raditi, ali to nema veze. Većina ljudi koji rade bilo kakve poslove ne voli to što radi (bilo to manualno ili intelektualno) -a za to imam primjere kod puno ljudi koje poznajem. Da li je rad manualan ili intelektualan je sasvim svejedno u ovom slučaju..
Radi se o tome da praktično velika većina ljudi ne radi poslove koji ih usrećuju.
denman is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2009., 16:47   #19
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Ne idu ljudi to raditi jer žele. Mislim na većinu. Idu uglavnom zato jer nisu imali mogućnosti, kako intelektualne tako novčane.
Znam mnogo slucajeva da su ljudi imali financijske mogucnosti studirati i da su bili dovoljno intelektualno sposobni da zavrse barem neki laksi faks, ali jednostavno im se nije dalo. Radije su nakon srednje isli raditi. Neki od njih sad zaradjuju i bolje od nekih drugih koji su zavrsili fakultet.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2009., 16:51   #20
Quote:
UrchinStar47 kaže: Pogledaj post
Ovo je dosta blizu onom o cemu pricas.

Situacija je nastala jer je hrpa ljudi odlucila mislit svojom glavom.
Povijest mi je slabija strana, ali meni se cini da je to bila neka varijanta komunistickog drustva u kojem je vecina samo imala ILUZIJU da je njihovo misljenje vazno.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:37.