Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.07.2005., 23:11   #1
Rolete - aluminijske ili plastične?

Molim savjet u vezi roleta. Čula sam da aluminijske jesu kvalitetnije, ali kod nas u Dalmaciji pod udarima vjetra dosta šuškaju. To je vjerojatno zbog toga što su tanje od samih vodilica. Koja je razlika u cijeni plastičnih i aluminijskih po m2?
__________________
snowy
snowy is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2005., 03:48   #2
Ja bi ti preporucio plasticne rolete sa ispunom u lamelama
__________________
...
lego is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2005., 07:15   #3
prepisano uz odobrenje autora:
da ja obuhvatim sve sa jednim postom da ne odgovaram svakome posebno
vanjski elementi zaštite kao što su grilje (žaluzine) i rolete imaju funkciju zaštite od sunca i kiše toplinska zaštita i njezini učinci su zanemarivi i nisu uopće kalkulativni element u fizici zgrade
lamele roleta pvc ili aluminijske prednosti i mane:
pvc lamela je izrađena iz jednog materijala, ukoliko koristite lamele od provjerenih proizvođača i radite cirkuse sa odabirom boja njezina predost je stabiliziran materijal otoran na uv zračenje (bitno zbog promjene boje), pojedini naročito domači proizvođaći rade lamele u raznim bojama pogotovo tamnijim pa se dešava problem uv stabilizacije te takve lamele nakon nekog vremena mijenjaju boju (abšicaju), pregrade unutar pojedine lamele nisu napravljene radi izolacije nego radi površinske tvrdoće lamele (bitno od odura tuče) pa ako lamela nije dobro konstruirana onda uslijed tuče dolazi do probijanja lamela što često možete vidjeti kod lamela na drvenim prozorima jer su one šire i deblje nego lamele koje se koriste na pvc i aluminiskom prozorima
aluminiska lamela je izrađena od aluminija a površina je naknadno tretirana plastifikacijom ili nanošenjem folije, to je u stvari mana laumijske lamele jer uslijed temperaturnog diletiranja pojavljuju se takozvani mjehuri na lamelama ili boja puca, te kada dođe do oštećenja površinske zaštite aluminij koorodira i to se oštećenje širi dalje, unutrašnjost lamele je punjena nekom od poliuretanskih pjena ne u cilju uštede toplinske energije nego kao i kod pvc lamela da bi se dobila površinska tvrdoća, uslijed tuće aluminska lamela ostane udubljena i to više ne možete poraviti dok kod pvc lamele ako ju tuča nije probila na njoj se ništa ne vidi
rezime
aluminiska lamela ima samo jednu prednost a to je bitno veći kinetički otpor od pvc lamele te se kod enormno velikih površina preporučava koristiti aluminijske ili se u pvc lamlele moraju stavljati čelične ukrute(tada se cijena pvc lamela strašno diže pa je ekonoski ispaltivije koristiti aluminijske), sve druge prednosti su na strani pvc lamela bilo da se ugrađuju na aluminijske, pvc, drvene ili čelične prozore
bitan detalj kod roleta je i način učvrščenja vodilica roleta koji strašno bitno utječe na kinetički otpor cijelog elementa
grilje (žaluzine) imaju puno mana u odnosu na rolete, cijena za manipulaciju je uvijek potrebno otvoriti prozor (ukoliko koristite sustav otvaranja iznutra bilo ručni ili električni još više bitno poskupljujete proizvod) znači ne možete koristiti ni unutarnju ni vanjsku klupćicu, zatim kod jakog vjetra grilja bi trebala biti zatvorena jer ju vjetar može otgnuti, sama konstrukcija grilja ukoliko nisu pune znači one sa lamelama fiksnim i pomičnim ima problem je je praktično okvir nosač sam za sebe a zbog težine dolazi do vješanje grilja pogotovo ako u zatvorenom i otvorenom položaju ne stoje na nosačima graničnicima, pa kad malo bolje pogledate okolo vidjet će te da ima više grilja koje su se objesilie od onih koje nisu, da bi se to izbjeglo rade se grilje sa manjim širinama znači dvokrilne trokrilne što još dodatno poskupljuje cijelu priču
fikus is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2005., 16:20   #4
Hvala Fikus. Moglo bi se zaključiti da alu rolete nemaju baš puno razloga da budu skupe kako one već jesu. Nekoliko pitanja:

1) cijena plastičnih roleta po m2, ako ti je poznata?

2) imam širinu prolaza na balkon 2,3m. Željela bi staviti 3-krilni prozor koji se može skupiti kao harmonika sistem. Šta da radim sa roletom, može li se staviti oleta od 2,3m širine (kažu da se krivi, lomi i da je vjeta može izbaciti iz vodilica) i ako ne koja je maksimalna širina rolete koja se može inače stavljati na otvore?
__________________
snowy
snowy is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2005., 17:37   #5
Quote:
snowy kaže:
Hvala Fikus. Moglo bi se zaključiti da alu rolete nemaju baš puno razloga da budu skupe kako one već jesu. Nekoliko pitanja:

1) cijena plastičnih roleta po m2, ako ti je poznata?

2) imam širinu prolaza na balkon 2,3m. Željela bi staviti 3-krilni prozor koji se može skupiti kao harmonika sistem. Šta da radim sa roletom, može li se staviti oleta od 2,3m širine (kažu da se krivi, lomi i da je vjeta može izbaciti iz vodilica) i ako ne koja je maksimalna širina rolete koja se može inače stavljati na otvore?
Ako je prolaz sirine 2,3 metra onda je rijec o balkonskim vratima?
Vidim da mislis stavljat harmo vrata, zasto ne stavis kliznu stjenu.
Pola da se otvara a pola da je fixno?

Kaj god stavljala, da te od plastike vrata kostaju 5000kn roleta za njih je 3500kn. Sve 8500kn.
Alu racunaj 15 000kn.
Ako ces stavljat neknadno roletu s vanjske strane ispast ce te duplo jeftinije al to nije to.
__________________
...
lego is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2005., 05:37   #6
Quote:
snowy kaže:
Hvala Fikus. Moglo bi se zaključiti da alu rolete nemaju baš puno razloga da budu skupe kako one već jesu. Nekoliko pitanja:

1) cijena plastičnih roleta po m2, ako ti je poznata?

2) imam širinu prolaza na balkon 2,3m. Željela bi staviti 3-krilni prozor koji se može skupiti kao harmonika sistem. Šta da radim sa roletom, može li se staviti oleta od 2,3m širine (kažu da se krivi, lomi i da je vjeta može izbaciti iz vodilica) i ako ne koja je maksimalna širina rolete koja se može inače stavljati na otvore?
krajnja granica za klasične rolete je 4m2, s tim da širina ne bi smjela biti preko 180 cm
fikus is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2005., 13:15   #7
Quote:
lego kaže:
Ako je prolaz sirine 2,3 metra onda je rijec o balkonskim vratima?
Vidim da mislis stavljat harmo vrata, zasto ne stavis kliznu stjenu.
Pola da se otvara a pola da je fixno?

Kaj god stavljala, da te od plastike vrata kostaju 5000kn roleta za njih je 3500kn. Sve 8500kn.
Alu racunaj 15 000kn.
Ako ces stavljat neknadno roletu s vanjske strane ispast ce te duplo jeftinije al to nije to.
Da radi se o balkonskim vratima. Ne želim kliznu stijenku jer je uvijek polovina prolaza zatvorena, a želim postići to da mogu imati cijeli prolaz slobodan. Sve bi bilo u redu da mogu staviti roletu u jednom komadu širine 2,3m. Po svemu što sam do sada čula max širina rolete jest 1,8m što znači da ću se trebat odlučiti za trokrilni prozor i dijeliti roletu na 2 dijela 1/3+2/3.
Što misliš o takvom rješenju?

__________________
snowy
snowy is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2005., 13:18   #8
Quote:
lego kaže:
Ako je prolaz sirine 2,3 metra onda je rijec o balkonskim vratima?
Vidim da mislis stavljat harmo vrata, zasto ne stavis kliznu stjenu.
Pola da se otvara a pola da je fixno?

Kaj god stavljala, da te od plastike vrata kostaju 5000kn roleta za njih je 3500kn. Sve 8500kn.
Alu racunaj 15 000kn.
Ako ces stavljat neknadno roletu s vanjske strane ispast ce te duplo jeftinije al to nije to.
Zaboravila sam još jedno pitanje: šta misliš pod tim da roletu stavljam naknadno s vanjske strane. Pa zar roleta ne ide s vanjske strane u svakom slučaju. Molim te pojasni????
__________________
snowy
snowy is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2005., 23:06   #9
Quote:
snowy kaže:
Da radi se o balkonskim vratima. Ne želim kliznu stijenku jer je uvijek polovina prolaza zatvorena, a želim postići to da mogu imati cijeli prolaz slobodan. Sve bi bilo u redu da mogu staviti roletu u jednom komadu širine 2,3m. Po svemu što sam do sada čula max širina rolete jest 1,8m što znači da ću se trebat odlučiti za trokrilni prozor i dijeliti roletu na 2 dijela 1/3+2/3.
Što misliš o takvom rješenju?


Da kod klizne je
Da, plasticnu bi strgo vjetar.
Ja sam razmisljo o kombinaciji da svaku petu lamelu stavis aluminisku a ostale plasticne.
Moze i tako, al imat ces fix precku nasred vrata.
Klizna se stavljaju do nekih 70cm za jedno krilo, a tebi bi se otvarala 2 na jednu stranu i jedno na drugu.

A ako imas prostora za 2 krila, pa se jedno zatvara na drugo nemas precke i svaka 5 lamela alu ili cak sve.
__________________
...
lego is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2005., 23:18   #10
Quote:
snowy kaže:
Zaboravila sam još jedno pitanje: šta misliš pod tim da roletu stavljam naknadno s vanjske strane. Pa zar roleta ne ide s vanjske strane u svakom slučaju. Molim te pojasni????
Ne. Kod plasticnih, aluminiskih, drvenih prozora roleta se stavlja na prozor.
Za drvene nisam siguran a na alu i Pvc se stavlja jos u proizvodnji prozora i tak je naj bolje a ne naknadno sarafit nekakve kutije po prozorima s vanjske strane koje samo nagrduju sve.
Orginal prozor s kutijom, pogledaj sliku
(Mrzim radit kutije)
Alu imaju tanje vodilice nego plasticne.



__________________
...
lego is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2005., 00:46   #11
Quote:
lego kaže:
Da kod klizne je
Da, plasticnu bi strgo vjetar.
Ja sam razmisljo o kombinaciji da svaku petu lamelu stavis aluminisku a ostale plasticne.
Moze i tako, al imat ces fix precku nasred vrata.
Klizna se stavljaju do nekih 70cm za jedno krilo, a tebi bi se otvarala 2 na jednu stranu i jedno na drugu.

A ako imas prostora za 2 krila, pa se jedno zatvara na drugo nemas precke i svaka 5 lamela alu ili cak sve.
Misliš kad bi svaku petu lamelu stavila od aluminija da bi moglo ići na širinu 2,3m?

Možda bi se u svako petu lamelu pvc lamele mogla staviti čelična šipka? Što misliš o tome?

Ne razumijem baš ovo "ako imam prostora za dva krila... pa nemam prečke". Ako podijelim prozor na tri dijela mora biti prečka između ili možda ne?

__________________
snowy
snowy is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2005., 01:13   #12
Quote:
snowy kaže:
Misliš kad bi svaku petu lamelu stavila od aluminija da bi moglo ići na širinu 2,3m?

Možda bi se u svako petu lamelu pvc lamele mogla staviti čelična šipka? Što misliš o tome?

Ne razumijem baš ovo "ako imam prostora za dva krila... pa nemam prečke". Ako podijelim prozor na tri dijela mora biti prečka između ili možda ne?

Je bas tak, meni takve stvari padaju napamet
Nebi to nazvo celicna sipka nego "flah" al ja nebi iso na tu varijantu. Nebi bilo dobro.
Al stavi ti alu lamele, neces imat nikakvih problema bez obzira na buru i sve
Na balkonska vrata 2 krila svako se otvara na svoju stranu i imas cijelu sirinu slobodnu.
Ako djelis na 3 djela, fixna precka mora bit.
Na 2 nemora, to mislim za normalno otvaranje.
Klizna bi isla na 3
__________________
...
lego is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2005., 08:01   #13
Jeli postoji neka rang lista pvc stolarije po kvaliteti?

Imam ponude za Kömmerling, Veka, Brugmann i Schucho stolariju. Cijene su slične, razlika je što su neki okviri 4-komorni, a neki 5-komorni. Brugmann je nešto povoljniji?
__________________
snowy
snowy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2005., 09:38   #14
Quote:
snowy kaže:
Jeli postoji neka rang lista pvc stolarije po kvaliteti?

Imam ponude za Kömmerling, Veka, Brugmann i Schucho stolariju. Cijene su slične, razlika je što su neki okviri 4-komorni, a neki 5-komorni. Brugmann je nešto povoljniji?
postoji i već je napisana na ovom forumu pročitaj malo
fikus is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2005., 13:33   #15
Još jedno pitanje ,komarice za ili protiv ?ajde sad još,ugradnja motora za rolete s mogučnošču ručnog podizanja -spuštanja(ukoliko dođe do nestanka struje ili havarije motora)
I lego koje proizvođače preferiraš ;Alfakan,SkS,..?
zakov is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2005., 13:42   #16
Rehau ima najbolje riješen sustav roleta
fikus is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2005., 18:58   #17
Quote:
snowy kaže:
Jeli postoji neka rang lista pvc stolarije po kvaliteti?

Imam ponude za Kömmerling, Veka, Brugmann i Schucho stolariju. Cijene su slične, razlika je što su neki okviri 4-komorni, a neki 5-komorni. Brugmann je nešto povoljniji?
...brugmann je 5 komorni
__________________
...
lego is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2005., 19:03   #18
Quote:
zakov kaže:
Još jedno pitanje ,komarice za ili protiv ?ajde sad još,ugradnja motora za rolete s mogučnošču ručnog podizanja -spuštanja(ukoliko dođe do nestanka struje ili havarije motora)
I lego koje proizvođače preferiraš ;Alfakan,SkS,..?
Hm ako imas motor nemozes rucno podizat.
Razlog je banalni, kad bi imo oba dvoje prilikom podizanja na motor moro bi rukom otpustik gurtnu.
A ako nestane struje ili rikne motor, skines kutiju i odblokiras motor i rucno dignes ili spustis rolete.
__________________
...
lego is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2005., 19:05   #19
Quote:
fikus kaže:
Rehau ima najbolje riješen sustav roleta
Aj ako znas vise o tome da napises, bio bi zahvalan
__________________
...
lego is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2005., 22:32   #20
Quote:
lego kaže:
Aj ako znas vise o tome da napises, bio bi zahvalan
kupovao sam prozore iz profila rehau sa rehau roletama, imaju sustav rolete u kombinaciji sa komarnikom tako da komarnik dođe između rolete i prozora i možeš dizati nezavisno jedno od drugog, njihove lamele su definitivno najbolje od svih lamela koje se prodaju na našem tržisštu i imaju lamele koje su predviđene da se u njih stavlja čelični profil radi povećanja kinetičkog otpora kod većih širina s tim da ta lamela izgleda kao i sve druge i ne vidiš nikakvu razliku (ona tvoja kombinacija sa flahajzlom je nepotrebna) zatim je kutija napravljena tako da se i u samu kutiju mogu ugrađivati čelični profili koji pjačavaju kutiju na većim širinama
sve u svemu u usporedbi sa drugim proizvođačima njihova kutija je sigurno najbolja, i da ne zaboravim kad kupujete rolete obavezno pazite koje su lamele ugrađene unutra jer velika većina lamela koje se kod nas prodaju uopće nije UV stabilizirana a da ne govorim o tvdoći što možete vidjeti na mjestima gdje je padal tuča pa imate slupanih lamela
fikus is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:25.