Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci

Kućni ljubimci Za vlasnike pasa, mačaka i ostalih životinjica dragih
Podforumi: Zdravlje kućnih ljubimaca, Psi, Mačke, Udomljavanje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.03.2008., 09:29   #1
Question Zašto ne jede?

Imam maltezericu staru 8 mjeseci. Dosad je uvijek bila "proždrljiva", jela dosta za svoju pasminu, kakala triput na dan i to ko njemački ovčar , a odneavno je prestala jesti. Pojede stvarno malo u cijelom danu. Ok, nestalo nam je u jednom trenu Royal Canina s kojim je hranimo otkad je kod nas (rayal canin ili hills točnije), al sad smo opet nabavili i sad ni to neće jesti! imala sam jako izbirljivu pekinezericu prije pa mi je bilo drago da ova nije takva, da pojede sve šta se stavi pred nju i to s guštom i sad mi nije jasno u čem je problem imate li vi iskustva s tim? Vodit ću je veterinaru sljedeći tjedan na cijepljenje pa ću ga pitati, ali bi i vaši savjeti dobro došli. Hvala!
Patuljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2008., 11:45   #2
Možda nema veze s tvojom maltezericom, ali evo iskustva s mojom otprilike u toj dobi.

Ovo je doba kada maltezer (a valjda i ostali psi) prestaje rasti i potreba za hranom se bitno smanjuje. Moja je kao malo štene jela toliko da sam se brinula hoće li biti šira negoli viša. A onda je polako s četiri, pa tri, pa dva, napokon sama odlučila prijeći na jedan obrok. I to bi sve bilo OK da ona nije, poput tvoje, počela zanovijetati.

Moja je isto jela samo Hill's dehidrat. A onda je, nekako u toj dobi, pao poneki kuhani obrok ili konzervica na poklon. Pa joj je Hill's nakon toga bio fuj. No, ja tada nisam imala namjeru odustati od dehidrata (danas odustajem) pa sam inzistirala na njemu. A ona se inatila. Neće, pa neće...

Mojoj je majci bilo muka gledati ju kako ne jede. Pa ju je kriomice hranila iz ruke. Pa se moja pasica navikla na to. Zapravo, počela je ordinirati i s hranom i s nama. 'Samo neka bar nešto pojede...' bio je naš stav. A mala 'mrcina' je to toliko bezočno zlorabila, da je počela svoje ordiniranje po kući organizirati na isti način kao i ovo s jelom...

Pa sam ja nakon nekog vremena zaključila da ona vlada nama. A osam mjeseci i je vrijeme kada ove beštijice ulaze u pubertet (koji jaaaako dugo traje), pa na sve mile načine pokušavaju nametnuti svoju dominaciju. Jedan od njih je i jelo.

Kada sam odlučila da je dosta cirkusa s hranjenjem iz ruke stavila sam zdjelicu pred nju i rekla - hoćeš jesti, nećeš jesti... baš me briga. Tri dana nije jela. Meni se srce cijepalo nadvoje, natroje... ali nisam odustajala. Majka joj je pokušala dva, tri puta kriomice dati nešto iz ruke... pa sam i to 'razjurila'.... Nakon tri dana je počela jesti sasvim normalno iz zdjelice.

Primijetila sam još neke situacije gdje vlasnici hrane iz ruke svoje male psiće. Mislim da se radi o istoj stvari - peso ja*ebava.
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2008., 12:46   #3
Ne mogu da još nešto ne dopišem, a u obranu moje (a možda i tvoje) pasice.

Nakon što sam je napokon lijepo odgojila da jede dehidrat kada joj ga ponudim, sada je, s gotovo tri godine, 'skidam' s dehidrata i idemo na kuhanu hranu. Pokazalo se da je dehidrat izazivao ono beskrajno suzenje okica (alergiju), a koje je većina veterinara zvalo pasminskom odlikom i suženim suznim kanalićima. Nego, da tu ne duljim, ako te zanima, pogledaj post #1 na topicu 'Kuhanje za psa'.
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2008., 12:49   #4
dehidrat jel vam to dry dog food?
Het is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2008., 12:52   #5
Quote:
het kaže: Pogledaj post
dehidrat jel vam to dry dog food?
Da, to je to.
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2008., 12:58   #6
moji oboje to jedu ..iako ipak najvise vole ako im se smilujemo pa ostavimo nesto nase hrane njima za gust hehe
tinfood im uvijek uzrokuje puno kakanja a da o ispustanju nepodnjosljivih plinova ne govorimo hehehe..toxic waste im nije ravan
Het is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2008., 13:27   #7
Quote:
het kaže: Pogledaj post
moji oboje to jedu ..iako ipak najvise vole ako im se smilujemo pa ostavimo nesto nase hrane njima za gust hehe
tinfood im uvijek uzrokuje puno kakanja a da o ispustanju nepodnjosljivih plinova ne govorimo hehehe..toxic waste im nije ravan
Manje-više, sva hrana s našega stola našim se psima jako dopada, ali je ne bi trebalo davati psima, jer ima soli i drugih začina što psima ne odgovara. A neka može biti i štetna za njih... Trenutačno vjerojatno neće pokazati probelma, ali dugoročno gledano će ih ili ih može imati... (rjeđa stolica ili proljev, vjetrovi, podrigivanja... a može izazvati i gastristis, kolitis...).

Kada sam počela davati svojoj maltezerici kuhanu hranu, radila sam to jako postupno, jer nagli prelazak na bilo koju hranu (i najzdraviju za psa) može izazvati probavne probleme.

Upiši u google pas i toksičnost, pa ćeš sigurno naletjeti na poduže popise biljaka (od cvijeća do povrća i voća) koje pas nikako ne smije konzumirati. Osim probavnih problema, mogući su i neurološki problemi.

Znam da sada zvučim kao vještica, ali... čovjek iz neznanja često radi najveće gluposti u životu... i svom, i svoga psa.
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2008., 13:34   #8
Quote:
fermina-daza kaže: Pogledaj post
Manje-više, sva hrana s našega stola našim se psima jako dopada, ali je ne bi trebalo davati psima, jer ima soli i drugih začina što psima ne odgovara. A neka može biti i štetna za njih... Trenutačno vjerojatno neće pokazati probelma, ali dugoročno gledano će ih ili ih može imati... (rjeđa stolica ili proljev, vjetrovi, podrigivanja... a može izazvati i gastristis, kolitis...).

Kada sam počela davati svojoj maltezerici kuhanu hranu, radila sam to jako postupno, jer nagli prelazak na bilo koju hranu (i najzdraviju za psa) može izazvati probavne probleme.

Upiši u google pas i toksičnost, pa ćeš sigurno naletjeti na poduže popise biljaka (od cvijeća do povrća i voća) koje pas nikako ne smije konzumirati. Osim probavnih problema, mogući su i neurološki problemi.

Znam da sada zvučim kao vještica, ali... čovjek iz neznanja često radi najveće gluposti u životu... i svom, i svoga psa.
ma ne zvucis kao vjestica hehe
kad kazem 'smilujemo' to je doslovno mouthfull za gust jer nam je bilo preporuceno da se drzimo dry fooda
ali odmah se primjeti na njima kad uhvate prozivodit toxic waste da su taj dan dobili nesto sta nije dry dog food
na svaki savjet rado prihvacam jer imamo faze..momentalno vucjak stara 3 god drzi djetu samovoljno..nekako bas ne jede kao cijelu zimu...dok labrador skoro 5 mjeseci stara nema granica..ta bi jela i jela dok se ne onesvjesti
dobra stvar u svemu je da ne mucimo muku isusovu sa hranom jer jedu sta im se stavi u zdjelu
neki frendovi nisu te srece pa plesu kako psi sviraju pjesnicki receno
Het is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2008., 14:13   #9
Ne znam, nisam (uopće) stručnjak za prehranu pasa, ali si nešto mislim da, ako nije razmaženost ili pokušaj nametanja dominacije, pas ima razloga zašto ne želi jesti. Ne mora to odmah biti bolest. Ali...

Često se spominje da psi jedu travu i onda povraćaju (čitala sam negdje zgodnu raspravu o tome povraćaju li psi zato jer jedu travu ili jedu travu da bi povraćali). U svakom slučaju, mi smo s ovom gotovom hranom naše pse lišili dobrog dijela onih tvari i oblika hrane kojih u dehidratu nema. Bez obzira na optimalni sastav dehidrata, mislim da to nije to. Ako ništa drugo, zamislimo samo sebe da jedemo jedan te isti oblik hrane svaki dan, cijelu godinu, cijeli život... sigurno bi se odrazilo i na našem tjelesnom, a sigurno i na psihičkom planu.

Isto tako, mi psu dajemo istu količinu hrane svakodnevno, bilo ljeto, bilo zima (na vrećici piše kilaža i odgovarajuća količina hrane), ne pitajući se što bi ovaj jeo kada je vani +35 stupnjeva C ili, pak, -5 stupnjeva C.

Možda nam psi sada manje jedu jer su zasićeni zimskim zalihama (manje kretanja, manje potrošnje) pa sami nekako pokušavaju izbalansirati stvar 'dijetom' na svoju ruku (ups! šapu). Naravno, ovo sve pod pretpostavkom da nisu u pitanju zdravstveni problemi.
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2008., 14:22   #10
Quote:
fermina-daza kaže: Pogledaj post
Ne znam, nisam (uopće) stručnjak za prehranu pasa, ali si nešto mislim da, ako nije razmaženost ili pokušaj nametanja dominacije, pas ima razloga zašto ne želi jesti. Ne mora to odmah biti bolest. Ali...

Često se spominje da psi jedu travu i onda povraćaju (čitala sam negdje zgodnu raspravu o tome povraćaju li psi zato jer jedu travu ili jedu travu da bi povraćali). U svakom slučaju, mi smo s ovom gotovom hranom naše pse lišili dobrog dijela onih tvari i oblika hrane kojih u dehidratu nema. Bez obzira na optimalni sastav dehidrata, mislim da to nije to. Ako ništa drugo, zamislimo samo sebe da jedemo jedan te isti oblik hrane svaki dan, cijelu godinu, cijeli život... sigurno bi se odrazilo i na našem tjelesnom, a sigurno i na psihičkom planu.

Isto tako, mi psu dajemo istu količinu hrane svakodnevno, bilo ljeto, bilo zima (na vrećici piše kilaža i odgovarajuća količina hrane), ne pitajući se što bi ovaj jeo kada je vani +35 stupnjeva C ili, pak, -5 stupnjeva C.

Možda nam psi sada manje jedu jer su zasićeni zimskim zalihama (manje kretanja, manje potrošnje) pa sami nekako pokušavaju izbalansirati stvar 'dijetom' na svoju ruku (ups! šapu). Naravno, ovo sve pod pretpostavkom da nisu u pitanju zdravstveni problemi.
ima smisla..ja bas i ne gedam na kolicinu koja pise na pedigree hrani
jednostavno smo od oka skuzili koliko bi jela..ali odkako je stigao labrador..pocela se ponasat kao da je to njeno stene i nekako mi izgleda mrsavija..hranimo ih odvojeno..svako na svom kraju kuhinje jer je mala izjelica pokusala jest njeno a ova dobrica joj pustala
to smo brzo skuzili pa i tome stali na kraj..no ionako je sama naucila da smije jest samo ono sta je u njenoj zdjeli
sta se tice jednolicnosti hrane imas pravo..zbog toga pokusavam mjenjat 'ukus' ..ovdje veterinari preporucuju suhu hranu za pedigree pse jer navodno svaka vrsta ima svoje slabosti ..vucjaci imaju probleme sa kukovima..za labradore jos neznam..ali i to treba saznat
Het is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2008., 15:38   #11
U biti, nisam navela; dajemo joj tu suhu hranu pomiješanu s konzervicom (cezar, chappy) i prije se davila u tom, a sad ni da prismrdi uglavnom joj ne dajemo ljudsku hranu, a strašno se ljutim ako joj netko da nešto sa stola, jer smo s pekinezericom imali strašno velikih problema jer je stalno žicala kod stola što je mene strašno nerviralo pa sam to htjela (i nadam se uspjela) izbjeć s maltezericom..Ugl, malo ste me smirili s ovim komentarima da nakon nekog vremena počinju malo manje jest, samo što je neki dan bila na šišanju i tek sam sad kad nema baš dlaka skužila da je prilično mršava pa sam se zabrinula..
Patuljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2008., 21:03   #12
Quote:
Zlipa Tuljak kaže: Pogledaj post
Ugl, malo ste me smirili s ovim komentarima da nakon nekog vremena počinju malo manje jest, samo što je neki dan bila na šišanju i tek sam sad kad nema baš dlaka skužila da je prilično mršava pa sam se zabrinula..
Mislim da se ne moraš brinuti. Dapače.

Kažu da je pas onako kako treba kada mu na dodir možeš odmah osjetiti rebra.

Malo je buckast ako treba lagano pritisnuti prstima da osjetiš rebra.

A predebeli je onaj pas kada ni nakon laganog pritiska prstima ne osjetiš rebra.
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2008., 22:37   #13
E, sad sam prelijena da se dignem iz kreveta i da je idem popipat, al javim sutra kako je prošlo mjerenje
Patuljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2008., 14:29   #14
Quote:
fermina-daza kaže: Pogledaj post
Mislim da se ne moraš brinuti. Dapače.

Kažu da je pas onako kako treba kada mu na dodir možeš odmah osjetiti rebra.

Malo je buckast ako treba lagano pritisnuti prstima da osjetiš rebra.

A predebeli je onaj pas kada ni nakon laganog pritiska prstima ne osjetiš rebra.
Malo trebam pritisnut da bi osjetila rebra, al svejedno ona meni mršavo izgleda
Patuljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2008., 19:29   #15
Quote:
Zlipa Tuljak kaže: Pogledaj post
Malo trebam pritisnut da bi osjetila rebra, al svejedno ona meni mršavo izgleda
Nemoj se ti ništa brinuti. Pa maltezeri su tako vitko građeni, a tek im dlaka daje 'puninu'. Za razliku, recimo od baseta i buldoga, za koje bi se imala razloga zabrinuti kada bi bili vitki poput naših gracioza . Uostalom, kad vidiš ošišang a dabelog maltezera, onda shvatiš kako je to za njihov stas neprirodno.
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2008., 00:36   #16
Mislim da je počela opet malo normalnije jest.. svejedno, baš je smiješna ovako ošišana, vitka i duguljasta.. ko pudlica s velikom glavom
Patuljka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:48.