Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.11.2014., 10:53   #7681
Quote:
Mariachi1007 kaže: Pogledaj post
Prilog 14157

Jel ovo rastu novi listovi ili cvijet?
Dosad mi je jednom imala cvijet, i to kad sam ju kupila pa ne znam
Bit će cvjetova!

I moj bijeli dendrobium nobile na jednoj stapki upravo pokazao pupoljke nakon godinu dana. Onaj drugi, dvobojnog cvijeta još uvijek spava.



Mmihi, orhideje na panorami A koliko cvjetova na onom falu Je l' ti stalno stoji u boravku i koliko ima dnevnog svjetla? Pitam da možda prebacim neke svoje iz kuhinje u boravak.
__________________

Zadnje uređivanje fermina-daza : 23.11.2014. at 10:58.
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2014., 10:58   #7682
Orhideje

Super

Ma drzim ga gdje i phalove, nema posebnih uvjeta. Na prozoru su svi, i izgleda sad kad je zahladilo sve pitaknulo da rastu pupovi, a skoro cijelo ljeto su cvale

Cak ijedan mini phal sa keikiem pusta stapku, budem ga sad uslikala

http://tapatalk.imageshack.com/v2/14...123d332dd1.jpg

http://tapatalk.imageshack.com/v2/14...648896b7d1.jpg

Evo ga, znam da sam ga trebala presaditi, ali kad sam htjela, skuzila sam keiki pa nisam htjela dirati, a sad jos i stapka, pa nek stoji u tome
__________________
Mirna sam samo kada sam ti blizu
Ako me pustiš ostat ću bez snage
Ako još tvoje dobrote ne ukradem...

Zadnje uređivanje fermina-daza : 26.11.2014. at 11:36. Reason: prevelike fotografije
Mariachi1007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2014., 13:16   #7683
Oprostite na velikom formatu, novo azuriranje mi nesto zbrckalo, uopce se ne snalazim, ai nije mi jasno zasto je prvu sliku objavilo manju, a ove druge tolike

Bar meni preko moba tako izgleda
__________________
Mirna sam samo kada sam ti blizu
Ako me pustiš ostat ću bez snage
Ako još tvoje dobrote ne ukradem...
Mariachi1007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2014., 20:06   #7684
Mmihi stvarno rasturaš!
Orhideje su ti sve od prve do zadnje prekrasne :klap:
Ja ču se tješiti da je to zbog klime koja im pogoduje tu kod tebe.
Bibi Go is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2014., 23:03   #7685
Hvala svima na komplimentima

fermina-daza ovaj phal inače satoji na zapadnom prozoru ali sam ga u boravak prebacila jer mu je bilo tijesno na prozoru zbog veličine stapki..a u boravku je direkt ispred južnog prozora na jednoj stalaži di ima dosta deja koje su u pupovima trenutno i treba im maximalno svijetla..budem uslikala pa postala da vidite..jedva čekam da procvatu..još kad bi cvale sve u isto vrijeme to bi bil raj
Mmihi is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2014., 13:46   #7686
Umjetno osvjetljenje orhideja

Dobar dan svima,
zanima me dali netko od vas ima umjetno osvjetljene za orhideje i koje svijetlo koristi?
Moje orhideje stoje na podu pokraj istocnog prozora, ali vjerujem da im fali svijetla, pogotovo u ove tmurne dane.
Vidila sam jedan prekrasan prozor s uvijek procvijetanim orhidejama u svom gradu, sa svijetlom koje ih obasjava od dna prema cvjetovima, pa me zanima koje je to svijetlo i kako i gdje bi ga mogla nabavit (nisam iz Zg).
Ako netko zna koje je umjetno svijetlo najbolje, da barem znam u kojem smijeru ici traziti...
Puno hvala!
Lilich is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2014., 08:09   #7687
Bok svima!
Imam četiri orhideje od kojih je jedna keiki presadjen ove jeseni.... Naime, sve su mi zelene i nikako da puste cvijet.... :-/
Jucer sam kupila Substral štapiće za gnojenje jer si mislim da im fali prihrana (do sada sam koristila Plantelu i nista). Sada me muci kada stavim te stapice u tegle:
1. zalijevala sam ih natapanjem (po 1-2 sata pa ocijedim). da li i kad stavim stapice i dalje ih zalijevam natapanjem ili???
2. negdje pise da se stapici stavljaju sto bliže korijenu a u uputama da se stavljaju uz rub tegle.... kamo da ih stavim???
Hvala puno!!
sakabu is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2014., 11:33   #7688
Quote:
sakabu kaže: Pogledaj post
Imam četiri orhideje od kojih je jedna keiki presadjen ove jeseni.... Naime, sve su mi zelene i nikako da puste cvijet.... :-/
Možda nemaju dovoljno svjetla. Isto tako, potrebna im je i dnevno-noćna temperaturna razlika kako bi krenule u cvjetanje. Kada su u mirovanju, trebaju manje zalijevanje i nešto rjeđe prihranjivanje. Isto tako, falovi spadaju u tzv. tople orhideje, pa im treba više topline negoli nekim ostalim vrstama orhideja. Pogledaj i u kakvom im je stanju korijenje, jer ako je ono na bilo koji način devastirano, od cvjetanja također ništa. Tu mogu biti nametnici koje ne moraš vidjeti golim okom, ali mogu ostavljati na listovima prozirne ljepljive točkice i iscrpljivati biljku, pa ova nema snage za cvjetanje. A možda se ponašaju kao moj dendrobium nobile, pa misli da je dovoljno što mi cvjeta svake druge godine (prasac jedan )


Quote:
sakabu kaže: Pogledaj post
Jucer sam kupila Substral štapiće za gnojenje jer si mislim da im fali prihrana (do sada sam koristila Plantelu i nista). Sada me muci kada stavim te stapice u tegle:
1. zalijevala sam ih natapanjem (po 1-2 sata pa ocijedim). da li i kad stavim stapice i dalje ih zalijevam natapanjem ili???
2. negdje pise da se stapici stavljaju sto bliže korijenu a u uputama da se stavljaju uz rub tegle.... kamo da ih stavim???
Hvala puno!!
Prihrana u obliku štapića ne prihranjuje sve dijelove biljke podjednako i neki vrtlari i uzgajivači ga izbjegavaju u upotrebi. Nisam ni znala da postoje štapići za orhideje. Bacila sam oko i vidjela da ih Substral ima. No, piše da se zapikavaju u zemlju. Kako ove naše orhideje ne rastu iz zemlje, čini mi se da se s ovim štapićima previše prihranjuje korijenje u blizini, a jako slabo ono udaljenije.

Možda netko ima drugačije iskustvo, no ja bih na tvom mjestu sljedeći put kupila tekuće gnojivo i njega koristila, jer je potapanjem ravnomjerna prihrana sveg korijenja.



Lilich, ne mogu se sjetiti da sam vidjela da netko koristi lampe za jače osvjeteljenje orhideja (meni bi također trebalo). Koliko vidim, ima puno načina kako ih osvijetliti.
__________________

Zadnje uređivanje fermina-daza : 02.12.2014. at 11:43.
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2014., 18:38   #7689
evo malo i novosti kod mene...

beallara tahoma glacier green, samo sto nije pocela sa cvatnjom...


mini cattleya prekrasnih velikih rozih cvjetova, btw jako mirise!


epicattleya don herman, u punom cvatu s jos jednom granom, koja dozrijeva...


rozi miltoniopsis, koji je kupljen na samrti...


zygopetalum, ove godine s 5 grana (jedva vec ocvala)
Sarracenius is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2014., 11:55   #7690
Ljudi, što nije u redu s mojom orhidejom? Kupila sam ju prije 4 godine u ožujku (moja prva orhideja), imala je prekrasne bijele cvjetove, unutra ljubičaste i nakon cvjetanja sam ja, smotana i neiskusna, cvijetne stapke odsjekla do dna. Nakon toga više nikad nije pustila cvijetne stapke niti cvjetala. Ostale orhideje uredno cvjetaju i sve ih jednako tretiram. Ovu posebno volim i jako sam tužna jer mi ne cvjeta. Stavljam i slike kako trenutno izgleda (teglica joj je malo potrgana)




__________________
Homo homini lupus.

Zadnje uređivanje Cedy : 10.12.2014. at 12:30.
Cedy is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2014., 13:07   #7691
Quote:
Cedy kaže: Pogledaj post
Ljudi, što nije u redu s mojom orhidejom? Kupila sam ju prije 4 godine u ožujku (moja prva orhideja), imala je prekrasne bijele cvjetove, unutra ljubičaste i nakon cvjetanja sam ja, smotana i neiskusna, cvijetne stapke odsjekla do dna. Nakon toga više nikad nije pustila cvijetne stapke niti cvjetala. Ostale orhideje uredno cvjetaju i sve ih jednako tretiram. Ovu posebno volim i jako sam tužna jer mi ne cvjeta. Stavljam i slike kako trenutno izgleda (teglica joj je malo potrgana)


http://i61.tinypic.com/v5z79v.jpg

http://i59.tinypic.com/2i6t09.jpg
S obzirom na dobro stanje listova (prebriši prašinu s njih, da bolje dišu) i korijenja, pretpostavljam da joj nedostaje svjetla, eventualno odgovarajuće prihrane.

To što si odrezala cvjetne stapke nema veze s budućim cvjetanjem. Meni se dogodilo da sam nepažnjom slomila stapku na kojoj su se već nazirali pupovi. Odmah nakon toga potjerala je novu stapku.

Fal ti se naginje na jednu stranu (kao i moji). Bilo bi dobro da ga izvadiš iz supstrata i nanovo postaviš vertikalno, jer će ti se na kraju prevrnuti.


Sarracenius, jedva čekam cvjetove.
__________________
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2014., 15:27   #7692
Da li ih držiš na istom mjestu ili ovu držiš na nekom mjestu s manje svjetlosti?
__________________
Ginger Rogers did everything Fred Astaire did, but she did it backwards and in high heels.
sugababe156 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2014., 09:15   #7693
Quote:
sugababe156 kaže: Pogledaj post
Da li ih držiš na istom mjestu ili ovu držiš na nekom mjestu s manje svjetlosti?
Imam ih 4, sve ih držim na istom prozoru, u isto vrijeme potapam, špricam listove... sve radim isto kao i s ostalim, samo što ta jedina ne cvjeta :/
__________________
Homo homini lupus.
Cedy is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2014., 17:38   #7694
Pozdrav ekipa!
Može li mi tko pomoći u vezi orhideja - imam 5 phalaenopsisa, i već dvije godine ne uspijevam natjerati niti jednu da procvate. Da, dvije godine.
Stoje blizu prozora pa mislim da im ne nedostaje svjetla, probala sam ih prihranjivati s različitim vrstama gnojiva - ali opet ništa. Puštaju listove i zračno korijenje kao lude, listovi su zdravi i jaki - no niti jednog cvjetića.

Jedna od njih je sad dobila listove i na cvjetnoj stapki, izgleda simpatično ali ona očito ne shvaća da ja hoću cvjetove.



Ima tko kakav savjet?
cherrypie9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2014., 19:06   #7695
Sarracenius deje su ti super..pogotovo catt a na zygu ti zavidim totalno..kod mene nikak ne uspijevaju

Cedy nekim dejama je u genima da cvatu više od drugih..ali budući da tvoja tolko dugo stagnira aj bi ju presadila u sviježu koru i malo više gnojila..

cherrypie9 orhideje moraju stajati na prozoru..dam se kladiti da ti ne cvatu zbog nedostatka svijetla a keiki je nekad pokazatelj za to..stavi ih na prozor,presadi ako nisi i gnoji dva puta mjesečno..
Mmihi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2014., 20:59   #7696
Quote:
Mmihi kaže: Pogledaj post
Sarracenius deje su ti super..pogotovo catt a na zygu ti zavidim totalno..kod mene nikak ne uspijevaju

Cedy nekim dejama je u genima da cvatu više od drugih..ali budući da tvoja tolko dugo stagnira aj bi ju presadila u sviježu koru i malo više gnojila..

cherrypie9 orhideje moraju stajati na prozoru..dam se kladiti da ti ne cvatu zbog nedostatka svijetla a keiki je nekad pokazatelj za to..stavi ih na prozor,presadi ako nisi i gnoji dva puta mjesečno..
Ok, probat ću tako. nisam mislila da bi svjetlost mogla biti problem jer stoje pola metra od prozora, a prozor je poprilično velik... ali nešto im očito ne paše tu gdje su sad, pa sutra mijenjaju lokaciju. Hvala na savjetu!
cherrypie9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2014., 18:06   #7697
koje je najbolje gnojivo za orhideje?
coconutmilk is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2014., 18:36   #7698
Sarracenius, sto radis s miltoniom da tako dobro izgleda? Jednu sam kupila na rasprodaji i ona mi izgleda ko rascupana kokos, a drugu sam platila 20€ i cijela mi je kao potrunila... Kad sam je htjela bacit vidjela sam da je jedan mali dio zdrav pa sam ga ostavila i pored njega sad izlazi nova mala... Ali ne znam sta bi s njima, sto god da napravim ne valja

Bila sam tjedan dana na godisnjem i prije nego sto sam otisla sam sve orhideje potopila. Kad sam se vratila miltonia mi je zuto smedja... Inace sam citala da vole vlagu pa ih svaki dan malo pospricam odozgora. Jel moguce da joj je to toliko falilo da je maltene povenula?

tpltk 1x
__________________
Ehre die Alten, verspotte sie nie. Sie waren wie du und du wirst wie sie.
ruzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2014., 17:36   #7699
Pomoć!!

Ovak, imam dvije bolesne deje, phala. Muku mučim s njima već dva mjeseca, al ne dam se ja, a ni one.
Znači, prvo je problem bio premalo zalijevanja. Ajd pojačala sam malo ( na jedanput tjedno). I taman su se počele oporavljati, ali evo problema:korijen se upljesnivio. I odem u polj.apoteku i kupim Previcur. Naravno, razrjedim ga s vodom, 2 ml Previcura na 1L vode. I idem oprat deje od te plijesni,i odrezat pljesnivo i trulo korijenje. Opet problem: ostala mi dva mala korijena na jednoj deji, i jedan mali i jedan veliki na drugoj deji.
Ajd dobro. Šta ću sad? Uzmem stari akvarij, dolje natrpam glinopora, zalijem ga s časom vode. Na njega stavim podložak,odnosno dva, vratim deje u glinopor i stavim ih na podložak. Deje nisam potapala i ne namjeravam još jer je korijen mokar trenutno od Previcura. Gore sam stavila prozirnu prijanjajuću foliju i izbušila par rupica ( nisam u mogućnosti doći do pravog klijališta,kod mene ga nema)!! :/
Pitanje: da li sam dobro napravila i postoji li mogućnost da se oporave? Već sam očajna, ne znam više šta da radim!
malavrtlarica is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2014., 01:11   #7700
Jel ima ovdje nekog tko se bavi spasavanjem cymbidiuma. Moj cymb je u jako losem stanju bulbe su mu jako zmezurane a korjenje trulo. Presadila sam ga i odstranila lose korjenje ali lisce i dalje zuti i otpada. Na cvijetnom info forumu vidim da ima jedna cura koja spasava cymbe samo se nikako ne mogu registrirati na taj forum. Ako i ovdje postoji takva osoba voljela bi da mi se javi.
GoMaMo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:38.