Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.01.2003., 12:17   #1
Question Noćno mokrenje

Moj mali sada ima 6,5 godina i još uvijek ne može kontrolirati noćno mokrenje (mokrenje danju i stolicu normalno kontrolira od 3. godine)

Prvi puta sam se obratila pedijatru vezano za taj problem kad je imao 4 godine ali on je rekao da se to tolerira djeci do 5. godine. Kad je napunio 5 godina obavili smo pretrage krvi, urina i ultrazvuk bubrega i svi nalazi su OK. Rekli su mi da se strpimo da će to najvjerojatnije proći samo od sebe (njegov tata i ja smo imali isti problem kao djeca i prošlo je samo od sebe) i da bi ga za ostale pretrage morali hospitalizirati a da smatraju da nije potrebno.
Kako on ove godine kreće u školu željela bih ga zaštititi od mogućih neugodnosti (jer sam isto proživjela pri školskom ljetovanju).
Ima li tko takva iskustva ili prijedlog kako to riješiti ?
__________________
Nikad ne reci nikad !
duda is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2003., 12:25   #2
kako se primiche vrijeme za spavanje neka manje pije i cesce ide na wc, pozeljno bi bilo i da ga se nocu jednom budi za odlazak na wc.

mozda prichekati sa izletima i ljetovanjima, dok se problemchic ne rijeshi sam od sebe...
__________________
Da nas od svijeta skrije, blijedi će mjesec zaći,
a ja ću i u mraku, ustašca tvoja naći.
Ona is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2003., 12:32   #3
Iskustva imam, svoja. Ja sam dugo mokrila u krevat, cak se i sijecam da su mi stavljali pelene Razlog je bio taj sto sam u to vrijeme spavala kod none. Predvecer bi me odveli a popodne uzeli da se dijete ne muci da se rano ustaje.
Susjedina kci je mokrila do 8 godine, bas u vrijeme kad se trebala odviknuti muz je dobio vanbracno dijete pa situacija u kuci nije bila bas harmonicna.
Ja sam svoju skinula iz pelena kad je imala 2,5 godine ali je pelenu za noc nosila jos par mjeseci. Iako su mi svi govorili da je skinem kad i ovu za dan ja sam je zadrzala dok se nije pocela suha buditi. Bilo mi je glupo da se djetetu remeti san jer se popisalo.
Neki savjetuju da se od 17h ne da nista piti. Meni to bas i nije neka metoda jer ako je problem psihicki to ne rjesava nista a ako je fizicki onda ga lijecnik treba otkloniti.
Mozda ti se sin popisa jer ga je sve to pocelo opterecivati. Zelio bi se i on buditi suh ali od straha upravo to napravi.
Ne mislim ja da se ti deres na njega jer pisa gace.
penelopa is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2003., 12:32   #4
ona,

to već primjenjujem duže vrijeme.
Za večeru i poslije večere nema više tekučine, prije nego ide spavati (oko 22) ide na WC, kada ja idem leći (oko 24) ponovno ga budim i ide na WC, navijam sat u 3 budim se i ponovno ga vodim na WC ali ponekad je već tada popišan a ako slučajno nije tada onda je ujutro kad se budimo u 7 (možeš misliti koliko spavam). Imam osječaj da se on pri tim nočnim buđenjima uopće ne probudi već obavi pišanje spavajući.
Možda je problem u tome da se on jednostavno po noći ne može probuditi (ima jako čvrst san) ako osjeti da mu je sila za pišanje ?
__________________
Nikad ne reci nikad !
duda is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2003., 12:40   #5
uzmi onda druge sate za nocno budjenje.. npr. vec u 2 i u 4-5... probaj tako....

inache, stvarno vremenom to prodje samo od sebe, mada naravno sad lako moze nastati dodatna frustracija, kad se vidi koliko se svi trudite, a pomaka nigdje... al ne treba ochajavat... nego jednostavno chekat...

btw, spava ti on ko klada i naravno da ne osjeti potrebu za mokrenje, al mislim da je to u stvari i bit tog problema, ne vjerujem da i jedno dijete se probudi i onda ne ode na wc.
__________________
Da nas od svijeta skrije, blijedi će mjesec zaći,
a ja ću i u mraku, ustašca tvoja naći.
Ona is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2003., 12:43   #6
Zavisi da li je uzrok fizichke ili psihichke prirode...
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2003., 12:51   #7
ona,

mislim da bi to bilo za mene neizdrživo (buđenje svaka 2 sata) jer već sam zbog takvog rasporeda buđenja završila kod doktora jer mi se san potpuno poremetio i više nisam mogla spavati. Tada sam morala prijeći na jedno buđenje tokom noći jer više nisam funkcionirala kako treba zbog nespavanja.
Ja ga ne opterećujem time i ne govorim mu da se ne smije popišati već mu kažem neka pokuša ostati suh do jutra (ali čini mi se da on shvaća da druga djeca iz vrtića više nemaju pelene i pomalo ga to smeta).

Pedijatar mi nije napomenuo da bi to moglo biti psihičke prirode, a fizički je sve u redu. Kako to utvrditi ?
__________________
Nikad ne reci nikad !
duda is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2003., 13:30   #8
Prvo treba svim pregledima eliminirati moguce fizichke uzroke.

Ukoliko nije fizichki uzrok, svojim nocnim budjenjima samo bezveze maltretirash dijete - ti cesh ga petput proshetat a shesti ce se put popishkiti.

Dakle sljedeca stepenica nakon eliminiranja tjelesnog uzroka je posjet djechjem psihologu, najprije sama na razgovor, a onda po savjetu.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2003., 13:32   #9
I da, naravno da se mozhe chekati da samo prodje...a shto ako ne prodje do petnaeste godine? Mozhete zamisliti kakve bi to frustracije izazvalo...ovako je ipak bezbolnije u ovom uzrastu poduzeti neshto.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2003., 13:43   #10
magic,

kako smo fizičke pretrage prošli OK a lječnici ne smatraju da su ostale za sada potrebne, mislim da ću otići dječjem psihologu.
Ima li tko kakvu preporuku za dobrog dječjeg psihologa?
__________________
Nikad ne reci nikad !

Zadnje uređivanje duda : 22.01.2003. at 15:24.
duda is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2003., 15:30   #11
Sin od moje sestrične je mokrio u krevet. Prema svim doktorskim pregledima bio je 100% fizički zdrav.
Kad je mali imao 10 godina (nakon 5 godina aktivnog obilaženja svih mogučih doktora) počela mu je davati svako jutro natašte u 1 dl vode 1 jušnu žlicu jabučnog oca sa 1 žlicom meda. Nakon 3 mjeseca više nije mokrio u krevet, terapiju su prekinuli i više nikad nisu imali problema.
Danas je to čovjek od preko 30 god. Problem je vjerojatno bio u tome što je moja sestrična imala stvarno gadan brak pa je djete reagiralo na taj način.
Ja baš ne vjerujem puno u narodnu medicinu, ali škodit sigurno neće.
Ako odlučiš probati pazi samo da je to stvarno kvalitetan domaći ocat (ne sa placa ili iz dučana) da dečecu ne zgori želuček.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2003., 15:57   #12
duda

Quote:
duda kaže:

Ja ga ne opterećujem time i ne govorim mu da se ne smije popišati već mu kažem neka pokuša ostati suh do jutra (ali čini mi se da on shvaća da druga djeca iz vrtića više nemaju pelene i pomalo ga to smeta).

Pedijatar mi nije napomenuo da bi to moglo biti psihičke prirode, a fizički je sve u redu. Kako to utvrditi ?

mozda umjesto pelene da pokushash nepromochivu gumenu "dekicu" (il kako se to vec zove ) ispod njega... mozda mu to da malo vishe samopouzdanja... npr. ja bih takve stvari pokushala chim malo otopli, tj. na ljeto... sa 6.5 godina nositi pelene, pa to te tek psihicki dotuche...
__________________
Da nas od svijeta skrije, blijedi će mjesec zaći,
a ja ću i u mraku, ustašca tvoja naći.
Ona is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2003., 16:02   #13
Ona,

pokušali smo to prošlo ljeto (bez pelena) kad je bilo vruće i ništa. Sada kad je zima jednostavno me strah i žao mi ga je ostaviti mokrog (zamisli kako bi ti bilo i 2 sata spavati mokra) da se ne razboli, pa mu zbog toga stavljam pelenu.
Čim bude malo toplije vraćam se na sistem bez pelene.
__________________
Nikad ne reci nikad !
duda is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2003., 16:24   #14
draga duda

vidim da si savjesno sve pokushala, a i onaj prijedlog bez pelena je naravno samo za ljetnju sezonu...

ne znam da li bi neki obiteljski problemi mogli biti uzrok tome, no, pretpostavljam da nisu; da jesu, vjerujem da ne bi ovdje trazila odgovor...

ne preostaje mi nista drugo, no da ponovim: chekat, dok samo ne prodje...

sretno!
__________________
Da nas od svijeta skrije, blijedi će mjesec zaći,
a ja ću i u mraku, ustašca tvoja naći.
Ona is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2003., 17:17   #15
moja je seka piskila po noci do negdje drugog ili treceg osnovne
problem je bio u nesredjenim obiteljskim odnosima
jako los i problematican brak nase majke
to se nekako sredilo samo od sebe ali bilo joj je grozno pri pomisli da bi to djeca u razredu mogla saznati

uglavnom mislim (iako nisam strucna) da je kod tvog djeteta razlog u psihi (imas li problema kod kuce? cini mi se da sam negdje procitala da si razvedena mozda je to utjecalo na dijete)

pokusaj razgovarati s djetetom, vidjeti dal ga nesto muci
a ako ne ide tako pokusaj ga odvesti doktoru
znam da u Klaicevoj imaju izvrsne psihologe
sunshine is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2003., 17:50   #16
Quote:
Ona kaže:
ne znam da li bi neki obiteljski problemi mogli biti uzrok tome, no, pretpostavljam da nisu; da jesu, vjerujem da ne bi ovdje trazila odgovor...

ne preostaje mi nista drugo, no da ponovim: chekat, dok samo ne prodje...

sretno!
Jako je teshko sagledati i priznati shto sve i kako utjeche na djecu u dobi kad josh nisu sposobna sama uoblichiti rjechima shto ih smeta...

Ako je uklonjena sumnja na tjelesni uzrok, ja bih se posvetila psihogenom...i NIKAKO ne bih chekala da samo prodje.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2003., 20:22   #17
Quote:
magic kaže:

Ako je uklonjena sumnja na tjelesni uzrok, ja bih se posvetila psihogenom...i NIKAKO ne bih chekala da samo prodje.
eh, vidis, ja BIH CHEKALA!

a sad... tko ti je kriv, sama si to trazila , idemo sa litanijama...hehehe :

inache sam pobornik odlazaka kod ljecnika, a posebno kod psihijatara/psihologa itd., jer smatram da bas tu vecina /posebno sa naseg podneblja/ grijeshi misleci "sami cemo se izljecit, znam ja najbolje sto meni nedostaje" ne shvatajuci da su psihicke "bolesti" - kao sve druge /fizicke/ bolesti - bolest(i) i da zahtjevaju znanje strucne osobe, cak dodala bih jos "delikatnije" i nikako za "laichke" terapije ( ), no mislim, a to je opet moj osobni stav, da je u ovom primjeru preuranjeno trcati lijechniku, i odlazak moze samo jos vise unistit samopouzdanje mladog momchica... naravno ovdje idem od pretpostavke da je obiteljska situacija u kuci stabilna (i "normalna" - sto god se pod tim podrazumijeva)... na to se i odnosila moja rechenica upucena dudi, a ne dijetetu... ne vjerujem da bi nas zena pitala kako pomoci, a da bi nam npr. presutila da je kod nje haos i da sama ne bi dosla na ideju, da mozda nekakva sjebana situacija utjeche na dijetetovo ponasanje (a prije svega tu pravim razliku izmedju djece, koja nikad nisu prestala mokrit i onih koji su prestali i onda odjednom - zbog neke traume - pocheli). Naravno, opet.... da ne bude zabune.... ima osoba koje i kad je tako to ne zele priznati... al eto, ja sad idem od pretpostavke, citajuci sto je sve ovdje napisala, da je zena savjesna i da je prije konacnog koraka /odlaska kod psihjatra/ se htjela posavjetovat sa diskutantima. A i sami ljecnici su joj to potvrdili, da je jos preuranjeno, pa sto onda maltretirat dijete...

btw, ja sam prestala mokrit, a situacija se doma NIJE promjenila, a vidim da kod vecine vazi ona rechenica "samo je prestalo..."...
__________________
Da nas od svijeta skrije, blijedi će mjesec zaći,
a ja ću i u mraku, ustašca tvoja naći.
Ona is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2003., 09:05   #18
ona i magic,

obiteljska situacija nije mi savršena (jer sam rastavljena) ali možda je bolja od mnogih brakova, tako da smatram da nije to presudno.
On je imao 4 godine kad sam se rastala i počela živjeti sama s klincima, a on je mokrio u krevet i prije i poslije toga.
I sama imam dvojbu da li pričekati ili otići psihologu. Mislim da sam dovoljno čekala godinu i pol, a opet ne bih ga željela nepotrebno opterećivati, pa mislim da ću prvo otići sama do psihologa da vidim što on misli.
Pokušat ću nazvati Klaićevu da vidim vezano za psihologa, ali radije bi otišla nekom koga bi mi netko preporučio.
__________________
Nikad ne reci nikad !
duda is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2003., 09:35   #19
U tako ranoj dobi ionako prvo ide roditelj kod psihologa...tko zna, mozhda nece ni trebati prvo vrijeme da ide i tvoj sin.

Moja je poznanica imala isti problem sa svojom curicom, mogu ti reci da je vrlo uspjeshno rjeshen kroz "igru" u koju ju je uputio psiholog
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2003., 10:30   #20
E ja ti govorim kao osoba koja je imala isti problem. I kod mene su bile te fore ne piti ništa iza 10, buditi se po noći itd. itd. Nosio sam cak i aparatic ciji jedan kraj ide u gace, a na drugom kraju je slušalica koja ide u uho, pa kad se pocne mokriti aparat pocne pistati. U to vrijeme sam dijelio sa sestrom sobu i imali smo krevet na kat. Ja nikad nisam cuo to pistanje (a imao sam slusalicu u uhu) ali zato je moju sestru uredno budilo itd. itd. razne stvari. Uglavnom mogu ti reći iz svog iskustva da hodanjem po bolnicama neces (najvjerojatnije) nista rijesiti, nego da to zaista se rijesi s vremenom. Vjerojatno ce ti biti lakse kad cujes da je kod mene to cak dugo trajalo, desilo mi se na izletu u 8 osnovne . ne mogu ti dati pametan savjet sto se tice tih izleta. U svakom slucaju ako se bojis da to nece prestati, ja sam stvarno uvjeren da ti je strah neopravdan (iako daleko od toga da ga ne shvaćam).
A dijete ti sve to opterećuje. Meni je najviše išlo na živce što je to onda majka prala . Nije me cak toliko ni smetao odvratan osjecaj ujutro kad se probudis sljepljen.
Dakle moj savjet ti je zapravo (iako znam da vjerojatno i ti nekad poludis sto to moras prat) da mu das da normalno pije, jer ta metoda je toliko neucinkovita da uopce nema smisla dijete opterecivat i da ga ne hodas po bolnicama jer to zaista opterecuje i daje djetetu stalno nade koje se obicno ne ispune.
daysleeper is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:17.